Langs Omwegen Anneke Hoogeveen drijft een Noordwijkse horeea-reeks jp eigen vrouwelijke wijze l We hebben weer vertrouwen in de toekomst" DEN OMGEVINGCikLc (Soman!vri;dag27iunii986paginais MEUBELPLEIN LEIDERDORP GEOPEND Systeem begeleiding wordt voortgezet Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pioters') 11 Tl/' Tg J'JDERDORP „De bouw jis! projecten zoals dit Meu- nQlein Leiderdorp wijst er deiat ondernemend Neder- beï weer vertrouwen heeft as-Je toekomst, eigenlijk dat ge'er allemaal weer meer \ffouwen in hebben. Het aat weer beter met Neder- *nj. De mensen durven Isoir huizen te kopen of te ji huren en in te richten, orfrvoor ze dan bijvoor- hier terecht kunnen", is minister mr. drs. L.C. 4kman gisteren bij de ning van het Meubelplein Jerdorp, dat aan de Per- Snoepweg tussen Elisa- Ziekenhuis en Ibis-hotel minister verrichtte ook ieI een openingshandeling: moetende eigenhandig de e fische ontsnappingskun- ooaar Joe Alcatraz vast, 3virna deze een flink stuk n^rsteboven werd opgehe- door een hoogwerker. I vervolgens rap van zijn dien bevrijdde in deze on- positie en de Ogenomen vlag van het ibelplein liet wapperen. i was er nog een serieuze- ^actie weggelegd voor de Llfindsman: het overhandi- 1 van een cheque van Q00 gulden namens de ne- bedrijven van het Meu- ïlein aan vertegenwoordi- i van Nieuw Buitenzorg, naast het Meubelplein 'llgen tehuis voor gehandi- ■™te kinderen. Dit als com- voor de eventuele "®rlast van de bouwwerk- 3®tnheden. De kinderen irh van het geld op vakan- er 5 «eizaam c heer W.G.P. Stoutenbeek, Juatiefnemer van het Meu- „blein herinnerde in zijn ipraak nog aah de moei- iie weg die twee jaar lang vandeld moest worden al- 'ens in november 1984 de Minister Brinkman overhandigt een cheque van 10.000 gulden aan een vertegenwoordigster van Nieuw Buitenzorg, het naast het meubelplein gelegen tehuis voor gehandicapte kinderen. eerste paal de grond in ging. Er was veel verzet van ande re meubelbedrijven en om ringende gemeenten, die de concurrentie van het Meu belplein vreesden en elke be roepsmogelijkheid aangre pen. Momenteel loopt er ove rigens nog een beroepsproce dure bij de Raad van State. De initiatiefnemers van Het Meubelplein en de gemeente Leiderdorp schermden met een rapport van het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (CIMK), dat aangaf dat veel mensen hun meubels buiten de regio Rijnland kochten, bij meu belcentra van het type dat nu in Leiderdorp verrezen is. Het meubelcentrum zal deze weggevloeide koopkracht, ongeveer 45 procent, weer terughalen, zo is de voorspel ling. Uiteindelijk was er een fout van de provincie voor nodig, het per ongeluk goed keuren van het bestem mingsplan, om de zaak in een stroomversnelling te brengen. Volgens de heer Stoutenbeek trekt het grootschalige meu belzaak vanzelf naar de rand van de stad, waar de bereik baarheid goed is en veel par keerruimte voorhanden. „De antiquair, de woningtextiel zaak en de lampenman blij ven echter in de binnenstad en zijn daar bedrijfsecon- misch gezien ook op hun plaats. Toch lijkt het er op dat iedere zichzelf respecte rende wethouder of burger vader van een gemeente met een aardig lapje grond aan de rand daar tegenwoordig een meubelcentrum wil heb ben. Een onverantwoorde ontwikkeling", aldus Stou tenbeek, die stelde dat eerst gedegen onderzocht moet worden of een centrum le vensvatbaar is, zoals in Lei derdorp is gebeurd. De jaar