CcidócSoimuit Zestig procent weigert door gemeente aangeboden woning a Leidse musea tentoongesteld STAD OMGEVING Handig 'miniburo' ALLER LEI(DS) NZH wijst tram naar Den Haag af MAATREGELEN IN VOORBEREIDING LAKENFEESTEN VANDAAG VAN START Vier Leidse groepen op Down Town Pop Party Extra geld voor schoonhouden stad £eidóa(2owumt DONDERDAG 3IULI1986 PAGINA 9 Jreld en bril erdwenen jlDEN De vakan- van een 46-jarige iuw uit Leiden is termorgen, ondanks mooie weer, toch in water gevallen. De vogel stond bij een in winkelcen- im De Kopermolen -kele zaken voor haar kantie te regelen. 33ar zonnebril, 1300 a^nse Francs en 500 s,iden had ze op de |ie gelegd. Ze lette g(£n niet op en plotse- _g waren haar spul- verdwenen. Gereedschap ontvreemd LEIDEN Een haakse slijptol, twee boormachines steeksleutels, een waterpas en ander gereedschap met een totale waarde van 2500 gulden is het afgelopen weekeinde ont vreemd uit een loods aan de Lange- gracht. De daders kwamen de loods binnen door het slot van de toegangs deur open te bre ken. Extra bezuiniging op provincies LEIDEN De twaalf provincies moeten 15,6 miljoen ex tra bezuinigen in 1987. Dat heeft staatssecretaris van bin nenlandse zaken Van Amelsvoort donderdag bekendge maakt in een brief over de uitkeringen uit het Provincie fonds. Eerder was in 1984 besloten tot een ombuiging van 6 milioen op de uitkering 1987 in verband met personeelsbe- perking. De toename van de totale ombuiging op het Provinciefonds voor 1987 bedraagt ten opzichte van 1986 dus 21,6 miljoen. Volgens de meerjarenraming neemt het uitkeringsbedrag uit het Provinciefonds in 1987 overigens toe met één pro cent. De gevolgen van het ontwerp-regeerakkoord van 30 juni zijn nog niet verwerkt in deze ombuigingen. Ter ver goeding van de kosten van nieuwe taken krijgen de pro vincies 6,5 miljoen extra. Drie miljoen daarvan betreft de sanering van specifieke uitkeringen met betrekking tot musea. Dit is een overheveling van de begroting van het ministerie van WVC. De bestuurlijke medeverantwoorde lijkheid van de rijksoverheid voor 44 musea wordt hiermee gedecentraliseerd naar de provincies. EVEN WENNEN LEIDERDORP Ook het personeel van de pas geo pende meubelboulevard in Leiderdorp moet nog wen nen aan de enorme win keloppervlakte. Om tien over half zes ging gister middag het alarm af bij één van de firma's in het complex langs de Persant Snoepweg. Het ging echter niet om een inbreker met snode plannen, maar een argeloze klant die nog door het bedrijf liep te wandelen, op zoek naar een leuk ameubelement. Het personeelslid dat de zaak nad gesloten, had de LEIDEN Voor de eventuele aan leg van een tramverbinding tussen Den Haag en Leiden bestaat bij de reizigers, en zodoende ook bij de NZH, onvoldoende belangstelling. Van het negentien kilometer lange tracé zouden dagelijks ongeveer twaalfduizend mensen gebruik ma ken. Om de aanleg te kunnen recht vaardigen zijn dagelijks bijna 23.000 reizigers nodig. Dit blijkt uit een eerste verkennende studie van de NZH naar de vervoers- kundige haalbaarheid van zo'n tram- verbinding. Bij de studie, die eind 1985 is uitgevoerd, is rekening gehou den met de situatie van onder meer het openbaar vervoer en de werkge legenheid zoals die in het jaar 2000 kan zijn. De onderzoekers hebben ge kozen voor dat jaar omdat ze de kans dat er vóór 1995 tussen beide steden weer een tram zal rijden niet waar schijnlijk achten. Volgens hun verdient het aanbeve ling nadere studie te verrichten. Ver dere doortrekking van de tram van Leiden- Centraal Station naar bij voorbeeld Leiderdorp, Merenwijk, Oegstgeest of Katwijk, of van het Haagse centrum naar bijvoorbeeld Scheveningen, zou het aantal rezigers flink kunnen doen toenemen. De aanleg van een tramlijn tussen Lei den en Den Haag zou, zo stellen ze, dan wellicht toch tot de mogelijkhe den behoren. Bij de studie is uitge gaan van vijf routes waarlangs de lijn gevoerd zou kunnen worden. Een route via Voorburg, Leidschendam en Voorschoten is naar hun mening, gelet op het reizigersaanbod, de gun stigste. Het idee om de tramverbinding te herstellen is jaren geleden in Leiden geopperd als mogelijkheid om de Ste venshof te ontsluiten. Al eerder, na onderzoek door een provinciale werkgroep, bleek het lijntje niet haalbaar. Dit jaar is het overigens precies 25 jaar geleden dat de „Blau we Tram", die beide steden met el kaar verbond, werd opgeheven. LEIDEN Ruim zestig 83 procent van de geregis treerde woningzoeken den in Leiden weigert een aangeboden woning, achttien procent deed dit 8S al tenminste één maal eerder. Dit is gebleken uit een onderzoek van de gi gemeente. Het college w heeft inmiddels een tweetal alternatieven 84 aangedragen om deze ontwikkeling te stoppen. 