Een nieuwe kerk in veertien dagen CeidócSotucMi Onderwijs in het regeerakkoord Schoolwijzer aan tafel kerk wereld Mgr. Cassidy: Polarisatie tast geloofsgemeenschap aan Rijks Inkoopbureau ACHTERGROND CeidóöSouumt VRIJDAG 11 JULI 1986PAGI1 Moeder Teresa mag op Cuba beginnen Moeder Teresa van Calcutta, stichter van de orde der Zus ters van Barmhartigheid, die al in tachtig landen tehuizen exploiteert voor armen en daklozen, mag ook een tehuis op Cuba openen. Zij had dinsdag een gesprek met president Fi del Castro en gisteren kwam de officiële toestemming. Moe der Teresa verblijft op Cuba als gast van de bisschoppen conferentie. Zij heeft in een openbare bijeenkomst in een kerk in de havenwijk van Havanna honderden mensen toe gesproken. Paus steunt landhervorming in Brazilië Paus Johannes Paulus II heeft na een gesprek van 35 minuten met president José Sarney gisteren verklaard vóór vestiging van een echte democratie in Brazilië te zijn en zich eveneens uitgesproken voor landhervorming aldaar. Hij noemde deze „een kwestie van sociale gerechtigheid". De president nam gis terochtend deel aan een misviering in de pauselijke kapel. Na de audiëntie sprak de president nog met kardinaal-staatssecre taris Agostino Casaroli. Bij de misviering had de paus reeds een beroep gedaan op alle Brazilianen, solidariteit te betonen ter oplossing van de armoede en het ongelijk verdeeld zijn van rijkdommen. Juist in de overgangsfae waarin Brazilië zich be vindt, is sociale gerechtigheid vóór alles nodig, aldus de paus. Het moeilijkste van alles is. om net te doen alsof je het druk hebt, wanneer dat niet zo is. William Feather Hervormde kerk wil discussie over totaalweigeren De Raad voor de Herderlijke Zorg van de Nederlandse Her vormde Kerk wil dat in de hervormde kerk het vraagstuk van het totaalweigeren aan de orde wordt gesteld, zo blijkt uit een schrijven aan het mo- deramen (bestuur) van de sy node. De Raad heeft de afgelopen tijd gesprekken gevoerd met ouders van totaalweigeraan, en met jongeren die wegens totaalweigeren in de gevange nis hebben gezeten. In de brief worden aan de her vormde kerk drie vragen ge steld. In de eerste plaats wil de Raad weten of de totaalweige raar in de hervormde kerk als een misdadiger wordt be schouwd. De tweede vraag is of de straf van twaalf maan den, waartoe totaalweigeraars meestal worden veroordeeld, in overeenstemming wordt ge acht met de straffen voor an dere misdrijven. En tenslotte wil de Raad weten of de her vormde kerk zich bewust is van „de geestelijke belasting die op de totaalweigeraar wordt uitgeoefend tijdens een detentie samen met mensen, die veroordeeld zijn wegens andere delicten". De Rooms-Katholieke bis schoppen lieten vorige maand in een standpuntverklaring weten dat een onbestraft laten van totaalweigeren onrecht vaardig zou ziin tegenover die genen die wel bereid zijn hun militaire of vervangende dienstplicht te vervullen. Wel zetten de bisschoppen vraagte kens bij de hoogte van de straffen waartoe totaalweige raars worden veroordeeld. Bij de gereformeerde synode ligt een voorstel om de plaatselijke kerken te wijzen op hun pasto rale taak ten opzichte van to taalweigeraars. Midden in de Caraïbische Zee ken'. Het was inderdaad de in staat nog voor een kwart uit mers daar". Toch kwamen ze met een snelheid, waarmee liggen op rij een groot aantal het Wilhelmus nog bezongen blanken. Twee Friezen gin- terug met een sprankeitje men in Nederland nog niet de speldeknopjes. Hispaniola is 'koning van Hispa-a-anje' die gen een kijkje nemen. Het hoop. Want ze hadden gezien handtekening