Sectiebestuur drijft eigen zin door oelpunten lostbaar in ijestserie ïockeyers Succesje voor basketballers Inkrimpingsplan voor eredivisie RTTRIBUNE iiirtsen q os na /lies iter polo- Heike Drechsler evenaart record Verre sprong Mellaard ■■mKISTAN net iets ijERKER DAN NEDERLAND Prijsvragen NEG begint Intertoto met verlies 3AG CcidócSomant' MAANDAG 30IUNI1986 PAGINA 13 doe| on^eg 132 toORD/PAPENDAL voorbereiding van de (de Nederlandse water- ectie op het toernooi om ^eldtitei mag tot dusver- tegenvallend worden lid. maar van groot opti- 110 'jWas na de nederlaag in feede wedstrijd tegen ?nrije (6-4) evenmin spra- ?n' ylscoach George Geurt- Jfffr gisteren zo boos en Rrt ook 20 teleurgesteld ih r* sPe' van oranje- ^at een nachtje wenste te Ivoor hij de definitieve voor de Goodwill Ga- p - Moskou bekend maakt. 1 1 f overtuigende overwin- ..ji het vier-landentoer- 'jjiet onder meer Cuba en tyië. was afgelopen week Trke Hongarije, dat ook sadigde vedetten van opzij heeft geschoven, igs- en sparringpartner. sportcentrum Papendal e de eerste officiële in- J zaterdag een knap ge- I van 9-9(1-2, 2-2, 4-2, 2- Disteren werd in Emme- het tweede treffen dus en. zij het met gering Deal: 2-2. 2-2. 0-2, 0-0. 3 hiferwinning had zaterdag ichuP meer 6eluk veel 1 Wn eindigden op of op de dfpnt van de lat - tot de genljkheden behoort. In dit an noest opnieuw veel ko- ,erdvan de geroutineerde or ^ler Stan van Belkum, onat keer minder schutters eed tie kreeg van Remco 3rac°om- ^et een 'nf>ePakt jern koos Pielstroom voor vxhtigheid. De opvallen- /est,r van ^enten a's Have- en De Vries, die met zen vooruitgaan, was ij een lichtpunt later bleken de door a' "Tultaat gewekte verwach- jP' 1 toch te voorbarig. Twee "jen kon Nederland de iren, die nog het meest ldden van de warrige ar- bijbenen. Een door room, die gisteren geen t leek te hebben van een "ire, onbenut gelaten ""torp. betekende de om- er. Hongarije liet door unten van Doczy uit tot Jaar bleef het bij, vooral jmdat bij Nederland de ll-situatie veel te wensen liet. Tien keer had de ;het voordeel van een ex- lan en slechts drie keer lat ook zinvol. Bondscoach Geurtsen: en teleurgesteld. Cubaanse sporters zeggen af voor Goodwill Spelen SANTIAGO DE LOS CABALLEROS Cu- baanse sporters zullen ontbreken tijdens de Goodwill Spelen, die in juli in Moskou worden gehouden. Dit maakten de Cubanen bekend tijdens de Centraal-Amerikaanse Spelen, die momenteel in de Dominicaanse Republiek plaatsvinden. Voor de afzegging werd geen re den opgegeven. De Goodwill Spelen zijn een nieuw fenomeen in de sportwereld. De Sovjet- Unie geldt als promotor van het evenement, dat niet door Internationaal Olympisch Comité wordt erkend. Door het afmelden van Cuba heeft de met Amerikaans geld georganiseerde sportontmoeting tussen Oost en West aan bete kenis verloren. De Westeuropese landen, die wel aanwezig zijn, gaan slechts met hun twee de keus naar de Sovjet-Unie. Golftitel voor Jane Forrest HILVERSUM De 28- jarige Engelse golfspeel- ster Jane Forrest heeft in Hilversum het eerste open dameskampioen schap van Nederland ge- wonnèn. Bij de trofee voor de eerste prijs hoord een cheque van 28.000 gulden. Met een totaal van 282 bleef zij in vier dagen zes onder par. In de derde ronde bracht zij het baanrecord van Hil versum op 66. Daarmee legde zij ook de basis voor de eindtriomf. Bartels wint dressuurproef FONTAINEBLEAU Tineke Bartels heeft in Fontainebleau met Olympic Duco de zesde van twaalf kwalificatiewed strijden voor de wereldbeker strijd dressuur gewonnen. De jury waardeerde het