Tine Langeveld nu wel op haar hoede TENNIS CIRCUIT TAND Hollandse Regenbogen drijven toch beter Wybo Lelieveld weer ouderwets „In de bergen word je wielrenner" SPORT fickbeSomcwl DONDERDAG 3 JULI 1986 PAGINA SASSENHEIM Tine Langeveld bleek gisteren in Sassenheim wel op haar hoede. Had de voor Unicum competitie spe lende Alphense zich vori ge week tijdens de dis trictskampioenschappen nog laten verrassen door B2-speelster Madelijn Da- men, tegen C-topper Ca- rola Geerlings maakte Langeveld op het toer nooi van de Sassenheimse TV geen fout. Geerlings tijdens diezelfde „dis tricts" op haar beurt ove rigens te sterk voor Da- men... maakte wél een goede indruk tegen de papieren nummer één van het DEB. De 5-7, 3-6 nederlaag kon dan ook alleszins eervol worden genoemd. Bij de heren in B geen verras sende uitslagen. Marcel Vink sloeg zich ten koste van Onno van Paridon (6-3. 6-1) een rondje verder, terwijl Frank Liefbroer een andere C-spe- ler, Loek Verhees, de door gang versperde. Ruud War merdam en Anton Wil van Zoelen ontmoetten in hun dubbel ook al geen proble men. Erik Snellenberg en Philip Nagtegeller maakten slechts drie games. Bij de C-heren bereikten Jan Baan en Matthijs Glastra de laatste acht. Glastra deed dat door Jan Willem Vreeswijk met 6-1, 6-4 te verslaan; Jan Baan door een w.o. tegen Erik de Vries. Marco van Trigt en Sjoerd van der Mark maakten indruk in het HDC. Rijnkan- ters Dick van Iterson en Jan Kuivenhoven waren kansloos en keerden dan ook gameloos in het clubhuis terug. Het herenenkelspel D is hal verwege het evenement al vier van de acht geplaatste spelers kwijt. Gisteren wer den de als vierde geplaatste Henk Peters (4-6, 1-6 tegen M. Prins) en nummer zeven, wedstrijdleider Lourens Nieu- wenhuis (2-6, 3-6 tegen J. Rinzema) uitgeschakeld. Bij de D-dames gaat het aanzien lijk beter met Corry van Grieken. Na haar overwin ning eerder in de toernooi- week op favoriete Rita Vos kuil, volgde gisteren een 6-2, ret. tegen de geblesseerd op gevende Kusano. Een plaats in de' finale was het directe resultaat. Leontine van Laar hoven is nog niet zover. Na haar knappe overwinning op Annette Hooghoudt (6-2, 7-5) is die eindstrijd echter nog maar een gewonnen partij ver. De 30+ heren zagen Leo Le- feber uit het toernooi verdwij nen. De bovenaan de single- lijst geplaatste Lissenaar trof in René de Groot een tegen stander die de ballen nog be ter terugsloeg: 4-6, 3-6. Die bovenste helft van de HED30+ lijst moet het in het vervolg van het toernooi ove rigens zonder geplaatste spe lers stellen. Sprinkhuizen en Biezeman waren al uitgescha keld, Bernd Ritter (4-6, 1-6 te gen Leen Fransen) volgde gis teren hun matige voorbeeld. Een ontwikkeling die gunstig lijkt voor Rob Jansen. De pa pieren nummer twee won zelf in ieder geval wel ruim: met 6-3, 6-2 van Ben Eikens. Het herendubbelspel bij de dertigplussers moet het sinds gisteren overigens ook al zon Tine Langeveld liet zich niet verrassen door Carola Geerlings. der officiële lijstaanvoerder doen. Dobson en Harris trof fen het niet met opponenten Wim de Klerk Wolters en Guus Kosters. Zo'n drie uur nadat de baan was betreden, werd de laatste bal geslagen. En was de 4-6, 6-3, 7-5 over winning van De Klerk Wol ters en Kosters een feit... TeHaDo Voor Andy van Rijn is het tennistoernooi van TeHaDo definitief afgelopen. Van Rijn, eerder al door Ronald Lam mens uit de singlestrijd gesla gen, werd gisteren ook bij de C-dubbels met een nederlaag geconfronteerd. Met Mare Nije kwam Van Rijn tegen Alexander van de Berg en Jacco Schoonenwolf niet ver der dan vier games. Een ver- liespartij waar Nije overigens wel een knappe zege tegen over kon stellen. De als derde geplaatste Paul Bakker werd met 6-4, 6-2 verslagen. Ook Eelco van Adrichem haalde de kwartfinale bij de C-heren. Vaste Hans