en Am® w» Leidse father Bert Verhoef viert zijn gouden priesterfeest ff et is weer doperwtjestijd! ar m'n rente ho ef ik niet zo nodig volwass en te worden!' Rekreaqua wordt jaarlijkse trekpleister in het Bollenbad 1IDEN OMGEVING Ccidóc (Boutwnt DINSDAG 8 JULI 1986 PAGINA 11 1 V MISSIEHUIS,, VRIJLAND" KOMEN MILL HILLERS TOT RUST k oil Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. it was zondag 12 juli 1936, -j zomerse dag, toen in de e kapel van het St. Jo- i's College in Mill Hill I aangename groene vlek iet noorden van het Lon- gebied vijfentwintig lens tot rooms priester llen gewijd. Ik was één [die vijfentwintig „geroe- rn"' [„kersverse" herinnering I father Hubertus Verhoef die komende zaterdag goddelijk aangek week- Istilte van een Veluwse leving de 50ste verjaardag zijn priesterwijding gaat iven. Een halve eeuw jterschap, waarvan bijna aar zijn opgegaan in de d van een rusteloos mis- ven. Dat wordt een dag dankbaar te zijn, om niet r te vergeten. „Tien van e wijdingsklas zijn nog in in", zegt hij als exponent Wq de Strijdende Kerk. lertus „ze noemen me Verhoef (75) is een bren en getogen Leide- r, maar gepokt en gema- (zo heet dat toch, tegen- irdig) in de pauselijk dgekeurde „ranks" van Engelse missionerende gregatie van Mill Hill die veel buitenlandse „stoot- ipen", vooral ook Neder- iers (denk maar even aan terwoude), tot zich heeft Je fokken in de eerste helft m. deze eeuw. Een congre- =reë ook die opviel door op- aaiiimdheid en een bijna ;n|ijke spiritualiteit, en die ei^endien. als ik het even p oneerbiedig mag zeg- |0Ql behoorlijk in de „slappe .J" zat, zodat men wat rui- 'e armslag had. Father jjhoef heeft daarvan mo- profiteren, ook in om standigheden van medische ingrepen, verzorging en ver pleging. Want deze Leidse jongen is het lichamelijk lang niet naar den vleze gegaan. Integendeel. Hij is nu aan een rolstoel gebonden, maar de geest is nog opgewekt, volgens de onderkoelde tra ditie van Mill Hill. Per se missionaris Evenal de meeste kinderen van de vroeger bekende Leidse familie Verhoef ging ook Bert op kostschool in Ou denbosch, bij de broeders van St. Louis. De knaap wilde priester worden. Zijn ouders waren daar verguld mee, maar hoopten toch dat hun zoon ook in de zielzorg in hun buurt zou blijven. Bert kwam in Venray terecht: zes jaar gymnasium bij de paters Franciscanen. Student Ver hoef had echter een vast staand ideaal: hij wilde per se naar de missie en geen kloos terling worden. Nu missione ren de minderbroeders van St.Frans netzogoed, zoals men weet, maar het risico van een residerend klooster leven zit er altijd in. Een paar maanden voordat het franciscaanse „Alverna" hem dreigde op te slokken gal Bert te kennen dat hij, van wege die missionaire aan drang, helemaal op „safe" wilde spelen. Hij vertrok bij gevolg voor zijn hogere stu dies naar Roosendaal, waar Mill Hill haar „groot semina rie" heeft zitten en waar ook de Britse aspirant-missiona rissen met hun eigen tongval een deel van de opleiding volgen. Ze bedoelen hetzelf de, maar zeggen het even an ders. Bert (Burt dus, eigenlijk) Verhoef zag het doel waar naar hij streefde verwerke lijkt. Hij was op 12 juli 1936 amper gewijd je zou kun nen zeggen, dat het H.Chris- ma waarmee hij in Londen werd gezalfd nog niet was opgedroogd en dat hij de handen van de bisschop nog op z'n kruin voelde toen hij binnen twee uur een be noeming ontving voor het Apostolisch Vicariaat van Ki- sumu in Kenia, destijds een Britse kolonie in Oost-Afri- ka. „And the angels were singing", Volgens zijn tweede moedertaal. Father Bert, toen missionaris in de dop, vertelt. „Begin no vember '36 vertrok ik voor een lange reis. Met de boot van Genua naar Mombasa was het vijftien dagen. Per trein van Mombasa naar Nai robi en met een andere trein