Kabinet oneens over vermindering van aantal ambtenaren -.- - „r- dagjes mens (Lopen gevaarlijker dan fietsen en autorijden i„Normen massaal ►olitie-onderzoek Met de stadsbus naar Afrika Vrachtschip gezonken Twee lijken gevonden in Amsterdam De Graaf verbiedt wwv-uitkering aan gehuwde vrouwen jin wet vastleggen" In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo ontdekte Aad Struijs op het terrein van het Afrika Museum in Berg en Dal dat in een cultuur zonder schrift het overbrengen van gevoelens zeer subtiel kan gebeuren. Bij zoveel creativiteit vraag je je af wie er nu eigenlijk onderontwikkeld is. Op het terrein van het Afrika Museum staat een aantal wo ningen van de Kusasi uit Ghana. Het is een kopie van een woonerf uit de stad Tempane. ^BINNENLAND fieidacSou/tcwl DINSDAG 8IULI1386 PAGINA 3 J^Drie aanhoudingen _jia steekpartij AMSTERDAM De rijkspolitie dis trict Amsterdam heeft gisteravond drie jongeren uit de hoofdstad aange houden in verband met een steekpar tij die zaterdagmorgen vroeg het le ven heeft gekost aan de 28-jarige 'o Freddie Nebig uit Amsterdam. Het Vijn de 21-jarige R.C., de 25-jarige R.H. En het 17-jarige meisje S.P. Allen be at ïoorden tot de kennissenkring van nhet slachtoffer. Waarschijnlijk heeft idéén van de drie tijdens een ruzie de dodelijke steken toegebracht. Dat zou tijn gebeurd op de A2 in een auto '^waarin alle drie arrestanten hebben ;ezeten. Later werd de pit-bullterriër van het slachtoffer langs de A2 le vend aangetroffen. Kinderarts vervolgd voor sectie LEEUWARDEN Een 44-jarige kinderarts uit Leeuwarden zal worden vervolgd omdat hij zon der toestemming van de ouders sectie heeft uitgevoerd op een baby die aan wiegedood was overleden. De moeder diende in januari een klacht in tegen de arts, die verbonden is aan het Medisch Centrum Leeuwarden. Officier mr. B. van der Lugt be sloot gisteren tot strafvervolging. Volgens de wet op de lijkbezor ging is sectie bij een natuurlijke dood uitsluitend mogeliik met toestemming van de familie. Werkhoven nieuwe voorzitter vakcentrale MHP HOUTEN J Werkhoven (45) volgt op 1 mei 1987 L. Laurier (64) op als voorzitter van de vakcentrale MHP voor middenkader en hoger personeel. Werkhoven is de enige Kandidaat voor deze functie, waar voor hij donderdag wordt voorge dragen aan de ledenraad. Thans is hij voorzitter van Unie BLHP, de grootste van de drie bonden van de MHP. Met de twee andere bonden, NCHP en CMHA (leidinggevende ambtenaren), heeft de MHP 110.000 leden. Na de FNV en het CNV is de MHP de grootste centrale van geor ganiseerde werknemers. Jongen verdacht van moord op zus EINDHOVEN Een 16-jarige jongen uit Eindhoven wordt ervan verdacht op 5 mei zijn 22-jarige zus te hebben vermoord. Hij werd gisteren aangehouden door de politie. Aanvankelijk had de politie de vriend van het slachtoffer aangehouden, maar al snel bleek dat hij het misdrijf nooit gepleegd kon hebben. In het kader van het onderzoek ver spreidde de politie in de buurt waarin het slachtoffer woonde in een oplage van enkele duizenden huis aan huis een brief met een verzoek om inlichtingen. Dat leverde geen enkel aanknopingspunt op. Een mogelijke ge tuige werd onder hypnose gehoord, maar ook dat bracht de politie niet verder. Het onder zoeksteam van de politie werd daarna zelfs onbonden. Dank zij nieuwe aanwijzingen kwam men de verdachte toch op het spoor. Prinses Juliana en prins Bernhard naar Israël DEN HAAG Prinses Julia na en prins Bernhard gaan in oktober naar Israël op uitnodi ging van het Joods Nationaal Fonds. Zij zullen daar de in wijding bijwonen van het ko ningin Beatrix-woud. Dat maakte de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) gisteren