Ruding hoopt tevergeefs op meer bezuinigingen dagjes mens jSamenwerkende Ihuisartsen minder Groeten van Lucy c CDA -fractie alleen akkoord met tijdschema In hoger beroep zwaardere straf totaalweigeraars Schadepost files jaarlijks 700 miljoen Hugo Claus verbluffend veelzijdig auteur (9e DoRTex. Vindt Me-re OiKeN nU VMOer ik pp dieet. Dagboek van een -BINNENLAND L Stoffelijke resten ""slachtoffers vliegramp in Nederland aangekomen St lb«SCHIPHOL Op Schiphol lijn gisteren ïajen vandaag de stoffelijke resten van elf !m|Nederlanders aangekomen die op 18 juni iezbij een vliegongeval boven de Grand Ca- nyon de dood vonden. De stoffelijke res tten zijn vanuit Phoenix via New York naar Nederland overgebracht. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie t -dienst luchtvaart meegedeeld. De stoffe lijke overschotten worden, nadat in Ne- ee:derland nog enige formaliteiten zijn uit- in de loop van de dag vrijgege- voor de teraardebestelling of crema- vatie. £eidöe Commit DONDERDAG 3 JULI 1986 PAGINA 3 Amsterdam verhaalt schade op vandalen AMSTERDAM De gemeente Am sterdam gaat de schade als gevolg van vandalisme proberen te verhalen op de dader of diens ouders. Daartoe wordt een centraal incasso-bureau op gezet waar de vergoeding voor de aangerichte schade kan worden be taald. Gerechtelijke vervolging kan daarmee indien niet van al te grof vandalistisch gedrag sprake is wor den voorkomen De Amsterdamse persofficier van justitie mr. H. Wool- drik heeft dat gisteren meegedeeld. Over deze vorm van aanpak van het vandalisme is overeenstemming be reikt in het driehoeksoverleg tussen het openbaar ministerie, de politie en de burgemeester. Staking transport bedrijf duurt voort UTRECHT Het gesprek dat gistermiddag heeft plaatsgevon den tussen de Vervoersbond FNV en de directie van trans portbedrijf Stolk in Berkel en Rodenrijs heeft niets opgeleverd. Bij het bedrijf brak eerder op de dag een wilde staking uit. De Vervoersbond FNV heeft de sta king inmiddels overgenomen. In zet van het conflict is onder meer onderbetaling van de honderd merendeels Turkse chauffeurs, die voor het bedrijf op het Mid den Oosten rijden. De chauffeurs rijden bovendien onverzekerd rond, aldus de bond. Kritiek bij installatie Van Zeil HEERLEN Oud-staatssecretaris Van Zeil van economische zaken heeft giste ren bij zijn installatie tot burgemeester van Heerlen nadrukkelijk ontkend dat er voor hem geen plaats zou zijn ge weest in een tweede kabinet-Lubbers. Hij deed dit in antwoord op kritiek, vooral van de linkse partijen uit de raad tijdens de buitengewone raadsvergade ring. Van de kant van de PvdA was er ook kritiek op het feit dat Van Zeil ge zien zijn leeftijd nog maar één burge meesterstermijn kan volmaken. Verder was er het verwijt dat er geen vertrou wenscommissie aan de benoeming te pas is gekomen. CDA, VVD en de fracties van de plaatselijke groeperingen juich ten de benoeming toe. Kinderbijslag niet in gevaar bij vakantiewerk tot f 1400 DEN HAAG Vakantie- werk tot een netto-bedrag van 1400 gulden zal, evenals iri vorige jaren, niet van in vloed zijn op het recht op kin derbijslag. Dat heeft staatsse cretaris De Graaf (Sociale Za ken) bepaald, zo deelde zijn ministerie gisteren mee. In dien de inkomsten uit vakan tiewerk meer bedragen dan 1400 gulden wordt alleen met het meerdere rekening ge houden bij de beoordeling van het recht op kinderbijslag. e In de fractie kamer van fiet CDA is ook gisteren nog lang gespro ken over de tekst van het f regeerak- 1 koord. Onder handelaar De Vries (I) moest toegeven Lub bers (r) als toekomstig premier te veel te hebben ge bonden door de euthanasie- paragraaf. kaDEN HAAG Minister hoger bedrag aan bezuini- verwachten en is het Cen- /Ruding van financiën gingen in het regeerak- traal Planbureau te opti- als CDA-kamerlid koord te krijgen. Volgens mistisch in zijn voorspel- gisteren langdurig maar de bewindsman zijn er lingen