Kissinger geef t college voetbal Maradona redder van MundiaF86 Franse B-formatie gemotiveerder dan Belgen SPORTTRIBUNE CeidaeSou/ia/nt MAANDAG 30 JUNI 1986 PAG» MUNDIAL '86 Record (1) De wereldtitelstrijd in Mexico heeft een record aantal toeschouwers naar de stadions getrokken. De 52 duels werden in totaal door 2.407.431 liefhebbers bekeken. De vergelijking met eerdere toernooien loopt echter scheef omdat Mexico pas het tweede toernooi is waarbij 52 duels werden gespeeld. In 1982 in Spanje, toen voor het eerst 52 duels op het eindtoernooi van het WK werden gespeeld, kwamen in totaal 1.856.277 toe schouwers. Gekeken naar het aantal toeschouwers per wedstrijd, wordt de eerste plaats nog steeds in genomen door de titelstrijd van 1950 in Brazilië. Daar kwamen in de 22 wedstrij den gemiddeld 60.773 kij kers naar de stadions. Mexico steekt daar met 46.297 wat schril bij af. Het gemiddelde in Spanje was 35.698 toeschouwers per wedstrijd. In Mexico Stad werd de finale bijgewoond door 114.660 toeschouwers. Record (2) Het WK in Mexico had be halve het aantal toeschou wers nog een record: nog nooit werden er zoveel gele en rode kaarten uitge deeld. Grootste zondaar was Uruguay dat niet al leen tien gele kaarten kreeg toebedeeld maar ook als enige land twee spelers van het veld zag worden gestuurd. Argentinië kreeg eveneens tien gele kaar ten, maar speelde aanzien lijk meer wedstrijden. De netste ploeg was Honga rije. De Magyaren kwa men in geen enkel boekje te staan. Individueel re cordhouders werden de Mexicaan Sanchez en de Brit Fenwick met ieder drie gele kaarten. Wetens waardigheden Gedurende het toernooi vielen 2.54 doelpunten per wedstrijd. Er werden 52 duels gespeeld. In 1982 te Spanje lag het gemiddelde nog op 2,8. Het record. 5,3, dateert van 1954 in Zwit serland. Meer wetens waardigheden zijn: - Emilio Butragueno scoor de het snelst. Na 63 secon den had hij succes tegen Noord-Ierland. Tevens maakte de Spanjaard de meeste treffers in een duel: vier tegen Denemar ken. - doelman Carlos van Bra zilië bleef bet langst zon der tegendoelpunt. Hij slaagde erin zijn doel 401 minuten achtereen schoon te houden. - de meeste doelpunten in een wedstrijd: zeven. De nemarken - Uruguay werd 6-1, België - Sovjet-Unie werd 4-3. Steun Gedupeerden van de aard bevingsramp vorig jaar september in Mexico heb ben steun gekregen vanuit West-Duitsland. Bora Mi- lutinovic, de Joegoslavi sche coach van het Mexi caanse voetbalelftal, heeft een cheque van 51.000 Duitse mark in ontvangst mogen nemen. Het bedrag werd in de Bondsrepu bliek bijeengebracht door ongeveer 30.000 mensen. Ereburger Diego Armando Maradona viel zaterdag een hoge eer ten deel. De aanvoerder van het Argentijnse voet balelftal werd nog voor de finale om het wereldkam pioenschap onderscheiden als ereburger van Buenos Aires. Het gemeentebe stuur van de Argentijnse hoofdstad zal hem na af loop van het toernooi hul digen. De voetballer is pas de tweede topsporter die ereburger van Buenos Ai res wordt. De eerste was de legendarische autocou reur Juan Manuel Fangio. WASHINGTON De com munistische landen behalen in het algemeen weinig succes in de eindronden van het we reldkampioenschap voetbal door de „verstarring in het sy steem, die de creativiteit van hun elftallen schaadt". Dat zegt Henri Kissinger in de zondagseditie van de Washing ton Post. In het artikel „Voetbal, spiegel van het leven" laat Kissinger, voormalig minister van bui tenlandse zaken