Hisdaadgolf treft Frankrijk >ndanks hard optreden politie Pinochet houdt vermolmde zetel met moeite overeind 'arti jleider Le Duan n Vietnam overleden ïdreotti probeert regering te vormen OMNIVERSUM Amerikaans protest Europees parlement wil sancties Zuid-Afrika ÜJITENLAND" geidae (Soti/toni VRIJDAG 11 JULI 1986 PAGINA 5 tees voor bloedig bekeinde in Ulster (Van onze correspondent Roger Simons) jjDEN De Britse regering Thatcher is ,g voor bloedige incidenten in Noord-Ier- (1 dit weekeinde. Gevreesd wordt dat mili- le protestanten er de politie en militairen |en bestoken met raketten. Aangenomen fdt dat zowel strijdlustige protestanten, die (s willen blijven, als fanatieke republikei- j, die vechten voor lerlands hereniging, in .bezit zijn van een beperkt aantal Ameri- nse Redeye- of Russische SAM-luchtaf- jrraketten. De situatie is momenteel dub- gevaarlijk omdat Ulster zich volop be dt in het seizoen van de jaarlijkse prote- jtse marsen. In deze tijd ajn botsingen jen beide Noordierse gemeenschappen Èring en inslag. Arubaanse ex-minister wegens fraude in cel ORANJESTAD De politie op Aru ba heeft de afgetreden minister van economische zaken, Leonard Berlins- ki, gearresteerd op verdenking van fraude en corruptie. „Het onderzoek bood voldoende gronden om tot een verdenking te komen", aldus de offi cier van justitie. Berlinski kwam eni ge tijd geleden in opspraak na be schuldigingen van het willen aanne men van smeergelden bij de verkoop van een noodlijdend hotel op Aruba. De vakbond FTA bracht de regering hiervan op de hoogte nadat een Ame rikaanse hotelexploitant, die het ho tel wilde kopen, zich daarover be klaagd had bij de vakbond. VAN DE pal: i F itfz GE£N PLogvyyER Oproepaan Fransen Voor de Franse ambas sade in Den Haag is gis teren gedemonstreerd te gen de Franse atoom- proeven in de Stille Oceaan. Aanleiding tot de betoging was het feit dat gisteren precies een jaar geleden het Green- peace-schip Rainbow Warrior in Auckland door Franse geheim agenten werd opgeblazen, waarbij een Nederlandse foto graaf om het leven kwam. Leger Nicaragua doodt 41 Contra's MANAGUA In Nicaragua hebben regeringstroepen deze week 41 contrarevolu tionaire rebellen gedood, al dus het ministerie van de fensie. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers aan de kant van de regering. Twee schepen van de Con tra's zouden zijn vernield en de regering zou een geweren, raketwerpers en handgrana ten in beslag hebben geno men. Het zou de bedoeling van de Contra's zijn geweest de zevende veijaardag van de Sandinistische revolutie te verstoren, op 19 juli Ruzie over couplet van Duits volkslied STUTTGART Lothar Spath, de christen democratische premier van de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg, wil dat voortaan op de scholen alle coupletten van het Duitse volkslied geleerd worden. Dus met inbegrip van het eerste „Groot-Duitse" dat sinds het eind van de oorlog nauwelijks meer gezongen wordt omdat het als te ge welddadig en te revanchistisch geldt. De eerste strofe heeft als eerste regel „Deutsch- land, Deutschland über alles" en maakt ge wag van een Duitsland tussen de rivieren de Maas, de Memel (sinds 1945 Sovjetgebied), de Adige (Zuid-Tirol, tegenwoordig Italië) en de grens met Denemarken. Het idee van Spath heeft heftige kritiek ontlokt aan de oppositionele sociaal-democraten PIERBALLENPOLITIEK MINISTER PASQUA WEKT WEERSTANDEN OP IVan onze correspondent Bob van Huet) (RIJS De harde poli- li van orde en gezag i de conservatieve mi- ier van binnenlandse Jen, Charles Pasqua, Èft Frankrijk niet kun- i behoeden voor een f van misdaad en ge ld. In Parijs werd weer i aantal bejaarde vrou- h vermoord, ontploften aimen van de extreem- jkse groepering Action fecte en vielen er een je en gewonde bij een ilag op een politiebu- jten de hoofdstad werden >e bloedige bankovervallen ileegd, waarbij in het ene lal een agent werd ver- prd en waarbij een lokale fticus van de liberale Repu- ceinse Partij tot de daders ek te horen en in het ande- Charles Pasqua. re een recordbuit werd ge maakt van 30 miljoen. Ten slotte werd een 5-jarig meisje verkracht en op beestachtige wijze vermoord. Daarbovenop kwamen nog