Hitte beheerst Wimbledon Zwemploeg met de bekende gezichten De briefjes van Marleen van Noortwijk Test Gross geslaagd MAANDAG 30 JUNI 1986 PAGINA 18 AMERSFOORT Vier- maal een verbetering van een Nederlands record, vijf keer een tijd onder de niettemin knap scherpe li mieten voor de wereld kampioenschappen in Ma drid. Na het eerste van twee weekeinden bij de strijd om de nationale zwemtitels ziet de tussen balans er alleszins redelijk uit. Bondscoach Ruud Beele mag dan ook best tevreden zijn, maar tege lijkertijd dient wel dege lijk een scherpe kantteke ning bij de behaalde suc cessen te worden ge plaatst. Het gat na de hui dige generatie topzwem mers en -zwemsters is im mers groter dan ooit en de toekomst lijkt nu niet be paald rooskleurig tege moet te kunnen worden gezien. De bekende namen, de al se dert zo'n zestal jaren bekende gezichten zorgden dit week einde voor de voornaamste wapenfeiten in het snikhete Sportfondsenbad te Amers foort, waar de definitieve aan diening van de jeugd ook dit maal vergeefs op zich liet wachten. Beele blijft optimis tisch, noemde gisteravond een viertal namen (Linda Moes, Diana van der Plaats, Peter de Rover, Marc Weijtmans) van inderdaad veelbelovende ta lenten, maar moet toch diep in z'n hart ook hebben geconsta teerd dat hun ontwikkeling stagneert. De sportleraar uit Alphen aan den Rijn zal het niet snel toegeven, maar een simpele blik op de uitslagenlij- sten-door-de-jaren-heen leert dat de broodnodige progressie achterwege blijft. Terwijl de geluiden steeds sterker wor den dat de wereldkampioen schappen, in de tweede helft van augustus te Madrid, voor een aantal zwemsters het eind station van hun carrière zal betekenen. Voor de aflossing van de wacht moet worden ge vreesd. Van Bentum Conny van Bentum is één van de twijfelaars. De Barneveldse heeft aangekondigd na het WK een pauze in te gelasten, maar de Olympische Spelen van 1988 in Seoel nog wel de gelijk in het achterhoofd te willen houden. Getuige haar nog steeds toenemende vorm, zou het een gevoelig verlies voor de zwemsport betekenen wanneer Van Bentum dit sei zoen als haar laatste zou be schouwen. Haar tweejarig ver blijf in de Verenigde Staten zit er inmiddels op, de studie wordt nu in eigen land voort gezet, maar bijgeleerd heeft ze beslist. Op de universiteit van Berkeley werd zowel op kracht als op techniek (ijverig) getraind en de resultaten zijn er helemaal naar. „Perfect", prees Ruud Beele haar ver richtingen in Amersfoort zelfs. Annemarie Verstappen, tradi-, tiegetrouw Van Beittum's naaste concurrente, verbleekte enigszins bij het door de Bar neveldse veroorzaakte geweld. Zaterdag kon de Brabantse op de 200 meter vrije slag nog re delijk in haar buurt blijven (2.01,24 tegen 2.01,65 waarmee beiden een ticket voor Madrid verdienden), gisteren op de 100 meter vlinderslag was het (krachts)verschil aanmerkelijk groter. Van Bentum bleef met 1.00,80 slechts vijfhonderdste van een seconde boven het na tionale record en voor de tweede keer onder de WK-li- miet, Verstappen moest met 1.01,96 nog stevig doorsprinten om zich Judith Anema (1.02,37) van het lijf te kunnen houden. Kroes Behalve Van Bentum bleef ook Hans Kroes tot twee keer toe onder de door de KNZB vastgelegde richttijden. Nadat hij vrijdagavond al op de 50 meter vrije slag had geïmpo neerd, werkte de Lissenaar een kleine 24 uur later ook de dubbele afstand naar tevre denheid af. Met een tiid van 51,09 seconden bracht hij bo vendien