onder de bouw er een van. De naam laat ra- er zijn vaandel op liet plan- was armoede troef wat ze za- hoe Amerikanen in de Domi- tekeningen weet te plaatsen, den. welke vorst destijds in ten. Het Spaans is nog steeds gen. "De paardenstallen hier nicaanse Republiek kerken Joop en Peter vertellen hun 1492 het eiland liet 'ontdek- de voertaal. De bevolking be- zijn nog beter dan de woonka- uit de grond joegen. En dat ervaringen. Als alles volgens wens verloopt, zullen er vol gend jaar dertig jongeren uit Nederland een kerk gaan bouwen in de Domi nicaanse Republiek. De jongeren zullen mensen in hun omgeving aan de geldbuidel trekken om de reis te betalen en om de bouwmaterialen voor de kerk te financieren. Het komende najaar en winter zal er campagne worden gevoerd om zo wel mensschappen als duiten bijeen te krijgen. Dat zijn de ver gaande plan nen van Joop van der Meer uit Wolvega en Peter de Jong uit Leeuwarden. Joop is re- giocoordinator van Youth for Christ in Noordoost- en Mid den-Nederland. Peter is stu dent aan de AKI te Enschede, een academie voor beeldende kunstenaars. De afgelopen maand hebben ze een bezoek gebracht aan de Dominicaan se Republiek. De roem van Jack Larsson, een Ameri kaan, lokte hen. Ze hadden gehoord, dat hij in het ont wikkelingsland binnen veer tien dagen een kerk uit de grond stampte. Het verhaal werd nog bonter toen ze hoor den dat het huzarenstukje werd geleverd door Ameri kaanse jongeren in de leeftijd van 13 tot 19 jaar. Ze besloten zelf een kijkje te gaan nemen. Ze vertrokken 16 juni en kwamen in de buurt van de hoofdstad Santo Domingo te recht. Ze bezochten drie ker ken, weliswaar geen kathe dralen, maar toch altijd goed voor zo'n zeventig mensen, die er volop met hun geloof konden bezig zijn. Het ging om de kerken van Las Pinas, Jamaica Cibaena en Guarica- no. Kerken van de prote stantse minderheid in het land. Het merendeel van de bevol king in de Domincaanse Re publiek is rooms-katholiek, vermengd met een oud-soort Voodoo-geloof. Veertig pro cent van de mensen heeft geen werk en een andere veertig procent krijgt zo af en toe een karweitje toegescho ven. Voor die mensen proberen de jongeren van World Servants kerken te bouwen met klinie ken. De jongeren zorgen zelf voor de reis- en verblijfkos ten, en voor de bouwmateria len van de kerk. Al met al zo'n duizend dollar per per soon. Met het geld gaan ze naar het eiland en bouwen ze de kerken. Het is overigens niet het op bouwwerk wat Joop en Peter het meest charmeert. Meer nog trof hen de reacties van de bouwers zelf. "De jongeren ervaren dat ze iets voor een ander kunnen betekenen. Zo'n ervaring vindt altijd zijn neerslag op hun eigen leven". Met recht kan je zeggen, dat de jongeren zelf rijker wor den door te geven. Hun be wustzijn verruimt zich door de gesprekken met de lokale bevolking. Ze komen anders terug dan ze vertrokken zijn. Misschien dat ze hun leven lang beïnvloed blijven door deze indringende ervaring. Joop van der Meer wil de nieuwe lijn van Jack Larsson daarom doortrekken naar Ne derland. Hij is van plan jonge ren te werven voor het idee. En dat liefst groepsgewijs. Want bij een groep, kunnen Jongeren bouwen een protestantse kerk in de Dominicaanse Republiek de jongeren terugvallen op el- maken. Mocht de actie in Ne- kaar en op hun leider. Joop derland aanslaan dan kan er wil in Nederland een fonds bijvoorbeeld op soortgelijke starten voor de aanvangkos- basis worden geholpen bij de ten van het project. Er wordt wederopbouw van Libanon, een videoband en een diaserie Het politieke tij moet daar gemaakt, waarmee