Geheimzinnigheid troef rond vluchtpoging Oostduitsers VN-hulpkonvooi mag vluchtelingenkamp in Zuidafrikaanse arrestanten worden berecht uit de weekbladen Htf d®)ENE Acties tegen Shell De politiek wordt niet meer serieus genomen DE TIJD «BUITENLAND CcidócSou/iatit DONDERDAG 3 JULI 1986 PAGINA 5 Proefschrift over gaskamers ongeldig (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De Franse ingenieur Henri Roques, die in '85 promoveerde aan de universiteit van Nantes op een proefschrift waarin het bestaan van de nazi- -gaskamers werd ontkend, is zijn doctorstitel kwijt. De staatssecretaris van Wetenschap, De Vaquet, heeft Roque's felbekritiseerde dissertatie ongeldig verklaard wegens onregelmatigheden bij de aanvaar ding. Zo zou de handtekening van een promotor zijn vervalst. Verder waren twee anderen niet bevoegd zo'n historische „studie" te beoordelen. De Vaquet zei dat hij niet de inhoud, maar de totstandkoming van het proefschrift had afgewezen. De Anne Frank Stichting en het Joodse Wereldcongres hadden bij de Franse regering geprotesteerd tegen de studie. Een van Roque's stellingen was dat het gas Zyklon B een „ontsmettingsmiddel was om gedeporteerden en hun [bewakers te beschermen tegen ziektes". Moord na WK-finale SEOEL Een Zuidko- reaanse vrouw heeft haar man met een keu kenmes doodgestoken toen hij naar huis terug keerde van het kijken naar de wereldbekerfi nale op de televisie bij een vriend. De politie van Seoel meldde giste ren dat de vrouw stelde dat haar man helemaal geen televisie gekeken had, maar naar een an dere vrouw toe was ge weest. Ook op andere avonden zou hij dat ge daan hebben. GEEN SHOAH IN KNESSET JERUZALEM De voorzitter van het Israëlische parlement, Shlomo Hillel, heeft de vertoning verboden van de film Shoah van Claude Lanzmann, die in de ver gaderzaal vertoond zou worden op de dag dat Kurt Waldheim wordt geïnstalleerd als president van Oostenrijk (8 juli). De vertoning was georganiseerd door de onder wijscommissie van de Knesset als een protest tegen Waldheims ver kiezing. Volgens de Jerusalem Post hebben premier Peres en mi nister van buitenlandse zaken Shamir de Knesset-voorzitter mee gedeeld dat het tijdstip van de ver toning „niet opportuun" is. Positieve discriminatie mag in VS WASHINGTON Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft de burgerrech- tenpolitiek van president Reagan een flinke nederlaag bezorgd door te stem men vóór het controversiële idee van po sitieve discriminatie, waarbij banen en promoties worden gereserveerd voor minderheden. Het Witte Huis heeft steeds op het standpunt gestaan dat met het aanvaarden van quota's voor het in- dienstnemen van vrouwen en minderhe den onschuldigen in dit geval blanke mannen worden gestraft. Het Hoog gerechtshof bevestigde echter opnieuw de wettigheid van acties ten gunste van vrouwen en raciale minderheden. Kerncentrale moet toeristen trekken LONDEN In Groot-Brittannië wordt zo'n twee miljoen pond sterling besteed aan een campag ne om toeristen voor een bezoek naar de omstreden nucleaire op werkingsfabriek van Sellafield te trekken. „Kom naar Sellafield en zie wat er zich afspeelt", aldus Andrew Davies, woordvoerder van het staatsbedrijf British Nuclear Fuels. Er is gekozen voor deze andere „politiek" na nieuwe aan vallen op de kernindustrie als ge volg van het ongeluk in Tsjerno- byl. „Wij hebben het publiek in het verleden niet voldoende voorgelicht", aldus Davies. Levenslang geëist tegen kapers van Achille Lauro GENUA In het proces te gen de kapers van het Itali- jaanse cruiseschip Achille Lau ro heeft de openbare aankla ger van Genua zeven maal le venslang geeist tegen de ver meende leider van de kapers