een nationaal record op d^ klokken, dat met 51,11 overigens al op zijn naam stond. Het gaat er in het geval Kroes echter voornamelijk om op de écht belangrijke toer nooien te presteren en dat is tot nu toe een utopie gebleken. De naam van Ron Dekker is terug in de recordboeken. Werd de Deventernaar on langs voorbijgestreefd door de Nederlandse Amerikaan Jim Corbeau, de revanche van de zwemmer van De IJssel maak te dit weekeinde indruk. In de series van de 100 meter school slag liet Dekker gistermiddag 1.04,24 noteren (tegen Corbeau 1.04,5) en in de finale werden daar nog eens zeshonderdste van een seconde afgehaald: 1.04,18. De richttijd voor Ma drid haalde Dekker weliswaar niet, maar dat is geen schande en enige zorg omtrent een eventuele uitzending hoeft hij zich een knipoog naar de wis selslag-estafette niet te maken. Drost Naast Kroes en Dekker be wees ook Frank Drost dat de Nederlandse heren de aanval op de hegemonie van de da mes willen doorzetten. De Amersfoorter volbracht zater dag de 400 meter vrije slag na 3.57,8 (handgeklokt vanwege een technische storing) en zo snel was daarvoor nog nimmer een landgenoot geweest. Ook voor Drost gold dat de WK- richttijd nog een aantal secon den scherper is gesteld, maar zijn aspiraties liggen toch niet echt op deze langere afstand. Intussen is wel steeds duidelij ker geworden dat ook voor de estafette-nummers de Neder landse heren de toekomst met redelijk vertrouwen tegemoet kunnen zien. Het zal na het volgend weekeinde, wanneer iedere in het binnenbad van Amersfoort aanwezige hoopt op wat minder warm weer, ongetwijfeld leiden tot een uit voerige equipe voor Madrid. Een zwemploeg echter zonder nieuwe gezichten, want die hebben zich vooralsnog niet aangediend. Volgend weekeinde kunnen ook enkele routiniers, die nu in Amersfoort onder de maat bleven, voor eerherstel zorgen. Zoals Jolanda de Rover die de 100 meter rugslag won in een uiterst magere 1.04,07. Of Pe tra van Staveren die, na haar tijdvergende schouderblessure nog niet in haar vertrouwde ritme, verrassend de nationale titel op de 100 meter schoolslag aan Petra Hillenius moest la ten (1.11,68 om 1.12,46). De twee olympische kampioenen van Los Angeles hebben voor het weerzien met de ganse we reldtop in Madrid nog heel' wat werk te verrichten, al maakt Ruud Beele zich ook hier niet al te druk om. „Hun tijd komt nog wel", is zijn mot to. DICK KIERS HANNOVER De test van Michael Gross is geslaagd. Op de laatste dag van het toernooi om de Westduitse zwemkampioen- schappen in Hannover tekende de 22-jarige Gross voor het elfde werelrecotd in zijn loopbaan. De Frankforter zegevierde op de 200 meter vlinderslag in een nog nimmer verwezenlijkte 1.56,24. Dat was een verbetering met 0,41 seconde van het record, dat sedert 10 augustus 1985 (Sofia) al in zijn bezit was. Gross startte zijn wereldrecordreeks drie jaar geleden. Gross is de een van Europa's troeven voor de wereldtitelstrijd, die in augustus in Madrid wordt gehouden. Naast „De Albatros" moet van Westduitse zijde rekening worden gehouden met Rai- ner Henkei, die zaterdag de 1500 meter vrije slag won in 15.04,38. Henkei, die onderweg het Westduitse record op de 800 meter aanscherpte tot 7.59,06, is nu aanvoerder van de wereld ranglijst van dit seizoen. Ron Dekker verbeterde tweemaal een nationaal record. Mitchell tekent voor vierde wereld record ORLANDO Het is Betsy Mitchell dan toch gelukt. De 20-jarige Amerikaanse zwemster verbeterde