Basketballers sparen krachten Leidse tennissers massaal over districtsgrenzen Ab Fafié trainer bij AEK Athene Equipe springruiters selecteert zichzelf Elly van Hulst verbetert record CeidaeSomant PATRICK VAN OLPHEN GAAT NAAR VALENCIA Gezondhei Rob de Wit stabiel Prijsvragen SPORT DINSDAG 8 JULI 1986 PAGItJj DEN HAAG Het Nederlands Handbal Verbond ziet „met lede ogen" het ver trek van twee topspelers naar het buitenland aan. In samenwerking met de sponsor van het NHV wil het verbond het eigen handbaltalent binnen de gren zen houden. Meer en directe maatschappelijke begeleiding moet voorkomen, dat meer internationals hun heil in sterkere buitenlandse competities zoeken. Twee internationals, Jan-Willem Hamers en Patrick van Olphen, hebben zich verze kerd van een contract in den vreemde. Hamers (28) speelt de komende twee jaar voor de Franse kampioen US Gagny. Van Olphen (24) tekende een jaar voor Valencia, dat het vorig handbalseizoen uit de hoogste Spaanse afdeling degra deerde. Van Olphen, die in Nederland voor het Haagse Hermes speelde, wordt in Spanje full-time handballer. Nederlands veelzijdigste handballer, Wil Jacobs, speelt al een jaar bij Neerpelt in België. Hamers heeft in zijn overeenkomst laten opnemen dat zijn club hem vrij-af moet geven indien dat voor het Nederlandse team noodzakelijk is. De topscorer van landskampioen V L krijgt in de Franse hoofdstad een baan als gymnastiekleraar. Van Olphen, die in eerste instantie mikte op een contract met het in Europese bekertoernooien furore makende Tecnisa Alicante, is niet zeker van verlof om aan trainingsstages ën wedstrijden van de ploeg van bondscoach Ton van Linder mee te doen. Nederland- Israel op Mets-banen DEN HAAG De hal- ve-finalewedstrijd om de Davis Cup tussen de ten- nisteams van Nederland en Israël in de Europese B-groep wordt van 18 tot 20 juli niet gespeeld te Valkenswaard, maar op de Mets-banen in Sche- veningen. De tennisbond heeft deze accommodatie aangewe zen, nadat het complex in Valkenswaard al bezet bleek te zijn. Becker van wonderkind tot koning BONN Boris Becker is een groot tenniskampioen. Dat concludeer den de Westduitse kranten in hun edities van gisteren. Bild liep zoals v/el vaker voorop in de loftuitingen over de tweede zege op Wimble don van de 18-jarige tennisprof uit Leimen die tegenwoordig overigens in Monte Carlo woont. „Er was nu geen sprake van toeval, zoals vorig jaar door velen werd beweerd", wist Bild. „Het wonderkind van toen is vervangen door de ware kampioen van nu". Volgens Bild heeft Becker zich gered door zijn vermogen de zenuwen te beheersen. Dat schreef ook Kölner Express, die Becker twee keer zo goed achtte als in 1985. General Anzeiger in Bonn zag in de zege het bewijs, dat Becker einde lijk volwassen is. Die Welt gaf bijna een wetenschappelijke beschrij ving van de tennisheld: „Hij heeft zijn psychische en fysische moeilijk heden, die hij had ten gevolge van zijn eerste triomf op Wimbledon, overwonnen. Dat maakte hem de beste tennisser op gras ter wereld". Ook de buitenlandse pers was vol lof over de jonge miljonair die nu twee dagen bij zijn familie in Leimen blijft om daarna naar Monaco te gaan. „Becker is een excellente mix van kracht en moed, van enthou siasme en wilskracht", hield The Times zijn Engelse lezers voor. Daily Mirror somde nog maar eens de koosnaampjes van Becker op: „Boem boem Boris, Bomber' Becker is de koning. De jongen werd tot een man, waarop Wimbledon