Er moet weer een christelijke pedagogie komen" J^222E533S33 Maastrichtse Servaaskerk kende minstens twee stenen voorgangers aan tafel £cidóc(BouAcmt kerk wereld ACHTERGROND Cfiidóc Sot want DONDERDAG 3 JULI 1986 PAGINA 2 Aartsengel Gabriël waakt over teletekst Franse kerk De rooms-katholieke kerk van Frankrijk heeft zich aangeslo ten op 'Minitel', het teletekstsysteem voor praktische informa tie, en heeft het systeem geplaatst onder de hoge bescherming van de aartsengel Gabriël. Met ingang van 3 juli kunnen de nieuwsgierigen, gelovigen en toeristen de uren vernemen waarop kerkgebouwen open zijn en de missen beginnen, waar kerkelijke feesten plaatshebben enzovoort. Om de informatie te verkrijgen, moet men een telefoonnummer draaien en de codenaam Gabriël intikken. De aartsengel die de Maagd Maria meedeelde dat zij moeder van de Verlosser zou worden zou er in ieder geval op kunnen bogen dat hij in Frankrijk ervaring heeft met moderne communicatie. Lutheranen trekken geld terug uit drie banken De Lutherse Wereldfederatie gaat haar tegoeden uit drie ban ken terugtrekken omdat die banken nog steeds belangen heb ben in Zuid-Afrika en geen aanstalten maken dit beleid te wij zigen. Volgens een verklaring van de Wereldfederatie in Ge- nève gaat het om de Londense National Westminster Bank, de. Zwitserse Bankcoöperatie en de Newyorkse Citibank. Een on derzoek naar het Zuid-Afrikabeleid van de banken waarmee de Lutherse Wereldfederatie relaties onderhoudt heeft tot de beslissing geleid. De terugtrekking van de tegoeden moet aan het eind van dit jaar zijn voltooid. De Lutherse Wereldfedera tie is het overkoepelend orgaan van de ongeveer 54 miljoen Lutheranen in 104 aangesloten kerken. Jaloezie volgt als een loodsvisje de haai der liefde Eric van der Steen GEPROMOVEERDE PATER JAN HENDRIKS IN PROEFSCHRIFT: 991 Een oplossing voor de moei lijkheden van het rooms-ka- tholiek onderwijs in Neder land heeft hij niet bij de hand. Maar „de hele katho lieke kerkgemeenschap moet verantwoordelijk zijn voor het katholiek onderwijs. Het is een taak van ouders, kin deren, leerkrachten en van de kerkelijke hiërarchie, de priesters en de bisschoppen." Dr. Jan Hendriks, priester van het bisdom Rotterdam, is aan het Gregorianum, de kerkelijke universiteit in Rome. gepromoveerd op een proefschrift over het katho liek onderwijs. Hendriks, do-' cent aan het seminarie van Rolduc. heeft de problema tiek van het katholieke on derwijs vooral behandeld vanuit het gezichtspunt van het Tweede Vaticaans Conci lie. Hoewel zijn werkstuk geenszins op Nederland is toegespitst, kent Hendriks de situatie in ons land goed. Hij erkent dat in Nederland de verwarring hoogtij viert, dat niemand weet wat katholiek onderwijs precies inhoudt en dat er op veel scholen maar wat aangemodderd wordt. Hendriks: „Of er op dit ge bied iets gebeurt en wat, dat hangt heel sterk af van de persoon van de leerkracht. Je hebt enorme verschillen, niet alleen tussen de diverse scho len. maar ook van klaslokaal tot klaslokaal." De turbulente jaren zestig met hun maatschappelijke veranderingen brachten ook het katholieke onderwijs in een stroomversnelling. In die tijd verdween het sterke stempel dat bisschoppen, pas toors. kerkbesturen en de Nationale Katholieke School raad altijd op het onderwijs gedrukt hadden. Het accent verschoof naar de leerkrach ten. „Het gekke is dat er over de verantwoordelijkheid van de ouders in die tijd nauwe lijks gesproken werd", zegt Hendriks. Maar de leer krachten wisten met de in vulling van hun nieuwe ver antwoordelijkheid vaak geen raad. Veel leerkrachten wa ren zelf niet meer gelovig en hadden daarom de kinderen weinig meer mee te delen vanuit hun eigen innerlijke overtuiging. Het