Winsemius haakt af Bon: e, forestier De ongemakken in een sluis Geloof Onrustbarende tijging aids n Europa jörth Sea Jazz: elfde editie „Onzichtbaar" testvliegtuig neergestort Brutale dieven Koe schopt vrouw dood Paarden slachtoffer Aanslag Parijs politie bureau als vergelding Zaterdag 12 juli 1986, 77e jaargang no. 23549 rs, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi]k34.2312DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel 071 313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. cteur: I.I Hdllewas, Chefredacteur: Wim Bui|ieweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f. 22,49 (aul.betaling),kwartaal I. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Perioden met zon en vrijwel overal droog, middagtempera- tuur ongeveer 19 graden. Noordwestenwind, kracht 3 tot 4, in het Waddengebied af en toe krachtig, 6. Zon op: 05.34, onder: 21.56. Schev. hoog water: 07.47 en 20.18; laag 'water: 03.45 en 15.55 uur. naren niet meer stil te krijgen, de muzikanten van het North Jazz Festival, dat gisteren z'n elfde editie in ging. Miles Da- ils een rattenvanger van Hameien z'n musici meeslepend, Ta- Maria het publiek tot (een matig) meeklappen opzwepend, dy Rich als een potentaat achter z'n drums z'n muzikanten >en machine dirigerend. Haagse Congresgebouw is eigenlijk te klein voor ze gewor- Ze trokken gisteren al meer dan tienduizend mensen. Top- vernieuwers en rariteiten in de kantlijn. Zoals de Olympia s Band uit New Orleans. Een aantal oude knakkers van de keurig beginnend op het podium, maar na het succes aldaar meer van ophouden wetend. Ze swingden het hele Congres- Duw door. De oude Harold De Jean als leader voorop (zie 7: North Sea Jazz heeft meer ruimte nodig NÈVE Het aantal Fgevallen in Europa is nauwelijks een jaar on tharend gestegen van tot 2542 in maart van jaar. Van deze patiën- zijn er inmiddels 1308 ïrleden. Bij drugsver- afden is het aantal ls-lijders in het afgelo- jaar gestegen van drie elf procent. totaal verstrekken nu 26 opese landen, waaronder uit de communistische we- regelmatig informatie aids-gevallen binnen hun J) nzen. Een jaar geleden de- nog slechts zeventien lan- aan de centrale registratie mee. Dit verklaart ten dele de stijging van het totale aantal aangemelde gevallen van aids. De sterkste stijging vertoon den Frankrijk, West-Duitsland en Italië met gemiddeld zes tot elf nieuwe meldingen per week. Frankrijk leidt de tries te reeks met een totaal van 707 gevallen (tegen 307 in maart 1985), gevolgd door West- Duitsland 459 (162) en Groot- Brittannië 340 (140). In Neder land zijn nu 120 patiënten. Van de 26.000 lijders aan de ziekte waarvan tot 31 maart van dit jaar door 93 landen melding is gemaakt, komen er 21.000 uit de Verenigde Staten. Meer dan 90 procent van de aids-lijders over de gehele we reld zijn mannen tussen 20 en 49 jaar. liss overlijdt in overdosis ledicijnen IEDAPEST De 17-jarige ■Jss Hongarije, Andrea Mol- 3r, is dood in het huis van ar ouders aangetroffen. Ze d een overdosis van een me- ijn tegen hartklachten inge- men. Het is niet zeker of het zelfdoding gaat. Molnar vorig jaar de eerste jnheidswedstrijd die sinds oegin van de Tweede We- doorlog in Hongarije gehou- n werd. Bij de Miss Europa rkiezingen dit jaar in Malta rd zij derde. EDWARDS Een superge heim testvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is gisteren neergestort in de om geving van de stad Bakersfield in. de staat Californië. Bij het ongeluk is de piloot van het toestel omgekomen. Volgens een Amerikaanse televisiesta tion gaat het om een prototype van het supergeheime zoge naamde „onzichtbare vlieg tuig". Dat toestel zouden aan radar kunnen ontsnappen. De Amerikaanse