bekend. Het bos is geplant met bijdra gen van Nederlanders. In Is raël is al een koningin Julia- na-woud. Op het terrein van het Afri ka Museum in Berg en Dal, waar het hoorngeschal nu al 32 jaar wordt overstemd door het geluid van de tam- -tam, staat een hut van de Kusasi-stam te sudderen in de zon. Maar in de lemen hut met rieten dak uit Gha na blijft het aangenaam koel. Geen wonder, want de Kusasi lopen al sinds men senheugenis warm voor bouwtechnieken die zelfs een hittegolf buiten de deur houden. Ook de inrichting is eenvoudig gehouden. „Wat simpel allemaal", zegt een bezoekster. Ze sjokt aan de staart van een uit de klui ten gewassen hoeksteen van de samenleving over het Ghaneese woonerf. Waar schijnlijk ervaart zij het hu welijk als een klemmend corset, want ze besluit haar commentaar met zinnen die aan de felheid te horen ai heel lang dobberen in een marinade van ingehouden tranen: „Wij wonen anders, maar of dat nou allemaal zo gelukkkig is Als deze vrouw onder de Fioten in Noord-Angola zou wonen, dan had zij haar frustraties al lang aan haar echtgenoot voorgeschoteld op een spreekwoorden-dek sel. De vrouwen van dit bantoe-volk gebruiken hou ten schijven met figuurtjes uit spreekwoorden om haar huwelijksproblemen aan te kaarten. In het Afrika Mu seum zijn tientallen fraaie voorbeelden te zien. Een Fiote-man die zijn etenspotje met zo'n kunstig gesneden „sprekend deksel" vindt af gedekt, weet deksels goed hoe laat het is. Wanneer een vrouw bijvoorbeeld vindt dat er iets schort aan de drie pijlers die volgens de Fioten een goed huwelijk dragen (voedsel, kleding en sexuele omgang), dan deponeert zij die klacht bij haar man op het bord met een houten re bus: een kookpot op drie ste nen. Dat is het symbool voor het spreekwoord „Drie ste nen houden de kookpot recht". Klare taal. Vier ste nen zijn overbodig, maar twee stenen zijn gevaarlijk, want zij verdubbelen het ge vaar van omvallen van de aardenwerk pot met bolron de bodem. In een cultuur zonder schrift kan het overbrengen van gevoelens zelfs nog subtieler Meisjes sturen de jongeman die zij adoreren liefdesbrie ven gemaakt van kleurige kraaltjes. Op zestien vier kante centimeter storten zij hun hart uit in prachtige fi guren. Kleuren zorgen voor de vergrotende en overtref fende trap. Witte kralen vertellen recht voor z'n raap: ik hou van ie. Roze plus wit juicht: ik hou heel veel van je, terwijl de com binatie roze-wit-roze uit schreeuwt: ik hou zo ontzet tend veel van je, dat ik er niet van kan slapen. „Ze ma ken er meer werk van dan hier", mijmert een man bij een vitrine vol smachtende hartekreten. Maar de liefde volle kraaloo0es van zijn vrouw, luchtig en goedge- luk't gekleed in wit en geel (volgens de Afrikanen sym bolisch voor liefde, zuiver heid en rijkdom) geeft woor deloos genoeg stof voor een kralen brief van zeker een meter lengte. Ook haar dochtertje straalt vrijheid, blijheid uit; begrippen die haar leeftijdgenootje Sawa Naukina aan het begin van deze eeuw niet kende. Zij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De stok kende kabinetsformatie blijkt de voorbereiding van de begroting voor 1987 door het demissio naire kabinet steeds meer te bemoeilijken. Gisteravond konden de ministers het niet eens worden over de bezuini gingen die in 1987 moe ten worden doorgevoerd op het overheidsperso neel. Met name de ver mindering van het aantal ambtenaren zorgt voor conflictstof. Minister Ruding wil gewoon doorgaan met de zogenaamde twee-procentsoperatie en dus ook in 1987 het aantal ambte naren weer met twee procent verminderen. Veel van zijn collega's willen niet verder gaan dan één procent. Ze verwijzen daarbij