Welke Duitser moet Maradona afstoppen? Rinus Michels heeft niets nieuws ontdekt Hoogteverschil is overschat 3ët Qeid&iQowuvnt w Braziliaan Arppi- Filho leidt finale Klantenkring Richard Smith breidt zich uit BECKENBAUER DENKT AAN LOTHAR MATTHAUS FIFA-BONS JOSEPH BLATTER Het wordt een grootse finale VRIJDAG 27 JUNI 1986 PAGINA 7 kO» NDIAL '86 3JJ rgentijnse shirt met l70o er 10, dat Diego - \ona woensdag te- iio droeg, is ,0? an eigendom van 6 00 Marie Pfaff. De 6 00 che doelman e daarover dinsdag 670 praken met Mara- 30 toen beiden in een 3 M ding van de Mexi- televisie optraden. 550 is de wedstrijd )<o+ Philip Desmet, !-®J 'ugnummer 10 in- I20 in de Belgische 150 ook van shirtje te -*n ruilen met Mara- jj Vijf minuten voor ^jnde al vroeg De- H^dat aan Maradona. 'gentijnse sterspeler boo p braaf, herhaalde a afloop toen De- 500 opnieuw een ver- joo indiende, maar hij '00 [och bot. Maradona [JJ \te keurig totdat iooB aan kwam rennen 100 tt zaken te komen '00 beide shirts wer- ,7 wuüd 100 j 3 Jr Lille J Vandenbergh, de 00 ige aanvaller van 10 elgische eersteklas- pderlecht, heeft een 503 set getekend bij de 00 ifranse eersteklas- 30 lympic Lille. Erwin g* enbergh heeft vier 00 tnen lang bij Ander- 00 gespeeld. In totaal 50 hij vijfmaal top- oo ter in de hoogste 20 van de Belgische 00 etitie. Tijdens de Hal in Mexico speel- xs één wedstrijd te- M rastland Mexico. Hij de ook, maar moest jo ps een blessure het iO ooi in Mexico voor- >0 verlaten. Bij Olym- Lille staat ook de 10 malige Waregem- 0 r en international 5 Desmet onder con- S hl jj skanselier Helmuth zal de finale in Mexi- ad bijwonen. Een re- gs woord voerder dat gisteren bekend Jjilrt. West-Duitsland f te zich via een over- **ing op Frankrijk de eindstrijd. Via de 5 fs/e bekeek Kohl de 0 trijd, die hem volgens 0 woordvoerder danig 5 opgewonden. 5 'egram -Jdent Raul Alfonsin een geluks-tele- 1 gestuurd aan de Hntijnse voetballers, 5en koste van België finale van het toer- om het wereldkam- Qschap bereikten. 1 hartelijke groet, jul- mspel getuigde van Afdrift. Jullie zijn de van alle Argentij- 'ip [8 is Michels gaat graag p een uitnodiging uit intinië om daar in ja- 2 i van het volgend jaar 4 wedstrijden met het 8 prlandse elftal te spè- De bondscoach van lje ontving het aanbod iexico via Luis Cesar otti. „Het gaat om een -ital wedstrijden tegen s in Argentinië. Me- werkt daar voor een mjf dat de trip wil Iso ren. Wat mij betreft Br er graag op in. De WB heeft me verze- 1 dat er in januari de 3 te bestaat om een gal dagen op reis te gan hi de club. Qua voetbal- sVikkeling zouden we •,teer gebaat mee kun- zijn. "jwonden politie in de Argentijn- iéoofdstad Buenos Aires •*61 mensen te hebben rresteerd tijdens de Btfeesten, die spontaan arstten nadat de natio- f voetbalploeg zich ten te van België kwalifi- ^de voor de finale. Zes %en raakten gewond, Zo van hen ernstig. On-. de gewonden waren politiemannen die *gs raakten met een %pje jongeren die een welraam hadden inge ven en aan het plunde- r waren. Tienduizenden °Jsen gingen na de "rwinning de straat op u de naam van Diego ''tadona te scanderen en kwalificatie te vieren. MEXICO STAD De Brazili aanse scheidsrechter Romual- do Arppi-Filho leidt zondag de finale tussen West-Duitsland en Argentinië. In het Azteken stadion krijgt Arppi-Filho as sistentie van de grensrechters Erik Fredriksson (Zweden) en Berny Ulloa (Costa Rica). De strijd om de derde plaats tus sen Frankrijk en België wordt morgen in Puebla geleid door de Brit George Courtney, die wordt bijgestaan door Hernan Silva Arce (Chili) en Jamal Al-Sharif (Saoedië-Arabië). Courtney is een goede beken de van de Belgen. De directeur van een school te Spennymoor floot 20 november in De Kuip het beslissende kwalificatie duel tegen Nederland, dat de Belgen met 2-1 wonnen. In 1982 werd de finale ook al door een Braziliaan geleid. Onder toeziend oog van Artu- ro Coelho versloeg Italië