DeJCortevice^ premier, Voorhoeve fractieleider Bon: Bloemen DE KEER Top blijft verdeeld over Z-Afrika irtÖOf ieuw kabinet >m t met anti- iscriminatiewet Automobilist let niet op kwaliteit banden Man verdacht van moord op echtgenote en schoonvader VVD HAKT KNOPEN DOOR: Politie maakt bom onschadelijk bij EG- geboüw Ramp Tsjernobyl door experiment Ruim 670.000 ongevallen poliklinisch behandeld w®3 Vrijdag 27 juni 1986, 77e jaargang no. 23536 Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersdi)k 34 2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef redacteur: WimBuijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Zonnig en middagtemperatuur van 25 tot 30 graden. Van nacht omstreeks 16 graden. Matige noordoostelijke wind, rond kracht 3. Zon op: 05.21; onder: 22.04. Schev. hoog water: 8.47 en 21.12; laag water: 4.22 en 17.09. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het nieuwe kabinet zal een anti-discri- tiewet ontwerpen. Hierover zijn de onderhande van CDA en VVD, De Vries en Nijpels, het giste- n hun gesprekken met informateur De Koning geworden. t de nieuwe wet is tot gekomen, zullen de anti- ninatiebepalingen in het >ek van Strafrecht wor- ingescherpt. Ook de ver- ig wegens discriminatie •enger worden. VD heeft altijd naar een l anti-discriminatiewet efd die dicriminatie op van levensovertuiging, ienst, politieke gezind ras, geslacht, seksuele ge leid en burgerlijke staat >dt. Na de gesprekken De Vries en De Koning e Nijpels zich zeer inge- n met het resultaat, ip het punt van de medi- jeving bereikten De en Nijpels een akkoord, 'oorziet in het toestaan ommerciële televisie on bepaalde voorwaarden, die voorwaarden eruit noet maandag blijken, als nateur De Koning zijn pt-regeerakkoord pre- »rt. Vandaag zetten de handelaars en de infor- ir de laatste puntjes op de ke onderwijs en het soci- onomisch en financieel I. oning wil morgen de mi- sposten tussen CDA en verdelen. Het gaat hier- ït name om het toewijzen ministeries, aangezien al is engekomen dat het CDA l ministers levert en de j vijf. De informateur zou ie aantallen staatssecreta- i willen bepalen en de teries waar die moeten P- i presentatie van zijn con- regeerakkoord wil De tig de fracties van CDA VD tot uiterlijk donder- le tijd geven om wijzi- iroorstellen te doen. lueel volgt er dan nog orte tweede onderhande- onde met De Vries en js. De Koning hoopt zijn eind volgende week af te h. Daarna kan het twee- tabinet-Lubbers feitelijk en geformeerd. ZOETERMEER De kwaliteit van banden laat automobilisten in hoge mate onverschillig. Vijftien procent van alle auto's staat op één of meer versleten banden. Slechts weinigen zijn kritische ko pers die zich verdiepen in het assortiment. Bijna de helft laat zich bij aankoop uitsluitend leiden door de (laagste) prijs. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft gehouden in de bandenbranche. Bstuurders die door hun beroep veel moeten rijden letten juist wel op de kwaliteit van nieuw aan te schaffen banden. De levensduur in verhouding tot de prijs speelt bij hun aankopen een belangrijke rol. Uit het onderzoek blijkt dat eenderde van de automobilisten nooit nieuwe banden koopt omdat de auto wordt ingeruild voordat de banden versleten zijn. De 65 procent die wel eens nieuwe ban den koopt, schaft er vaak maar één of twee aan; vervanging van alle vier banden komt minder vaak voor, hoewel dat uit oogpunt van een veilige wegligging wel gewenst is. Stormloop op Italiaanse benzinebonnen AMSTERDAM/DEN HAAG De Itali- aanse benzinebonnen zijn enorm in trek. Gisteren, op de eerste uitgiftedag, bleek het ANWB-kantoor in Amsterdam, al snel uit verkocht. Ook op het hoofdkantoor in Den Haag stond een lange rij mensen te wach ten in de hoop reductiebonnen te bemachti gen. Volgens een ANWB-woordvoerder heeft deze organisatie in totaal 9600 bon boekjes uitgegeven. Gisteren landde een vliegtuig uit Italië met nog eens driedui zend bonnen. Volgens het Italiaanse ver keersbureau in ons land, ENIT, stijgt Italië al maanden in populariteit. Dit kantoor wordt overspoeld door informatieverzoe ken, veertig procent meer dan vorig jaar. Uit gesprekken met de Nederlandse reisor ganisatoren blijkt dat nog nooit zo goed op Italië is geboekt als dit jaar. DEN HAAG Na te zijn opgeroepen door de Haagse po litie is afgelopen woensdagavond een 31-jarige Hagenaar aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de moord op zijn 26-jarige echtgenote, Anita Ratelband-Lan- gezaal, en haar 78-jarige vader, ook wel bekend als opa Freek. In verband met deze zaak zit ook al enkele weken een 32-jarige Hagenaar vast. Beide mannen ontkennen. Een onlangs gehouden buurtonderzoek leverde tientallen reacties op. Diverse getuigenverklaringen blijken niet te stroken met de verklaringen die door de tweede verdachte tot nu toe zijn afgelegd. De nieuwe verdachte heeft na de dubbele moord diverse keren con tact gehad met de politie. Daaruit was volgens de woordvoerder geen enkele aanwijzing naar voren gekomen om deze man te ver denken. Het onderzoek duurt voort. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG VVD-minis- ter Rudolf de Korte (binnen landse zaken) zal in een vol gend kabinet vice-premier worden. Het is ook de bedoe ling dat hij samen met CDA- voorman Lubbers als co-for mateur dat kabinet samen stelt. Joris Voorhoeve, bui tenlandspecialist van de frac tie, wordt de nieuwe fractie leider van de liberalen in de Tweede Kamer. De huidige voorzitter Nijpels geeft die functie op zodra het werk van informateur De Koning is afgerond. Deze besluiten heeft de VVD-frac- tie vannacht genomen tijdens een negen uur durend beraad, dat her haaldelijk werd geschorst. De frac tie nam geen beslissing over het politiek leiderschap van de partij. Wie de sterkste is, De Korte of Voorhoeve, zal in de komende ja ren moeten blijken, aldus Nijpels. De Korte lijkt hem echter, als „het nieuwe gezicht van de VVD", de aangewezen persoon. Nijpels toonde zich na afloop van het beraad erg verheugd over de nu ontstane duidelijkheid. Volgens hem was die nodig gezien de grote verwarring die rond de VVD de laatste weken was ontstaan. Vol gens Nijpels zijn daarbij dingen ge beurd die heel schadelijk voor de partij zijn geweest. Er zijn mensen „dingen aangedaan die niet zouden mogen gebeuren", zo zei hij. Nij pels sprak, zonder namen te noe men, over „ondermaatse aanvallen en een behandeling die nog maar weinigen in ons land krijgen". On der alle zaken is nu wel „een dik ke streep" gezet, aldus Nijpels. Na het nachtelijk beraad in de VVD-fractie kon een duidelijk vermoeide Nijpels het glas heffen op de goede afloop: zijn vriend De Korte vice- premier in het nieuwe kabinet. Voorhoeve fractieleider en Nijpels zelf op een kabinetspost. Nijpels te machtigen om De Korte als vice-premier van het te vor men kabinet voor te dragen. Infor mateur De Koning had zich al eer der op de dag met die eventuele voordracht akkoord verklaard en toegezegd een dergelijk advies aan de koningin te geven. Ook CDA- leider Lubbers zou zich niet tegen de keuze van De Korte verzetten. De Korte Tijdens het fractieberaad bleek dat vrijwel de hele fractie van mening was dat minister De Korte de ko mende jaren „het gezicht van de VVD naar buiten" zou moeten zijn en dat hij hierin het best zou sla gen als fractieleider. De Korte be dankte echter voor die functie. Na enkele schorsingen besloot de VVD-fractie met twintig stemmen Pag. 3: Nijpels legt zijn toe voor, vier tegen en twee blanco komst ii* handen van De Korte >f beveelt jlating onne Ellen T. ITERDAM De raad- er van het gerechtshof jnsterdam heeft op for- gronden de vrijlating st van de 43-jarige Ellen lie wordt verdacht van lage voor de DDR. rdvoerder Mr. H. Wool- van het openbaar minis- in de hoofdstad beves- i dit gisteren. rechtbank in de hoofd- veroordeelde Ellen T. vorige maand tot twee gevangenisstraf wegens .•bereidingshandelingen spionage tot doel hadden. advocaat van de vrouw, L. Heukels uit Haarlem, imiddels van dit vonnis loger beroep gegaan bij hof in Amsterdam. ildrik spreekt van een pelijk vervelende zaak". gaat volgens hem om zinnetje dat destijds in de is vergeten. Hij bena- kt dat de vrouw niet op 1 oudelijke gronden" is [gelaten. ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F.PRAN&II&S verhuur van luxe- en bestelauto's I00FDSTRAAT104 LEIDERDORP Tel. 071-89.40.40. krant ontvangen Bel tussen 18.00 en i uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 teletoonnr.071-122248 en uw krant I nog dezelfde a DEN HAAGDe Explo sieven Opruimings Dienst (EOD) heeft vanmorgen even na vijf uur een bom onschadelijk gemaakt die was geplaatst voor het ge bouw van de voorlich tingsdienst van de Euro pese Gemeenschap aan het Lange Voorhout in Den Haag. Het betrof een geïmproviseerd explosief met een chemische kop, zo deelde een woordvoer der van de politie mee. De bom zat verborgen in een tas en hing aan een paal voor het gebouw. Na het onscha delijk maken trof de EOD een aantal pamfletten aan waarin de verantwoordelijk heid voor het plaatsen van de bom werd opgeëist door het Rood Revolutionair Front. Deze organisatie belde ook het ANP met de mede- ling dat de bom Was