optreden van de amazone uit Hooge Mierde met 7.21. Door haar zege is Bartels in het klasse ment tien plaatsen gestegen naar de derde positie. De Zwit ser Christine Stückelberger, die bij de wedstrijd in Fontai nebleau niet bij de besten ein digde, is eerste. JENA Heike Drechsler heeft in Jena het wereldrecord op de 200 meter geë venaard. De 21-jarige Drechsel liep de afstand in 21,71 seconden. Zij noteerde dezelfde tijd als Marita Koch op 10 juni 1979 in Karl-Marx-Stadt. Koch evenaar de het record zelf op 21 juli 1984 in Potsdam. Drechsler, al wereldrecord houdster verspringen, verrichtte haar prestatie op de slotdag van het toernooi om de Oostduitse kampioenschappen. Koch startte wegens een blessure niet in Jena. Een week geleden in Tallinn ver beterde Drechsler haar wereldrecord verspringen met één centimeter tot 7,45 meter. LEUVEN Emiel Mellaard (AAC) heeft in Leuven bij inter nationale atletiekwedstrijden het verspringen gewonnen met een afstand van 7,93 metec Het was de derde maal dit seizoen dat de' atleet uit Spijkenisse voldeed aan de limiet van 7,85 meter die voor hem gesteld is voor deelneming aan de Europese atletiekkampi- oenschappen, die van 26 tot en met 31 augustus in Stuttgart wor den gehouden. ZEIST Ondanks heftige tegenstand van de meer derheid van de betaalde clubs moet de eredivisie met ingang van het sei zoen 1987-1988 niet be staan uit achttien, maar uit zestien teams. Dit standpunt heeft het sectie- bestuur betaald voetbal van de KNVB ingenomen na twee recente zittingen. Het besluit is gepubli ceerd in het bulletin be taald voetbal, dat zaterdag met een uitgebreide bijla ge bij de verenigingen in de postbus belandde. Voor het komende seizoen ligt een plan klaar voor een nacompetitie in de hoogste klasse voor Europees voetbal, dat evenwel pas kan ingaan als de UEFA goedkeuring verleent. De eerste reacties van clubbe stuurders op de inkrimping waren over het algemeen ne gatief. „Ik verwacht, dat er op ons initiatief op zeer korte ter mijn een buitengewone leden vergadering wordt uitgeschre ven zei voorzitter Sprengers van eredivisieclub VVV. Sprengers is woordvoerder van de twaalf zuidelijke clubs, die in mei met een alternatief plan zijn gekomen, dat binnen het betaald voetbal met in stemming werd begroet. „Het sectiebestuur zou het wel eens erg moeilijk kunnen krijgen. Natuurlijk is het een legaal be sluit. Maar eerst suggereren, dat de clubs inspraak hebben en dan als het ware een paleis revolutie ontketenen, nee, dat kan niet". Ook niet-zuidelijke clubs wa ren op zijn zachtst gezegd ver baasd over het standpunt van het sectiebestuur. Sprengers telefoneerde met onder ande ren Dé Stoop, voorzitter van het gepromoveerde FC Den Haag. „De provocerende hou ding van het sectiebestuur moet dringend worden gecor rigeerd", meende Stoop, die per se een buitengewone ver gadering wenste. „Het bestuur maakt tamelijk veel fouten, zie de affaires rond Sony-Philips, FilmNet en toch ook Beenhak ker. Nu dit weer. We leven toch in een democratisch land?". „Wat heeft het nog voor zin peilingen te houden onder de clubs", vroeg voorzitter Bon tenbal van Excelsior zich af. Secretaris Kesler van FC Twente: „Het sectiebestuur heeft zijn zin doorgedreven. Voor veel clubs verdwijnt een flink deel van de inkomsten als er minder wordt gespeeld". Voorzitter Aalbers van FC Utrecht had het over waanzin. „Het sectiebestuur moet niet alleen letten op de sportieve, maar ook op de financiële kant. Twee divisies met elk zestien clubs zou in de toe komst denkbaar zijn, maar nog niet in dit stadium, waarin