Ëeicl&e 6oma/nt Nieuw kabinet kiest voor duurdere energie J Bon: Vierdaagse Raad van State: nog wachten met euthanasiewet non en ^bberding fippen a f Vechtpartij bij ziekenhuis ntvoerders Heineken geven rzet tegen uitlevering op Vrouw staat op haar nummer Woensdag 16 juli 1986, 77e jaargang no. 23552 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: I I Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijiewwj. Abonnementen: (incl.5%BTW)per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f0,63 per mm. kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Vannacht opklaringen en een temperatuur van omstreeks 16 graden. Morgen toenemende bewolking en enkele regen- of onweersbuien. In de middag en avond weer perioden met zon. Maximumtemperatuur rond 22 graden. Tot matig toe nemende wind. Zon op: 05.39; onder: 21.52. Schev. hoog wa ter: 11.53 en 00.30; laag water: 7.07 en 19.40 uur. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES Efl EEN COMPLETE AGENDA it Fignon: Hoge koorts. O.f— Henk Lubberding en/ jit Fignon zijn vanmor- jet gestart voor de der- I etappe in de Ronde van ®ijk van Pau naar Su- ^nères over vier zware l^ubberding kwam giste- Ëval en liep daarbij ver gen aan de hand op. ider Post vond het on- yoord zijn renner Öag te laten vertrekken, n kreeg, volgens de offi- lezing, vannacht hoge fe van tegen de veertig Dit deed ziin ploeglei- Suimard besluiten zijn n Uyl wil moires in schrijven [AAG Den Uyl wil tkele jaren zijn memoi- schrijven. Hij maakte ?ren bekend toen hij idigde maandag het roorzitterschap van de in de Tweede Kamer leggen. De fractie zal «Kok als zijn opvolger I. Deze wordt de negen- bctievoorzitter van de jsinds de oorlog. Den Uyl «rel lid van de Tweede KJyl liet tegelijk weten Jnger beschikbaar te zijn iestuurlijke functies zoals jinisterschap. Ook wil hij I lid worden van het ^fractiebestuur omdat hij piet voor de voeten wil JOp de vraag waarom hij li 1982 is opgestapt ant- Jde Den Uyl dat hij Van nade had gevraagd zijn jer te worden, maar dat iad geweigerd. Jyls politieke tegenstan- ■teageerden gisteren met rk- Van Agt zei bewonde- f e hebben voor de volhar- ^,van deze doordouwer, een doordraver... maar reven idealist". Nijpels >1 dikwijls met ontzag •n Uyl te hebben ge- Van Kemenade had 11984 moeten opvolgen Twee sportvissers hele nacht vermist DEN HELDER Twee sportvissers uit Alkmaar hebben bijna twaalf uur stuur loos rondgedreven op de Noordzee, nadat zij zonder benzine in dichte mist terecht waren gekomen. Het tweetal werd van morgen tegen zeven uur na een urenlange zoekactie bij toeval gevonden door een passerend Engels zeiljacht. Terwijl de zoekactie zich sedert gisteravond zeven uur richtte op het zeegebied tussen Den Helder en Texel omdat het tweetal via hun 27 Mc-apparatuur liet weten daar „in de buurt" te zitten, werden zij tenslotte gevonden op elf kilometer uit de kust van Callantsoog. Volgens een woordvoerder van de kustwacht in Den Helder was het tweetal verkleumd, maar overigens onge deerd. Rood-lichtcamera tegen hardrijder» nog niet landelijk DORDRECHT Veel automobilisten schromen niet extra gas te geven in het verkeer als ze daardoor nog net door het groene of oranje stoplicht kunnen rijden. Dergelijk gedrag maakt kruispun ten extra gevaarlijk, reden voor de politie om de rood-lichtcame- ra's mogelijk zo aan te passen dat ze ook te hard rijdende automo bilisten fotograferen. Een landelijke proef met deze preventieve maatregel in Dordrecht wordt door de politie daar geslaagd ge noemd. De boete voor een snelheidsovertreding is 35 gulden, waar zo'n vijf gulden per te snel gereden kilometer bij komt. De boete voor het rijden door rood licht bedraagt tachtig gulden. Maar wie èn door rood rijdt èn te hard krijgt gewoon een dubbele boete. Algemene invoering van de uitgebouwde camera's, die 50.000 gulden per