omzet van het Meubelplein wordt geschat op 60 miljoen gulden. Tussen de 6000 en 7000 mensen zullen het cen trum wekelijks bezoeken, was de schatting van het CIMK, en volgens de onder nemers lijkt het er al veel op dat die schatting juist is. Het Meubelplein, met 22.000 vierkante meter verkoop ruimte heeft compleet inge richt 40 miljoen gulden ge kost. „Het kopen van meubels is een recreatief gebeuren ge worden", aldus Stoutenbeek. Vandaar dat bij de opzet van het Meubelplein veel aan dacht is besteed aan het re creatieve aspect: de meubel bedrijven, die ieder een ei gen kleur hebben liggen aan een fraai plein met in het centrum een waterpartij met weelderige beplanting. Dat plein zal in de toekomst ook gebruikt gaan worden voor allerlei activiteiten, zoals muziekfestivals. Aan het plein liggen de meubelzaken Baalbergen. Groenewegen, Houweling Interieur, Leder- land, Mijnders Meubelen, Kooreman Meubeltoonzalen, het Slaapkamer Centrum, Stoutenbeek Wooncentrum en Valhal Woonideeën. Deze zaken bieden met elkaar een zo gevarieerd mogelijk aan bod, en er zal nauwlettend op worden toegezien dat dat zo blijft. De verkoop van produkten die samenhangen met woninginrichting, zoals lampen en dergelijke zal zeer beperkt blijven: deze aanver wante artikelen zullen onge veer acht procent van het to tale pakket uitmaken. De Belgische ontsnappingskunstenaar Joe Alcatraz heeft zich van zijn boeien bevrijd en laat de vlag van het meubelplein wap peren. ZOETERWOUDE Met ingang van het schooljaar 1986-1987 zal - in ieder geval tot 1 januari 1987 - de vier uur systeembege leiding op de Zoeterwoud- se basisscholen worden voortgezet. Daartoe be sloot de gemeenteraad gis teravond (donderdag) na een langdurige discussie - opgestart door Progressief Zoeterwoude - en zelfs een schorsing. Voorts wordt onderzoek ge daan naar de verhoging van het rendement van de onder wijsbegeleiding. Overigens is de periode 12 augustus-31 de cember voor burgemeester en wethouders alleen aan vaardbaar als er géén extra financiële lasten uit voort vloeien. Mogelijk zal de com missie onderwijs vervroegd bijeen komen (medio augus tus, red.) om over deze pro blematiek nader van gedach ten te wisselen. Eerder deze maand kwam in genoemde commissie al aan de orde het al dan niet voort zetten van 4 uur extra schoolbegeleiding. Via de schoolbegeleidingsdienst is toen al vernomen dat die ex tra begeleiding na de zomer vakantie niet zou kunnen ge schieden door de heer Buné die recentelijk deze uren voor zijn rekening nam. Een eerste verkenning rond de mogelijke verhoging van het rendement van de onderwijs begeleiding laat zien dat er hoogst waarschijnlijk moge lijkheden zijn. B en W stel den voor dat onderzoek af te wachten doch de progressie ven wilden daar niet aan. Tot in 1981 hebben Van Rheenen Horecabedrijven in de bouwerij gezeten. Anneke heeft al die toestanden mee gemaakt. „Het was een circus met diepte- en hoogtepunten. De eerste jaren waren zwaar, in De Herbergh. Maar ik vond het heerlijk organise ren: wild-avonden, Spaanse en Griekse avonden, mode shows. Je probeerde maar mensen te trekken. Het was ook worstelen, tot je er wei eens moedeloos van werd. Maar door kei en keihard werken zijn we er bovenop gekomen, we hebben het in elk geval niet voor niets ge kregen, die Herbergh, Le Di plomate, de Zuidwester, Pleisterplaats, Wurftbar, de Lamme Goedzak, Pannekoe- kenhuisje, de Jutter, de Stal". Alles