EG schuift sancties Zuid- Afrika vooruit TOUR DE FRANCE Sport VHO: Straling door ramp Tsjernobyl toelaatbaar Gedetineerden gaan staken voor meer zakgeld De eeuw van Drees ontracten voor aanleg kanaaltunnel bijna rond Lijk onbekende man in duinen Wassenaar Ëeidóc ©omcwt Zaterdag 28 juni 1986, 77e jaargang no. 23537* I DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER s. behorende tot Sijtholi Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: l I.Hallewas.Chel redacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal 1. 67,43. jaar I. 256.8S. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes!. 0,44 per mm. Losse nummers t. 1,10. Zonnig. Middagtemperatuur van 25 tot 30 graden. Matige noordoosten wind. Ook na zondag blijft het nog aanhou dend droog en zonnig. Middag- temperatuur omstreeks 26 gra den. Zon op: 05.22; onder: 22.04. Schev. hoog water: 9.44 en 22.07; laag water: 5.14 en 18.04 Aan de vooravond van de 100e geboortedag van dr. Willem Drees, op 4 juli, wordt in het Willem Dreeshuis in Amster dam de tentoonstelling „De eeuw van Drees" geopend. Te zien zijn onder andere 110 nog niet eerder gepubliceerde fo to's, merendeels afkomstig uit het persoonlijk archief van de jarige en voorts een aantal unieke familiepapieren. Daarnaast wordt een 58-minuten durende film vertoond met een korte biografie en gesprekken met 15 prominente Nederlanders over de 100-jarige staatsman. Het Willem Dreeshuis in de hoofd stad is het eerste bejaardenhuis met socialistische signatuur, dat in 1957 door Drees zelf werd geopend. Dr. Willem Drees jr. opent de expositie in aanwezigheid van onder anderen mi nister-president Lubbers en burgemeester Van Thijn van Am sterdam. Op de voorpagina van Finale beschrijft onze parle mentaire verslaggever Dick van Rietschoten de veelbewogen carrière van de oude staatsman. Verder in Finale: A'/T I >7 7 Tri 1 M Bi Een reportage van onze Amerikaanse correspon- uy V'TL' a _Ji i, dent Jo Wijnen over de Til k B ÉS komende festiviteiten rond het honderdjarige Vrijheidsbeeld in New York; Een interview van ver slaggever Frans Bothof met de schrijver Willem Drossaard over zijn reis in het kielzog van ont dekkingsreiziger Abel Tasman; De tweede aflevering van een reportage-serie over China, geschreven door reisre- dacteur Leo van Vlijmen; De ervaringen van Jo Wijnen tijdens en na een ontmoeting met de filmster Charles Heston; Een reportage van verslaggever Piet Snoeren over de gevol gen van zwaar alcoholisch drankmisbruik; Een beschouwing van onze medische medewerker Jan Paal man over het slikken van pillen; Een interview van sportverslaggever Henk Vos met zwem ster Conny van Bentrum over haar ervaringen in Amerika; Een vraaggesprek van sportredacteur Hans van den Berg met de ex-atleet Jos Hermens over onder meer de begelei ding van atleten; Columnist Buys over San Diego; Kaaimannen voelen zich kiplekker in het oerwoud van Bur gers Dierenpark; Een bijdrage van onze vismedwerker A.C.W. v.d. Vet over vissen in Frankrijk. INKLEUR .THOVEN De We- Igezondheidsorganisa- iWHO) heeft geconclu- rd dat de radioactieve rslag in Europa door '^kernramp in Tsjerno- pi grote verschillen ver- lide, maar dat zelfs op plaatsen waar de ra- activiteit door regen en onweersbuien was gecon centreerd (hot spots) de extra waarde binnen de voor mensen toelaatbare normen blijft. Die zogeheten hot spots zijn vooral te vinden in de Skandi- navische landen, Polen, het Alpengebied en Beieren. In Nederland komen geen hot spots voor. Overigens hoeft men zich tijdens de vakanties in genoemde hot spots geen zorgen te maken, aldus de WHO, zolang de voedingsad viezen van het betreffende land worden opgevolgd. De conclusie is gisteren ge trokken door een speciale WHO-commissie die zich op het hoofdkantoor van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven een week lang heeft bezig gehouden met een evaluatie van de ramp. Vijfentwintig topambtenaren en milieudeskundigen uit veertien Westerse en Oost bloklanden, waaronder de Sovjet-Unie, waren uitgeno digd de vergadering bij te wo- In de meeste landen van de Europese Gemeenschap heer ste, volgens de WHO-commis sie overigens direct na het on geval een paniekstemming. De maatregelen die genomen werden verschilden per land. In Nederland en Denemarken werden de koeien uit de wei gehaald, in Frankrijk en Groot-Brittannië niet. In Po len was zelfs het eten van alle groente verboden. Volgens de WHO is er een flink aantal overhaaste en of overbodige maatregelen genomen. Som mige landen van de Europese Gemeenschap hebben ook on voldoende moeite