Zwarte leiders niet bereid EG-ministers te ontvangen Verscherping noodtoestand in Nicaragua Duwen toegestaan bi; race op zonne-energh Politie legt Euro-liefde aan banden Avondklok in zwarte wijken Kritiek in Israël na gratie BVD-chef Dertien gewonderd bij bomaanslag op* Spaanse luchthavc* •BUITENLAND CcidócSoirtmit VRIJDAG 27 JUNI 1986 PAG1? Aap op koninklijk verjaardagsfeestje STOCKHOLM Zweedse dierenvrien den zijn boos over de aanwezigheid van een jonge orang-oetan op het veertigste verjaardagsfeest van koning Karei Gus- taaf. Het dier werd aangehaald door enkele koninklijke gasten. Biologen zijn ont hutst omdat het aapje een infectie had kunnen krijgen, daar orang-oetans erg gevoelig zijn voor microben. Een voor vechtster voor de rechten van het dier bracht de zaak ter kennis van de om budsman. Koning Karei Gustaaf is voor zitter van de Zweedse afdeling van het Wereldnatuurfonds, dat zich ook inzet voor het voortbestaan van de orang-oe- HOOI IN BEIEREN IS RADIOACTIEF MUNCHEN Het hooi, dat de komende maanden in Beieren wordt binnengehaald, bevat als gevolg van de kernramp in Tsjernobyl mogelijk zoveel ra dioactiviteit dat boeren in gevaar kunnen komen. Zonder een vergunning zou het hooi niet over de weg vervoerd mogen worden, zo schrijven enkele Westduitse geleerden van de universiteit van Kon- stanz in het Amerikaanse blad „Nature". Na de ramp in Tsjernobyl zijn door zware regenval veel radioac tieve deeltjes neergekomen op de noordelijke hellin gen van de Alpen. Het hooi op die hellingen is daar door besmet het radioactieve cesium, aldus de acade mici. Het binnenhalen en het opslaan van het hooi zal leiden tot ophoping van radioactiviteit in hooi schuren. „De verwachte ophoping zal schuren be smetten en leiden tot aanzienlijke blootstelling aan radioactiviteit van boeren en kan een speciale be dreiging vormen voor kinderen", aldus de geleerden. Zelfmoordpoging van kaper Achille Lauro GENUA Een van de verdachten in het proces tegen de kapers van het Itali aanse cruiseschip Achille Lauro heeft geprobeerd zich in zijn cel te verhangen, aldus zijn verdediger Emmanuele Lam- berti. De advocaat en het gevangenispersoneel sluiten echter niet uit dat het eerder een theatrale handeling is geweest dan een echte zelfmoordpoging Mohawat Gan- dura, de 37-jarige Syriër die wordt be schuldigd van hulp bij de kaping op 7 oktober, werd gevonden met een laken om zijn hals geknoopt. Gandura op deze wijze aandacht hebben willen trekken voor zijn klachten over de kwaliteit en de kwantiteit van het voedsel en over de strenge bewaking. Vanden Boeynants in hoger beroep BRUSSEL De Belgische ex-premier Paul Vanden Boeynants gaat in beroep tegen de uitspraak van de correctionele rechtbank in Brussel, die heeft veroor deeld tot een voorwaardelijke celstraf van drie jaar en een boete van ruim 34.000 gulden. Hij werd schuldig bevon den aan belastingontduiking, valsheid in geschrifte en vervalsing van balansen. De beslissing van Vanden Boeynants om in hoger beroep te gaan zal de „affaire- Vanden Boeynants" nog met zeker enke le jaren verlengen. Deze affaire begon in 1981 met een inval in een bank in Brus sel. Daar werden belastende documenten aangetroffen, die een schril licht wier- f»en op het vermogensbeheer en de be- astingmoraal van de gewezen premier. Italiaans kabinet in de problemen ROME Het Italiaanse kabinet heeft in het parlement zo'n zware nederlaag geleden, dat de kans groot is dat het aftreedt. Dat heeft de minister van arbeid, Gi anni de Michelis, gezegd. Volgens politieke kringen stemde een ui termate groot aantal afgevaardig den van de regerende coalitie van vijf partijen op een geheime stemming tegen het wetsontwerp. De uiteindelijke beslissing over het aanblijven van het kabinet zal genomen worden na terug keer van dc socialistische pre mier Bettino Craxi. Die is op het ogenblik in Den Haag voor de EG-top. Vrouw baart drielinj] voor onvruchtbare 2 i DETROIT Een 32-jarige kaanse, die draagmoeder wei haar onvruchtbare zuster, h|Rj^ gelopen zondag in het Sinai-jvz huis in Detroit het leven g*ef ken aan een drieling, allemiscl getjes. Dat