de Roode bleek niet vast genoeg: tweemaal 2- 6. Gerard Bakker is niet alleen tafeltenniscoach, hij is in de zomer ook iemand die af en toe („Veel te weinig") een tennisballetje heen en weer slaat. Tegen R. van Houten lukte dat best, gezien de 6-0, 6-0 zege van Bakker. Silvain de Ruyter mag zich bij de D- heren de eerste kwartfinalist noemen. J. de Vries werd met 6-2, 6-3 geklopt. Joop Bekke ring, voorzitter van de in Ha- zerswoude Rijndijk gevestigde tennisvereniging, bleef giste ren overeind in „het dorp". Victor de Groot kon Bekke ring in het HED35+ niet be dreigen: 2-6, 3-6. GERT-JAN ONVLEE WARMOND Ook op de vierde en laatste dag van de teamwedstrijd tussen de Regenboogzeilers van Holland en Friesland, was het niet mogelijk te genie ten van spectaculair zeil werk. Bollende spinakers, ver uit de boot hangende trapezeartiesten; ze kon den gisterochtend weer niet worden gesignaleerd op de bijna rimpelloze Ka- gerplassen. Opnieuw een drijfpartij, derhalve. En opnieuw een ingekort tra ject, omdat de eerste boei na het „eindeloze" eerste kruisrak maar meteen tot finish werd gepromo veerd. Bij die finishlijn echter niet opnieuw een Fries feestje. De Hollan ders bleken veel te heb ben geleerd van de drijf partij een dag eerder en legden beslag op de eer ste, derde, vierde en vijfde plaats. Een zeer forse dag zege èn de daardoor even eens ruim uitgevallen to taaloverwinning vormden de beloning voor het ster ke Hollandse zeilwerk. Want het mocht dan allemaal niet spectaculair ogen. knap zeilwerk werd er door de hol- landers gisteren wel degelijk afgeleverd. Door Martin Hei- neke bijvoorbeeld. In zijn „Dertien Ongelukken" slaagde Heineke er immers in de eer ste plek te veroveren. En dat, terwijl de sterkste regenboog- zeiler tijdens deze Kaagweek, de Fries Harrie Amsterdam, al spoedig een forse voorsprong had opgebouwd op de rest van het veld. Ook al omdat Am sterdam verzuimde op z'n ide ale koers te blijven, kon Hei neke z'n achtervolging echter toch nog succesvol afsluiten. Niet afleen Heineke zeilde echter goed in de op revanche beluste Hollandse ploeg. Het optreden van Betting Bakker mocht er ook zijn. Bakker, als invaller in de ploeg gekomen voor de wegens droeve fami lie-omstandigheden afgereisde Bouw van Wijk, dreef gerouti neerd mee in de grote groep en nam op de laatste meters ook nog eens enige afstand. De minieme friese voorsprong na drie dagen was op dat mo ment al teniet gedaan. En werd definitief tot een onover brugbare achterstand toen Hollands teamleider Luut de Groot (vierde) en Peter Hoog- endam (vijfde) zich aan de fi nish vervoegden. Omdat de Jantje van Leyden van Peter Kempeneers zich ook nog eens op de zevende positie nestelde, werd een „monsterachtige" dagzege (19 3/4 tegen 35 pun ten) een feit. En daarmee de eveneens duidelijk te noemen totaalzege van de Hollanders: 107 1/4 tegen 121 3/4. GERT-JAN ONVLEE LEIDEN Tijdens een avondinstuif van zijn ei gen vereniging heeft Wybo Lelieveld ouder wets uitgehaald met een overwinning op de 1000 meter in een aanspreken de tijd. Bonds- en clubtrainer Bram Wassenaar voorspelde het al voor de wedstrijd van De Ba taven: „Het is niet aleen goed weer voor de 400 maar ook voor de 1000 meter". Zeker op de kilometer kreeg hij gelijk en om dat te bewijzen voltooi de hij die afstand zelf (tweede achter student Hans Post in 2.36.3 minten) opzienbarend Snelste van de avond werd Wybo Lelieveld die attent lo pend de eerste serie won in 2.26.8 minuten. Daarmee was hij ook de aanvoerder van een groot veld regionale atleten die goede tijden realiserden. Hans van Voorden noteerde 2.29.2 minuten en was twee tienden sneller dan Jan Jan sen, die de tweede Oerbataaf (Kees van Klink) toch nog ruim Voor bleef (2.35.0 minu ten). In de op een na snelste serie stond het duel der Hol land