ve len financieel gezien moeilijk zitten". Voorzitter De Vries van FC Groningen, tevens sec tiebestuurder. was positiever: „Er komen meer spannende duels, die de klim naar de top bevorderen. In het belang van het voetbal moeten we dit plan accepteren. Het gezond ver stand dient te overwinnen". De meeste critici willen, on danks de vakantieperiode, het liefst in de loop van juli in een buitengewone vergadering bij een komen. „We zoeken en krijgen denk ik gemakkelijk ten minste tien clubs, die de handen ineen slaan", meldde Stoop. Het algemeen belang gaat vol gens het sectiebestuur boven het individuele belang. Neder land moet weer een toonaan gevende voetbalnatie worden, is het motto, dus met ruimte voor Oranje en internationale wedstrijden en verbetering van het spelpeil door minder krachtsverschil. In het bulle tin betaald voetbal heeft het sectiebestuur zich met een ver wijzing naar de reglementen al voorbereid op de te verwach ten storm van protest. „De vaststelling van de promotie- en degradatieregeling is aan het sectiebestuur opgedragen. Het sectiebestuur is van me ning, dat het na de hoorzitting van 15 mei en de algemene vergadering van 26 mei zijn eigen verantwoordelijkheid moet nemen". De zuidelijke woordvoerder Sprengers realiseerde zich dat wel, maar mobiliseerde in het weekeinde desondanks zijn achterban. „Wij leggen ons ze ker niet neer bij het bestuurs- voornemen. Voor de eredivi sieclubs, maar vooral voor de eerste divisie, waarvoor dit plan de doodsteek betekent. Promotie wordt moeilijker, de gradatie wordt ineens een dreiging". Het plan van de groep-Sprengers ging ook uit van wijzigingen, met een ver scherpte degradatieregeling en een nacompetitie om een plaats in het toernooi om de UEFA-beker, maai met be houd van het huidige aantal clubs (37). Het standpunt van het sectie bestuur is gebaseerd op het be gin mei uitgelekte plan van de werkgroep competitiezaken onder voorzitterschap van Jac ques Hogewoning. In dezelfde maand keerde de meerderheid van de verenigingen zich twee keer tegen het idee. Eerst in een onderlinge bijeenkomst in Utrecht, daarna in de officiële vergadering betaald voetbal in Zeist. De werkgroep is in het leven geroepen met de bedoeling te onderzoeken, hoe de competi tie aantrekkelijker kan wor den gemaakt en hoe er meer ruimte kan worden gemaakt voor interlandwedstrijden. Be halve Hogewoning, tevens on dervoorzitter van het sectiebe stuur, hadden technisch direc teur van de KNVB Rinus Mi- chels, secretaris Jan Huij- bregts, de bestuursleden Bou wer (Sparta), Kerkum (Feye- noord), Ruts (PSV) en Van Eij- den (Ajax), manager Dorjee (Vitesse), Van Duivenbode Hogewoning zal binnenkort met de nodige kritiek worden geconfronteerd. Stoop: „De provocerende hou ding van het sectiebestuur moet dringend worden gecorri geerd". (VVCS) en Van der Lugt (WON) zitting in de commis sie. Enkele verontruste club bestuurders wezen in het weekeinde op het feit, dat de modale betaalde verenigingen in tegenstelling tot de topclubs wel erg mager waren verte genwoordigd in de commissie. 19.