trots kan zijn Jan de Nijs prolongeert11 stayerstitel |E AMSTERDAM Jan de Nijs heeft gisteraJjj in het kilst denkbare decor, het OlympischL dion van Amsterdam, met overmacht zijnL tionale wielertitel bij de amateur-stayers L een jaar verlengd. Slechts Ron Vroom koig het veld van negen rijders voorkomen das door de achter gangmaker Bruno Walrave^ dende De Nijs op een ronde achterstand if( gezet. e| De vakante tandem-titel werd opgeëist Jacques van Beusekom en Jerry Venderink^ clubtitel ploeg-achtervolging was voor Defc taaf, dat met dew drie professionals Peter' ters, Theo Smit en Marco van der Hulst amateur Ragner Martens in zowel kwalifil» als finale iets sterker was dan het uit lcr amateurs (Rik en Ralf Moorman, Bob Rijff berg en Ton Zweers) bestaande kwartet V Ulysses. r VOORSCHOTEN/NIEUW KOOP Omdat de betere Leidse tennissers massaal voor toernooien buiten Leiden heb ben gekozen Zeist (Shot), Castricum (internationale jeugdkampioenschappen van Nederland) en Amsterdam (Festina), behoren de B-toer nooien die deze week in het District Leiden worden ver speeld, overtuigend niet tot de sterkst bezette van dit tennis- seizoen. Zowel in Nieuwkoop tijdens het „Dulentoernooi als bij het Voorschotense Forescate moet men het zon der de echte toppers uit het Leidse district doen. In Nieuwkoop betekent dat dat Richard Oskam en Karl van Uden waarschijnlijk om de B- zege gaan strijden, terwijl Hennie Koemans bij zijn oude club Forescate als grote favo riet van start kan gaan. Is de situatie bij de heren al verre van ideaal, door de dames zul len deze week in Leiden in het geheel geen partijen op B-ni veau worden gespeeld. Waar de toernooileiding in Nieuw koop er nog in is geslaagd een poultje met (aankomende) B- dames te vullen, heeft men bij Forescate moeten besluiten de onderdelen DEB, DDB en GDB alle te schrappen. Voorschotens wedstrijdleider Ruud Bitter: „We hebben er van alles aan gedaan om toch nog een redelijk B-veld te creëren. Maar dat zat er ge woon niet in. Ik denk dat er deze week minstens tien B- spelers en speelsters in Zeist, bij Shot, zullen spelen. Omdat er daarbij dan ook nog een aantal op vakantie zijn, was het eenvoudigweg ondoenlijk om nog een echt sterk B-toer nooi te houden". Een gegeven waar Bitter en de zijnen overigens niet ernstig mee in hun maag zitten. „Het is jammer natuurlijk, maar het belangrijkste is dat er toch nog wat B-onderdelen worden af gewerkt. Het zou pas eoht triest zijn geworden als we B compleet hadden moeten laten vallen". Ook bij Forescate (dat in ver gelijking met vorig jaar in «par tijen iets is achteruitgegaan, er worden er deze week 375 ge speeld) heeft men dit jaar de „plus-categorie" ontdekt. De instelling van vijf D30+ on derdelen kan op voorhand al geslaagd worden genoemd. Bitter: „De inschrijving voor die onderdelen verliep als een trein. En het is ook belangrijk voor een toernooi, zo'n onder deel. Ik bedoel maar: in de re gel verzorgen dertigplussers toch de nodige gezelligheid". Nieuwkoop Het toernooi van Nieuwkoop is dit jaar niet alleen kwalita tief, maar ook kwantitatief aanzienlijk minder bezet dan in vorige jaren. Konden in 1985 nog 210 inschrijvingen worden ontvangen, voor deze uitgave waren dat er zestig minder. Het „uitbreken" van de vakanties wordt in Nieuw koop als voornaamste oorzaak gezien van de teruggang van het toernooi, dat vorig jaar nog in de laatste week vóór de va kantie werd georganiseerd. Toen won Ben de Jel, nu is Ri