bij de natio nale selectiewedstrijden voor de wereldkampi oenschappen het we reldrecord op de twee honderd meter rugslag. Met twee minuten en 8,60 seconden was ze 1,35 seconde sneller dan de Oostduitse Cornelia Sirch bij het wereld - toernooi in Guayaquil van vier jaar geleden. Mitchells prestatie was het vierde wereldre cord, dat in Orlando werd aangescherpt. Matt Biondi (50 en 100 meter vrij) en Pablo Morales (100 meter vlinder) gingen haar vooraf. LONDEN Klagen over de hitte en demonstratief gewapper met program maboekjes overheersen deze dagen het beeld op Wimbledon. Waar in het verleden vaak door regen verbroken partijen het on derwerp van gesprek en speculaties vormden, staat deze honderdste editie van het open Engelse ten niskampioenschap totnu- toe juist in het teken van het uitblijven van hemel- vocht. De Britse Pelleboe- ren hebben al becijferd dat hun land vandaag de warmste junimaand van de afgelopen tien jaar ach ter de rug heeft. De pres taties van de spelers, die gisteren een rustdag had den, lijken bijzaak voor de duizenden rondom de 18 banen in Londen-Zuid. De eliminatie van de als vijfde geplaatste Zweed Stefan Ed berg raakte za terdag immers „onderge sneeuwd" in de praatjes over de hoge temperatuur (officiële opgave 30 gra den Celsius) en de geringe hoeveelheid wind. Het is allang weer vergeten dat vorige week maandag nog enige afgebroken partijen moesten worden uitge speeld omdat de regen als spelbreker optrad. Voor de aan goede gebruiken hechtende Britten had de uit schakeling van Edberg eergis teren ogenschijnlijk meer tra ditionele dan sensationele waarden. De zwetende Zwe den vallen immers weer als overrijpe aardbeien uit de struiken. Zo werd vorige week in de tweede ronde van „The Championchips" de als achtste geplaatste Anders Jaryd al vroeg uit de strijd geknikkerd en vervolgens ging ook Joa- kim Nyström (zesde) eraan. Edberg sneuvelde eergisteren in de vierde ronde na een kansloze partij (6-4, 6-4, 6-4) tegen Miloslav Mecir. De op ponent van Michiel Schapers in de eerste ronde stapte met een verontschuldigende glim lach van baan twee af. „Ik denk dat ik veel geluk heb ge had", probeerde de Tsjechoslo- waak beschaafd. Maar Edberg gaf meer blijk van realiteitsbe sef. „Mecir maakte geen fou ten", concludeerde hij simpel. Ijzer Zweden heeft nu in Londen- Zuid nog maar twee troeven in de strijd. Mats Wilander, op papier tegenstander van Ivan Lendl in de eindstrijd, ver sloeg in vier sets de Australiër Mark Kratzmann, wiens land genoot Paul McNamee later op de dag door de opmerkelijk sterk acterende Boris Becker van het centre court werd ge slagen. Verder hebben de Scandinaviërs alleen met Mi- kael Pernfors nog een sterk ij zer in het vuur. De olijke fina list van Roland Garros, spe lend met plaatsingsnummer 13, verloor zaterdag de eerste set van Giammalva. Het tweetal trof elkaar op baan 13, waar de zaterdag naar Den Haag te ruggekeerde Marcella Mesker eerder letterlijk onderuit ging. Pernfors bleef dit lot bespaard, ondanks de inspanningen van de 23-jarige Amerikaan. Op het heetst van de dag moest Sammy Giammalva zich in de vier sets vijfmaal van een drijfnatte shirt ontdoen. Boris Becker laat zijn racket stuiteren na een misser. De West- Ook het publiek was de ver duitser zal de partij tegen Paul McNamee wel winnend afsluiten, zengende hitte (die overigens door geen van de spelers als excuus werd aangevoerd) aan te zien. Veel bruingebronsde koppen, schuilgaand