naar de be treffende passages in het ont- werp-regeerakkoord, waarin van een vermindering met één procent wordt gesproken. Verder is bepaald dat het nieuwe kabinet binnen drie maanden na zijn aantreden een concreet plan moet uit werken over de verminde ring van het aantal ambtena ren met 20.000. Daarbij zal het gaan om het afstoten van hele overheidsdiensten of be paalde taken. Verscheidene ministers vinden dat in af wachting van de besluiten van een nieuw kabinet kan worden volstaan met een vermindering van één pro cent. De ministerraad komt mor gen op dit punt terug. Dan moet ook een oplossing wor den gevonden voor de extra lastenverzwaringen voor energie en voor een aantal resterende problemen rond de bezuinigingen in de socia le zekerheid, de ambtenaren en de volksgezondheid. Ook voor donderdag en vrijdag staan vergaderingen van de ministerraad gepland. jAlEESTE DODEN ONDER MOTORRIJDERS EN BROMFIETSERS werd in slavernij geboren in het voormalig Duits Oost Afrika en zou in ketenen ge storven zijn, als de paters van de Congregatie van de Heilige Geest haar in 1907 niet hadden vrijgekocht. De Slavenvrijbrief. het broze papieren bruggetje tussen slaverij en vrijheid, ligt heel stil indrukwekkend te we zen in een vitrine van het Afrika museum. Indruk wekkend is het woord dat op de hele collectie past. Bij zoveel creativiteit vraag je je af wie er nu eigenlijk onder ontwikkeld is. Het museum dankt zijn ont staan aan de Nederlandse paters die in Afrika actief waren. Hun verzameling kunst-, religieuze en ge bruiksvoorwerpen vormt sinds 1954 de kern van de collectie. Die is inmiddels drastisch uitgebreid, onder andere met een schitterend buitenmuseum. En omdat het onmogelijk is alles te to nen van een continent dat 800 volkeren, 50 landen en 415 miljoen bewoners telt, is een keuze gemaakt. Het ac cent ligt op „Zwart Afrika De paters opereren inmid dels op de achtergrond. „Maar zendingswerk doen we nog steeds, maar dan in Nederland zelf", zegt conser vator drs. Ineke Eisenbur- ger. „We moeten nog veel doen om wederzijds respect te bereiken en vooral bij ou deren vooroordelen weg te nemen". Maar de conserva tor is hoopvol gestemd. „De interesse voor ontwikke lingssamenwerking neemt weer toe". In dat proces van bewust wording zorgt ook het Afri ka museum 80.000 bezoe kers per jaar) voor veel tam- -tam. Het museum is actief met educatieve projecten, broedt op nieuwe plannen (o.a. voor de bouw van een stadsdeel uit Djenné) en heeft nog een lijstje wensen. Bovenaan staat een piep klein lusje aan het stadsbus- net Nijmegen-Berg en Dal. Het museum wacht er al achttien jaar op. Zolang die aansluiting nog niet aan lijn 5 is geknoopt, moeten bezoe kers die met de bus naar „Afrika" reizen, twintig mi nuten door het golvende Rijk van Nijmegen sjokken. In het museum maakt het scheppingsverhaal van de Dinka's uit Soedan de ver moeide reizigers duidelijk dat wij aardse stervelingen dat lijden aan ons zelf te wij ten hebben. Heel lang gele den namelijk was de aarde een paradijs. De hemel hing zo laag, dat de mensen moes ten oppassen om God niet te hinderen. God had het eer ste mensenpaar een rantsoen gegeven van één graankor rel per dag, omdat dit vol doende was. Maar de vrouw was gulzig en nam er op een dag stiekum meer. Ze had een langere stamper nodig om het graan te pletten. Daarmee raakte zij de he mel. Woedend trok God zich terug en sinds die tijd moe ten mensen hard werken voor hun voedsel, lijden zij vaak honger en zijn ziekte en dood in de wereld geko men. AAD STRUIJS DEN HELDER Op circa 27 kilometer ten noord-westen van het lichtschip Texel is gisteren het 1900 ton metende Britse vrachtschip „Olaf" na ernstige