en zes medeplichtigen, onder de Palestijnse guerrillalei- der Abu Abbas. Aanklager Carli eiste dertig jaar te lgen een tweede kaper, en ■straffen van drie tot dertig ^jaar tegen zes medeplichtigen. ^Een derde kaper hoorde een jjniet nader omschreven mini- jpnumstraf tegen zich eisen, ■omdat hij bij het onderzoek heeft meegewerkt met de au toriteiten. Abbas, die ervan 50'wordt verdacht het brein ach- 50 ter de kaping te zijn, stond sa- <0 men met negen anderen bij af- ^wezigheid terecht. Een vierde 00 kaper stond niet in Genua te- 50 recht, omdat hij ten tijde van 00 de kaping minderjarig was. Hij 50 wordt door een kinderrechter 5? berecht. «Prototype Hawk «stort neer bij plaatste «proefvlucht «LONDEN Het nieuwe Brit- OOse gevechtsvliegtuig Hawk 200 OOis gisteren tijdens zijn laatste ^proefvlucht neergestort. Hier- kwam de testpiloot van LioBritish Aerospace om het le- 80ven. Het vliegtuig, met een van acht miljoen pond, het enige bestaande proto van de Hawk 200 en zou ÜXJvandaag officiëel ten doop gehouden. Terwijl po- tentiële kopers en topfunctio van British Aerospace fpoekeken stortte het toestel na Seen aantal duizelingwekkende ■acrobatische toeren naar bene den. Het nieuwe type is een ■q eenzits-versie van de tweezit- joflter Hawk, die in 1974 werd ontworpen en onder meer JHloor de RAF en het Red Ar- fows stuntteam wordt ge in bruikt. S Psychiaters isVS: homo's DO 103 iniet langer 30 «geestesziek -WASHINGTON De Vere- -higing van Amerikaanse Psy chiaters heeft besloten homo seksualiteit niet langer als een oomentale ziekte te beschouwen. 50Het besluit om de homoseksu aliteit uit het officiële diagnos tisch handboek te schrappen is 50genomen op een vergadering 50Van de vereniging, die het af gelopen weekeinde werd ge houden. Een woordvoerster zei i^dat dit punt van de diagnos tiek nog maar zelden werd .OOtoegepast en dat er niet vol- elijke t nog 1 (Van onze correspondent Rink Drost) BONN „Een infame leugen", noemt Oost- Duitsland het in West- duitse kranten versche nen bericht over een vluchtpoging met bloedi ge afloop van twaalf Oostduitsers. Het bericht stond in het boulevard blad Bild en de eerbied waardige Frankfurter Allgemeine. De geheim zinnigheid rond de vluchtpoging is overigens groot. Zo is het bijvoor beeld merkwaardig dat de DDR deze affaire zo lang geheim heeft weten te houden. De kranten meldden dat op 7 mei twaalf Oost-Berlijners hadden geprobeerd via de ondergrondse het tunnelnet onder West-Berlijn te berei ken. Zes vluchtelingen zou den ter plaatse door de politie zijn doodgeschoten, de overi gen zouden later zonder vorm van proces zijn gedood. Feit is dat op 7 mei in een ondergrondse trein brand is geweest. Het Oostduite partij blad schreef daar ook over. De brand is ook bovengronds waargenomen. Een deel van het U-Bahn-net kon vijf da- fen lang niet worden ge- ruikt. Dat de Oostduitse pers zo uit voerig over de brand heeft bericht is opmerkelijk. Het Westberlijnse stadsbestuur sluit niet uit dat het om een voorzorgsmaatregel van de Oostduitse overheid ging om bij voorbaat berichten over een mislukte vluchtpoging als onwaar te kunnen be stempelen. aanwijzingen zijn dat er wel degelijk meer aan de hand was dan een brand. Hij vindt de geruchten te ernstig om ze niet onderzocht te laten. „Als ze waar zijn, dan gaat het om een gebeurtenis in Midde n-Europa zoals die zich sinds de Hongaarse opstand in 1956 niet meer heeft voorgedaan". De Frankfurter Allgemeine zet zich af tegen de overhe den aan beide zijden van de grens. De krant verwijt hun geheimzinnigdoenerij waar het gaat zaken die de ver houding tussen de beide sta ten kunnen belasten. De Ber- lijnse redactie van Bild heeft een aantal