Opnieuw groot gebrek aan bollenpellers Poedel trapt zich als nestor van de Laura al 39 jaar in het zweet Ton schade bij brand in kantine sporthal Zandkastelen bouwen in Bijdorp: de TH in Delft is er niets bij gjRIDEN OMGEVING C&idacSoivuwl DONDERDAG 3IULI1986PAGINA 13 BOG GEEN OPLOSSING VOOR iUTO'S BIJ WILLIBRORDSCHOOL ISSE Er is nog geen oplossing voor het probleem van stil- lande auto's voor de Lissese Willibrordschool aan de Oranje fan Dagelijks brengen ouders hun kinderen met de auto naar jhool en zorgen daar voor gevaarlijke situaties. Om kinderen Tch veilig de school te laten bereiken, zijn er verschillende mo- ■4lijkheden. Jp kunnen ouders hun kinderen op het parkeerplein voor de Jjariakerk afzetten, waarna de jeugd een stukje over het trottoir Jjoet lopen naar de school. Een andere mogelijkheid is een over >t kerkhof aan te leggen pad. Ook kan er een brug aangelegd orden tussen de school en het Nassaupark, waar omwonenden [erigens bezwaren tegen hebben. i commissie openbare werken had dit onderwerp deze week de agenda staan, maar een brief van de Katholieke Onder- jjs Stichting Lisse zorgde er voor dat de behandeling is opge- hort, omdat men zelf nog niet helemaal uit het probleem is. 'ethouder J. Meulemans heeft al laten weten aan een voorlopig Jopverbod op het gedeelte voor de school aan de Oranjelaan te Vast in de lift LEIDERDORP De brand weer van Lei derdorp heeft gistermiddag drie mensen uit een lift in een flat aan de Me relstraat moeten bevrijden. De drie bleven om 14.45 uur steken en konden pas een uur later uit hun benarde po sitie bevrijd worden. Gestolen auto uitgebrand VALKENBURG Een Ford Es cort die even daarvoor in Den Haag was gesto len, is vannacht om vier uur brandend aange troffen op een parkeerplaats bij het Valkenburg- se Meer. De auto brandde geheel uit. De brand weer heeft het vuur geblust. Er werden geen personen in de buurt aangetrof fen. Lucht- A compressor gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een be drijf aan de Onderne mingsweg is een luchtcompressor ge stolen. Het apparaat vertegenwoordigt een waarde van vijftien honderd gulden. De dieven hadden zich toegang tot het pand verschaft door een ruit in te slaan en vervolgens een deur te forceren. I i JSSE De bollenkwekers ampen ook dit jaar weer met en groot tekort aan pellers. Ie Bollenstreek staat vol bor en met „Bollenpellers ge raagd" en de streekbladen evatten zeer veel adverten- es met dezelfde vraag. Het •kort aan pellers is zo langza merhand êen chronisch pro- 'jeem geworden. De oplos ing? „We moeten 's avonds felf langer doorwerken", zegt ïevrouw Guldemond van de ichterweg in Lisse nuchter, laar verhaal wordt door ver killende kwekers bevestigd. Ie heer Van der Salm van de 'uursteeglaan in Lisse zegt at ook hij niet genoeg pellers an krijgen. Hij wijst het nooie weer aan als een van de oosdoeners. „Er zijn er wel ie geld nodig hebben, maar I, het weer is maar zelden zo aooi als nu". De kweker leidt dat het pellen van bol- *n hoofdzakelijk door school kinderen wordt gedaan. „Die kunnen gaan wanneer ze wil len. Met dit weer is de helft om half vier al verdwenen". Van der Salm blijft echter op timistisch. „Als het weer om slaat, dan kom ik plek tekort", meent hij. De bollenkweker voegt er wel aan toe dat hij dicht bij het dorp zit en daar om gemakkelijker pellers kan krijgen. „Mijn broer zit ver derop en die komt echt veel bollenpellers tekort. Die vraagt altijd of ik ze wil door sturen als ik pellers over heb". De heer G. Wassenaar van het arbeidsbureau Lisse bevestigt het tekort aan pellers. Zijn bu reau kan momenteel 200 ba nen in het vakantiewerk aan bieden; het gaat vooral om jobs in de bloembollensector. Het blijft bij aanbieden want het arbeidsbureau mag niet be middelen wanneer het om va kantiewerk (dat niet volgens de CAO is geregeld) gaat. Er bestaat echter ook een 23- uurs-regeling. Die bepaalt dat personen die 23 uur of minder per maand werken niet vol gens de CAO betaald