£TELVEEN Eén de opvallendste zaken }ae testserie tussen Eu- ies hockeykampioen Ierland en wereld- en npisch titelhouder Pa an was de afgelopen tk de geringe scorings- t. Een totaal van ne- treffers in vijf wed- jden was bepaald aan vo{eer magere kant. Om- el de Pakistani één doel wit meer maakten dan "^Nederlanders werden ^officieel tot winnaar iei de testserie uitgeroe id B» •ee zege van 1-0 in de slot- Istrijd in het Wagenersta- i^van Amstelveen was voor .istan voldoende om in ten gelijk te komen. Beide ns, die in de opbouwfase r de strijd om het wereld- pioenschap (in oktober in len) verkeren, wonnen keer en één wedstrijd Hgde gelijk (vrijdag in As- Jverd het 1-1). !,niet lang geleden was een lig van 5-4 in één wed- I tijdens een toernooi op Zo veel snellere kunstgras ring en inslag. Dat de punten deze keer heel iar bleken had een paar lijke oorzaken. Ten eer- ep de strafcorner in beide kin niet. Dat mag voor de ^op directe veldacties in- ""*e Aziatische technici ongewoon zijn, Neder land moet het normaal gespro ken meer van de korte hoeks- lagen hebben. Maar de uitvoeringen van Ties Kruize, die de meeste corners nam, en Floris-Jan Bovelan- der waren verre van vlekke loos. „Daar zullen we nog heel. wat op moeten oefenen", ver zuchtte stickstopper Van 't Hek, die kort voor rust jam merlijk een strafbal miste, dan ook na afloop. „Maar eerst hebben we vier weken vakan tie. Dat hebben we wel ver diend, dacht ik zo". Overbelast In de serie wedstrijden ston den twee overbelaste teams te genover elkaar. Pakistan heeft tijdens de Europese toernee in twintig dagen dertien wedstrij den afgewerkt, Nederland was na competitie, Champions •Trophytoernooien, Europa Cup, weer competitie en cen trale trainingen aan het eind van ziin Latijn. Het gevolg was veel kleurloze acties op het middenveld, veelvuldig het gebruik van de opluchting brengende hoge bal, die te vaak verloren ging, en weinig scoringsmogelijkheden. Bondscoach Frans Spits reali seerde zich ook wel, dat de data van de testserie ietwat ongelukkig gekozen waren. „Toch ben ik blij, dat we het gedaan hebben", zei hij. „Het was belangrijk voor de spelers Een glijdende Ronald-Jan Heijn is te laat bij een aanvallende actie en doelman Moinuddin ziet de bal langs het doel verdwijnen. en de begeleiding om na een paar weken trainen tegen een sterke tegenstander aan de slag te kunnen. Ik heb de ex perimenten, die ik in mijn noofd had, kunnen doorvoe ren. Voor 75 procent had ik de plaatsen in het elftal wel in mijn hoofd. Ik ben nu toch weer wat verder opgeschoten met die resterende 25 pro cent". Net als dinsdag na afloop van de derde wedstrijd in Rotter dam, met een verlies van 0-2 de slechtste prestatie van Ne- Tekenen derland qua uitslag en veld spel, nam Spits opnieuw geen blad voor de mond over de heersende malaise op tech nisch gebied bij de Nederland se tophockeyers. Hij wees met dereen probeert elkaar de loef af te steken met nieuwigheden als chips en wokkels. Er wordt te pas en te onpas door de lucht gespeeld. Laten we toch eerst gewoon eens oefenen op basishandelingen als stoppen en slaan. Daar hoeft niemand zich voor te schamen. Je. ziet die Pakistani toch ook haast niet hoog spelen. Waarom zou den ze ook? Over de grond kunnen ze het net zo goed". gelverdediger op rechts. Maar gisteren kon de HGC-er de ra zendsnelle Feroze zelden af doende afstoppen. Op het middenveld is het trio Bovelander, van 't Hek en Diepeveen vermoedelijk de keus van Spits, die ook Jan Hidde Kruize als schakel tus sen middenveld en voorste lijn achter de hand heeft. De meeste problemen doen zich op de vleugels voor. Er werd veelvuldig gewisseld tussen Weterings (op links en rechts), Heijn (ook in de spits) en Van Grimbergen. De licht gebles seerde Schlatmann werd slechts één duel ingezet. Spits: „Ik blijf zeggen, dat er veel te vaak diagonaal naar de vleugels en ook de spitsen, is gespeeld. Die ballen komen haast niet aan door het scherm van verdedigers. Het kost tijd de spelers ervan te doordrin gen dat het echt anders moet. Het veld breed houden