Coujiopnenmislukt Kleintjes Irees dankbaar wor warme belangstelling AQUINO STELT LEIDER OPSTAND ULTIMATUM 'olitieteam onderzoekt reeks branden Breda Vakasone boekt grote verkiezingsoverwinning Noordwijker gewond t)ij explosie op jacht Drugssmokkelaars in Maleisië opgehangen IJSBERGSLA EN BRAADWORST Maandag 7 juli 1986, 77e jaargang no. 23544 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677 Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: M.Hallewas, Chel-redacteur: Wim Buijieweg Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I. 22,49 (aut.betaling).kwartaal 1.67,43. jaar I. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes I. 0,44permm. Losse: HET WEER Eerst veel bewolking en enige regen, 's Middags vanuit het noordwesten enkele opklarin gen. Vannacht circa 12 graden, morgen ongeveer 18 graden. Matige, aan de kust vrij krach tige wind. Zop op: 05.29; onder: 22.00. Schev. hog water: 4.49 en 17.19; laag water: 12.46 en 00.59 uur. Franse agenten moeten weg uit Nieuw-Zeeland WELLINGTON Nieuw-Zeeland moet de twee Franse geheime agenten, die vastzitten wegens het opblazen van het Greenpeace-schip Rainbow Warrior, naar een gevangenis op Frans grondge bied brengen. Dit heeft de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, vandaag verklaard. De agen ten moeten naar een Franse militaire ba sis in de Stille Zuidzee. Parijs, dat in '85 bevel gaf tot het torpederen van de Rainbow Warrior in de haven van Auckland, moet zijn excuses aanbieden en een schadevergoeding van zeven mil joen dollar (zeventien miljoen gulden) betalen. De Nieuwzeelandse premier Lange noemde het VN-besluit billijk en rechtvaardig. De Franse regering zal ge volg geven aan het besluit van de VN. AARDE VERWELKOMT VANDAAG VUFMILJARDSTE BEWONER WASHINGTON Ergens ter wereld is vandaag de vijf miljardste bewoner op aarde geboren, zo schat het Amerikaanse bevolkingsinstituut. „Het kind is waarschijnlijk in de Derde Wereld worden geboren, waar nu negen van de tien kinderen ter wereld komen. De wereldbevolking groeide de laatste 35 jaar met twee miljard mensen, terwijl er de komende 35 jaar drie miljard mensen bij zullen komen. Overigens zeggen andere deskundigen dat de we reld pas volgend jaar vijf miljard bewoners zal tellen. Weer anderen stellen juist dat de vijf miljardste bewoner al geboren is. Volgens directeur Cutler van een organisatie die de groei van de wereldbevolking bijhoudt, is vijf mil jard mensen eigenlijk het maximum dat de wereld kan herbergen. „Het zal moeilijk worden om nog meer mensen te voorzien van voedsel, kleding, on derdak, werk op een meer dan minimaal niveau". De wereldbevolking heeft zich deze eeuw meer dan verdrievoudigd. De snelle groei veroorzaakt een grote druk op het milieu, de natuurlijke hulpbronnen en de regeringen. Om deze groei in te tomen zou elk gezin zich moeten beperken tot twee kinderen. Dit kan alleen als de gezinsplanning in de Derde Wereld beter wordt. De le vensverwachting van een baby in de arme landen ligt overigens vijftien jaar lager dan in de ontwikkelde landen. PTT bezorgt een overstelpende elheid gelukwensen op het es van de 100-jarige Drees. EN HAAG Dr. Willem Drees erg dankbaar voor de warme be- ""hgstelling die velen zaterdag heb- |sïn laten blijken ter gelegenheid Hn zijn honderdste verjaardag. Hij »eft dit meegedeeld via zijn zoon, lesl heer Jan Drees. )e overweldigende hoeveelheid re- Hies maakt het voor mijn vader en sl f familie onmogelijk iedereen per- irpnlijk te bedanken. Vandaar dat graag van de gelegenheid gebruik aken dat ook via uw krant te doen. ïjn vader heeft zijn verjaardag juist ir de grote belangstelling ervaren