onder hoeden, petten en gevouwen kranten. De overige lichaams delen slechts schamel verpakt in zomerkleding en zelfs de poepsjieke leden van de orga niserende All England Lawn Tennis and Croquet Club ver gaten hun normen. Er vielen er minstens drie te ontwaren die hun bovenste overhemd- knoopje, zij het zo onopvallend mogelijk, hadden losgemaakt! Orde Wie immer onaangedaan lij ken te blijven onder welke omstandigheden dan ook, zijn de honderden dienders van di verse pluimage. Ex-militairen en -brandweermannen doen in warme uniforms, maar met stalen gezichten hun traditio nele Wimbledon-plicht; het handhaven van orde en net heid. Weer of geen weer. De jongeman, die zich met ont bloot bovenlijf over het com plex begaf, werd onverbiddel ijk gesommeerd zijn t-shirt aan te trekken. Protesten baat ten niet. Want hoewel het in stituut Wimbledon zo zoetjes aan op steeds meer punten tra dities prijs geeft, hecht men nog wel degelijk aan de Britse waarden en gebruiken. Dat blijkt ook dagelijks weer als zich op de stoepen van Church Road een meer dan 1 mijl lange mensenrij opstelt. Met een onbegrijpelijk geduld schuifelen de Wimbledon-fans, niet persé tennisfans, zich keu rig gedisciplineerd voort. Wachttijden van vijf uur zijn daarbij geen uitzondering, maar van gemok is geen spra ke. De (buitenlandse) enkeling die het waagt een „queue" te passeren, wordt slechts met scheve ogen geobserveerd en keert doorgaans terug als bij de ingang van het complex een oplettende geüniformeer de ingrijpt. Onderhand dodert de wachtenden de tijd met praatjes en lessen zij de dorst Goed doel Zaterdag slaagden er zo'n 40.000 lieden, order veel vrouwen, in de pooi van het heilige tenniscenti door te komen. Sommi maakten hierbij gebruik toegangskaarten, die inmidi door vertrokken kijkers „op de markt" waren bracht. Bij de uitgangen gen voor dit doel rode venbussen, waarin dege die het voor die dag wel ben gezien, hun „ticket" nen deponeren. De bedoe is dat deze kaartjes voor "schamele bedrag van één gels pond van de hand wor gedaan aan mensen, die steeds staan te wachten. D< deze wijze verkregen brengst is bestemd voor goed doel, maar dit spreek Engelsen toch kennelijk aan. Vorig jaar werd hier het tegenvallende bedrag 5000 pond verkregen en vorige week bleven de brievenbussen nagenoeg I Dan verkoopt men de k toch liever aan „elke p biedende „bedelaars". De gesprekken van de w tenden behelzen veelal weer. Dat dan negatief van vloed is op de weer eens genvallend presterende Er se tennissers, staat v als een paal boven watei wordt nog eens door de bladen bevestigd. De lc vrouwelijke hoop, gev< door Anne Hobbs en Jo Dl legde zaterdag immers loodje. „Te warm", lui daarop het oordeel van Britse scribenten. Die wens ook weten te verte dat morgen of woensdag weersbuien te verwac zijn. En dat is maar g want als de groene regenze gedurende het hele toer niet éénmaal worden u rold, zou dat een verlies één van de vele charmes Wimbledon zijn. ROB LANGEVELD LONDEN In het zeer be perkte kringetje Nederlan ders dat op of rond het heili ge gras van Wimbledon iets heeft in te brengen, is de 25.