geweest, tevergeefs geprobeerd een nieuwe tegenvallers van Joke Otto gijzelden al eerder vrouw .gjVLAARDINGEN De vier Italiaanse mannen die vorige maand in Spijkenisse het paar Ostermann-Otto gijzelden en «Uoke Otto vervolgens ontvoerden, hebben in april al eerder een i cgijzeling uitgevoerd. In Vlaardingen gijzelden zij toen de echtge- lemote van een grossier in vleeswaren. Terwijl de vrouw enkele IbAJren onder bedreiging werd vastgehouden doorzochten de da- .jjderb het huis en maakten daarbij 200.000 gulden buit. Hoewel de identiteit van de daders bekend is. heeft de politie hen nog niet 'kunnen achterhalen :oi e,ÖRONINGEN De kosten van de gezondheidszorg kun nen worden teruggedrongen "/door het stimuleren van ge zondheidscentra. Huisartsen in gezondheidscentra verwijzen Kende collega's. De socioloog °D. Wijkei, medewerker van Nederlands instituut voor in de eerstelijns ge zondheidszorg (NIVEL), con- Hudeert dit in het proefschrift en verwijzen", ^ïij is daarop vandaag in Gro ningen gepromoveerd tot doc- lor in de sociale wetenschap- Huisartsen in gezondheidscen- n.ra sturen vooral minder men- °ien door naar internisten, psy en gynaecologen. Bo vendien worden patiënten van gezondheidscentra iets minder vaak in een ziekenhuis opge nomen en verblijven ze er minder lang dan patiënten van anders werkende huisartsen. Alles wijst er volgens Wijkei op, dat onderlinge samenwer king van huisartsen een nood zakelijke voorwaarde is voor een lager verwijscijfer. Niet al leen artsen in een gezond heidscentrum, maar ook artsen in een duo-praktijk die daar naast samenwerken met wijk verpleegkundigen en maat schappelijk werkers, verwijzen minder dan alleen werkende huisartsen. Ook als die „solis ten" geregeld overleggen met andere hulpverleners. De mo gelijkheid dat huisartsen el kaar voortdurend kunnen raadplegen en dat ze hun me ning steeds kunnen toetsen aan die van een collega, lijkt, van doorslaggevend belang, al dus Wijkei. 'tDEN HAAG Het Hoog. Militair Gerechtshof in Den Haag jjieeft gisteren drie totaalweigeraars tot een jaar gevangenisstraf Veroordeeld. De drie kregen eerder dit jaar door de krijgsraad in Arnhem zes maanden cel opgelegd, maar gingen evenals de au diteur-militair (aanklager) tegen dat vonnis in beroep. De rechter is gisteren niet ingegaan op de argumenten die de krijgsraad in april aandroeg om af te wijken van de gebruikelij ke straf van een jaar. Ds. van der Sluis, vader van Jeroen van jier Sluis, één van de totaalweigeraars: „Het vonnis werd in [wee minuten uitgesproken. De rechter constateerde dat de wei geraars geen beroep hebben gedaan op de Wet gewetensbezwa ren, dat ze dus in overtreding waren en legde vervolgens de straf op die in de wet genoemd is. Hij is niet ingegaan op de •notieven van de jongens, noch op die van de krijgsraad". -De krijgsraad betrok in april de actuele politieke discussie over lotaalweigeraars in het vonnis. Een meerderheid in de Tweede heeft zich achter een motie van CDA'er De Kwaadste- Riiet gesteld waarin om een lagere straf voor totaalweigeraars gevraagd. De krijgsraad hield rekening met deze uit- maar het Militair Gerechtshof heeft dat niet willen doen. Volgens ds. Van der Sluis heeft het hof zich bikkelhard opge- ateld. „Jeroen werd volledig van ons afgeschermd. Hij stak nog ven zijn hand naar ons op toen hij de zaal werd binnengeleid, maar we mochten geen contact met hem hebben. Toen hij, nadat Ljiet vonnis was uitgesproken, ons iets toe wilde roepen werd hij ode zaal uitgesleurd. Dat neem ik het hof bijzonder kwalijk. Zelfs zware misdadigers mogen bij hun proces spreken met familiele den. waarom Jeroen dan niet?" De minister van Financien verwacht dat de olieprijs zich minder snel zal herstellen, zo dat het verlies aan inkomsten voor de schatkist (door lage aardgasinkomsten) langer duurt dan in het akkoord wordt aangenomen. Daarom wil Ruding minstens 20 mil jard gulden bezuinigen in