Bisschoppen houden verspreiding van liturgiekrant tegen £cidaeSown/tit kerk en wereld Al de dagen van ons leven PROTEST AMERIKAANSE REGERING TEGEN VERVOLGING BAHATS Lage opkomst bij Iers referendum echtscheiding Pax Christi wil wettelijke regeling gewetensbezwaarden Beyers Naudé toont begrip voor Botha Mient-Jan Faber niet in dagelijks bestuur IKV aan tafel ficidócSomO' Goede keuze 2 brieven lezers ACHTERGROND VRIJDAG 27 JUNI 1986 PAG^- 4. Scherpe kritiek op r.-k. Mariaverering De Wereldbond van Evangelische Allianties "heeft in een verklaring de rooms-katholieke Maria-verering en het dog ma van de pauselijke onfeilbaarheid scherp afgewezen. Het rapport oefent scherpe kritiek uit op de Mariaverering en het dogma van de onfeilbaarheid van de paus. De Mariave rering kent de volgens Wereldbond aan het heidendom ont leende praktijken. De Wereldbond, waarin orthodoxe en op spirituele vernieuwing gerichte protestanten bijeenkomen, meent dat het moeilijk is een goed beeld van de R.-K. Kerk te schetsen: De kerk is geen monolytisch lichaam en er zijn aanzienlijke verschillen tussen de volksreligiositeit en de doorwrochte theologische verklaringen van de dogma's. Dr. Jansen Schoonhoven 55 jaar predikant Morgen is het 55 jaar geleden dat prof.dr. E. Jansen Schoonhoven, emeritus hoogleraar aan de Rijksuniversi teit Leiden, predikant werd in de Nederlandse Hervorm de Kerk. Prof. Jansen Schoonhoven, in 1904 in Reeuwijk geboren, werd in 1931 predikant in Lichtenvoorde. Hij stond achtereenvolgens in Eerbeek en in Den Haag. In 1945 promoveerde hij aan de universiteit van Leiden. In 1947 werd prof. Jansen Schoonhoven rector van de Ne derlandse zendingshogeschool in Oegstgeest. In 1961 volgde het bijzonder hoogleraarschap in de zendingswe tenschappen aan de universiteit van Leiden en in 1967 buitengewoon hoogleraar in de ontwikkeling van het christendom in de nieuwe tijd aan dezelfde universiteit. Wadnzin bij personen komt zelden voor, maar is regel bij groepen, naties en tijdperken. Friedrich Nietzsche De Nationale Raad voor Kate- chese in Nijmegen heeft onder auspiciën van de Bisschoppelij ke commissie voor Catechese een gezinsboek uitgegeven der de titel Al de dagen van ons leven. De ondertitel luidt: een boek voor gelovige gezin nen. Volgens de samenstellers is het katholieke geloofsleven vooral herkenbaar aan de vie ring van de sacramenten van de feesten van het kerke lijk jaar. Diezelfde sacramen ten en bijzondere momenten van het kerkelijk jaar geven volgens hen telkens weer aan leiding tot bezinning. Met dit boek wordt ingespeeld op die behoefte aan bezinning. Daar bij zijn de regels van de katho lieke orthodoxie in acht geno men. Zoals uit de opzet blijkt is het geen doorleesboek, wel „een-bij-de-hand-ligger", een boek waarvan de samenstel lers hopen dat er steeds weer uit geput zal worden. De prijs van dit rijk geïllus treerde boek, 29,50, voorzien van harde kaft en 450 bladzij den tellend, mag bijzonder laag heten. Bij afname van meer exemplaren is de prijs nog lager. Het boek kan be steld worden bij het Secretari aat van het RK Kerkgenoot schap, postbus 13049, 3507 LA Utrecht. Tel. 030 33.42.44. Uitzendbureau werkloze aanstaande predikanten De Raad voor de Herderlijke Zorg van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft ver gevorderde plannen voor een uitzendbureau voor theolo gen. Werkloze afgestudeerde theologen zouden door be middeling van dit bureau kunnen worden ingezet in gemeenten die tijdelijk be hoefte hebben aan vervan ging van de predikant of die nog wachten op een nieuwe predikant. De nieuwbakken theologen zouden op deze manier erva ring in het gemeentewerk kunnen opdoen. De raad moet nog bij de hervormde gemeenten inventariseren hoe groot de vraag naar der gelijke tijdelijke hulp is. De voorzitter van de raad. ds. M. A. Sijbrandy-Verbist, ver wacht wel dat de gemeenten