van de Vere nigde Staten, uitvoerig zijn ge dachten gaan over de voetbal stijlen en de hartstochten die het voetbalspel oproept. Vol gens Kissinger is het geen toe val. dat Frankrijk de meest of fensieve en meest elegante équipe is. „Het Franse voetbal weerspiegelt de levensstijl. Het is weer een grootmacht in het voetbal". Aan de andere kant is Kissin ger niet verrast door het feit, dat de communistische landen in Mexico niet prat kunnen gaan op successen. „Sinds 1954, toen Hongarije in de finale verloor van West-Duitsland, heeft een communistisch land nooit meer de finale bereikt. Dat is een gevolg van de stere otiepe planning, de onveran derlijkheid in de geleide eco nomie, die de onmisbare crea tiviteit in het nationale elftal verwoest", die de finale van 1962 tussen Brazilië en Tsje- choslowakije in Chili vergeet te vermelden. Het succes van de Westduit sers ligt volgens Kissinger aan de zeer zorgvuldige voorberei ding van de Mannschaft. „Het elftal heeft zich voorbereid zo als de Westduitse bevelhebbers zich prepareren op een oor log". Volgens de staatsman, die geboren werd als Duitser en daar zijn jeugd doorbracht, is het Westduitse succes geen on verdeeld plezier voor een volk, dat het nationale gevoel aan de borst koestert. „Brazilië lijdt niet aan zulke opvattingen. Zoals in de poli tiek is het individualisme in het voetbal gekoppeld aan de buitengewone capaciteiten van de spelers. Op die basis wor den de noodzakelijke maatre gelen genomen om tot succes te geraken, maar zoals ge woonlijk zijn de prestaties wis selvallig". In de stijl van de Italiaanse elf herkent Kissin ger de „nationale overtuiging, vastgeroest door de weder waardigheden uit de geschie denis, dat moeilijke strijd om te overleven gefundeerd moet zijn op een zorgzaam omsprin gen met krachten voor de voornaamste levenstaken". Voorts schrijft hij, dat de aan doenlijke verrichtingen van de Britse deelnemers hun basis vinden in „de weigering om zich de tactische bevindingen van de moderne tijd eigen te maken". Kissinger eindigt zijn college met het uitspreken van de wens dat de eindronde van het wereldkampioenschap in 1994 in de Verenigde Staten zal worden gehouden. MEXICO STAD Het dertiende voetbal wereld- toernooi is het persoonlij ke bezit van Diego Ar mando Maradona gewor den. De herinneringen aan de prestaties van de 25-jarige aanvoerder van Argentinië zullen door de tijd alleen maar mooier gekleurd worden. Maradona was meer dan Pelé in zijn beste kampioenschap pen, veel meer dan Paolo Ros si vier jaar geleden. Rossi maakte alleen maar de doel punten die de Italianen de titel in Spanje brachten. Pelé was de ster in uitstekende elftallen, Maradona is vrijwel solo te sterk gebleken voor de tegen standers. Hij was de meest be laagde speler in het evene ment, reden waarom hij slechts een plaats op de voor grond heeft gezocht op de mo menten dat het nodig was. De gelijkmaker tegen Italië, de twee treffers tegen de Engel sen en de Belgen, die Argenti nië finalist maakten en de flu welen pass in de finale voor het winnende doelpunt van Burruchaga tegen de eeuwig knokkende Westduitsers. In de andere gevallen en de eindstrijd liet hij het scoren aan zijn maten over. Er waren echter momenten dat Marado na zich de volle verantwoor delijkheid bewust was, die op zijn schouders drukte. Coach Carlos Bilardo had zich voor het evenement volledig ge richt naar de wensen van de beste voetballer van de we reld. Spelers die op basis