gedaan om burgers te beschermen tegen radioactieve straling* afkomstig uit de Sovjet-Unie. ütlJS De belangrijke contracten voor de aanleg van een ^rwegtunnel onder het Kanaal tussen Frankrijk en Groot- tannië zijn bijna rond. De definitieve afronding ervan wordt Rende week verwacht. Dit heeft de voorzitter van de Franse "ling van het Brits-Franse consortium Eurotunnel, Jean-Paul ayre, gisteren gezegd tijdens de jaarlijkse algemene vergade- H van het constructieconcern Dumez, een lid van het concor- a. ayre zei dat de contracten inzake de financiering door ban- de verantwoordelijkheid voor het bouwtechnische deel en belangrijkste constructiewerkzaam heden volgende week ge- I zullen zijn. Eurotunnel verwacht dat de werkzaamheden r de aanleg van de Kanaaltunnel, die naar schatting 16,3 mil- gulden gaat kosten, in de zomer van 1987 zullen beginnen, in volgende week wordt ook de afronding verwacht van de 'ftracten voor een eerste financiering van 110 miljoen gulden f de leden die het consortium in het leven hebben groepen, ine administratieve problemen hebben ertoe geleid dat de af- jling ervan pas volgende week kan plaatsvinden, zo is in «gen van de banken die bij de transactie zijn betrokken ge- otunnel is ook van plan aandelen met een totale waarde van eveer 800 miljoen gulden uit te geven. Zeventig procent van lit te geven aandelen zal gelijk worden verdeeld over Frank en Groot-Brittannië en de resterende dertig procent zal el- s in Europa en in de Verenigde Staten en Japan worden ge- ktst. (ADVERTENTIES) DE NIEUWE WOONINFO UIT Neem mee uit de wooninio- C box naast de huizenetala- pT ge bij ons kantoor of bel even Van Beukering Makelaardij M Zonnebloem 72/-A Leiden V V ujnvm 071-214521 A.s. zondag 29 juni VERONICA LONDON CITY DRIVE-IN SHOW in HET BLESSE PAARD Stompwijk Aanvang 21.00 uur AMSTERDAM De Bond van Wetovertreders, de belangenvereniging van gedetineerden en ex- gedetineerden, zal de ge detineerden in alle Neder landse gevangenissen op roepen om aanstaande dinsdag het werk neer te leggen. De bond protes teert daarmee tegen „de lage zakgeldregeling in de gevangenissen en de te dure en slechte produkten die voor gevangenen in de Spar-winkeltjes in de ge vangenissen te koop zijn", aldus secretaris E. Wee ning van de 'bond. Gedetineerden in gevangenis sen zijn verplicht te werken. Dat werk verschilt van zakjes plakken tot wasknijpers ma ken en het in elkaar zetten van rieten schilden voor de Mobiele Eenheid. Voor dat werk krijgen de gedetineerden ruim vijftig gulden zakgeld per week. Volgens een woord voerster van het ministerie van justitie wordt de overheid „daar geen cent wijzer van. Het niet laten verrichten van arbeid zou goedkoper zijn. Wij leggen er geld op toe", aldus Justitie. De Bond van Wets overtreders vindt die zakgel dregeling veel te laag. „Naast het weinige geld dat zij verdienen zijn de gedetineer den bovendien aangewezen op de produkten die in de gevan geniswinkeltjes te koop zijn. De prijzen liggen vaak 20 pro cent hoger dan buiten de ge vangenismuren. Daarbij komt nog dat het vaak slechte spul len zijn. Van blikies frisdrank is de wikkel eraf en moet je maar gokken wat je koopt. Veel spullen zijn niet goed meer", aldus Weening. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) DEN HAAG De rege ringsleiders van de EG hebben gisteren in Den Haag aan het einde van hun topconferentie offi cieel een compromis be reikt over Zuid-Afrika, maar de uitleg 'daarvan door voorzitter Lubbers stond vrijwel haaks op die van president Mitterrand, premier Thatcher en bondskanselier Kohl. Volgens het compromis zal de Britse minister van buiten landse zaken. Sir Geoffrey Howe, naar Zuid-Afrika afrei zen met de opdracht de rege ring in Pretoria te bewegen tot een dialoog met de zwarte groeperingen. De termijn daarvoor is drie maanden. In die periode moet Zuid-Afrika zonder condities vooraf, ANC- leider Nelson Mandela en an dere politieke gevangenen vrijlaten en het verbod ophef fen op het Afrikaans Natio naal Congres, hèt Panafri- kaans Congres en andere poli tieke partijen. Als aan die voorwaarden niet wordt voldaan door Pretoria, en als de missie van Howe mislukt worden de sancties ge troffen „die nodig mochten zijn: een verbod op nieuwe in vesteringen en een boycot van kolen, ijzer, staal en gouden munten uit Zuid-Afrika", al dus het compromis. Premier Lubbers legde dat gis teren als volgt uit: „Bij mijn rondvraag heb ik geconsta teerd dat geen van de lidstaten de genoemde sancties zal blok keren. Een aantal had liever nu sancties gezien, anderen wilden de intentie