Beperkte amnestie in Polen voor politieke gevangenen Reagan wil protectionisme tot elke prijs voorkomen Buthelezi waarschuwt voor oorlog tussen zwarten ;enland ankrijk helpt Libië -. raketinstallatie" OPEC-landen lijken er niet uit te komen Beieren weerde demonstranten uit Oostenrijk 16 PA. Qeid&iQowuvnl MAANDAG 30 JUNI 1986 PAGINA 5 Volgens Britse krant Sunday Express Franse firma Libië bij het wederopbouwen ïon'"d°°r het Amerikaanse bombardement verniel- J^J-radar-systeem. Het gaat om het Franse con- iiitoit #rnson CSF. koeler Frankrijk geleverde luchtdoelraketten van niteit Crotale worden door de wederopbouw weer *Sr en zelfs beter tegen vijandelijke aanvallen jewiehhd. Frankrijk zou de Libiërs ook helpen bij het 160-23» van no6 meer Crotale-raket-lanceerinrich- y Express noemt als bron van zijn bericht re- ingen in Londen en Washington, ise ministerie van buitenlandse zaken heeft de juistheid van het bericht nadrukkelijk ont- Jrtjzeun woordvoerder noemde het bericht „van alle 'Ti}"100'" Rijstekorrel zo groot als een apenoot TOKIO Japanse onderzoekers hebben wereldkundig gemaakt dat zij rijstkorrels hebben ont wikkeld die zo groot zijn als ape nootjes en bijna even zwaar. Aan de ontwikkeling van de superrijst is tien jaar gewerkt in het land bouwkundig onderzoekscentrum van Kyushu. De korrel is twee maal zo lang, anderhalf keer zo breed en drie maal zo zwaar als de normale. Maar men is er nog niet de plant die de nieuwe korrel voortbrengt is hoog en kwetsbaar voor regen en wind en de smaak van de korrel is nog niet zoals die van de oude. Rijk aan uitkeringen SYDNEY Een Nieuwzeelander die aardig op weg was om rijk te worden aan Australische werkloosheidsuitke ringen, heeft in Sydney wegens oplich ting acht jaar gevangenisstraf gekre gen. De 27-jarige Wayne Patterson, die pas in 1983 in Australië was aangekomen, bekende dat hij zich had bediend van 53 verzonnen namen en 50 postbusa dressen om in het bezit te komen van 650.000 gulden. Bij zijn aanhouding had Patterson tegen de recherche gezegd: „Ik wilde rijk zijn. Ik zou over een paar maanden miljonair zijn geweest als u er niet tussengekomen was". Rechter Bru ce McNab kon er enige bewondering voor opbrengen dat Patterson zijn geld niet had opgemaakt aan „drank, vrou wen of speeltafel, maar met aanzienlij ke winst de geldmarkt had bespeeld Managua presenteert VS miljardenrekening WASHINGTON Advocaten van de Nicaraguaanse regering zijn voornemens om van de Amerikaan se regering een schadevergoeding te eisen van ruim een miljard dollar. Zij beroepen zich daarbij op de uit spraak van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag, dat vrij dag het Amerikaanse beleid ten aanzien van Nicaragua in krachtige bewoordingen veroordeelde. Het hof gaf de VS onder meer op dracht alle schade te vergoeden die aan Nicaragua wordt veroorzaakt. De Verenigde Staten hebben de uit spraak van het hof echter naast zich neergelegd. Mitterrand: wellicht Franse neutronenbom WASHINGTON Als de Sovjet- Amerikaanse besprekingen over wapenbeheersing mislukken, gaat Frankrijk mogelijk over tot het aan maken van de neutronenbom. Dit heeft president Francois Mitterrand verklaard. Maar in een vraaggesprek met de „Washington Post" zei hij tegelijk dat, als de wereld het pad van de wapenvermindering opgaat, zijn land de toestand niet moeilijker zal maken door het produceren van nieuwe wapens. Bij een mislukking van „Genève" is zijn land eerder dan nu geneigd „ja" tegen de neu tronenbom te zeggen, aldus het Franse staatshoofd. Film langs Franse autowegen (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Op rustplaatsen langs de Zuidfranse autowegen worden deze zomer activiteiten ge houden voor de toerist op weg naar de zon. Om de monotonie van het asfalt te doorbreken, houdt de beheersmaatschappij Autoroutes du Sud tot half september een gratis filmmanifes tatie. Langs ondermeer de A-7 (Lyon-Marseille), de A-9 (Orange-Le Perthus) en de A-10 (Poitiers- Bordeaux) zijn op de