stuk kosten, is voorlopig niet te verwachten. De meeste gemeenten hebben dergelijke kosten niet in hun huidige begroting opgenomen en hebben ook nog geen inventarisatie ge maakt van geschikte kruispunten. Hardrijders zullen voorlopig nog met aparte apparatuur worden opgespoord door de politie. ASTRONOMEN ZIEN GEBOORTESTER WASHINGTON Voor het eerst in de geschiedenis van de sterrenkunde hebben astrono men van de universiteit van Arizona het proces van het ont staan van een ster kunnen waarnemen. De universiteit meldde dat een in een wolk van gassen en stof verborgen em bryonale ster, die 520 lichtjaren van de aarde verwijderd is, met de 12-meter radiotelescoop van het observatorium van Kitt Peak, in Arizona, werd opge spoord. Volgens sterrenkundi gen is de ontdekking van groot belang, aangezien al lange tijd naar een voorbeeld van de ge boorte van een ster was gezocht. ROTTERDAM Personeel van het Rot terdamse ziekenhuis Berghuis is gisteren op de vuist gegaan met een paar ongewenste bezoekers. Een verpleger raakte daarbij be wusteloos. De vechtpartij ontstond nadat twee jongens werden betrapt toen zij liepen te neuzen in de administratie van de afde ling intensive care. Met behulp van de vei ligheidsdienst werden de jongens de deur uit gezet. Zij keerden echter vrijwel meteen terug in gezelschap van twee anderen om genoegdoening te halen. Daarbij kwam het tot een flinke „matpartij", zoals de politie het noemde. De jongens sloegen een verple ger bewusteloos en bedreigden een arts met een infuusstang. De politie moest er aan te pas komen om de partijen te scheiden. Lijfstraffen voor gehandicapten in VS CHARLOTTESVILLE Een kan- tonrechter in Charlottesville in de Amerikaanse staat Virginia heeft zich uitgesproken vóór het „thera peutische gebruik" van lijfstraffen, die worden toegepast in een doops gezind tehuis voor geestelijk ge handicapte kinderen. De „fysieke straf" is een onmisbare noodzaak bij de behandeling van de geestelijk gehandicapten, aldus de rechter. Nathan Yoder, directeur van het tehuis, zei dat ook als de staat Vir ginia de lijfstraffen verbiedt, het instituut slaag zal blijven geven omdat „het geloof voorschrijft dat wie zijn kind liefheeft, het de roede niet bespaart". SNEL AKKOORD OVER BEGROTING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aardgas voor kleinver bruikers wordt per 1 ja nuari waarschijnlijk niet veel meer dan een stuiver per kubieke me ter goedkoper. Gisteren besloot het kabinet na melijk de verwachte gasprijsverlaging met twintig cent te beper ken via een tijdelijke accijnsverhoging en gas- heffing. Ook huisbrand olie, benzine, diesel en LPG worden duurder. Waar het oude demissionai re kabinet maar geen over eenstemming kon bereiken over de begroting voor 1987, lukte dat de nieuwe minis tersploeg op de-eerste ver gaderdag. Het extra pakket maatregelen moet de 2,4 miljard gulden opbrengen die nodig zijn als»compensa- tie voor de tegenvallende aardgasbaten. Totaal wordt nu 11,6 miljard gulden be zuinigd, waardoor het fi nancieringstekort in 1987 niet verder mag stijgen dan tot acht procent. Op 1 november al wordt een accijns op huisbrandolie ingevoerd die op den duur de prijs van het aardgas voor de kleinverbruiker hoog houdt. De aardgasprijs is immmers aan die van huisbrandolie gekoppeld, zij het met een vertraging van een half jaar. Daarom komt er ook een speciale heffing op gas die de verlaging van de gasprijs voor huishou dens op 1 januari (geschat op rond 20 cent) zal beper ken tot vijf a tien cent. De prijs ging al op 1 juni jl. met negen cent omlaag. De jasjes zijn uitgetrokken, de hemdsmouwen (nog) niet opgestroopt. Vrij snel kwam het kabinet gisteren tot een besluit over de eerste zware klus: maatregelen te nemen tegen dreigende nieuwe tekorten als gevolg van de daling van de gasprijzen. poto: Milan Konvalinka Daarnaast