Humanitaire hulp aan El Salvador in gevaar Paus roept nogmaals op tot beëindiging geweld in Colombia aan tafel €eidóc<3oma/nt> kerk wereld GOEREES GAAN DOOR MET VERBODEN WAAR Nicaragua probeert zaak-Vega te sussen Vijf miljardste baby brieuen ACHTERGROND ftüdócGouiant dinsdag 8 juli 1986paginj ANGLICAANSE SYNODE EIST SANCTIES TEGEN ZUID-AFRIKA De Anglicaanse synode heeft er gisteren bij de Britse rege ring op aangedrongen effec tieve economische sancties toe te passen tegen Zuid- Afrika. Een resolutie van die strekking kreeg een overwel digende meerderheid: 394 stemmen voor, 21 tegen en 12 onthoudingen. De synode verwees naar het mislukken van de missie van vooraanstaande personen uit het Britse Gemenebest en sprak als haar overtuiging uit dat het dringend noodzake lijk is op zo vreedzaam moge lijke wijze een nieuw Zuid- Afrika te vestigen dat, met de woorden van bisschop Desmond Tutu. „niet-raciaal, democratisch, open en recht vaardig" is. De synode riep de banken en transnationale ondernemingen op alles te doen om de druk op de Zuid- afrikaanse economie te ver groten en vroeg de financiële organen van de Anglicaanse kerk daarbij op duidelijke wijze het voorbeeld te geven. Volgens de Financial Times van gisteren heeft de Angli caanse kerk bijna 300 miljoen Engelse ponden (ruim 1,1 miljard gulden) geïnvesteerd in bedrijven met belangen in Zuid-Afrika. Tot die bedrij ven behoren vier Britse on dernemingen die de zwarte werknemers minder betalen dan in de gedragscode van de EG wordt aanbevolen. MARIËNBURG VERENIGING: Bisschoppen ondermijnen gezag door ontslag Baeten Het getuigt niet van wijs be leid een voorbeeldig priester, een evenwichtig bestuurder en een hooggewaardeerde raadsman op deze wijze aan de kant te zetten. Daarmee ondermijnt U Uw eigen gezag. Dat staat in een brief van de Mariënburgvereniging aan kardinaal dr. A.J. Simonis, naar aanleiding van het ont slag van abt Ton Baeten als lid van de Bisschoppelijke Be leidsadviescommissie (BBK). De bisschoppen ontsloegen Baeten vorige maand als lid van hun belangrijkste advies commissie wegens zijn han delwijze tijdens de afsluitende eucharistieviering van de ma nifestatie „Geloven bij het le ven" op 8 mei in Den Bosch. De Mariënburgvereniging schrijft in haar brief, die na mens het dagelijks bestuur, de kerngroep en vele leden en sympathisanten door voorzit ter prof.dr. G. Staal is onder tekend, dat zij de verantwoor delijkheid van de bisschoppen voor een juiste liturgische praktijk erkent. Maar ze be toogt met een verwijzing naar het nieuwe kerkelijk wetboek ook dat .juist de bisschoppen niet uit het oog mogen verlie zen dat het leven van de kerk onder stuwing van de Geest Gods nooit volledig in regels en wetten te vangen is". De Mariënburgvereniging meent dat het ontslag van Baeten in geen enkele ver houding staat tot wat onder zijn verantwoordelijkheid is gebeurd. Volgens de vereni ging was de manifestatie „Ge loven bij het leven" voor vrij wel alle aanwezigen een au thentieke diep-gelovige bele ving van hun kerk-zijn. Ver der is de vereniging erdoor verontrust dat de bisschoppen in abt Baeten „duizenden en duizenden geëngageerde ka tholieken in Nederland" op pijnlijke wijze treffen. De ver eniging noemt haar brief een „noodkreet, die voortkomt uit bezorgdheid voor de toekomst van de katholieke kerk in Ne derland". Klooster Franciscanen in Beieren na 300 jaar dicht Het oudste klooster van de Franciscanen in Beieren sluit na bijna driehonderd jaar zijn poorten. De orde heeft dat be sluit genomen wegens het ge ringe aantal intredingen in de laatste decennia. De weinige Franciscanen die nu nog in het klooster in Berchtesgaden wonen, zijn allen bejaard en niet meer in staat hun plich ten zonder de hulp van jonge re kloosterlingen uit te oefe nen. De orde van de Francis canen heeft in Beieren nog 180 leden, die in 28 klooosters wonen. Vijftig jaar geleden had de orde in Beieren nog 600 leden. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Westbroek, K.C.Kos te Meeuwen. Aangenomen naar Wirdum, C.van den berg kandidaat te Leeuwarden. Aangenomen naar Wilnls, Joz.A.de Koeijer kandidaat te 's Gravenpolder die bedankte voor Nieuwer Ter Aa. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Sassenheim, drs.K.E.Bras te Deventer. Bedankt voor Eelde-Paterswolde, drs.G.van de Veere te Vlaardingen. Bedankt voor Delft. P.van der Horst te Katwijk aan Zee. Christelijk Gereformeerde Kerken Bedankt voor Harderwijk/Zeewolde (2e predikantsplaats). B.de Graaf te Zierikzee. ONTWIKKELINGSORGANISATIES LUIDEN DE NOODKLOK DEN HAAG De huma nitaire hulp aan de naar schatting een miljoen slachtoffers van de bur geroorlog in El Salvador en het werken van groe peringen die opkomen voor de mensenrechten loopt ernstig gevaar. Oor zaak hiervan zijn de aan houdende dreigementen aan het adres van de (vooral kerkelijke) orga nisaties, die zich met deze hulpverlening bezighou den. In advertenties in Salvadoraanse kranten zijn zij beschuldigd van banden met het linkse verzet en hun medewer kers worden bedreigd, ontvoerd, gemarteld en in een aantal gevallen ook vermoord. De Wereldraad van Kerken heeft vorige week in een tele gram aan de Salvadoraanse president Napoleon Duarte zeer dringend verzocht om bescherming voor de bedreig de organisaties. Het was niet het enige telegram dat presi dent Duarte op zijn bureau kreeg. Ook Amnesty Interna tional en tal van politieke, kerkelijke en ontwikkelings organisaties in en buiten Eu ropa hebben boodschappen aan de Salvadoraanse presi dent gestuurd. „De situatie in El Salvador, die toch al gecompliceerd is, is nu uiterst zorgwekkend. Het internationaal erkende recht op humanitaire hulp loopt groot gevaar. Er is ons vanuit El Salvador gevraagd actie te ondernemen", aldus een woordvoerder van het Ge meenschappelijk Overleg Me definanciering (GOM), waarin de Nederlandse ontwikke lingsorganisaties Cebemo, Hi- vos, Icco en Novib samenwer ken. In eigen land heeft het GOM onder meer het CDA en voorzitter Bukman van de Europese Volkspartij verzocht bij hun mede-christendemo craat Duarte aan de bel te trekken. Moorden El Salvador, een land met net vijf miljoen inwoners, wordt al zeven jaar geteisterd door een burgeroorlog, die aan vele tienduizenden mensen het le ven heeft gekost. Op militair gebied is er sprake van een status quo, waarbij noch de regeringstroepen noch het verzet kans maken op een spoedige militaire overwin ning. Een deel van het land staat onder controle van het verzet. In de gebieden die de gekozen regering van Napole on Duarte beheerst, maken het leger, veiligheidsdiensten, 'para-militaire bewegingen en doodseskaders in feite de dienst uit. In 1985 werden nog zo'n 2.000 politieke moorden en verdwijningen, geteld. Het leger en rechtse doodseska ders namen daarvan meer dan 1.700 voor hun rekening. Voornaamste slachtoffers van het aanhoudende geweld zijn die mensen, die voor de oor log op de vlucht zijn geslagen. Geschat wordt dat er in El Salvador ongeveer een mil joen vluchtelingen zijn, van wie de meesten in kampen zijn ondergebracht. Ongeveer de helft van de vluchtelingen wordt bereikt door organisaties die zich be zighouden met de humanitai re hulpverlening. Een belang rijke rol is daarin weggelegd voor Diaconia, een samenwer kingsverband van de ver schillende kerken in El Sal vador en een aantal coöpera ties. Diaconia wordt door tien tallen buitenlandse organisa ties gesteund, alleen uit Ne derland al voor een bedrag van ruim 1,6 miljoen gulden per jaar. Ook het sociale bureau van het aartsbisdom van El Salva dor verzorgt humanitaire pro jecten: verstrekking van voedsel, kleding en medica menten. Omdat zoveel men sen ontheemd zijn geraakt, worden ook projecten opgezet President Napoleon Duarte om hen aan nieuwe middelen van bestaan te helpen.' Niemandsland Evenals mensenrechtengroe pen, werken de humanitaire organisaties in een soort nie mandsland. Om zo effectief mogelijk op te kunnen treden moeten ze tussen leger en verzet door zien te laveren: met beide contacten onder houden