„Duitsland wil drugs- politiek Nederland aan de kaak stellen" ^uid-Afrika trekt ïanning order tegen Minnie Mandela in l Greenpeace boos over vrijlating Franse agenten „Explosief document" over rol van Waldheim Aanhangers Marcos verraden" na mislukte opstand Sprinkhanen bedreigen Afrikaanse oogsten IN TACHTIG DAGEN OVER CHINESE MUUR Aarde heeft in 2086 20 miljard mensen Buitenland"7" C^idócSouiant DINSDAG 8IULI1986 PAGINA 5 San offert zoon *»or heil wereld jjW DELHI Een 35-jarige liase man heeft met een bijl het >fd afgehakt van zijn 8-jarige jn, om de goden gunstig te stem- jn en vrede en geluk voor de we- d te bewerkstelligen. De metse- f Mange Ram werd gisteravond ten park in New Delhi gearres- fd terwijl hij zat te bidden bij J onthoofde lijk van zijn zoontje m Sewak. Tegenover de politie tklaarde hij dat de goden en go- fien blij zouden zijn met het of- en de jongen het leven zouden jiggeven. Hij werd in staat van «huldiging gesteld wegens brd. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG Greenpeace is „veront waardigd en teleurgesteld" over de over eenkomst tussen Frankrijk en Nieuw-Zee- land over de voortijdige vrijlating van de twee Franse geheim agenten die mede verantwoordelijk zijn voor de aanslag op de Rainbow Warrior, een jaar geleden in Auckland. Zij komen vrij in ruil voor een door Greenpeace „beperkt" genoemde schadevergoeding van zeven miljoen dol lar en een officieel excuus „voor deze daad van staatsterrorisme", aldus Green peace. In een verklaring zegt Greenpeace begrip te hebben voor de houding van Nieuw-Zeeland. Dit land kon, aldus de milieu-organisatie, „gedwongen door eco nomische sancties van Franse zijde" zijn belofte aan Greenpeace en de nabestaan den van de bij de aanslag omgekomen Ne derlandse fotograaf Fernando Pereira niet gestand doen dat Allain Maffard en Domi nique Prieur niet zouden worden uitgele verd. „Dit besluit gaat gaat in tegen elk fundamenteel rechtsgevoel". Doorzetter zakt 78 keer voor rijexamen BELGRADO De 54-jarige Joegoslaaf Hra- nislav Mirkovic is een doorzetter. Na negen jaar en 78 mislukte pogingen het rijexamen te behalen, is zijn vastbeslotenheid geenszins verminderd. Volgens een Joegoslavisch dag blad verklaarde Mirkovic: „Ze hebben tegen me gezegd dat ik deze keer, bij mijn 78e po ging, heel dicht in de buurt was. Als dat in derdaad zo is, is het eind in zicht. Als het moet doe ik het examen honderd keer". Mir kovic, ingezetene van het dorpje Kuzmin ten noorden van Belgrado, zei in het verleden een trekkerrijbewijs te hebben bezeten, dat hij echter al lang geleden vergat te vernieu wen. Hij hield zijn trekker, en was er zo ze ker van voor het examen te zullen slagen dat hij ook een auto kocht. Beide voertuigen staan nu werkloos bij hem voor de deur. HOOGGERECHTSHOF VS FLUIT CONGRES TERUG (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft bepaald dat de Gramm-Rudmanwet met be hulp waarvan het Congres het tot 220 miljard dollar op gelopen begrotingstekort voor 1991 wil wegwerken voor een belangrijk deel onwettig is. Volgens de wet moesten, als het Congres er om politieke redenen niet in slaagde voldoende bezuinigingen door te voeren, au tomatische bezuinigingen worden aangebracht. De be voegdheid voor het doorvoeren van die bezuinigingen was in handen gelegd van de ambtelijke instantie. Het Hooggerechtshof heeft nu gezegd dat die instantie daar niet toe gerechtigd is en