enthousiast zulldh reageren. Het is de bedoeling dat de theologen met behoud van hun uitkering tijdelijk in de gemeenten gaan werken. Be sprekingen hierover met het ministerie van Sociale Zaken zijn echter nog gaande. De verwachting is dat het minis terie positief zal oordelen. De Nederlandse bisschoppen hebben de verspreiding opge houden van een liturgiekran- tje dat de katholieke vredesbe weging Pax Christi wilde ver spreiden onder de parochies in het kader van de komende vredesweek. De bisschoppen hebben bezwaar tegen een on derdeel uit deze krant getiteld „Gebed bij het brek#n van het brood en het delen van de wijn" van P. Verhoeven. Pax- Christi-secretaris Jan ter Laak noemt het een onzorgvuldig-* heid dat dit gebed, dat door parochies voor de eucharistie vieringen zou kunnen worden gebruikt, in het krantje te recht is gekomen. Jan ter Laak: „Wij hebben geen enke le behoefte aan een conflict over een tafelgebed met de bisschoppen. Als vredesbewe ging hebben we nu eenmaal heel andere doelstellingen. Als omroeppastor bij de KRO weet ik heel goed wat wel en niet kan en het is bekend dat som mige bisschoppen nogal moeite met deze teksten. Het is hun verantwoordelijkheid om daarover te waken. Daarom vind ik het jammer dat het zo gelopen is. Het krantje was overigens pas in een beperkte oplage verschenen. Er wordt nu een nieuwe grotere oplage gemaakt die naar de parochies gaat." Ter Laak meent dat er geen problemen zouden zijn als het gebed onderdeel zou zijn van een agapé-viering, een soort liefdesmaaltijd in de stijl van de vroeg-christelijke kerk. Hij meent overigens dat dit voor protestanten nauwelijks te onderscheiden zou zijn van een eucharistieviering. Secretaris E.P. de Jong van de Nationale raad voor Liturgie noemt de agapéviering een reële mogelijkheid in het ka der van de oecumene, mits maar duidelijk wordt gezegd dat het geen eucharistieviering Pastoor J. Van Well van de Leidse Merenwijkparochie waar elke zondag oecumeni sche diensten plaats hebben met beurtelings een dominee en een priester als voorganger, vindt het onderscheid tussen een agapé-viering en een eu charistieviering eigenlijk maar onzin. „Dat zou formeel bete kenen dat in de ene dienst Onze Lieve Heer wel komt, maar in de andere niet. Dat is toch niet serieus te nemen!" Kardinaal Simonis zou destijds als bisschop van Rotterdam volgens Van Well in Leiden gewezen hebben op het alter natief van de agapéviering om daarmee te voldoen aan de kerkelijke regels. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft er bij de Iraanse regering op aangedrongen de leden van de Baha'i-gemeenschap niet langer te vervolgen. Volgens het ministerie zijn er ongeveer 200 Baha'is door de Iraanse regering geëxecuteerd en bevinden zich er op dit moment nog 750 in de gevan genis, van wie er vijf met exe cutie worden bedreigd. Ooit waren er in Iran meer dan 300.000 Baha'is maar de ver volging en het verbod op het uitoefenen van hun gods dienst heeft hun aantal sterk verminderd. Volgens woord voerder Charles Redman van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het departement bericht ont vangen dat Bareed Behmardi (46), een prominente leider van de Bahaï-gemeenschap in Teheran, op 10 juni „na een lange periode van folterin gen" is geëxecuteerd. „Wij roepen de autoriteiten in Iran opnieuw op zich te houden aan de internationale declara tie over de uitbanning van alle soorten van onverdraag zaamheid en discriminatie, gebaseerd op godsdienst en geloof", aldus Redman. In no vember 1981 heeft de Iraanse reegering met deze declaratie ingestemd. Vanavond vroeg wordt in Dublin de uitslag bekend ge maakt van het referendum over het al dan niet toestaan van echtscheiding in Ierland. Gisteravond om tien uur slo ten de stembussen. Toen was Bedevaart Banneux Het Diocesaan Banneuxsecre- tariaat organiseert op 16 juli een eendaagse pelgrimstocht