en in de diepte spelen, daar moeten we het van hebben. Ik heb het bij vlagen gezien in deze serie. Voor Londen zullen we er in ieder geval nog keihard aan werken". ZEIST Het sectiebestuur ziet het voetbalseizoen 1986-1987 als tussenstation teneinde de eredivisie in te krimpen tot zestien clubs. Hoe ziet de feitelijke promotie-degradatierege ling er nu uit? In het zaterdag verschenen bulletin betaald voetbal staat, dat de eerste divisie vanaf volgend jaar zal bestaan uit twin tig clubs, één meer dan nu. De vier onderste plaatsen in de eredivisie worden „gevaarlijk". - Aan het einde van het seizoen 1986-1987 degraderen de nummers zeventien en achttien zoals gebruikelijk uit de ere divisie en promoveert de nummer één van de eerste divisie. - de nummers vijftien en zestien uit de hoogste afdeling spe len tegen de vier periodekampioenen uit de eerste divisie in een speciale competitie om éen plaats in de eredivisie. - de als laatste geëindigde ploeg in de eerste divisie degra deert naar het amateurvoetbal. - de in de eerste divisie als voorlaatste eindigende club komt in aanmerking voor degradatie, indien een amateurclub op grond van de doorstromingsregeling tot het betaald voetbal wordt toegelaten. - onder de eerste divisie zou een klasse van onafhankelijk- ken moeten komen onder de verantwoordelijkheid van het betaald voetbal. Daarom wil het sectiebestuur snel om de ta fel zitten met de amateursectie. Voor het seizoen 1987-1988 is de promotie-degradatierege ling als volgt geregeld: - de kampioen van de eerste divisie promoveert automa tisch, de nummer zestien, dan hekkesluiter, van de eredivi sie degradeert automatisch. - de eerste divisie telt vijf periodes - in plaats van vier, zoals nu - waarvan de kampioenen met de nummer vijftien uit de eredivisie strijden om één plaats. DEN HAAG De resultaten van de prijsvragen van het af gelopen weekeinde zijn: Lotto 26: 1-12-27-31-34-41. Re servegetal: 5. Deelnemers: 544.326. Inleg f. 2.418,275,00. Prijzen: f. 1.148.680,00. Cijferspel: 974244. Deelne mers: 236.816. Inleg f. 355.230,00. Prijzen: f. 143.337,00. W5-spel: 3-5-5-11-2. Omzet f. 186.319,50. Uitbetaling: 13 973 90 België: 3-5-10-15-20-37. Bijko mend nummer: 42. Jokernum- mer: 7166968. West-Duitsland: 1-3-31-37-40- 45. Reserve: 48. Spiel '77: 5740925. zijns inziens ontoereikende clubtrainingen, iets waar zijn voorganger Van Heumen juist altijd zo over roemde. „Je kon het in de voorwedstrijd van Jong Oranje heel goed zien", aldus Spits. „Ik heb wel dertig chips geteld met een rende ment van nul, komma nul. Ie- Ook al wilde Spits zich na af loop nog niet uiten over een basisformatie, zo hier en daar waren wel tekenen, die er op wezen hoe hij zich op zijn minst een vast team voor de nabije toekomst voorstelt. Zo lijkt hij voorlopig gekozen te hebben voor Rene Klaassen als voorstopper in plaats van Fred Bierens, die zich de laat ste drie wedstrijden op de bank verbeet. Voorts is Spits nogal geporteerd van Mare Delissen als de nieuwe vleu- WEESP Met twee overwin ningen op West-Duitsland hebben de Nederlandse bas ketballers de voorbereiding op het wereldkampioenschap, dat komende zaterdag op Tenerife begint, afgesloten. Zaterdag won de ploeg van Ruud Harre- wijn met twee punten (91-89), gistermorgen werd het ver schil in de slotseconden wat groter: 104-98. De wedstrijden tegen West- Duitsland werden op het ver zoek van het buurland inge last. De Westduitsers zagen af van een meerlandentoernooi in Tsjechoslowakije en zochten naarstig naar een oefenpart ner. Voor de nationale ploeg kwamen de