een speciale dag", aldus de heer J. ees vanmorgen. De honderdjarige )afjn wegens zijn gezondheidstoestand □e^en bezoek ontvangen. Prinses Juli- la en prins Bernhard stuurden hem oemen. Ook minister-president iabbers en burgemeester Havermans _.jten bloemen bezorgen. MANILA Oppositieleider Arturo Tolentino, die zich gisteren tot waarnemend pre sident van de Filipijnen liet beëdigen, heeft 24 uur de tijd gekregen het Manilahotel te verlaten, waar hij zich met enkele tientallen aanhangers heeft verschanst. President Corazon Aquino, zei vanoch tend bij haar terugkeer van het eiland Mindanao niet wat de regering zal ondernemen indien Tolentino geen gehoor geeft aan het ultimatum. Vanmorgen vroeg gaven ongeveer tweehonderd van de driehonderd militairen, die stelling hadden ge nomen rond het Manilahotel zich over. Van de tienduizend aanhan gers, die Tolentino gistermiddag toejuichten, bleken er vanochtend bij het ochtendgloren slechts een handjevol overgebleven. Filipijnse legereenheden hebben het hotel omsingeld om te voorkomen dat Arturo Tolentino kan ontsnappen. De bevelhebber van de drie leger eenheden, die zich vanmorgen overgaven verklaarde dat zijn mi litairen helemaal niet mee wilden doen aan coup onder leiding van Tolentino, maar waren misleid. De militairen dachten een staatsgreep te steunen onder leiding van de minster van defensie Enrile. Na zijn beëidiging bood Tolentina zo wel Enrile als de huidige opperbe velhebber Ramos een functie aan in zijn regering. Beiden verklaar den echter trouw te willen blijven aan Corazon Aquino. REDA De politie en randweer in Breda heb- ?n een speciaal team ge armd om de ongehoorde »eks branden van de af kopen weken te onder- gieken. Zaterdagavond li randden kort na elkaar •eer twee grote bedrijfs gebouwen af. De matras- ge»nfabriek Bremafa ging inéarbij geheel in vlam- len op, later op de avond evolgd een opslagloods oor kunststoffen, elders l Breda. Bij die laatste _rand explodeerde ook en olie-opslagplaats en wamen gifitge stoffen imrij. Gevaar voor de be- olking is er echter niet feweest. e afgelopen twee weken jn in Breda dertien au to's en zestien containers uit gebrand. Bovendien moest de brand weer uitrukken voor een brand in een levensmiddelen- bedrijf, een school en een op slagplaats van oud papier. Hoewel de politie nog geen concrete aanwijzingen voor brandstichting heeft, wordt toeval uitgesloten. „In een aantal gevallen is zeker sprake van brandstichting", aldus een politiewoordvoerder. Alle branden vonden plaats in de weekeinden. De schade be draagt tot nu toe zo'n tien mil joen gulden. Bij de branden van zaterdaga vond heeft de Bredase brand weer al het beroepspersoneel, alle vrijwilligersgroepen uit Breda en de vrijwilligerbrand- weerkorpsen van Terheijden en Nieuw-Ginniken ingezet, in totaal ongeveer honderd men sen. Bij het blussen raakte een brandweerman licht gewond aan zijn enkel. Van de matrassenfabriek Bremafa bleef niet meer over dan een geblakerde puinhoop. Duitse vrouw door echtgenoot uit auto gezet APELDOORN Omdat ze opmerkingen maakte over zijn rijgedrag is een 53-jarige Duitse vrouw dit weekeinde door haar man uit de auto ge zet. Politie-agenten troffen haar totaal overstuur aan in de berm langs de weg tussen Arnhem en Apeldoorn. Het echtpaar was op weg naar hun tweede woning in Fries land om daar hun vakantie door te brengen. Onderweg zette de man achtervolging in op een snelle Mercedes die hem was gepasseerd. Hij reed daarbij zo snel dat zijn vrouw doodsbang werd en hem vroeg het wat kalmer aan te doen. Dat pikte hij niet en hij zette zijn echtgenote de auto uit. De politie nam contact met hem op toen hij