hoeven te worden. De bollenkwekers hoeven geen premies af te dra gen en de pellers kunnen gaan en komen wanneer ze willen. Ze worden ook per mand of kist betaald. „Er is geen ge zagsverhouding", legt Wasse naar uit. Het pellen van bollen is overi gens niet alleen een werkje dat door Nederlanders wordt gedaan. Ook buitenlanders ko men in de Bolllenstreek een centje bij verdienen. Wanneer het om inwoners van een EG- land gaat, dan is dat geen pro bleem. Anders wordt het wan neer personen van buiten de Europese Gemeenschap hier aan de slag gaan. Bedrijven die deze personen laten werken zitten fout, zegt Wassenaar. De man van het arbeidsbureau zegt dat de politie steeds meer controles uitvoert naar de aan wezigheid van illegale buiten landers. De rijkspolitiekorpsen van Lisse en Hillegom zeggen ech ter dat er niet speciaal wordt gecontroleerd op illegale werknemers. „We gaan geen razzia's houden. We zetten geen bollenveld af en gaan dan zoeken", zegt een woord voerder van de politie Lisse. Hij meldt dat er gewoon wordt gesurveilleerd. „Waar wij over vallen, die zijn van ons". Het zelfde wordt gezegd door de politie in Hillegom. „Geen heksenjacht op illegale buiten landers, geen speciale contro le", wordt daar gezegd. De po litie zal wel af en toe bollenbe- drijven bezoeken. Over de mo gelijke aanwezigheid van ille gale buitenlanders in de Bol lenstreek is bij beide politie korpsen niets bekend. De kantine van sporthal De Vliethorst aan het Burge meester Van der Haarplein in Voorschoten is vannacht voor een deel uitgebrand. Het vuur heeft voor ongeveer een ton schade aangericht. De brand is vermoedelijk ontstaan bij één van de tafel tjes die in de barruimte staan. Het vuur heeft zich niet verder uitgebreid dan de barruimte en de keuken van het gebouw. Deze zijn dan ook voor een groot deel door het vuur vernield. De politie heeft nog <jeen enkel ver moeden van wat de oorzaak van de brand is geweest. Er werd wel een geopende toe gangsdeur aangetroffen, die afgesloten behoorde te zijn. Er waren op het moment van de brand geen mensen in het pand aanwezig. De surveil lance-auto van de politie ont dekte de brand rond een uur of half drie vannacht. De brandweer, die snel ter plaat se was, had het vuur binnen een half uur geblust, maar is nog zeker een uur met na blussen bezig geweest. Veel belangstelling voor Warmondse modeshow WARMOND Rond de Dorpspomp werd gisteravond onder optimale weersomstan digheden de jaarlijkse mode show met zelfmaakmode ge houden. Ruiim dertig War mondse dames toonden dat zelfgemaakte kleding beslist niet onder hoeft te doen voor gekochte kledingstukken. Het motto van de show was dit jaar „Maak het met bloemen" en dat motto werd ruim geïn terpreteerd. Geruite en gestreepte kleding vielen met een bloemenhoed of een haartooi met bloemen toch binnen het thema. Me vrouw C. Saris, VVD raadslid, introduceerde alle modellen charmant, deskundig en voor al gezellig. Het aantal belang stellenden was zoals werd ver wacht op een dergelijke mooie zomeravond, bijzonder groot. Wat later op de avond werd er in alle Warmondse zalen, zaal tjes en horeca bedrijven mu ziek gemaakt: een beetje te veel naar de mening van som migen. De eenmansaktie van de beheerder van het Trefpunt houdt de gemoederen nog steeds bezig. Ut Sloepie over weegt om wegens inkomsten derving binnenkort subsidie aan te vragen bij het gemeen tebestuur, de Vereniging tot Viering van Warmonds Fees ten wil duidelijke afspraken voor de volgende Kaagweek zodat alle evenementen door deze vereniging gecoördineerd kunnen worden en tenslotte moet de organisator van de omstreden muziekevenemen ten alle aangebrachte plakkers verwijderen van bushokjes, vi aducten en dergelijke. Daartoe heeft burgemeester mevr. Hendrikx de beheerder van het Trefpunt opdracht gege ven. De concerten gaan even wel gewoon door omdat er ju ridisch geen mogelijkheden zijn om zo'n particulier initita- tief tegen te houden. Bijdragen: Jeannette Schreuder en Paul