telefoontjes uit Oost-Berlijn gekregen waarin de geruchten worden beves tigd. Voorzichtigheid na malaria - besmetting SCHIPHOL Als gevolg van het overlijden van een Belgi sche douanier aan malaria, worden de goederen uit Afrika die op Schiphol aankomen, niet in het vliegtuig gecontro leerd maar eerst overgebracht naar een loods alwaar de in spectie plaatsvindt. De temperatuurswisseling moet eventueel aanwezige ma lariamuggen de das omdoen. Ondanks deze voorzorgsmaat regel is er op Schiphol geen onrust onder de douaniers, in tegenstelling tot hun Belgische collega-beambten op de vrachtluchthaven Brucargo, waar vijf mensen besmet raak ten. Een van hen is overleden en een is er nog slecht aan toe. Duitse president De president van West- Duitsland, Richard von Weiszëcker, sprak gisteren het Engelse Hogerhuis en het Lagerhuis toe. Hij is het eerste Duitse staatshoofd dat het Britse parlement bezoocht. MOLOTOV (96) DUIKT WEER OP IN SOVJETPERS MOSKOU Vjatsjeslav Molotov, één van de laatste overlevende politieke figuren uit het Stalinistische tijdperk, heeft deze week zijn rentree gemaakt in de Sovjet pers. Het Sovjet-weekblad „Moskovskie Novosti" publiceerde in zijn jongste num mer een vraaggesprek met de 96-jarige tov werd sinds 1957 nauwelijks meer ge noemd in de Sovjet-pers. Na zijn aftreden wilde de Sovjetleiding hem als ambassa deur naar Nederland sturen, maar dit werd door Nederland geweigerd. Uitein delijk werd Molotov Sovjet-ambassadeur in Buiten-Mongolië. De laatste jaren was er al sprake van een stilzwijgende rehabi litatie van de vroegere strijdmakker van Lenin en Stalin. Twee jaar geleden kreeg Molotov, wiens echte naam Skijabin is, in alle stilte het partijlidmaatschap terug. Rubberkogels voor politie in Beieren (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De politie in Beie ren wordt binnenkort uitge rust met rubberkogels, die vooral bedoeld zijn om op te kunnen treden tegen ge welddadige demonstranten, zoals de betogers tegen de nucleaire opwerkingsfabriek bij Wackersdorf. Tegen deze beslissing is sterk protest ge rezen. Verzet is er ook tegen het besluit van de Beierse politie van afgelopen zater dag, om meer dan 300 Oos tenrijkers, die wilden de monstreren tegen de bouw van Wackersdorf, terug te sturen. Hierover wordt van daag vergaderd in de Bonds dag, waarvan een aantal le den van reces is teruggeroe pen. De Oostenrijkse rege ring heeft al evenmin een goed woord over voor het optreden van de Beierse re gering. Een konvooi van de Verenigde Naties mocht gisteren met voed sel en geneesmiddelen het 25.000 mensen tellende Palestijnse vluchtelingenkamp Bourj El-Barajneh in. BEIROET Een konvooi van de Verenigde Naties is gisteren met voedsel en geneesmidde len het Palestijnse vluchtelin genkamp Bourj el-Barajneh in Beiroet binnengereden om hulp te bieden aan 25.000 vluchtelingen. De vrachtwagens mochten de kampen binnenrijden nadat zij vier uur lang uiterst zorgvul dig door leden van de sji'iti- sche Amal-militie werden on derzocht op de aanwezigheid van wapens. Een aantal Palestijnse vrou wen mocht van de sji'ieten het kamp verlaten om in de stad boodschappen te doen. De mannen moesten echter in Bourj el-Barajneh blijven. Sinds op 19 mei de gevechten rond de drie vluchtelingen kampen in Beiroet tussen le den van de Amal en Pale stijnse guerrillastrijders in alle hevigheid losbarstten, is dit het eerste hulpkonvooi dat het zwaar getroffen Bourj el-Ba rajneh mag binnengaan. Zondag werd een door Syrië gesteunde wapenstilstand rond de kampen van kracht. Tot nu toe zijn bij de gevechten in to taal 149 mensen gedood en 726 anderen gewond geraakt. Onder de bevolking hebben zich allerlei infectieziekten