1 Oftewel er wordt een sanctiebeleid in het le- H ven geroepen zodat de woningzoekende na drie j J weigeringen geen aan bod van de gemeente - meer behoeft te ver wachten. Ofwel, de ge- 8 meente doet geen aanbo- den meer maar laat de woningzoekenden zelf solliciteren naar een wo ning. De gemeenteraad neemt hierover in het najaar een beslissing. De reden van de weigering is van een grote groep (32 pro cent) woningzoekenden on bekend omdat deze nadat hen een een woning is aange- geren, blijken de leeftijd van boden, niets van zich liet ho- de woning, het woningtype ren. Andere prominente re- en in mindere mate de huur denen om een woning te wei- van de woning te zijn. Nieu- De woningzoekende blijkt wél bereid meer aan huur te betalen mits de nieuwe wo ning voldoet aan zijn eisen. Naarmate oude woningen in een hogere huurklasee val len, neemt het weigerings percentage toe. Van nieuwe of gerenoveerde woningen wordt wel een hogere huur geaccepteerd. Ook voor flats is de bereidheid gering om een hogere huur te gaan be talen. Voor het onderzoek werd de gang van zaken rond 300 wo ningen bekeken. Van dat aantal werd 62 procent direct geaccepteerd, de overige werden één of meerdere ma len geweigerd. Eén woning, een dure flat, werd zelfs door 19 woningzoekenden gewei gerd. Door een sanctiebeleid in te stellen kan de vrijblijvend heid rond de registratie opge heven worden. Wanneer drie maal een woning wordt ge weigerd, wordt de woning zoekende uitgeschreven. Hij heeft echter wel het recht be zwaar aan te tekenen bij voorbeeld, omdat de aange boden woonruimte niet pas send zou zijn. Een andere mogelijkheid is dat de huizen die vrij komen door de ge- we of gerenoveerde wonin- van hoogbouw. Oude flats afgewezen. Vooral de flats in meente worden gepubliceerd, gen zijn meer in trek dan blijken zeer moeilijk te ver- de Slaaghwijk blijken nau- Wie geïnteresseerd is, zal dan oudbouw, voor laagbouw huren, twee/derde van het welijks te slijten omdat ze uit eigen beweging moeten geldt hetzelfde ten opzichte aanbod in deze sector wordt aan de dure kant zijn. reageren. RB33K3BE39HnO «LEIDEN Leiden is de ■ttad van hofjes en brug getjes, van de oudste uni versiteit van Nederland, van prachtig gerestau reerde monumenten en vele musea. En alles wat de Sleutelstad aantrekke lijk maakt, moet gepro moot worden. De Leidse Lakenfeesten zijn dan Dok vanuit die gedachten- gang opgezet. Dit in de £oop toeristen en dagjes mensen naar de Sleutel stad te lokken. QVoor toeristen zijn vooral de »-vele musea, die Leiden op haar grondgebied herbergt aantrekkelijk en daarom leek het de Stichting Leiden Mu- seumstad aardig om tijdens de Lakenfeesten een tentoonstel ling over de Leidse musea te —houden. Deze tentoonstelling „Leiden: Museumstad" is van- ""iniddag officieel geopend en is kot en met 15 juli in de fraaie hooglandse Kerk te bezichti gen. Vier studentes van de ïgfteinwardt Academie hebben \l^ich met de inrichting bezig jgehouden. Na 15 juli zal de tentoonstelling vijf jaar door (Nederland rond reizen. In het Pesthuis, voorlopig nog ^dependance van de Rein- wardt Academie, werd de af gelopen periode hard door de studentes aan de voorberei dingen van de tentoonstelling gewerkt. Overal waren tim- mergeluiden en steeg er een ;eur van verf en spiritus op. »inds half februari zijn de tweede jaars studentes Caro- lien Nuijens, Wendela Brou- er, Hilje Wolfson en Marijke ïllen met de voorbereidin- Ijgen bezig. Tot maart nog maar twee dagen per week, I daarna vijf dagen per week £^en sinds enkele weken ook avonds en in de weekein- LEIDSE Jf LAKENFEESTEN den. De studentes van de Reinwardt