Van Tol en Van der Meer gekozen in bestuur woningbouwvereniging SCHOLENFUSIE VAN DE BAAN Reconstructie r Sportlaan moet goedkope; Verplaatsing Nieuwkoops bedrijf haalbare kaart OPENBARE SCHOOL LEIMUIDEN IN PRINCIPE MOGELIJK Ecidae Commit Schetsplan geen Haarlemmerolie PvdA Nieuwkoop tegen belastingverhoging Staatssecretaris Brokx opent nieuwbouw Noorlander Perscontainer hinderliji voor bewoners Nassaul^ LEIDEN OMGEVING VRIJDAG 27 JUNI 1986 PA| Zoeterwoudse scouts naar Noord-Brabant ZOETERWOUDE Meer dan 100 le- den van Scouting Zoeterwoude ver trekken morgen naar Noord-Brabant voor het jaarlijkse zomerkamp. De ka bouters, welpen, gidsen en sherpa's vertoeven dan een week in Bergeijk, terwijl de verkenners hun tenten op slaan in de buurt van Valkenswaard. Na een korte kampdienst in de CD- kerk - onder leiding van aalmoezenier Seb. van Beurden - die om kwart over acht begint zal het gezelschap om ne gen uur met twee touringcars vertrek ken. De jeugdige scouts worden verge zeld door zo'n 25 leiders en leidsters, inclusief de kookstaf. Zaterdag 5 juli keert de hele meute weer huiswaarts. Hazerswouds kabelnet uitgebreid met BBC HAZERSWOUDE De zen- ders BBC I en II zullen het Hazerswoudse kabelnet gaan verrijken. De gemeenteraad stemde hier gisteren mee in. De uitbreiding zal de abonnees per kwartaal 3,33 meer gaan kosten. De kwaliteit van de uitzendingen wordt naar ver wachting goed. De enige te genstemmer bij het voorstel was J. Kaashoek. Hij moest hierbij een keus maken tussen de partijen die hij in de raad vertegenwoordigt. Hoewel de RPF geen bezwaren heeft, stemde hij volgens het stand punt van zijn eigen partij, de SGP. HAZERSWOUDE De gemeenteraad nam gisteren het schetsplan Dorpsvernieuwing aan. De naam mag misschien wat ironish klinken, gezien de opmerking van J. Kaas hoek (SGP/RPF) dat het plan de situatie van het jaar 1920 terug zou brengen. Dit met ver wijzing naar het idee om de oude waterlopen terug te halen en meer bomen te planten. Het plan mag volgens J. Steinhart (VVD) niet beschouwd worden als Haarlemmer olie: „We kunnen een situatie die in zoveel eeuwen ontstaan is, niet meer terugdraaien." Het grootste probleem is dan ook de verkeersvei ligheid in de Dorpsstraat. Hieraan moet vol gens wethouder P. van der Werf de hoogste prioriteit gegeven worden. Aangezien een omleidingsweg of een extra aansluiting finan cieel niet haalbaar zijn, wordt er onder ande re gedacht aan het weren van doorgaand ver keer en snelheidsremmende maatregelen. Mevrouw G. Hoogendoorn (CDA) en J. Kaas hoek vroegen de wethouder om het bedrijfs terrein aan de Katjesweg in ontwikkeling te brengen. Om bestaamde milieuhinderlijke en verkeersoverlast brengende bedrijven in de dorpskom, de mogelijkheid te bieden om in de buurt een andere plaats te vinden. De plannen die het eerst in aanmerking komen voor ontwikkeling zijn: een verkeerscircula tieplan voor de Dorpsstraat-oost in samen hang met de herindeling van het Ambachts plein, het verbeteren van het zich op de ko renmolen die over korte tijd gerestaureerd zal worden en het onderzoeken of het moge lijk is om de oude Michaëlschool te verbou wen tot kleine wooneenheden. Peuterspeelzaal in Zeeheldenwijk LEIDSCHENDAM De Stichting Kindercentra Leid- schendam gaat 1 september ook een peuterspeelzaal begin nen in de Zeeheldenwijk. Een enquête heeft uitgewezen dat dan minstens 35 aanmeldingen zullen volgen. De buurtvere niging Oud-Zuid heeft de SKL verzocht peuterspeelgroepen onder te brengen in het nieuwe wijkgebouw 't Koophuys omdat bij de bouw daar al rekening mee is gehouden. Van wege de afstand brachten tot nu toe slechts 13 ouders hun peuters naar de speelzaal De Peuterdam aan de Weidestraat terwijl een aantal kinderen een peuterspeelzaal in Voorburg bezoekt. De kosten bedragen voor dit jaar twee driedui zend gulden, op jaarbasis ongeveer achtduizend gulden. In de commissie sociale zaken en volksgezondheid maakten CDA en Gemeentebelangen gisteravond nog wat bezwaar gezien het structurele karakter van de uitgaven. In de raad is namelijk afgesproken dat uitgaven in de sociaal-culturele sector eerst bij de begroting zullen worden behandeld. Een bestuurslid van SKL maakte evenwel duidelijk dat het moeilijk zal zijn de wijkvereniging duidelijk te maken dat het subsidie alleen om financieel-technische redenen zal moeten worden uitgesteld. Jongen gewond p ROELOFARENDSVE Een 