resultaat was een oeverloze discussie en een grandioze verwarring. Hendriks: „Zo tegen het ein de van de jaren zeventig kwam de bezinning. Men ging zich in kerk en onder wijs afvragen wat men eigen lijk gedaan had. De kateche- se stelde niet veel meer voor. Wat gebeurde er eigenlijk nog?" De bezinningsperiode duurt eigenlijk nog voort. Hier en daar zijn bevredigende oplos singen gevonden, maar het katholieke onderwijs wordt nog steeds gekenmerkt door verwarring. De vraag is: wat is eigenlijk een katholieke school? Hendriks: "De katho lieke school moet op de eer ste plaats opvoedend zijn. Het gaat niet om het overdragen van weetjes, maar om de vor ming van de persoon. Vak ken moeten niet puur lesma- tig worden gegeven, maar zo dat ze de leerlingen helpen bij de vorming van hun eigen persoonlijkheid. Dat moet ge beuren in een goed samen spel van alle betrokkenen bij het onderwijs. Het kan niet zo zijn dat een van die be trokkenen voor de ramp ver antwoordelijk verklaard wordt. De kerkelijke hiërar chie moet ruimte laten voor de verantwoordelijkheid van de anderen. De school van zijn kant moet ook betrokken zijn bij de kerkelijke werke lijkheid. De pastoor moet er varen worden als iemand die inbreng heeft door zijn eigen verantwoordelijkheid." Voor dat samenspel is het volgens Hendriks noodzake lijk dat de leerkrachten goed opgeleid zijn. Wat nu vaak ontbreekt, zo meent hij, is „een christelijke paedagogie." Hendriks: „Daarnaast ont breekt het aan godsdienst kennis. Vooral jonge leer krachten zijn vaak totaal af hankelijk van de lesmetho den Zonder methode zijn ze reddeloos verloren." De kerkelijke hiërarchie in Nederland beziet met ge mengde gevoelens wat er op het gebied van het katholiek onderwijs aan de hand is. Volgens Hendriks bestaan er bij de bisschoppen twee op vattingen. „De ene groep zegt: het katholiek onderwijs is zo uitgehold dat er niet veel meer van te verwachten is. Laten we daarom in een paar geschikte scholen op nieuw beginnen met katho liek geïnspireerd onderwijs. Deze scholen kunnen later andere weer tot voorbeeld zijn. De andere groep staat op het standpunt dat er in het katholieke onderwijs, ook zo als het nu functioneert, nog veel is waarvan het de moei te waard is om het op te pak ken en mee verder te gaan." Kerken krijgen 15,5 miljoen voor ledenadministratie Het ministerie van Binnen landse Zaken zal voor 1 de cember 1986 een bedrag van 15,5 miljoen overmaken aan de Stichting Interkerkelijke Leden Administratie (SILA) ten behoeve van de opbouw van een gezamenlijke kerke lijke ledenadministratie nu de aantekening kerkelijke gezindte in de burgerlijke Bestuur Norbertijnen steunt abt Baeten Het algemeen bestuur van de abdijgemeenschap van Berne van de Norbertijnen heeft in een brief aan de medebroe ders op grond van de samen werking met abt Ton Baeten en herkenning van zijn visie nadrukkelijk zijn vertrouwen uitgesproken in diens alge meen beleid. Kardinaal Si- monis had het ontslag van de abt bekend gemaakt als lid van de beleidsadviescommis sie van de bisschoppenconfe rentie op grond van de ma nier, waarop hij deel heeft genomen aan de bijeenkomst van de Acht-Meibeweging te Den Bosch op Hemelvaarts dag. Het bestuur verklaart dat „onder ons een nieuwe kijk is gegroeid op onze reli gieuze samenleving en sa menwerking", geïnspireerd door het Tweede Vaticaans Concilie. Abt Baeten is daar in met veel toewijding en be zieling voorgegaan. Het be stuur verklaart pijnlijk te zijn getroffen door de strafmaat regel tegen abt Baeten. Het vindt zijn ontslag als lid van genoemd adviesorgaan „op geen enkele wijze evenredig aan hetgeen hem ten laste wordt gelegd". Het bestuur' verklaart met nadruk de be doeling te hebben de dialoog met