dat bezuinigen een taak is van de wetgevende macht, het Congres zelf. De beslissing van het Hooggerechtshof hoeft voorlopig geen verre gaande consequenties te hebben omdat het Congres al heeft besloten tot bezuinigingen. Complicaties ontstaan er pas, als zich tegenvallers voordoen. ItRM DST Indaag )OR DE j£HTER ^NN In Dtlsseldorf is :idaag de rechtszaak be nnen tegen de Neder- tder Harm Dost, die rdt beschuldigd van ndel in softdrugs. Voor behandeling zijn niet njider dan tien dagen fetrokken. Deze affaire ft geleid tot fikse one- jheid tussen de Duitse 'Nederlandse justitie, pt is VA jaar geleden op rzoek van Duitsland in knje gearresteerd en Duitsland was uitgele id, op grond van de be- juldiging, dat hij soft drugs had ingevoerd in de Bondsrepubliek. Echter, het strafbare feit van import van drugs in de Bonds republiek komt in de aan klacht niet meer voor. De ver dachte moet nu terechtstaan voor feiten die hij buiten de Bondsrepubliek heeft ge pleegd. Nederland heeft daar om vergeefs om uitleve ring gevraagd. Dat Dost inderdaad in soft drugs heeft gehandeld, daar over zijn de Nederlandse en de Duitse justitie het wel eens. Dat beide overheden heel ver schillend tegen de handel in' softdrugs aankijken is ook be kend. De Nederlandse Europarle mentariër Bram van der Lek neemt het voor Dost op. Vol gens Van der Lek wil de justi tie in de Bondsrepubliek met de zaak tegen Harm Dost de Nederlandse drugspolitiek in zijn algemeenheid aan de kaak stellen. Volgens Van der Lek wil de Duitse justitie „ons een lesje leren, dat het zo niet gaat". „In Nederland zou met toene mend succes verschil worden gemaakt in de strafvervolging van harde en zachte drugs", aldus de Frankfurter Rund schau. „De milde houding ten aanzien van de zachte drugs zou ertoe hebben geleid dat de consumptie van harddrugs duidelijk teruggelopen is". Harm Dost is twee weken ge leden in hongerstaking ge gaan, uit protest tegen het lan ge voorarrest en de naar zijn mening onterechte gevangen houding. Nederlanders die de afgelopen jaren in eigen land hasj aan Duiters hebben verkocht, lo pen bij een bezoek aan het buitenland aanzienlijke risi co's. Er bestaat een niet gering gevaar dat Duitsland andere landen direct om aanhouding en uitlevering van deze men sen zal vragen, om ze te be rechten en in verhouding tot Nederland zwaar te straffen. Dat heeft het comité „Harm Dost moet vrij" gisteren in Arnhem meegedeeld. In Düsseldorf is vandaag de rechtszaak tegen de Nederlander Harm Dost gestart. Hij wordt ervan verdacht in drugs gehandeld te hebben. ,faHANESBURG De idafrikaanse regering ïft gisteren bevestigd alle banning orders £n Winnie Mandela t opgeheven. Hoewel ANC-voorvrouwe veel die orders toch al aan ir laars lapte, blijken g Zuidafrikaanse autori ten de beperkingen af- open week officeel te )ben opgeheven. Twin- ijaar lang bepaalde Pre- ia waar mevrouw Man- ,a moest wonen, met zij (niet) mocht praten welke bijeenkomsten "j mocht bijwonen. Een Jerings woord voerder lÉirschuwde de pers mwel „voorzichtig" te I met het optekenen i citaten van Winnie Mndela. ^opheffing van de banning gjrs komt vrij onverwacht, ®at de Zuidafrikaanse litbank volgende maand Ipraak zou doen in hoger oep. De zaak was aange- j nnen door Mandela, omdat l erkende maatregelen in ja- I iri wel werden opgeheven r andere ANC-functióna- J pn, maar niet voor haar koonlijk. i Britse minister van buiten- dse