chard Oskam de gedoodverfde winnaar. De Boekhorst Onno van Paridon, in Sassen- heim nog in de kwartfinales geklopt door Loek Verhees, voert in Noordwijkerhout op eigen grond de lijst aan bij de C-heren. Diezelfde Verhees staat op De Boekhorst als der de geplaatst. Sjoerd van der Mark (tweede) en Ferry Hol ster (vierde) zijn de andere rood onderstreepte spelers. Een DEC1 zal deze week niet worden gespeeld in Noordwij kerhout. In DEC2 is Annema- Marie Louise Goedhart voert in Nieuwkoop de DEC lijst aan. rie Langeveld op papier de sterkste speelster. Bij de C2- heren zou Onno Wempe de fi nale van Jan Willem Vrees wijk moeten winnen. Rijnkanters Hebben de seniorentoernooien al danig met „vakantieproble men" te kampen, het tweede jeugdtoernooi in het Leidse Forescate district, dat van Rijnkanters, heeft dat helemaal. Vijfenze ventig inschrijvingen en hon derdzes partijen vormen de schrale oogst. Perry Paauw moet in Rijnsburg de grote man gaan worden. De finales van het toernooi, dat enige verliezersronden zal kennen, worden reeds op vrijdag ver speeld. GERT-JAN ONVLEE HEB: 1. Hennie Koemans; 2. Renè van der Wilk. HDB: 1. Frits Luyk/Eric de Groot; 2. Hennie Koemans/Mark Fleischeuer. HEC: 1. Philip Nagtegel- ler; 2. Bart Krans; 3. Mark Flei scheuer; 4, Willem Jan de Jong. DEC: 1. Pascal Jongmans; 2. Evelien Poell; 3. Liesbeth Hooghoudt; 4. Marijke Kramer. HOC: 1. Philip Nagtegeller- /Martin Hoekstra; 2. Paul de Vette- /Willem Jan de Jong. DDC: 1. Karin Berg/Tinie van Velzen; 2. Liesbeth Hooghoudt/Pascal Jongmans. GDC: 1. Anneke Wljnveldt/Martin Hoekstra; 2. J. Urban/E. Heydra. HED: 1. Luc van Wijk; 2. Gert-Jan Onvlee; 3. Jan Stals; 4. Hans Rutgers. DED: 1. Na- tasja van Schalk; 2. Gerdie Verwoert. HDD: 1. Cock en Richard Zevenho ven; 2. Luc van Wijk/Mark van der Schoor DDD: 1. Vonk/Van Breuke- len; 2. Natasja van Schaik/Monique Gijben. GDD: niet geplaatst. HED30+: 1. John Dahlhaus; 2. Peter van Schie; 3. Piet Pracht; 4. Sjaak Nieuwenburg. DED30+: 1. Truus Haverman; 2. Hei- ga Voskuil. HDD30+: 1. Dlck Doffer- hof/Wim Brouwer; 2. Gert-Jan On- vlee/Rob Paardenkooper. DDD30+: 1. Helga Voskuil/MIcky van Waasber- gen; 2 W. Oostlander/Hannle Wen- zel. GDD30+: 1. W. en P. Schaepman; 2. O. en J. Herpst. Nieuwkoop HEB: t. Richard Oskam; 2. Karl van Uden. DEB: poultje. HDB: 1. Hans Puijker/Frank Lief broer. HEC: 1. Erik Bakker; 2. Tom Wolt. DEC: 1. Marie Louise Goedhart; 2. Ingrid Chaudron. HDC: 1. Bakker/Bakker; 2. Bob van Overloop/Jacco Schoonenwolf. HED: 1. Erik Walters; 2. R. van de Ven; 3. M. Zuidervliet. DED: 1. Esther de Boer; 2. Ingrid Tjho. HDD: 1. Jurriën van Aken/Walters; 2. Percy Douglas- /Marcel Verhoef; 3. Crama/Schreu- der; 4. Houtert/Otto. DDD: 1. Ingrid Tjho/Verkerk; 2. M. van de Merwe/De De Boekhorst HEC1: t. Onno van Paridon; 2. Sjoerd van der Mark; 3. Loek Verhees; 4. Ferry Holster. HDC: 1. Arnoud van Dam/Michael van Maaren; 2. Onno van Parldon/Sander Warmerdam. DDC: 1. Marja Kulpers/Winneke den Otter; 2. Colinda Voskuil/Hanneke van der Voort. GDC: 1. Colinda Vos- kuil/Ed van Rijn; 2. Riet van Bale- n/Enno Zimmerman; 3. Anneke van Overloop/Frank van Balen; Marja Kulpers/Onno Wempe. HEC2: 1. Onno Wempe; 2. Jan Willem Vrees wijk; 3. Karei Vlekke; 4. Hans de Roode. DEC2: 1. Annemarie Lange veld; 2. B Broekhof; 3. Lygea Voor ham: 4. Ineke ten Hage. HED: 1. Taco Zimmerman; 2. niet geplaatst; 3. Mar co Smit; E. de Jonge DED: 1. Petra van Doorn; 2. Rita Voskuil; 3. Leonti- ne van