rustplaatsen tentoonstel lingen van filmaffiches en foto's van beroemd heden te zien. Ook worden korte videopro gramma's getoond met bekende autoscènes uit films als bijvoorbeeld „Duel" en de avonturen van het Volkswagentje Herbie. Dit initiatief vormt een onderdeel van een grote actie van de Franse overheid voor meer veiligheid op de wegen. Met attracties op de rustplaatsen hoopt men te bereiken dat de automobilisten niet te lang achter het stuur blijven zitten. ,d «bats jov »"1rt Reagan 8: iw plan NGTON De Russi- fPjer Gorbatsjov heeft in N Cf aan de Amerikaanse ^^it Reagan een nieuwe ®Wiroorgelegd van zijn r) tot beperking van de inge-afstandsraketten pa. Dat werd zaterdag M00 lemaakt door een 167 so aanse functionaris, die 589 so dere details wilde ver- 152.60 v Wel zei hij dat de voorstel serieus in 12800 hebben genomen. 19400 ueefse onderhandelin- 185.70 en overigens afgelopen 6300 un vijfde ronde af en pas half september 94 50 In Amerikaanse rege- 6800 ngen wordt er echter <700 g mee gehouden dat njet op de zesde ronde jyj hten, alvorens hij het 90.00 antwoordt. 15.90 •6 30 1 Z-5 ude douche jnjwinnaars 040 <■30 AO Meer dan 600 ?üo ners van de P°rtuge- ijJ iclave Macao op de ïse kust renden han- lijvend en plannen md naar het hoofd tor van de instant-lo- >m de eerste prijs van 4000 gulden in ont- it te nemen. Ze kre- ichter te horen dat er ïrukfout op de biljet- was gemaakt. Dat er nis was had de leiding Ie loterij ervaren na- ch een aantal uit- Ide winnaars had ld van een hoofdprijs lacht wordt te vallen tar één op tiendui- loten. Er was zelfs lan gekomen met 100 inde loten. niet blij boek over ,-007 NGTON De Ameri- journalist en schrijver Hersh is verontrust jchuwingen van de Bt zijn boek over het ■eaanse lijn vliegtuig |D7 de wet zou kunnen !den. Het boek, getiteld tel is vernietigd: Wat er gebeurde met KAL-007 en wat de VS wisten", verschijnt in ter. Hersh werd on- "gebeld door William de directeur van de hem meedeelde dat is dat het boek ver- pjke informatie bevat, jever. Random House, lichter niet aan voor-pu- t van het boek gedaan is onbekend hoe Casey inhoud vertrouwd is Het KAL-toeStel lan New York op weg tuid-Korea toen het op 1 Jber 1983 met een Russi- ket werd neergescho- ""1 inzittenden kwa- i het leven. WARSCHAU De Poolse partijleider Woj- ciech Jaruzelski heeft gisteren in zijn openings toespraak tot het tiende congres van de commu nistische partij een be perkte amnestie aange kondigd voor politieke gevangenen. Tegelijkertijd i ter duidelijk ijd maakte hij ech- dat veel voor aanstaande dissidenten van de maatregel zijn uitgesloten. Het eerste partijcongres sinds de crisis rond het vakver bond Solidariteit in 1981, werd bijgewoond door de Russische partijleider Michail Gorbatsjov. Jaruzelski verstrekte weinig bijzonderheden over de in voorbereiding zijnde maatre gel, maar onderstreepte dat deze geen betrekking heeft op politieke gevangenen die al eerder amnestie kregen en daarna opnieuw zijn veroor deeld. Gezien deze voorwaarde komt Vladyslav Frasyniuk, een van de leiders van Soli dariteit, waarschijnlijk niet op vrije voeten. De vooruit zichten op vrijlating voor Adam Michnik, Bogdan Lis en mogelijk de vorige maand gearresteerde Zbigniew Bu- jak, die samen met anderen zijn beschuldigd van pogin gen de staat omver te wer pen. zijn beter, zo werd uit politieke bronnen vernomen. Volgens kerkelijke informa tie heeft Polen 300 politieke gevangenen. Eerdere amnes tieverleningen werden in het Westen kritisch ontvangen vanwege hun beperkte ka rakter en omdat ze geen be trekking hadden op de lei ders van het verboden vak verbond Solidariteit. Het congres is het eerste in vijf jaar. Het negende con gres was in 1981 speciaal bij eengeroepen om het hoofd te bieden aan de crisis die was ontstaan door het optreden van Solidariteit. In december 1981 werd de noodtoestand afgekondigd, wat het officië le einde betekende van het vrije vakverbond. De aanwezigheid van Gor batsjov wordt beschouwd als