HOLLYWOODinSPAARNWOUDE Oud wordt op Amerikaanse televisie DE A-SOCIALE FLODDERS VAN DICK MAAS Bootje Gifgrond terugkeer van: perry como, raymond burr en andere sterren op leeftijd Perry mason Rolstoel '£eidóc 6otiaont1 ZATERDAG 12 JULI 1986 'AARNWOUDE - Regisseur Dick Maas bekijkt t van achter z'n zonnebril uit de verte lichtelijk eewarig. „Zijn ze nou nog niet uitgefotogra- •rd?'\ mompelt hij. Iets verderop in de perfect JJendc villawijk van Spaarnwoude Was dit een ïjsproken tekst dan had u me meteen in de reden •qinnen vallen: „Heeft Spaarnwoude dan een vil- ivijk? Dat is toch een recreatiegebied?". Wéar, •lemaal waar. Maar voor de film Flodder is er de ootste „set" gebouwd die de Nederlandse speel- m waarschijnlijk ooit gekend heeft. Een zestal lla's, groenvoorziening, fraaie tuinen aan een implete straat, een zwembad achter een van de üla's. Zo perfect dat, zou je geblinddoekt de wijk 13 orden binnengevoerd, en zou er een bordje Te ^oop in een van de tuinen gestaan hebben, je inder meer naar binnen zou stappen om te in- rmeren ederland heeft voor de oorlog Loet C. 1 irnstijns Filmstad in Wassenaar ge- st nd. Misschien dat daar ooit zulke Srfouwwerken zijn neergezet. Misschien. aar sindsdien heeft de Nederlandse le m het eenvoudiger gedaan. Met échte k< azen of in overdekte studio's. Zelfs J'merikancn die benieuwd kwamen kij- Q in naar de opnamen van Dick Maas' euwste film konden hun ogen niet gc- e< ven. Hollywood in Spaarnwoude. ick Maas bekijkt het een beetje mee- k< arig. Een twintigtal fotografen is op n iet-bezoek" en kan maar niet genoeg «rijgen van de acteurs die de hoofdrollen ^elen in de tweede film van Maas. Met Z( jn debuutfilm De Lift oogstte Maas errassend en groot internationaal suc- ll' :s. Daarna leek het wat stil om hem Zl een te worden. Hij maakte een aantal Hideoclips met de popgroep Golden Ear- itg - vandaar dat ook drummer Caesar in Spaarnwoude aanwezig '- en werkte döor aan het scenario van lm nummer twee. Flodder. Een pure èd e dit keer. Het verhaal is van 1 ick 'Md'dfc, hij schrijft net zoals bij De muziek die hij ook uitvoert, en v ij'produceert de film, samen met Lau- u :ns. Geels met wie hij First Hoor Pro- uctions vormt (eerder verantwoordelijk oor de succesfilm Abel). en blik op de acteurs en je begrijpt a 'aarom die fotografen niet zijn weg te jlaan. Er is maar één woord voor het stel oor de camera's: Een zootje ongeregeld, ardon. Maar het is echt de enige rede- jke omschrijving. De acteurs zullen verigens de laatste zijn om kwaad te vorden om die term. Ze willen niet an- ers. Sterker nog: regisseur Dick Maas taat erop dat ze zich op z'n allerongun stigst presenteren. De zeven acteurs vor- nen namelijk de familie Flodder, een ezin van a-sociale, onaangepaste don- erstenen die een complete oorlog ont- etenen in de in-keurige villawijk waar en goedwillend maatschappelijk werker e geplaatst heeft. )e zeven Flodders op een rijtje: Nelly :rijda als Ma Flodder. Gerold in een te irappe, vettige huisjas, met gescheurde :n afgezakte nylonkousen, het haar on- ;ekamd'steil naar beneden en een saffie lit haar mondhoek bungelend. Hobby: llegaal jeneverstoken. Huub Stapel als :oon Johnnie: met z'n gebleekte kop met ir heeft hij exact de wie-maakt-me- vat blik waarmee hij gepast achter het ituur van de oudroze gespoten Bak van :en Chevrolet kan kruipen. René 't Hof speelt zijn broer Kees en kijkt al bij de fotosessie de camera in met een blik an: „Jongen, als jij nog één keer met lie camera van je knipt, krijg je toch een stamper voor je hoofd!". De camera ilijft knippen. René volhardt in zijn blik naar zal voordat de echte filmcamera's Iraaien niet tot actie overgaan. Tatjana limic is het zusje Flodder dat bij gebrek aan verbale voorraad bij Ma