Academie zijn in hun werkzaamheden ter zijde gestaan door medewerkers van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie. Aantrekklijk „We kregen de opdracht een beeld te geven van de musea in Leiden. De tentoonstelling moest aantrekkelijk zijn en de bezoekers aanzetten ook de musea te bezoeken. Verder moest de tentoonstelling flexi bel van opzet en eventueel ge makkelijk te verkleinen zijn. De voorwerpen uit de musea, die op de tentoonstelling wor den getoond, moesten eenvou dig in te pakken en te vervoe ren zijn, omdat de tentoon stelling nog gaat reizen", al dus Wendela Brouwer. Met al deze richtlijnen voor ogen bezochten de studentes de Leidse musea en lieten de keuze van voorwerpen voor de tentoonstelling over aan de musea. „Ze zijn die spullen ten slotte vijf jaar kwijtzegt Carolien Nuijens. „Ook moest alles een vrij handzaam for maat hebben, omdat het in vi trines moet passen. Daarom ging de molensteen, die het molenmuseum De Valk ter beschikking wilde stellen niet door. Zo'n ding is onhandel baar en de tentoonstelling moest juist erg fexibel zijn. We hebben nu een reischaaf uit de molenmakerswerk plaats in het museum". De tentoonstelling start met een inleidend paneel waarop een overzicht wordt gegeven Aan de opbouw van de tentoonstelling in Hooglandse Kerk werd gisteren nog druk gewerkt van alle Leidse musea. Daar na komen de musea afzonder lijk aan de beurt. Aan de hand van foto's, veelal van het interieur van het mu seum, voorwerpen en begelei dende teksten wordt een beeld geschetst van het be treffende mueum. „Omdat al les handzaam moest zijn kon den we dus bijvoorbeeld geen mummie uit het Rijksmuseum van Oudheden plaatsen. Daarom hebben we nu een foto van een mummiekist en staat er een copie van een beeld van een Egyptische schrijver met hiërogliefen op de tentoonstelling", aldus Ma rijke Hillen. Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde toont verschillende voorwerpen uit Japanen Groenland en het stedelijk museum De Lakenhal laat stempel en mal zien, waarmee vroeger lakenloodjes werden gemaakt, die aan de goedge keurde laken werden beves tigd. Het Boerhaavemuseum toont een voorwerp, dat op eenvoudige wijze een natuur kundig verschijnsel verklaart. Bezoekers van de tentoonstel ling kunnen zelf met dit aar dige instrument aan de slag. Nog zo'n aardige presentatie is die van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. In een kijkdoos, die helemaal zwart is gemaakt liggen enke le fluoriserende stenen. Wie erin kijkt ziet de stenen licht geven. Bijzonder creatief is de presentatie van het museum „De Hortus". In een vitrine liggen een roos, een appel en nog een „voorwerp" uit de Hortus. Via gaatjes in de door zichtige vitrine kunnen de be zoekers de vruchten uit de Hortus dan ruiken. Wegwijzers Op de tentoonstelling staan verder wegwijzers, zoals in de stad, om bezoekers de ver schillende musea aan te wij zen. Een paneel met affiches moet verder de actuele ten toonstellingen in de stad on der de aandacht brengen. Krijgt Leiden er binnen de vijf jaar dat de tentoonstelling rondreist, nog een museum bij, zoals het museum van Na tuurlijke Historie, dan wordt de expostie met enkele pane len en vitrines uitgebreid. SYLVIA VAN LEEUWEN LEIDEN Vier Leidse groepen vullen het pro gramma van de Down Town Pop Party die in het kader van de Laken feesten zaterdagmiddag in het Van der Werfpark wordt gehouden. Het fes tival, waarvan de organi satie in handen is van de Leidse Vereniging van Popmuzikanten, begint om twee uur 's middags. De eerste groep die aan bod komt is Tropical Reptiles: vijf muzikanten die een op de Belgische groep TCMatic geïnspireerde city-beat ten ge hore brengen. Een optreden vervuld van „zweet, adrenali ne en aktie" zo kondigt het vijftal hun optreden aan: „Als Leiden een jungle is, dan zijn wij Tropical Reptiles". Het re pertoire van de tweede muzi kant op rij bestaat uit vurige rock 'n roll afgewisseld door meeslepende ballads. Joe Cool wordt muzikaal bijgestaan door vijf muzikanten in wier midden een tapdancer niet ontbreekt. The Ness Band, de derde deelnemer, dankt zijn naam aan de twee zangers Nes en Nesja Boereveen. De vijf