maar tegelijkertijd hun onafhankelijkheid bewa ren. Dergelijke groepen zijn vaak het enige kanaal voor mensen om hun erbarmelijke situatie of de verdwijning van familie en vrienden aan de orde te stellen. De leiders ervan lo pen grote risico's. Velen van hen zijn gearresteerd, ont voerd, bedreigd, gemarteld en vermoord, vooral door het le ger en .rechtse doodseskaders. Eind mei kwamen de veilig heidsdiensten met een nieuwe vondst op de proppen. Michel le Salinas, medewerkster van een van de mensenrechten organisaties, beschuldigde tij dens een persconferentie in een legerkamp de humanitai re organisaties ervan, dat zij banden zouden onderhouden met het linkse verzet. Volgen Salinas zou het grootste deel van de hulp met medeweten van buitenlandse donoren rechtstreeks worden doorge sluisd naar het verzet. In dat verband werd ook de Neder landse protestante organisatie Icco genoemd. De Salvadoraanse aartsbis schop Rivera Y Damas was een van de eersten, die de be schuldigingen tegensprak. Hij benadrukte de plicht van (vooral kerkelijke) organisa ties om zich met humanitaire projecten en mensenrechten bezig te houden. Volgens hem was Salinas tot een bekente nis gefolterd. Ook de buiten landse donoren ontkenden ten stelligste dat met of zon der hun medeweten geld via projecten een weg zou vinden naar het verzet. Delegatie De geuite beschuldigingen waren voor de Wereldraad van Kerken aanleiding een missie naar El Salvador te sturen. Tijdens een gesprek met de delegatie gaf president Duarte de aanwezige militaire leiders opdracht een einde te maken aan de campagne te gen de humanitaire en men senrechten-organisaties. Van deze beloftes is evenwel niets terechtgekomen. Enkele uren nadat de delegatie van de We reldraad was vertrokken, ont vingen medewerkers van Di aconia opnieuw dreigemen ten, waarna zij besloten het kantoor te sluiten en onder te duiken. Omdat Diaconia vooral coördineert en lokale kerken voor de uitvoering zorgen, ligt het werk nog niet stil. Maar de humanitaire hulpverlening wordt wel bui tengewoon bemoeilijkt. De Nederlandse organisaties in het GOM staan vierkant achter de partners in El Sal vador en wijzen alle beschul digingen verontwaardigd van de hand. „De hulp wordt nooit in geld gegeven, altijd in goederen. Bovendien worden alle projecten uitvoerig gecon troleerd. Natuurlijk zal er wel eens iets gebeuren dat niet helemaal in de haak is. Maar we praten dan ook niet over Nederland, maar over El Sal vador", aldus de woordvoer der van het GOM. Stopzetting van de hulp is wel overwo gen. Maar daartoe zal alleen worden besloten, als er uit El Salvador om wordt gevraagd. Het valt nog niet te zeggen of het rapport van de missie van de Wereldraad van Kerken en de talrijke telegrammen die Duarte op zijn bureau vindt iets zal veranderen aan de campagne tegen de organi saties in El Salvador. Net als de meeste Salvadoranen heb ben de organisaties die de hu manitaire en mensenrechten- projecten steunen hun hoop gevestigd op een hervatting van de vredesonderhandelin gen in El Salvador. Aartsbis schop Rivera Y Damas is druk doende beide partijen rond de tafel te krijgen. Maar veel hoop op een spoedig suc ces is er niet. JOS TIMMERS Paus Johannes Paulus II heeft op de laatste dag van zijn bezoek aan Co lombia nogmaals opge roepen tot beëindiging van het guerrillageweld, de ontvoeringen en mar telingen in dat land. Gis teren ging de paus aan boord van een toestel van de nationale luchtvaart maatschappij Avianca. Hij werd uitgeleide gedaan door president Belisario Betancur en diens vrouw Rosa Elena. Zondagnacht verbleef de paus in Cartagena. Daar werd zijn toespraak vier minuten lang onderbroken door een electri- citeitsstoring. Volgens de plaatselijke krant El Univer sal, die niet nader genoemde politiefunctionarissen citeer de, was de onderbreking het werk van de guerrillabewe ging M-19. Op de kortegolf- zender van de politie zou een stem tijdens de onderbreking gezegd hebben: Johannes Paulus is aanwezig, maar wij van M-19 zijn er ook