Laarhoven; 4. C. van de Berg- Hoogkamer. HDD: 1. Van der Meer- /Schoutsen; 2. niet geplaatst; 3. A. Ooms/Taco Zimmerman. GDD: 1. De Pagter/Kleian; 2. Rita Voskuil/P. van Steyn; 3. Petra van Doorn/L. van Eeden. HED30+: 1 Phil Harris; 2. Henk Geerlings; 3. Jan Jonkheer; 4. Cor Laros. DED30+: 1. Wil Duiven voorden; 2. A. Passchier; 3. M. de Pagter; 4. B. Holster. HDD30+: 1. Rob en Jan Jonkheer; 2. niet ge plaatst; 3. Van Gerven/Ed Zimmer man; 4. S. Duivenvoorden/Cor Laros. DDD30+: 1. Aartman/Balk; 2. Van Houten/Vink; 3. Duivenvoorden/De Klerk; 4. Den Hollander/Kralt. GDD30+: 1. Balk/Jonkheer; 2. Van Winsen/Van Winsen; 3. Van Houter^. /Vink; 4. Dijkstra/Croese. De Rijnkanters JE12: 1. Roy Froma; 2. Patrick V man. JE14: 1. Perry Paauw; 2.1' Jan Hogewoning. JE16: 1. Paauw; 2. C. Schroder. ME12: 1a leen Vriesendorp; 2. Petra ME 16: 1. Carola van Soest; 2 de Ridder. JD: 1. Ernst Jan Hef ning/Perry Paauw; 2. Chrj; Kooman/Patrick Wijffelman. 1 DEN HAAG Ab Fafié, de oud-trainer van Feyenoord, heeft gisteren een contract ge tekend dat hem voor twee jaar aan AEK Athene bindt. Fafié kreeg vroeg dit voorjaar van het bestuur van de Rotterdam se club te horen, dat zijn con tract niet zou worden ver lengd. Fafié is de tweede trai ner, die bij Feyenoord heeft gewerkt, die in Griekenland emplooi vindt. Thijs Libregts, de voorganger van Fafié, ver trok in in het najaar van 1984 naar Griekenland, waar hij trainer werd van Aris Saloni- ki. Jan Peters Jan Peters keert terug naar NEC. Het bestuur van de Nij meegse eerste-divisieclub is na een lange periode van onder handeling tot een akkoord ge komen met de 32-jarige mid denvelder. De Groesbeker, die 31 keer uitkwam voor het Ne derlands elftal, zal zich over tien dagen melden op de trai ning. Jan Peters moet eerst nog een aantal zaken in Italië regelen voordat hij zich bij de selectie zal voegen. Jan Peters begon zijn voetbalcarrière bij NEC. Hij verhuisde vervol gens naar AZ '67, met welke club hij het landskampioen schap behaalde. De Groesbe ker maakte vervolgens de stap naar Italië waar hij speelde voor Genua en het laatste sei zoen voor Atalanta Bergamo. NEC raakt overigens wel Mi chel Mommertz kwijt. De ver dediger tekende een contract bij MVV, dat doelman Nico Hanssen (De Graafschap) en Hans Vincent (Helmond Sport) al eerder aantrok. Roda JC kwam tot overeen stemming met PSV over de overgang van Ernie Brandts en Piet Wildschut naar Kerk- rade. De laatste was vorig sei- Jan Peters: terug naar NEC. zoen door PSV uitgeleend aan Antwerp FC. Beide verdedi gers tekenden bij de Limburg se club een driejarig contract. De transfer van Marcel Lies- dek van Haarlem naar Roda JC is van de baan. Hij liep bij een partijtje zaalvoetbal een achillespees-blessure op en werd door de medische dienst van Roda JC afgekeurd. Charley Bosveld mag geen trainer meer zijn van Vitesse. Onlangs zakte de oud-interna tional voor zijn examen voor het diploma oefenmeester I. Janusz Kowalik, die officieel hoofdtrainer is, vormde vorig seizoen samen met Bosveld de technische staf van de Arn hemse eerste-divisieclub. DEN HAAG Johan Heins is de enige Neder landse ruiter, die zich ooit voor de finale van de we reldtitelstrijd wist te plaatsen. De bijna 39-jari- ge Drent haalde in 1978 in Aken met het paard Pan- dur Z de laatste vier. In de daarna volgende car rousel om de wereldtitel, waarbij het resterende kwartet op eikaars paar den moest rijden, werd Heins vierde, achter de Westduitser