mans-formatie speelt op eigen wijze uitgevoerde soul-num- mers van ondermeer Chris Rea, Hall Oates en Boz Scaggs. De muziek van de vierde groep T.T.Togs wordt door de bandleden zelf ge schreven. Onstuimige ritme- partijen dragen de muziek van deze band naar een swin gend niveau, T.T.Togs is niet alleen leuk om naar te luiste ren maar nog aardiger om te bekijken. Het pop-festival duurt tot 18.00 uur. De toe gang is gratis. Voor nog geen tien gulden biedt VVV Leiden een da garrangement aan: Naar Schatten uit Turkije" in het Rijksmuseum van Oudhe den, poffertjes eten bij het stedelijk molenmuseum De Valk en de Rembrandtwan- deling maken. Boeken (tot 22 september) bij VVV Lei den, Stationsplein 210, tel. 146846. Bij de prijs zijn enke le voordeelcoupons inbegre pen, en bovendien kan voor een speciale tentoonstel- lingsprijs worden overnacht in diverse hotels. Lezing In het kader van de interna tionale tentoonstelling Schatten uit Turkije", te zien in het Rijksmuseum van Oudheden, wordt zater dag een lezing gehouden. Prof. dr. David Stronach van de Universiteit van Ber keley behandelt het'onder werp „Urartian art and ar chaeology" in het Centraal Faciliteitengebouw var de Rijksuniversiteit Leiden. Cleveringeplaats 1, zaal 011. De lezing begint om 15.00 uur en is voor iedereen vrij toegankelijk. In september worden nog zes voordrach ten rond de tentoonstelling gehouden. Kevelaer De bedevaart naar het West- duitse Maria-oord Kevelaer heeft dit jaar plaats van don derdag 7 tot en met zaterdag 9 augustus. De reis is be stemd voor pelgrims uit de regio's Den Haag en Leiden. De bedevaart is een geheel verzorgde busreis compleet met hotelverzorging en maaltijden. Er zijn evenwel ook mogelijkheden voor mensen, die van eigen ver voer gebruik willen maken of die zelf hun overnachtin gen regelen De inschrijfter mijn sluit op 24 juli. Voor in formatie en inschrijving kan men terecht bij: de heer J.L.J. Dingjan (Leiden), tel. 071-133415 (na 20 uur). LEIDEN Het college van B en W is van plan twee ton extra uit te trek ken voor het schoonhou den van de stad. Op deze wijze hoopt men vooral het probleem van zwerf vuil en hondepoep aan te pakken. Hoe het geld pre cies besteed zal gaan wor den, is nog niet bekend. Bij de totstandkoming van het college enkele maanden gele den, werd een prioriteitenlijs tje opgemaakt voor noodzake lijke uitgaven de komende vier jaar. In het totaal ging het om een bedrag van vijf mil joen gulden. Voor '87 is voor een aantal maatregelen één miljoen gulden uitgetrokken. Of dit bedrag ook werkelijk beschikbaar is, hangt af van het beleid van een nieuwe re gering ten aanzien van het ge meentefonds. Het college houdt er rekening mee dat er bezuinigd moet wordenom geld voor nieuw beleid vrij te maken. In het voorstel van het college is ondermeer geld uitgetrok ken voor een onderzoek naar de toeristische mogelijkheden van Leiden, de volwassenene ducatie, buurt- en wijkcomi- té's, de Technisch Bewoners Adviseurs, meer ondersteu ning voor startende bedrijven en verbetering van de huisves ting van amateur-kunst. Bo vendien wordt voorgesteld een jaarlijkse aanmoedingsprijs in te stellen voor amateur-kuns tenaars. Het college is ook van plan meer aandacht te beste den aan voorzieningen voor gehandicapten. Een aantal prioriteiten heeft het college voor zich uitge schoven. Het gaat ondermeer om de ondertunneling van het Stationsplein, kinderopvang en het buurt/clubhuis en bi bliotheek in de Stevenshof. Ook voor de sanering van mi- lieuhinderlijke bedrijven, waarvoor tenminste vier ton nodig zou zijn, is geen geld be schikbaar gesteld. Volgens wethouder J. Peters (ruimtelij ke ordening) omdat niet dui delijk is hoeveel geld daarvoor nodig is. Mocht zich vokgend jaar echter een situatie voor doen waarin financiële bij stand van de gemeente ge wenst is, dan zal de gemeente raad daarvoor een apart voor stel voorgelegd krijgen. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. Dc nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noleer als nieuwe abonnee ingaande - Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -ms ier j

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9