Pil tegen straling te mooi om waar te ziin dagjes mens jjNb ■RUSSISCH MEDICIJN VERMOEDELIJK MILITAIR GEHEIM Niets nieuws op Volkel, slechts modernisering Oudere soldaten krijgen meer geld T Bestuurder AbvaKabo wil partnerpensioen blokkeren 25% korting toonzaalmodellen. M: MeubelfebriekOistierwijk. Dagboek van een Duizend francs voor dienen braven 'ond V NNENLAND CcidóeSowumt VRIJDAG 11 JULI 1986 PAGINA 3 Jeer vrouwen 1 gemeenteraad "N HAAG Bij de recente verkiezin- i voor de gemeenteraad is negentien cent van de stemmen uitgebracht op uwen. Dat is vier procent meer dan bij vorige verkiezingen.. De PVDA heeft i 27,6 procent de meeste vrouwen, ïnrna volgen D66 (25,5), klein links (23,8) ailde VVD (23) en CDA (15,5). Dit blijkt onderzoek van de Vereniging Ne- Tandse Gemeenten (VNG). Op 19 werden in totaal 11.453 raadsleden °|ozen. Er werden 1853 wethouders ohstalleerd. van wie 253 vrouwen (13,3 ej Volgens de VNG staat dat aantal in p verhouding met het aantal gekozen mvelijke raadsleden. Was dat wel het El, dan zouden er zeker honderd vrou- t jijke wethouders bij moeten komen. Gemeenten gaan paspoorten afgeven DEN HAAG De bevoegdheid paspoorten af te geven zal van de commissarissen der koningin wor den overgedragen aan de burge meesters. Dit blijkt uit het voor ontwerp voor een nieuwe Pas- poortwet die het kabinet gisteren ter advies heeft voorgelegd aan de raad voor het binnenlands bestuur, de raad voor de gemeentefinan- ciën, de Vereniging van Neder landse Gemeenten, de voorlopige raad voor de persoonsinformatie voorziening en de provincies. De wet moet de nu geldende regelin gen uit 1813 vervangen. De nieu we wet zal ook gelden voor de Ne derlandse Antillen en Aruba. Sjeik failliet MAASTRICHT De Maastrichtse recht bank heeft gistermid dag zoals verwacht de 53-jarige J.A. Wolffs uit het Zuid limburgse Berg aan de Maas failliet ver klaard. De man kwam enige tijd gele den in het nieuws door zijn, zoals hij zelf beweert, benoeming tot enige niet-Arabi- sche sjeik. Die titel zou hij hebben gekre gen op grond van zijn hulp aan misdeelden in de Arabische we reld. Voorburgse voor 50e keer naar Vierdaagse NIJMEGEN De 71-jarige mevrouw J. Berkhout uit Voorburg en de heer C. Pruijsers uit Raamsdonkveer (80 jaar) lo pen beiden voor de vijftigste keer mee met de Nijmeegse Vierdaagse, die op 15 juli van start gaat. Aan deze zeventigste vierdaagse doen ruim 26.000 mensen mee. Driekwart van hen is burgerdeelnemer; een kwart van de lopers is militair. De oudste deelnemer aan de vierdaagse is 86 jaar, de jongste is net 12 geworden. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) heeft gistermiddag een anti-tankoefenra- ket (Bazooka) onschadelijk gemaakt die was bevestigd aan een piiler van de Waal brug in Nijmegen.De politie sluit niet uit dat er een verband is met de deelname van duizenden militairen aan de vier- Schadevergoeding na ongewenste intimiteiten BERGEN Het bestuur van de service flat „De Rekere" in Bergen (NH) zal drie werkneemsters ieder 14.000 gulden schade vergoeding betalen na een arbeidsconflict over onder meer ongewenste intimiteitdh. De drie worden per 15 juli ontslagen. De Alkmaarse kantonrechter had het bestuur tot en met gisteren de tijd gegeven het ge schorste drietal weer in dienst te nemen of hen de door hem bepaalde schadevergoe ding te betalen. De keuze viel op het laatste. De drie mede werksters waren naar hun mening ten on rechte geschorst, omdat niet zij, maar twee mannelijke koks door onder meer handtas telijkheden en seksueel geladen opmerkin gen een onhoudbare werksituatie hadden veroorzaakt. et 4 Het ge dibunol dat eje gevolgen van straling een derde zou ver moet argwa- ïend worden bekeken. -Volgens kernfysicus dr. W. Barendsen van O in Rijswijk, tevens mitengewoon hoogleraar idiobiologie aan de Uni- rsiteit van Amsterdam, er nog veel te weinig iver bekend. Artsen in le Sovjet-Unie hebben het middel volgens pers- jureau Tass klinisch ge est met gunstige gevol- en. Barendsen wijst er 