Banneux-Notre-Dame. Het thema luidt: Heer, wij wil len Jezus spreken. Na aan komst wonen de pelgrims een Eucharistieviering bij en is in de namiddag de Bidweg de Bron en de zegening van de zieken met het H. Sa crament. De bussen naar Ban neux vertrekken vanuit Noordwijk, Leiden, Den Haag, Delft en Rotterdam. De kosten bedragen 70,-. Als geestelijk adviseur gaat mee oud-rector W. A. de Wildt van het west einde Ziekenhuis in Den Haag. Opgave zo spoedig mogelijk bij H.C.B. Starmans. secretaris Banneuxsecretariaat, Meeu wenbeemd 1, 2631 CA Noot dorp. De katholieke vredesbewe ging Pax Christi Nederland vindt in tegenstelling tot mi nister J. de Koning van Soci ale Zaken en Werkgelegen heid dat er een algemene wettelijke regeling moet ko men voor mensen die in hun werk gewetensbezwaren krij gen. De minister heeft in zijn notitie „Gewetenbezwaren in dienstbetrekking", die begin dit jaar werd gepubliceerd, een dergelijke algemene re geling afgewezen, omdat deze nooit een opsomming van alle mogelijke gewetensbe zwaren kan geven. De minis ter pleit daarom voor rege lingen per sector of bedrijfs tak. Hij denkt daarbij aan be palingen in de CAO of aan de instelling van een com missie van werkgevers en werknemers in een bedrijfs tak die de gewetensbezwaren moet toetsen. Pax Christi noemt het het onvervreemdbaar recht van elk persoon naar eer en ge weten te besluiten zich aan zekere maatschappelijke of beroepsmatige verplichtingen te onttrekken, als deze ver plichtingen van hem of haar handelingen zouden eisen die niet met zijn of haar geweten in overeenstemming zijn. Pax Christi meent dat een regeling van de gewetensbe zwaren per sector of bedrijfs tak rechtsongelijkheid zgu scheppen. duidelijk dat slechts de helft van de ongeveer 2,5 miljoen stemgerechtigden hun visie op de eventuele grondwets wijzing kenbaar hadden ge maakt; echtscheiding is nu bij de grondwet verboden. Volgens de laatste opiniepei lingen wordt het door pre mier Garrett FitzGerald voor gestelde amendement op de grondwet met 55 tegen 45 procent afgewezen. Ierland is tot nog toe (op Malta na) het enige Westeuropese land waar echtscheiding wettelijk verbo den is. De regering is van mening dat echtscheiding in een nieu we wet aan strenge beperkin gen moet worden onderwor pen. De echtparen moeten on der meer aantonen dat hun huwelijk al zeker vijf jaar on herstelbaar kapot is en dat in het levensonderhoud van de echtgenote en eventuele kin deren wordt voorzien. Maar in een land waar 97 pro cent van de bevolking katho liek is en 87 procent praktize- rend katholiek, wordt echt scheiding, evenals geboorten- regeling en abortus algemeen verwerpelijk gevonden. Ka tholieke bisschoppen hebben gewaarschuwd dat gescheiden mensen geen kerkelijk huwe lijk meer zullen mogen slui ten. FitzGerald, die vier jaar gele den ziin ambt aanvaardde met de belofte een constitutionele kruistocht te ondernemen voor de modernisering van zijn land. Zijn opvattingen over echtscheiding worden meer gedeeld door de jonge, stedelijke bevolking dan door de plattelandsbevolking. Dub lin, dat 30 procent van het electoraat herbergt, is de sleu tel tot de overwinning. In die stad zullen tweemaal zoveel ja-stemmen uit de bus moeten komen om de verwachte op positie van het platteland te kunnen weerstaan. Het is niet moeilijk te bedenken wat premier FitzGerald en diens vrouw op hun stembriefje hebben ingevuld... i Naudè: Begrip Tot verbazing van de deelne mers aan de jaarvergadering van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken heeft secretaris generaal ds. C.F. Beyers Nau dé lovende woorden gespro ken over de hervormingsiniti atieven van president Botha. „Vanuit het gezichtspunt der blanken heeft Botha opmer kelijke moed getoond door voorstellen te doen die tot fundamentele veranderingen zouden kunnen leiden. Aan de ene kant kon Botha bittere oppositie van de