zaken Howe heeft afge- 1 van zijn bezoek aan Zuid- 'ika om een dialoog tussen I ANC en de regering tot stand te brengen. De regring Botha liet weten „geen tijd" te hebben voor een gesprek. Woorvoerder Sebina heeft daarentegen vanuit Lusaka verklaard dat de verboden verzetsorganisatie ANC toch bereid is Howe te ontmoeten wanneer Hij in Zambia is. Eer der gaf het ANC te kennen niets voelen voor.een ontmoe ting, omdat Groot-Brittannië hoe dan ook, niet wil overgaan tot economische sancties. Bo vendien vindt het ANC de tijd om te praten eigenlijk al voor bij. Howe vertrekt vanavond voor een bezoek aan Zambia en Zimbabwe. Zo'n 13.000 zwarte mijnwer kers hebben gisteren het werk neergelegd uit protest tegen de gevangen neming van meer dan tweehonderd vakbondslei ders. Stakingen, waaraan vol gens de miindirecties slechts 5000 kompels deelnamen, zijn op grond van de noodtoestand illegaal. De grootste mijnwer- kersbond NUM waarvan 250.000 lid zijn, heeft echter aangekondigd meer prikacties te gaan houden. Bij de goud mijn St. Helena, geëxploiteerd door de Anglo American Cor poration vielen vijftien doden bij onderlinge gevechten tus sen mijnwerkers. Botsingen tussen kompels uit verschil lende stammen en thuislanden hebben de afgelopen zes maanden het leven gekost van zeker honderd mensen. De Zuidafrikaanse politie heeft bekend gemaakt tijdens een patrouille, nabij de grens met Mozambique het vuur te hebben geopend op een me nigte zwarten, die met stenen gooide. Een persoon werd do delijk getroffen. Gisteren schoot de politie drie mannen dood, die werden verdacht van terrorisme. Het aantal do den sinds de afkondiging van de noodtoestand op 12 juni is daarmee gestegen tot 141. (ADVERTENTIE EX ASTEVEN SPIELBERG FILM the Extra terrestrial Wedden dat je hem vaker dan één keer wilt zien? VANAF 10 JULI TE&UG OP AARDE 1IDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Bennie de Klapper en Linke Lowietje den er zo hard ze konden met de prijzen door. De doken daartoe een van de stille psstraatjes in en daar was het nu nóg stiller i anders, want iedereen bevond zich op of bij bv tribunes. Doch nu hadden de schelmen bilh, want ze kozen toevalligerwijze juist dèt erêgje uit, waar Eelco Eelkema nu uit kwam laopen. Eelco was namelijk op weg naar de nigemeester om hem mededeling te doen van sriele kwalijke zaken aangaande de race. ildB twee lefgozers met dat geweer...," gromde -o. „Die brachten op onverantwoordelijke JaJe de veiligheid van het verkeer in de war!" jefwat zag de plichtsgetrouwe Eelco toen? eiir kwamen die twee schelmen zowaar aanlo- 71. En dat was verdacht, want ze hielden de öen stevig omkneld, terwijl van hun gezich- Di de verstoktheid afdroop.... „Halt!" riep co en hij trad onvervaard te voorschijn. „Halt! In naam der wet!" Dat hadden Bennie en Lowietje niet gedacht en ze remden schielijk. „Wa...wa...wat is d..dat?" vroegen ze benepen. „We m..moeten gauw n..naar huis, want we hebben de pr..pr..prijs gew..wonnen..." „Niks prijz'n winn'n!" sneed Eelco's stem door de stil te van het steegje. „Daar zal ik nou 'es eev'n een stokkie voor steek'n! Rabouw'n dat jullie d'r benn'n! Rapalje van de weg! Uitvaagsel der maatschappij!" En hoe meer Eelco zich begon op te winden, hoe meer hij het idéé begon te krijgen, dat hij de twee kerels eigenlijk ergens van kende. Hij dacht diep na en toen schoot hem plotseling de verlossende gedachte door het brein. „Nou