'ooralsnog op dat vol trekt onduidelijk is hoe !e giftige (bij)werking an het middel is en hoe root de toegediende do- is. Bovendien benadrukt ij dat het innemen van lit soort medicijnen al- een nut heeft vóórdat emand aan straling 'blootstaat en nooit er na. Er zijn in het westen wel en- -kele stoffen bekend die een remmende werking hebben ap straling. Alcohol is er één f'an, maar die stof is zo giftig en moet in dermate hoge concentraties worden ingeno men, dat toepassing ervan onmogelijk is. Glycerol is in dat opzicht al een stuk beter. De benodigde dosis is toelaat baar en biedt een bescher mingsfactor van twee en een half. Prof. Barendsen: „Je kunt dat vergelijken met zonne brandolie, die ook een be schermingsfactor heeft In het geval van radioactieve straling moet die factor al snel twee zijn, wil het enig effect hebben, yoor zover ik heb begrepen heeft het mij volstrekt onbekende middel dibunol een factor van drie. Als je zo'n pil hebt ingeno men, moet je dus drie keer zoveel straling oplopen om dezelfde gevolgen te krijgen als iemand die die pil niet heeft ingenomen. Maar zo'n pil kan dus alleen preventief werken. De indruk die even tueel gewekt kan worden dat de gevolgen van de kern ramp in Tsjernobyl ermee verminderd zouden worden, is dan ook volstrekte onzin". Prof. Barendsen vermoedt mede daarom dat het middel niet is ontwikkeld na de ramp in Tsjernobyl, maar af komstig is uit geheime mili taire onderzoekingen. „In de Verenigde Staten, Canada en de Sovjet-Unie wordt al ge ruime tijd gezocht naar mid delen die soldaten kunnen bescherpien tegen de gevol- Prof. dr. G.W. Barendsen gen van een kernoorlog. Ge gevens daarover zijn uiterst geheim. Tsjernobyl is echter zo rampzalig geweest, dat het voor de hand ligt dat een deel van die geheime kennis openbaar is gemaakt. Het is bovendien ondenkbaar dat zo kort na de ramp al een mid del zou zijn ontdekt én uitge probeerd. Daar zit normaal toch al snel een half jaar tus sen". Uitgetest Barendsen vermoedt dat di bunol is uitgetest op kanker patiënten in een terminaal stadium. „Het is de enig ethisch aanvaardbare manier die ik me kan voorstellen. Elke andere manier van kli nisch onderzoek, testen op patiënten dus, is in dit soort zaken misdadig. Maar zeker weet ik het natuurlijk niet, ik moet eerst een wetenschap pelijk verhaal voor me heb ben voordat ik er echt iets over kan zeggen. Nu kan ik alleen maar dingen vermoe den, ook al liggen die erg voor de hand". Dibunol behoort, de naam zegt het al gedeeltelijk, tot dezelfde categorie stoffen als glycerol en alcohol. Barend sen denkt derhalve dat de werking vergelijkbaar is. „Die stoffen kunnen zuurstof uit cellen halen en als je dat doet, kunnen die cellen drie keer zoveel straling hebben als normaal zonder te veran deren en daarna eventueel af te sterven. Als je echter alle zuurstof uit cellen weghaalt, ademen ze alleen stikstof in. Bij dieren kun je dat nog wel heel even doen, bij mensen is het volstrekt ondenkbaar. Het zou natuurlijk prachtig zijn als er een niet-giftig mid del is ontdekt dat bij mensen zo'n gunstig effect heeft. Maar voorlopig lijkt het nog te mooi om waar te zijn". DICK HOFLAND •mnGE- j ^SKUNDIGE: Radeloosheid pacht lamils tot ernieling ojEDA Minister Brinkman WVC heeft er zelf min of jj-jer toe bijgedragen dat groe- ,jto Tamils in ons land enige I geleden grote vernielingen ^)ben aangericht in de pen- j^ns waarin ze waren gehuis- jjSt. „Natuurlijk is vernieling democratisch land geen n|ddel om iets te bereiken, we hebben de Tamils on- r onze ogen steeds radelozer o in worden". vjt zei woordvoerder F. Flo- van de Vereniging Vluch- ingenwerk Nederland |VN) vanmorgen als getuige- jjfkundige in een strafzaak rjor de politierechter in Bre- te, waar zestien Tamils te- thtstonden. De Tamils had- np in de nacht van 23 op 24 Ofril dit jaar het interieur van in pension in Oud-Gastel rhield. Ook in andere pen- jjns werden grote vernielin- jn aangericht, maar in die ar- pdissmenten is van strafver- ilging