atleten centraal. Michel Moll wilde per sé tegen Cor van der Kroft en Niek Klin- KATWUKER EDDY KOUISS FIETST IN SPAANS AMATEURPELOTON KATWIJK Terwijl de ploegleiders van Neder landse amateurploegen steen en been klagen over het gebrek aan „klim mers" in Nederland, fietst in Spanje een Katwijker bijna dagelijks heuvel op en af: amateur Eddy Kouiss, twintig jaar oud en sinds vorig jaar deel uitmakend van de Spaan se topformatie Avila Ro- jas. De manier waarop Kouiss daarin een plaats heeft veroverd doet den ken aan de weg die En gelstalige renners als Sean Kelly, Stephen Roche en Phil Anderson in Frank rijk volgden voordat zij debuteerden in het prof- peloton: ook zij moesten zich als „vreemdeling" zien te redden in een om geving, waar aanvankelijk niemand een helpende hand toestak. Door hun opvallende prestaties dwongen zij echter eerst een amateur- en vervol gens een profcontract af en dat is wat ook Kouiss voor ogen staat: „Ik wil binnen twee jaar prof zijn. Ik zie dat helemaal zitten, je geld verdienen op de fiets". De voorkeur van Kouiss voor het zware klimwerk is niet toevallig: reeds in zijn jeugd fietste hij het liefst in de Lim burgse heuvels. Kouiss: „Ik heb nooit van dat gedrang ge houden in de vlakke criteri ums. Die rondjes rond de kerktoren zijn trouwens veel te makkelijk: als je het tempo een beetje kunt volgen, zit je al snel in de prijzen". Daarom reed Kouiss veel liever vel- dritten. Wedstrijden waarin de prestatie zuiver individueel is omdat daarin bijna niet gepro fiteerd kan worden van het werk van een concurrent. Kouiss legde er het nodige ta lent aan de dag: in zijn nieu welingen-periode (15- en 16-ja- rigen) won hij zo'n 17 veldrit- ten en eindigde hij steeds bij de eerste drie. Bii de junioren werd hij 22 maal als winnaar gehuldigd. Alleen Sinds april vorig jaar heeft Kouiss het accent echter ver schoven naar de wegkoersen. Over de bergen van Spanje. Tijdens een vakantie bij zijn grootouders ontdekte hij dat er in de omgeving een wedstrijd zou worden gereden. „Ik wilde dat wel eens proberen, wiel rennen in de bergen", blikt Kouiss terug. „Ik heb daar toen een licentie aangevraagd, ben gestart en merkte dat het klimmen me goed af ging". Kouiss reed zelfs zo sterk, dat hij gerenommeerde Spaanse amateurs „naar huis reed". Slechts één renner was die dag te sterk voor hem. „Ik stond er zelf van te kijken, dat ik dat kon. Korte tijd later besloot ik in Spanje te blijven en te kij ken, hoever mijn mogelijkhe den reikten". Dat Kouiss daarmee een stap in het duister nam, was hem direct duidelijk: zonder auto, geen woord Spaans sprekend en vooral: zonder begeleiding, want zonder ploeg. Kouiss: „Ik moest alles alleen doen in de koers. Als ik lek reed, moest ik maar hopen dat ik een nieuw wiel kreeg. De volgauto van mijn club reed altijd er gens achteraan. Daar stond je dan, vijf minuten te wachten voordat je weer verder kon". Kouiss herinnert zich nog goed dat hij eenmaal met de bus naar een startplaats reisde, ver van zijn grootouders. Zon der eten kwam hij om tien uur 's avonds aan op de plaats van bestemming. „De volgende dag heb ik verschrikkelijk afge zien. Ik werd helemaal gek van die bergen. Als je dacht dat je eindelijk boven was, moest je nog een heel stuk. Ontzettend, wat was dat erg". Krachtpatser Kouiss' prestaties bleven niet onopgemerkt. Hij verwierf zich al snel de bijnaam „Eddy de Columbiaan" in het ama teurpeloton, dat hem regelma tig moest laten rijden zodra de weg omhoog liep. „Achteraf", zegt Kouiss lachend, „hoorde ie dat ze tegen elkaar gezegd hadden: Die Hollander is gek, als ik weer was weggespron gen." Ploegleiders toonden hun interesse voor „de Hol landse krachtpatser" en afge lopen winter bood één van hen Kouiss een contract. De contacten verliepen via Albert Stofberg, ex-bondscoach