D^urdwe^enzinemoet wegenbouw bekostigen Bon: Weekbladen uvv. IM COMMISSIE ADVISEERT IN FILE RAPPORT: Vrouw gered van verdrinkingsdood Drie doden tijdens stakingsdag in Chili CDA laat De Vries heronderhandelen over euthanasie 4TIONAI.E STA f - 11 Reageerbuis-drieling kan snel uit couveuse Donderdag 3 juli 1986, Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apolhekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, lel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hootdredacteur: JJ.Hallewas, Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63permm, kleintjes f. 0,44 pern HET WEER Morgen overdag zonnige pe rioden en op de meeste plaat- I sen droog. Vannacht ongeveer 15 graden, morgen van 20 gra den aan zee tot 25 in het oos ten. Wind uit westelijke rich tingen, aan de kust vrij krach tig, 5. Zon op: 05.25; onder: 22.02. Schev. hoog water: 2.11 I en 14.45; laag water: 9.41 en 22.36 uur. Stroomprijs weer drie cent omlaag ARNHEM De stroomtarieven gaan op hieuw omlaag. De kleinverbruikers zullen de komende drie maanden gemiddeld drie pent per kilowatt-uur goedkoper uit zijn dan in het vorige kwartaal. Ook de afge lopen maanden ging de stroomprijs al en kele keren omlaag. Een huishouden met een gemiddeld jaarverbruik van 3000 ki lowatt-uur kan dit jaar 90 tot 180 gulden goedkoper uit zijn dan in 1985. De Vereni ging van Exploitanten van Elektriciteits bedrijven in Nederland (VEEN) heeft dit bisteren meegedeeld. De daling van de stroomtarieven is mogelijk door een ver dere verlaging van de gasprijs per 1 juli niet ongeveer negen cent per kubieke me ter. Ongeveer 65 procent van de stroom in bns land wordt met gas opgewekt. OOK KOMEND WEEKEINDE GROTE VERKEERSDRUKTE DEN HAAG De beginnende vakanties in noord-, oost- en midden-Nederland zullen het ko mende weekeinde weer voor een grote drukte op de Nederlandse wegen zorgen. De politie en de ANWB verwachten vooral veel verkeer op de A12 (richting Utrecht-Duitse grens), de N50 (Apel- doorn-Arnhem) en de Zeelandroute N59. Bij strandweer zullen ook zondag de kustwegen weer overvol zijn. Op de A4 wordt flinke vertraging verwacht omdat zaterdag een buis van de Bene- luxtunnel wordt afgesloten. Deze situatie zal du ren tot 30 augustus. Ook in het buitenland wordt meer verkeer gewoonlijk verwacht. In Duitsland kan drukte ontstaan op de belangrijke noord- /zuid-verbindingen. In België verwacht men veel verkeer op de wegen naar de kust en de Arden nen. Knelpunten in Frankrijk zijn de snelwegen rond Parijs, Bordeaux en Thionville. Aanbevolen wordt op zondag door Frankrijk te reizen. Letterenprijs voor Hugo Claus DEN HAAG De driejaarlijk se Prijs der Nederlandse Lette ren 1986 is toegekend aan de schrijveren dichter Hugo Claus (57) voor zijn hele werk. Het is de belangrijkste literaire prijs van het Nederlandse taalgebied. De prijs werd in 1956 ingesteld en en wordt om de drie jaar toe gekend aan een Belgische of Nederlandse auteur. Claus is unaniem voorgedragen door de jury, die hem prijst om de veel zijdigheid van zijn werk dat „baanbrekend en vormvernieu- wend" wordt genoemd. Pag. 3: Claus „verbluffend veelzijdig" Jongen overlijdt na snuiven van solutie EMMEN Een zestienjarige jon gen uit Emmer-Compascuum (ge meente Emmen) is dinsdagavond overleden na het snuiven van solu tie, de lijm die gebruikt wordt voor het plakken van banden. De jongen werd aan het begin van de avond door zijn ouders dood aangetroffen met een plastic zak over zijn hoofd. In die zak zat een klodder solutie. Solutie heeft een geestverruimende werking. Volgens de politie komt het vaker voor dat gebruikers er van een zak om hun hoofd doen om zoveel mogelijk solutie-damp op te snuiven. In dit geval heeft het slachtoffer vermoedelijk te laat ge merkt dat hij in ademnood kwam. Moeder wil kind redden maar verdrinkt zelf TERNEUZEN De 37-ja- rige mevrouw H. van der Sluis uit Den Haag is gis teren in de Westerschelde verdronken. De vrouw, die niet kon zwemmen, sprong van een zeiljacht toen haar kind in het wa ter was gevallen. Het kind werd door andere opva renden van het jacht ge red, maar de moeder ver dronk. Mond-op-mondbe- ademing en toediening van zuurstof mochten bij haar niet meer baten. Hof Justitie verklaart EG-begroting