17-jarige bromfu Roelofarendsveen is i met een gebroken sleutelbeen overgebrar" het Academisch Zieke - Leiden. De jongen re kwart voor zes achter op het Zuideinde in zij plaats. De bestuurder auto, een 61-jarige Nieuwenhage, moest? brug hard remmen v<j moetkomende weggeli De jongen remde oof over de kop en beland) de auto. Het voertuig beschadigd. ALKEMADE Het CDA-raadslid P. (Paul) van der Meer en het ex- PPR-raadslid H. van Tol zijn tijdens een woelige le denvergadering van Wo ningbouwvereniging Al kemade gekozen als nieu we bestuursleden. Zij ko men in de plaats van H. Witvoet, die zich niet her kiesbaar stelde, en J. P. C. Groos. Het VVD-raadslid J. Koek behaalde tijdens de spannende verkiezings procedure net niet genoeg stemmen om in het be stuur van de bouwvereni ging terecht te komen. Van Tol is op ledenvoordracht kandidaat gesteld. Het is nog niet eerder voorgekomen dat in het bestuur van de woning bouwvereniging een persoon zitting neemt, die niet door het bestuur kandidaat is gesteld, maar door de leden. De liberale vrienden van Koek konden niet op hem stemmen, zij moesten naar de vaste maandelijkse VVD-frac- tievergadering. De ledenver gadering van de woningbouw vereniging was op dezelfde da tum gepland. Boze tongen be weren zelfs dat de ledenverga dering bewust is gepland op hetzelfde tijdstip als de VVD- bijeenomst. J. van Meteren, voorzitter van de Woning bouwvereniging, heeft er in de afgelopen weken geen geheim van gemaakt, dat hij niet ge lukkig was met de kandida tuur van J. Koek, wiens echt genote lid is van de gemeente lijke Woonruimte Advies Commissie. Tijdens de bestuursverkiezing van gisteravond wenste voor zitter J. van Meteren zich exact te houden aan de in de statuten voorgeschreven pro cedure. Dit betekent dat ie mand pas is gekozen als hij meer dan de helft van de stemmen haalt. In de eerste ronde al haalde Van Tol vol doende stemmen zodat zijn be stuursfunctie bij de wonig- bouwvereniging vast stond. De drie overgebleven kandidaten haalden bij de tweede ronde weer geen van allen.de vereis te meerderheid van stemmen. Met dien verstande dat J.P.C. Groos die acht jaar bestuurslid van de Woningbouwvereni ging is geweest, afviel. Pas bij de derde stemming won P van der Meer met een mimi- male voorsprong op J. Koek. Even leek het erop of Van der Spoorstraat is keurige straat ROELOFARENDSVEEN „De Spoorstraat is een keu rige straat waarin nette mensen wonen". Dit verklaarde Spoorstraat-bewoner P. van Noord gisterenavond met grote nadruk in de ledenvergadering van de Woning bouwvereniging. Met een onlangs in deze krant gepubli ceerde uitlating van hem als zou de Spoorstraat een ach terbuurt lijken, bedoelde hij uitsluitend het achterstalli ge onderhoud van de woningwetwoningen in zijn straat. Sommige buurtbewoners waren evenwel niet gelukkig met het citaat Meer toch niet in het bestuur zitting kon nemen, omdat hij een volle neef is van het zit tende bestuurslid mevrouw M.E.B. (Riet) van der Meer. Na enige discussie werd duidelijk dat de neef-nicht-relatie vier de graads en niet tweede graads, zoals aanvankelijk ge dacht. Familieleden in de eer ste en tweede graad kunnen volgens de statuten namelijk niet gezamenlijk in het be stuur van de woningbouwver eniging zitting nemen. Volgens onbevestigde berichten is het ledenbestand van de Woning bouwvereniging in de afgelo pen weken van 70 opgelopen tot meer dan 300. Dit zou ver band houden met de recente publiciteit rond de bestuurs verkiezing bij de woningbouw vereniging. Leden van de bouwvereniging wilden gisteravond weten waarom het nieuwe kantoor geen lift heeft, terwijl die wel in de oorspronkelijke plannen was opgenomen. Zij rekenen een kantoor van een woning bouwvereniging tot openbaar gebouw, dat ook voor rolstoel gebruikers toegankelijk moet zijn. Nadat voorzitter Van Me teren had duidelijk gemaakt dat de kosten (honderdduizend gulden) van een dergelijke lift niet opwegen tegen het ge bruik ervan (hooguit één of tweemaal per jaar), waren de leden tevreden gesteld. Rol stoelgebruikers kunnen vol gens Van Meteren, ook in een spreekkamer op de beneden verdieping te woord worden gestaan. ALKEMADE De voorgeno men fusie tussen de MAVO Johannes XXIII en Scholen gemeenschap Alkemade (L.T.S. en L.H.N.O.) gaat niet door. De noodzaak daartoe is niet langer aanwezig, sinds het Ministerie van Onderwijs de opheffingsnorm voor het Voortgezet Onderwijs heeft verlaagd naar dertig leerlin gen per leerjaar. Wel is tijdens het overleg, dat de schoolbesturen hadden, ook de gebouwensituatie grondig bestudeerd. Dit leidde tot het besluit om het krakkemikkige houten dependancegebouw van de MAVO, gelegen aan de Van Veenstraat, op te heffen, dit noodgebouw, dat elf jaar geleden is overgenomen van het Alphense Ashram-College, wordt aan het Ministerie van Onderwijs teruggegeven. Slechts vier van de acht loka len werden nog gebruikt. Deze vier klassen worden komend schooljaar ondergebracht in de nabijgelegen voormalige L.H.N.O.