autoriteiten heb ben een volledige nieuwsstop over de bijzonderheden van het neergestorte toestel inge steld. ADVERTENTIE MENU VOOR GEZELSCHAPPEN (vanaf 10 personen) ƒ28,50 p.p. Paté Forestier Filet Poulet Mexicain Aardbeienijs met slagroom restaurant met Frans getinte gerechten ƒ31,50 p.p. Uiensoep Cordon Suisse Glacé Vanille ƒ34,00 p.p. Filet de Boeuf Stroganoff Dame Blanche Zes op de tien caravans niet in orde NIJMEGEN Bij een controle van het vakantieverkeer gisteren op rijks weg 50 tussen Nijmegen en Den Bosch bleek 60 procent van de caravans niet aan de verkeerseisen te voldoen. Al leen waren de gebreken die nu wer den geconstateerd aanmerkelijk min der ernstig dan tijdens een vergelijk bare verkeerscontrole vorige week. Toen werden zelfs twee caravans uit het verkeer genomen. Dertig procent van de gecontroleerde caravans bleek te zwaar belast. Daarnaast was een groot aantal caravans niet voorzien van goede remmen. Eén caravan mocht om die reden pas doorrijden nadat de ANWB de remmen had ge repareerd. 's-GRAVELAND De rijkspolitie in het Noord hollandse 's-Graveland hoeft in ieder geval niet ver te gaan om de jongste inbraak in dit plaatsje te onderzoeken. Er is name lijk ingebroken in het ei gen politiebureau. De die ven kwamen via raam het bureau binnen en namen een nog onbekend aantal vuurwapens mee, vierhon derd gulden, een draagba re mobilofoon en drie por tofoons. FREIBURG Een 72-jarige West- duitse vrouw is gisteren in Freiburg doodgeschopt door een koe. De be jaarde was op weg naar huis en wil de een kortere weg nemen via het weiland waarin de koe stond. De po litie en de eigenaar van de koe vin den het zeer vreemd dat koeien, doorgaans toch de goedmoedigheid zelf, tot zo'n daad kunnen komen. Volgens een veearts moet het dier agressief zijn geworden door een verandering in het weer of een on gewone reeks van toevalligheden. Volgens de arts gebeurt dat wel va ker bij „bepaalde koeien". Benzine weer goedkoper ROTTERDAM De prijzen van benzine, diesel, huisbrandolie en petroleum gaan met ingang van maandag opnieuw omlaag. Dit keer met twee cent per liter. De prijsver- anderingen zijn het gevolg van de ont wikkelingen van de internationale produktnoteringen en de dollarkoers. DEN HAAG De veer tiende juli is voor de Fransen een nationale feestdag. Op die datum, aanstaande maandag, zal het ook een beetje feest zijn voor een deel van het Nederlandse volk, namelijk voor degenen die vurig hebben ge hoopt op de totstandko ming van een tweede kabinet-Lubbers. Dat kabinet, bestaande uit negen CDA-ministers en vijf bewindslieden van VVD-huize, kan na het weekeinde vol gas be ginnen aan een rit die maximaal vier jaar zal duren. Met de voortvarendheid die hem eigen is. had formateur Lubbers zich gistermiddag vrijwel onmiddellijk na zijn benoeming tot formateur in een kamer aan het Binnen hof genesteld om een reeks kandidaat-bewindslieden te ontvangen voor een gesprek. Al gauw werd duidelijk hoe het nieuwe kabinet er in grote lijnen zal gaan uitzien. Een ruime meerderheid van tien behoort tot de oudge dienden. Pieter Winsemius, de be gaafde en energieke minis ter van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM), die enkele maanden geleden Ruding wil strakkere afspraken over bezuinigingen DEN HAAG Minister Ruding (Financiën) wil strakkere afspraken over de bezuinigingen in de komende jaren. Hij heeft dit gisteren in een gesprek met formateur Lubbers naar voren gebracht. Volgens Ruding wordt in het regeer akkoord voor het tweede kabinet-Lubbers te veel uitge gaan van het eindresultaat dat in 1990 bereikt moet zijn. De opnieuw gevraagde minister wil liever dat per jaar vaststaat wat er op financieel en