een teken van persoonlijke goedkeuring van Jaruzelski's poging de Poolse communis tische partij van de onder gang te redden en haar in vloed opnieuw te laien gel den. Het is gisteren in Poznan, in het westen van Polen, tot confrontaties gekomen tussen de politie en betogers, die een spandoek hadden met de tekst „Wet, vrijheid en soli dariteit". Getuigen verklaarden dat eenheden van de oproerpoli tie slaags raakten met zo'n 3.000 betogers die na een preek van kardinaal Glemp in een kerk naar het centrum marcheerden. Een aantal van hen werd gearresteerd. De politie trad met de wapen stok op. In Warschau gingèn zo'n 8.000 mensen in gebed voor de vrijlating van politieke ge vangenen en erkenning van Solidariteit. POLITIE ARRESTEERT ZWARTE VAKBONDSLEIDERS JOHANNESBURG Mangosuthu Buthelezi, de gematigde zwarte leider van de Zoeloe's, heeft tij dens een bijeenkomst in Soweto gewaarschuwd voor het uitbreken van een burgeroorlog tussen zwarten. Buthelezi, de lei der van de grootste stam in Zuid-Afrika, uitte ver der kritiek op de interna tionale roep om economi sche sancties tegen Zuid- Afrika. Tegelijkertijd eiste hij ook de vrijlating van ANC-leider Nelson Man dela. Volgens Buthelezi moet Man dela zitting nemen in de door president Pieter Botha voorge stelde presidentiële raad. De autoriteiten hadden bij wijze van uitzondering vergunning gegeven voor de bijeenkomst van Buthelezi's Inkatha-bewe- ging. Krachtens de noodtoe stand zijn politieke bijeenkom sten verboden. De ontmoeting werd bijgewoond door naar schatting 13.000 mensen. Bu thelezi veroordeelde herhaal delijk de onderlinge geweld pleging van zwarten tegen zwarten. Maar na afloop van de vijf uur durende bijeen komst gooiden radicale jonge ren stenen en brandbommen naar de bussen met aanhan gers van Buthelezi. Drie bus sen reden op elkaar, waardoor 34 inzittenden gewond raak- In Zuid-Afrika zijn talrijke ar restaties verricht aan de voor avond van een „topconferen tie" die de belangrijkste zwar te vakcentrale wil houden over de manier waarop zij de vrijlating kan afdwingen van haar gevangengenomen leden. Het gaat om het congres van Zuidafrikaanse vakcentrale (COSATU), die 500.000 leden telt en waarvan veel kaderle den ondergronds gegaan zijn na de afkondiging van de noodtoestand. Afgelopen week verklaarde COSATU-secreta ris Jay Naidoo dat een groot deel van hen „op zou duiken" voor het bijwonen van de ver gadering, die voor morgen ge pland stond. Maar volgens de berichten uit Zuid-Afrika zou den Naidoo en anderen door de veiligheidspolitie zijn aan gehouden. Datzelfde lot trof de voorzitter van Verenigde Me taalarbeiders Bond (MAWU), Moses Maiakiso. De MAWU is een van de grootste vakbon den binnen de zwarte vakcen trale COSATU. Een groep die bijhoudt hoe veel vakbondsleiders in deten tie verblijven, schat dat in Zuid-Afrika meer dan 900 vakbondsleden, van wie de meesten zwarten, zijn opge pakt sinds het afkondigen van de noodtoestand. Toren van Pisa beetje schever De scheven toren van Pisa is nog een beetje schever komen te staan. In Pisa werd bekend dat nieuwe metingen' hebben uitge wezen dat de toren het laatste jaar nog eens bijna twee millime ter is gaan overhellen. Het ministerie van openbare werken in Rome breekt zich al geruime tijd het hoofd over de wijze waarop men de uit 1173 stammende toren overeind kan houden. Op de foto de professoren Brunetto Palla (rechts) era Gero Geri (links) tijdens hun jaarlijkse meting van de toren. HANDELSTEKORT STIJGT DRAMATISCH, CONGRES EIST MAATREGELEN (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Het Amerikanse ministerie van handel had de in San ta Barbara (Californië) va kantie vierende president Reagan geen slechtere boodschap kunnen bren gen: in de maand april be droeg het handelstekort van de VS 14,2 miljard dollar. Dat was 1,9 miljard dollar meer dan in maart. Het ministerie van handel heeft de economische groeiverwachting voor dit jaar, die op 3,7 procent was geraamd, dan ook in derhaast