heeft de echtgenird 1 de vrouw gisteren bekend ge D „Ze houdt zoveel van haar|ta£ dat ze haar een kind wilde zei de 34-jarige Martin Wilksrj' Clair Shores van zijn vrout nette. De vrouw liet zich ku,n tig insemineren met het r. van haar zwager De drie kin j zullen nu formeel ter adoptie den afgestaan aan de zus e» man. JERUZALEM Premier Pe res van Israël heeft een storm van kritiek over zich heen ge kregen na het besluit van pre sident Chaim Herzog om het hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst te ontslaan van rechtsvervolging in ver band met de geruchtmakende afloop van de buskaping in 1984. Avraham Shalom van de Shm Bet zou opdracht hebben gegeven twee van de vier Palestijnse kapers om het le ven te brengen. Woedende mi nisters, parlementariërs, advo caten en ook de media hadden geen goed woord over voor de gratie die Shalom werd ver leend. Zij zeiden dat dit op nieuw een duidelijke poging was om de affaire in de doof pot te stoppen. De Israëlische minister Ezer Weizmann gelooft bovendien dat minister van buitenlandse zaken Yitzhak Shamir op de hoogte was van eerdere pogin gen om de moord op twee Palestijnse buskapers in 1984 in de doofpot te stoppen. „Ik heb meer dan reden om te ge loven dat hij (Shamir) ervan wist. In een vraaggesprek met Associated Press zei Weizman gisteren dat hij in het kabinet een onderzoek naar de affaire zal steunen. Onenigheid over vooruitgang wapenoverleg GENEVE Het Ameri kaans-Russische wapenbe- heersingsoverleg in Genève is gisteren voor de zomer verdaagd tot 18 september. De Sovjet-Unie en de Verenig de Staten waren het er niet over eens, of er in de afgelo pen vijfde ronde van hun be sprekingen enige vooruitgang is geboekt. De Russische dele gatieleider Viktor Karpov leg de de schuld voor het ontbre ken van positieve resultaten in de onderhandelingen over nu cleaire en ruimtewapens bij de Verenigde Staten. Hij verweet de Amerikanen vooruitgang in de onderhandelingen te blok keren door vast te houden aan hun eerdere onconstructieve standpunten „die niet kunnen dienen als grondslagen voor een akkoord". De Amerikaanse delegatielei der Max Kampeiman meende echter dat in de vijfde rond wel enige beweging was ge weest, hoewel hij liet door schemeren dat er geen sprake was geweest van echt nieuwe voorstellen. „Wij hopen dat op sommige terreinen zich de weg heeft geopend naar een serieuze dialoog die onze ge schillen zal overbruggen en zal leiden naar een overeen komst". De negatieve houding van Karpov noemde hij „pro paganda". Geen problemen bij spontane wandeling (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Losjes met de handen op de rug wandelden Helmut Kohl en de Franse president Mitterrand gister middag over een zonover goten Binnenhof, waar ka merleden met een geurige barbecue het zomerreces in luidden. Dit ongedwongen ta fereeltje spotte onbedoeld met de ongekend strenge veilig heidsmaatregelen die in de voorbereiding op de Europese topontmoeting in Den Haag zijn genomen. De wandeling van het selecte gezelschap door de drukke Haagse binnenstad tekent ook de sfeer waarin de eerste dag van de Eurotop (naar- buiten toe) is verlopen. De politie had volgens een woordvoer der geen enkele moeite met de onaangekondigde voet tocht van de bewindslieden. Er is eigenlijk gerekend op onvoorziene situaties. Bij het Kurhaus, de overnach tingsplaats voor de meeste van de delegatieleden, werd aan het begin van de avond een brief bezorgd die geadres seerd was aan „Personen de legatie Europese Gemeen schap Kurhaus Den Haag". Het verdachte poststuk werd door het personeel naar een veilige plaats buiten het hotel gebracht en daar voor korte tijd onderzocht door de Explo sieven Opruimingsdienst (EOD). Volgens een woord voerster van de Haagse politie bevatte de enveloppe niet meer dan „een paar kopie tjes". Het verkeer leverde geen noemenswaardige problemen op. „Het was hier en daar op de verwachte plaatsen en de verwachte momenten druk, maar we hebben stellig de overtuiging dat het publiek rekening heeft gehouden met de genomen maatregelen", al dus de politiewoordvoerster. De Europese lei ders gistermid dag. kort voor het begin van hun vergadering. Bondskanselier Kohl (linksboven) keek wat voor zich uit, premier Thatcher liet zich nog even door een ambtenaar voorlichten (rechtsboven), president Mitter- rand en premier I Chirac keken el- kaar liever niet aan en verdiep ten zich in hun papleren (link sonder) totdat premier Lubbers met een ferme hamerslag de vergadering opende. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens de Nederlandse minister van buitenlandse zaken. Van den Broek, moet de EG-top besluiten tot maatregelen tegen Zuid- Afrika. De staats- en re geringsleiders zijn het er over eens dat niet meer kan worden volstaan met woorden en verklarin gen. „Ofwel er komt een gemeen schappelijk standpunt dat voor eén te ver gaat en voor anderen niet ver genoeg, of wel er komt geen gemeen schappelijk standpunt, waar na de EG-landen besluiten nationaal beleid te gaan voe ren", aldus Van den Broek. Dat laatste is volgens hem „hoogst onverantwoord" Over wat Nederland zal gaan doen als de top geen beginse lakkoord bereikt liet minister Van den Broek zich niet uiL Grootste tegenstander van verdergaande sancties is, zo als bekend, Groot-Brittannië. De regering-Thatcher hoopt kennelijk door gebaren als het ontvangen van ANC-lei- der Oliver Tambo en een reis van minister Sir Geoffrey Howe naar Zuid-Afrika zich DEN HAAG Schrille fluit jes, groene Euro-vlaggen, „Euro-yells" en kleurige spandoeken: De Europese Be weging en aanverwante groe peringen hebben zich gisteren in Den Haag gemanifesteerd. Tot verdriet van diezelfde be weging was de politie er eveneens en werden uitingen van Euro-liefde danig be perkt. Een lid van de Europese Be weging komt over de her mandad spontaan z'n beklag doen. Zijn naam: Dieter Ro- galla, lid van het Europees Parlement voor de socialisten. Mr.dr. Rogalla vindt, gestoken in een gele Euro-sweater en met een Europetje op het hoofd, dat het allemaal best minder had gekund en dat de politie bepaald vriendelijker had kunnen zijn. „Het lijkt wel alsof je hier als een Wackersdorfer behandeld wordt", stelt „Eurogalla" aan vankelijk. Wat later trekt hij die bewering in. Zo erg is het kennelijk ook niet. Maar het vriendelijke imago van Ne derland is voor Rogalla toch verdwenen. De Europarle mentariër („Ook u kunt elke dag iets doen voor Europa", staat er op zijn visitekaartje) beklaagt zich dat hij door de aanwezigheid van een groot aantal dranghekken en het ..strenge" optreden van de po litie de regeringsleiders niet eens in hun wagens voorbij heeft zien komen. „En ik ben toch Europeaan. Even later maakt een ander lid van de Europese Beweging op minder prettige wijze ken nis met de agenten. De man heeft zich al een aantal keren demonstratief buiten de hek ken begeven en ook nu doet hij dat. ondertussen luid en duidelijk van zijn daad getui gend. Maar dan hebben de agenten er genoeg van; de luidruchtige protestant wordt in de kraag gegrepen en afge voerd. Even lijkt dat tot een opstootje te leiden, omdat zijn medestanders dit niet pikken. Maar een minuut later blijkt het een storm in een glas wa ter te zijn en keert de rust weer. De vriendelijke Europe anen vervolgen hun weg. De „manifestatie" op het Plein oogt een tikje zielig. De standjes met boeken, tijd schriften en folders over Eu ropa vinden nauwelijks af- Een demonstrant die voor de afzetting van zijn Euro-liefde wilde getuigen wordt door de politie in de kraag gegrepen en afge voerd. Hij werd na een afkoelingsperiode weer vrijgelaten. trek. Er zijn trouwens sowieso weinig mensen te bekennen, ondanks een stralende zon. De door minister Brinkman toegesproken Internationale Jeugd Conferentie neemt on dertussen een aantal pittige resoluties aan. Als het aan de jongeren ligt moet Zuid-Afri ka bijvoorbeeld zuchten onder een totale economische boycot door Europa. De EG-leiders in hun vergaderzaal even ver derop zijn echter bij lange na nog niet zover. MARTIN VOORN te weer te kunnen stellen te gen druk van andere EG- en Gemenebestlanden. Sir Geoffrey kan Pretoria bezoeken als Brits minister, als voorzitter van de EG- raad, en als lid van een