verspreid, en ook schurft, luis en diarree zijn gewone ver schijnselen geworden. SMID JE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 23) De arme professor Tweesteen zag de bom natuurlijk ook wel aankomen en hij schrok :ich alle hoedjes en alle apen, die ter wereld laar mogelijk zijn. Zijn auto raasde évenwei zó rschrikkelljk hard, dat hij de bom onmogelijk itwijken kon. Hij gaf nog wel een vertwijfelde k aan zijn stuurwiel, maar dat hielp niet veel. aar trof de bom zijn motorkap en de arme wt ooggeleerde heer sloot vertwijfeld de oogjes. Si,Daar ga ik." dacht hij nog. „Dit Is het einde alles." En gelaten wachtte hij de onvermij ontploffing af.... En daar sloeg de bom al j®bit elkaar, zij het dan ook dat de slag héél wat minder hard was dan de geschrokken professor ledacht had. Doch tot grote opluchting van de leleerde heer was er geen spoortje van de ge roesde scherfwerking te bespeuren. De bom loeg namelijk uit elkaar tot een hoeveelheid lederachtige stof en de lading die naar alle "ton vinon bleek te bestaan uit een hoeveel heid geurige kunstbloemen Een ware sneeuwbui van bloemen overdekte de toe schouwers op de staanplaatsjes en de mensen braken nu helemaal los in een niet meer te stui ten gelach. Ze vielen gewoon In elkaar van pret, snoven de geuren op en grepen naar de bloe men, die langzaam neerdwarrelden„Een prachtige reclame!" zeiden enkele slimmerds. „Deze wagen rijdt zeker voor het bloemenhuis Japonica. Daar moesten we ook maar eens een bosje gaan kopen. Werkelijk een zéér geslaagde reclame." Maar de onschuldige toeschou wers wisten niet dat deze ongevaarlijke bloe- menbom geworpen was met de kwalijke bedoe ling een aanslag te plegen op de arme professor Tweesteen. En als Kareltje Knetter de echte bom niet tijdig had vervangen door deze schertsbom, wie weet wat er dèn allemaal ge beurd w»«5 DEN HAAG Demon stranten hebben vanmid dag geprotesteerd bij de Zuidafrikaanse ambassa de en het hoofdkantoor van Shell-Nederland, beiden in Den Haag. De demonstratie was gericht tegen de apartheid en te gen Shell die wordt ge zien als een belangrijke steunpilaar van het re giem. Aan de pomphou der van een nabijgelegen Shell-benzinestation werd een brief overhan digd waarin wordt opge roepen de directie van Shell dringend te verzoe ken Zuid-Afrika te ver laten. De brief is onder tekend door de Novib, Pax Christi, Kairos en het Komitee Zuidelijk Afrika. PRETORIA De Zuida frikaanse justitie gaat strafvervolging instellen tegen 780 mensen die on der de noodtoestand in hechtenis zijn genomen. De arrestanten worden beschuldigd van brand stichting, moord en mis handeling. Nadat de aan klacht is ingediend kun nen de verdachten een advocaat inschakelen en zal de normale rechtsgang gevolgd worden, aldus een woordvoerster van het Informatiebureau. De vermoedelijk vierduizend mensen, die onder de noodtoestand zijn aange houden hebben geen recht op bijstand van een advocaat. De zwarte vakcentrale Cosatu heeft de regering in Pretoria een ultimatum gesteld: vóór 10 juli moeten de gearresteerde vakbondsleiders worden vrij gelaten en moet een begin ge maakt worden met „beweging in de richting van een demo cratische oplossing van de pro blemen van ons land". Wordt die eis niet ingewilligd, dan zal de vakcentrale overgaan tot „effectieve maatregelen". In de verklaring worden die maatregelen niet nader toege licht: het oproepen tot staking of andere acties is strafbaar onder de noodtoestand hoewel de Cosatu gisteren toegaf 14 juli een landelijke staking te willen organiseren. „Moet de huidige generatie politici in zijn geheel wor den vervangen voor de poli tiek weer leuk wordt?" vraagt de Haagse Post aan Marcel van