men ker- echter eerst wel veranderen, keraden enthousiast hoopt te KLAAS VAN DER KAMP Mgr. Edward Cassidy Al is de Nederlandse kerkpro vincie niet de enige waar pro blemen zijn, toch zijn er wei nig landen waar de polarisatie zo diep is dat ze ook echt de geloofsgemeenschap zelf aan tast. Dat zei de pauselijke pro- nuntius in ons land, mgr. Ed ward Cassidy, in een inter view met het KRO-actualitei- tenprogrmma Kruispunt. „De Nederlandse kerk lijkt een beetje op een schip dat op ruwe zee is. De een roept „vooruit", de ander „achter uit" en ondertussen blijft het schip dus stilliggen". De ver deeldheid kan volgens hem alleen maar doorbroken wor den door de handen ineen te slaan. Positief is de nuntius over de veelheid van activi teiten en de goede organisatie ervan. Dit dient te worden aangewend om een bezinning op gang te brengen over wat de taak van de kerk in deze tijd is, meent hij. „Misschien dat we zo uit de polarisatie kunnen komen". Mgr.Cassidy vindt dat de ge loofsbeleving hier overigens meer op actie is gericht dan op God. „Het lijkt er wel op alsof men het eerste gebod „Bemin God" heeft vergeten en alleen maar denkt aan het gebod over de medemens. Toch breng je zo maar de helft van het evangelie in praktijk, zegt hij. Dat hij werkt in een kerk met specia le moeilijkheden zegt hij een uitdaging te vinden. Over de bijeenkomsten van 8 mei in Den Bosch en van 7 juni in Nijmegen sprak hij geen oordeel uit :„De bis schoppen zijn daarover duide lijk genoeg geweest". Als be langrijkste vraagstukken waarmee men in de Neder landse Kerk worstelt zag hij de geringe belangstelling van de jeugd voor de Kerk, het kleine aantal roepingen, de grote verwarring onder de ge lovigen en het onder druk staan van de band met Rome. Daar staat veel toewijding in de parochie tegenover, „maar het aantal mensen dat daarbij betrokken is, is niet zo groot". Als oplossing ziet hij het in slaan van een weg, die weg voert van confrontatie en po larisatie. Via de media is vorige week maar weinig bekend gewor den van datgene wat er in het regeerakkoord overeengeko men is met betrekking tot het onderwijs. Toch zijn er be langrijke afspraken gemaakt. Reden om hier te beginnen met de bespreking van een eerste selectie. Eindtermen Je kunt duidelijk merken dat het de regering ernst is met het streven naar verbetering van de kwaliteit van het on derwijs. Zowel in de Wet op het basisonderwijs als in de Wet op het Voortgezet Onder wijs worden eindtermen op genomen. De scholen krijgen mogelijkheden geboden te toetsen in hoeverre aan deze eindtermen is voldaan. Ik vind het een beetje merk waardig en ook overtrokken, dat zoiets in de wet moet wor den vermeld. Men denkt toch niet dat de status van die eindtermen daardoor in de ogen van het onderwijs wordt verhoogd? Bovendien leidt opname in de wet vanwege de vereiste beknoptheid vaak tot nietszeggende uitdrukkingen als "voldoende inzicht in" of "voldoende beheersing van". In een z.g. Algemene maatre gel van Bestuur, niet door het parlement vast te stellen maar door de minister of staatsse cretaris, kan men veel meer to the point komen. Overi gens zie ik wel wat in die eindtermen in het voortgezet onderwijs, en de controle daarop. Met betrekking tot het basisonderwijs ben ik wat dit betreft aanmerkelijk scep tischer gestemd. De laatste school Het georganiseerde openbaar onderwijs probeert al geruime tijd niet alleen de PvdA maar ook de VVD ertoe te bewegen uit te spreken, dat de laatst overgebleven school op een dorp een openbare zou moe ten zijn. Het regeerakkoord trekt in dezen gelukkig de juiste