West-Duitsland vreest verdere opleving van RAF- terrorisme Noord- en Zuid- Cyprus blijven elkaar het leven zuur maken I 1 BURGERS VS MOETEN POSTEN TEGEN PORNO Vledici jn beperkt ;evolgen straling Afbraak ozonlaag ontwikkelt zich „alarmerend" SARAH FERGUSON ZAL ANDREW „GEHOORZAAMHEID" BELOVEN panada gaat jagers op ïeehonden omscholen ITENLAND fieidóeSootcwit DONDERDAG 10 JULI 1986 PAGINA 5 fongergeld naar Contra's -^SHINGTON De Amerikaanse rege- ,g overweegt ongeveer 120 miljoen dollar i voedselhulp te schrappen en de midde- over te hevelen naar het steunpakket )r Midden-Amerika, waarvan ook de lp aan de Contra's in Nicaragua deel uit- fakt Volgens de directeur -van het |>edsel voor Vrede"-fonds van de Ameri- ïnse regering, Thomas Reece, gaat het voedselhulp die eigenlijk bestemd is tr India, Indonesië, Peru en Tunesië. De mocratische senator Tom Harkin heeft een brief aan president Ronald Reagan erpe kritiek geuit op de plannen. „Het gewetenloos zijn om fondsen ter bestrij- g van de honger te gebruiken voor een eid dat alleen maar tot nog meer bloed- gieten en lijden in Midden-Amerika zal |en", zo schreef Harkin. WASHINGTON Een rijkscommissie in de Ver enigde Staten heeft gisteren vastgesteld dat de meeste pornografie schadelijk moet worden ge acht voor het publiek en zij beveelt een vergaand optreden tegen de Amerikaanse seksindustrie aan. Na een studie van een jaar dringt de „Commission on Pornography" die werd ingesteld door de mi nister van justitie, Edwin Meese, er bij justitie en politie op aan hun strijd tegen pornografie op te voeren en stelt daartoe strenge wetten voor. Ook wordt de burgerij opgeroepen te posten bij win kels, die niets aan de verbeelding overlatende seksfilms en -tijdschriften verkopen. De commissie legt verband tussen (seksueel-) agressief gedrag en seksueel gewelddadig materi aal zowel als niet-gewelddadig materiaal dat onte ring, dominering, onderwerping en vernedering afbeeldt. De conclusie van het rapport van bijna 3.000 bladzijden botst ook met de mening van de directeur van de FBI, William Webster, door te verklaren dat belangrijke sectoren van de porno- industrie in handen zijn van de georganiseerde misdaad. Britten ontsmetten Eiland des Doods LONDEN Britse milieudeskundigen zijn begonnen een eilandje voor de Schotse kust te ontsmetten, dat sinds de Tweede Wereld oorlog onbewoonbaar is. Het eiland Gruinard werd in 1942 en 1943 gebruikt voor strikt ge heime proeven met bommen die bacteriën bevatten, welke de infectieziekte miltvuur verspreiden. Het experiment liep echter uit de hand en het vee, voornamelijk schapen, stierf op grote schaal. Gruinard, dat sindsdien de bijnaam,, Eiland des Doods" kreeg, werd een door mens en dier verlaten gebied. Kort geleden ontdekte men dat de bacteriën kon den worden uitgeroeid met een mengsel van Mannen In veiligheidspakken bezig met de voorbereidingen voor het ncnh«^ de ontsmetting van het eiland. Het mengsel van formaldehyd en Jj* g minstens ee j zeewater wordt in buizen over de grond gespoeld. g neme [iddellandse ee wordt eer schoon RENE Na jarenlang van aemende vervuiling wordt water van de Middellandse langzaam maar zeker »r schoon. De vakantiegan- kan zich van lieverlee ►r verheugen op een scho- veilige en gezonde duik in =3 Middellandse zeewater, zo |dt de Italiaan Aldo Manos, ^litvoerder van het Mediter- Actieplan van het UNEP l Milieuprogramma van de renigde Naties) in Athene, het ogenblik wordt min is dertig procent van he* 0 lelijk afvalwater naar be en gezuiverd voordat het de zee tussen de twee conti- Iten wordt geloosd. Enkele |n geleden nog ging negen- procent van het rioolwater der enige behandeling de Idellandse