moeilijkheden gekapseisd en ge zonken. De zeventien bemanningsleden werden met sloepen en twee helikopters van het marinevliegkamp „De Kooy" op de „Pieter Florisz", het schip van de kustwacht, overgezet. Het schip was volgens een marinewoordvoerder geladen met een poeaervormig mengsel van vliegas en metaal. De kapitein van de „Olaf" die als laatste van boord ging, zou hebben verklaard dat die lading bij inademing gevaarlijk is. De chemische reactie met zeewater zou ongevaarlijk zijn. AMSTERDAM In een wo ning aan de Ruyschstraat in Amsterdam-Oost heeft de politie gisteravond de stoffe lijke overschotten gevonden van twee mannen. De identi teit en doodsoorzaak zijn nog onbekend. De afdeling ern stige delicten heeft de zaak in onderzoek. Vandaag is sectie verricht. Het slagzij makende vrachtschip Olaf dat enige tijd later zonk. Op de achtergrond het fregat Pieter Florisz. het Centraal Bureau voor de Statistiek worden genoteerd na honderd miljoen kilometer. Op deze afstand vallen er vijf doden onder de voetgangers tegen drie fietsers en één auto mobilist. De motorrijders staan in deze vergelijking met ze ventien doden bovenaan, op ruime afstand gevolgd door de bromfietsers met tien doden per honderd miljoen kilome ter. In tegenstelling tot wat motor rijders zelf graag beweren, is de motorfiets van alle vormen van individueel vervoer de ge vaarlijkste, vooral in de zomer. Elk jaar belandt één op de 165 motorrijders in het ziekenhuis, één op de 1270 schiet er het le ven bij in. Van april tot en met oktober is de gevaarlijkste periode omdat er dan meer met de motor wordt gereden. Hoewel dealers van motoren steen en been klagen over hun handel, is het motorbezit de laatste vijftien jaar ruim verdubbeld van 60.000 tot 127.000. De verkla ring hiervoor is dat 75 procent van de motorrijders zijn ma chine tweedehands koopt, al dus de Stichtingweg. Nachtwake Enkele tientallen mensen hebben gisteravond een wake gehouden bij de Amerikaanse ambassade aan het Lange Voorhout. De bijeenkomst was bedoeld als protest tegen de gedwongen evacuatie van zo'n 10.000 Navajo indianen van hun geboortegrond naar omliggende steden. Ook in Bonn, München, Göteborg, Bern en Wenen werd gedemon streerd tegen de deportatie, die vandaag is begonnen. Koningin heeft geen voorkeur voor „Majesteit" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris De Graaf (Sociale Zaken) zal tot in hoogste instantie procederen tegen een recente uitspraak van de Raad van Beroep in Den Bosch. Die verleende aan twee gehuwde vrou wen die vóór 23 december 1984 een wwv-uitkering hadden aangevraagd het recht op deze uitkering. De staatssecretaris heeft de ge meenten laten weten de inter pretatie van de Raad van Be roep onjuist te vinden en schrijft hen voor in afwach ting van verdere gerechtelijke uitspraken aan gehuwde vrou wen (niet-kostwinners) een wwv-uitkering te blijven wei geren als deze vóór 23 decem ber 1984 is aangevraagd. Aan het einde van 1984 werd de Europese richtlijn van kracht die Nederland voor schrijft vrouwen in de wwv gelijk te behandelen als man nen. De oude kostwinnerseis kwam hierdoor te vervallen. Bij de wetswijziging werd ech ter aan overgangsregeling vastgesteld, die inhield dat de kostwinnerseis voor aanvra gen van vóór 23 december 1984 zou blijven gelden. De Raad van Beroep in Den Bosch, waarbij twee vrouwen uit Tilburg en Eindhoven in beroep gingen tegen de weige ring van een wwv-uitkering, stelde de vrouwen evenwel in het gelijk. Volgens de voorzit ter van de Raad is op 23 de cember 1984 de kostwinnerseis zonder enige beperking komen te vervallen. Staatssecretaris De Graaf vreest nu dat veel vrouwen alsnog oude wwv- n