is uitgegroeid tot die grote gastenbinding, „met de fijnste contacten in De Her bergh". Verder loopt Anneke rond door de hele „vesting" van Van Rheenen om te kij ken of alles goed functio neert, in samenwerking met de bedrijfsleiders, des kas teelheers leenmannen, van de verschillende bedrijven. „Je kunt overhevelen als dat noodzakelijk mocht wezen, inspringen. Dat gaat pro bleemloos. Bij ons is ook na genoeg geen verloop onder het personeel. Meneer Van Rheenen verwacht alleen 100 procent inzet, geen slordighe den. Voor wie zich daaraan houdt is Van Rheenen een prima baas, ook al staat hij in horecakringen soms bekend als boeman. Hij is gevreesd en bemind, maar je weet ten minste waar je met hem aan toe bent", aldus Anneke Hoo- geveen, die de voorbije 25 {'aar „als in een roes" beleefd ïeeft; „we zijn intens bezig geweest, altijd maar bouwen. Nu is het de kunst, niet in te slapen en actief aan de gang te blijven, mensen te motive ren om het werk goed te doen". Uiteraard, mag ik wel zeg gen, is vooral de benadering van de gasten enorm belang rijk in een horecabedrijf. Dat is je eten. Hieraan worden de hoogste eisen gesteld. Als je er met de pet naar gooit, kun je wel inpakken. Dat wil An neke Hoogeveen per se on derstrepen. „Het moet druk zijn, dan gaat alles ook best. Als het stil is worden de meeste fouten gemaakt. Je hebt moeilijke en makkelijke klanten, gasten, maar voor mij zijn ze allemaal even be langrijk". Dan is er nog een mevrouw Hoogeveen die „kantoor houdt". De administratie deed ze aanvankelijk in d'r eentje, „maar nu heb ik twee meisjes; vooral Monique de Ruiter die ik niet meer zou kunnen missen". Dat is zowat 's Heren zegen die admini stratief en regelend op Anne ke is neergedaald. „We hou den zeventig mensen aan het werk; ik heb een heel groot huishouden, want iedereen vraagt toch de aandacht". Weinig privé leven Aan een privé leven komt Anneke nauwelijks toe. „Het enige dat ik in huis heb is koffie en thee en yoghurt voor een soort ontbijt. Je bent steeds in de zaak, waar ik ook eet als het uitkomt. Ik heb heel weinig vrije tijd, dat wel. Ik ga nooit zo gemakke lijk de deur uit, maar ik doe hier alles met veel plezier, dus hoef ik niet zo nodig weg. Het is een continu-be- drijf; je leeft hier ook niet naar een weekend toe zoals de meeste anderen". Ze durft het eigenlijk niet te zeggen, maar over eten gesproken „doe ik mezelf te kort. Over daad en verfijning om me heen: ik taal er niet naar. Ik ben gek op een goede stamp pot met een bal gehakt. Maar als er een nieuwe kaart opge zet moet worden doe ik wel mee met het vóórproeven van wat de chef-kok ervan gebakken heeft. En daar kan ik best wel van genieten". De jarenlange ontwikkelin gen en klantenbindingen hebben er toe geleid, dat An neke Hoogeveen alleen nog maar gezichten kan onthou den; „Geen namen. Dar is geen doen meer. Wel verve lend, maar zo is het nu een maal". Maar wat haar veel meer bezighoudt is, dat de ei sen van het publiek steeds hoger worden: „Eet- en drinkgewoonten zijn veran derd, men raakt ook steeds verwender. Van een bistro De Zeehond, met houten plankjes, tot een hoger ni veau; alle andere restaurants doen mee met een eigen ge zicht en verse produkten om dat de loop er goed in zit. Daar moet je aan kunnen be antwoorden. Geen „sterren- cavalcade van Michelin", maar uitstekend verzorgde schotels waar je alle kanten mee uit kan. Men is ook erg gevoelig voor