worden benzine, diesel en LPG duurder via een verhoging van de ac cijns die op 1 november in moet gaan. Op 1 oktober worden deze produkten al duurder door de btw-verho- ging waartoe het vorig ka binet al eerder had besloten. Eind augustus wordt beslist hoe groot de accijnsverho ging per 1 november uit valt, omdat dan meer be kend is over de koopkrach tontwikkeling. Het is de bedoeling dat de accijnsverhogingen en de heffingen een tijdelijk ka rakter dragen. Zij kunnen worden verlaagd of geheel verdwijnen als de olieprijs zich weer herstelt. Daarmee zouden immers ook de gas- inkomsten voor de schatkist weer toenemen. Overigens is de meest recente daling van de olieprijs nog niet in de cijfers verwerkt. Pag. 4: Eerste tegenvaller doemt al weer op IRDAM De twee iverdachten van de ring van Brouwerij- Heineken en luffeur Doderer, C. en W. H. zullen ijk toch op korte aan Nederland uitgeleverd. De hebben hun cassatie de beslissing van de rechter ingetrok- Dit betekent dat de minister van justi tie vandaag al zou kunnen beslissen de twee naar Ne derland te sturen. De cassatie is ingetrokken om de onzekere tijd waarin Van H. en H. al ruim twee jaar ver keren te bekorten. Mocht de Franse minister, conform het eerste advies van de rechter, besluiten de twee uit te leve ren op grond van wederrech telijke vrijheidsberoving en af persing, dan kan hiertegen nog wel beroep worden aange tekend bij de Franse Raad van State, de Conseil d'Etat. Dit beroep heeft echter geen schorsende werking. Wanneer de twee verdachten aan Nederland worden uitge leverd en de Conseil d'Etat zou, over enkele maanden, be sluiten dat deze uitlevering ongeoorloofd was, dan zal Ne derland de twee mannen moe ten terugsturen naar Frank rijk of moeten vrijlaten, aldus mr. Moszkowicz, één van de raadslieden van de twee ver dachten. 50: Wereldscheepsbouw in ernstige crisis Het gaat steeds :r met de scheepsbou- ;rie in de wereld en de »t ziet er voorlopig al- g maar somberder uit. kort samengevat de con- uit een rapport van de (Organisatie voor Eco- "^he Samenwerking en keling) over deze be- 'ESO-commissie baseert 'erwachtingen op de re- fen van de eerste drie iden van dit jaar. „In bij- Jt land is het aantal nieu- rders in het eerste kwar taal van 1986 gedaald. De gangbare wereldmarktprijzen zijn nauwelijks voldoende om de produktiekosten te dekken, zelfs zeer scherp concurreren de scheepswerven werken met verlies", aldus het OESO-rap- port. De crisis, die naar verwach ting in de periode 1986-1988 haar hoogtepunt zal bereiken, raakt niet alleen Europa en Japan, maar ook landen zoals Zuid-Korea, die in de afgelo pen jaren hun capaciteit enorm hebben vergroot. De OESO-commissie schrijft in haar rapport dat ondanks herstructureringsmaatregelen in West-Europa de capaciteit van de wereldscheepsbouw veel te groot is gebleven in vergelijking met de verwachte vraag. Als belangrijke voor waarde voor het weer gezond- maken van de bedrijfstak noemt de commissie het on middellijk stopzetten van di- rekte en indirekte steun van overheden aan hun eigen scheepsbouwindustrie in een poging om de totale capaciteit ■in de wereld terug te dringen. ADVERTENTIE- MEUBELS HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art meubelen, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat alhier, stopt haar toonkamer- aktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor halve prijs. Om u een paar voorbeelden te noemen: zware eiken slaapkamer van f 1.598.