Regeerakkoord aan fracties voorgelegd FNV verdeeld over benadering kabinet Zonnige perioden Koningin zendt „boodschap" aan Waldheim Tolentino verdwenen na coup Filipijnen NOG PROBLEMEN OVER ZETELVERDELING Koe redt eigen kalf aar celstraf voor euthanasie" op kind „Lubbers loste conflict rond Franse agenten op' Ceidóc (Bowta/ni Dinsdag 8 juli 1986, 77e jaargang no. 23545 Uitgave Westerpers, behorende lol Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen (incl.5%BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse' HET IAIEER Zonnige perioden. Vrijwel overal droog. Vannacht onge veer 10 graden. Morgen rond 18 graden. Matige wind uit noordwest tot west aan de kust in de middag af en toe vrij krachtig. Zon op: 05.30; onder: 21.59. Schev. hoog water: 5.24 en 17.52; laag water: 13.21 uur. losbranden bedreigen luidfranse campings ARSEILLE Felle bosbranden hebben {teravond geleid tot de evacuatie van »er dan 1.100 kampeerders op campings bij het Zuidfranse Pierrefeu, noordelijk n Hyères in het departement Var. Later >rd de autoweg van Parijs naar Nice bij x-en-Provence versperd, nadat het door mistral-wind aangewakkerde vuur over weg sloeg. Sinds zondag zijn in het zui- n van Frankrijk bij een tiental bosbran- n al verscheidene duizenden hectaren s verwoest. De brandweer, die werd bij staan door vrijwilligers en soldaten, zette Pierrefeu zes blusvliegtuigen in. Later ïrden de toestellen naar Aix-en-Proven- gedirigeerd, waar branden de dorpen tndabren en Roquefavour bedreigden. De Filipijnse minister van defensie Enrile (midden) is blij met de overgave van de vier generaals, die de opstand tegen de regering Aquino steunden. MANILA Burgers en militairen die de 75-jarige Arturo To lentino steunden, hebben vanmorgen om zes uur (plaatselijke tijd) hun opstand tegen de Filipijnse regering Aquino beëindigd. Over de verblijfplaats van Tolentino, die zich zondag uitriep tot waarnemend president in afwachting van de terugkeer van de verdreven dictator Marcos, is niets bekend. Sinds hij gistermid dag bekendmaakte het hotel te willen verlaten, is niets meer van hem vernomen. De ongeveer honderd militairen, onder wie vier generaals bleken vanochtend via een achterdeur uit het ho tel te zijn verdwenen. Marcos heeft gisteren de verantwoorde lijkheid voor de opstand geweten aan Corazon Aquino en ont kend de situatie op de Filipijnen te willen beïnvloeden. De Amerikaanse regering heeft evenwel aangekondigd een onder zoek in te stellen naar de rol van Marcos in de opstand. Pag. 5: Aanhangers Marcos „verraden" na mislukte opstand VLOEKEND ROOD INHETKREMLIN MOSKOU Raisa Gorbatsjova, de vrouw van Sovjetleider Gorbatsjov die dezer dagen president Mitterrand van Frankrijk op be zoek heeft, moest zich gisteren razendsnel omkleden toen bleek dat haar gaste, Daniëlle Mitterrand, in een tint rood gekleed ging, die nauwelijks harmonieerde met haar toilet. De Russische tv, die een speciale uitzending wijdde aan de twee premières femmes, ver toonde Raisa in een helder rode jurk terwijl mevrouw Mitterrand een helder rose combi natie aanhad. Een verdere complicatie vorm de het feit dat zij op een diep rood tapijt ston den, met aan weerskanten hun echtgenoten in stemmig grijs. Toen Gorbatsjov f.zijn gast naar de tafel leidde voor besprekingen, glipte Raisa weg. Na twintig minuten kwam ze te rug: in een groene bloemetjesjurk. RECORD-KOERSVAL OP WALL STREET NEW YORK De Dow Jones-index is gisteren met een record-aantal van 62 punten gedaald. Vorige week nog over schreed de Dow Jones-index voor het eerst de grens van 1900 punten. Vol gens