eens excessen bij de politie. Agenten schroomden niet om met de wapenstok klappen uit de delen of jongeren op te slui ten omdat ze „moreel gevaar" zouden lopen door zich in de buurt van de nieuwe Parijse Hallen op te houden waar drugshandelaren actief zijn. Het afgelopen weekend maak te de politie het nóg bonter; een lid van de oproerpolitie CRS in Parijs schoot een jonge automobilist dood toen deze wegrende na een botsing. Vol gens getuigen schoot de agent de jongen in de rug, nadat hij was gestruikeld en weerloos op de grond lag. Vooral na de „executie" van de jonge automobilist zijn de critici van het spierballenbe- leid van Charles Pasqua over de minister heengevallen. Diens nieuwe, strenge richtlij nen voor de politie blijken de burgers eerder tot last dan dat ze terroristen en criminelen afschrikken. Alom wordt gemopperd over het overdreven machtsvertoon van gendarmes en CRS op straat en in de metro. Met name de willekeur waarmee identiteitscontroles worden uitgevoerd, zijn een ergernis. Buitenlanders en naar de zin van de gendarmes „provoce rend" geklede jongeren lopen de meeste kans om te worden aangehouden. „Ze zien je in de eerste plaats als verdachte", klaagde een jonge Algerijn. Driemaal daags wordt hij op gepakt wegens „het delict van het onbetrouwbare smoel". De katholieke kerk heeft zich bezorgd getoond over deze ontwikkelingen. Oud-verzets man Pasqua vond echter de dat de kerk zich hier niet mee had te bemoeien en zei venij nig dat het goed zou zijn ge weest wanneer de bisschoppen eenzelfde betrokkenheid had den getoond tijdens de Duitse bezetting. Meer politie, harder optreden, strengere controles en misdaad en terroristen zullen vanzelf wijken,' zo luidt de filosofie van Pasqua. Daarbij is hij zelfs zover gegaan excessen van de kant van de politie goed te praten. Kenmerkend was zijn eerste reactie na het drama van de doodgeschoten automo bilist. „Valse getuigenissen zullen streng worden gestraft". Dat de politie er door dat alles niet populairder op is gewor den, ligt volgens de minister aan de pers die een „schanda lige campagne" zou voeren te gen zijn beleid. Toen een jour nalist in een politiek program ma op de televisie aankwam met cijfers van de politiepre- fekt van Parijs, waaruit bleek dat de misdaad in de hoofdstad de laatste maanden van 1985 dus onder het „lakse" socia listische bewind niet was gestegen, noemde de premier de eerste verkeerd geïnfor meerd en de tweede een leu genaar. Dat Pasqua niet door de pre mier op de vingers werd ge tikt, heeft een politieke ach tergrond. De regerende RPR doet verwoede pogingen het gras weg te maaien voor de voeten van Jean-Marie le Pen. De RPR wil de kiezers terug winnen die in maart overlie pen naar het extreem-rechtse Nationale Front. Tegen die achtergrond heeft Pasqua on langs ook de herinvoering van de doodstraf „bespreekbaar" genoemd. lNOI Le Duan, dé ichtigste man in Viet- m sinds 1969, is gister- fitend op 78-jarige leef- l in Hanoi overleden, heeft de Vietnamese itradio bekendge- :t. Volgens het be lt was Le Duan al eni- tijd ernstig ziek; hij ijgt volgende week een latsbegrafenis. Duan was een Vietnamese folutionair van het eerste uur. Als spoorwegarbeider trok hij naar Hanoi, waar hij zich aansloot bij de Revolutio naire Jeugdliga van Ho Chi Minh,_ de latere Vietnamese leider'. Le Duan was een van de aanvoerders van het verzet tegen de Fransen in het zuiden van Vietnam. Na de opdeling van het land in een commu nistisch noorden en een kapi talistisch zuiden in 1954, begon zijn ster te rijzen in de Noord- vietnamese partij. Le Duan gaf de richtlijnen aan voor de strijd die in het zuiden ge- Le Duan. voerd zou moeten worden om tot een hereniging met het noorden te komen. Sinds de dood van Ho Chi Minh in 1969, was Le Duan de mach tigste man in Vietnam. De partijleider was voornemens in november terug te treden. g(Van onze correspondent Gerard Kessels) 370ME De Italiaanse chris- li-democratische minister n buitenlandse zaken Giulio jédreotti, heeft van president Bssiga de opdracht gekregen gi nieuwe regering te vor- n. Andreotti wil proberen i coalitie van christen-demo- J aten, socialisten en drie klei nere partijen onder