van kwaliteit een plaats in de se lectie (Barbas, Diaz) of het elf tal (Borghi) verdienden, wer den buiten beeld gelaten of ge houden, omdat zij niet wilden aanvaarden volledig onderge schikt te zijn aan die ene spe ler. Meester-knecht Die meester-knechtverhou- ding betekende niet dat al het werk voor Maradona moest worden opgeknapt. Zelf wilde hij er ook wel wat, soms zelfs veel, aan doen. Het was alleen dat de anderen moesten spelen zoals hij het (en .dus coach Bi lardo) goed achtte. Het opmer kelijke is dat de veel-eiser die last door het hele toernooi heeft kunnen dragen. De baas zijn binnen de ploeg beteken de namelijk tegelijkertijd dat hij de noodzaak voelde de te genstanders de baas te zijn. Dat hij tevens zijn onvergelijk bare gaven in dienst stelde van het elftal, dat zonder hem de eerste ronde zou hebben overleefd, maar geen kam pioen zou zijn geworden, te kent de volwassenheid van de voetbalster ten voeten uit. Maradona heeft Valdano alle gelegenheid geboden de top scorer van het toernooi te wor den. Valdano verbleekte ech ter, in alle opzichten, in de na bijheid van Maradona. De lei der heeft zijn generatiegeno ten Jorge Burruchaga en Hec tor Enrique de gelegenheid ge boden meer te schitteren dan zij uit eigen kracht zouden kunnen. Zonder Maradona zou het toernooi in Mexico weinig mooie herinneringen hebben achtergelaten. Argentinië is de miljonair uit Napels dank ver schuldigd, de Mexicaanse or ganisatoren en de FIFA niet minder. Een illustratief beeld tijdens het wereldkampioenschap: Maradona wordt achtervolgd door drie te genstanders. Namens België openen v.l.n.r. Georges Grün, Michael Renquin en Eric Gerets de jacht. Misgegaan Er is veel misgegaan. Op en om het veld, door de vaak be denkelijk slechte arbitrage (FIFA), door het gedrocht van een wedstrijdschema dat het organisatiecomité (Mexico) had vastgesteld. De internatio nale federatie wil doen voor komen dat voetbal een sport is die in de vijf continenten op vergelijkbaar niveau wordt beoefend. Dat is gewoonweg niet waar. Zelfs de uitzonde ringen Mexico en Marokko kunnen de gedachte dat het derde-wereldvoetbal (Canada, Algerije, Zuid-Korea, Irak) weinig te zoeken heeft in de confrontatie met Europa en Zuid-Amerika niet wegnemen. Erger is dat scheidsrechters uit de vrijwel witte plekken op de FIFA-kaart hun fluit hebben mogen gebruiken. De scheids-- rechterscom missie had beter een veel grotere groep arbiters kunnen uitnodigen voor een oefenstage, waarbij mannen als Courtney, Filho, Agnolin, Igna, Christov, Quiniou, Pon- net en Keizer hadden kunnen uitleggen aan de hand van vi deobeelden, waarom zij het werk doen op hun manier. Scheidsrechtersbeoordeling is altijd subjectief, moeilijk zui ver vast te stellen dus. De FIFA echter selecteert eerst geografisch en pas daarna kwalitatief en dat leidt tot de objectieve conclusie dat de beste voetballers van de we reld niet gefloten zijn door de beste scheidsrechters. Te gekunsteld Het toernooi was, in opzet, ook te gekunsteld om van begin tot eind te kunnen boeien. De eerste ronde, met 36 wedstrij den in de groepen, werd be heerst door de angst te verlie zen. Met alle gevolgen van dien. Het leidde tot anti-voet bal, waarbij het belangrijkste streven was niet te verliezen. Slechts een enkele ploeg speel de om te winnen. De tweede ronde, waar het uitsluitend om winst of verlies ging, leverde een aantal hoog tepunten op. Wedstrijden als Frankrijk - Brazilië, België - Sovjet