uitspreken dat wellicht tot maatregelen overgegaan wordt. De kracht Bondskanselier Kohl, die donderdag ook al op zijn gemak door het Haagse wandelde, stapte gisteren het winkelcentrum Babyion binnen om 26 rode rozen te kopen. Hij nam ze mee voor zijn vrouw ter gelegenheid van hun 26-jarig huwelijk. van het compromis is dat we, gaan van de maatregelen de Belgische premier Martens, als de missie van Howe niet slaagt, tot sancties overgaan en dat niemand meer kan zeggen: we zijn tegen sancties, dus blij ven we er van afzien." Lub bers gaf toe dat voor het in- twaalf ministers van buiten- maar zowel president Mitter- landse zaken daar officieel rand als premier Thatcher en hun goedkeuring aan moeten bondskanselier Kohl verklaar- hechten. den dat het niet zeker is dat De uitleg van Lubbers werd sancties worden genomen onder meer gedekt door de wanneer de missie van Howe, die overigens noch in Pretoria noch bij het ANC welkom is, mislukt. Pag 5: Weinig kans van sla gen vredesmissie Zuid-Afri ka Verwijdering Drie activisten van de milieu-organisatie Greenpeace worden door leden van de Noorse kustwacht ver wijderd uit hun rubber boot. De drie waren af komstig van de Green Peace-trawler Moby Dick en probeerden on der de kust van Noor wegen de jacht op wal vissen te voorkomen. De Moby Dick is later geëscorteerd tot buiten de Noorse territoriale wateren. WASSENAAR In de duinen bij Wassenaar is het lijk van een onbekende man gevonden. Het stoffelijk overschot, dat volgens de politie reeds in vergaande staat van ontbinding verkeert, werd donderdag ontdekt door twee ornithologen in een duinpan, dertig meter verwijderd van het fietspad van Meyendel naar Scheveningen. Het Gerechtelijk Genees kundig Laboratorium in Rijswijk heeft gisteren sectie op het lichaam verricht. De politie van Wassenaar sluit, hoewel vooralsnog geen sporen van geweld zijn aangetroffen, een misdrijf niet uit. De man, leeftijd onbekend, was 1.80 meter lang en droeg een twee-delig donkergrijs kostuum, verder een verticaal gestreept blauw-groen overhemd, zwarte of donkergrijze sokken en zwarte schoenen. De politie vraagt eenieder die inlichtingen kan geven over de identiteit van de man contact op te nemen via nummer 01751-19244. Geen marine VS in Nieuw-Zeeland MANILA De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft gisteren in de Filipijnse hoofdstad Manila gezegd dat de Verenigde Staten het defensie verdrag met Nieuw-Zeeland opzeggen. De beslissing is een gevolg van de eis van Nieuw-Zeeland dat schepen die worden aangedreven door kernenergie of kernwapens aan boord hebben, niet in de havens mogen komen. De VS weigeren echter bekend te maken of de marinebo- ten met kernwapens zijn uitgerust en zul len derhalve de Nieuwzeelandse wateren mijden. Shultz zei dat de beide landen als vrienden uit elkaar gaan, maar hoopte dat andere landen niet het voorbeeld van Nieuw-Zeeland volgen. *nd 2, 19.55 uur jk-België. pr Nederland* 2, lur: Frankrijk-Bel- otL 1, 19.50 uur: Ijk-België. I TV, 18.40 uur: etbal. JpJand 2. 19.50 uur JCAuitsland-Argenti- 3Z( Nederland* 2, uur West-Duits- Ipfgentinie België ,,v** 19.50 uur. West- nd-Argentinië. ind 2, 19.30 uur juitsland- 1 (Jnie. 19.35 uur West- Hnêid-Argenlinie. ».00 en 19.30 uur etbal. hannel, 19.30 uur etbal iet ktpnt 1cWder T ITERDAM iterprijzen van ine gaan met ög van aan- Ide dinsdag irt cent omhoog, meest voorko- prijzen aan zelftankpomp (J dan voor su- 147 cent en normaal 143 per liter. De li- ijs voor diesel naar 75,4 cent liter. De prijs- oging van de ine is het ge- van de stijging injhet tarief van zogenoemde cl|>lichte voor- afdracht". Dit en wordt vastge- door de stich- LJr Interim Cen- Orgaan Voor koming Aard- trodukten IVA), die door iverheid is be- met de exploi- van een deel de nationale j.raad voor bij- 'Here omstancfcg- jf in (oorlog, olie- llse.d.). Het voetbalspektakel, dat zich maar eens in de vier jaar voordoet, loopt ten einde. Morgen weten we wie zich wereldkampioen voetballen mag noemen. Wekenlang hebben velen, onder wie wellicht ook u, bijna alle wedstrijden gevolgd, op de televisie, in de krant. Niet alleen zijn er urenlang via tal van ka nalen wedstrijden en samenvattingen uitgezonden, maar ook de Leidse Courant - vermaard op sport gebied - heeft zich in die tijd ook stevig geweerd. Pagina's vol heeft de ware sportliefhebber als het ware kunnen verslinden. Was u daar nog steeds niet bij? Neem gauw een proefabonnement, want Wimbledon is nog volop aan de gang en... de Tour staat weer voor de deur. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1