zijn leiding voort te zetten. De vraag is echter of de socialisten van Bettino Craxi daartoe bereid zijn. De socialisten vinder, dat Craxi, die de vijf-partijen-coa litie drie jaar lang leidde en daarmee voor een naoorlogs record zorgde, opnieuw pre mier moet worden. De chris ten-democraten zijn alleen be reid Craxi tot de verkiezingen van 1988 verder te laten rege ren als hij plechtig verklaard de huidige coalitie ook na 1988 voort te willen zetten, maar dan onder een christen-demo cratische minister-president. (ADVERTENTIE) BELEEF HET ZELF... 840 m* KOEPELPROJEKTIE 1IDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 0) „Ik geloof, dat ik mijn veldwachter gelijk ;e%et geven," mompelde burgemeester van P lizènis. „Als er geen race-reglement is, dan Wen de gewone verkeersregels, want men ^t op de openbare weg...." - „Juustl Zó is het niet anders!" vervolgde de vasthoudende °.lcó Eelkema. „En wat hebb'n we allemaal s nder éèn enkele uutzondering zien gebeur'n? f%ha! De kerels hebb'n zich an geen enkele ver keersregel gestoord! Een grof schandaal! Ze Jfenn'n an 't hinder'n en an't snljj'n geweest dat *3 wilde hond'n d'r geen brood meer van lust'n! aar daar gaat het niet zozeer om. Waar het **êl om gaat is dit: volg'ns de wet op het auto- ei rkeer kan alléén deze waag'n als auto geklas- deerd word'n, die op drie of vier wiel'n rijdt en >tjje zich voortbeweegt door midd'l van een ver- di andingsmotor! Nou..., en wou'n de zogenaam de winnaars van de race mij soms wijsmaak'n, 0 at die hoop oud roest daar een auto was, ieben-ie over de streep ging? haha! Hoor mij /Tich'n! Een auto! D'r zat zowat geen wiel meer n! Het stuurwiel was gebrook'n en hij was ook zeker niet meer in staat zichzelf voort te be- weeg'n met behulp van de verbrandingsmotor! Hij moest over de streep geduwd word'n om- dat-ie zelf niet meer rijd'n konl o zo!" - Het ge zicht van burgemeester van Muizenis klaarde helemaal op. „Da's knap van mijn veldwachter!" riep hij uit. „Da's pofferdaatjes knap! De auto van de twee heren voldoet niet aan de wet en dus is hij geen auto. En als hij geen auto is, kun je er ook geen prijs mee winnen. De slotsom ligt voor de hand: de prijs is voor professor Twee steen en daarmee is de uitslag definitief. Alstu blieft, professor! Mijn hartelijke gelukwensen!" - Burgemeester van Muizenis schudde een over gelukkige professor Tweesteen vriendelijk de hand en het zal duidelijk zijn dat het gekonkel van Linke Lowietje en Bennie de Klapper niet had mogen baten. De prijs was hun neusjes voorbijgegaan. Maar toch stond er hun nog een verrassing te wachten, want Eelco had zich plot seling een eigenaardig feit herinnerd. En met dat feit in zi|n hand kwam hij er nu aanlopen Lawalu Het wiel is al lang geleden uitgevonden, maar sindsdien zijn al vele gekke variaties op het ronde fenomeen bedacht. Dit in West-Duitsland getoonde model heet Lawalu", een vervoer middel voor mensen met spierballen. Niet-communistische gouverneur in Polen WARSCHAU Premier Zbigniew Messner heeft voor de eerste maal in de geschiede nis van de Volksrepubliek Po len een niet-communist be noemd tot gouverneur van een van de 49 wojewodztwo's (pro vincies). Boleslaw Didyk is be noemd tot gouverneur van Za- mosc, een provincie met onge veer een half miljoen inwo ners in het oosten van Polen. DEN HAAG Het is in Chili niet langer de vraag óf dictator generaal Pino chet aan de macht zal blijven, maar hoe lang hij het nog uithoudt. Dertien jaar na de staatsgreep te gen de gekozen regering van Salvador Allende is duidelijk, dat de eens zo stevige zetel van Pinochet zwaar is vermolmd. Met veel kunst en vliegwerk en de massale inzet van leger en politie slaagt hij er nog in de zaak over eind te houden. Maar de 70-jarige dictator is waar schijnlijk een van de wei nigen, die nog gelooft dat hij zichzelf in 1989 op nieuw tot president kan laten kiezen. De meest grootschalige uiting van het toegenomen verzet was de tweedaagse staking van vorige week. Belangrijk daarbij was niet zozeer de sta king zelf, want in de afgelo pen jaren is al vaker tegen het militaire bewind betoogd. Het opvallendste was dat ook geprotesteerd werd in woon wijken, waar Pinochet