blanken ver wachten en aan de andere kant het wantrouwen van de zwarten. Deze hervormingen moeten niet alleen als schijn worden beschouwd," aldus Beyers Naudé. „Wij moeten erkennen dat Botha zijn bereidheid tot her vormingen heeft getoond, hoewel sommige pas door zware druk werden afge dwongen. Het tragische is echter dat de meerderheid van de bevolking (vooral de zwarten) ze als te beperkt en te laat beschouwt, ferwijl ze voor de meeste blanken te ra dicaal zijn." Beyers Naudé vroeg begrip voor het standpunt van blan ke Zuidafrikanen die werke lijk denken dat een commu nistische machtsovername voor de deur staat, dat alle vrijheidsstrijders communis ten zijn en dat zwarten niet in In zijn toespraak sloeg Beyers Naudé de passage over waarin de namen worden vermeld van de vele medewerkers van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken die sinds de afkondi ging van de noodtoestand zijn opgepakt. Volgens Beyers Naudé is het conflict tussen de regering en de verzetsbeweging ANC de oorzaak van alle andere con flicten in Zuid-Afrika. Als dat conflict wordt opgelost zou een uiterst belangrijke bron van geweld uit de weg zijn geruimd, aldus de blanke do- De campagneraad van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft in Utrecht met grote meerderheid besloten dat de secretaris, op dit mo ment Mient-Jan Faber, geen lid wordt van het dagelijks bestuur. Hij blijft „eerste amb tenaar" die met de overige medewerkers van het secreta- Beroepen te Doetinchem (als gees telijk verzorger in het Doelinchemse ziekenhuis) drs. L.J. van Gog te Put- tershoek, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar Bergen (NH) (Hervormd-Gereformeerd Samen op Weg) (part-time) mevr. A.H. Groe nendijk. kandidate te Amsterdam. Aangenomen naar Houten (Her vormd-Gereformeerd Samen op Weg) drs. S.L. van Deventer te Frie- schepalen/Siegerswoude. Beroepen te Breda (als ziekenhuis pastor Diaconessenhuis per 1 au gustus 1986) J. Loosman te Oud- Beijerland, die dit beroep heeft aan genomen. Beroepen te Schoonebeek D. Lof te Birdaard c.a. Nederlandse Hervonnde Kerk Beroepen: te Uïtnuiien toezegging, G.J.Krol kandidaat te Groningen; te Doe tinchem toezegging. R.A.Witvoet te Gro ningen. Aaneenomen naar Westkapelle. drs.A.Spaans kandidaat te Katwijk. Toege laten tot evangeliebediening: C.van den Berg. Goudenregenstraat 27, Leeuwarden Mevr.W Wiersma-Kuijt, Hoofdstraat 85. Voorthuizen. Toegelaten tot evangeliebe- (epbaar L A Bergstra. Gereformeerde Kerken Beroepen: te Tilburg, drs. L.Wieri Leidschendam (missionaatspredikar Israel. drs.S. Haagsma tot voor kort vormingspredikant op Noord-S voor de gereformeerde zending, die roep heeft aangenomen. Opnieuw I Ens (NOP), ingaande 1 april 1987. riaat het beleid voorbereidt en met de uitvoering van het door de bestuursorganen be paalde beleid is belast. Binnen het IKV-bestuur be stond verschil van inzicht over het al dan niet opnemen van de secretaris in het alge meen bestuur. De kwestie kwam aan de orde in een ad vies dat door een commissie was opgesteld om de organisa torische problemen binnen het IKV op te lossen. Die wa ren ontstaan onder meer door het vertrek van voorzitter dr. J. van Putten. De verhouding tussen bestuur en secretariaat maakte deel uit van de moei lijkheden. Binnen het dagelijks bestuur was men het oneens over de vraag of de IK V-secretaris een plaats in het dagelijks be stuur zou moeten krijgen. Be stuurslid J. ter Laak, lid van het IKV namens de rooms- katholieke kerk, bleek er voorstander van te zijn dat de secretaris in het bestuur geko zen zou worden. L. Hoge- brink, lid van het IKV na mens de Nederlandse her vormde kerk, pleitte ervoor dat de secretaris van het IKV qualitate qua lid van het be stuur zou zijn. De overige zes bestuursleden wilden de IKV- secretaris buiten het bestuur houden. Zij voorzagen bij con flicten tussen bestuur en se