plaats van de overeengekomen 18.5 miljard In de CDA-fractie. die gisteren opnieuw zeven uur over het ontwerp-akkoord discussieer de, legde Ruding een waslijst van amendementen op tafel waaraan de top van zijn minis terie naar zijn zeggen twee volle dagen had gewerkt. Zijn fractiegenoten gingen alleen mee met zijn wens een duide lijk tijdschema aan te geven voor het terugdringen van fi nancieringstekort tot 5,25 pro cent in 1990. In de discussie werd wel dui delijk dat een vurige wens van de VVD geen enkele kans maakt. De liberalen willen dat de afspraak over lastenver lichting wordt aangescherpt, zodat er de komende vier iaar toch nog iets van deze verkie zingsbelofte kan worden gere aliseerd. Hel CDA voelt daar echter helemaal niets voor. (Vervolg van de voorpagina) De Vries zal informateur De Koning laten weten dat zijn fractie „toch niet erg gelukkig* is met de afspraken over de media. Het deels niet-commerciële en deels commerciële karakter van de om roep voorstellen vindt de CDA-fractie halfslachtig. Hij wil daarover opnieuw met de VVD praten. De media-paragraaf is volgens Nijpels in zijn fractie „juist prima ontvangen De VVD wil verder aan de omroepen overlaten of deze al dan niet een commerciële zender willen. „Ze krijgen vier jaar de tijd, de beslissing is aan hen. Doen ze het niet dan wor den ze vanzelf wel geconfronteerd met een achterstandspositie ten opzichte van de commerciële tv in het buitenland" Wel plaatste de fractie aantekeningen bij de Zuid-Afrika-para- graaf. Daarin wordt gesproken van het voeren van een actief beleid, mede gericht op net treffen van effectieve sancties. „In dien dit niet tot resultaat leidt zal Nederland zich inzetten om met een relevante groep van andere landen effectieve maatrege len te treffen". Over die laatste zinsnede en in het bijzonder de toevoeging „relevante" wenst de fractie een verduidelijking in het uiteindelijke regeerakkoord. Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat nam het rapport „afrekenen met files", gisteren alvast door met de heer C. Paau- we van het bureau McKinsey (I). Rechts: oud-premier en voorzit ter van de begeleidingscommissie B. W. Biesheuvel. BUREAU MCKINSEY: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De files op de Nederlandse wegen veroorza ken een jaarlijkse economische schade van zevenhonderd mil joen gulden. Het is dus zeker de moeite waard om forse be dragen te investeren in het op lossen van de knelpunten in het wegennet. Alleen al in de Randstad gaan elk jaar door fi levorming 33 miljoen produk- tieve uren verloren. Dit meldt het onderzoeksbureau McKin sey in zijn file-rapport, dat gis teren aan Verkeer en Water staat is aangeboden. De ver liespost van 700 miljoen is vol gens het bureau nog een „con servatieve schatting". Volgens McKinsey zijn de files in Nederland oplosbaar als to taal 3,5 miljard gulden in het wegennet geïnvesteerd wordt. Indien ook maatregelen geno men worden om het autoge bruik terug te. dringen, kan het vereiste bedrag tot onge veer twee miljard gulden be perkt worden. Tachtig procent van de files ontstaat in de spits door een te geringe Wegcapaci teit, tien procent door ongeval len en elf procent door werk zaamheden aan de weg, aldus McKinsey. Volgens het bureau neemt ruwweg een kwart van de automobilisten sluiproutes naar het werk. McKinsey is niet erg optimis tisch over de mogelijkheden automobilisten naar het open baar vervoer te lokken. Pogin gen daartoe in het verleden hebben maar een zeer beperkt effect gehad. Verbetering van het openbaar vervoer ziet het bureau slechts als „aanvullen de maatregel" om het filespro bleem terug te dringen. Een efficient en toereikend wegennet is volgens McKinsey van cruciaal belang voor het behoud van Nederlands inter nationale reputatie als trans port- en handelsland. Al op korte termijn zou de capaciteit van de wegen verbeterd kun nen worden door de vlucht stroken in de