Euro pese troika; dat wil zeggen vergezeld door de vorige en toekomstige raadsvoorzitters, Van den Broek en de Belg Tindemans. Sir Geoffrey gaat liever als EG-voorzitter dan als nationaal bewindsman naar Zuid-Afrika, en het liefst als troikalid. Maar vooral Nederland is niet be reid in te stemmen met een troikabezoek zonder dat een akkoord is bereikt over de boodschap die zo'n troika moet overbrengen. Overigens hebben zwarte leiders in Zuid-Afrika al aangekondigd dat zij niet met de Europese ministers wensen te praten. Dominee Allan Boesak noemde een missie onder Brits voorzitterschap „ver spilde tijd". De Europese regeringsleiders hebben behalve over Zuid- Afrika ook nog gesproken over andere onderwepen van gezamenlijk belang. Zo heeft minister-president Lubbers gepleit voor het geven van een „politieke impuls" aan de bestrijding van de langdurige werkloosheid. Tijdens het di ner in het Oude Raadhuis is behalve over Zuid-Afrika ook gesproken over de relatie van Griekenland met Tur kije. De Griekse premier An dreas Papandreou heeft een beroep gedaan op zijn colle- gas van de EG-lidstaten om de normalisering van de be trekkingen tussen de Euro- peese Gemenschap en Tur kije op een laag pitje te zet ten. Vandaag praat men ook over de nasleep van de ramp in Tsjernobyl. Ravage op de Madrileense luchthaven Barajas na een bt slag bij de El-Al balie. MADRID Bij een bom explosie op de Madrileen se luchthaven Barajas zijn gistermiddag dertien mensen gewond geraakt, van wie twee ernstig. De explosieven zaten in een koffer die op de transport band stond naar een vliegtuig van de Israëli sche luchtvaartmaatschap pij El Al, met bestemming Tel Aviv. Explosievendes- kundigen brachten later een tweede verdachte koffer tot ontploffing, maar deze bleek geen bom te bevatten. Enkele seconden voor de ex plosie zag de veiligheidschef van El Al, Nir Ran, dat er rook uit de koffer kwam. Hij zette de transportband stil om de koffer nader te bekijken, waarop de bom ontplofte. Ran, een Spaanse politieman en elf passagiers raakten gewond. Het vertrek van het vUg naar Tel Aviv was een g* tier later gepland. u De eigenaar van de ko; door de politie aangehe en ondervraagd. De iP' voerder weigerde naam 'a tionaliteit van de verdaifer noemen, maar volgens 1 teur Domingo Perez via! Spaanse luchthaven wfc man in het bezit van e^a gelijk vals Spaans paspop Eerder gisteren was de sche ambassadeur in Samuel Haddas, met Al-vliegtuig uit Tel A Madrid aangekomen. heeft pas 17 januari v;g jaar diplomatieke betr(r gen met Israël aangeknet) Op 17 april werd op ded dense luchthaven He^i een Ierse vrouw aangehqn die aan boord van een jtj vliegtuig wilde stappeijÈ) een bom in haar bagage.)/ december vorig jaar k\»a bij aanslagen op de El u lies op de luchthaven; Rome en Wenen twintigle sen om het leven. t JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse autoriteiten 1|£ gisteren de avondklok ingesteld in elf zwarte woongel schappen in het noorden van Oranje Vrijstaat, een van dfe provincies van het land. In Oranje Vrijstaat is onder meti bezit van katapulten en het in de hand houden van stenee boden. De autoriteiten hebben twaalf vakbondsleiders vr, ten, die eerder waren aangehouden in verband met de noti stand. Het dodental sinds de afkondiging van de noodtoest( gisteren gestegen tot 66. Amnesty International heeft gi bekendgemaakt uit betrouwbare bron te hebben vernomV Zuidafrikaanse veiligheidstroepen op 16 juni tijdens de See herdenking een groep zwarte kerkgangers met zwepen F zijn gegaan erf meer dan honderd mensen hebben gearretl in een kerk. Onder de arrestanten waren vijftig kinderen In een open brief, die vandaag is gepubliceerd in de Volksj haalt de Zuidafrikaanse schrijver André Brink fel uit nil regering in Pretoria. In keiharde bewoordingen beschuldli Pretoria van geweldpleging en onderdrukking. De brief, Ir mee Brink de censuur overtreedt en in de gevangenis k<d men, eindigt met: „Een tweede Neurenberg zou test eenv ons kunnen komen. Sieg Heil". SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 118) Oud-oom Karolus Knetter sr. was een arbeidzaam