heb ik jullie!" riep hij uit. „Mij stiek'm een stinksigaar presenteer'n, hè?" Hij schraapte zijn keel en vervolgde: „Ik neem de prijz'n in beslag en gelast jullie ze onmtdde- lijk terug te breng'n naar burgemeester van Muizenis!" ADVERTENTIE A STEVEN SPIELBERG FILM uj i theExtra- V# Terrestrial Probeer je kinderen maar eens uit te leggen dat het allemaal niet echt is. VAN AF 10 JUU TERUG OP AARDE Amok op veerboot NEW YORK Een vluchteling uit Cuba heeft aan boord van een veerboot in de haven van New York City een man en een vrouw met een zwaard gedood en negen andere mensen ge wond. De vijfhonderd opvarenden waren het gerestaureerde Vrijheidsbeeld aan het bekijken en er foto's van aan het nemen. Volgens de politie had de amokmaker gezegd dat hij handelde „in opdracht van God". Hij werd uiteindelijk overmeesterd door een gepensioneerde politieman, Edward del Pino, die hem tegen de grond drukte en met een pistool tegen het hoofd tot overgave dwong. (Vervolg van voorpagina) JERUZALEM/WENEN Aan de vooravond van de installatie van Kurt Waldheim tot president van Oostenrijk heeft het Jood se Wereldcongres een „êxplosief document" gepresenteerd, waaruit blijkt dat Waldheim op de hoogte was van het deporte ren van joden uit Griekenland naar Duitse vernietigingskampen tijdens de oorlog. De openbaarmaking van het document is de laatste stap in de campagne van het JWC, dat Waldheim ervan heeft beschuldigd dat hij op de hoogte was van wreedheden te gen partizanen en joden. Waldheim heeft de beschuldigingen steeds ontkend. Op een persconferentie heeft het WJC ver klaard dat het vorige week in Westduitse archieven ontdekte document deze ontkenning van Waldheim lógenstraft. In Oos tenrijk, waar men toch al niet te spreken was over de acties te gen Waldheim, is uiterst verbolgen gereageerd op de jongste be weringen van het WJC. Een medewerker van de nieuwe presi dent zei dat de organisatie oude en achterhaalde bewijsstukken -presenteert als nieuw, in een hernieuwde poging Waldheim in verband te brengen met oorlogsmisdaden. (Vervolg van de voorpagina) MANILA Enkele tientallen burgers die zich zondag in de foyer van het Filipijnse Manilahotel verzamelden, zeiden zich gisteren verraden te voelen door het besluit van de militairen om het hotel te verlaten. Daarmee kwam een definitief einde aan de opstand door „vice-president" Arturo Tolentino, die nog geen twee dagen duurde. De aanhangers van Marcos vinden dat de regering-Aquino onwettig en procommunistisch is. „Geen af tocht, geen overgave" zo werd geschreeuwd toen de aanhangers het hotel verlieten. De regering Aquino heeft echter geen mo ment gevaar gelopen. President Corazon Aquino heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de precieze rol van de militai ren in de nogal bizarre couppoging. Haar minister van defensie Enrile had eerder al gezegd dat de driehonderd soldaten die de opstand in eerste instantie steunden, niet zullen worden ver volgd, maar opnieuw worden verwelkomd binnen het leger. Wel wordt Arturo Tolentino mogelijk aangeklaagd wegens op ruiing. Overigens heet deze oud-veteraan in de Filipijnse poli tiek gistermorgen gezegd toch geslaagd te zijn in zijn opzet, na melijk diens beëdiging tot vice-president. Tolentino blijft zich als zodanig beschouwen tot Marcos terugkeert. ROME Net nu Afrika na jaren van droogte en hongersnood weer redelij ke oogsten heeft, dreigen miljarden