nietig LUXEMBURG Het Europese Hof van Justitie in Luxemburg heeft de Europese begroting voor 1986 vandaag nietig verklaard. Volgens het Hof heeft de voorzit ter van het Europese Parlement, Pierre Pflimlin, ten onrechte zijn handtekening gezet onder een begroting die eenzijdig door het parlement was verhoogd. De twee partijen in het begrotings conflict, ministerraad en parle ment, moeten nu zo snel mogelijk overeenstemming bereiken over een nieuwe begroting. Aan de be talingen die dit jaar al zijn ge daan, mag niet meer woraen ge tornd, zo zegt het Hof. Gewijd tot bisschop Kiwami Dai is afkomstig van een eiland tussen Au stralië en Papoea-Nieuw Guinea. Gisteren werd hij Se nieuwste bisschop van de Anglicaanse kerk. Ge looid met de veren van de kasuaris en gekleed in feen rieten rok woonde hij zijn wijdingsplechtigheid pij. Hij is de eerste eilandbewoner van de Straat van lorres die het zo ver in de Anglicaanse kerk heeft gebracht. DEN HAAG Het auto gebruik in Nederland moet worden terugge drongen via een forse ver hoging van de benzine-ac- cijns en hogere parkeerta rieven tijdens de spitsuren in de binnensteden. De overheid kan de hogere accijns-inkomsten gebrui ken voor het oplossen van de knelpunten in het we gennet en verdere verbe tering van het openbaar vervoer. Alleen al in de Randstad is tot de eeuw wisseling jaarlijks twee honderd miljoen gulden extra nodig om een einde te maken aan de dagelijk se file-neurose. Dit advies heeft een commissie onder leiding van oud-premier Biesheuvel minister Smit- Kroes van Verkeer en Water staat gisteren meegegeven. De commissie, waarin onder an deren president-directeur Van der Zwan van de Nationale In vesteringsbank en secretaris generaal Den Besten van het departement zitting hebben, heeft zich gebaseerd op een file-onderzoek van het bureau McKinsey. Op het ministerie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieuhygië ne (Vrom) zijn gelijksoortige maatregelen in voorbereiding. In het advies aan Verkeer en Waterstaat wordt geconclu deerd dat verbetering en uit breiding van het wegennet al léén de fileproblemen in Ne derland niet kan oplossen. Ge zien het de laatste jaren sterk groeiende wagenpark in Ne derland, zouden ook maatrege len genomen moeten worden om het autogebruik te ontmoe digen. Mèt het ministerie van Vrom is de commissie van me ning dat het variabel maken van de autokosten (afschaffen of verlagen van de wegenbe lasting en duurdere benzine) daarvoor goede mogelijkheden biedt. Het openbaar vervoer kan vooral het woon-werkverkeer ontlasten, aldus de commissie. Zo moet er meer parkeerruim te bij de stations komen en frequentere bus- en treindien sten in de spits. Via extra par- keerheffingen in de binnen steden zou het gebruik van bus en tram gestimuleerd kun nen worden. Overigens kan de NS in theorie bijna 53 procent van het autoverkeer op tien verbindingen in de Randstad opvangen door totaal 670 mil joen gulden in nieuw mate rieel te investeren. Met de verbreding van vijftien snelwegen op filegevoelige punten is tot het jaar 2000 to taal 2,8 miljard gulden extra nodig. Dat bedrag kan volgens de commissie gefinancierd worden uit de accijnsverho ging die jaarlijks 200 miljoen gulden op moet brengen. Pag. Schadepost files jaar lijks 700 miljoen Giechelig Koningin Beatrix kijkt wat giechelig naar Lucy, een levensecht model yan een vrouw die 3,2 miljoen jaar Dud is. Met veel ran haar eeftijdgenoten staat Lucy op de tentoonstelling The Human Story n het Tropenmuseum n Amsterdam, Jie gisteren door je koningin en tirins Claus werd geopend. >ag. 3: Groeten ran Lucy Leidse kleuter met aansteker verwond LEIDEN Een Leids jongetje van vijf jaar is gisteravond mishandeld door een onbekende jongen. De kleuter liep twee brandwonden aan een been op. Het jongetje liep rond half zeven door het Onyxhof. Een jongen op een rode brom fiets vroeg of hij wist wat er na het journaal op televisie kwam. „Nee", antwoordde het kleine jongetje, „dat weet ik niet". De bromfietser pakte een aansteker, stak deze aan, I hield het vlammetje tegen Het rechterbeen van het kind en zei: „Brandpunt". kLPHEN AAN DEN RIJN Een 48-jarige vrouw uit Amster- lam is gisteren op het nippertje gered van de