teruggebracht tot 2,9 procent. Deskundigen lieten ontmoe digd weten dat dit jaar geen verlichting meer aan het toch al onder zware druk staande Amerikaanse handelsfront te verwachten is. Dat de Amerikaanse dollar in zestien maanden 30 procent goedkoper is geworden, blijkt hoegenaamd geen positieve in vloed op de handelsbalans te hebben gehad. Het ergste is waarschijnlijk nog dat voor het eerst sinds 1959 de landbouw een han delstekort van ruim 348 mil joen dollar registreerde. De agrarische export is met liefst eenderde gedaald sinds Reagan in 1981 het Witte Huis betrad. Er is weinig uitzicht op verbetering. De anders zo suc cesvolle Amerikaanse graan- exporteurs hebben moeten vaststellen dat de voedselpro- duktie elders met sprongen is gestegen. Landen die tot dusver afhan kelijk waren van de aankopen van Amerikaans graan kun nen nu in hun eigen behoeften voorzien. En het ziet er niet naar uit dat dat in de naaste toekomst zal veranderen. Ster ker nog: Amerika is niet lan ger de graanschuur van de we reld. De overschotten zijn er- morm en met de nieuwe oogst voor de boeg weten graanboe- ren niet meer hoe en waar ze hun gigantische voorraden moeten opslaan. Reagan heeft nog geen pas send antwoord op het pro bleem van de stijgende han delstekorten. Zelf is hij de kampioen van de vrijhandel. Er is waarschijnlijk niemand in de VS die handelsbescher- mende maatregelen zo veraf schuwt. Maar de Congres-leden den ken daar anders over. Zij wor den door hun achterban op de huid gezeten en geconfron teerd met verdwijnende indus trieën, die niet kunnen opbie den tegen de stroom goedkope buitenlandse produkten. En worden door hun kiezers gevraagd banen en bedrijven overeind te houden met pro tectionistische maatregelen. Verwacht moet dan ook wor den dat het Congres, als het over twee weken terugkeert van de 4 juli-vakantie, op- President Reagan heeft in zijn wekelijkse radiopraatje zater dag krachtig stelling genomen tegen protectionisme. Overi gens gaf Reagan toe dat „de economische gezondheid van onze natie op het spel staat". Maar hij wees er met grote na druk op dat importbeperkin gen het grootste gevaar vor men voor de economisch groei. Reagan schetste de gevaren van het protectionisme met de voor hem zo kenmerkende kleurigheid. Hij zei: „Een land legt een niet faire heffing op. De VS zijn dan gedwongen een antwoord te zoeken. Het land neemt daarop dan weer vergeldingsmaatregelen". „Wij op onze beurt zijn dan ge dwongen hetzelfde te doen. Het is net als met de taartge vechten in oude Hollywood- films: de betrokkenen komen steeds meer onder de smurrie te zitten. Het verschil met de situatie in de handel is alleen dat het niet grappig, maar tra gisch is. Protectionisme wordt destructionisme. En dat kost banen". De president merkte tenslotte op dat, zou het Congres protec tionistische wetten aannenen, hijzelf beroofd zou worden van de mogelijkheid andere landen onder druk te zetten die belemmeringen willen op leggen aan de import van Amerikaanse produkten. „Als de voorstellen van het Congres wet worden, dan ontstaat er een vicieuze cirkel van han delsbeperkingen, die onze wel vaart in gevaar brengen". Reagan wil vrije handel. Lan den die zoals de leden van de EG en Canada de Ame rikaanse handel Willen belem meren, zullen een strijdlustige president tegenover zich vin den. Maar zodra het Congres protectionistische wetten aan neemt, kan hij niets meer uit richten tegen het protectionis me van andere landen. En dat is een situatie die Reagan kost wat kost wil voorkomen. IDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER vr Professor Tweesteen sloop van de tribu- oude auto stond. Dat was de wagen <^e waard, zoals we natuurlijk nog wel we- ,Je geleerde baas schoof de wagen een stil- pa*raat in en beurde daar de klep van de alflcap op. En wederom goot hij de inhoud l yen klein flesje leeg in de benzinetank. Hij ;l£e zich daarbij volkomen onbespied, maar j )t ook niet dat er in deze dreven een figuur ij]» rond te