deskundigen heeft de koersval te maken met de zorgen die beleggers zich maken over het talmen van de centrale banken in de VS om het dis conto te verlagen. Ook zou de uitspraak van het Hooggerechtshof inzake een onderdeel van de Gramm-Rudman-wet tot de koersval geleid kunnen hebben. Het afgekeurde onderdeel voorziet in de automatische vermindering van het Amerikaanse begrotingstekort als pre sident en Congres het niet met elkaar, eens kunnen worden. Pag.4: Koersval domper op Damrak. loer moet igen ardappels peten KONINGEN er Mans holt uit t Groningse Ul- m moet zijn ei- n aardappels op- ?n. Als hij dat pf doet, mag hij j niet langer ver- luwen, of kost >t hem 20.000 \lden per dag. iartoe besloot de hter gisteren op frzoek van een freniging van te- fs. Deze heeft tot pi 1987 het recht s enige het aard- tpelras Desiree tploi teren. Boer ansholt dacht dat onopolie te ont ijken door alvast tizend kilo op jn akkers te po rt, die over een «r zo'n 100.000 ilo Desireetjes iu moeten ople- *ren. De telers imen dat niet en tpten naar de chter. Ze kregen tn zin, boer 'ansholt zit nu iterlijk met zijn ïrdappels in de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De onder handelaars van CDA en WD, De Vries en Nijpels, zijn het gisteravond laat eens geworden over de in houd van het regeerak koord, maar de verdeling van de ministersposten zorgt nog voor grote pro blemen. Het is informa teur De Koning, na veer tien uur beraad, niet ge lukt beide partijen ook op dit punt op één voorstel samen te brengen. Beide onderhandelaars hebben zich er niet tegen verzet dat het voorstel aan de fracties niet de gebruikelijke afspra ken bevat over de zetelverde- Den Haag Vandaag heeft vanavond een extra uitzen ding over het definitieve re geerakkoord, dat tussen CDA en VVD is bereikt: van 22.45 uur tot 23.00 uur op Ned. 2. De serie over Hen drik VI wordt daarna voort gezet. ling. Verwacht wordt dat De Koning als gevolg hiervan pas donderdag zijn eindverslag aan de koningin zal kunnen aanbieden. De onderhandelaars hebben vanochtend nog een laatste blik geworpen op de definitie ve tekst, die De Koning in de loop van de nacht op basis van de gesprekken met De Vries en Nijpels heeft samengesteld. Tegen het eind van de middag werd het regeerakkoord voor gelegd aan de fracties van CDA en VVD, die dan nog slechts ja of nee kunnen zeg gen. Er kunnen dus geen nieu we wijzigingen in worden aan gebracht. Over de verdeling van de mi nistersposten kunnen de frac ties zich vandaag derhalve niet direct uitspreken. Volgens de woordvoerder van de infor mateur kunnen zij morgen al leen nog via hun onderhande laars invloed op de zetelverde ling uitoefenen. Dan is Nijpels er niet meer bij. Als de VVD- fractie met het voorstel van De Koning akkoord gaat, zal Nijpels terugtreden als VVD- fractieleider. De besprekingen over de zetelverdeling zullen worden overgenomen door zijn opvolger Joris Voorhoeve. Mogelijk worden ook Lubbers en beoogd co-formateur De Korte bij deze besprekingen betrokken. Over het bijgestelde regeerak koord konden De Vries en Nij pels het gisteren eens worden toen de VVD bereid bleek een passage in de euthanasietekst enigszins af te zwakken. In het conceptakkoord werd het ka binet min of meer verplicht om met elk (initiatief-)voorstel uit de Kamer akkoord te gaan, als dit door de Raad van State werd goedgekeurd. Vooral CDA-leider Lubbers maakte daar grote bezwaren tegen. Informateur De Koning heeft de oorspronkelijke tekst ver vangen door enkele nieuwe passages, die zowel voor CDA als VVD aanvaardbaar zijn. Naar verluidt is de door Lub