iedereen te blijven zoe ken „op weg naar de eenheid waartoe het evangelie ons uitnodigt". Neaerlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Asperen, D.Verboom te Daarle; te Schoonebeek, T.Lek- kerkerker te Akkerwoude en Mur- merwoude; te Oostvoorne toezeg ging, mevrouw LM.van Prooyen Schuurman kandiate te Utrecht. Aangenomen: naar Blaukapel-Groe- nekan. G.J.Hiensch kandidaat te Veenendaal; naar Nijverdal. A.H.J- .Bierma te Zwaagwesteinde. die be dankte voor Dalfsen (toezegging), naar Barchem toezegging, mevrouw A.J.Yntema -kandidate te Utrecht die bedankte voor Burgh (toezeg ging). Bedankt voor Ouderkerk ad Amstel. F.van Slooten te Sint Pan- Toegelaten tot evangeliebediening en beroepbaar: S.H Hiemstra. Leeu warderstraat 45. 9718 HW Gronin gen; mevrouw H.A.Keur. Populie renlaan 151, 9741 HD Groningen; R.E.Nummerdor. Aquamarijnstraat 415, 9743 PK Groningen; J.Wilts. Heymanlaan 56A, 9714 GN Gronin gen Opnieuw beroepbaar: drs. A. Juffer, voorheen zendingspredikant in dienst van de Gereformeerde Zendingsbond (GZB) te Kenia, Jan Steenlaan 21, 2821 VB Stolwijk. De overeenkomst waarin de financiële toezegging is opge nomen is gisteren in het mi nisterie ondertekend door staatssecretaris drs. M.J.J. van Ameisvoort en vertegen woordigers van het Interker kelijk Contact in Overheids zaken (CIO). De overheid heeft besloten in het kader van de automatise ring van de bevolkingsadmi nistratie de kerkelijke ge zindte niet langer in de be volkingsboekhouding op te nemen. De overheid heeft zelf geen belang bij dit gege ven en meent voorts dat op neming ervan in de bevol kingsadministratie niet strookt met de bescherming van de persoonlijke levens sfeer. Voor 1 januari 1988 kan de eerder deze week opgerichte Stichting Inrkerkerkelijke Leden Administratie (SILA) bij de gemeenten alle per soonsgegevens opvragen die zij voor de opbouw van lede nadministraties nodig heeft. Na 1 januari 1988, wanneer de kerkelijke aantekening verdwijnt, zullen de gemeen ten aan de SILA alleen van personen die in de ledenad ministraties van de stichting voorkomen, de gegevens blij ven verschaffen die voor het bijhouden van de kerkelijke ledenadministraties van be lang zijn. Bij de in november vorig jaar begonnen opgravingen onder de St. Servaaskerk in Maas tricht zijn nu resten van een ander kerkje gevonden, mo gelijk van de oudste stenen kerk die ooit aan het Vrijthof in Maastricht heeft gestaan en in de zesde en zevende eeuw in gebruik moet zijn geweest. De Maastrichtse stadsarchi varis drs. T. Panhuysen zei gisteren te hopen dat de nieuwe vondsten tevens res ten van het graf van de eer ste bisschop van Maastricht Sint Servatius zullen opleve ren. St. Servatius overleed in 384 en werd begraven in een houten kapelletje. De middel eeuwse geschiedschrijver Gregorius van Tours (538- 594) maakt in zijn geschriften melding van overbrenging van het gebeente van St. Ser vatius naar een stenen kerk, de zogenoemde „magnum templum" (grote tempel). Archivaris Panhuysen acht het niet onwaarschijnlijk dat nu fragmenten van deze magnum templum zijn aan getroffen, al is deze kerk vol gens de huidige begrippen' maar erg klein van omvang. Met de nodige voorzichtig heid vraagt hij zich af of de nu gevonden resten afkom stig zijn van de eerste stenen grafkerk van St. Servatius. Een absoluut bewijs daarvoor ontbreekt nog. De aanwijzin gen zijn namelijk nog veel te gering. Bij opgravingen in de Noorder zijbeuk van de St Servaasbasiliek zijn de funderingen blootge legd van vermoedelijk oudste kerk in Nederland. Al eerder werden fragmen ten van een twaalfhoekige kerk gevonden met het graf van „een bijzonder lange man". Een Utrechtse skelet- deskundige gaat binnenkort onderzoeken of dit misschien graaf