sociaal-economisch gebied gebeurt. Volgens bronnen rond de formateur wil Ruding „alle open einden in het regeerakkoord dichtknopen". Kringen rond de formateur noemden de houding van Ru ding niet ongewoon. Er werd op gewezen dat Ruding wel iswaar binnen de CDA-fractie geen voorbehoud heeft ge maakt inzake het regeerakkoord maar dat hij „gewoon probeert nog wat spaghetti binnen het bord te krijgen", al dus een zegsman. nota bene door Lubbers nog werd genoemd als toekom stig vice-premier, heeft te gen wil en dank het veld moeten ruimen voor oud- VVD-lijsttrekker Ed Nijpels. Hij moest een wel heel zwa re tol betalen voor de „he renovereenkomst" die on langs in de VVD-top werd gesloten en waarbij werd af gesproken dat Joris Voor hoeve fractieleider zou. wor den, Rudolf de Korte vice- premier en Ed Nijpels minis ter. De Korte verruilt nu Binnenlandse Zaken voor Economische Zaken, waar hij de plaats inneemt van Van Aardenne, een man van wie al vast stond dat hij niet zou terugkeren. CDA-voorzitter Bukman, die al maanden geleden stond te trappelen om minister te worden, heeft gekregen wat hij wilde: Ontwikkelingssa menwerking. De politieke goochelaar Lubbers haalde twee trucs uit de kast die werkelijk opzien baarden: hij vroeg de liberale com missaris der koningin Von- hoff uit Groningen af te da len naar Den Haag om daar de portefeuille van Defensie in ontvangst te nemen en polste de Friese CDA-gede- puteerde mevrouw De Graaff-Nauta (CDA) of zij bereid zou zijn de eerste vrouwelijke minister van binnenlandse zaken in onze Ministers in tweede kabinet-Lubbers DEN HAAG Het CDA bezet zijn negen ministers posten als volgt: Premier en minister van al gemene zaken: drs. R.F.M. Lubbers Minister van WVC: mr. drs. L.C. Brinkman Minister van sociale zaken en werkgelegenheid en An tilliaanse zaken: drs. J. de Koning. Minister van financiën: dr. H.O.Chr.R. Ruding Minister van onderwijs en wetenschappen: drs. W. Deetman Minister van buitenlandse zaken: mr. H. van den Broek Minister van landbouw en visserij: ir. G.J.M. Braks Minister van ontwikkelings samenwerking: drs. P. Buk man Kandidaat-minister van bin nenlandse zaken: mevrouw D.Y.W. de Graaff-Nauta De VVD heeft gekozen voor: Vice-premier en minister van economische zaken: dr. R. de Korte Minister van justitie: mr. F. Korthals Altes Minister van verkeer en wa terstaat: drs. N. Smit-Kroes Minister van VROM: drs. E. Nijpels Kandidaat-minister van de fensie: H.J.L. Vonhoff parlementaire geschiedenis te worden. Beiden zullen vandaag hun definitieve be sluit aan de formateur mee delen. Van de oudgedienden blij ven zitten: premier Lubbers, Van den Broek (Buitenland se Zaken), Ruding (Finan ciën), Korthals Altes (Justi tie), Braks (Landbouw en Visserij), Brinkman (WVC), De Koning (Sociale Zaken), Deetman (Onderwijs) en Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat). Pag. 3: Vonhoff moet ver lies Winsemius goedma ken ADVERTENTIE A.s. zondag 13 juli VERONICA LONDON CITY DRIVE-IN SHOW HET BLESSE PAARD Stompwijk Aanvang 21.00 uur Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Drie paarden moesten in Canada worden afgemaakt, nadat ze waren betrokken bij een ernstig ongeluk tijdens de „Calgary Stampede". De paarden waren gewond geraakt toen drie wagens tijdens een race botsten en diverse menners en paarden door de lucht vlogen. Drie mannen moesten met verwondingen worden opgenomen in het ziekenhuis. PARIJS De linkse terreurgroep Action Directe heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslag van woensdag op een politiebureau in Parijs. Daarbij kwam een inspecteur van politie om het leven en raakten 22 mensen gewond. In een brief aan de krant „Le Monde" verklaart het commando