Zee in. De lan- i rond de Middellandse Zee len dat alle havens in 1995 i voorzien van faciliteiten 1 ir ballastwater en olieresten S i tankers en andere sche- 1 i. „Het gaat langzaam, maar wordt gestaag aan ge- i rkt", constateert Aldo Ma- Bomontploffing Brandweerlieden ruimen puin na een bomaanslag op de vierde etage van een politiebureau in het centrum van Parijs, nabij het stadhuis. Bij de aanslag werd gistermiddag een inspecteur ge dood en raakten 27 mensen gewond. De aanslag is nog niet op geëist, maar vermoedelijk het werk van de linkse tereurbeweging Action Directe, die zondag ook al twee bommen liet ontploffen bij bedrijven die zaken doen met Zuid-Afrika. -ONDEN Sarah Ferguson zal prins An- Irew gehoorzaamheid beloven wanneer zij op 13 juli met hem in het huwelijk treedt. Dit vas een traditie in het Britse koningshuis, tot 1 irinses Diana ermee brak toen zij vijf jaar ge- eden met prins Charles trouwde. Uit het of- iciële huwelijksprogramma blijkt dat het paar de versie uit 1662 van de huwelijks plechtigheid zal gebruiken in plaats van de alternatieve ritus uit 1928, volgens welke de bruid de bruidegom veel belooft maar geen gehoorzaamheid. Het hof deelde mee dat de keuze van de oudere ceremonie „van begin af aan" die van Sarah Ferguson is geweest. BONN Met de moord aanslag op Siemens-direc- teur Karl-Heinz Beckurts en zijn chauffeur Eckhart Groppler lijkt er een eind te zijn gekomen aan een periode van relatieve stil te rond de Rote Armee Fraktion. In kringen van veiligheidsdiensten in Bonn werd aan het begin van dit jaar al gesproken van een stilte voor de storm. De politie had dan ook het pamflet waarin de verant woordelijkheid voor de moord op Beckurts en Groppler door de RAF wordt opgeëist niet nodig om te weten, dat de moord het werk was van de beruchte terroristenbende. Beckurts' naam was aangetrof fen in krante-artikelen die waren gevonden in huizen die werden gebruikt door ver meende RAF-terroristen. Ook de directeur van de MTU-mo- toren en -turbinefabriek. Ernst Zimmerman, die op 1 fe bruari 1985 in zijn huis in Gautingen werd doodgescho ten, was tevoren gewaar schuwd, doordat zijn naam was aangetroffen op in beslag genomen documenten. De aanslag werd gepleegd door het „Commando Mara Cagol". Mara Cagol was lid van de links-extremistische Italiaanse Rode Brigades. Haar echtgenoot Renato Curcio was mede-oprichter van deze be weging. Cagol werd in de ja ren zeventig gedood tijdens een vuurgevecht met de poli tie. Leden van de RAF hebben in het verleden regelmatig aanslagen gepleegd onder de naam van vooraanstaande ra dicale activisten. Bij de aanslag is gebruik ge maakt van een op afstand tot- ontploffing gebrachte bom. Zo heeft de RAF nog niet eerder toegeslagen. Deze vorm van terrorisme is wel bekend van het (verboden) Ierse Republi keinse Leger (IRA) en de Bas- kische afscheidingsbeweging ETA. Het gebruik van deze bom versterkt het vermoeden, dat tussen de organisaties nauw wordt samengewerkt. Tegen een dergelijk wapen bleken de politiebescherming van Beckurts en zijn gepant serde BMW niet bestand. Een eerste onderzoek van de politie heeft uitgewezen dat de De totaal vernielde wagen van Slemens-dlrecteur Beckurts. bom op straat was gelegd en door middel van een kabel vanuit een bosje langs de weg tot ontploffing werd gebracht. De explosie was zo krachtig, dat in het wegdek een krater werd geslagen De politie heeft inmiddels een grootscheepse klopjacht op touw gezet en zoekt naar een wit Volkswa genbusje, waarmee de daders volgens ooggetuigen zouden zijn ontkomen. Ook de gren zen worden nauwlettend in de gaten gehouden. Bondskanse lier Helmut Kohl liet weten dat zijn regering