de Westduitsers in Madrid met 3- 1. De 47-jarige Arppi-Filho, die in Santos makelaar van be roep is en sinds 1968 in FIFA- verband uitkomt, floot in de voorronden Frankrijk - Rus land (1-1) en in de achtste fi nales Mexico - Bulgarije (2-0). Arppi-Filho spreekt Spaans en Portugees, waardoor het con tact met de Argentijnen iets gemakkelijker zal verlopen dan dat met de Westduitsers. De arbiter heeft internationaal gezien vooral een olympische ervaring, die hij opdeed in Mexico (1968), Moskou (1980) en Los Angeles (1984). De twee jaar jongere Courtney, die in 1978 op de internationa le lijst verscheen, was in de openingsronden actief bij Mexico - Paraguay (1-1). MEXICO STAD De klantenkring van Ri chard Smith breidt zich steeds verder uit. De Amsterdamse sportfysiotherapeut, die als lid van de medische staf van Denemarken naar Mexico kwam, heeft zich deze week bij de Westduitse ploeg vervoegd. Tussendoor is hij ook nog een kleine week in dienst geweest van de Spaanse voetbalbond. „Ik heb eens zitten tellen", vertelt Smith, „en ik ben daarbij uitge komen op 22 spelers van 8 landen, die ik, naasl de hele Deense ploeg, stuk voor stuk in de loop van dit seizoen heb verzorgd. Hier in Mexicc zijn dat naast de Denen onder andere Cabanas van Paraguay, Gordillo en Carrasco van Spanje en nu dan Rummenigge en Briegel geweest. Tussendoor heb ik telefonisch nog een stel an dere spelers wat speciale opdrachten gegeven". De magische krachten van Smith, voor wie top- spelers uit diverse landen naar zijn praktijk in Amsterdam komen, raken inmiddels over de hele wereld bekend. AS Roma is nu zover ge gaan dat het Charly Heus, een collega van Smith uit diens fysiotherapie-praktijk in volle dige dienst heeft genomen. „En let op", zegt Smith, „die knie van Maradona zal ik ook nog eens voorgoed genezen. Marcos Alonso van Barcelona is een goede vriend van Maradona. Die heeft me er al over gepolst". MEXICO STAD West duitse humor staat niet erg hoog aangeschreven. Om het bij wijze van grap bij de FIFA ingediende verzoek een twaalfde man te mogen opstellen, moet dan ook alleen Berti Vogts zelf lachen. „België kon Maradona niet uit schakelen. Elf Duitsers kunnen dat ook niet, één speler extra in de ploeg is eigenlijk noodzakelijk". Maradona schakelde in het Azteken-stadion de Rode Dui vels uit. Vogts was er bij een keek er naar. In de finale van twaalf jaar geleden legde Vogts, Maradonas voorganger, Johan Cruijff, aan banden. Hij zag nu in Mexico El Pibe de Oro („de Goudvink"), maar doorgronden kon hij zijn bewegingen niet. De grote vraag is dan ook: Wie vangt de Goudvink? De assistent van de Westduitse teamchef Franz Beckenbauer heeft geen flauw idee wie Marado na in de finale om het we reldkampioenschap zondag zou moeten stuiten. De Argentijnse bondscoach dr. Carlos Bilardo en zijn on gediplomeerde collega Bec kenbauer benadrukken, dat ook het Argentijnse voetbal team uit elf spelers bestaat. Maradona bestrijdt al drie en een halve week de opvatting dat voetbal eerc teamsport is. Maar Bilardo beklemtoont dat de ploeg tijdens het toernooi met zijn 25-jarige troef is meegegroeid. „Wij danken God dat Maradona een Ar gentijn is", stelde de katholie- De Westduitse teamchef Franz ke Bilardo niettemin na de halve finale vast. Beckenbauer heeft twee da gen om het probleem-Marado- na op te lossen. Guy Thijs, de Belgische trainer, koos voor een zone-dekking omdat hij niet over ervaren mandek- kers beschikt. In Wolfgang Rolff (die in Guadalajara Mi chel Platini in de schaduw plaatste), Andreas Brehme en Hans-Peter Briegel heeft Bec kenbauer dergelijke voetbal- mjtk. Beckenbauer in gesprek met ex- Iers wel. De succesvolle erva ring van 1974, toen Vogts Cruijff uitschakelde en de huidige teamchef de West duitse defensie leidde, moet haast wel leiden tot de aan wijzing van een speciale be waker. Nederland struikelde overi gens ondanks Cruijff in '74, hetzelfde kan Argentinië