Loic-LefèvreAc tion Directe dat de aanslag een vergelding is voor de dood van Loic Lefèvre. Deze arbeider werd vorig week door de politie do<Algeschoten nadat hij was aangehouden voor een verkeerso vertreding. Tegen de politieman in kwestie, die aanvankelijk verklaarde uit noodweer gehandeld te hebben, is een onderzoek gaande. Getuigen hebben verklaard dat hij op Lefèvre gescho ten heeft zonder dat deze zich kon verweren. Als de plezieijachten, zeilschepen en motorbootjes 's zomers massaal opstomen naar verre gewesten, dan is het weieens dringen alvorens de stille wateren met ritselende rietkragen zijn bereikt. De sluis is zo'n verzamelplaats waar de kleine en grotere ongemakken van de Hollandse roerganger zich voor doen. Waar diens vrouw de tijd gekomen acht voor enige con fidenties en de beste stuurlui aan wal meewarig hun hoofd schudden over al die voorbijtrekkende rijkdom. Op de voor pagina van Finale een reportage over de sluis in Leidschen- dam, de lol in het beroep van sluiswachter, over vrouwen op het voordek en de rivaliteit der schippers. DEZE KRANT INKLEUR VERDER IN FINALE In het recreatiegebied Spaarnwoude is een vil lawijk opgetrokken die straks ook weer aan dig gelen moet. Het decor voor een nieuwe Neder landse speelfilm van Dick Maas over een stel a- sociale Flodders. Op de Amerikaanse tele visie zijn opnieuw gou den tijden aangebroken voor Raymond Burr, Perry Como en andere acteurs op leeftijd. Voor de tweede maal gaat Billy Grahams visioen in vervul ling: evangelisten uit Irian Jaya, Groenland en andere uit hoeken van de wereld met elkaar in contact brengen. In Amsterdam. Op het tweede congres waar evangelisten wor den voorbereid op „Gods uur voor de wereld". Een congres dat alle records breekt. De Franse regering heeft kortgeleden de afspraken over de zoutlozingen in de Rijn eenzijdig gewijzigd. „Goed voor Nederland", meent men in Frankrijk. Maar in ons land denkt men daar wat anders over. Skeeleren. Een nieuw fpnomeen in het Nederlandse sportge beuren. Als er geen ijs is, binden de marathonrijders hun rolschaatsen onder en trekken daarmee razend veel publiek. Luxemburg maakt er weinig ophef oven veruit de meeste buitenlandse toeristen die dit land bezoeken, hebben de Ne derlandse nationaliteit. Stroomtarieven gezinnen omhoog DEN HAAG De stroomtarieven voor gezinnen zullen omhoog gaan. Oorzaak hiervan zijn voorstellen die minister Van Aar- dene (Economische Zaken) heeft neergelegd in een door hem bij de Kamer ingediende wet over opwekking, invoer, transport en afzet van stroom. In de wet geeft de minister aan dat de tarie ven voor iedere deelmarkt kostendekkend moeten zijn. De be staande glijdende schaal in de tarieven zal daartoe afgebouwd worden. Alleen voor de grootverbruikers van stroom komt er een speciaal laag tarief gezien de buitenlandse concurrentie waarmee zij te maken hebben. Hoe krijgen jullie elke dag die krant weer vol? Dat is zo'n vraag, die je niet meer stelt als je eens een kranteredactie hebt bezocht. Regelmatig passeren er groepjes belangstellenden de burelen van ook onze redacteuren. Tegenwoordig staan daar beeld schermen, want de tijd van de stapels kopij zijn al weer jaren voorbij. Maar als zo'n redacteur je eens een blik in het zwarte scherm gunt dan rijzen de haren je te berge. Hoe krijgen jullie dat allemaal in de krant?, is dan een betere vraag. Voor de re dactie een weet, al gaat dat vaak niet zonder de nodige inspanning. Maar de inhoud van de berich ten liegen er elke dag weer niet om. Ja, de Leidse Courant is uw geloof zelfs dubbel en dwars waard. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. £eidóc Sowuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1