vastbesloten is met alle beschikbare midde len tegen „dergelijke moorde naars" op te treden. Minister van justitie Hans Engelhard sprak in een verklaring over een „laffe achterbakse aanslag van uiterst misdadige figu ren". Aan het begin van dit jaar verklaarde minister van bin nenlandse zaken Friedrich Zimmerman, dat de RAF mo menteel twintig leden telt, waarmee de groep weer de sterkte heeft bereikt van het begin van de jaren zeventig. Daarmee zou de RAF in staat zijn het eind 1984 gestarte „Of fensief 1984/85 tegen het Westeuropese imperialisme" op te voeren. Het doel van dit offensief is, in RAF-jargon uit gedrukt, de „ondermijning van het militair-economisch com plex, waaronder in het bijzon der het NAVO-Amerikaans militair apparaat, de bewape- ningsas Bonn-Parijs, het re pressie-apparaat en de pijlers van de kapitalistische heer schappij". De aanslag op Beckurts zou te maken hebben met zijn rol bij het onderzoek in de Bondsre publiek in het kader van het Strategisch Defensie-Initiatief van president Reagan. Sie mens heeft verklaard dat de professor hoofd was van de af deling onderzoek van het be drijf, maar dat dit zich niet met onderzoek in het kader van SDI bezighield. Voor hij in 1980 bij Siemens in dienst trad werkte professor Beckurts bij het Max Planck- instituut en het centrum voor kernonderzoek in Karlsruhe. Hij was een uitgesproken voorstander van het gebruik van kernenergie, dat hij on misbaar achtte voor de indus triële ontwikkeling. )SKOU Wetenschappers in de Sovjet-Unie hebben een me- jjn ontwikkeld dat de gevolgen van straling beperkt, doordat 1 de buitenwand van levende cellen beschermt. Dit heeft het fsbureau Tass gisteren gemeld. Uit onderzoek is gebleken dat medicijn Dibunol de gevolgen van straling met éénderde re- Deert. Bescherming van de celwand voorkomt mutaties in de die uiteindelijk tot afsterven kunnen leiden. Of het medicijn niddels is gebruikt door slachtoffers van de kernramp in lernobyl is niet bekend. erigens zijn de werkzaamheden na de ramp met kernreactor lanig uitgevoerd dat de inwoners van zeven ontruimde dor- i in de omgeving weer naar huis kunnen. Hoeveel bewoners l hier betreft heeft Tass niet gemeld. Metingen van de radio- iviteit wijzen erop dat de hoeveelheid straling in de omlig- pde gebieden langzaam weer zakt tot een normaal niveau. In lom ge ving zijn evenwel nog grote problemen met de water- ivoedselvoorziening: zo'n 7000 waterputten zijn gedempt en *0 worden er nog schoongemaakt. 12 /4 /8IRONTO Een officiële Canadese commissie heeft in een 'J>port over de zeehondenjacht bepaald dat het neerknuppelen /8 n baby-zeehonden even humaan is als het slachten van vee in i modern slachthuis. Niettemin wil de commissie dat de jacht rdt gestaakt en dat er geld komt om de Canadese jagers om te i* lolen. Sinds de VS en de EG de invoer van Canadees zeehon- j® >ont en andere produkten hebben verboden, is het voor Cana- u len overigens ook weinig aantrekkelijk meer om als zeehon- /gsjager het brood te verdienen. Hoewel de Canadese jagers dit f nog toestemming hadden om 186.000 baby-zeehondjes dood —knuppelen en te villen, werden niet meer dan 20.000 dieren Stood, omdat er geen markt meer is voor het bont. Traangas tegen begrafenisstoet De Chileense politie is hardhandig opge treden om 3.000 mensen te versprei den die de begrafe nisplechtigheid van een student in San tiago bijwoonden. De 22-jarige Rodri- go Rojas Denegri overleed afgelopen zondag, na tijdens de algemene sta king van vorige week ernstig ver brand te zijn door een ongeïdentifi ceerd commando. Volgens ooggetui gen werd Denegri met zijn vriendin aangevallen door regeringsmilitairen. Dit is door de auto