cretaris grote problemen als de secretaris lid van het be stuur zou zijn. 1 rijpe banaan, 2 lepels limonadesiroop, 0,5 liter gele vla 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker) 1 lepel amandel schaafsel. Sambal goreng tahoe, spinazie-maisschotel en rijst bananevla (vegetarisch) De benodigdheden voor twee zijn: 250 g tahoe, zout, pe per, 2 theelepels citroensap, 2 lepels olie, uitje, knoflook, sambal, laos, 2 dl water, half bouillonblokje, 2 lepels ge malen kokos of santen, ketjap, bruine basterdsuiker; ui, 1 lepel olie, laos, djahé, 500 g spinazie, klein blikje mais, zout, ketjap, 1 hardgekookt ei; 250 g droogkokende rijst; Snijd de tahoe in blokjes en zet die een uur weg met zout, peper en citroensap. Bak de tahoe in de olie goudbruin en houd de stukjes in een schaaltje warm. Fruit in het overge bleven vet (of doe opnieuw weinig olie in de pan) de kleinge sneden ui met geperste knoflook, iets sambal en laos licht bruin. Voeg water, bouillonblokje, kokos of santen toe en laat het sausje vijf minuten trekken. Doe er naar smaak ketjap, bruine basterdsuiker, zout, sambal of laos bij en schenk de saus over de tahoe. Fruit kleingesneden ui lichtbruin in de olie. Voeg laos, djahé en de schoongemaakte en wat kleiner gesneden spinazie toe. Verwarm de massa op een flink vuur tot de groente geslon ken is. Warm vervolgens de uitgelekte mais mee en maak het gerecht op smaak af met zout, ketjap en de gebruikte kruiden. Zet de helft van de melk op. Maak een glad papje van cus tard, suiker en iets koude melk. Schenk er al roerend wat hete melk bij, doe het mengsel in de pan en laat de vla een minuut koken. Voeg van het vuur de rest van de koude melk toe. Meng stukjes banaan met limonadesiroop, leg er de afgekoelde vla op en strooi er lichtbruin geroosterd amandel schaafsel over. JEANNE h T IN het redactioneel commentaar in de krant van 9?n schreven we naar aanleiding van de benoeming va^cc dolf de Korte tot minister van binnenlandse zaken Fa kop „Goede keuze": „Het behoeft geen verwond wekken wanneer hij in de nabije toekomst blijkt uit|n< en tot de nieuwe leider waaraan de VVD zo'n behoetr Het mag dan de verdienste van Nijpels heten, dat hif^ heeft meegewerkt". Dat was geruime tijd voor de gn, kiezingsnederlaag van de liberalen en dus ook in eer^: dat de positie van Ed Nijpels weliswaar niet onoyc was, maar het er nog niet direct naar uitzag dat hij les termijn zijn positie als leider van de VVD zou moetP£ ven. ,w la| NoG geen zestien weken later mag de VVD blij zij£ praktisch zover is. Weliswaar is De Korte nog niet aangewezen als politiek leider, maar zijn komendn ming tot co-formateur en vice-premier van het twe^ net-Lubbers laat er weinig twijfel over bestaan wie 1 we gezicht van de VVD wordt. Met alle respect cu voor prof.dr.ir. Joris Voorhoeve, de nieuwe voorzitte VVD-fractie in de Tweede Kamer. MET de aanwijzing van De Korte en Voorhoeve h pels vannacht tijdens het beraad van de VVD-top»" deels zijn zin gekregen. De vraag is echter of de VV werkelijk orde op zaken heeft gesteld, zoals Nijpels j morgen vroeg met een bierglas in de hand in het trum Nieuwpoort trots meedeelde. Uit het stemve^ dens het VVD-topberaad blijkt duidelijk de verdeelei het liberale kamp. De strijd tussen Nijpelianen en anL lianen is nog niet gestreden, al zal de volgende s waarschijnlijk binnenskamers afspelen en dus vj, breed publiek niet direct zichbaar zijn. Daarbij gaa>. vraag of Nijpels minister mag worden. De ex-le|t graag, dat liet hij vannacht overduidelijk blijken, ma ook geschikt geacht wordt is een andere zaak. Ons duj niet. Al pleit misschien in zijn voordeel, dat hij de a weken ondubbelzinnig heeft aangetoond het politiy, goed onder de knie te hebben. Hij heeft zelf immersj- volgers in de door hem gewenste posities kunnen tr vreren en heeft daarbij schijnbaar moeiteloos zijn V ger, Hans Wiegel, van