van der Bijl Foto's: Wim van Noort Tips: 071-122244, toestel 23 ..Elke fietsenmaker fietst zo als hij met zijn fiets vergekt is". Deze wat cryptische le venswijsheid heeft Poedel van Dam (66). oud-fietsenma ker in Alphen. hoog in het vaandel staan. Het fabriceren en het rijden op stalen rossen in alle soorten en maten zijn dan ook zijn belangrijkste tijdspasseringen. Al vanaf het allereerste begin fietst de ge boren en getogen Alphenaar dan ook de Laura, het vier daagse fietsevenement dat deze week voor de 39e keer wordt gehouden. In de 46 jaar dat hij nog een fietsen makerij had. was het zelfs zijn enige vakantie in het hele jaar. „Ik ben al vier jaar de enige die de Laura nog nooit heeft overgeslagen", zegt Poedel niet zonder trots en neemt nog een slokje melk, zijn Witte Motor. Zonder melk kun je Poedel opvegen. Zelfs de spaken van één van zijn fietsen zijn met lege pakken getooid. „Met melk kun je er weer tegen. Want reken maar dat je veel vocht ver- liest, als je je zo 'n hele dag in het- zweet trapt". Een doos boordevol medailles is het bewijs van zijn deelna me aan de 38 Laura's en tal van andere fietstochten. „Ik weet niet eens meer hoeveel het er zijn. Elke keer kwak ik het speldje erin, doe de deksel erop en kijk er verder niet meer in". Hoewel zijn doorzettingsvermogen Poedel aan de ene kant met trots vervult, haalt hij er aan de andere kant zijn schouders over op. „Voor hetzelfde geld breek ik een dag voor de 16 -Laura mijn been en dan is het meteen afgelopen. Het blijft een gok of je het vol -4 kan houden", zegt hij relati- ~j verend. Desondanks wil hij wel elk jaar nummer één op de lijst met ingeschrevenen zijn. 1 Daartoe schrijft hij zich elk jaar na het beëindigen van de Laura direct voor de volgen de keer in. „Ik heb me na de 35ste Laura zelfs voor vijf jaar tegelijk ingeschreven. Dan ben ik verzekerd van Poedel van Dam houdt zich in evenwicht op één van zijn stuntfiet- een plaatsje aan de kop van de lijst". De laatste jaren houdt Poedel het op een „gewone race fiets". In de geschiedenis van Neerlands oudste rijwielvier- daagse viel hij op door zich op de meest vreemdsoortige voertuigen tussen de Laura- gangers te bewegen. Zijn „grootste stunt" was het ma noeuvreren met een meer dan zeven meter lange fiets. „Daar haalde ik niet de 150 kilometer mee, hoor", voegt Poedel er haastig aan toe. „Maar het baarde wel opzien. Ik had een fiets doormidden gezaagd en tussen het voor- en het achterwiel meterslan ge stukken gaspijp gelast. Een beetje lastig sturen, maar ik kon erop rijden Maar ook zijn andere vehi kels waren de moeite waard. „Ik heb stuntfietsen, acroba tische en toneelfietsen ge maakt. Je kunt het zo gek niet bedenken of ik kon het versieren. Na de oorlog moesten we het tijdens de Laura met hele oude karre tjes doen. Daar fietste je nog geen honderd meter mee of de ketting lag er weer af. Dat was echt zwarte handen ge blazen Duin- en poldertochten, ein deloze asfaltwegen, langs weilanden of water of ge woon door de stad. Poedel heeft het in de afgelopen ja ren allemaal gefietst. „Het is toch altijd weer anders. Je komt langs plekjes die je an ders nooit ziet. Mijn wilde haren van vroeger zijn er nu wel af. Toen fietste ik de maximale afstand, nu dóe ik het wat kalmer aan en hou ik het meestal op honderd kilo meter per dag. Het gaat ten slotte om de gezelligheid en de lol". Hoewel de letters Laura staan voor Leiden, Amster dam, Utrecht, Rotterdam, Alphen staan, maakt Poedel er ook wel Laura Altijd Uw Regen Attractie van. „Dit jaar is het natuurlijk schitte rend weer, maar regenachti ge Laura's overheersen. Ik herinner me de allerslechtste weersomstandigheden op een dag naar Hoek van Holland; zulke regenspetters en storm vlagen. Tegenwoordig heb je lichtgewicht regenpakken, maar toen moest ik het met een zuidwester en m 'n snoekpak doen. Je bloedsom loop werd er helemaal door afgekneld. Dat was geen pre tje". Poedel herinnert zich ook nog die ene snikhete dag; alle