afgezien. it was voor het eerst in de schiedenis van het Neder- ndse recht dat een dergelijk ote groep vluchtelingen voor rechter moest verschijnen, ölgende week moeten nog [rtig Tamils zich voor de po- iierechter verantwoorden tor hun aandeel in de zaak. Paranormale geneeswijze In Nederland stappen jaarlijks 55.000 men sen naar de ongeveer 600 paranormale ge nezers. Het gaat per jaar om 1,75 miljoen consulten waarmee een bedrag is ge moeid van 22 miljoen gulden.. Medio 1987 zullen de resultaten bekend zijn van een onderzoek dat dit jaar is gehouden naar ï- de doeltreffendheid van de paranormale geneeswijze, waaron- der handoplegging en „strijken", bij pa tiënten met hoge bloeddruk. Het on- derzoek is uitgevoerd door de vakgroep pa rapsychologie van de Rijksuniversiteit Utrecht. Lijn 1992 Het verkeer In Amsterdam heeft sinds gisteren een olympisch tintje gekregen dank zij „geringd" openbaar vervoer. Burge meester Ed van Thijn en ex-olympisch kampioene Fanny Blan- kers Koen poseren hier voor een olympische tram. Zoals bekend is Amsterdam één van de steden die zich kandidaat hebben ge steld voor de organisatie van de Olympische Spelen in 1992. VOLGENS DEFENSIEDESKUN DIGE: BRUSSEL/DEN HAAG „Op de vliegbasis Volkel lig- fen al tientallen jaren Ameri- aanse atoomwapens opgesla gen. Voor de opwinding die in ons land is ontstaan over de vermelding van deze Neder landse luchtmachtbasis op een Amerikaanse lijst van opslag plaatsen van kernwapens, is geen enkele aanleiding", aldus een Nederlandse defensiedes- kundige. Het provinciebestuur van Brabant heeft het ministe rie van defensie gevraagd om nadere informatie over de op slag in Volkel. „net gaat niet om een nieuw steunpunt in het kërnwape- narsenaal van de NAVO, maar om de modernisering van be staande opslagplaatsen. Op alle bases die op de Amerikaanse lijst staan vermeld, liggen reeds kernwapens opgeslagen. Van de andere kant is de op winding in ons land wel ver klaarbaar, omdat de bekend making van de lijst in Was hington een volslagen verras sing was en officiële defensie- woordvoerders nooit en dus ook nu niet inlichtingen verschaffen over opslagplaat sen van kernwapens, zelfs niet als het bestaan ervan in brede kring bekend is", aldus de de- fensiedeskundige. Vrij algemeen (en dus ook in Moskou) is bijvoorbeeld be kend dat in ons land verder kernwapens zijn opgeslagen in Havelte (42 Lance-raketten met een afstandsbereik van ruim 100 km) en 't Harde (14 kernladingen voor atoomka nonnen). De voorgenomen modernise ring op Volkel houdt een spreiding in van de kernwa pens. Het is de bedoeling dat de kernwapens, die zich nu in één centrale opslagplaats be vinden, over vele kleine bun kers worden verdeeld om de kwetsbaarheid bij een even tuele aanvalte verminderen. „De NAVO gaat er sinds enige tijd namelijk van uit, dat de bestaande Russische aanvals plannen bij een eventueel con flict gericht zijn op een strate gie, om NAVO-opslagplaatsen van kernwapens met conven tionele wapens aan te vallen, om zodoende de afschrikwek kende mogelijkheden van een tegenaanval van het Westen uit te schakelen", aldus de de- fensiedeskundige. UTRECHT De wedde voor dienstplichtigen van 21, 22 en 23 jaar moet omhoog. De rekening daarvoor mag niet worden ge presenteerd aan de 18- tot en met 20-jarigen. Daarop komt de uitspraak neer van de advies- en arbitragecommissie-Albeda in het geschil tussen de belangenorganisaties van militairen en staatssecretaris Hoekzema, over de beloning van dienstplichti gen. De jongere dienstplichtigen krijgen het minimumjeugdloon voor hun leeftijd, de ouderen krijgen het minimumjeugdloon voor 20- jarigen en daarmee zitten ze onder het bijstandsniveau. De Ver eniging voor Dienstplichtige Militairen hoopt dat nu ook de wedde van de ouderen tot het voor hun leeftijd geldende mini mumjeugdloon zal worden opgetrokken. Daarmee zou volgens de VVDM een bedrag van 132 miljoen gulden zijn gemoeid. Staatssecretaris Hoekzema was wel van plan de wedde van de ouderen