het Haagse toneel kunnen wy huidige commissaris van de koningin in Friesland y dus pijnlijk hebben ervaren dat zijn invloed maar perkt is sinds hij uit het centrum van de macht is y nen; maar dat terzijde. c MEDE dank zij het voorlopige akkoord binnen kunnen de besprekingen over het regeerakkoord B] worden afgerond. Uit mededelingen van informateuqi ning bleek gisteren dat de onderhandelaars een aa langrijke hobbels hebben genomen, al zal de precis pas volgende week openbaar worden. Wanneer de C' VVD-fractie er vervolgens mee akkoord gaan, rest l netsformatie. Beoogd premier Lubbers kan daarna zijn kwarwei gaan afmaken. Zonnig DE BILT (KNMI) Het zon nige zomerweer houdt de ko mende dagen nog aan. Het ho- gedrukgebied, dat zorg draagt voor dit droge en warme weer, trekt de komende dagen wel langzaam van de Noordzee naar het westen, maar het blijft nog krachtig genoeg om de onweersbuien, die van tijd' tot tiid vanuit zuid-Frankrijk onze kant opkomen, op een af stand te houden. Voor het weekeinde worden middag- temperaturen verwacht, die tussen de 25 en 30 graden lig gen. Wel kan, doordat het hoge- drukgebied zich naar het wes ten verplaatst, in de loop van volgende week de wind van noordoost meer noord worden. Er kan dan wat koelere lucht van de Noordzee het land bin nendrijven. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Britse Eilanden: Perioden met zon, maar ook kans op een re gen- of onweersbui. Middag- temperatuur van 18 graden in Schotland tot 25 gradej zuidoosten. p Benelux: Zonnig, rrj zuid-Belgie kans op weersbui. Middagtemijr rond 27 graden. Frankrijk: Eerst zon/ rioden, maar maandag' mende kans op een o bui. Middagtemperatu!' 20 graden in het noort tot 30 graden in het ten. Duitsland: Zonnig. temperatuur van 23 gr het noorden tot 31 gr het zuiden. Alpengebied: Zonnig, maandag kans op e weersbui.. Middagtemp tussen 25 en 30 gradenj Spanje en Portugal: noorden kans op een oi bui, elders zonnig. Midc peratuur van 19 grades noorwesten tot 35 gr/ het binnenland, Langs i dellandse zeekust tusse: 30 graden. Italië en JoegoslaviscH Zonnig. Middagtemp langs de kust 25 tot 30 landinwaarts tot 35 gr< Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten Rome heeft gelijk De leiding van de rooms-ka tholieke kerk heeft groot ge lijk wanneer ze geen gehuwde priesters toestaat in de kerk (Canon 277, 1). Een gehuwde katholieke geestelijkheid zou onvermijdelijk leiden tot een gescheiden katholieke geeste lijkheid. En bovendien, som mige van de echtgenotes van de priesters zouden een onaf hankelijke carrieère nastre ven, sommige van hun kinde ren zouden punk-haar hebben en zouden drugs gebruiken, sommigen zouden misschien zelfs het geloof verliezen. De gehuwde priester zou contra ceptiva kunnen gaan gebrui ken. Hij zou erover kunnen denken om zijn kinderen naar een niet-katholieke school te sturen. De priester en zijn ge zin zouden wellicht blijken niet beter te zijn dan hun bu ren in de worsteling om op een christelijke manier de ge wone menselijke problemen tegemoet te treden. De zou voorzichtig moeten1 zijn preken, omdat and' daden wel eens zouddi nen verschillen van zij! tende woorden. Rom^ gelijk: het verplichte i voor de rooms-kat1 geestelijkheid heeft or al deze rampen gespaar J.F.J. LEIDSCHEf Haagse top De zeldzame poespas bezoek van de Europe* ringsleiders dwingt tot volgende constatering: i lijk is het droef als in dc ge door terrorisme ge^ wereld de hooggeplaat, mes en heren zich niet! gevaar vrijelijk kunneit gen, maar men verge overheidsfunctionarissen naars van de bevolking, niet omgekeerd. Het is telijk met veel vertod hele stad op zijn kop tei De consequente en malj oplossing is, dat de daf heren zich in pantseri of een tank door de stal ven. Dit ongemak en beetje tijdverlies is dan 1 sequentie van hun hoge Hans C DEN I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2