sprinkhanen de gewassen weg te vreten. Op een spoedzitting van de Wereldlandbouworganisatie FAO hebben de westerse lan den gisteren besloten tot een hulpprogramma voor de be dreigde gebieden onder de Sa hara. Het zuidelijk deel van Afrika staat aan de vooravond van de grootste sprinkhanenplaag sinds de jaren '30. „Voor het eerst in 50 jaar zijn er grote concentraties van alle vier soorten schadelijke sprinkha nen: De bruine sprinkhaan, de rode, de Afrikaanse en de woestijnsprinkhaan", zei de di recteur-generaal van de FAO, de Libanees Edouard Saouma. Voor de onmiddellijke bestrij ding vanuit de lucht met ver delgingsmiddelen is een be drag nodig van 23 miljoen dol lar. Een deel van dat bedrag werd door de rijke westerse donor-landen gisteren aan de FAO toegezegd. „Net nu wij er met onze oog sten weer wat boven op zijn, dreigt het gevaar van de sprinkhanen. Het systeem om vroegtijdig te waarschuwen voor sprinkhanenplagen heeft gefaald. De Afrikaanse leiders hebben nu pas de ernst van de situatie begrepen", zei S. Mar coni, secretaris van de ontwik kelingsmaatschappij voor Zui delijk Afrika, SADCC. Een aantal Afrikaanse landen heeft de laatste jaren weinig gedaan aan sprinkhanenbe- strijding. Het waarschuwings systeem dat na de grote plaag van de jaren 1930 tot 1944 werd opgezet, werkte zó goed dat veel landen het niet langer nodig vonden hun jaarlijkse bijdrage te blijven betalen. Het gevolg is dat diensten voor de sprinkhanenbestrijding vaak nauwélijks nog werken. Verkenningsvliegtuigen, soms al 30 jaar oud, kunnen niet meer de lucht in door gebrek aan onderdelen en vakkundig personeel. De Nederlander Brader is bij de FAO directeur van de Divi sie Landbouwproductie en Be scherming van de Gewassen. Hij sluit niet uit dat sprinkha nen 10 tot 20 procent van de oogst in Afrika opvreten. „In elk geval zal het jaren duren voordat de situatie weer onder controle is. Ik denk toch al gauw zes of zeven". PEKING Een Chinese atleet heeft de Chinese Muur in tach tig dagen gelopen. Dat meldde het officiële persbureau van Chi na gisteren. Yan Genghua is de eerste, die de 3.400 kilometer lange muur in zo'n korte periode heeft overbrugd. De 28-jarige student medicijnen begon zijn krachttoer op 18 april in het oos ten bij Laolongtou. Hij arriveerde na ruim twee maanden tame lijk fit in Jiayuguan bij het westelijke punt. Het persbureau zei er niet bij, wat de toegestane rustpauzes waren en hoe de be voorrading was geregeld. Wel werd duidelijk gemaakt, dat de student heel wat kilometers had geoefend. In september '85 zou hij in 110 dasen 6.200 kilometer hebben gelopen. (ADVERTENTIE) A STEVEN SPIELBERG FILM wj i theExtra- 9# Terrestrial Probeer maar eens je lachen in te houden als hij dronken door de kamer strompelt VANAF 10 JUU TERUG OP AARDE WASHINGTON Toen de „oude Drees" 100 jaar geleden het levenslicht aanschouwde, was hij één van de „slechts" 1,5 miljard wereldburgers. Gisteren passeerde, aldus het Bevol kingsinstituut in Washing ton, de wereldbevolking de vijf miljard. Aan het eind van deze eeuw zullen er waarschijnlijk meer dan zes miljard mensen op aar de zijn. De groei verloopt in een adembenemend tempo. De schattingen va riëren, maar komen er op neer dat onze aardbol over een eeuw tussen de 15 en 25 miljard mensen zal her bergen. In 1650 bedroeg de wereld bevolking rond 545 mil joen. Sindsdien is de groei steeds sneller gegaan. In 1900 waren