met onze wapens. Nadat de electriciteit- stoevoer was hersteld zou op de politieradio nog de mede deling gehoord zijn dat M-19 zich uit respect voor de paus koest hield. Officiële woord- vóerders van de politie heb ben dit echter ontkend. In Cartagena, eens de baker mat van de slavenhandel en nu berucht als drugscentrum, deed de paus de opmerkelijke uitspraak dat drugsverslaving erger is dan de handel in zwarte slaven. In een open brief aan mr. J.R. Fiszbajn, advocaat van eisers in het tegen de evangelisten Lucas en Jenny Goeree aan gespannen kort geding, waar bij eisers nu bankbeslag bij de veroordeelden hebben laten leggen, kondigen zij aan niet te zullen schromen de her druk van een kwart miljoen exemplaren van de door de rechter wegens belediging van de joden verboden num mers 10 en 12 van hun gospel blad „Evan" te zullen doorzet ten. Eisers, waaronder de Anne Frankstichting, het Centrum voor informatie en documentatie Israel CIDI en het Overlegorgaan tussen jo den en christenen OJEC, had den het bankbeslag van 20.000 gulden op de rekeningen van de evangelisten en hun stich ting Evangelieprediking laten leggen om verdere versprei ding van de verboden num mers te bemoeilijken. In hun brief laten de evangelisten weten zich door geen enkele menselijke instantie de mond te zullen laten snoeren. Zij gaan door met „de prediking van het ongecensureerde evangelie". In de meeste liefdes- duetten speelt het geld de rol van orkestmees ter. Geschrokken door de scher pe kritiek van paus Johan nes Paulus II heeft de Nica raguaanse regering in een verklaring laten weten dat de verbanning van mgr. Pa- blo Antonio Vega niets te maken heeft met de relatie tussen kerk en staat. Kenne lijk wil de regering de rela tie met de nog steeds mach tige katholieke kerk in Ni caragua niet te veel op de proef stellen. Mgr. Vega, vice-voorzitter van de Nicaraguaanse bis schoppenconferentie, mocht vrijdag niet naar Nicaragua terugkeren na een verblijf in Honduras nadat hij het recht op verzet had beklem toond tegen de Nicaraguaan se autoriteiten. De paus, op bezoek in Co lombia, heeft de verbanning van Vega „een bijna onge looflijke daad" genoemd. De paus voegde eraan toe dat de maatregel in tegenspraak is met de herhaalde verzeke ringen van het sandinisti- sche regime dat het naar goede verhoudingen met de RK Kerk streeft. De Nicaraguaanse ambassa de in Colombia heeft om de verbanning van de bisschop te rechtvaardigen zich uitge put in nieuwe beschuldigin gen aan het adres van bis schop Vega. De bisschop wordt nu ver weten dat hij een „criminele houding" heeft tentoonge spreid en wetten van Nica ragua heeft geschonden. Mgr. Vega's verbanning heeft niets te maken met de relaties tussen kerk en staat, aldus de verklaring. Zij legt er de nadruk op dat de rege ring zich zeer heeft inge spannen voor vermindering van de spanning tussen kerk en staat, ook al hebben ver scheidene bisschoppen de afgelopen jaren een vijandi ge houding tegenover de sandinisten getoond. Volgens diplomatieke bron nen hebben alle Nicara guaanse ambassades in La- tijns-Amerika soortgelijke verklaringen verspreid. Mgr. S.J.M. Kuijpers, eerste bisschop van Paramaribo, overleden Mgr. S.J.M. Kuijpers, die in 1958 de eerste bisschop van Paramaribo werd, is zaterdag in Nijmegen overleden. Hij is 86 jaar geworden. Mgr. Kuij pers werd op 22 juli 1899 in Borkel en Schaft (N.Br.) gebo ren. In 1925 werd Kuijpers tot priester van de orde der Re demptoristen gewijd. Een jaar later vertrok hij als missiona ris naar Suriname. In 1946 volgde Kuijpers zijn ordege noot mgr. Th. van Roosmalen op als apostolische vicaris van Suriname. Toen het Vaticaan in 1958 Suriname tot een zelf standig bisdom verhief, werd mgr. Kuijpers de eerste bis schop. Mgr. Kuijpers gaf zich veel moeite de RK geloofsge meenschap van Suriname voor te bereiden op een posi tie als zelfstandige kerk bin nen een land dat spoedig on afhankelijk zou worden. Hij stimuleerde het lekenaposto- laat en bevorderde de politie ke bewustwording