Dam. De ex-po liticus gaat er gretig op in: „In feite bestaat de politiek uit een gezelschap van ge noegzame mensen. Schijn baar probeert men elkaar te overtuigen, maar het ge beurt in het volle besef dat over en weer de overtuiging al v^st ligt. Het is een ritueel waarvan men krampachtig volhoudt dat het iets met de werkelijkheid te maken heeft". „Maar de werkelijkheid is dat de buitenwereld de poli tiek al lang niet meer serieus neemt. De mensen weten dat het allemaal toneelspel is. Jazeker, zo ernstig is het gesteld met ons politiek be stel. De discussie over be langrijke veranderingen speelt zich niet meer af in de politiek. In feite staat de po litiek stil, terwijl de culture le veranderingen enorm zijn". Frans Derks, voormalig voetbalscheidsrechter, zegt in de Haagse Post dat zijn ex-collega's een negatief stempel op het wereldkam pioenschap hebben gedrukt. Derks gaat flink tekeer: „Ze hebben gefloten op veilig heid. Geen risico. Het waren gezagsgetrouwe rakkers, een overgeïnstrueerd, gecas treerd zooitje". „Bloemen op de puinhopen", kopt de HP boven een ver haal over bedrijven die uit de as van concerns als Ogem en RSV herrezen. Joost Goe- mans van Ogem-dochter S&B: „Ik zei tegen mijn baas: volgens mij gaan jullie de zaak sluiten. Hij zei: Hoe kom je daar nu bij. Ik zeg, dat ruik ik. Even later zei hij: u heeft een goede neus". Drie weken had Goemans om een reddingsplan te be denken. Dat deed hij en nu draait zijn bedrijf redelijk de boomgaard. Die staat in bloei! Wie zal daarvoor zor gen? En wie geeft de kui kens en de eenden te eten?" In de Spaanse burgeroorlog in 1936 hebben ook Neder landers meegevochten. Die werden bij terugkeer nogal eens met de nek aangeke ken. Zo zorgde de Spaanse Burgeroorlog ook hier voor tweespalt tussen „dweepzie ke humanisten" en „redders van Kerk en Vaderland", al dus De Tijd in een 24 pagi na's tellende coverstory. „Topambtenaren stutten, steunen en sturen vaak „hun" ministers", aldus El- seviers Magazine. Het blad maakt duidelijk dat de be noeming van topambtenaren die een bewindsman of vrouw sterk kunnen beïn vloeden een politieke zaak is. Topambtenaren van CDA-huize zijn zwaar over vertegenwoordigd, de VVD komt ook ruimschoots aan z'n trekken, terwijl met name PvdA en D66 tekort komen. Henry Kissinger, voormalig minister van buitenlandse zaken in de Verenigde Sta ten, schrijft in EM over voetbal. „Voetbal onthult de landsaard", orakelt „Dear Henry", die vervolgens over alle elftallen een filosofietje ten besten geeft. „De teloor gang van het Engelse elftal is vooral te wijten aan de weigering moderne taktie- ken over te nemen". En na tuurlijk krijgen de Oostblok landen ervan langs: „Een overmaat aan stereotiepe planning van die landen is nu eenmaal dodelijk voor de creativiteit". EM interviewt Jean-Claude („Baby Doc") Duvalier, die ervan wordt beschuldigd miljarden guldens aan de be volking van Haïti te hebben „onttrokken". Vrienden en familieleden konden wel op een beloninkje rekenen. Du valier voorzag ze rijkelijk van geschenken. „Dat is nu eenmaal de gewoonte in mijn land", beweert hij. Vrij Nederland meldt dat de Tweede-Kamerleden van de VVD via de krant moes ten lezen dat Rudolf de Kor te vice-premier zou worden en Joris Voorhoeve fractie leider. De VVD'ers mochten natuurlijk nog stemmen, Dichter/schrijver Adriaan Morriën stelt in Hervormd Nederland dat onze wereld, de mensheid een boosaardig verschijnsel is. „Maar dat kan niet anders, want als de mens volmaakt goed zou maar het was volgens VN te zijn, zou hij niet kunnen le- laat om „Het Komplot" van ven. Een wereld waarin Nijpels en De Korte nog te doorkruisen. „Pas de volgende ochtend de, gerechtigheid en goed