de ambiance van de zaak; de bloemen, de planten, de gehele bonte in tieme sfeer, met koperbeslag (en nu weer die krekel ik hoop alleen, dat het bij die ene krekel blijft; dat is al meer dan genoeg wat mij be treft). Gezelligheid maken hè. Dat is het. In september zijn de toeristen weer weg, dan krijg je je eigen mensen weer terug. Lekker vroeg donker, gordijnen dicht en de kaarsjes aan; heerlijk is die bezige wintertijd, met Kerst mis als hoogtepunt. Fijn hui veren buiten, als het stormt, regent of sneeuwt. Dan is het binnen pas een aards para dijsje. Ik leef zo'n beetje van winter tot winter. Dan is De Herbergh ook op z'n best". Anneke Hoogeveen ziet te gen haar' feest van maandag op als tegen een berg. „Dat is niks voor mij, maar ik zal het wel overleven, hoop ik. Nu zijn 25 jaar voorbij; een car rière is gemaakt, zeggen ze dan. Maar ik zou, om wat voor carrière het ook ging, werkelijk niets anders meer willen doen. Het is helemaal van je zelf. Ik zeg 's morgens niet: ik moet naar m'n werk. Het is gewoon m'n leven en m'n thuis". Ook Wim K.van Rheenen schijnt, meer dan eens, met kracht van woor den verklaard te hebben: „We zijn uniek. En daarmee uit!!" EN ZILVEREN JUBILEUM BINNEN HET CULINAIRE VORSTENDOM VANRHEENEN zij e van de vele, op kraak en aak gestelde, vaste gasten i op gezette tijden hun gas- nomische accu komen op en in het culinaire prins- Bjn van grootvorst-restaura- |r Wim K.van Rheenen, iden haar niet kennen: neke Hoogeveen, „totaal" en mede-direc- njir, kortom de rechterhand jgii meneer Van Rheenen? ;tKZult niet over haar strui- jjen in het imperium tussen ^prdwijkse Parallelboule- j|d en de Hoofdstraat. Daar 'v^nneke te discreet en te Inheiden voor. Maar zij is j je kunt niet om haar »n. Want als er iemand is ngj reguleert, organiseert, in- /eert ook, die de zakelijke ee/ger aan de pols houdt, de jj ^ten op hun gemak stelt, Jt(^alom tegenwoordig is bin- de negen „poten" van Rheenen Horecabedrij- b.v. met hun strategisch jwerk van vlucht- en ver- epidingsgangen, en dan nog le^] vindt om de rijke bossen l0(je rozen te verversen voor ga ze in de zomerse tempe ruur gaan verwelken, nou ,r(jl is het Anneke Hooge- 'ain wel iuagaat het nu al 25 jaar lang. m van Rheenens stad-- deudster en sterke vrouw euer en vóór de schermen inu in het onwennige zil- Een kwart eeuw heeft v*e van huisuit Sassemse ed) het vallen en opstaan en grote bloei meegemaakt het complex dat van art en drinkbedrijven bol- s tet. Maandagavond a.s. gro- afceceptie, met vele honder- ait* vrienden en relaties, en- ?lk tout le monde, die door is Wim en een negen le- n tellende feestcommissie Ziter Anneke's rug om zijn Tetrommeld. „Anneke -■It van niks", heette het, Anneke voelde drom- I ls goed tijdens haar va- nitie dat er rond haar een complot- werd ge- eed. Wim van Rheenen, weprdwijks eigen Ollie B. is bij voorbaat al rgiroerd: „Zij zal het mer- Tetn, dat ze zolang bij ons is; n dneke komt er niet meer etfleruit". iteï zitten op een redelijk t d „Herberghier8ter" Anneke Ho koel plekje, weggezakt in een kuipstoel, in restaurant-boer derij De Herbergh, 15 jaar oud, al bezit het de schijn van eeuwen. Er heerst de donke re besloten rust van de dag, vanavond zal het er weer bruisen. Een gesprek. Kopjes koffie, uitgeperste sinaasap pels en sigaretten wedijveren in aantal. „We roken weer te veel", zegt Anneke opge ruimd. De baas komt er even bijzitten en zorgt ervoor dat we