spitsuren te ge bruiken. Uit enquetering van automobilisten is overigens ge bleken dat de vertragingen als gevolg van files dertig tot veertig procent langer duren dan altijd werd aangenomen. In het schriftelijk advies stelt de jury dat Hugo Claus in een carrière van veertig jaar een veelheid aan genres heeft beoefend die hem zowel in het proza als in de poëzie en het to neel bestempelen tot een auteur van allereerste rang. „In alle genoemde genres heeft hij baanbrekend en vormvernieuwend werk voortgebracht, dat ook in het buitenland meer en meer wordt gewaardeerd als een geheel eigen bij drage van de Nederlandse letteren aan de Europese literatuur", aldus de jury. „Op grond van de verbluf fende veelzijdigheid en de volgehouden literaire kwaliteit van zijn oeuvre" is Hugo Claus - naar het unanieme oordeel van de jury - de auteur aan wie op dit ogenblik de belang rijkste literaire prijs van het gehele Nederlandse taalgebied behoort te wor den toegekend. De prijs, waaraan een be drag is verbonden van 18.000 gulden, zal eind van dit jaar worden uitgereikt. Volgens Claus, gisteren bij de opname van zijn nieuwste film Mascara met als hoofdrolspelers Charlotte Rampling en Derek de Lint maakt dit bedrag ongeveer tien f>rocent uit van zijn jaar- ijkse belastingaanslag. Claus deelde bovendien mee dat hij zich niet wil opsluiten in een genre, maar alle genres wil blij ven beoefenen of zich te kunnen blijven vernieu wen. Waakhond voldeed niet: schedel ingeslagen OUDE PEKELA Omdat zijn veertien jaar oude hond volgens hem geen goede waakhond meer was heeft een inwoner uit Oude Pekela gis teren het dier eerst ernstig mishandeld en vervolgens de schedel ingeslagen. De man verkeerde volgens de politie onder invloed van alcohol. Er is proces verbaal opgemaakt wegens ernstige dierenmis handeling. Gisteren werd ook bekend dat eind vorige week in Gieter- veen een achtjarige Sint Ber- nhardhond door zijn baas is af gemaakt nadat de hond tijdens een barbecue een 21-jarige vrouw had aangevallen. FRIEMELS IK 2AL06 WORGEN jyvG8 NeTwiicö2e MftteSJ MfttC&N. Nederland wil openheid over VN-archieven oorlogsmisdaden DEN HAAG Evenals Israël wil Nederland dat allé archieven openbaar worden, die de VN-commissie oorlogsmisdaden heeft aangelegd. Minsiter van den Broek van buitenlandse zaken heeft dit gisteren gezegd, met betrekking tot het oorlogsverleden van Kurt Waldheim. Daarover waren vragen gesteld in de Tweede Kamer. Van den Broek vindt dat er duidelijkheid moet komen over de rol van de voormalige secretaris-generaal van de VN, thans president van Oostenrijk. Waldheim heeft bij zijn be noeming bij de VN alleen meegedeeld dat hij in 1944 in Wenen de graad van doctor in de rechtswetenschappen heeft behaald. Uit diverse documenten is inmiddels gebleken dat Waldheim tij dens de Tweede Wereldoorlog ook een aantal dubieuze dingen heeft gedaan. (ADVERTENTIE) WIE NEEMT ER EEN INTERNATIONALE REIS EN KREDIETBRIEF VAN DE ANWB? ELKE VAKANTIEGANGER DIE WEET DAT TEGENSLAG OVERAL KAN OPDUIKEN. Op vakantie in het buiten land? De Internationale Reis- en Kredietbrief kan je heel wat kop zorg besparen. Eén telefoontje en wij regelen zo nodig medicijnen, een vervangende chauffeur of zelfs begeleiding naar huis door een arts of verpleegster. Kom nu naar het ANWB-kantoor. Dat kan straks een hoop ellende besparen. UIT EN THIS MET DE ANWB ANWB IRK.DE HELPENDE HAND IN HET BUITENLAND. In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo ontdekte Herman Jansen tijdens de tentoonstelling „The Human Story" in Amsterdam dat vooral hij van de apen afstamt. Hij maakte er ook kennis met Lucy, een allesbehalve prille voorouder die haar ogen niet van haar bezoek kon afhouden. Ook voor iemand die zijn bet-overgrootmoeder nog heeft meegemaakt, is het een aparte ervaring oog in oog te staan met een vrouw van 3,2 miljoen jaar oud. Al les heeft z'n grenzen en in het geval van Lucy, want zo hebben