in Fries land was aangekomen, maar hij weigerde zijn vrouw te ko men halen. Uiteindelijk is zij door een kennis, die ook in Friesland was, van het poli tiebureau gehaald. Boris Becker: groter, sterker en zorgelozer LONDEN Een jaar na dato heeft Boris Becker zich dan toch gepresenteerd als de ware kampioen van Wimbledon. Groter, sterker en zelfs een tikje zorgelozer dan menigeen vorig jaar voor mogelijk had gehouden. In '85 was Kevin Curren het slachtoffer van de daden drang van de Westduitser, gisteren kreeg Ivan Lendl een pak op de broek: 6-4, 6- 3, 7-5. „Het centercourt ligt me nu eenmaal", aldus de laconieke Westduitser. „Toen ik er vorige week op stapte, wist ik: hier kan me niets gebeuren, hier hoor ik thuis". Het wordt tevens zo langza merhand de vraag wie in Engeland langer aan het be wind blijft: Margaret That cher of Martina Navratilova. De overmatig gespierde lin kerarm van de uit Praag af komstige tennisspeelster im poneerde, toen het erop aan kwam. De overwinning met 7-6, 6-3 betekende het vijfde achtereenvolgende kampi oenschap - waarmee Borg werd geëvenaard - en de ze vende titel in zeven finale optredens. In de Ronde van Frankrijk hebben de Nederlanders nog weinig succes. Dat geldt be paald niet voor de Amerika nen, die gisteren David Phinney als etappe-winnaar mochten huldigen. Nog veel beter doet de Franse ploeg van Guimard het in eigen land. Dank zij de overwin ning in de ploegentijdrit zijn de eerste zeven renners in het klassement van de ploeg-Guimard met Marie als de trotse bezitter van het geel. Verder onder meer in Sporttribune Boris Becker aas der aces Ploeg Schuiten gekortwiekt Navratilova heerst Geen wierook voor Bart Nolten Herexamen Hans Kroes probleem voor zwemploeg Jan Willem Lugthart prolongeert B-titel Schaatser Jansen ook succesvol op de fiets JOKIO De Liberaal ^democratische Partij van e Japanse premier Yasu- iro Nakasone heeft giste- ij%n een grote verkiezings- eiverwinning geboekt en r{ich verzekerd van de uimste meerderheid in -iet parlement sinds 26 jar. Computervoorspellingen wij zen uit dat de LDP met gemak de 271 zetels zal halen die-no- dig zijn voor een absolute meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Volgens de voorspellingen zou de LDP zelfs 300 van de 512 zetels ha len. De conservatieve pro- Amerikaanse LDP haalde een winst van 50 zetels ten opzich te van de verkiezingen van 1983. De grootste overwinning tot nu toe behaalde de LDP in 1960. Toen wist de partij 296 zetels te veroveren. Grote ver liezer is de Japanse Socialisti sche Partij (JSP), traditioneel de grootste oppositiepartij. De JSP wist deze keer slechts 85 zetels te veroveren, een verlies van 27. Ook bij de verkiezin gen voor de helft van de zetels in de Senaat was de LDP op weg naar een klinkende over winning. De winst betekent een enorme steun voor Naka sone, die volgens geruchten zou willen proberen de partij- regels van de LDP te wijzigen, die voorschrijven dat hij in ok tober aftreedt als partijvoorzit ter en als minister-president. Pagina 4 Ex-premier Tana- ka ondanks omkoopschan daal gekozen ARMOND Een 50-ja- jge Noordwijker is met randwonden aan de ar- ïen en aan het gezicht 'ergebracht naar het :ademisch Ziekenhuis in ;iden na een explosie op jn boot. De ontploffing ïed zich zaterdagmiddag >nd kwart over twaalf •or op zijn polyester ka- itmotorboot, die zwaar 'erd beschadigd. te eigenaar en zijn vrouw wa in bezig de boot, die lag afge leerd in de jachthaven in de farmondse Veerpolder, in te Iden voor een vakantie van fie weken. Ze zetten de koel- ifcst aan, die op gas werkt, •aarna vulden ze de benzine tank van het schip met brand stof. De