man, die de stelling huldigde, dat de morgenstond goud in de mond had. Vandaar dat hij meestal reeds op de onmogelijkste uren achter zijn wrakke toonbankje stond om moge lijke vroege feestvierders te voorzien van een neus, wat confettie, dolkomisch jeukpoeder of klapsigaren. Oom Karolus keek op, toen zijn kleine neef reeds zo vroeg bij hem in de nering verscheen. Maar hij keek nog méér op, toen Ka- reltje hem vertelde wat er in Rijkhuyzen allemaal was gebeurd. „En nou moet ik daar wat aan doen, oom," had Kareltje gezegd. „Mijn baas wilde mijn verhaal niet geloven „Het is dan ook wel een tikje ongeloofwaardig," onder brak oom Karolus. „Kan wel zijn." hield Ka reltje aan. „Maar dat verandert toch niks aan het feit, dat er nare dingen staan te gebeuren, als ik niet ingrijp. En daarbij moet u me hel pen." Oom Karolus Knetter sr. dacht eens even streng na en zei toen: „Ik zal twee pond sterrewerpers voor je inpakken. En een plastic bloemenbom kun je ook krijgen. Zou je weten hoe je met die spullen moest omspringen?"' „Ik wel, oom Karolus!" juichte Kareltje. En met vreugde in de ogen zag Kareltje hoe zijn oom een grote zak vol sterrewerpers deed. „Asje blief," lachte oom Karolus. „Omdat je zo'n flin ke vent bent, krijg je de hele zaak van me ca deau. En maak nou maar gauw, dat je wegkomt, want anders kom je niet klaar met je werk En zo huppelde Kareltje Knetter even later in alle blijheid terug naar Rijkhuyzen. Het was nog héél vroeg en er was nog geen sterveling op straat te zien MANAGUA President Daniel Ortega van Nicaragua heeft gisteren verklaard dat zijn regering de veiligheidsmaatregelen die onder de noodtoestand van kracht zijn, zal verscherpen. Te gelijkertijd heeft de voornaamste oppositiekrant La Prensa voor onbepaalde tijd een verschijningsverbod opgelegd gekregen. Or tega zei in een televisietoespraak dat een en ander het directe gevolg is van de toestemming die het Amerikaanse Huis v?n Af gevaardigden eerder deze week gaf voor de honderd miljoen dollar hulp aan de anti-sandinistische rebellen in zijn land. Orte ga noemde de beslissing van de Verenigde Staten een ernstige tegenslag voor de Contadora-groep, die zich inzet voor een vreedzame oplossing voor Midden-Amerika. De Nicaraguaanse opstandelingen, de Contra's hebben gisteren plannen bekend gemaakt om een regering in ballingschap te vormen, dat bestaat uit vertegenwoordigers van politieke partij en, vakbonden en Meskito-indianen. Met een dergelijke rege ring hopen de Contra's doeltreffender te kunnen zijn in hun po litieke strijd tegen de verdrijving van de Sandinistische rege ring. i BONN Zestig enthou siastelingen voor zonne- energie vertrekken deze week uit het Zwarte Woud terwijl ze de zon smeken om te schijnen tij dens hun poging om een Zwitserse bergpas op on geveer duizend meter door te komen met een gemiddelde snelheid van zo'n 40 kilometer per uur. De deelnemers hebben hun „Tour de Sol" uitgeroepen tot het eerste wereldkampioen schap voor voertuigen op zon- ne-energie, terwijl ze erop wij zen dat alleen de beste cou reurs uit Zwitserland, West- Duitsland, Frankrijk, Austra lië en de Verenigde Staten toe stemming hebben gekregen om te starten. De race die zes dagen duurt gaat over een afstand van ruim 380 kilometer, voorna melijk in Zwitserland. Banken en verzekeringsmaatschappij en daar hebben de wedstrijd, die georganiseerd is door de Zwitserse Vereniging voor Zonne-energie, gesponsord. Volgens het reglement is de toegestane topsnelheid hon derd kilometer per uur. Du wen is toegestaan, hoewel dit strafpunten oplevert. De zeventien meest gepT tioneerde voertuigen ii eerste kategorie die eenl- maken om de beker te wL in het Zwiterse stadje M{ aan het einde van de ri* lage, platte constructief een cockpit en horizif" zonnepanelen aan weersz Zij zijn uitsluitend afhanf van zonne-energie en hfi geen pedalen of batterijefi boord. In de drie andere' gorieën is het bewegen pedalen een aanvullendejj van energie. De eerstej van dit soort werd vorig gewonnen door Mere Benz met een gemicf snelheid van 64 kilometé

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4