van de Nederlandse veldrijders en nog altijd begeleider van Kouiss en de profs Matthieu Hermans en Erwin Nijboer, die beiden in de Spaanse prof- ploeg van Seat rijden. Kouiss is zeer te spreken over de gang van zaken bij zijn ploeg, Avila Rojas: „De verzorging is uitste kend. Kleding, materiaal, ho tels, eten, noem het maar op. Alles is tot in de puntjes gere geld. Bovendien woon ik schit terend in bij mijn ploegleider. Ja, je zou kunnen zeggen dat ik nu leef als een prof". Het fietsen in Spanje bevalt Kouiss „uitstekend". „Ik ben iemand die geen gezeur aan zijn hoofd moet hebben. En dat is precies de mentaliteit in Spanje: ie mag doen wat je wilt. Wil je na afloop van de koers naar de disco? Geen pro bleem. Jè móet niks, maar je mag". „Maar denk niet, dat je kunt lopen flierefluiten. Als je niet presteert, vlieg je er met een uit. Wat dat betreft, is het Spaanse systeem keihard". „Aan de andere kant is het toch weer elke dag feest rond de koers. Je komt vaak door dorpjes waar nooit iets ge beurt. Plaatsjes midden in de woestijn, waar de bevolking door het dolle heen is als het peloton langs rijdt. Analfabe ten, die daar wekenlang naar vooruit kijken en die uren voor de doorkomst al langs de weg staan". „Maar ook buiten de koers doe ik nog steeds veel indrukken op. Het idee, dat je daar op straat de vruchten uit de bomen kunt plukken, dat is hier niet voorstelbaar. Het zijn allemaal redenen, waarom ik nog geen moment last heb ge had van heimwee. Geen mo ment". Ervaring Kouiss ziet het wielrennen in Spanje als een ideale voorbe reiding op een eventuele loop baan bij de profs. „Een groot voordeel is aat in het peloton veel ex-profs meefietsen. In onze ploeg zit er ook één. Daar leer ik erg veel van; zo'n jon gen vertelt je bijvoorbeeld hoe belangrijk het is dat je niet te veel drinkt in de warmte, en dat je dan juist veel moet eten. Al die informatie is erg waar devol, omdat je bij de profs on der dezelfde omstandigheden fietst. Met die gedachte ben ik naar Spanje gegaan: hoe kan ik meer ervaring opdoen. Nu leer ik hoe ik mijn krachten moet verdelen, hoe je moet ademen en hoe je het beste herstelt. Kortom: hoe je wiel renner wordt". Amateurs worden in Spanje bepaald niet met rust gelaten. Elke dag is er wel een een- dagswedstrijd, of is een etap pekoers aan de gang. Aan deelnemers geen gebrek: Spanje telt liefst 200 gespon sorde amateurploegen en ook buitenlandse selecties komen graag naar de zware bergkoer- sen, waarin overigens veel geld is te verdienen. Kouiss laat enkele grote bekers zien, die hij in de wacht heeft ge sleept. Belangrijke overwin ningen zijn tot nog toe uitge bleven, maar gezien zijn eer dere prestaties kunnen die haast niet uitblijven. „En zo'n overwinning is héél belang rijk", weet Kouiss. „Als je een etappekoers wint, ben je ver zekerd van een profcontract en daar gaat het mij uiteinde lijk om". „Binnenkort rijd ik in Madrid. Daar zijn altijd veel mensen van profploegen, dus daar moet ik ik mijn slag slaan. Hoewel... ik ben nog erg jong en mijn sponsor over weegt een profploeg op te zet ten. Misschien kan ik daar be ter op wachten". PIETER EVELEIN kenberg lopen. Waarom werd al snel duidelijk: Moll versloeg zijn clubgenoten van begin af en noteerde een fraaie 2.29.7 minten, voor Klinkenberg (2.32.3) en Van der Kroft (2.33.2). De serie werd overi gens wel door een Bataaf ge wonnen: Jan Verloop zag door een exclusieve taktiek (op 200 meter vooor de finish lag Ver loop nog kansloos) kans de wedstrijd in 2.29.1 minuten te winnen. Ook de vierde serie leverde een fraaie Bataven overwin ning op: „Maarten van Manen liet 2.33.7 minuten achter zijn naam noteren en gaf daarmee zijn belagers het nakijkern. Clubgenoten Hans Ravensber- gen en Jaap Duivenvoorden bleven nog enigzins in de buurt met 2.35.3 en 