- jarige Marleen van Noortwijk een opvallende verschijning. Na een vriendelijk maar met weinig hoop verzonden brief je naar de organisatie van het toernooi der toernooien, werd de Brabantse tot haar eigen schrik „geaccepteerd" als scheidsrechter. Samen met Eric Savalle, de enige andere Nederlander. „Ik was eerlijk gezegd al blij geweest als ik antwoord had gekre gen", zegt Marleen van Noortwijk bescheiden. Een interview met Neder lands enige vrouwelijke Wimbledon-umpire is alleen toegestaan na een hartig woordje met Peter Webster, „chief of umpires" en om zijn gezag te onderstrepen ook aangeduid als „luitenant-ko lonel". „Geen meningen over spelers en of over doping", luidt zijn vriendelijk uitge sproken, maar daarom niet minder dringende instructie. Eén van de onhebbelijkhe den, waarmee Wimbledon de status weet hoog te houden. „Na mijn opleiding tot ten- nis-scheidsrechter in Neder land, tien jaar geleden, heb ik ook de cursus van het MIPTC gevolgd", blikt de Bredase voldaan terug. Haar licentie als scheidsrechter bij de Mans International Pro fessional Tennis Council, maakt het haar mogelijk overal ter wereld aan te tre den; ook bij de heren. Overtuigd De Nederlandse is één van de slechts elf dames op de hele wereld, die bij internationale herenpartijen, zowel op de hoge als op de lage stoelen mag plaatsnemen. „Het is een kwestie van overtuigd zijn in je beslissingen", legt ze uit. „Al neem ie nog zo'n goed besluitals je het als vrouw zachtjes zegt, heb je gelazer. In 95 procent van de geval len ben ik helemaal zeker van mijn besluiten, en in de andere gevallen ben ik toch minstens redelijk zeker. Maar als je met veel overtui ging een fout maakt, wordt dat meestal wel geaccep teerd", weet de buiten het veld zeer vriendelijke Van Noortwijk. Haar internationale ervaring was tot haar optreden in Londen beperkt tot Brussel, Keulen en Rotterdam. Maar de afgelopen week op Wim bledon heeft ze al een aantal malen de eervolle stek op de scheidsrechtersstoel toegewe zen gekregen. Niet op de „showbanen uiteraard, maar toch wel bij gerenommeerde spelers en speelsters. Onder andere een wedstrijd van de vermaarde dubbelspe lers McNamara en McNamee speelde zich af onder haar hoge verantwoording. „Ik be sliste dat de bal uit was, maar ze zeiden alle vier: „in". Dat was even lastig". Maar over het algemeen heeft Marleen van Noortwijk het bij haar eerste optreden op Wimble don uitstekend naar haar zin. „De sfeer hier is natuurlijk fantastisch. Als ik geen wed strijd heb, loop ik gewoon een beetje rond. Kijken naar de Nederlanders. Als scheids rechters hebben we een ei gen restaurant en een televi siekamertje, maar dat is nop niet bijster gezellig. Buiten heerst daarentegen een zalige sfeer. Alleen daarom had ik dit al nooit willen missen. Van de wedstrijden kan ik trouwens lang niet alles vol gen. Dat zie je meestal 's avonds op tv pas. Vooral vo rige week, toen op bijna alle banen tegelijk werd gespeeld. Ik hoorde de volgende dag pas dat Marcella Mesker was uitgeschakeld, omdat ik op dat moment zelf een partij deed. Ik snap die problemen over de behandeling van haar blessure trouwens niet. Elke scheidsrechter heeft te lefoon aan zijn stoel, en als er zich zoiets voordoet, kan er onmiddellijk worden gebeld voor een dokter". Uitnodiging Dat ze temidden van 327 an dere, meest Engelse, scheids rechters, tot tevredenheid ac teert, blijkt wel uit de vol gende eervolle uitnodiging. „Ik had al eens een brief ge schreven naar de Open Ame rikaanse Kampioenschappen, maar vorig jaar werd mijn verzoek afgewezen. Nu, hier op Wimbledon, kwém er ie mand van die organisatie naar me toe en die zei dat ik welkom ben in de States. Dus ik ga eind augustus twee we ken naar New York. Voor het eerst", klinkt het trots. De schriftelijke opdringerig