met Maradona overkomen. Hoe het team er ook uit zal zien - Lothar Matthaus hield aan tegenstander Bobby Charlton, het duel met Frankrijk een handblessure over - West- Duitsland heeft elf werkers. Telkens benadrukken vriend en vijand dat Beckenbauer niet over de kwaliteit van vier jaar geleden beschikt. Toen al was er veel kritiek op het niveau. Voortijdige uit schakeling tijdens de Europe se titelstrijd in Frankrijk be tekende een voorlopig diepte punt en leidde tot de val van bondscoach Jupp Derwall. Vorm De prestaties van de toernooi- voetballers uit West-Duits land blijken niet al te zeer af hankelijk van factoren als technische vaardigheden en vorm. „Kampfgeist" is er bij de „Mannschaft" altijd. Hoe sterker de tegenstanders, des te sterker de Duitsers. Erbar melijke vertoningen tegen Marokko en Mexico werden gevolgd door een optreden te gen Frankrijk, dat tenminste voor de helft sterk kan wor den genoemd. Al maakten Fe lix Magath en de zijnen bij de uiteindelijke winstgang gretig gebruik van de blunder van de Franse doelman Joël Bats. De vorderingen van Magath tijdens de Mexicaanse Mundi- al zijn typerend. Vormde de Hamburgse spelmaker aan vankelijk geen factor van be tekenis, tegen Frankrijk be paalde Magath de gang van zaken op het Westduitse mid denveld. De dertiger speelt zondag zijn laatste wedstrijd; hij treedt als manager in dienst bij Hamburger SV. Stormen fcïeer dan een vertragende in vloed lijkt er van Magath niet uit te kunnen gaan. Becken- ballen". bauer wil het liefst Matthaus aan Maradona koppelen. Het is een verlegenheidskeuze. „Rolff is te langzaam en Brie gel is niet geheel in vorm", zegt de man die de stormen aardig heeft doorstaan. En Karl-Heinz Förster pakt het Argentijnse zondagskind waarschijnlijk al te rigoureus aan, zal Beckenbauer wel denken. Uit de keuze van de trainer blijkt wel dat het geheugen van de teamchef niets te wen sen over laat. Op 24 maart 1982 hield Matthaus, net drie dagen 21, Maradona knap in bedwang (1-1). Beide spelers kunnen zich die ontmoeting ook nog levendig herinneren. Maradona: „Een vriendschap pelijke wedstrijd, maar niet zo'n leuke avond. Matthaus is een van de lastigste spelers die ik ooit heb ontmoet". De aangesprokene zelf beweert van eigen kracht uit te zullen gaan. Maradona is zo hoffelijk Matthëus de meest verdien stelijke speler te noemen, die hij dit toernooi heeft gezien. Video-opnamen met eigen triomfen bekijkt hij kennelijk niet. „In feite maakt het na tuurlijk niet uit of en zo ja wie mijn directe tegenstander is. Ik probeer gewoon te voet- KollanV Rinus Michels: „De individuele kwaliteiten van Maradona zijn groter dan die van Cruijff en Pele destijds". MEXICO STAD Diego Maradona verbijstert in Mexico ook Rinus Michels. „Dat Maradona iets kan, wist ik wel, maar hier verrast hij me echt", con stateert de Nederlandse bondscoach, die twee we ken geleden in Mexico neerstreek. „Via insiders uit Spanje had ik bij Mara dona het beeld opge bouwd van een speler zonder leefdiscipline en teamdiscipline. Zeker in Spanje was weinig met hem te beginnen, is mij verteld. Hij bracht veel tijd door in het nachtleven en van trainen kwam vaak weinig of niets te recht. Dat wreekte zich bij Barcelona". „De twee jaar Italië moeten hem aanzienlijk rijper hebben gemaakt", vervolgt Michels. „Ik zie hier een man die su perfit is, die negentig minuten zijn aanvoerdersband waar wil maken. Je ziet hoe hij de ver antwoordelijk neemt. Hij is een allrounder met een gewel dig niveau. In zijn individuele acties vind ik hem beter dan Pele en Cruijff. Hij is nauwe lijks af te stoppen. Zelfs in vol le ren overziet hij elke situatie. Kennelijk heeft Maradona een „soort instinct waardoor hij steeds weer die bewegingen maakt dat tegenstanders op het verkeerde been worden gezet. Je zou onderhand zeg gen dat ze hem nu moeten kennen. Het zijn toch niet de eerste de beste jongens die hij hier tegen krijgt, maar