duels ook goed uit Na de afstrafffingen in Grie kenland en Spanje was de ploeg hard toe aan een succesje om met enig zelfvertrouwen aan het wereldkampioenschap te beginnen. Dat succesje kwam er. Niet in de vorm van sprankelend bas ketbal, maar via twee over winningen op een Westduitse ploeg, die evenals de Neder landse op de mondiale strijd slechts mag hopen op een inci dentele uitschieters. Na de overstap van Blad, Schrempf en Jackel naar de prof rijen in de Verenigde Staten is de Westduitse basketbalploeg te- rugggezakt naar het niveau van de subtopper. In het eerste duel speelden Nederland en West-Duitsland zaterdag miezerig basketbal. Onaantrekkelijk, dodelijk saai, met ongeconcentreerde spelers die met losse flodders schoten. Alleen Ronald Schilp schoot, met scherp. In de twee perio den (er werd 4 x 12 minuten gespeeld) dat hij in actie kwam, scoorde hij 17 punten, gevolgd door Jelle Esveldt met 15, Marco de Waard met 13 en Hans Heydeman met 12. Ne derland won met 91-89 na de periodestanden 25-27, 23-19, 26-23 en 17-20. Gisteren ging het er een stuk agressiever aan toe. Vooral van Westduitse kant. De spe lers van coach Klein waren kennelijk geïrriteerd over de nederlaag en staken al gauw het brandje aan. De Neder landse arbiter Van Rhenen, die samen met zijn Westduitse collega George het duel floot, trad tamelijk streng op en de botsing was geboren. Behncke, de Westduitse center die lonkt naar een profcontract in de Verenigde Staten, kreeg het flink aan de stok met Van Rhenen en liep tegen drie technische fouten op. Deuster maakte het zo bont dat Van Rhenen hem in de derde pe riode voor de verdere duur van de wedstrijd op de bank liet afkoelen. Tussen het gooi- en smijtwerk werd er ook nog gebasketbald. Chaotisch weliswaar, maar* door Marco de Waard bleef het duel een interessant kijk spel. De 24-jarige forward van Den Helder was de absolute uitblinker met 31 punten (vijf driepunters). Op de stand 98- 98 stelde hij 19 seconden voor het einde de tweede zege vei lig met een gave driepunter. Op Tenerife openen de basket ballers het WK-toernooi overi gens met de wedstrijd tegen Argentinië. De Zuidameri- kaanse ploeg vormt voor Har rewijn een onbekende factor. Hij verwacht dat het duel de sleutel wedstrijd wordt voor Nederland voor het halen van de tweede ronde. „Canada en Joegoslavië zijn te sterk voor ons. Nieuw-Zeeland en Malei sië normaal gesproken te zwak. Dan gaat het dus tussen Argentinië en Nederland". NIJMEGEN NEC is de se rie wedstrijden in het kader van de Intertotocompetitie zwak gestart. De Nijmeegse ploeg verloor zaterdagavond de thuiswedstrijd tegen MTK Boedapest voor 300 toeschou wers met 3-0. De Nijmegenaren konden het in de eerste helft nog vrij re delijk bijbenen, maar na de hervatting brak gebrek aan ervaring de danig verjongde formatie van trainer Popovics danig op. De openingstreffer van MTK na negen minuten was een cadeau van Paymans. De Nijmeegse voorstopper speelde lichtzinning terug op keeper Brookhuis. Turtoczki liet zich dit buitenkansje niet ontnemen. Na de wisseling had NEC wel het initiatief in handen, maar de uitvallen van MTK Boeda pest waren levensgevaarlijk. In de slotfase leidde een schit terende combinatie tot het tweede Hongaarse doelpunt. Kekesi was uiteindelijk de man die Brookhuis geen schijn van kans gaf. Szeibert zorgde er in de laatste minuut voor dat de overwinning van de Hongaren nog meer gestalte kreeg. In dezelfde groep won Fortu- na Düsseldorf won gisteren met 3-0 in België van FC Luik.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13