Reinier van Lotharin gen kan zijn. Het meest interessante van de vondsten van nu noemt drs. Panhuysen het feit dat de St. Servaaskerk, die uit de elfde eeuw dateert, minstens twee stenen voorlopers heeft gekend. De 'tot nu toe vaak gehoorde theorie dat de hui dige kerk delen bevat van de vroegere kerken is niet niet langer houdbaar. De twee ou dere kerken zijn bij de bouw van de monumentale St. Ser- vaas volledig met de grond gelijk gemaakt. De kerk uit de elfde eeuw die grondig gerestaureerd wordt en in 1985 door paus Johannes Paulus II bij zijn bezoek aan Maastricht tot ba siliek werd verheven is na melijk op een hoger niveau gebouwd dan de vroegere kerken. Komend weekeinde zijn de vondsten voor publiek te be zichtigen. Zaterdag 5 juli van 10.00 tot 17.00 uur en zondag 6 juli van 12.00 tot 17.00 uur. Guerrilla's onderbreken uitzending rond paus Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in Bogota in aanwezigheid van meer dan 500.000 mensen in de open lucht de mis opgedragen, waarbij hij een ernstig beroep deed op de circa 20.000 guer rillastrijders in Colombia om de wapens neer te leggen. „Vele mensen hebben zich laten verleiden tot gewapend geweld, hetgeen in vele ge vallen heeft geleid tot zinloos terrorisme dat slechts dood en verderf zaait", aldus de paus. De linkse guerilla-organisatie M-19, die een wapenstilstand respecteert gedurende het be zoek van de paus, onderbrak Colombianen strekken hun handen om de paus aan te raken bij zijn bezoek aan Bogota. een tv-uitzending over de paus. Gedurende een halve minuut vielen geluid en beeld van de paus weg om het moment waarop de paus een Colombiaans lied zong in een bijeenkomst met 80.000 jongeren. In plaats daarvan was duidelijk de stem te ho ren van een jongeman die zei de paus te verwelkomen en te hopen dat zijn bezoek een succes zou worden. Daarna verklaarde hij lid te zijn van M-19. Kort na de aankomst van de paus in Bogota afgelopen dinsdag, stuurde de Patriotti sche Unie. de politieke partij van de Colombiaanse Revo lutionaire Strijdkrachten (FARC) hem een brief, waar in hem gevraagd werd te hel pen een einde te maken aan politieke moorden, verdwij ningen, martelingen en schendingen van de mensen rechten. De FARC heeft twee jaar geleden een wapen stilstand met de veiligheids troepen van de regering ge sloten, maar vindt dat recht se doodseskaders zich voort durend aan schendingen schuldig maken. Zij zouden verantwoordelijk zijn voor zeker tweeduizend slachtof fers. Hervormden en gereformeerden niet afwijzend over euthanasie Een meerderheid van de her vormden en gereformeerden vindt dat een verzoek om euthanasie binnen de ge meente niet bij voorbaat af wijzend of misprijzend tege moet getreden hoeft te wor den. Dat blijkt uit de reacties' die de sectie pastoraat van het deputaatschap gemeente opbouw van de Gereformeer de Kerken en een commissie van de hervormde Raad voor de Herderlijke Zorg hebben ontvangen, naar aanleiding van de in 1985 verschenen nota „Euthanasie en Pasto raat". Voor dit rapport bestond zo veel waardering, dat de ge nerale synode van de Gerfor- meerde Kerken en later ook het moderamen (bestuur) van de synode van de Nederland se Hervormde Kerk besloten het beschikbaar te stellen en aan te bevelen aan de Ker ken als een bijdrage over de meningsvorming rond dit on derwerp. De synodes namen in 1985 zelf nog geen stand punt in inzake euthanasie. Wel komt het later dit jaar opnieuw aan de orde. Naar verhouding reageerden vooral veel plattelandsge meenten. In de reacties klinkt vooral veel waarde ring door voor de pastorale benadering van het euthana sievraagstuk. Tegelijk wordt in veel reacties huiver uitge sproken voor het toestaan van actieve euthanasie. Een aantal