grondwettelijke lijn. Het zegt dat "met in achtneming van het grondwettelijk voor schrift ten aanzien van vol doende openbaar onderwijs, openbaar en bijzonder onder wijs naar dezelfde geobjecti veerde maatstaven beoordeeld dienen te worden". Dezelfde maatstaven: daar gaat het om. Zo staat het ook in de Grond wet. Veel vernieuwingen worden hier helaas teruggedraaid. De letterlijke tekst van de eerste drie onderdelen van de passa ge over het voortgezet onder wijs luidt: "1. De structuur van het voortgezet onderwijs, zoals ge regeld in de Wet op het Voortgezet onderwijs (met name LBO, Mavo, Havo, VWO), blijft gehandhaafd. 2. De basisvorming wordt conform het WRR-rapport in de Wet op het voortgezet on derwijs ingevoerd. 3. Daartoe wordt een wettelij ke regeling voorbereid, bij voorkeur via een wijziging van de Wet op het voortgezet onderwijs, die voor 1 januari 1988 bij de Staten-Generaal wordt ingediend. Dit wets voorstel zal voorzieningen be vatten t.a.v. het inhoudelijk kader (waaronder eindtermen en eindexamenregeling), een overgangsperiode, invoering voor alle scholen, een invoe ringstermijn van 10 jaar. Voorts wordt in de VWO een experimenteerregeling voor maximaal 4 maal 10 nieuwe experimenten VBaO opgeno men. Het totale aantal experi menten wordt daarmee vol doende geacht om, na grondi ge evaluatie, in het parlement lot beslissingen te komen." Er schijnt definitief gekozen te zijn (althans voor de ko mende vier jaar wat er daarna gebeurt, moet je maar afwachten!) voor twee-sporig- heid in het voortgezet onder wijs: de huidige structuur en daarnaast, na grondige evalu atie, misschien ook Voortgezet Basisonderwijs. Maar hoelang zal dat allemaal nog duren? De eerste VBaO-scholen zijn al begonnen in 1976. Veertig erbij is best goed. maar die hebben ook nog ettelijke jaren nodig. Raakt de spankracht nodig om verantwoord te ex perimenteren er zo niet volle dig uit? De ruimte ontbreekt nu om het uitvoerig uit te leg gen, maar ik heb sterk de in druk dat het CDA hier teveel aan de VVD is tegemoet ge komen. Degene die deze rubriek re gelmatig volgt zal begrijpen dat ik op bovenstaande zaken zeker nog terug zal komen. Het beroepsonderwijs Binnen het voortgezet onder wijs krijgt het beroepsonder wijs deze keer wel zeer spe ciale aandacht. Er komt b.v. extra geld beschikbaar voor vakopleiding, informatica en technologie. Vooral vallen echter op de zinsneden: ".De vorming van sectorale scho len voor het beroepsonderwijs door drs. K. de Jong Ozn. wordt bevorderd. Het KMBO (Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs) zal bij deze ont wikkeling worden betrokken en in het sectorale beroepson derwijs worden geïntegreerd. Er blijft een mogelijkheid voor zelfstandig vormings werk". Opmerkelijk was dat in het concept-akkoord stond dat sectorale scholen voor het middelbare beroepsonderwijs zullen worden bevorderd. Nu gaat men nog verder. Er zijn in ons land juist tientallen ca tegorale lts'en, leao-scholen en lhno-scholen samengegaan in geïntegreerd lbo. En dat bevalt prima. Ook hier wordt de klok nu echter teruggezet. Dat gaat toch wel erg ver: je zou het bijna reactionair be leid gaan noemen. Wat meer sectoraal onderwijs in het mbo is nog te begrijpen, maar in het lbo is dat in feite toch de omgekeerde wereld. Bovendien ben ik helemaal niet gerust op die z.g. integra tie van het KMBO in het ove rige beroepsonderwijs. Dit waren slechts enkele pun ten uit het akkoord. Erg posi tief kan ik er tot dusverre niet over zijn. En daar komt nog bij dat die arme bewinds lieden van Oen W ook nog eens 700 miljoen zullen