2.36.32 mi nuten, maar bedreigen was er niet bij. Op de overige num mers had de organisereende vereniging een „vreemde" winnaar. Op de 100 meter won Erik van Veen van AVR en was Holland loper Jaap Dirkx met 11.3 seconden even snel als Shane Williams. Peter Blokker en Michel Moll gaven elkaar weinig toe met 11.6 ese- conden en ook Jopseph Rusel (Holland noteerde die tijd. Bij de jongens legde Keimpe Roosjen het met 11.7 seconden Bij de dames won Sandra van Rijt haar serie in 12.9 seconde, maar Hellen Bank was in haar serie met 12.8 seconden net iets rappper. Marian Langze- zaal noteerde eveneens 12.9 se conden. Op de 400 meter kwam Arnold van Atten het verst door zijn 52.7 seconden. Arie Schooneveld snmaakte het genoegen zijn serie te win nen, maar was een tiende langzamer. Bese regio atleet werd overigens Gert Jan Faas die 50.6 seconden noteerde. Bij de dames een opvallende 400 meter van B juniore Ellen Si| verentand (1.01.2) minuut. Het hinkstapspringen was ee puur Leidse aangelegenhei< Hans Verschuur won me 12.76 meter voor Spartaa Heino Stroet (12.68) en Bata< Theo Brusche 12.57 meteq Holland dame Margriet Mui Iers probeerde het op dit (voq voor vrouwen verboden) nuni mer en kwam tot 9.92 metei Bij de dames op de 1000 metq werd Marian van Klink twe^ de 10,3.05.1 minuten voor J<{ landa Dorlas (3.09.8 minuten; Bij de jongens was Frank Pos| humus de snelste (2.38.4 mini) ten). i ADO in strijd om landstitel DEN HAAG Met de thuisoverwinning van 5-3 van gisteravond te gen het Utrechtse UW plaatste hoofdklasser ADO zich definitief bij de eerste zes. Deze zul len na het WK, dat van 19 juli tot en met 2 au gustus in Nederland plaats heeft, strijden om het nationale honkbal kampioenschap. In de ontmoeting tegen UW keek ADO tot aan de achtste innings tegen een achterstand van 3-1 aan. Kruijs en Fluonia van UW sloegen de bal in de vierde respectie velijk zes innings over de hekken. Dit bracht de stand op 1-3. Er was sprake van een tam begin, maar naar mate de wedstrijd vor derde, steeg het peil. In de achtste slagbeurt van ADO bij de stand 2-3 met één man uit begon nen de honken vol te lopen. Coach Nico de Bies van UW besloot zijn eerste werper Gon zalez in te zetten om de ADO af te stoppen. Dat kwam echter be drogen uit. Met alle honkeb bezet en twee man uit en Geza Ko- vacs op twee slag was de wedstrijd nog niet gewonnen voor UW. Gonzalez kreeg moeit met zijn controle en Kovacs sloeg de bal vervolgens tegen het hek. Dat betekende drie punten voor ADO en uiteindelijk een zege van 5-3. Atletiek Larry My- ricks was de grote ster e Miguel tijdens internationale e de wedstrijden in Rhede Sportwereld Voetbal Portland Noguera, verdediger van Real (WD1). De Amerikaan Madrid en het Spaanse voetbalelftal, beter be- kend als Chendo, en prestatie bezet Myricks E zijn vrouw zijn gewond de eerste plaats op de geraakt bij een auto-on- wereldranglijst van dit geluk in de omgeving seizoen. van Toledo. Bij het on- Voetbal De Deen E geluk kwam de drie John Eriksen van Feye- E weken oude zoon van noord heeft gisteren Chendo om het leven. een contract voor drie Voetbal Julio Perei- jaar getekend bij Ser- e E ra is de nieuwe trainer vette Genève. Hoeveel van het Portugese elf- de Rotterdamse club e E tal. Ruim veertien da- ontvangt voor de over- s E gen nadat de nationale gang van de spits naar e ploeg op het WK in Zwitserland, is niet be- e Mexico werd uitgescha- kend. Servette trok keld, is hij benoemd tot voorts de Franse inter- e national Bernard Gen- ghini aan. BELANGRIJK! We hoeden grote opruiming In onze winkels. Haal nu uw foordeel met onze woggeefprllzen. De opretmlngsaant gen gekten voor zover en zolang de voorraad In elke winkel strekt AARZEL DUS NIET! VEEL SUCCES! Prijzen BTW IncL

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6