melkboeren langs de route waren uitverkocht. „De Laura-fietsers hadden alles opgedronken. Toen hebben we enorme dorst geleden", zegt hij met de dramatiek van Gerrie Knetemann die bergop moet. De Laura is de Laura niet meer, hoor je nog wel eens in het peloton verzuchten. „On zin", vindt Poedel. „Het is lo gisch dat het niet meer het zelfde is als dertig jaar gele den. Toen waren er niet meer dan zo'n tweehonderd deelnemers. Je was één grote familie, je kende iedereen. Nu is Alphen uitgegroeid en zijn er wel 1200 fietsers. Dan kun je toch niet meer ver wachten dat 't hetzelfde is". Fietsen beheerst nog altijd Poedels vitale hart. Vroeger reed hij met alle tochten die in de wijde omtrek gehouden werden mee, maar daar is hij mee opgehouden. „Ik was toendertijd meer weg dan thuis en dat is natuurlijk ook niet leuk". De Laura blijft hij echter tot het einde toe trouw. „Volgend jaar is na tuurlijk een kroonjaar, maar ik hoop toch ook nog de vijf tig vol te maken", zegt hij met de ambitie van een jonge profrenner. De Sassenheimse jeugd vermaakt zich opperbest in de zandbak van Bijdorp. „Jongens! Allemaal een snoepje in de zandbak Ome Arie van Zuylen weet hoe hij de jeugd er gens voor kan porren. Even een clubje bij el kaar voor een foto in de zandbak Geen pro bleem. Ome Arie pakt een bak met snoep en weldra heeft zich een kinderschare op de aan gewezen plek in de zand bak verzameld. De professoren van de af deling bouwkunde van de Technische Hogeschool in Delft zouden gistermiddag van kleur verschoten zijn, daar in speeltuin Bijdorp aan de Krelagehove in Sas- senheim. Het ene fraaie zandkasteel na het andere aanschouwde het levens licht. Constructies waar de beste aannemers nog een puntje aan konden zuigen. Bijdorp was één van de drie speeltuinen waar de Sassen heimse jeugd gisteren lek ker kon kliederen met zand. Het zandkastelen bouwen maakte onderdeel uit van het vakantiepro gramma van de stichting Jeugdrecreatie Sassenheim, dat tot en met augustus nog tal van onderdelen bevat. En bij de verzamelde jeugd in Bijdorp viel dit onder deel in elk geval goed. On der de verkwikkende stra len van een tuinsproeier werd met verve geknutseld. En dat alles onder het goed keurend oog van ome Arie, voorzitter van de speeltuin vereniging Bijdorp. „Als de kinderen het maar naar hun zin hebben" is zijn motto. „Of het er nou twee of honderd zijn, het maakt me niet uit". Sinds 1966 heeft Bijdorp een eigen speeltuin. Voor die tijd moest men altijd of) bezoek bij de andere speel tuinen die Sassenheim rijk is. De speelwerktuigen zien er allemaal prima onder houden uit, maar ome Arie van Zuylen is niet helemaal tevreden. De schommels kunnen wel een likje verf gebruiken en ook aan de wip moet het een en ander gebeuren. „Tsja, het komt hier maar op een paar men sen neer. We zouden nog wel wat hulp kunnen ge bruiken. De meeste vrou wen willen wel, maar ik zou nog een paar kerels kunnen gebruiken. Als er wat versjouwd moet wor den en ik loop hier de straat even af, willen de meesten wel even helpen. Voor een dagje uit heb je zó leiding bij elkaar. Maar als er geschilderd moet worden hebben de meesten plotse ling een verjaardag", aldus Arie. Hij is ook nog op zoek naar een directiekeet, om ook bij slecht weer de kin deren wat te kunnen bie den. Het hokje dat er nu staat is te klein. De kinderen in de speeltuin hebben het op deze zon overgoten middag in elk geval naar hun zin, zeker als één van de aanwezige moeders nog rond gaat met wat limonade. Arie glim lacht. Ook kleine mensen hebben trek in een drankje en een hapje. „Kunnen de namen van de prijswin naars van het zandkastelen bouwen er nog bij vraagt hij. Nou, vooruit dan maar. De gelukkigen die met een zakje snoep naar huis mochten: Sebastiaan Geen jaar, Robbert en Erwin Nie- wold, Rein Groot, Johan Kersten, Piëta en Janine Keijser, Petra Ottenkamp en Natasja en Jessica, wier achternamen helaas onbe kend waren. -

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13