heid zouden heersen, zou meteen het einde van de begonnen de meeste mensheid betekenen". VVD'ers zich af te vragen „Dan zouden we terugver- wie ze nu eigenlijk tot frac- tievoorzitter hadden geko zen. Er heerste verbazing", waarin dat allemaal nog niet aldus het blad. „In alle eer- is bereikt. Juist in de onvol- lijkheid stel ik vast dat ik dit maaktheid van de mens ligt een dag tevoren nog niet de zin van het leven. En in waarschijnlijk achtte", aldus de eindigheid van het leven Benk Korthals. En Annema- rie Jorritsma zegt: „Hoe meer ik over Joris nadenk, hoe meer ik hem voor me begin te zien". Al met al lijkt de zo gewenste rust in de VVD nog niet in zicht. De actiegroep Bluf! heëft op aarde ligt de zin van de dood", aldus Morriën die de dood overigens ziet als „het volmaakte tijdverdrijf". Willem Aantjes schrijft in HN dat de 54 zetels voor het CDA helemaal niet te dan ken zijn geweest aan „de weer stukken gestolen. Uit duidelijkheid" (voor of tegen die stukken zou blijken dat de coalitie), zoals partij-voor- Anglo American, Zuid-Afri ka's grootste bedrijf, Neder land als belastingparadijs ge bruikt. Een „papieren doch ter" zou, bijgestaan door een zitter Bukman stelde. „Die zetels zouden niet mogelijk zijn geweest zonder de ve len, die zich weliswaar be zwaard voelden over een Nederlandse bank, accoun- dergelijke weinig principiële tants, belastingadviseurs en een notaris, voor vijftig mil joen aan bespaarde belas tinggelden hebben opgestre ken. Ploegleider Peter Post klaagt in VN een beetje over den", zijn renners. „In de tegen woordige generatie is iets ge slopen van: deze wedstrijd is een training voor weer een volgende wedstrijd. Gek word ik daarvan". Even ver derop zegt Post echter: „Toen de resultaten uitble ven, hoorde ik veel mensen zeggen: „Hij wordt gek". On zin, ik word niet gek, het gaat me heel makkelijk af. Men vergeet wel eens dat ik het al veertien jaar doe. Ik raak echt niet in paniek". inzet (de coalitie), maar die uit afkeer van elk reëel poli tiek alternatief of uit ge woonte of uit (bijlgelovig heid of uit pure loyaliteit en trouw, ook nu CDA stem- De Amsterdamse actiegroep „Geen fascisten in de raad" blijft ook na de installatie van CP-lid Erna Bouman be zig. Ellen Lintjes („installatie is collaboratie") zegt in De Tijd: „Democratie is meer dan een besluitvormingspro ces. De basis van de demo cratie is toch gelijkheid en gelijke behandeling van ie dereen. Dat staat in artikel één van de grondwet. Die wet wordt met voeten getre den op het moment dat de democratie legaal racisme in zich heeft". De Tijd meldt in deel twee van Het Dossier Tsjernobyl dat het moeite heeft gekost om mensen over te halen tot evacuatie. Een paar oude vrouwen zeiden: „Maar bes te man, kijk toch eens naar „Hoe Lubbers en Van den Broek zich door Thatcher de Grote Prijs van Den Haag lieten ontfutselen". De Groene Amsterdammer is sceptisch over het resultaat dat Nederland boekte in de Europese Gemeenschap over sancties tegen Zuid-Afrika. Over drie maanden komen er sancties als Botha niet met de zwarten wil praten, zo liet premier Lubbers doorschemeren. Thatcher echter was van een besluit tot sancties niets bekend. Van een automatisme tot sancties evenmin. Afgespro ken was slechts dat sancties niet uitgesloten zouden zijn, meldde de IJzeren Lady, wapperend met de tekst van het communiqué. Het blad geeft haar voor één keer groot gelijk. De Groene bericht verder over het 49e internationale PEN-congres, waarbij 400 schrijvers uit 70 landen aan wezig waren. Voor de Groe ne is het belangrijkste the ma: De grote schrijvers in het verdeelde Duitsland. MARTIN VOORN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5