Wiltfang, de Ier Macken en de Ameri kaan Matz. Deze week is Heins er weer bij in Aken, het mekka van de hippische sport, waar vanaf vandaag voor de elfde keer om de wereldtitels (individueel en landen) wordt gestreden. Op de terreinen in het dal van de Sörs zit Heins echter niet meer zelf in het zadel, maar treedt hij op als coach van de Neder landse afvaardiging. Normaal gesproken hoort het tot de taak van de coach de vier ruiters voor de nationale ploeg te selecteren. Deze keer hoefde Johan Heins echter geen moment te wikken of te wegen. De équipe kreeg als vanzelf de volgende samen stelling: Rob Ehrens (met Os car Drum), Emiel Hendrix (Optiebeurs Een), Piet Rayma- kers (Jogger) en Wout-Jan van der Schans (Olympic Treffer). „Bij andere gelegenheden is de gang van zaken zo, dat je be schikt over zes tot acht combi naties die in aanmerking ko men", zegt Heins, in zijn twee de jaar als coach. „Dan kies je uiteindelijk de beste vier, af hankelijk van de prestaties in de voorbereiding. Maar door allerlei oorzaken bestaat de équipe voor Aken nu eigenlijk uit de enige vier ruiters die voldoende kwaliteit in huis hebben om een dergelijke zware wedstrijd aan te kun nen. Er viel eenvoudig niets te •kiezen". Het is voor Heins niet moeilijk het rijtje automatische afval lers in de laatste twee maan den op te sommen. „Albert Voorn viel weg door de ver koop van zijn paard Rasputin. Eric van der Vleuten veran derde van stal en de combina tie Anton Ebben-Jumbo De sign is voor een wereldtitel strijd niet geschikt meer. On langs viel ook Henk Nooren nog uit de boot, omdat Glenn in andere handen overging". In ieder geval is Nederland met een complete équipe aan wezig, hetgeen vier iaar gele den in Dublin niet net geval was. In de aanloop naar Aken was Heins met zijn kandidaten on der meer aanwezig bij con coursen in Wiesbaden en Hickstead. De Nederlandse ruiters trokken zelfs tweemaal naar de Zuidengelse plaats. „Dat was echt nodig", meent Heins. „Hendrix moest met zijn paard, dat in de winter rust had, zijn vorm zien te vin den, Van der Schans en Ray- makers konden weer wat meer routine opdoen over de lang niet malse parkoersen. Er stonden nogal wat natuurlijke hindernissen, die we hier in Aken ook krijgen. Zo was er een dubbele sloot, waar de paarden alvast aan konden wennen". Heips koos dit keer voor een andere strategie dan vorig jaar op weg naar de Europese titel strijd in Dinard. „Toen waren onze ruiters al vroeg in vorm en ging het uiteindelijk mis. Nu is de vorm langzamerhand gekomen en ik hoop, dat de ploeg in Aken zijn top be- reikt". De concurrentie in Aken is enorm. Niet minder dan 25 landen hebben ingeschreven. In de équipewedstrijd zullen achttien landen uitkomen. Vast staat, dat er een nieuwe individuele wereldkampioen komt. De Westduitser Norbert Koof, die vier jaar geleden in Dublin eerste werd, heeft zich teruggetrokken omdat zijn toppaard Fire nog niet vol doende hersteld is van een lange blessureperiode. Heins, die nog niet zeker weet of hij voldoende tijd heeft om ook volgend jaar als coach te fungeren, is voorzichtig in zijn voorspelling over de Neder landse verrichtingen: „Ik ben al blij als onze ploeg zesde of zevende wordt. Het moet een beetje meezitten. Hopelijk blijft de stijgende lijn zich voortzetten. Dan moet een re delijke klassering er toch inzit ten' Chef d'equipe Ben Arts ver wacht het meeste van Rob Eh rens, die op papier met Oscar Drum de beste combinatie vormt. „Bij