er 1,6 miljard wereldburgers, in 1930 twee miljard, in 1961 drie en in 1975 al vier miljard. Voor het laatste miljard heeft de mensheid slechts elf jaar nodig gehad. De gemiddelde groei per jaar bedraagt bijna 100 miljoen mensen; éen miljoen per vier a vijf dagen.... Opmerkelijk daarbij is, dat juist de verbetering van de algemene gezondheidstoe stand een doorslaggevende rol speelt. In het verleden vormden kinderen een „oudedagsvoorziening". Het zorgen voor een talrijk nageslacht was een nood zaak; sterfte aan ziekten en epidemiën zou dat aantal onvermijdelijk verminde- Die noodzaak voor een ou dedagsvoorziening is in Eu ropa en Noord-Amerika weggevallen. Het geboorte tal daalt er sinds de negen tiende eeuw constant, maar de sterfte is veel sterker af genomen. In de niet-Euro- pese werelddelen neemt de bevolking sinds 1920 nóg sterker toe. In Azië met de grootste absolute aantallen; in Zuid-Amerika in het snelste tempo. Tegenover die hoge geboortecijfers staan sterk dalende ster- venscijfers, al zijn die naar Europese maatstaven nog steeds erg hoog. In de westerse landen is sprake van een sterk toe nemende vergrijzing. Door de lage geboorte- en sterf tecijfers wordt een zware economische druk gelegd op een slinkende groep „produktieven", die het geld op moet brengen voor een groeiende groep oude ren. Het is niet denkbeel dig dat een voorziening als de aow, waarbij het geld dat via premies binnen komt nagenoeg direkt wordt doorgesluisd naar de bejaarden, daardoor op ter mijn in gevaar komt. In de niet-westerse landen, met een overwegend agra rische economie, ligt het probleem in het beperkt beschikbaar zijn van bron nen van bestaan. Steeds meer mensen moeten wor den gevoed met de produk- tie van nauwelijks toene mende landbouwgrond. Abnormale droogte, over stromingen, andere natuur rampen of hoge olieprijzen brengen hun bestaan in ge vaar. De levensstandaard neemt er zelfs af. De volksgezondheid is ook in ontwikkelingslanden be ter geworden, maar in In dia bijvoorbeeld is de ge middelde leeftijd nog geen 30 jaar. In 1918 veroorzaak te een influenza-epidemie vijftien miljoen slachtof fers. In Bangladesj eiste in 1943 een hongersnood 1,5 miljoen slachtoffers. Jaar lijks sterven twee miljoen mensen aan malaria. De meeste Aziaten zijn ge doemd aan de rand van hongersnood te leven, om dat de bevolking sneller groeit dan het beschikbare voedsel. Aan het begin van deze eeuw kwam de geboortebe perking in zwang. Maar het was vooral de toene mende industrialisatie, en als gevolg daarvan de groeiende welvaart, die de groei van de gezinnen als vanzelf in toom ging hou den. En intussen zijn goede anti-conceptiemiddelen be schikbaar. Verschillende landen voe ren een actieve bevolkings politiek om de groei af te remmen. Het klassieke voorbeeld is India, waar mannen die zich laten ste riliseren in het bezit wor den gesteld van een tran sistorradio. In China wordt per gezin slechts één kind toegestaan. In de Sovjet-U nie is abortus een actief ge propageerd middel. Aan de andere kant wordt bijvoorbeeld de Bondsrepu bliek al geconfronteerd met een afnemende bevol king, omdat het aantal ge boorten er kleiner is dan het aantal sterfgevallen. De regering kwam met een programma om het krijgen van kinderen aantrekkelij ker te maken, door de re geling voor bevallingsver lof te verruimen en pre mies te geven.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5