kerkeraden spreekt zich daarover duidelijk afwij zend uit. Ook wanneer ker keraden zich afwijzend uit spreken over bepaalde opvat tingen in het rapport, waar deren de meeste van hen de wijze waarop zij bij het be raad zijn betrokken. In veel reacties wordt naar voren ge bracht dat men beseft nog lang niet klaar te zijn met de bezinning. Gebakken scholfilet met garnalen, doperwtensalade en aardappelpuree vruchtengru we! met yoghurt Voor twee personen heeft u nodig: 2 scholfilets a 150 g, 100 g garnalen, zout, 1 theelepel citroensap, bloem, losge klopt ei, paneermeel, 30 g margarine, halve citroen; 300 g diepvries of 750 g verse of kleine pot doperwten, zout, uitje of sjalot, stukje komkommer, 1 tomaat, 1 le pel azijn, 2 lepels yoghurt, peper, suiker, peterselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, melk, 10 g margarine, pe per, nootmuskaat, bieslook; circa 2,5 dl vruch tengru wel (zelfgekookte van de vorige dag of kant en klaar gekochte watergruwel), 2,5 dl yog hurt, (basterdsuiker). Spoel de scholfilets en de garnalen af met koud water en laat ze uitlekken. Strooi zout over de vis en druppel er het ci troensap op. Haal de filets na vijf minuten door bloem, ei en paneermeel en bak ze in de margarine in ongeveer vijf mi nuten bruin en gaar. Houd de stukken vis op een schotel warm. Bak de garnalen in een paar tellen warm in het over gebleven vet en leg ze op de filets. Garneer de schotel met parten citroen. Kook diepvries of verse doperwten net gaar in circa vijf mi nuten, zorg dat ze groen blijven. Laat de erwten uitlekken. Snijd ui of sjalot klein en verdeel de geschilde komkommer in blokjes of staafjes. Maak een sausje van azijn, yoghurt, tout, peper en suiker en schep er de (afgekoelde) doperwten, ui of sjalot en komkommer door. Garneer de salade met de tomaat en strooi er rijkelijk fijngeknipte peterselie over. Maak de aardappelpuree op smaak af met de gebruikelijke kruiden (peper en nootmuskaat) en met fijngeknipte bies look. Verdeel de vruchtengruwel over eenpersoons schaaltjes en leg er de yoghurt op. Geef er desgewenst basterdsuiker bij. JEANNE Bedenkelijke denktrant De Stichting Medische Zwangerschaps Onderbreking, Stj mezo, handelt bij de uitvoering van zogeheten „overtijdb^ handelingen" in strijd met de wet afbreking zwangerschap De voorgeschreven vijf dagen bedenktijd die de wet noem| voordat een abortus mag worden uitgevoerd, neemt Stimea niet in acht. Minister Brinkman heeft dit geantwoord op vri gen van het SGP-kamerlid Van Dis. StIMEZO stelt zich echter op het standpunt niet de wet t' ontduiken. Het gaat bij „overtijdbehandelingen" niet om eei( abortus, vindt Stimezo. Het gaat om een zwangerschapsoii| derbreking in een zeer vroeg stadium en dat wordt psycholc gisch niet als een abortus ervaren. Dus geldt de bepaling va' vijf dagen niet, aldus Stimezo. DEZE redenering laat op onverhulde wijze zien hoe doo sommigen in medische kring wordt gedacht over leven e dood. Het mysterie van het menselijk bestaan wordt gesch« matiseerd in tijd: een embryo van enkele dagen is iets andei dan een embryo van enkele maanden. En hoe jonger het 1« ven, hoe minder menselijk. De terminologie wordt daartoe aangepast: „Overtijdbehar deling" suggereert dat het slechts gaat om het uitblijven va de menstruatie, terwijl de reden daarvan, namelijk het oni staan van leven, wordt weggemoffeld. Bij een abortus in ee zeer vroeg stadium wordt de werkelijkheid van het leve. ook ontkend door een term als „een propje slijm" dat wore „weggehaald". De gevolgen van een dergelijke denktrant zijn levensb< dreigend. De waarde van het leven wordt afhankelijk g< maakt van betrekkelijk willekeurige overwegingen. War wanneer is een „propje slijm" dan wél „menselijk"? De abortuswetgeving in ons land is tot stand gekomen r, zorgvuldige weging. Niemand zal dat willen ontkennei Maar ook niemand zal kunnen ontkennen dat met die wetg< ving een manier van denken is gelegaliseerd die funest ka] werken, namelijk het opdelen van leven in „propjes slijm" embryo's die wél mogen worden gedood en in „menselijk] vruchten" die de bescherming van de wet behoeven. t NAAR aanleiding van de kamervragen zegt Stimezo te ver wachten, dat de minister wel niet zal ingrijpen in haar aboi( tusbeleid. Ter gelegenheid van de Leyenburg-affaire, waarfc^ een arts er van werd beschuldigd een levend kind van zeseir twintig weken na een abortus te hebben laten sterven in qj koelkast, zei minister Brinkman dat door die gebeurtenis wetgeving niet mag worden gecriminaliseerd. Uit de verder handelwijze van de minister ten aanzien van de overtijdbfj handelingen van Stimezo zal blijken of de abortuswetgevir^ tóch niet wordt gecriminaliseerd, zelfs in de ogen van mei^ sen die begrip kunnen opbrengen voor de wet als zodanig Met enige spanning kan daarom ook worden uitgekeke. naar het beleid van de minister in deze kwestie. Koeler DE BILT Het hogedrukge- bied dat het weer in west-Eu ropa zo lang heeft beheerst, heeft het begeven. Mede door o0k met onweer. Middagterrj westen tot 20 graden, op zoi dag, in het zuidoosten. l Benelux en noord-Duitslan Half tot zwaar bewolkt plaatselijk buien, in Duitslar de versterking van het Azo- renhogedrukgebied kunnen storingen van de oceaan ons land bereiken. Het binnen dringen van de koelere zeel ucht ging vandaag gepaard met onweersbuien. In de ko mende nacht kunnen deze nog in het noordoosten van het land voorkomen. Morgen is deze storing wegge trokken. Met winden tussen noordwest en zuidwest komt lucht van de Noordzee binnen, hetgeen betekent dat het wat koeler zal zijn: 20 graden aan zee tot 25 plaatselijk in het oosten. Deze vrij hoge tempe raturen in het oosten van het land zijn te danken aan het nog veelvuldig voorkomen van perioden met zon. Over dag is het op de meeste plaat sen droog. Tijdens het weekeinde gaan er buien vallen, er komt nog wat koelere lucht binnen en de middagtemperatuur loopt te rug tot ongeveer 20 graden in het gehele land. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: Half tot zwaar be wolkt en enkele perioden met regen. Middagtemperatuur van 17 graden aan de westkust van Noorwegen tot 22 in het binnenland en in Denemar ken. Britse Eilanden en Ierland. Veranderlijk bewolkt en enige tijd regen. Middagtemperatuur van 15 graden in het noord- peratuur 20 tot 26 graden. Noord-Frankrijk en zui Duitsland: Wisselend bewol,( en enkele regen- of onwee^( buien. Middagtemperatuur tot 25 graden. Zuid-Frankrijk: Enkele Oq weersbuien. Middagtempet^ tuur 25 tot 30 graden, op zo,, dag enkele graden lager. ,c Alpengebied: Overwegef' zonnig. Vooral zondag een kele onweersbui. Middagteij, peratuur in de dalen 23 tot 0 graden. Nulgradengrens 4000 meter. Spanje en Portugal: Flinr zonnige perioden. In het note den plaatselijk een onweelj. bui. Middagtemperatuur v,{ 20 graden aan de Golf van EL caje tot 30 graden land? waarts in het zuiden. Italië en Joegoslavische ku| Plaatselijk onweer, overige zonnig. Middagtemperatuur tot 34 graden. 2 (ADVERTENTIE) IN DE NIEUWE VARAGIDS DEZE WEEK i EXTRA: SPECIAL TOUR DE FRANCE Z - Hel beslissende duel: n, fignon contra HINAULne - De vlucht van de Condo^ Kans voor Colombiaan LUIS HERRERA e - Overzicht-kaart Tour- etappes p - Overzicht Tour op Radio en TV - Per dag etappe-route beschrijving NIEUWE VARA-PLOEG NAAR KNOKKE-CUP F1,50 Bel voor een abonnement 035"711 911 De eerste 15 nummers voor slechts f 10-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2