--voor f 799,-; deken kist van f 498,-- voor I 198,-; originele secretaire van t 798,- voor f 399,-; complete eiken eethoek van I 2.980,-- voor I 1.498,-; modern bankstel van f 2.500,- voor I 1.250,-.Wie binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur aan de Kerfestraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. UTRECHT „Deze han- delwijze is niet in overeen stemming met hetgeen van een ziekenfonds in het ka der van de gelijke behande ling van mannen en vrou wen in de sociale zekerheid mag worden verlangd". Met deze zin heeft de klachten commissie van de Zieken fondsraad een vrouw in het gelijk gesteld, die er be zwaar tegen had dat zij op het inschrijvingsbewijs van haar man werd bijgeschre ven, waarbij hij het volg nummer 01 kreeg en zij 02. De vrouw was als werk neemster verplicht verze kerd bij het ziekenfonds. Toen haar man daar vanuit de particuliere verzekering ook terecht kwam omdat zijn salaris onder de loon grens zakte, werd de vrouw overgeschreven naar het nieuwe registratienum mer van de man. Ze was het daar niet mee eens. Na een protest bij het fonds kreeg ze een eigen inschrij- vingskaart met daarop wel haar meisjesnaam, maar nog steeds met het registra tienummer van haar man en het volgnummer 02. Ze klopte toen aan bij de klachtencommissie. Die sprak uit dat „een gehuwde vrouw zonder meer mag verlangen dat zij onder haar eigen naam aan het maat- eigen nummer. Robot maakt foto's in wrak Titanic WOODS HOLE Een robot, genaamd Jason Jr. heeft gisteren op bijna vier kilometer diepte een reeks kleurenfoto's genomen in het wrak van de oceaanstomer Titanic, die 74 jaar geleden in het noorden van de Atlantische Oceaan verging. De robot was door het gat van een ingedrukte glazen koepel via de eens luxueus versierde staatsietrap van de eerste klas naar binnen ge gaan en heeft onder meer net oog laten vallen op een fraaie kroonluchter. De inzittenden van de mini-onderzeeer Alvin, van waaruit de robot werd bestuurd, hebben zelf de ankers, rij en patrijspoorten met glas dat nog heel was, salons van de eerste klas en het bovenste dek gezien. Bij het vergaan van de Titanic op zijn eerste reis verdronken 1513 van de 2224 opvarenden. Transformatie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Raad van State adviseert met wetgeving over euthana sie te wachten totdat meer kennis hierover beschik baar is. Die noodzakelijke kennis moet ontstaan uit onder meer gerechtelijke uitspraken. Dit is naar verluidt de strekking van het advies dat de Raad van State heeft uitge bracht over twee wets voorstellen inzake de eut hanasie: het wetsvoorstel van D66 en de proeve van wet die door het eerste kabinet-Lubbers is ont worpen. Overigens wijst de Raad van State de ge reedliggende voorstellen niet al/ Het advies van de Raad van State, dat verleden week vrij dag aan het kabinet werd overhandigd, is gisteren bij D66 binnengekomen. De partij wil het advies vandaag open baar maken en een reactie daarop geven. In het kabinet is besloten dat men de periode van een half jaar die het kabinet heeft om tot een besluit over euthana siewetgeving te komen, ook zal gebruiken. Desgewenst zal premier Lubbers tijdens het debat over de regeringsverkla ring op 30 juli een eerste reac tie geven. Een echte inhoude lijke reactie zal dat echter nog niet zijn. Overigens is de Raad van Sta te van mening dat het open baar ministerie richtlijnen moet vaststellen voor de ver volging bij euthanasiezaken. Dat zou moeten gebeuren op basis van al gedane gerechte lijke uitspraken. Er wordt wat afgewandeld in dit land: vandaag zien we daar weer een heel duidelijke demonstratie van in en om Nijmegen. Ondanks blaren en ander on gerief is het voor duizenden daar weer stevig door stappen geblazen. Morgen starten er vast en zeker minder dan vandaag en zo gaat het tot de laatste dag, vrijdag, toe. Niet meelopend, maar zeker niet achterlopend, doet de Leidse Courant toch mee aan de Nijmeegse Vierdaagse. Op zijn eigen manier. De resultaten treft u telkens - in wooni en beeld - aan in de kolommen van de krant. En die loopt al jaren voorop. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Ccidae SouACi/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1