moe ten bezuinigen. En dat op een departement dat al zo is uitge molken. De stemming in het onderwijs t.a.v. de onderwijspolitiek is op vele plaatsen niet gunstig te noemen. Dat zal nog wat worden als er nóg meer moet worden bezuinigd met daarbij een regeerakkoord, dat hen bepaald niet zal inspireren. Macaroni met spiegeleieren en ratatouille hangop met beschuit en aardbeien (vegetarisch) Nodig voor twee personen: 250 g macaroni, zout, 1 lepel olie, 2 eieren, 30 g margarine, 100 g geraspte pittige kaas; 10 g margarine, 1 kleine aubergine, 1 paprika, stukje komkommer, dragon, 2 tomaten, uitje or sjalot, zout, pe terselie; 1 liter karnemelk, 2 beschuiten, 200 g aardbeien, basterd suiker naar smaak. Kook de macaroni gaar volgens de gebruiksaanwijzing op het pak. Strooi als de gebruiksaanwijzing ontbreekt de maca roni in ruim kokend water met zout naar smaak en een lepel olie. De kooktijd bedraagt ongeveer een kwartier. Schenk de pan met gare macaroni leeg in een vergiet dat in de goot steen staat en schud het water er uit Afspoelen is door de meegekookte olie niet nodig. Leg op de macaroni voor ieder een spiegelei, dat in een rui me hoeveelheid margarine is gebakken. Schenk het overge bleven vet over de macaroni. Zet de geraspte kaas in eenper soonsschaaltjes op tafel. Laat de margarine smelten in een braadpan en leg er de in blokjes gesneden aubergine en komkommer, stukjes paprika en kleingeknipte verse of gedroogde dragon in. Smoor (dat is met het deksel op de pan) de massa onder een enkele keer omscheppen in tien minuten gaar. Voeg vervolgens de ont velde en in acht puntjes gesneden tomaten en de kleingesne den ui of sjalot toe en laat het gerecht nog een paar minuten sudderen. Breng de ratatouille op smaak met zout en strooi er fijngeknipte peterselie over. Leg een natgemaakte doek (stuk lakenkatoen of servet) in een vergiet of zeef en schenk er de karnemelk in. Na een halve dag is het meeste vocht bijna alleen water door de doek gelekt. Schep de hangop uit de doek op een beschuit en leg daarop de in plakjes gesneden aardbeien. Geef er de basterdsuiker apart bij. JEANNE De definitieve versie van het regeerakkoord heeft eei\j de gemaakt aan de begrijpelijke opwinding over het aart kelijke plan het Rijks Inkoopbureau in Zwolle op te hi Bij nader inzien vonden de samenstellers van het regel koord het beter het bureau te laten voortbestaan. De q onder het personeel, dat voor een belangrijk deel afkoi is uit Den Haag en wijde omstreken, is daarmee ook vei derd, maar nog niet geheel weggenomen. TEGEN de strekking van het aanvankelijke plan zijn afgelopen weken tal van steekhoudende bezwaren a voerd. Een ernstig bezwaar richtte zich daarbij teg< plompverloren manier waarop het plan werd beke maakt. Zonder enig overleg met of informatie aan het Inkoopbureau werden de direct betrokkenen via het werp-regeerakkoord met het oorspronkelijke voorneme confronteerd. Dat was een schrijnend staaltje van onzoi dig politiek optreden. HET Rijks Inkoopbureau is indertijd terwille van de ding van rijksdiensten overgeplaatst van Den Haag Zwolle. Tal van gezinnen van vooral jonge ambtenarer huisden mee. Menigeen moest daartoe zijn huis verkop in Zwolle nieuwe hypotheekverplichtingen aangaan. Het voornemen om het bureau eenvoudig op te heflj nu omgezet in een plan tot privatisering: getracht gaat den het Rijks Inkoopbureau in de toekomst een zelfst leven te laten leiden. Het is zeker niet uitgesloten dat o< wijziging vervelende consequenties zal hebben voor he^ soneel. Na de laakbare manier waarop aanvankelijk m personeelsbelangen is