Unie, West-Duitsland - Frankrijk, Denemarken Spanje brachten kwaliteit en emotie, vaak beide. De finale, met 3-2 door Argentinië ge wonnen, was niet groots, door de vechtlust van de technisch veel mindere Duitsers wel tot de laatste seconde spannend. Het zou de FIFA, of de organi satoren van het WK van 1990 in Italië sieren, als de midde len worden gezocht het vol gende toernooi, ondanks de spannende finale, pakkender te maken. De oplossing, aange geven door bijvoorbeeld de Franse oud-coach Michel Hi dalgo, is het ei van Columbus. Maak acht groepen van drie, als moet worden vastgehouden aan het „ongelukkige" aantal van 24 landen. Elimineer uit die groepen alleen de num mers laatst. Dan is de kunst greep van de beste nummers drie, zoals in Mexico, overbo dig en wordt het geschipper van Spanje vermeden. Eén eerste nederlaag in zo n groep je betekent immers geen uit schakeling, omdat er nog een tweede plaats te verdienen valt. De spanning blijft behou den tot de laatste wedstrijd. De strafschoppenseries, die drie van de vier kwart-finales beslisten, zijn ook ondingen. Laat, wanneer ook de verlen ging geen uitsluitsel heeft ge geven. het aantal hoekschop pen doorslaggevend zijn, of wijs als verliezer de ploeg aan die de meeste overtredingen heeft gemaakt. In het eerste geval komt de plaats in de volgende ronde bij de ploeg die het meest aanval lend heeft gespeeld. In het an dere geval bij het elftal dat het „schoonst" voetbalt. De enige ingreep die voor een dergelij ke wijziging noodzakelijk is, is één extra-official. De FIFA had er daarvan meer dan vol doende in Mexico. Vermoede lijk niet minder dan de 528 spelers in het toernooi. Spe lers, die recht hebben op een werkplan dat het voetbal vooruit helpt, omdat het in ge vallen van gelijkwaardigheid de „misdaad" van het verdedi gen of het harde voetbal be straft. PUEBLA Niet de Belgen die graag wilden, maar de Franse B-ploeg waarvoor het allemaal zonodig niet hoefde, heeft zaterdag in Puebla be slag gelegd op de vetleren me daille behorend bij de derde plaats op het wereldkampioen schap voetbal 1986. Het met zeven invallers spe lende Franse team won na verlenging met 4-2 van de Bel gen die zelf verrast waren zo ver gekomen te zijn. Dat feit hadden zij met een derde plaats willen omlijsten, maar zo was het ook best. Een wed strijd die nooit gespeeld had moeten worden, vonden beide kampen. „De strijd om de der de plaats kan net zo goed afge schaft worden", had de Belgi sche bondscoach Guy Thijs overigens al vooraf laten we ten. Geen van de bondscoa- ches die ik er over gesproken heb, weet waarom die wed strijd gespeeld wordt. Wat maakt het uit of je derde of vierde wordt. En de Franse record-interna tional Maxim Bossis, voor wie het de laatste wedstrijd voor de „tricolores" was: „Een on zinnig partijtje. Beide ploegen zijn teleurgestelde halve-fina- listen en die moeten dan ook nog tegen elkaar spelen. Dat gaat niet, want de motivatie is weg. Deze wedstrijd moet ge schrapt worden". Voor de wedstrijd hadden Thijs en zijn Franse collega Henri Michel om de tafel gezeten en zich het hoofd gebroken wat nu met deze wedstrijd aan te vangen. Thijs: „We hebben afgespro ken er voor het publiek dan maar het beste van te maken en ons niet in te graven bij een voorsprong". De Fransen, die ook al niet de beschikking over de gebles seerde Rocheteau hadden, lie ten nog maar liefst zeven in vallers opdraveri. Bats, Ayache, Fernandez, Stopyra, Platini, Bossis en