van de ka tholieke Surinamers door mee te werken aan de oprichting van de Progressieve Werkne mersorganisatie (PWO) en de Progressieve Surinaamse Volkspartij (PSV). In 1971 trad mgr. Kuijpers af. Hij werd toen opgevolgd door de Surinaamse Redemptorist mgr. A.F. Zichem. In 1977 keerde mgr. Kuijpers om ge zondheidsredenen naar Ne derland terug. Tartaar met zomerbietjes en aardappelen karnemelkvla Voor twee personen heeft u nodig: 2 tartaartjes, 30 g margarine, 2 lepels melk, zout, peper, bieslook; 0,5 kg bietjes (zonder blad gewogen), zout, 1 ui, peper, azijn, suiker, kruidnagel, 10 g margarine, aardappel meel; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 2,5 dl melk, 25 g custard, 30 g suiker, 2,5 dl karnemelk, circa 100 g frambozen, basterdsuiker naar smaak. Bak de tartaartjes in hete margarine steeds heen en weer schuivend en optillend bruin in vier minuten. Leg het vlees op een warm bord, bak al roerende de melk een minuut in het hete vet en maak de jus vervolgens af met weinig water en zout. Bestrooi het vlees met zout, peper en fijngeknipte bieslook. Draai het blad van de bietjes en schil ze. Rasp de groente grof of in plakjes en zet haar op met weinig water, zout, kleingesneden ui, peper, azijn, suiker, kruidnagel en marga rine en kook haar in twintig minuten gaar. Breng de bietjes op smaak met de gebruikte toevoegsels en bind het kooknat met weinig aardappelmeel. Zet bijna alle melk op. Meng een klontvrij papje van custard, suiker en het restje koude melk. Schenk al roerende wat hete melk bij het papje en doe het mengsel vervolgens in de pan. Laat de vla onder voortdurend roeren een minuut ko ken en zet de pan dan in een bak met koud water. Verdun de lauw geworden vla met de karnemelk (die op deze manier niet schift) en laat het mengsel koud worden. Wie frambozen in de tuin heeft, kan de vruchten het best afknippen, wassen en daarna pas van het groene kroontje ontdoen. Gebruik gekochte frambozen op de dag van aan koop en was ze voorzichtig. Zet de frambozen enige uren weg met basterdsuiker en leg ze op de vla. JEANNE ERGENS op aarde is gisteren een baby geboren die zich vijf miljardste wereldburger mag noemen. Rond het jaar 18 werd de aarde bevolkt door ongeveer 900 miljoen mensen, 1965 waren we met drie miljard, een kleine tien jaar lat T met vier miljard en sinds gisteren zijn we dus met vijf n» h jard medeburgers. De wereldbevolking blijft in versneéi tempo toenemen. Statistici van de Verenigde Naties vejd wachten dat er de komende 35 jaar nog eens drie milja cl mensen bijkomen. Het wordt dringen op onze planeet. V J zullen elkaar niet letterlijk van de aardbol afduwen, ma het wordt wel een probleem zoveel hongerige monden v voeden en nieuwe wereldburgers althans de mogelijkhe niet eens de zekerheid van een menswaardig besta te geven. Daarin slagen we nu al niet. de hongerdood is in de twintigste eeuw nog steeds niet ui gebannen. Dat is geen kwestie van onvoldoende middelf van bestaan, maar een vraagstuk van rechtvaardige verd ling. Er wordt voldoende voedsel geproduceerd om alle aar bewoners een volle maag te bezorgen, maar in grote delf van wat we de Derde Wereld zijn gaan noemen zien velf geen kans zich van de eerste levensbehoeften te verzekere De huidige wereld is dank zij de technische vooruitgail een „mondiaal dorp" genoemd: we weten alles van elka; ook hoeveel armoede en ellende er op vele plaatsen is. G confronteerd met schrijnende reportages en vooral televisi beelden is het welvarende deel van de wereld gelukkig gra bereid hulpacties op touw te zetten. Zo'n vlaag van intern tionale solidariteit en medemenselijkheid blijft echter go bedoeld lapwerk. De wereldwijde herverkaveling van on rijkdom, nodig om het hongerprobleem in de Derde Were definitief op te lossen, wordt permanent geblokkeerd doori economische en politieke belangen van de Eerste (weste kapitalistische) en (communistische) Tweede Wereld. WlE dagelijks het nieuws volgt wordt er zelden vrolijk van, terwijl wij ons als Nederlanders toch op een