verdrinkingsdood. Poen de vrouw vermoedelijk ten gevolge van een epilepti- bhe aanval bij Avifauna te water raakte, keken dertig om- tanders volgens de politie lijdzaam toe Twee kelners en een erveerster ondernamen wel actie. Zij slaagden er in de vrouw, lie al onder water was verdwenen, op het droge te krijgen. De [rouw vertoonde toen geen tekenen van leven meer. Eén van Ie kelners, de 20-jarige D. Hubbeling, paste vervolgens met suc- es reanimatie toe. De vrouw werd overgebracht naar het Aca- lemisch Ziekenhuis in Leiden. Leidse trouwt gehuwde man EIDEN Een 45-jarige Leidse vrouw heeft bij de politie aan- ifte gedaan van bigamie. In 1981 trouwde de vrouw met een (i-jarige man. Nu blijkt, dat de man al eerder in Australië is letrouwd. De politie onderzoekt of de zaak op waarheid berust, lis dat het geval is, krijgt de man een verbaal. Seen krant ontvangen Bei tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- jags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw |rant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Para-sailers helpen koe bevallen OOSTWOLD Vijf para-sailers hebben in Oostwold een koe geholpen- bij haar be valling. De para-sai lers zagen vanuit de lucht dat een drach tige koe nogal wat moeite had om een kalf ter wereld te brengen. Het vijftal zweefde naar bene den en stak de han den uit de mouwen om het kalf ter we reld te trekken. De eigenaar van het beest, boer Klein uit Oostwold, is zo blij met die hulp dat hij het kalf de naam „Para nummer 1" heeft gegeven. Protest tegen Pinochet legt openbare leven stil SANTIAGO Drie do den, tientallen gewonden en honderden arrestaties is de trieste balans van de eerste van twee nationale stakingsdagen, die giste ren en vandaag in Chili worden gehouden tegen het bewind van generaal Pinochet. Ofschoon de op roep voor een landelijke staking ook vandaag niet algemeen is opgevolgd, spreken de organisatoren van een groot succes. Deelnemers aan de staking zijn vooral kleine onafhanke lijke ondernemers: winkeliers, transportbedrijven en bus chauffeurs, waardoor met name in de grote steden het openbare leven vrijwel tot stil stand is gekomen. De twee daagse staking is uitgeroepen door de „Burgerassemblee", een coalitie van achttien vak bonden en beroepsorganisaties, om het ruim twaalf jaar oude bewind-Pinochet te dwingen tot herstel van het democra tisch bestuur. De 70-jarige ge neraal wil tenminste tot 1989 aanblijven. Gisteren, aan het eind van de eerste stakingsdag, was vooral de hoofdstad Santiago het to neel van geweld. Op tal van plaatsen werd gedemonstreerd en vonden bomaanslagen en schietpartijen plaats. Soldaten en politiemannen patrouilleer den in arbeiderswijken, waar demonstranten barricaden hadden opgericht. Een van de drie slachtoffers is een 13-jarig meisje, dat werd doodgescho ten terwijl zij voor haar moe der boodschappen deed. De regering-Pinochet heeft ze ventien stakingsleiders be schuldigd van overtreding van 's lands veiligheidswetten en alle uitzendingen van vier met de oppositie geliëerde radiosta tions, waaronder het kerkelij ke station Radio Chilena, ver boden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-on- derhandelaar De Vries en zijn VVD-collega Nijpels hebben vanochtend het overleg met informateur De Koning hervat, met als inzet alsnog overeenstem ming te bereiken over de euthanasie. CDA-onder- handelaar De Vries moest gisteren tegenover zijn fractie toegeven dat hij te gemakkelijk akkoord is gegaan met de euthanasie- paragraaf. De verwach ting is dat de nieuwe be sprekingen niet voor het weekend worden afge rond. Waarschijnlijk zul len de fracties zich pas maandag kunnen buigen over de herziene voorstel len. Het CDA is trouwens ook niet erg gelukkig met de media-afspraken. De fracties van CDA en VVD zijn het in' hoofdlijnen eens over het concept-regeerak koord van informateur De Ko ning. Maar op het punt van de r euthanasie blijven zij zodanig bezwaren van het kabinet de tekst gaat morrelen. Nijpels noemde het compromis „dus danig broos, dat als er een steen uit wordt gehaald je de kans loopt dat het hele bouw werk in elkaar zakt". Mocht de CDA-fractie inhoudelijke wijzigingen aanbrengen, dan zullen ook de liberalen met amendementen komen die