tot voor kort krachtig werd ge steund. Een voorbeeld daar van was Vitacura, een van de luxere woonwijken van de hoofdstad Santiago. Ook daar klonk het traditionele potten en pannenconcert. Er werderv wat barricades opgericht en een enkele steen naar de poli tie gegooid. Hoe bescheiden ook; het protest in Vitacura toont aan dat Pinochet nu zelfs onder zijn vroegere aan hangers alle steun verloren heeft. De twee stakingsdagen waren uitgeroepen door de Nationale Burgerassemblé van vakbon den en sociale organisaties, waarbij in totaal zo'n drie mil joen Chilenen zijn aangeslo ten. De leiding van de Burge rassemblé was zeer te spreken over het verloop van de sta king, ook al was de deelname verre van algemeen. In de mijnen, fabrieken, ban ken en overheidsdiensten werd gewoon doorgewerkt, omdat de grondwet politiek getinte stakingen verbiedt. Bovendien zijn zes van de tien grootste bedrijven van het land in staatshanden en is twintig procent van de be roepsbevolking werkloos, zo dat velen bang zijn hun baan te verliezen als ze mee zouden De Chileense dictator Pinochet wil, zo zei hij gisteren, zeker tot 1997 aan de macht blijven. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren de regering van Chili verantwoordelijk gesteld voor de ge- weldadigheden tijdens de begrafenis van een 19-jarige jon- geman. De Amerikaanse ambassadeur was aanwezig bij de egrafenis, die met traangas en waterkanonnen uiteen werd gedreven. De jongeman was aan de verwondingen bezweken, nadat hij vorige week tijdens de algemene sta king door de politie met benzine zou zijn overgoten en in brand gestoken. Vanwege die algemene staking heeft de Chileense politie inmiddels elf vakbondsleiders opgepakt, die zich gisteren bij een rechtbank meldden. doen aan stakingen. Dat desondanks veel mensen thuis moesten blijven kwam omdat het vervoer nauwelijks werkte. De particuliere trans portmaatschappijen, die een belangrijk deel van het perso nenvervoer in handen heb ben, hielden hun bussen in de garages. Veel andere kleine ondernemers deden eveneens aan de staking mee. De orga nisatie putte er zoveel moed uit, dat direct is begonnen met de voorbereiding van een volgende actie. Tragiek De tragiek van Chili is echter dat zelfs dertien jaren van economische chaos en schen dingen van mensenrechten de sterk verdeelde oppositie er niet toe hebben kunnen be wegen de geschillen te begra ven en één vuist te maken te gen de militairen. De Democratische Alliantie van zeven niet-marxistische partijen, waarvan de christen democraten de belangrijkste zijn, wijzen elk geweld van de hand en streven naar overleg met de militairen. Daar tegen over staat de linkse Democra tische Volksbeweging, waarin de verboden maar nog steeds machtige Communistische Partij de grootste invloed heeft. De communisten hebben steeds gezegd dat zij Pinochet door middel van een stads- guerrilla wilden verdrijven. Na de protestdagen van vori ge week lijkt echter een toe nadering tussen de beide op- positieblokken op handen. Communistische leiders heb ben aangekondigd dat zij in stemmen met een overgangs regering. Tevens gaan zij er mee akkoord als leden van de oppositie gaan praten met de militaire ondergeschikten van dictator generaal Augusto Pi nochet. Zelfs zijn de commu nisten bereid een militair lei derschap van een voorlopige regering te accepteren, mits de strijdkrachten beloven verkiezingen te houden die voor alle politieke partijen open staan. Omdat het er op het ogenblik niet naar uitziet dat de mili tairen met burgerpolitici wil len praten, zal de oppositie doorgaan met het streven een wig te driiven tussen presi dent Pinochet en de legertop. Er zijn al geruchten dat ae •luchtmacht en in iets minder mate ook de marine gevoelig zijn voor het streven naar de mocratiseringen en zich niet bij voorbaat wensen neer te leggen bij een tweede ambts termijn van acht jaar voor Pi nochet. Maar de generaal zelf verklaarde iuist gisteren nog dat het militaire regiem de macht niet voor 1997 uit han den zal geven. Geen leider Een maand voor zijn dood in 1973 zei Salvador Allende: Het zal weinig moeite kosten mij te vervangen door een militair. Maar God weet hoe veel meer