van Nakuru naar Kisumu, een provinciestad aan de oever van het Victoriameer in het uiterste westen van Kenia". En het leek of de drums zijn komst van dorp tot dorp doorgaven. Zo was het na tuurlijk niet, maar het had zo kunnen zijn, 50 jaar eerder, bijvoorbeeld. „Op 30 november arriveerde ik op mijn eerste missiepost. Al bijna in de lappenmand. Met een luchtreis zou ik nu diezelfde post vanuit Leiden kunnen bereiken in twee da gen in plaats van de tweeën twintig die ik er toen over deed". In augustus '76 vierde father Verhoef zijn 40-jarig priester feest in Leiden, met een ge concelebreerde plechtige eu charistieviering in de St.An- toniuskerk, in de parochie waar een broer en z'n jongste Drie jaar later keerde hij voor goed terug naar Neder land. De warme, vochtige tropen hadden zijn gezond heid in de tang genomen. Het werk, inclusief de geëiste tol, zat erop. „Ik geniet nu van mijn emeritaat in het missie huis „Vrijland" in Ooster beek, vlak bij Arnhem. Na bijna 43 jaar missionarisleven in Afrika. Aan die Kenia-ja- ren heb ik zeer dankbare 'en fijne herinneringen. Ik mocht de ontwikkeling van de Kerk daar en van het land zelf meemaken. In '36 strekte het toenmalige Apo stolisch Vicariaat van Kisu mu zich uit over een zeer uit- gesterkte oppervlakte; in '60 werd het opgesplitst in maar liefst zes diocesen. Ik geef u te denken hoe ingrijpend dit was. Vijf van deze bisdom men hebben een eigen Keni- ase bisschop. Vanaf 1976 heb ik nog onder twee Keniase bisschoppen gewerkt. Het gaat daar erg goed". Geen souvenir Het land zelf werd in decem ber 1963 een onafhankelijke republiek. Rustend missiona ris Verhoef: „Zowel op admi nistratief als onderwijsgebied hebben de Britten Kenia goed voorbereid voor die on afhankelijkheid. Vanwege mijn arthritis, een pijnlijke reumatische aandoening die me een beetje te erg heeft aangepakt, moest, ik Kenia eerder voorgoed vaarwel zeg gen dan ik gewenst had. Art hritis is nou iets dat je niet als een „souvenir" mee neemt, maar arthritis en reu ma zijn blijkbaar niet aan een klimaat gebonden". Father Verhoef woont dan nu in het missiehuis „Vrij land", het bejaardenoord voor de Nederlandse missio narissen van Mill Hill, „als zodanig ook officieel erkend door de Bijstand". Bert Ver hoef MHM heeft daar een nieuw levensritme gevonden: „De inwoners, priesters en broeders, hebben alle een ei gen ruime zit-slaapkamer, maar wat de maaltijden be treft, enzovoort, vormen wij een communiteit. Zoals de naam „Vrijland" al aanduidt, zijn we vrij in ons doen en laten, in uitgaan en dergelij ke. Tot midden '82 ging ik nog graag naar Leiden, een stad waaraan ieder echte Lei- denaar gehecht is. Ik ook. Maar nu ben ik te gehandi capt wat reizen betreft. Dat is wel afgelopen, vrees ik". Het centrum „Hoe vult u uw dag?, zou een gewettigde vraag zijn. Nou, dank zij mijn nog zeer goede ogen, een levendig geheugen en een normaal denkvermo gen, kan ik nog veel lezen en aan vrije studie doen en nog wel eens een of ander artikel schrijven voor een tijdschrift. En erg fijn is ook, dat het centrum van ons huis hier een mooie en ruime kapel is. In die kapel worden dagelijks twee geconcelebreerde eucharistievieringen gehou den en ook nog privé H.Mis- sen gelezen. Voor iedere priester die dat wil is er een aangepaste gelegenheid om dagelijks samen of alleen te celebreren". Father Bert doet dat in zijn rolstoel, maar hij blijft priester in eeuwigheid. Een verhaal dat doorloopt. „De meeste van onze bewo ners hebben hun beste en ge zondste jaren doorgebracht als actieve missionarissen in de verschillende gebieden die door Ton Pioters aan onze congregatie zijn toe vertrouwd, destijds in alle Britse koloniën. Wij kunnen dus gedachten uitwisselen over onze ervaringen in die grote verscheidenheid van missiegebieden