riteiten ontkend. De deelnemers aan de begrafenisplechtig heid, die oök de Amerikaanse am bassadeur werd bij gewoond, werden door de politie met traangas en water kanonnen uiteen gedreven. WASHINGTON Recente waarnemingen vanuit de ruimte hebben aangetoond dat het jaarlijks teurgke- rende gat in de ozonlaag boven de Zuidpool veel die per en groter van omvang is dan gedacht. Dat conclu deert de Amerikaanse Academie van Wetenschappen in Washington. Wat de gevolgen daarvan zullen zijn voor de beschermlaag elders ter wereld is onzeker. Computerberekeningen van de toenemende afbraak van de ozonlaag over de gehele wereld voorspellen echter een catastrofale ontwikkeling in de komende zeventig jaar. Wanneer de ozonlaag afbreekt, kan het de ultraviolette straling niet tegenhouden en dat betekent dat het aantal huidkankers aanzienlijk zal toenemen. De productiviteit van de zee-algen, die in de helft van de behoefte aan zuurstof op aarde voorzien, zal aanmerkelijk afnemen; vissen zullen sterven en planten ernstig beschadigd, zodat de voedselvoorziening in gevaar komt. Bin nenkort vertrekt een groep Amerikaanse deskundigen naar de Zuidpool om na te gaan wat de oorzaak van deze volgens de Academie „alarmerende" ontwikkeling boven het ijzige conti nent is. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. 1IDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER tB) Toen Eelco Eelkema zijn woordje ge- an had, zette hij zijn brede borstkas uit en gègde hij als laatste argument nog een fel drei- ment aan zijn woordenstroom toe. „En als d'r >4«ns nog één is, die wat heeft teeg'n te prut- pjjn, dan zak hem gelijk eev'n uit de dorpskom Twijder'n!" Nu kende Linke Lowietje de ^4ine Eelco nog niet zo goed. Had hij hem wél 5 kend, hij zou zeker niet zo driest zijn geweest 0 een woordje in het midden te brengen, i^ar nu deed hij dat wel en het gevolg ervan j ird meteen voelbaar. Eelco greep hem name- nin de nek, duwde en droeg hem half een irjaat uit en wierp hem vervolgens achteloos pjh zijwegje in. „Als je hier doorloopt je kok- rd achterna, dan kom je in Graav'ndrecht te- ^ht," zei Eelco. „Zorg dat je d'r gauw bent!" g(En van dit kleine incident maakte de sluwe vnnie de Klapper op zijn eigen wijze handig ispruik. Hij keek burgemeester van Muizenis ns poeslief aan en ginnegapte: „Je eigen fnme koddebeier heeft zich d'r lelijk inge praat, edelachtbare! Geef de prijs tóch maar gauw hier. Hahaha! Er wóren helemaal geen ra cereglementen, dus konden we die óók niet overtreden! Dus zijn wij eerlijk het eerste over de streep gekomen en is de prijs tóch voor ons!" Deze laatste woorden werden nog juist door de teruggekeerde Eelco Eelkema gehoord en de kleine kerel verviel in een gruwelijke knar sing der tanden en kiezen. „Zulke taaie noga- brokk'n hè'k nog nóóit van me leev'n gezien, burgemeester!" viel hij uit. „Maar as ze nou denk'n dat ze Eelco daarmee kenn'n nepp'n, dan benn'n ze mis, hoor! Het mag dan mis schien waar weez'n dat ze geen raceregle- ment'n hebben gehad, maar daarmee benn'n ze niet van de zaak af! Daar ken ik als politieman over oordeel'nl Ze reed'n op de openbare weg, nietwaar? Nou.dan hebb'n ze zich an de verkeersregels te houw'n, als d'r geen speciale voorziening'n of uutzondering'n benn'n ge- troff'n!" DEN HAAG De Turkse Republiek Noord-Cyprus heeft de grens met het buurland Ktima de naam voor het Griekse zuiden van Cyprus, gesloten. Deze stap van president Rauf Denktasj boort voor lopig de hoop de grond in, dat Cyprus, waarvan de totale oppervlakte niet groter is dan Friesland, Groningen en Drente, ooit weer één zal worden. Een merkwaardige stap van Denktasj overigens, want als één land nadeel heeft van