hij lapt het elke wedstrijd weer op nieuw. Het heeft mij verwon derd dat Belgie de illusie heeft gehad hem op te vangen zon der mandekking. Ik zou een man opofferen. In '74 was de keus dan eerder op Wim Jan sen dan op Johan Neeskens gevallen. In de Westduitse ploeg vind ik Matthaus als be waker te agressief. Misschien dat ze het eens met Briegel kunnen proberen". Mentaliteit Michels zegt in Mexico weinig nieuws onder de zon te hebben ontdekt. „Maradona even uit gezonderd, staan er toch weer twee ploegen in de finale die het accent leggen op strijd. Ar gentinië en West-Duitsland winnen het toch met mentali teit en sterk verdedigen van ploegen die voor techniek heb ben gekozen, als de Fransen, de Russen, de Denen en de Brazilianen. Als ik Argentinië en West-Duitsland vergelijk, denk ik dat de defensies alle bei sterk zijn. Bij de Argentij nen is de opbouw beter ver zorgd. Die gaan over heel veel stations op zoek naar hun maestro voor de aanvalsacties. Het evenwicht tussen spelen zonder bal en met bal is bij Argentinië veel beter verzorgd dan bij West-Duitsland. De Duitsers hoeven er niet op te rekenen dat Magath in de fi nale zoveel ruimte zal krijgen als tegen de Fransen. Daar voor loopt er veel te veel volk rond op het middenveld bij die Argentijnen. Wat er ook ge beurt, neem ik aan dat Mara dona in deze vorm in staat is op zijn eentje de doorslag te geven". De ervaringen, die Michels heeft opgedaan op het WK, zijn voor hem geen aanleiding af te wijken van de ingeslagen weg met Oranje. „Als we ver der willen komen, zullen we toch van onze aanvallende kracht uit moeten gaan. Daar voor hebben we ook bikke laars nodig die dat mogelijk maken voor de ploeg. Maar dan wel bikkelaars die kun nen voetballen." HENK MEES MEXICO STAD Dg gevolgen van het hoogteverschil in Mexico bij de strijd om de wereldtitel voetbal, zijn sterk overschat. Althans, dat vindt de secretaris-generaal van de wereldvoetbalbond (FIFA), de Zwitser Joseph Blatter. Hij wordt in zijn mening bevestigd door een aantal wetenschap pers uit Keulen. In de halve finales bevonden zich drie Eu ropese teams en slechts één ploeg uit Zuidamerika. Bij het vorige toernooi in Mexico, in 1970, was de verhouding tussen Europa en de rest nog in evenwicht: West-Duitsland en Italië tegenover Brazilië en Uruguay. Volgens Blatter is er zestien jaar veel veranderd. „De men sen reizen tegenwoordig van hot naar her zonder last te heb ben van klimatologische of tijdverschillen. De moderne mens vliegt in een jaar meerdere keren de wereld rond, beklimt bergen en heeft geleerd zijn lichaam aan de verschillende omstandigheden aan te passen". Bij de aanvang van het toernooi sprak een ieder er schande van dat de Mexicanen het gras in de stadions extra lang had gelaten om de Europese spelers te benadelen. Het hoge gras zou meer van hun conditie vergen. Snel bleek dat verhaal een fabeltje. De Europese ploegen hadden veel minder pro blemen met de hitte en het hoogteverschil dan werd ver wacht. Als eerste ploeg besefte de Westduitse dat. De vroege achterstand tegen Uruguay noodde de ploeg tot een geweldi ge krachtsinspanning van meer dan een uur. Tot ieders, ook hun eigen, verbazing bleek dat heel goed mogelijk. Het kost te nauwelijks meer kracht dan dat in Europa zou hebben ge daan. Al ras werd duidelijk dat ook de andere teams uit de oude wereld conditioneel niets voor hun tegenstanders hoefden onder te doen. De goede medische begeleiding bleek zijn vruchten af te werpen. In de kwartfinale tegen Mexico wa ren de Westduitsers na 120 minuten spelen fitter dan de gast heren. De Fransen waren na hun kwartfinale tegen Brazilië even uitgeput als hun tegenstanders. Wetenschappelijke medewerkers van de afdeling bio-mecha- nica van de sporthogeschool van Keulen, hebben wel een an der effect van het spelen in hoog gelegen landen ontdekt. De bal ondervindt minder weerstand en krijgt daardoor veel meer snelheid. Volgens