Giresse ston den niet in de basis-elf. De laatste twee zullen niet meer voor het nationale elftal in aanmerking komen, evenmin als Tigana, die in Puebla zijn laatste interland speelde. Plati ni twijfelt nog. Jean-Marie Pfaff ontsnapt ,x aan een rode H kaart als hij Jean-Pierre Papin in volle vaarj met een gestrekt been heeft getorpe deerd. De erfgenamen van deze grote generatie, die het nu welletjes vindt, stonden zaterdag op het veld. Vercruysse, Genghini en Ferreri zullen de komende ja ren mogen proberen het unie ke gezelschap te doen verge ten. Een bijna onmogelijke op- §ave. Ook doelman Rust, een 2-jarige debutant in het A- team, Le Roux, Bibard en de weer herstelde Papin mochten op de valreep nog van de WK- sfeer proeven. De Belgische bondscoach Thijs had eveneens een massaal op treden van de reserves voor ogen gestaan, maar de spelers hadden hem op andere ge dachten gebracht. Zij wilden het toernooi met de vaste for matie afmaken. Thijs deed al leen een concessie. Hij hield de vermoeide Vercauteren op de bank en liet Raymond Mom mens meedoen. De 26-jarige Mommens, ooit één der grootste beloften van het Belgisch voetbal, stond in het elftal dat in 1980 de EK-fi- nale, van Duitsland verloor. Mommens was ook aanwezig op het WK van '82, het EK van '84 en dus de Mexicaanse Mundial. Mommens speelde nooit een seconde, hij was al tijd 22e man. Voor die betoon de trouw (en na geklaag van de speler zelf) liet Thijs de middenvelder, die komend sei zoen Lokeren voor Sporting Charleroi verruilt, ditmaal meedoen. Zijn 15de interland in zeven jaar. Illustratief Het was allemaal illustratief voor de wedstrijd, die overi gens best aardige momenten kende, maar waarin elke vorm van strijd ontbrak. Soms vol trok het duel zich in het tempo van een processie, dan weer viel er voor de doelen veel te beleven, doorgaans een gevolg van zeer ongeconcentreerd verdedigen. Ceulemans had de Belgen fraai op voorsprong gezet, waarop België zijn zuiderbu ren twee treffers (Ferreri en Papin) aanbood. Claesen maakte na rust gelijk, zodat er opnieuw een verlenging nood zakelijk was. Voor de Belgen was het de derde verlenging in successie, waardoor zij in ze ven wedstrijden in totaal 720 minuten in het veld stonden, een periode waarover men normaal acht wedstrijden doet. In die verlenging maakte Genghini en Amoros (uit een strafschop) een eind aan de verveling die zich inmiddels had meester gemaakt van het Cuauthemoc-stadion. „Derde was leuk geweest, maar dit is ook best", ver klaarde Eric Gerets na afloop. „Eerst denk je, wat moet ik met die wedstrijd, dan wil je toch winnen, maar in het veld blijkt dan de concentratie toch niet optimaal", aldus doelman Jean-Marie Pfaff, die geluk had dat hij niet van het veld werd gestuurd na een wraak actie tegen Papin. „Dit toernooi heeft bewezen dat we op de goede weg zijn", analyseerde Eric Gerets. „Als België zich kwalificeert voor het Europees Kampioenschap over twee jaar, dan kan men van deze ploeg zeer mooie din gen verwachten. Er zijn veel conflicten geweest. De oude ren zijn daarop naar de trainer gegaan en hebben gezegd dat het zo niet langer ging. Thijs- heeft toen de jongeren een kans gegeven. En dat is goed bevallen. Al hoop ik uit de grond van mijn hart dat René Vandereycken weer terug komt in de ploeg". Verlost „De jongeren Grun en Demol kende ik al, maar Vervoort heeft me verrast. Hij heeft België in. een klap van het linksbackprobleem verlost. Of ik volgend seizoen