het sluiten van de grens, dan is het de Noordcypriotische repu bliek zelf. Het gaat de Turkse Republiek Noord-Cyprus alleen door Turkije erkend bepaald niet voor de wind. Toeristische gezien is het miniatuurstaatje te beperkt, economische gezien wil het de Turken maar niet lukken de landbouw en de (scheepvaart-) industrie op po ten te zetten. Het Griekse ge deelte van Cyprus daarente gen floreert; het inkomen is er gemiddeld vier keer hoger dan ij hun Turkse buren; de ha venstad Limassol heeft zich een gunstige positie verwor ven in het scheepvaartverkeer en -industrie. De Grieken zijn zelfvoorzienend in zuivel, aardappelen en fruit en hou den dan nog voldoende over voor de export. Geheel in te genstelling tot het Turkse Cy prus heeft het Griekse gedeel te nauwelijks last van inflatie, werkloosheid en arbeidson rust. De laatste jaren doen Turken veel vaker een beroep op importprodukten, kennis en vakmanschap van hun zui derburen. Vandaar ook dat het sluiten van de grens door pre sident Denktasj voor zijn eigen Turkse gemeenschap hard aankomt. Overigens sloot Denktasj zijn staatje af om daarmee te pro testeren tegen de internationa le kritiek, die volgde op het bezoek van de Turkse premier Ozal. De strijdlustige Grieken onder leiding van president Kyprianou hadden immers uit venijn hun grens tijdens dat bezoek dichtgegooid; een on toelaatbare tik in het gezicht van een bevriend staatshoofd, zo meende Denktasj. Op het strategic gelegen Cy prus lijkt de onmin tussen be volkingsgroepen zo ingebak ken als de dertig eeuwen oude restanten van de Poort van Aphrodite uit de Phoenisische tijd. Het koperrijke eiland Cyprus is een afgeleide van het oud-Griekse woord voor koper, kupros heeft een bonte mengeling van handef- drijvende overheersers gehad. De laatste twee bevolkings groepen zijn de Grieken, van af duizend voor Christus en Turken, na verovering van het eiland in 1571. De Britten maakten er ook korte tijd de dienst uit (van 1914 tot 1960), maar pas na de onafhankelijk heid vlogen Grieken en Tur ken elkaar in de haren. In 1963 brak een burgeroorlog uit en in 1964 werd voor de eerste maal een VN-detache- ment soldaten op Cyprus gele gerd. Talloze bemiddelingen van onder anderen de secreta rissen-generaal Kurt Walheim en Perez de Cuellar konden er alleen toe leiden, dat Unifil de boze buren tot op de dag van vandaag uit elkaar moet zien te houden. De oorlog was het resultaat van- de Eonis, de te rugkeer, oftewel het streven van een groot deel van de be volking de aansluiting bij Griekenland te verkiezen bo ven onafhankelijkheid. De president van Cyprus, aartsbisschop Makarios wijzig de echter begin jaren zeventig dat standpunt tijdens het dicta toriale kolonelsbewind, dat toentertijd in Griekenland heerste. De kolonels pikten dat niet en zij zetten de bebaarde kerkleider in 1974 af in een zwakke poging de controle over het onafhankelijke ei landje over te nemen. Onder het mom van „bescher ming van onderdanen" land den Turkse paratroepen korte tijd later in het noordelijke ge legen Kyreniagebergte en pik ten twee vijfde deel van het grondgebied in. Een volksver huizing van Turken naar het noorden en Grieken naar het zuiden volgde. Tot 1983 vorm de het Turkse gedeelte een fe derale staat van Turkije; daar na riep Denktasj zijn eigen on afhankelijke republiekje uit. De VN kreeg letterlijk en fi guurlijk een tussenpositie in de bufferzone toebedeeld. Maar de jongste maatregel om de grens te sluiten kan wel eens het einde zijn van ver woede VN-pogingen de ge schillen op te lossen, of althans te proberen de kemphanen uit elkaar te houden. JOOS PERSOON

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5