chten zullen claimen. DEN HAAG Koningin Bea trix wenst niet alleen met „Majesteit" te worden aange sproken. Ook „Mevrouw" is als wijze van aanspreken vol komen correct; de koningin heeft geen voorkeur voor een van beide aanspreekvormen. Dit heeft de algemeen secreta ris van de koningin, F.W. Kist, geschreven aan de Haagse ad vocaat mr. B. Schwanebeck. Deze had in een open brief ge reageerd op een bericht in De Telegraaf, dat de koningin al leen als „Majesteit" wenste te worden aangesproken. Mr. Schwanebeck verwees in zijn open brief naar koningin Juli ana die de voorkeur had voor de aanspreking „Mevrouw". Hij noemde de aanduiding „Majesteit" iets voor sprookjes en absolute heersers. Volgens het secretariaat van de koningin is het niet juist dat de Rijksvoorlichtingsdienst het bericht in De Telegraaf zc j hebben bevestigd. o()EN HAAG Lopen is gevaarlijker dan fietsen. Én fietsen is weer gevaar lijker dan autorijden. Dat plijkt uit een artikel in het periodiek van de (Stichtingweg, een uitgave $an oliemaatschappijen, ANWB en KNAC. Om een objectief beeld te krij gen van de risico's van ver schillende vormen van indivi dueel vervoer heeft de Stich tingweg bekeken hoeveel do den er per vervoersvorm door fioOFDINSPECTEUR BIJVOET: rrieks fruit niet radioactief besmet RIJSWIJK Grieks fruit is niet besmet met radio-actieve stra ling uit Tsjernobyl, zo meldde het ministerie van wvc gisteren besgevraagd. Wel zijn in West-Duitsland uit Griekenland geïm- borteerde perziken en abrikozen gevonden waarin de kanker verwekkende stof Caesium-137 zat. Dat fruit bleek echter oor- pronkelijk uit de omgeving van Tsjernobyl afkomstig te zijn. Duitse overheid Waarschuwde tegen het veel eten van dit uit. Kleine hoeveelheden zijn niet gevaarlijk. Wvc meldt nog at bij de Nederlandse grens alle produkten uit Oost-Europa •reng op radio-activiteit worden gecontroleerd. FRIEMELS NACHTPON? CWT IS AAN Mi]N MAN ECtfT NlëF\ is ectrr vars v/an AOes WArsexy is. noer oe secrie bet/Vcd 1/etm.jW ECHT Groot- heeps politie-opsporings- •nderzoek naar de dader 'an een ernstig misdrijf, aarbij honderden zoniet uizenden mensen hun ringerafdrukken zetten, rerdraagt zich in de hui- lige vorm niet met het tfederlandse rechtsstelsel. normen voor dergelijk inderzoek zijn zo weinig tenduidig en willekeurig lat het hoog tijd is wette- ijke Voorschriften uit te raardigen. )it betoogt hoofdinspecteur nr. G. Bijvoet, secretaris van Ie Centrale Politie Surveillan- Commissie (CPSC), „na lan- aarzeling" in het jongste ijdschrift voor de Politie. Bij- 'oet wijst opsporingsonderzoe- ten zoals in Barendrecht [moord op een 81-jarige lajvrouw) en in 1984 in Stede- firoec (moord op een 32-jarige ïtjvrouw) op zowel juridische als ethische gronden van de hand. Weliswaar is in beide gevallen dank zij het nemen van ruim tweeduizend vingerafdrukken de dader gevonden, maar de normen die bij de onderzoeken werden gehanteerd, noemt Bij voet aanvechtbaar. De „grote verontrusting" onder de plaat selijke bevolking is niet alleen het gevolg van de zaken zelf, maar zeker ook van de be richtgeving in de pers en het opsporingsonderzoek zelf. De vrijwilligheid om aan zo'n on derzoek mee te werken berust volgens Bijvoet op schijn, om dat mensen die niet meewer ken als ze zich daarmee al niet in een verdachtenrol plaatsen de belangstelling van de politie opwekken. Bij voet verwacht dat minder heidsgroepen die bij een ern stig misdrijf in een kwade reuk worden gezet „een te recht scherp verzet" zullen le veren. Toezicht op de vernieti ging van vingerafdrukken of schrijfproeven na de betref fende zaak is nauwelijks mo gelijk.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3