indertijd aljook maar Kees gedoopt is. De kleine Tatjana heeft 't blonde haar in een soort op haar hoofd geknoopt en n-kijkt uitdagend boven een strak shirt de Injwereld in. Dochter Kees neemt het niet inlzo nauw met de zeden, zegt de synopsis van de film. De verlekkerde fotografen hebben het moeilijk hun aandacht te verdelen tussen Tatjana en Nederlands nieuwste ster in het land der internatio nale fotomodellen: de langgebeende Apollonia van Ravenstein. Apollonia sierde al vele voorplaten van tijdschrif ten. wist tijdens het recente filmfestival van Cannes al zorgvuldig in de gaten te lopen terwijl van de terrasjes gefluisterd werd dat dat nu Neerlands best betaalde fotomodel was. Dan zijn er nog het wel gedane, verwend ogende jongetje Henkie (Horace Cohen), het meisje Toet (Nani Lehnhausen) en de laatste Flodder, Opa, gespeeld door Jan-Willem Hees, die voor zijn rol geen woord hoeft te zeggen, alleen in zijn rolstoel mag rondrijden in het uniform van stationschef, op een fluit mag blazen en met z'n spiegelei Het verhaal van de film is simpel: De oorspronkelijke woning van de Flodders in een a-sociale wijk blijkt op gifgrond gebouwd. Er moet vervangende woon ruimte gevonden worden. Die is er niet. Tot de maatschappelijk werker (gespeeld door Lou Landré) een leegstaande villa in een sjieke wijk ontdekt. Daar trekt het „Dit gaat allemaal tegen de vlakte", ver klapt acteur Lou Landré en wijst op een van de kapitaal uitziende villa's met zwembad: „De buurman brengt een van z'n tanks in actie". Met die kennis dóór naar regisseur Dick Maas. In de laatste aflevering van het Nederlandse Jaarboek Film '86 zegt hij in een artikel over pro ducent Matthijs van Heijningen (die De Lift produceerde) dat de decors van die film met plakband aan elkaar zaten. Dan heeft hij het in Spaarnwoude beter, niet, Dick? „Ach ja", laat hij weten, met de zelfde nonchalance waarmee hij op alle vragen antwoord pleegt te geven. „Voor De Lift was nu eenmaal heel wat minder geld. Deze film is veel duurder opgezet. Bovendien moesten we wel wat steviger bouwen omdat straks alles kapot moet. En zoiets ziet er niet uit als je huizen van bordkarton bouwt". Voor- Flodder denken hij en mede-producent Laurens Geels sterk aan de internationale markt waar De Lift het zo goed deed. Die film kreeg de eerste prijs in het Franse Avori- az (horror- en fantasy-festival), deed het goed in Frankrijk (anderhalf miljoen be zoekers), werd „opgepikt" door Warner Brothers, flopte in Engeland (Maas: „Daar is hij verkeerd uitgebracht") maar deed het weer prima in Italië, Spanje en Zweden. Maas: „Het verhaal van Flod der is niet typisch Nederlands, maar overal herkenbaar. En er zit veel actie in. Voor de stunts hebben we het Engel se team aangetrokken dat voor Steven Spielberg aan Pyramid of Fear werkte. De tank is een Leopard. Die wordt in Duitsland gemaakt, maar hij komt in ons geval uit Engeland. Kost ook enkele tonnen". Is het puur lachen, of zitten er nog scherpe randjes aan je komedie, Dick? „Hoe bedoel je scherpe randjes? Maat schappijkritiek? Nee hoor. het is een re gelrechte komedie. Maar bedoel je pitti ge erotische scènetjes, ja. Al willen we de film voor 12 jaar gekeurd krijgen. Hij gaat met Kerstmis dit jaar uit in de bios coop. We hebben opnamen gemaakt in Sittard, waar deze wijk hier eigenlijk staat, en op een superdeluxe tennispark in Belgiè". Zet een eerder succes, zoals met je eersteling De Lift, je nog extra onder druk? „Neeee", mompelt Maas, „als je aan het filmen bent, heb je ge woon geen tijd om over zoiets na te den ken. Dan ben je hoofdzakelijk moe". En hij grijnst hevig. Hij heeft als Flodder klaar is, alweer een nieuwe film op z'n programma. Een griezelfilm, met moorden aan de Am sterdamse grachten, op