Emiel Hendrix kan het vriezen of dooien. Wout-Jan van der Schans is zonder meer een aanwinst van de ploeg, al is het nog de vraag wat hij in dit gezelschap kan bereiken. En als Pietje Rayma- kers zijn zenuwen in bedwang kan houden, kan hij met Jog ger toch ook goed rondko men". AMSTERDAM I gezondheidstoestand J voetballer Rob de Wit, kerspits van Ajax en het11 derlands elftal, is stabiel, artsen van het Sint-Luca: kenhuis in Amsterdam 1 ben na uitvoerig onder£ geconstateerd, dat De Wj getroffen door een haq toom, een kleine bloecj storting in een hersenvaj De 22-jarige De Wit moet minste twee weken rust F den in het hospitaal. Daa zullen de doktoren hem nieuw onderzoeken. DEN HAAG De res ten van de verschill) sportprijsvragen van hel gelopen weekeinde luid^ Lotto 27: le en 2e prijs: j winnaar; 3 prijs: 45 8909,00; 4e prijs: 3245 ,123,50; 5e prijs: 57.410 5,00. Cijferspel 27: le prijs: i winnaar; 2e prijs: 1 win 3e prijs: 24 winnaars; 4e j 210 winnaars; 5e prijs: winnaars. HELSINKI Elly van Hulst heeft gisteravond tijdens de Grand Prix-at- letiekwedstrijd in Helsin ki haar Nederlandse re cord op de 3000 meter verbeterd en gebracht op 8 minuten en 48,25 secon den. De Friezin, na jarenlang voor het Haagse Olympia '48 te zijn uitgekomen nu lid van de Rot terdamse vereniging PAC, stelde haar oude record, dat zij op 31 augustus van het vorig jaar in Hengelo op 8.58,28 bracht, ruim tien seconden scherper. Van Hulst eindigde in de Finse hoofdstad als der de achter de Roemeense Mari- cia Puica (8.40,72) en de Zwit serse Cornelia Biirki (8.47,03). Met haar tijd voldeed de Ne derlandse ruimschoots aan de limiet van 8.55.00 die de KNAU voor uitzending naar de Europese atletiekkampioen- schappen (eind augustus in Stuttgart) heeft gesteld. Van Hulst had zich voor Stuttgart overigens al op de 800 en 1500 meter gekwalificeerd. Rob Druppers eindigde op de 800 meter als tweede achter de Amerikaan James Robinson, die 1.46,72 noteerde. De Utrechter liep met 1.46,86 zijn tweede tijd van dit seizoen. Sneller was hij alleen op 27 juni in Hengelo,toen hij 1.45,60 liet afdrukken. De zesde van de vijftien wed strijden van het internationale Grand Prix-circuit leverde voorts nog twee nieuwe beste wereldseizoenprestaties op. De Amerikaanse oud-wereldre cordhouder Tom Petranoff wierp de nieuwe speer als eer ste over de 85 meter (85,38) en de Zwitser Pierre Deleze liep in 13.15,31 de snelste 5000 me ter van dit seizoen. Joyner De Amerikaanse atlete Jackie Joyner heeft gisteren tijdens de Vriendsschapsspelen in Moskou het wereldrecord op de zevenkamp met ruim 200 punten verbeterd tot 7148 pun ten. Het oude wereldrecord stond sedert 6 mei 1984 met 6946 punten op naam van de Oostduitse Sabine Patz. Zij le verde die prestatie destijds in Potsdam. De prestaties van de Ameri kaanse, die bij de Olympische Spelen in Los Angeles het zil ver veroverde, waren: 100 me ter horden: 12,85 seconden, hoogspringen: 1,88 meter, ko gelstoten: 14,76 meter, 200 me ter: 23,00 seconden, versprin gen: 7,01 meter, speerwerpen: 49,86 meter en 800 meter: 2.10.02. Hob Druppers eindigde in Helsinki als tweede op de 800 met^r. Nederland houdt Zimbabwe in bedwang LONDEN Het Nederlandse cricketelftal heeft in de met zoveel spanning tegemoet ge ziene finale van het kwalifica tietoernooi om de ICC-trophy kans gezien het favoriete Zim babwe in bedwang te houden. De cricketers uit Zuidelijk Afrika die in dit toernooi keer op keer losbarstten met