de wetenschappers springt de bal in Mexico ook veel sneller op waardoor technische fouten eer der in het oog vallen. Een analyse van de halve finales: Frank rijk en West-Duitsland speelden een fantasti sche wedstrijd. Maar de wedstrijd tussen Argentinië en België werd maar gespeeld door één team. De zwakheden die deze keer aan de dag wer den gelegd door België bo den de Argentijnse per soonlijkheden de vrije hand, vooral omdat de kracht van de Belgen blijkbaar uitgeput was. Al les wat ze voorheen had den bereikt was te danken aan immense inspanning, toewijding en heel veel ge luk. In de eerste helft, hoewel de Argentijnen geen ge weldig voetbal speelden, kon je al de kalmte zien waarmee de ploeg vast hield aan de beslissende faktor van ons voetbal. De bal rolde met de regelmaat van de klok door de gele deren. De Argentijnen lie ten een veel betere balbe- heersing zien en één van hen is ongetwijfeld de op vallendste figuur van dit wereldbekertoernooi: Die go Maradona, een man vol geestigheid, ideeën en ta lent. Als deze speler enige ruimte krijgt en niet te zwaar gedekt wordt dan is het onmogelijk hem in be dwang te houden. En dat is precies wat ook de Bel gen niet lukte. Hun team had geen echte strategie. Ze waren bang om de buiten spelval te ge bruiken en als ze dat al deden dan gebeurde het zo slecht dat Maradona zijn eerste doelpunt kon ma ken. De Belgen probeer den niet éénmaal de uitda ging van Maradona aan te nemen. Hij heeft een ge weldige conditie en speelt met het soort toewijding waaraan het hem een tijd lang heeft ontbroken. Er waren wat problemen in de Argentijnse defensie in de eerste helft. Ik was bang dat verdediger José Cuciuffo er niet in zou sla gen zijn man te dekken. Ook elders was de man dek king niet goed en onze verwarde verdediging liet wel wat fouten zien. Hoe wel de tegenstander niet goed genoeg was om ge bruik te maken van deze fouten, bleef de vrees be staan dat het geluk - dat de Belgen tot dusverre hadden gehad - hen weer zou bijstaan en hen de weg naar het doel zou wijzen. Maar toen werd duidelijk dat de ploeg geen energie meer over had om nog maar iets te proberen. Beslist Toen gingen de Argentij nen beter samenspelen, werkten preciezer en lie ten geen gaten meer val len. Ze werden geholpen door een Belgische verde diging die meer zwakhe den ging vertonen. Ach terin beperkte Argentinië zich tot een lineaire defen sie en verschafte op die manier kansen voor vrijlo- pende Argentijnse aanval lers. En als je spelers hebt als Hector Enrique, José Valdano en Diego Marado na, die weten hoe ze met de bal moeten omgaan, dan is de wedstrijd eigen lijk al beslist. Wat het belangrijkst is voor mij is dat de wettige vertegenwoordigers van twee totaal verschillende scholen van voetbal elkaar zullen ontmoeten in de fi nale van zondag. Ik gok erop dat beide ploegen trouw zullen blijven aan hun eigen stijl. Als Argen tinië ons soort voetbal speelt, zoals het dat in de tweede helft van de halve finale tegen België deed, dan denk ik dat de kansen gelijk liggen. De komende wedstrijd zal heel anders zijn dan die tegen België. West-Duitsland zal beslist de mandekking veel pre ciezer uitvoeren en de Duitsers hebben een eigen techniek en eigen ideeën. Maar Argentinië doet daar niet voor onder. Het wordt een grootse fi nale. Het voetbal van de Zuidamerikaanse school, vertegenwoordigd door Maradona en de spelper- soonlijkheden van het Ar gentijnse team, zal een Duitse ploeg ontmoeten die hard kan schieten en een heel moeilijke tegen stander zal zijn, ook al speelt men als het erom spant nu niet bepaald mooi voetbal. Vanwege de uitstekende reputatie van de voorge schiedenis op voetbalge- bied van beide finalisten kunnen we een geweldig schouwspel verwachten. Argentinië heeft de kans om tegen deze moeilijke tegenstander te bewijzen dat voetbal met flair kan overwinnen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7