libero speel, hangt af van mijn rol bij PSV. Kom ik daar libero te staan, dan word ik dat ook bij de Rode Duivels". „In het toernooi is me alleen de eerste ronde tegengevallen. Toen ging alles slecht. Het knock-outsysteem was fantas tisch. Het heeft wedstrijden opgeleverd waarvan ik dacht dat die in deze tijd niet meer mogelijk waren. Het is een ge weldige Mundial geweest, in zijn totaliteit en voor België. Dit hadden wij nooit ver wacht". TED VAN LEEUWEN België - Frankrijk 2-4 (2-2, 1-2): 11. Ceulemans 1-0, 27. Ferreri 1-1, 43. Papin 1-2, 72. Claesen 2-2, 104. Gen ghini 2-3, 109. Amoros 2-4 (straf schop). Scheidsrechter Courtney (Eng). Toeschouwers 22.000. Gele kaart: Pfaff (Bel). Belgie: Pfaff; Gerets, Demol, Ren quin (46.Frank van der Eist), Ver voort en Grun; Scifo (65. Leo van der Eist), Mommens, Ceulemans; Veyt, Claesen. Frankrijk: Rust; Bibard, Le Roux (57. Bossis), Battiston, Amoros; Tigana (84. Tusseau), Ferreri, Vercruysse, Genghini; Papin, Bellone. Lineker topscorer in Mexico j] MEXICO STAD CT neker is topscorer van!L reldkampioenschap voftj Mexico geworden. De man maakte zes doe\ één meer dan Maradk/ Braziliaan Careca en dl* jaard Butragueno. In werd in Mexico 132 A scoord. (d€ De top van de ranglijst! 1. Lineker (Ene) (Eng) Maradona (Arg), (Bra) en Butragueno 5. Valdano (Arg), (Ita), Belanov (Sov) en,-. Elkjaer-Larsen (Den) 9. Voller (WD1), Jespe?0 (Den), Ceulemans (Bel| en Claesen (Bel) 3 Bui (Arg), Allofs (WD1), (Par), Cal- dere (Spa), Jaremtsjoef Khairi (Mar), Papin (Fra), Platini (Frj rarte (Mex), Romero (Par), Scifo (rf1 crates (Bra), Josimar Stopyra (Fra) ia Fontaine b houdt 5 ereplaats hl en MEXICO STAD De|L man Just Fontaine ble meest succesvolle schw^ één toernooi om de wf1 tel. In 1958 zette hij m? plaats voor de Fransen U bij met een totaal van treffers. Vier jaar eerdiY de Hongaar Sandor r naar het leek een onaf baar totaal van elf doelf^ laten noteren. Het brad® land echter niet verder P tweede plaats na een v£' eindstrijd tegen WestF land (2-3). e Topscorers in één toernR 1. Just Fontaine (Fra) 2. Sandor Kocsis (Hon)?, 3. Gerd Muller (WD1) 1 4. Ademir (Bra) t Eusebio (Por) 6. Stabile (Arg) f 7. Grzegorz Lato (Pol)...f, 8. Gary Lineker (Eng)..P Pablo Rossi (Ita) Mario Kempes (Arg) GerdMüller l nog steeds beste schutter MEXICO STAD Gen- Ier behoudt ook na de w titelstrijd in Mexico zijnk plaats op de lijst van rers bij de toernooien II wereldtitel. „Der Bor maakte in de evenen) van 1970 (Mexico) en (West-Duitsland) veertief fers. Nummer twee op r blijft de Fransman Jus^ taine die in een toernot van 1958 in Zweden, t<^ tien doelpunten kwart beste Nederlander op dei is Johnnie Rep. Hij was| toernooien van acht keer succesvol, senbrink kwam bij c veren medailles tot fers. ol. Rotf j de tyt tot zei De topccormlipt 15 na I I Cerd Muller (WD1) 2. Just Fontaine (Fra) 3 Pele (Bral 4 Sandor Koscis (flon) 5. Helmut Rahn (WDL) Teofilio Cubillas (Per) Grzegorz Lato (Pol) 8 Ademir (Bra) K H Rummenigge (WDI) 18 Schiaffino (Uru) Hans Schafer (WDI) Lajos Tichy (Hon) Rob Rensenbrink (Ned) Gary Lineker (GBr) Zbigniew Boniek (Pol) Diego Maradona (Arg) Francis naar Atalanta f ROME De Engelse vol Ier Trevor Francis speell gend seizoen voor de Ita) se club Atalanta Bergam Engelsman kwam de li drie seizoenen uit voor S doria Genua, dat door hel trekken van de Westduitl ternational Hans-Peter Bi een buitenlander teved dienst had. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12