de geleerden haar genoemd, houdt alle begrip op. Respect voor ouderen is best, maar voor iemand die een paar miljoen jaar achter de rug heeft, valt de eerbied niet aan te slepen. Het res pect is overigens niet weder kerig, want Lucy heeft lak aan alle aandacht die ze krijgt in het Tropenmuseum te Amsterdam. Zij is daar tot 19 oktober het licht behaar de middelpunt van „The Human Story", een indruk wekkende tentoonstelling die een wetenschappelijke visie geeft op de evolutie van de mens. Lucy's skelet werd in 1974 ontdekt in Ethiopië als meest complete voorbeeld van een Australopithecus, de eerste mensachtige die op twee benen liep. Wat in Am sterdam van Lucy te zien is, is behalve haar echte skelet ook een levensecht model, een compleet lichaampje van amper één meter lang. Even naakt als onbevangen laat zij zich door bezoekers bekij ken, waarbij zij deze om de minuut hevig aan het schrikken brengt door haar ogen heen en weer te bewe gen. Het daarvoor verant woordelijke apparaatje maakt ook nog een grom mend geluid. Bij de andere modellichamen, zoals van onze modernere voorouders de Neandertalers, verwacht Godsdienstige theorieën en wonderen die veel schep pingsverhalen schragen, worden bij The Human Sto ry buiten beschouwing gela ten. Toch zijn de uitgestalde harde bewijzen dat zowel de mens als de mensaap zou af stammen van aapachtigen uit Afrika er niet om an dersdenkenden te beïnvloe den. Wie niet wil geloven dat de mens nog dichter bij de chimpansee staat dan het paard bij de ezel. moet dat zelf weten. Maar of we nu van zwaarbe- haarde vegetariërs afstam men of niet, we zouden ons er nooit voor mogen scha men. Dat laatste is ongeveer de boodschap die initiatief nemer Richard Leaky, de Engelse directeur van de na tionale musea in Kenya, in een gesprek duidelijk laat weten„De huidige mens is relatief gezien een jonge soort en heeft geen speciale rechten om deze wereld te vernietigen. Wij zijn slechts het gevolg van een aantal ongelukken waar onze voor ouders hun voordeel mee hebben gedaan. We moeten Dit is het levensecht model van Lucy. Lucy's echte skelet werd na 3,2 miljoen jaar ont dekt in Ethiopië (1974) als meest complete voorbeeld van een Australopithecus, de eerste mensachtige die op twee benen liep ons nederig opstellen als we naar de toekomst kijken. Alle problemen op het ge bied van milieu, energie, po litiek en ideologie moeten we binnen enkele tientallen jaren hebben opgelost, an ders elimineren we al het le ven op aarde", geeft Leaky aan dat de evolutie nog nooit in zo'n bedreigend stadium is geweest. Volgens wetenschappers be staat dierlijk leven al vier miljard jaar, 35 miljoen jaar geleden ontstonden de voor ouders van de mens en de mensapen. Van de mens zo als wij die nu kennen, is pas 30.000 jaar sprake. Tegen zo veel jaren lijkt een gewoon 'dagje uit' weg te vallen, maar uit het verleden kun je toch in een paar uur al leren hoe de toekomst te redden. Leaky weer: „Het leven op aarde is nu in principe goed controleerbaar, dus als we het goed aanpakken en er komt ook geen botsing met andere planeten tussen, dan zou de mensheid nog erg lang kunnen voortbestaan". Een bemoedigend idee, maar als dagjesmens ben je al blij als je een etmaal mag volma- Na het afscheid van Lucy en Amsterdam leert een blik op een groep keurig geknipte lifters dat de mens steeds minder op een aap gaat lij ken. Dat is een heel snelle evolutie, want nog geen vijf tien jaar geleden waren de meeste lifters alleen aan de buitenkant van hun hoofd volgroeid. Tegenwoordig kun je zelfs zien dat ze de koptelefoon van hun walk man op hebben als ze hun APK-gekeurde duim opste ken. Vroeger was je als lift- gever in de aap gelogeerd als je zo'n half mens in je wagen (ramen snel opentoeliet. Die dan na een uur vaag sta ren tot z'n grote schrik ont dekte dat-ie vergeten was z'n kam thuis te laten. HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3