wandelen, die gewoon berucht zijn fijne neus voor het nieuws. Dat was >nd minder dan Sipko Stunt. Sipko was zijn krant uitgestuurd om eens een pak- artikeltje te schrijven over het verloop van nftetterrally. Sipko had daartoe een soort Ibuisje laten opstellen, waarin een schrijf- 1e was getimmerd en hij was van plan daar een pittig stukje werk te gaan verrichten, wie zal het zijn reukorgaan kwalijk nemen, dat dit fijngevoelige instrument plotseling de lucht kreeg van een oude wagen, die nog op de Kerkbrink stond„Hm...," mompelde Sip ko. ,,Of we hebben daar te maken met een deelnemer, die te laat kwam opdagen, óf we hebben te maken met iets vreemds. Iets ge heimzinnigs. Laten we maar eens even bij dat autootje gaan kijken. Wie weet wat we voor onze krant ontdekkenEn zo was Sipko bij die oude auto beland. En hij was daar nog maar net, of wie kwam daar aan? Niemand min der dan professor Tweesteen met een flesje. „Aha..!!" zei Sipko. „Zou dat het geheim van de knettercarters zijn?" En schielijk trok hij zich te rug achter de brede rug van de wagen. Profes sor Tweesteen had hem niet gezienDat bleek eens te meer, toen de hooggeleerde een klein proefritje wilde gaan maken en daarbij de arme verslaggever op levensgevaarlijke wijze met zich meesleurde Aanslag In Bilbao, in Spaans Basken land, zijn van nacht vijf agenten gewond geraakt bij een bomaan slag. De bom ont plofte toen een politie-auto langsreed. De aanslag is nog niet opgeëist. jSÊjjm BRIONI De ministers van oliezaken van de dertien OPEC-landen zijn er ook gis teren niet in geslaagd om een strategie af te spreken voor het stoppen van de val van de olieprijzen. De ministers zijn vandaag weer bijeengekomen, maar conferentiekringen ver wachten dat het de laatste zit ting zal worden. „Mörgen vertrëk ik, dat is het beste nieuws", zei minister Mana Saeed Oteiba van de Verenigde Arabische Emira ten gisteren. Vragen naar de vooruitzichten op een akkoord wilde hij niet beantwoorden en verwees hij naar de voor zitter van de vergadering. Ook de Saoedische minister Ahmed Zaki Yamani leek minder optimistisch dan hij zich eerder tijdens de confe rentie had uitgelaten. De ministers leken de hoop op een unanieme overeenkomst te hebben opgegeven. Zegslie den verklaarden dat het olie kartel nog het beste kon hopen op een meerderheidsbesluit ten aanzien van streefprijs en produktieplafond. Maar zelfs een meerderheidbesluit leek gisteren verre van zeker. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De Beierse grenspolitie en Oostenrijkse tegenstanders van de bouw van een nucleaire opwerkingsfabriek in Wackers- dorf hebben elkaar zaterdag het leven zuur gemaakt. De Oostenrijkers mochten de grens niet over, met als gevolg dat ze aan hun kant van de grens de autowegen blokkeerden. Dat kwam erg vervelend uit voor veel vakantiegasten uit de noorde lijke deelstaten van Duitsland, waar de schoolvakanties juist wa ren begonnen. De regering van de Duitse deelstaat Beieren, en met name mi nister Karl Hillermeier van binnenlandse zaken, voelden bitter weinig voor alweer een demonstratie bij Wackersdorf. De ge welddadige botsingen tussen politie en demonstranten van Pink steren en 8 juni lagen nog vers in het geheugen. Voor Hillermeier was de aankondiging aanleiding tot een hoogst ongebruikelijke maatregel vooraf: nij kondigde aan dat Oosten rijkse demonstranten bij de grens zouden worden teruggestuurd. Felle reacties van de Oostenrijkse minister van buitenlandse za ken, Peter Jankowitsch, haalden niets uit. Hij sprak van „een terugval naar de tijd dat er nog sprake was van gesloten gren zen" en „een gebaar dat niet past in de geest van goede betrek kingen tussen buurlanden". Hillermeier bleef echter onver murwbaar. In Wackerdorf werd ondanks de Beierse maatregel gedemon streerd. De demonstratie, waarbij ook Oostenrijkse deelnemers die bij de grens kennelijk niet als demonstranten waren her kend, verliep zonder incidenten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5