heid rqag niet als een nare ei genschap van Marleen van Noortwijk worden be schouwd. „Zo gaat dat nou eenmaal in ons wereldje. Je moet jezelf aanmelden en de toernooi-organisatie kiest". Voor haar arbitrale activitei ten in Londen nam de com mercieel medewerkster van een oliemaatschappij vakan tie op, hetgeen ze voor de US Open dus weer zal moeten doen. „Ik heb het er graag voor over. Hoewel er tijdens zo'n toernooi natuurlijk wei nig gelegenheid is om andere dingen te doen. Als linesman moet je hier op Wimbledon twee uur op en dan 1 uur en twintig minuten af. In die tijd sjouw je maar wat rond. Normaliter kom je elke dag drie keer op, dus in totaal zes uur. En dat is toch wel ver moeiend. Vooral met die hit te van de laatste dagen". Voor de umpires, de mannen of vrouwen op de hoge stoe len, ligt de dagindeling iets anders. „Dan krijg je twee complete wedstrijden per dag. En dat is soms, bijvoor beeld bij een vijfsetter, een hele zit", vindt ze. Als haar een zitje aan de lijnen wordt toegewezen, heeft Marleen van Noortwijk het liefst een positie bij één van de lange zijlijnen. „Daar kan je ten minste de helft van de wed strijd staan. Want al die tijd op die houten stoeltjes is soms best vervelend. De moeilijkste positie is die bij de servicelijn. Het gaat daar allemaal zo snel, dat is haast niet te zien Het centre court en de banen 1, 2 en 3 zijn bij deze dwars- lijnen (waarvoor de bal moet landen bij een service) voor zien van electronisch ogen, die het werk van de lines man moeten verlichten. Sinds enige jaren loopt direkt achter de servicelijn een on zichtbare straal, die bij on derbreking, (door de bal), een zoemer in werking stelt. „Daar heb ik nog niet mee gewerkt", spreekt Marleen, zonder daar echt droevig over te zijn. Speciaals Het centre court heeft ze in middels wel bereikt, al meer dere malen zelfs. „Dat was vorige week woensdag. Ed berg en Jarryd speelden te gen de broertjes Gullikson. Wij waren de tweede groep en kwamen dus tijdens de wedstrijd op. Dat is toch wel iets heel speciaals. Ik dacht toen: goh, heb ik het eigen lijk al zo ver geschopt". De umpires-stoelen op de eervolle banen zijn dus voor Marleen nog niet weggelegd, maar zeker is dat ze haar va der is voorbijgestreefd. „Di was nationaal tennisscheids rechter. Aan zijn hand ben i dit wereldje ingelopen. 1 weet zeker dat ie trots op m is". En als het aan Vai Noortwijk ligt, gaat ze nq wel een paar stapjes verdei Momenteel lopen er in dt wereld twee professioneh tennisscheidsrechters ront een functie die ze, als het ooi maar even zou kunnen graag ook zou willen uitoefe nen. „Maar voorlopig zal da er nog wel niet van komen' realiseert ze zich. Op Wim bledon moet Marleen vai Noortwijk zich tevreden stel len met een vergoeding vai 33 Engelse pond per dag. Di reiskosten waren voor haai eigen rekening. Tegen beta ling kon ze over 20 kaartje beschikken, die dan ook gri werden verdeeld onder Ne derlandse kennissen. Van Noortwijk ontving geei speciale instructies voor haai optreden op het heilige gras „Wel is er een boekje toege stuurd met zaken, waarop j< nog eens moest letten. Maai wat regels betreft zijn ei geen verschillen. Alleen da de kleding van de spelen hier overheersend wit moe zijn. Ik weet eerlijk gezei niet eens precies wie d moet controleren, maar er nou eenmaal niemand die hei in z'n hoofd haalt om die re gels te overtreden. Wan Wimbledon is Wimbledon hè". ROB LANGEVELl

Leidse Courant | 1986 | | pagina 18