omgesprongen mag nu eens te worden verwacht, dat de personeelsleden volledig w< betrokken bij de verdere uitwerking van de plannen e met hun belangen volop rekening wordt gehouden. D< bestaande onrust dient zo snel mogelijk te worden wegj Geschil Stephan Triest en andere leden van de Ecologische Krin Stichting (EKS) demonstreerden gisteren op het Binnenho dat het Arnhemse schillenboerproject niet meer mag w voortgezet „met behoud van uitkering". Schuldeisers verliezen 27 miljoen bij Voskamp 'S-GRAVENZANDE De schuldeisers van het failliete kassenbouwbedrijf Voskamp in 's-Gravenzande zullen er uiteindelijk 27 miljoen gulden bij inschieten. Dat blijkt uit het tweede rapport van dat cu ratoren van Voskamp bij de rechtbank in Den Haag ben ingeleverd. De vor< gen die de belastingen e drijfsverenigingen hebbe zo groot dat er geen geld blijft om de zogeheten cd rente crediteuren uit tel len, aldus het curatierapn Perioden met zon tot 21 in het zuiden DE BILT Morgen zijn er perioden met zon. De kans op regen wordt niet groot geacht, maar is door de aanwezigheid van een depressie boven Fin land niet geheel uit te sluiten. Dit lagedrukgebied houdt over onze omgeving een noordwes telijke stroming in stand waar in nog steeds koele lucht van de Noordzee wordt aange voerd. De middagtemperatuur bereikt morgen opnieuw waarden rond 18 graden, van nacht daalt de temperatuur tot omstreeks 10 graden. De noordwestenwind is. matig, in het Waddengebied af en toe krachtig. De komende dagen neemt de depressie boven Finland gelei delijk in betekenis af en een uitloper van het hogedrukge- bied nabij de Azoren wordt van meer belang. Na het weekeinde komende de tem peraturen daardoor op een wat hoger niveau. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar bewolkt en slechts een enkele bui. Middagtempera tuur van 16 graden langs de westkust tot 20 in het binnen land. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Mid dagtemperatuur omstreeks 17 graden. Groot-Brittannië en Ierland: Af en toe zon, maar ook wat regen of een bui. Middagtem peratuur van 16 graden in het noorden tot 20 plaatselijk in het zuiden. Benelux: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur rond 19 graden. Duitsland: Half tot zwaar be wolkt en vooral in het zuiden en in Sleeswijk Holstein enke le buien. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden Frankrijk: Zonnige peri en in het zuiden kans of onweersbui. Middagterri tuur van 20 graden in noorden tot 28 in het zuil Portugal en Spanje: Zd maar in noord-Spanj^ noord-Portugal mogelijk! onweersbui. Middagtemj tuur van 20 graden lanf noordkust tot 34 landinw) Italië en Joegoslavische Overwegend zonnig t kans op een lokale onvi bui. Middagtemperatuur 25 tot 30 graden. Alpengebied: Veranderlij wolkt en kans op een r of onweersbui. Middagt* ratuur in de dalen van 25 graden. Nulgradenn dalend van 3500 naar 300 ter. WEERRAPPORT HEDENMORGEJ «eer Max Min Dc Bilt zwbew! 19 '5 Eindhoven zwt. 19 Rotterdam Twente zwbew! 18 17 13 !i Vlissingen Zd. Limburg regen regen zo 19 16 Si 9 Athene Barcelona h bew 27 18 Bordeaux Brussel Dublin onbew iw bew. 28 16 !S 12 Frankfort Genève Helsinki Innsbruck h.bew. regen zw.bew. 20 24 21 19 13 11 12 9 Klagenfurt Kopenhagen l.bew. 22 19 12 9 Locarno h"bewW' 27 13 1 Madrid0"'® El 17 36 12 0 Malaga Mallorca onbew! 28 30 19 15 Moskou regen 25 12 Nice onbew 27 20 j Rom* zw^bew. 19 13 Split Stockholm °bewW 27 17 15 8 Wenen Zurich zwbew. Ibew. 21 19 12 10 Istanbul onbew 29 19 Las Palmas h.bew 24 20 Tel-Aviv Ibew." 28 24

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2