zeer cor fortabele plek van de aarde bevinden. Het pessimisme v de Club van Rome is als modetrend weliswaar vervangt door een nieuw vertrouwen in eigen kunnen en in de to komst, maar het lukt ons nog niet zo best. Gevreesd mo worden dat voor „baby vijf miljard" zeer waarschijnli slechts een leven van honger en armoede is weggelegd, wa hij of zij heeft met een kans van negen op tien vermoedeli ergens in de Derde Wereld het levenslicht aanschouw Onze gebruikelijke vreugde bij de geboorte van een nieu mensenkind wordt bij deze mijlpaal dan ook overschaduw door zorg, die niet volledig kan worden weggenomen door wetenschap van hoop zolang er leven is. Zonnige perioden DE BILT Een rug van ho- geluchtdruk trekt van de Oceaan ten westen van Ier land naar het vasteland en zal ons land morgen in de loop van de dag passeren. Het blijft die dag droog en er zijn perio den met zon. De temperatuur in de middag ligt rond 19 gra den. De wind is matig uit west tot noordwest. In de middag waait aan de kust af en toe een vrij krachtige wind. Op de Oceaan ten zuiden van Groenland ligt een frontale storing, die langzaam noord waarts trekt. Het bij deze sto ring behorend warmtefront zal donderdag ons land bereiken en wat regen brengen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: In het bin nenland wisselend bewolkt en enkele buien, langs de west kust vooral op donderdag re gen. Middagtemperatuur van 15 graden in het zuidwesten tot 29 graden landinwaarts. Denemarken: Wisselvallig en koel. Van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Noord-Duitsland en Benelux: Veranderlijk bewolkt. Af en toe een bui. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden. Britse Eilanden: In het zuid westen en in Zuid-Ierland flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur 20 tot 24 gra den. In het noordoosten en in Noord-Ierland wolkenvelden met in Schotland af en toe re gen. In de middag 15 tot 19 graden. Zuid-Duitsland en noordoost- Frankrijk: Zonnige perioden. Ook bewolking, maar geen re gen van betekenis. Middag temperatuur tussen 18 graden in Beieren tot 20 a 23 graden elders. Zuidwest-Frankrijk: Zonnig. Middagtemperatuur van 20 graden bij zee tot 24 a 28 ga den landinwaarts. Spanje en Portugal: Zonnig en vooral in het zuiden aanhou dend zeer warm. Middagtem peratuur van 25 graden langs de noordkust tot 30 a 40 gra den in het zuiden. Italië, Franse Middellandse- zeekust en Joegoslavische kust: Zonnig, maar vooral in bergstreken een lokale regen of onweersbui. Middagtempe ratuur meest tussen 27 en 33 graden. Alpengebied: Aan de noordzij de wolkenvelden en vooral in Oostenrijk af en toe wat regen. In de dalen 15 tot 20 graden. Nulgraden-niveau overdag op 2500 a 3000 meter hoogte. Aan de zuidzijde zonnig, een enkele lokale regen of onweersbui. In de dalen 's middags 25 a 30 graden. Nulgraden-niveau op rond 3500 meter hoogte. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven regenbui 17 12 iwbtw. 18 12 X. Malta Moskou Munchen onbew. 33 21 Zuid Afrika Het is betreurenswaardig, c het tegenwoordige linkse j meentebestuur van Den Ha gemeend heeft onze stad i anti-apartheidsstad te moet bestempelen. Erger is dat I CDA daaraan schijnt te will meewerken. De VVD gelukl niet. De beoogde maatregel zoals terugtrekken van bel gingen, boycot van product etc. treffen in de eerste pla de zwarten en werken vod als een boomerang, want regering-Botha zal ongetn feld vergeldingsmaatregel nemen. Staatslieden van I langrijke landen zoals de V enigde Staten, Groot-Brit nië, West-Duitsland en Frai rijk weten dat, vandaar Nederlandse echec op de Eu pese Top Conferentie. Tent de de Zuidafrikaanse reger te helpen de apartheid beëindigen is een critis constructieve bemoeienis maatschappelijk, economii cultureel en wetenschappe gebied nodig. Het is te nop dat het linkse gemeente stuur van Den Haag, dat c rigens nog gedoogd moet v den door een in meerdert rechtse stadsbevolking, sp dig verdwijnt. H. Donker, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2