die wij nu de „derde wereld" noemen. Ach, zoals in '76 zou ik ook graag dit gouden jubileum in Leiden willen vieren, maar dat is helaas onmogelijk. Hier in „Vrijland", ontdaan van alle beslommeringen, wordt het feest van vier jubilaris sen, onder wie een „diaman ten", gevierd op 6 september. Dit vanwege de vakanties". Dat wordt derhalve voor „gouden" father Bert Ver hoef „eenzaam maar niet al leen". Diep in z'n hart ziet hij uit naar enig Leids medele ven, want hij mag dan een optimistische Mill Hill-er met 43 Afrikaanse diénstjaren zijn, hij blijft in hart en nie ren een vastgekleefde Leidse Glibber. Eigenlijk zit ie er op te wachten: schriftelijke ge lukwensen zouden zeer wel kom zijn; te sturen aan H.Verhoef MHM, postbus 20, 6860 AA Oosterbeek. „Vooral vraag ik mijn vrienden en bekenden en iedereen om een gebedje of een memento op 12 juli. Bij voorbaat mijn hartelijke dank". Zo zeggen priesters dat nog wel. t V* in uil de wijde omtrek trek- >jk de komende twee weken lreisen naar Ruiten Troef in O0ïotarendsveen. De reden an deze massale trek naar pe» Veense platteland: het is 1 tyr doperwtjestijd. De verse /erene bolletjes „in de dop" ten deze week in zulke ten getale van het land. )rt de conserven fabriek ze isttallemaal kan verwerken. acVom krijgen de liefheb- 'e i van deze groene peul- vochten een kans. Tot en 18 juli zijn verse doperw- ,or< in balen van tien kilo- bij Ruiten Troef voor de er\ument te koop om zelf in 1 vriezen. ïap mk)kwaliteit", prijst direc ts. van Ruiten zijn erwtjes Hij raakt over de sublie me kwaliteit ervan niet uitge praat. Vanachter een grote pot ingemaakte augurken die op zijn bureau staat te pron ken, doet hij een poging de voortreffelijke eigenschappen van de voortbrengselen van zijn planten te omschrijven. Net alsof je ze uit je eigen tuintje haalt. Mbar dan nog lekkerder. Zulke erwten kun je verder nergens krijgen. Geen enkele winkel verkoopt bovendien gedopte erwtjes. En om ze zelf van hun dop te ontdoen, kost je uren werk. De meeste mensen hebben daar een vreselijke hekel aan is zijn ervaring. Vele groenteboeren, huis vrouwen. winkeliers en ande re particulieren maken dan ook van de gelegenheid ge bruik en koersen naar de con- servenfabriek om de doperw- tjes .geschoond" te kopen. ..Voor hele straten tegelijk komen ze halen. De kilo's gaan grif van de hand. En als je voor jezelf te veel hebt, is er altijd wel wat met de buren te regelen Ruiten Troef is in de provincie Zuid-Holland de enige conservenfabriek die jaarlijks een erwtenverkoop- actie houdt. Zo'n 5 a 6 ton gaan er wekelijks de deur uit. Stugge peulen Amper gerijpt aan de plant, worden de erwten bij de Veense conservenfabriek in Bijdragen: Jeannette Schreuder en Paul van der Bijl Foto's: Wim van Noort en Henk van den Ende Tips: 071-122244, toestel 23 een noodtempo gebruiksklaar gemaakt. Dat gebeurt alle maal machinaal. Tegelijk met het plukken van de stugge peulen worden de erwtjes al uit hun beschermende omhul sel gehaald. Daarna worden ze goed gewassen en van alle aangekleefde blaadjes, steel tjes, bloemetjes en steentjes ontdaan. Vervolgens sorteren speciale erwtenmachines de bolletjes op maat. „De extra fijne doperwt gaat alleen in de verkoop. De sorteringen zeer fijn en fijn verwerken we zelf", aldus de directeur. Binnen een uur komen de erwten van het veld in de handel. Het is dan zaak ze zo snel mogelijk in te vriezen. „Met een snelle en juiste ver werking red je de smaak van je erwtjes. Alleen dan zijn ze niet te versmaden". Van Rui ten levert zijnt klanten dan ook voor de zekerheid een kant en klare gebruiksaanwij zing bij hun netje met duizen den verse erwten. De gebrui ker dient zijn pas verworven peulvruchtjes vijf minuten te blancheren, hetgeen wil zeg gen: kort koken op ongeveer 95 graden Celcius. Daarna