bers gewraakte passage uit het voorstel verdwenen. Volgens De Vries is Lubbers met de nieuwe tekst akkoord gegaan. Pag. 3: Kabinet oneens over vermindering aantal ambte naren Rijwielvierdaagse In Assen, Emmen en Hoogeveen zijn vanochtend in totaal zo'n 25.000 mensen op de fiets gestapt als deelnemer van de 21-ste Drentse rijwielvierdaagse. De fietsers leggen per dag tussen de veertig en de honderd kilometer af. Die laatste afstand zullen de deelnemers aan de wandelvierdaagse in Apeldoorn zeker niet halen. Zij zijn vanochtend gestart met een gezelschap van ongeveer 2000 wandelaars. lllllllllllllllillllliiilllillliilllllllllllillllllllilllllllllllllilillllilllllllllilllllllllllllliihiimiiiiiii EIDEN Een koe heeft gistermorgen rond half zes haar pas- tboren kalf gered van de verdrinkingsdood. Het kalfje beland- t door onbekende oorzaak in het water nabij het NS-station De Ink. Het jonge dier was nog met de navelstreng verbonden aan jn moeder, die haar kalfje op het droge wist te krijgen. Volgens politie deed ze dat vermoedelijk door het kalf langzaam met van de navelstreng uit het water te trekken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MAAR De Alk- rechtbank heeft Rnmorgen de 30-jarige G. uit Callantsoog we ens moord op zijn vijftien taanden oude zoontje !oen veroordeeld tot één ar gevangenisstraf met (trek van voorarrest. Het onnis was conform de eis an de officier van justi- p. doodde op 21 maart 1985 jn ongeneeslijk zieke zoontje t een „intensief en emotio- eel" beraad en met volledige Stemming van zijn echtgeno- I om het kind „een dramati ze lijdensweg" te besparen. iet kind leed aan een zeer fnstige spierziekte, bekend Is de ziekte van Duchenne, 'elke volgens de Amsterdam- t hoogleraar Bethlem al voor e puberteit tot volledige inva- iiiteit en hulpbehoevendheid Ju leiden. Volgens de arts en en collega-specialist uit Den leider zou het kind voor zijn 5e jaar door verlamming van je ademhalingsspieren stikken f door aantasting van de hart spier bezwijken. Geen van bei de artsen gaf gehoor aan het verzoek van het echtpaar G. hun kind via euthanasie een dergelijke lijdensweg te bespa ren. Daarop ging G. zelf over tot de levensbeëindiging van zijn eerste en enige kind. Volgens de rechtbank heeft hij daarmee een van de grondsla gen van de rechtsorde ge schonden. De rechtbank ver wijt G. te hebben beschikt over het leven van een ander, in het bijzonder van een ander die aan zijn zorgen was toever trouwd. Een dergelijk levens beëindigend ingrijpen is vol gens de rechtbank slechts bij hoge uitzondering gerecht vaardigd. Volgens de rechtbank had G. zijn zienswijze „als normaal denkend en handelend mens" na het luwen van de eerste heftige emoties moeten toetsen aan het oordeel van anderen, bijvoorbeeld aan dat van hen die in vergelijkbare omstan digheden verkeren of hebben verkeerd. De rechtbank verwierp het beroep op subjectieve over macht, omdat er geen sprake was van een acuut lijden van het kind. Oplawaai PARIJS Premier Lub bers heeft een sleutelrol gespeeld bij de oplossing van het conflict tussen Nieuw-Zeeland en Frank rijk rond de twee Franse geheim agenten, die een aanslag op het Greenpea- ce-schip de Rainbow War rior hadden gepleegd. Dat meldt het Franse persbu reau AFP. De geheim agenten, die in Nieuw-Zeeland tot celstraffen zijn veroordeeld, mogen drie jaar uitzitten op een Franse militaire basis in de Stille Oceaan. Frankrijk betaalt Nieuw-Zeeland een schade- Volgens een door AFP geci teerde diplomatieke bron zou Lubbers dit voorstel hebben gedaan. Ook had hij de secre taris-generaal van