per 1 januari 1987 op te trekken. Hij wilde dat echter bekostigen door de vergoeding van de jongere dienstplichtigen te verlagen. De commissie-Albeda keurt die houding af. „Prisoners Aid" voor Ethiopië MAASTRICHT In alle gevangenissen en huizen van bewa ring in ons land wordt dezer dagen een inzamelingsactie gehou den voor hongerende kinderen in Ethiopië. De initiatiefnemers hopen tien tot vijftienduizend gulden te kunnen ophalen. Dat geld gaat dan naar „Aid for Africa". Het initiatief voor deze actie gaat uit van de gedetineerde Ou dendijk in het huis van bewaring in Maastricht, ook voorzitter van de gedetineerdencommissie daar. Meisje gewond bij hamerslingeren CHAAM Bij een wedstijd „De sterkste man van de cam ping" op een camping in het Brabantse Chaam is een zeven jarig meisje uit Rotterdam ernstig gewond geraakt door een rondslingerende voorhamer. De hamer trof haar tijdens het wedstrijdonderdeel „hamerslingeren" tegen het hoofd, waar door ze met schedelletsel in het ziekenhuis moest worden op genomen. Volgens de politie was aan alle veiligheidsvoor schriften voldaan en is nog niet bekend hoe het ongeluk des ondanks kon gebeuren. 'RIEMELS HI1KI Ufcaiw VZGf DAT kWK2')Mi|N SNM'N ifeB- f WiPHee le feiT&jlK l DAT IK snodt vWW&Lög KNAR He8- (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Leden van de AbvaKabo-groep op het minis terie van buitenlandse zaken hebben gisteren een protestte- legram gestuurd naar het hoofdbestuur van hun bond met het verzoek hoofdbestuur der Theo Sonneveld ter ver antwoording te roepen. De AbvaKabo-leden zijn doos om dat Sonneveld zijn functie als lid van de raad van bestuur van het pensioenfonds PGGM wil gebruiken om zich te ver zetten tegen de invoering van het partnerpensioen. Daarbij zou niet alleen de gehuwde, maar ook de ongehuwde le venspartner recht op een pen sioen krijgen. De PGGM ver zorgt vooral de pensioenen in de welzijns- en gezondheids sector. De PGGM kent al als een van de weinigen in Neder land een weduwnaarspensi oen. Bij de presentatie van het jaar verslag maakte algemeen-di recteur Boertien van dit op één na grootste pensioenfonds van Nederland bekend, dat (ADVERTENTIE) Tijdelijk op slechts enkele Berkel (Z.H.). Noordeindseweg 116. 01591-4670. (koopavond vrijdagV Beverwijk. Parallelweg 100.02510 20923. (koopavond donderdag). Den Haag, Binckhorstlaan 113.070-477632. (koopavond donderdag) zijn organisatie spoedig een plan voor een partnerpensioen hoopt in te dienen. Niet alleen de ongehuwde levenspartner zou dan pensioenrechten krij gen, maar deze zouden ook gelden voor relaties in familie verband als beide partners van dezelfde leeftijd zijn, zoals broers en zusters of neven en nichten die samenwonen. Dat zou waarschijnlijk ook het ambtenarenpensioenfonds ABP dwingen tot de invoering van een partnerpensioen over te gaan. AbvaKabo-bestuurder Sonneveld wil dat blokkeren. Hii vindt dat eventueel extra geld alleen gebruikt kan wor den voor verbetering van al bestaande pensioenvoorzienin gen en niet voor het geven van gelijke rechten aan onge huwd samenwonenden. In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken op uit In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit Peter Giesen ontdekte dat er op de vogeltjesmarkt in Antwerpen meer wordt gekeken, gevoeld, geaaid dan gekocht De Nederlanders komen vooral voor de Vlaamse vrolijkheid en de vele soorten bier. 99 Een nieuw grapje over Bel gië: de trekvogels doorkrui sen het land ondersteboven, omdat zij de ellende niet meer kunnen aanzien. Hard bezuinigen, veel werkloos heid en lage uitkeringen. De werkelijkheid is bitter voor (sommige) Belgen. De Nederlanders, die Ant werpen ook dit weekeinde weer zullen overspoelen, drinken er geen pint minder om. Zij komen voor de Vlaamse vrolijkheid en de vele soorten bier. En voor de vogeltjesmarkt natuurlijk. Schuifelend over het markt plein, hoor je evenveel bru taal „Randstads" als zoetsap pig Vlaams. De dierenhandel is in luttele kraampjes geconcentreerd. Hokken