moeite het zal kos ten weer van een militair af te komen". Bundeling van de oppositie zou een eerste stap zijn op weg naar de mobilisa tie van het gehele Chileense volk. Op die manier kan voorkomen worden dat de uitbarsting, die eens moet ko men, op een catastrofe uit loopt. In dit verband zijn de afgelopen maanden vaak ver gelijkingen gemaakt tussen de omwenteling op de Filipijnen en mogelijke ontwikkelingen in Chili. In beide landen loopt de kerk voorop in de strijd voor vrijheid, gerechtigheid en naleving van de mensen rechten. Maar waar het Fili- pijnse volk zich achter Cora- zon Aquino schaarde, ontbeert Chili een algemeen aanvaarde oppositieleider. Een van de belangrijkste kan didaten om in deze lacune te voorzien in de 66-jarige chris- tendemocrarische voorman Gabriel Valdes. Zijn bood schap is duidelijk. Hij streeft naar een massale mobilisatie van het Chileense volk, zodat de militairen niets anders kunnen dan onderhandelen. Want volgens Valdes moet sa men met de militairen naar een oplossing worden gezocht. Het land heeft volgens hem behoefte aan een regering die orde op zaken stelt. Daarbij kan hij verwijzen naar de suc- cesssen van andere landen op het Latijhsamerikaanse conti nent, die Chili de afgelopen jaren zijn voorgegaan op de terugweg naar de democratie. JOS TIMMERS STRAATSBURG Een meerderheid in het Euro pese parlement wil econo mische sancties opleggen aan Zuid-Afrika. Het par lement betreurt het dat de Europese Raad tijdens de top in Den Haag niet tot een soortgelijk besluit heeft kunnen komen. Niet alleen de socialistische r ook de christen-demo cratische partijen schaarden zich gisteren achter een amen dement van de CDA-ers Ver geer en Penders waarin wordt gesteld dat politieke en econo mische sancties onontkoom baar zijn waneer de missie van de Britse minister Howe mis lukt. Ook de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken Genscher lijkt enigszins op zijn retour door gisteren te stellen sancties niet langer bij voorbaat uit te sluiten. De missie van Howe is na de kritiek van de Zambiaanse president Kaunda, nu ook „zinloos" genoemd door pre mier Mugabe van Zimbabwe, waar Howe gisteren een ge sprek mee had. Mugabe zei in een reactie niet te snappen dat Howe nog aan de missie durft te beginnen, wanneer zelfs een bemiddelingspoging van wijze mannen van het Gemenebest na zes maanden mislukt. De Britse minister is vandaag in Mozambique voor een ontmoe ting met president Samora Machel. De Zuidafrikaanse president Botha is bereid Howe op 23 en mogelijk ook op 29 juli te spreken. De grootste zwarte vakcentra le Cosatu heeft besprekingen met werkgevers over de arres tatie van ruim tweehonderd garresteerde vakbondleiders afgebroken. Hoewel ook de werkgevers sterk aandringen op vrijlating van de leiders en Pretoria hebben opgeroepen de noodtoestand op te heffen, gaat Cosatu voort met haar plannen aanstaande maandag een algemene staking uit te roepen. Door stakingen onder mijnwerkers is nu al het werk in vitale goud- en diamantmij nen stil komen te liggen. Harm Dost uit rechtszaal verwijderd DUSSELDORF Harm Dost (38) uit Arnhem is gisteren op eigen verzoek uit de zittings zaal van het Landgericht in Düsseldorf verwijderd. Hij had daarom verzocht omdat hij zei geen enkel vertrouwen te heb ben in de rechtsgang. Dost staat in Düsseldorf terecht om dat hij in zijn woonplaats Arn hem enkele honderden kilo's hasj en marihuana zou hebben verkocht aan inwoners van West-Duitsland. Voor een deel van de ten laste gelegde feiten is hij al eerder in Nederland veroordeeld. In West-Duits land is een verdachte ver plicht zijn proces bij te wonen. Desondanks besloot de recht bank na een schorsing het ver zoek van de Arnhemmer in te willigen. Ontvoerde Nederlander vrij DEN HAAG De 36-jarige Nederlander Peter Vrenken, die eind maart in Colombia werd ontvoerd, is vrijgelaten. Vrenkens vrijlating is geregeld door zijn Westduitse werkge ver, Mannesmann. Niet duide lijk is of Vrenken door een Colombiaanse guerrilla-orga nisatie is ontvoerd en of het bedrijf losgeld heeft betaald. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BU UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5