steeds weer van onder werp veranderen. Een staflid komt bovendien een pro bleem aandragen: een onver wacht gezelschap voor maan dagavond. „Dan zitten we vol en potdicht", zegt Van Rhee nen kordaat en voldaan. „Ja, maar het zijn vaste gasten die we niet buiten kunnen laten staan", benadrukt het staflid. „Dicht is dicht", zegt Van Rheenen, die tenslotte impe rator is. Maar dan veert An neke op uit haar betrekkelij ke rust. Geroezemoes tussen de baas en zijn rechterhand. De baas ruimt het veld. Grijnzend. Anneke wint al tijd, en daar is Wim Ollie B. maar wat blij orrf. Hij heeft eveen: „We hebben het in elk het best met Anneke Hooge veen getroffen. De krekel Nu alweer 25 jaar geleden begon Anneke haar Rheeni- aanse loopbaan ter plekke, in wat toen nog „De Zeehond" was, een seizoenzaak, snel restaurant voor toeristen. Of de zeehond helemaal ter ziele is weet ik niet, want ergens achter een buffet in De Her bergh borrelt het en hoor je plons plons. Niemand kent de herkomst van het geluid. Anneke wil gaan kijken, maar blijft toch maar zitten. En achter elkaar tjirpt er een krekel. „Ik kan 'm maar niet te pakken krijgen", zegt An neke. Maar goed ook, want zo'n krekel verkondigt mede de stijl van het huidige eta blissement. De baas (die dan wel de 70 gepasseerd mag zijn, maar waarschijnlijk nooit z'n har nas uit zal trekken) komt nog even terug en schept nog maals verwarring. Hij heeft het over „zwerfkatten en in en uitvliegende duiven", na de brand in het Palace Hotel. geval niet voor niets gekregen' En over muizen die er, ver wonderlijk, niet meer zijn. Van Rheenen sr. bezwijkt bijna onder de last die de voorbereidingen voor Anne ke's feest op z'n postuur heb ben gedrukt. Weer geroeze moes tussen baas en rechter hand. „Ik ga nu echt weg; jullie kunnen me missen zie ik", grijnst hij liefdevol. „Als kiespijn". Maar even nog laat de baas zijn grote en warme waarde ring blijken voor Anneke Hoogeveen, nationaal en in ternationaal gastvrouwe. Voor haar zilveren bedrijfs- jubileum komt men zelfs uit Engeland over. „Ze was 18 toeh ze kwam en bij mij be gon. Ze had al een paar baan tjes gehad, ook op kantoor bij de N.S., maar daar was ze on geschikt voor. Nee, het was een fee die op De Zeehond neerstreek". Van Rheenen kan het zo mooi zeggen: „En ze ging serveren, boenen, af wassen, koken, bakken. Ze heeft van alles gedaan, zelfs in kokspak". „Meneer Van Rheenen, wat zit je weer te overdrijven", protesteert An neke zwakjes, maar de baas wimpelt het verwijt weg: „Het is toch zo, nietwaar? Toen begon je leven toch pas goed? Je hebt alles gedaan wat in de horeca gebeuren moet. Een veelomvattende taak; zo moet je het zien". Druk, druk, druk De rust keert weer. De baas is vertrokken en de krekel lijkt zich verplaatst te heb ben. Een ander staflid loopt rond met een gieter om de planten water te geven. „Maar het is druk, druk, druk", zo herinnert Anneke zich de lopende zaken; „elke avond een vol huis en niet eens toeristen zozeer". Eens was ze één van de jongsten in het jonge Van Rheenencon- cern. Vandaag ontgaat haar vrijwel niets meer in het be drijf. Ze zegt dit moeizaam en in alle eenvoud; zichzelf ver baal opkrikken gaat me vrouw Hoogeveen niet ge makkelijk at. Ze is een doe mens, geen vlotte praatser. De p.r. laat ze liever aan haar principaal Wim over, al moet die zich nu en dan wel een beetje koest houden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15