de Verenig de Naties, Perez de Cuellar, als bemiddelaar voorgesteld. De Nederlandse premier zwijgt overigens. Hij heeft alleen la ten weten blij te zijn met het akkoord. Eerder had de Nieuwzeelandse premier Lange verklaard dat de geheim agenten zijn land niet zouden mogen verlaten. Nieuw-Zeeland is echter door Frankrijk onder druk gezet. De Fransen hadden gedreigd in de EG een veto uit te spre ken over de import van boter uit Nieuw-Zeeland. AMSTERDAM De FNV 1 intern verdeeld over de pstelling die gekozen Qoet worden ten opzichte an het nieuwe kabinet. 4et name de grootste 'NV-bond, de AbvaKabo, vil dat de vakcentrale ich scherper afzet tegen iet te verwachten beleid van een nieuw kabinet van CDA en VVD, omdat daarvan volgens de amb tenarenbond toch niets valt te verwachten. Het federatiebestuur van de FNV en een aantal andere bonden willen echter eerst afwachten of het nieuwe kabinet iets te bie den heeft. Dit bleek gisteren na afloop van de federatieraad van de FNV in Amsterdam, waar uit gebreid werd gepraat over de „gematigd kritische" reactie van de vakcentrale op het con cept-regeerakkoord van een week geleden. De FNV liet toen duidelijke kritiek horen op de plannen van de regering met de sociale zekerheid (zoals het afschaffen van de RWW voor jongeren), maar de vak centrale liet wel weten open te staan voor het voorstel om tot afspraken (een zogenoemde convenant) tussen regering, vakbeweging en werkgevers te komen over het te voeren sociaal-economisch beleid. Ook de christelijke vakcentrale CNV putte hieruit de hoop dat het nieuwe kabinetsbeleid meer te beïnvloeden zal zijn dan de afgelopen vier jaar het geval was. De AbvaKabo gelooft niet dat het zin heeft om afspraken te maken, zo liet AbvaKabo- voorzitter J. van de Scheur zijn collega-bondsvoorzitters weten. De afwachtende en daarom niet onverdeeld nega tieve reactie van de FNV zit vooral hem dwars omdat het nieuwe kabinet forse bezuini gingsplannen voor de ambte naren heeft aangekondigd. Bij de meeste andere FNV- bonden overheerst echter de opvatting dat in ieder geval zal moeten worden geprobeerd za ken te doen met de regering. Deze bonden willen kijken of het mogelijk is een voet tussen de deur te krijgen bij het rege ringsbeleid. DEN HAAG Koning Beatrix heeft Kurt Waldheim, die van daag is beëdigd als president van Oostenrijk, een telegram ge stuurd. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) meegedeeld. De inhoud van het telegram is niet bekend gemaakt, maar het zou om een „boodschap" gaan en niet om een felicitatie. Zoals bekend is Waldheim een omstreden president, omdat er ondui delijkheid bestaat over zijn oorlogsverleden. De Nederlandse re gering was bij de inauguratie vertegenwoordigd door de ambas sadeur in Wenen. Ook de overige EG-landen hebben geen hoge re vertegenwoordiger gezonden dan de ambassadeur. In Oosten rijk is gisteren en vandaag tegen de beëdiging van Waldheim gedemonstreerd. De betogers hadden veel te verduren van voor bijgangers, die hen uitscholden en in enkele gevallen handtaste lijk werden. Pag. 5: „Explosief document" over rol van Waldheim. Hier en daar mag dan een regenbuitje vallen, de perioden met zon maken het misschien wel moge lijk dat u vandaag de krant rustig in uw tuintje kunt lezen. Hebt u dat tuintje wel, maar de Leidse Courant nog niet? Dan kunt u aan dat laatste iets doen door onderstaande bon in te vullen. En u merkt het meteen: de uren, die u in het vervolg aan het krantelezen besteedt cijn louter - in figuurlijke zin dan - perioden met zon. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1