moeten de bolletjes goed afge spoeld en afgekoeld worden. Liefst onder de koude stro mende kraan", voegt Van Ruiten daar nog aan toe. Ze kunnen dan in gebruiksklare porties van 200 gram per per soon in de vriezer gestopt worden. Het resultaat is een keiharde bonk aan elkaar gekleefde erwtjes en niet een aantal los rollende kraaltjes, zoals uit de bekende diepvriespakjes in de winkel tevoorschijn komt. Een nadeel, dat echter in het niet valt bij de smaak van de zelf ingevroren erwten. „Win kelerwten halen het er niet bij", aldus de directeur. De jeugd kon zich gisteren in het Bollenbad in Noordwijk voor de eerste keer vermaken bij Rek- reaqua '86. „Toen ik pas door het dorp liep, vroegen mensen wan neer het weer zou beginnen. Het leeft kennelijk". Leonoor Sluyser is duidelijk niet de enige die zin heeft in de Rek- reaqua '86. Haar inspanningen van vorig jaar blijkenin goe de aarde gevallen te zijn. Leo noor Sluyser was de initiatief neemster van de Rekreaqua '85, dat in de zomermaanden plaats vond in het Noordwijk- se Bollenbad. Aan het eind van de zomer kon zij terugkij ken op een geslaagd experi ment. Zo geslaagd, dat ook dit jaar weer het vakantiepro gramma wordt afgewerkt. Leonoor, kind aan huis in het Bollenbad, stapte vorig jaar zelf op badmeester Aad van der Klauw af. Er waren hier en daar wel wat activiteiten voor de jeugd, zoals de zwem- vierdaagse, maar er veel lijn zat er niet in. Daar moest wat aan gebeuren, vond de stu dente aan de Amsterdamse Academie voor Lichamelijke Opvoeding en kwam met een plannetje op de proppen. Al lerlei spelletjes voor de jeugd, variërend van levensgroot ganzebord tot paraplu hangen. De activiteiten gingen er in als koek en een Rekreaqua '86 was een voor de hand liggend evenement geworden. Gisteren ging die van start met spelletjes uit Grootmoe ders Tijd. Aan de rand van het buitenbad kon de jeugd even terug in de tijd, onder begeleiding van Leonoor Sleyser en haar vriend Paul Alkemade, afgestudeerd aan het CIOS. Geen overweldi gende belangstelling, maar het weer viel na zoveel zon neschijn dan ook een beetje tegen. Het sportieve tweetal hoopt dat deze versie van Rekreaqua zich wat meer in de buitenlucht zal afspelen dan vorig jaar. Toen moest er nog wel eens uitgeweken worden naar het binnenbad. Daar heb je eigenlijk weinig ruimte. Het worden dan gauw spelletjes", aldus Paul Alke made. IJs en weder dienden- de hoopt hij op zo'n 2000 deel nemers. De Rekreaqua '86 is op iedere doordeweekse dag, tot en met 8 augustus. Elke dag van twaalf tot drie staat er iets an ders op het programma, al be staat de mogelijkheid dat spel letjes die in de smaak vallen nog eens terug komen. Iedere week staan er één of twee wat grotere evenementen op sta pel. Deze week is dat de mini- zeskamp, die morgen wordt gehouden. Volgende week vrijdag is een ander groot spektakel: het kampioenschap Parapluhangen. Vorig jaar een succesnummer, vooral door het optreden van win naar Miranda Plug, die tot ie ders verbazing ruim zes mi nuten aan de plu bungelde. (ADVERTENTIE) n De Amro Florijnenvloot is een bijzonder aantrek- gelijke spaarrekening voor jongeren van 0 tot 15 jaar. di'let een rente van 4,75%. En een premie van nog eens 1% __oor ieder jaar dat er bij de Florijnenvloot is 1 ^0/ ""[espaard. Die dus op vijftienjarige leeftijd tot JLd /0 kan oplopen. Jonge spaarders van tien jaar en ouder krijgen bij de Florijnenvloot nu gratis een spannende betaalmap. Daarmee kunnen ze, als hun ouders toestemming geven, ook beperkt geld opnemen of overmaken. Om al zo jong vertrouwd te raken met de waarde van geld en de regels van het geldverkeer. Wilt u meer weten van de Amro Florijnenvloot? Ga dan even langs bij de Amro Bank in uw buurt. l|ll||Uj Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11