z'n Amerikaans verfilmd. Titel: „Amsterdamned". Ofte wel: Potvermokum. BERT JANSMA HOLLYWOOD - Een nieuwe en ongebruikelijke trend op de Ameri kaanse televisie voor het volgende seizoen: het is weer „in" om oud te zijn. Terwijl de laatste jaren jong en mooi overheersten in series die er macho-mannen en verleidelijke jongedames bij hopen doordraai den, wordt voor het tv-seizoen '86/'87 opeens de oude gekreukel de garde van acteurs, amuseurs en zangers weer opgestreken. Een serie sterren van pensioenge rechtigde leeftijd krijgt opnieuw de kans in mini-series, in tv-specials en in tv-films. Zanger Perry Como (74) komt terug in een „Christmas- special", Lucille Ball (75) en Gail Gordon (80) krijgen een nieuwe se rie van een half uur op de zater dagavond, Ellen Burstyn (54) en Elaine Stritch (60) komen met een eigen serie waarin ze respectievelijk een grootmoeder en een overgroot moeder spelen. Die terugkeer van de geliefde oude garde op de commerciële Amerikaanse televi sie is uiteraard geen zaak van liefdadig heid. Er zijn keiharde redenen voor. In de eerste plaats is er de strijd van zowat alle produktiemaatschappijen tegen de Bill Cosby-show, die wat kijkcijfers en waardering betreft elke andere uitzen ding met stukken blijft slaan. Een woordvoerder van NBC-televisie liet de Amerikaanse pers weten: „Cosby is zo populair dat hij overal, bij elke leeftijds groep. wel z'n publiek heeft. Maar bij één deel vaii het publiek zit hij wat zwakker. En dat zijn de ouderen". Van daar dat de diverse maatschappijen nu proberen de Cosby-show te beconcurre ren op die zwakke plek. Daarbij komt bovendien dat in het afge lopen seizoen al bewezen werd dat een aantal ouwetjes het ongelooflijk goed doet en het tv-publiek blijvend kan bin den. De actrices-op-leeftijd Bea Arthur (60) en Betty White (62) gooiden hoge ogen met hun serie „Golden Girls" en de aloude Raymond Burr (69) deed het opnieuw zo goed als advocaat Pery Ma son in een aantal specials („Perry Mason returns" en „Perry Mason: The case of the Notorious Nun") dat Burr ook in het volgend seizoen in een aantal Mason- films mag terugkomen. Die recente successen zijn er mede de oorzaak van dat de Amerikaanse televi sie zich in elk geval voor één seizoen op alles gestort heeft dat acteert of zingt en ouder is dan vijftig. Komieken Danny Thomas (72) en Milton Berle (77) krij gen opnieuw eigen programma's, Robert Vaughn (54) wordt als senior partner toegevoegd aan „A-Tcam", Audrey Hep burn (57) is gekoppeld aan Robert Wag ner (56) voor de nieuwe tv-film „Kind of lady"; Elizabeth Taylor (54) krijgt de zelfde partner in „There must be a pony", Carol Bumett (53) mag met tv- regie-veteraan Carl Reiner (64) opnieuw de slapstick gaan bedrijven waarmee hij ooit bij de televisie begon, Peter Ustinov (65) neemt de rol van Hercule Poirot weer op in Agatha-Christieverfilmingen voor tv. Tony Curtis (60) is een van z'n verdachten. Terwijl film en tv in Amerika de laatste jaren consequent en met harde hand al les wat te oud was uit programma's en scenario's wegsneden en acteurs en actri ces op leeftijd in interviews lieten weten dat er voor hen geen behoorlijke speelrol meer te vinden was, zal de Amerikaanse televisie het komende jaar dus bol staan van de grootmoeders, de grootvaders, de oude rotten in het vak. Komiek Andy Griffiths liet - vanuit een rolstoel we gens zijn slechte rug - op een persconfe rentie over de grijze golf weten hoe fijn hij het vond weer aan het werk te kun nen. De 54-jarige en jong ogende actrice Ellen Burstyn zei: „Fantastisch dat de te levisie eindelijk aan een deel van de Amerikaanse maatschappij toekomt, dat voordien almaar onder het tapijt werd geveegd". BERT JANSMA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 19