verder zullen strekken dan de nu gewenste „verduidelijkin gen". De voorgestelde tekst bevat een tweetal cruciale passages, die de overeenstemming over de euthanasie in de weg lig gen. Premier Lubbers heeft met enkele collega-bewindslie den in de CDA-fractie met succes bezwaar gemaakt tegen de zinsnede die zo kan worden uitgelegd dat het kabinet min of meer verplicht wordt een initiatiefvoorstel te bekrachti gen, indien het parlement dat heeft aanvaard. De tweede passage verplicht de fracties ten aanzien van euthanasie zo op te treden, dat de coalitie niet in gevaar wordt gebracht. De 'VVD wil die zin er nu uit hebben, ter wijl volgens De Vries het CDA juist „zeer hecht'4 aan deze af spraak. De functie daarvan is volgens de CDA-onderhande- laar dat een coalitiepartij geen initiatiefvoorstel steunt, dat op oneens dat er opnieuw moet worden onderhandeld. De VVD wil alleen wijzigin gen voorstellen in de euthana- sie-paragraaf, als het CDA aan stuit. Pag. 3: VVD juist tevreden met media-paragraaf; Ru- ding hoopt tevergeefs op meer bezuinigingen Na de rellen van enkele weken geleden bij de Zuid- afrikaanse ambassade is gistermiddag in Den Haag ook een demonstratie van het Chili Comité Nederland uit de hand gelopen. Ook nu werd met stenen ge gooid in de richting van het ambassadegebouw aan de Mauritskade, waar bij één ruit sneuvelde. Twee actievoerders zijn aangehouden. Het gaat om een 43-jarige inwoner van Alkmaar omdat hij een schoudertas vol met ste nen met zich meedroeg en een 40-jarige Amsterdam mer die de aanhouding van de man uit Alkmaar probeerde te verhinderen. Voor de rest verliep de de monstratie van het Chili Comité vreedzaam (foto). Terwijl Jeroen (links) wakker is, liggen zijn broertje Stephan en zusje Nadia rustig te slapen in de couveuse. ROTTERDAM De eerste „reageerbuis-drieling" die gisteren in het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam is ge boren, maakt het goed. Voor zover bekend is de ge boorte uniek voor Europa. Alleen in Australië, waar meer bevruchte eicellen in de baarmoeder worden te ruggeplaatst, is dit al vaker voorgekomen. In Neder land worden meestal niet meer dan drie bevruchte ei cellen ingebracht om de kans op een geslaagde zwan gerschap te vergroten. De twee jongens en een meisje (Jeroen, Stefan en Nadia) wegen respectievelijk 2055, 1745 en 1810 gram. Zij zijn na een zwanger schap van 33 weken met de keizersnede ter wereld gebracht. De babys liggen in het Sophia-kinderziekenhuis, een onderdeel van het academisch ziekenhuis, in de couveuse. De verwachting is dat ze daar niet lang hoeven te blijven. De ouders van de drieling, de familie Den Boer uit Ridderkerk, hadden nog geen kinderen. Ze hadden zich twee jaar geleden aangemeld voor behandeling met de reageerbuis-methode (in virtro fertilisatie). De vrouw raakte al meteen bij de eerste po ging zwanger. Zeven weken daarna was het via echoscopie al duidelijk dat er een drieling op komst was. De eerste „reageerbuisbaby" in Nederland werd op 15 mei 1983 geboren. Dit gebeurde ook in het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam. Sean Kelly niet in Tour PARIJS Sean Kelly zal niet deelnemen aan de 73e editie van de Tour de France, die morgenmiddag met een proloog in de Parijse voorstad Boulogne-Billancourt begint. De Ier, zeer suc cesvol in het voorseizoen, ondervindt nog te veel hinder van een kuitblessure die hij opliep bij een val in de Ronde van Zwitser land. ADVERTENTIEI Let op! Vandaag onze maandelijkse auto-occasionpagina. Zie pagina nr. 8 Het is ondoenlijk om op alle weekbladen tegelijk geabonneerd te zijn. Vandaar dat de Leidse Cou rant elke week de bladen Elsevier, Haagse Post, Vrij Nederland, De Groene Amsterdammer, Her vormd Nederland en De Tijd op kritische wijze voor zijn trouwe lezers doorlicht, zodat zij geïnfor meerd zijn over de inhoud ervan. Gericht een los nummer kopen behoort dan altijd nog tot de moge lijkheden wil men van een bepaald onderwerp iets meer weten. „Uit de weekbladen" is dan ook een veelgelezen Leidse Courant-rubriek. Eén van de re denen om die krant eens veertien dagen te probe ren. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. £eidóeGouAa/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1