ge plaatst. Pag. 4: Geen problemen bij spontane wandeling. Foto: Milan Konvalinka. (ADVERTENTIE) BOEKHANDEL LEIDEN - LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN bolse boeren krijgen lollandse stierensperma N BOSCH De Coöperatieve Vereniging „K.I. Zuid Neder- d" heeft een hoeveelheid sperma ter waarde van 100.000 gul- i beschikbaar gesteld aan Poolse boeren. De sperma is van- g symbolisch overhandigd aan enkele Poolse veehouders.Met zaad, dat afkomstig is van de drie beste stieren van het in dhoven gevestigde K.I.station, kunnen bijna tweeduizend tomelingen worden verwekt. Volgens de K.I.Vereniging "fdt kunstmatig insemineren in de Poolse veehouderij veel- dig toegepast, maar hebben de Poolse boeren geen geld meer sperma in het buitenland te kopen. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) DEN HAAG Het ziet er niet naar uit dat de rege ringsleiders van de EG vandaag, op de tweede en laatste dag van hun top conferentie in Den Haag, zullen besluiten tot ver dergaande sancties tegen Zuid-Afrika. De deelne mers aan de top hebben gisteren veel langer dan de bedoeling was over dit onderwerp doorvergaderd en ook vanmorgen, bij de hervatting van de ge sprekken, stond Zuid- Afrika weer bovenaan de Groot-Brittannië, West-Duits- land en Portugal blijven wei geren om aan economische sancties mee te doen. Van de twintig voorstellen die opge steld waren door hoge ambte naren uit de twaalf lidstaten bleef er niet één overeind. Sommige delegaties spraken vanmorgen over „een comple te impasse". Het meest haalba re akkoord lijkt een pakket „postieve maatregelen", waar mee de EG een „gezamenlijk signaal" zou geven. Die posi tieve maatregelen voorzien in een fonds van 25 miljoen gul den voor humanitaire hulp verlening, hulp voor de 60.000 daklozen in het zwarte woon gebied Crossroads, juridische hulp voor de slachtoffers van de noodtoestand en het bespre ken van dit pakket met de lei ders van de zwarte gemeen schap. Premier Lubbers heeft van morgen, vóór het begin van de conferentie, afzonderlijke ge sprekken gevoerd met zijn Franse collega Chirac en met zijn Engelse collega mevrouw Thatcher. De gesprekken, met name over Zuid-Afrika, von den plaats op verzoek van de Franse en Britse premiers. Pag.4: Zwarte leiders niet bereid EG-ministers te ont vangen. Pag.4: Den Haag reageert koel op EG-top GRONINGEN De ramp in de kerncentrale in het Russische Tsjernobyl gebeurde tijdens een experiment dat werd uitgevoerd tegen de wil van de hoofdingenieur. Over de risico's met de proef was al eerder onenigheid ontstaan onder nucleair deskun digen in de Sovjet-Unie. De proef werd echter doorgedrukt door het hoofd van de Academie van Wetenschappen, Alexandrov. De hoofdingenieur, een fel tegenstander, was ten tijde van het experiment in de regelkamer om in te grijpen: hij was het eerste dodelijke slachtoffer van de ramp. Een en ander is meegedeeld door de Poolse kernfysiscus Hrynkiewicz, die deze week op be zoek was op de Rijksuniversiteit in Groningen. Hrynkiewcz is corresponderend lid van de Academie van Wetenschappen, het hoogste wetenschappelijke college in de Sovjet-Unie. AMSTERDAM De Nederlandse ziekenhuizen heb ben vorig jaar naar schatting ruim 670.000 letsels als gevolg van privé-ongevallen poliklinisch behandeld. Het totale aantal medisch behandelde slachtoffers (ook door huisartsen) van dit soort ongevallen (in en rond het huis en tijdens recreatie) bedroeg 2,3 miljoen. De stichting Consument en Veiligheid heeft deze cijfers vandaag bekend gemaakt. De cijfers over 1985 wijken weinig af van die over verleden jaar, aldus de stichting. Opvallend vindt Consu ment en Veiligheid het aandeel van de sportblessures. Ruim der tig procent van het totale aantal letsels werd op het veld of in de zaal opgelopen. ADVERTENTIE Bloemen houden van mensen. Haal ze in huis. Een kreet om de consument aan te zetten tot het kopen van een bloemetje. Net zoals: neem vaker een bloe metje mee. De economie blijft er immers door draaien en het is gezellig. Wekelijks lezen de bloe- menkwekers in „In en om de Kas" in de Leidse Courant hoe het nu weer met de bloementeelt is gesteld. Vandaag bijvoorbeeld dat er sprake is van een sterke prijsdaling door de hogere zomertempe- raturen. Zo zijn er telkens golfbewegingen in de handel van siergewassen, maar ook in die van groente en fruit. Stabiele factor in die woelige we reld is de Leidse Courant: een krant waar je je aan vast kunt houden. Haal 'm in huis. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. Ccidóc (Bowta/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1