vol jonge honden, katten, konijnen, hamsters, muizen en zelfs eekhoorns. De kreet „kijk eens wat lief' bij de schattige poesjes wordt meer dan eens gevolgd door „kijk eens hoe zielig", bij voorbeeld bij de kratsgewijs aangevoerde konijnen. „Duizend francs, zestig gul den voor dienen braven 'ond. Het is géén geld, negen maanden oud, kijk eens wat een schonen 'erder", roept een ijverige koopman. Hij wijst op een herder-achtig fokprodukt, wiens afstam ming een uitdaging voor elke kynoloog is. Vooralsnog wordt er meer gekeken, gevoeld, geaaid („Jantje pas op, Jantje kom terug") dan gekocht. De vo geltjesmarkt heeft immers een reputatie op het gebied van gegarandeerde dwerg konijnen die zich thuis tot vlaamse reuzen ontpoppen. Of honden die al in de auto op de terugreis blijk geven van de meest vreselijke ziekten. De markt maakt haar repu tatie overigens nauwelijks waar. De levende have, toch de trekpleister van deze ver edelde braderie, moet het getalsmatig afleggen tegen de aardappelschilmesjes, au topoets, aansnoerbare corset- ten en de nieuwe elpee van Madonna. Kortom: dingen die je op elke markt waar ook ter wereld kunt kopen. Zoals de ware dagjesmens betaamt, na de vogeltjes markt een terrasje gepakt. In Antwerpen floreert de horeca op een voor Neder landse begrippen ongekende manier. Vanaf 's ochtends half tien scharen complete Belgische families en die kunnen groot zijn zich achter het bier. Als het even meezit, brengt een zangeres het levenslied a la Corry Rekels. „Je zou je schamen voor je eigen geluk", schalt de dieristdoende vocaliste over de vogeltjesmarkt, na dat zij de hedendaagse op voeding van kinderen van kanttekeningen heeft voor zien („zij vragen liehfefde in plaats van geschenken Toch gaat Antwerpen met de tijd mee: aan de Suikerrui is naast het Muziekdoozeke onlangs het Swingcafé geo pend. Hollandse fenomenen als het knusse bruine café of het gestyleerde witte etablis sement met neon-verlichting zie je in Antwerpen nauwe lijks. Elk weekeinde valt een hor de Nederlanders de stad bin nen om mee te delen in deze drink-en-klink cultuur. Om dat zij na elk glas harder gaan schreeuwen en de hele avond „awel zulle" en „Sjef- ke" blijven roepen, gaan veel autochtonen nu liever door de week uit. Antwerpenaren en Hollan ders zijn eerder gebotst. In de Eerste Wereldoorlog plaatste de Nederlandse re gering Belgische vluchtelin gen in kampen op de Velu- we. De speurtocht van Vlaamse huismoeders naar de dichtstbijzijnde kroeg schokte de plaatselijke be volking. Vooral op zondag. De Belgen schijnen zich op hun beurt behoorlijk ver veeld te hebben in deze bos rijke streek. Antwerpen is, zoals de ha venbazen bij elke staking hard roepen, de grootste concurrent van Rotterdam. De haven is één van de po pulairste attracties. Op de Flandria-rondvaartboten kunnen de dokken in tweeë neenhalf uur bekeken wor den. Er is ook een havenrou te voor de automobilist. Een tochtje langs de gigantische schepen en kranen, alsmede het petrochemische trek paard van de Antwerpse economie. Indrukwekkend, maar ook een heleboel van hetzelfde. De haven telt im mers zo'n zevenhonderd kaaien. En het stinkt er al tijd. Voor de toeristische wande laar is de joodse buurt tussen station en Stadspark een be zienswaardigheid. Voor de oorlog kende elke grote Eu ropese stad een dergelijke buurt, die nu helaas uniek is. Veel mannen met bijbels voorgeschreven donker pak, lange baarden en hoedje. Het maakt een prachtig on gerijmde indruk als je derge lijke oudtestamentische figu ren op de racefiets hun weg door het stadsverkeer ziet banen. Tenslotte enkele verplichte nummers: het Rubenshuis, waar de beroemde schilder woonde en enkele van diens vlezige schilderijen zijn op gehangen en de Zoo met een grote collectie apen. Veelbe zochte attracties. Maar te genover elk uur Rubenshuis staan doorgaans drie uur in de kroeg of op het terras. Want vooral daéraan dankt i zijn faam. PETER GIESEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3