waakvlam van de koelkast en de benzinedampen zorgden voor een explosie. Het echtpaar sprong overboord. De omliggende boten werden di rect losgegooid en liepen geen schade op. De vrijwillige brandweer van Warmond kon voorkomen, dat het jacht ge heel uitbrandde. Bovendien redde de brandweer de pape gaai van de pechvogels, die hun vakantie in het water za gen vallen. Volgens een woordvoerder van het Energie Bedrijf Rijn land is een koelkast die op gas werkt een zeer zeldzaam voor komend apparaat. Het waak- vlammetje is noodzakelijk om de vloeistof in de koelkast weer in damp om te zetten. KUALA LUMPUR In Australië en Groot-Brit- tannië is ontzet gerea geerd op de terechtstel ling in Maleisië van twee Australische drugssmok kelaars. De twee, Brian Chambers en Kevin Bar low (beiden 28 jaar), wer den vanmorgen vroeg op gehangen in een gevange nis in de hoofdstad Kuala Lumpur. Het is de eerste keer dat in Maleisië westerlingen terecht gesteld zijn wegens drugs smokkel. In totaal zijn de afge lopen jaren 36 mensen opge hangen wegens bezit en smok kel van verdovende middelen. Volgens de Maleisische wetten is de doodstraf verplicht voor personen die meer dan 15 gram heroïne bij zich hebben. De Australiërs van wie een ook de Britse nationaliteit had waren in november 1983 op het eiland Penang ge arresteerd met 180 gram heroï ne in hun bezit. De Maleisische premier Maha thir Mohamad verklaarde: „Wie de anti-drugswet over treedt zal de gevolgen moeten dragen. Wij kunnen in onze strijd tegen dit kwaad niet stil staan bij de kleur van de huid, de filosofie of wat dan ook". Een hoge Maleisische functio naris wees er op dat nooit pro testen uit het buitenland zijn gekomen bij de executie van Maleisiërs, Thais of Singapore- zen, „maar de wereld staat op zijn kop nu blanken zijn opge hangen". ADVERTENTIE Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Ijsbergsla, QO krop i/O Braadworst, 500 g 5484.48 7QQ kilo 9^8 f Er zijn heel wat kruideniers in Nederland, maar helaas blijven er maar weinig kleintjes over. Hebt u ook altijd nog zo'n winkel in de buurt, nu wel licht wat verbouwd tot supermarkt, maar toch al tijd nog „op de hoek"? Dan bent u wel een spek- koper. Herhaaldelijk hebt u in de krant kunnen le zen, dat ,,'s lands grootste kruidenier op de klein tjes blijft letten". En dat is allemaal nog niets ver geleken bij de Leidse Courant, want die krant blijft op de groten én de kleintjes letten. U krijgt veer tien dagen om dat zelf - gratis - té constateren. En daarna voordeliger de Leidse Courant lezen dan u erop abonneren kan niet. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Onderzoek naar lijk in Wassenaarse duinen nog steeds zonder resultaat WASSENAAR De Wassenaarse politie weet nog steeds niets over de identiteit en de doodsoorzaak van de man die vorige week donderdag in de duinen, dertig meter verwijderd van het fietspad van Meyendel, is gevonden. De circa 20 meldingen, die kort na de vondst zijn binnengekomen, hebben tot nu toe niets opgeleverd. Afgelopen week zijn er geen nieuwe meidineen meer binnengekomen. Een eerste sectie van het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk wees slechts uit dat de man, circa 35 jaar oud en 1 meter 80 lang, niet door schedelbreuk om het le ven is gekomen. De politie verwacht eind van deze week het toxicologische rapport uit Rijswijk te ontvangen, over de maag inhoud van de overledene. Morgen wordt beslist hoe het drie man sterke team dat op deze zaak is „gezet" het onderzoek ver der moet voortzetten. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Ceidóe (Bowta/nl

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1