een la wine aan runs, moesten na zestig overs genoegen nemen met het eind totaal van 243 voor 9. Diverse vangkansen werden door Oranje gemist, waarvan de batslieden gretig profijt konden maken. Een langdurige regenbui ver oorzaakte zoveel vertraging op Lord's dat de wedstrijd ruim drie uur stil lag en niet kon worden uitgespeeld. Dinsdag zal de strijd worden vervolgd. Zimbabwe trof in Nederland een tegenstander met wie vol op rekening moest worden ge houden. Na de vele zeer ge makkelijke toemooi-overwin- ningen ging het nu ineens veel moeilijker. Van Weelde en Bakker bowlden voortreffelijk waardoor het produceren van runs in een traag tempo ver liep. Sportwereld Volleybal Het Neder lands damesteam verloor gis teravond in Uithuizermee- den de derde van vijf oefen duels met Brazilië: 3-1 via de setcijfers 15-7, 8-15, 15-6, 15- SANTA CRUZ De posi tie van het Nederlands basketbalteam op het we reldkampioenschap is de- likaat. Gisteren leed Oranje in Santa Cruz de Tenerife de tweede ne derlaag in groep D. Dra- zen Petrovic dirigeerde het Joegoslavische team solo naar de zege. Met 29 punten in de eerste en 18 in de tweede helft was hij de absolute smaakmaker in de wervelende wed strijd (95-74) die in de eer ste helft het karakter had van pure basketbal-propa- ganda. Coach Ruud Harrewijn gaf de voorkeur aan een ontspannen benadering van het duel met Joegoslavië. Hij wilde tien mi nuten aankijken of er moge lijkheden lagen voor een ver rassende uitslag. Hoewel zijn plo-^g in de eerste helft uitste kend partij bood, zette hij de draaideur op volle snelheid. Alle bankzitters, met uitzonde ring van de zieke Griekspoor, kregen speeltijd. Maar ook de tweede keus was, heel verras send, in staat de Oosteuropea nen bij te benen en Drazen Petrovic werd gedwongen zijn grote techniche arsenaal open te trekken. De harde kern van de Neder landse ploeg werd door Harre wijn gespaard voor de beslis sende confrontatie van mor genavond tegen Canada. In dat duel moet Nederland door een overwinning zijn verblijf op het wereldkampioenschap zien te verlengen. Een licht voordeel hierbij is dat Harre- wijn na de ontmoeting tussen Argentinië en Canada van gis teravond exact weet waaraan hij toe is. Door de ruime winst van de Canadezen (96-82) vol staat een overwinning van Ne derland voor een plaats in de halve-finaleronde in Oviedo. Die fel begeerde verhuizing viel niet te verdienen tegen Joegoslavië, ten minste niet in de tweede helft toen het vele malen sterker was dan Neder land. Een speler van het kaïi- ber-Petrovic heeft Harrj niet in zijn selectie, al vfl de scouting-rapporten vaj talentvolle Rick Smits i gretig aftrek. De 2,20 ii lange center uit Eindh ondergaat zijn basketbal ming in het team van hej rist College in Poughke in de Amerikaanse staatI York. Over twee jaar' wacht hij zijn intrede in d roepsrijen te kunnen mj Tot die tijd volgt Smits studie computerkunde. J In Santa Cruz sprong H wijn gisteravond zuinig met de energie van 9 „Rick is moe. Hij heeft lang en zwaar seizoen ai de rug. Ik wil hem sj voor de wedstrijd tegen da, dan heb ik hem echt nodig", aldus de intl bondscoach. Scores Nederland: Hagen! Schilp, De Waard 9, Ebeltjes de Lagemaat 8, Van Noord 2,] 14, Heijdeman 16, Griekspoor.j 3, Van Dinten 6, Esveldt 2. Jo« vië: D. Petrovic 45, A. Petrovid dovanovic 12, Arapovic 2, Dal 5, Cutura 18, Radovic 2, Vrank] Petranovic 2, Cvjetikanin 2. I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6