-school „De Koper wiek" aan de Schoolbaan. Hiermee behoort het pendelen van MAVO-leerlingen groten deels tot het verleden. Voor het vrijkomende terrein aan de Van Veenstraat is van veel kanten belangstelling ge toond. Zo zou de Digros er wel een parkeerterrein willen aan leggen. Diverse aannemers en architecten zien er brood in om op het royale terrein wo ningen te bouwen. Het gebouw „De Koperwiek" dat deel uit maakt van Scholengemeen schap „Alkemade" wordt voor een deel overbodig, omdat het hoofdgebouw van de Scholen gemeenschap, de voormalige L.T.S. aan de Rembrandt van Rijnsingel, groot genoeg is om er de meeste leerlingen in te herbergen. NIEUWKOOP De PvdA- fractie gaat niet akkoord met een stijging van de uitgaven in 1987 die tot een belastingver hoging met een gelijk percen tage zal leiden. Dit maakte mevrouw T. Mourits namens haar groepering onverbloemd duidelijk tijdens de behande ling van de zomernota giste renavond in de gemeente raadsvergadering. De fractie zal zich zonder meer confor meren aan haar verkiezings programma, zo bleek uit haar verdere toelichting. De woord voerster van de PvdA maakte het wethouder van financiën Boonstra (CDA) in het begin van de discussie al moeilijk met de feitelijke informatie over te verwachten prijsstij gingen die zij voor handen had. „Het Centraal Planbu reau, de president van de Ne derlandse Bank en de minister van financiën gaan allemaal uit van een prijsstijging van nul tot een half procent en U komt met twee procent", zo signaleerde zij. Boonstra gaf daarop een wending aan de discussie door te stellen, dat B en W niet spreken over 2% prijsstijging maar over 2% uit gavenstijging. Met andere woorden: het college gaat er van uit, dat de huidige uitga ven met niet meer dan 2% mo gen worden verhoogd, zo lichtte hij toe. Burgemeester Seinstra accentueerde hierbij nog, dat er uitbreidingen van straten en plantsoenen in de gemeente hebben plaatsgevon den die toch automatisch tot meer kosten moeten leiden. Tiny Mourits wees er op, dat dit ook geen juiste gang van zaken is. Als er dan geen spra ke is van 2% prijsstijging, maar van een verzoek van B en W om een machtiging om de uit gaven met 2% te mogen verho gen dan had dat toch aan de herbeoordelingscommissie moeten worden voorgelegd, al dus het PvdA-raadslid. Deze commissie is ingesteld om het te voeren beleid en de beleids wijzigingen voor 1987 onder andere op financiële mérites te beoordelen. Haar fractie stem de na de discussies dan ook te gen dit onderdeel van de zo-, mernota, die verder unaniem door de gemeenteraad werd aanvaard. Uitgaande van het in deze nota neergelegde be leid zal de begroting voor het jaar 1987 worden opgesteld. Staatssecretaris C.P.H. Brokx heeft gistermiddag met burgemeester Brugge- man van Leiderdorp het nieuwe kantoor van aan nemer Noorlander aan de Zijldijk in Leiderdorp geo pend. De staatssecretaris kwam aan per boot van de rijkspolitie te water. Het hoofdkantoor van de rijks politie breidt haar onder komen aan de Van der Valkbouwmanweg name lijk uit, door in het ernaast gelegen oude gebouw van Noorlander te trekken. De bewindsman stelde in zijn toespraak dat niet bezui nigd mag worden op Ie huursubsidie te zijn om- stadsvernieuwing. - „Wie dat dan veel mensen in de dat zou willen begrijpt grote steden de huur dan niets van de problematiek niet meer kunnen betalen, en gaat economische Waar Brokx wel op wil be- vooruitgang juist tegen", zuinigen is de gesubsi dieerde woningbouw. „Het woningtekort is geleidelijk Ook zei Brokx tegen af- ingelopen en er hoeft min- schaffing van de individue- der gebouwd te worden". IV ALPHEN AAN DEN RIJN De Sportlaan wordt gejr strueerd, hoewel de gemeenteraad zich gisteravond nr' lukkig toonde met het bedrag (800.000 gulden) dat dar is gemoeid. Het voorstel werd aangenomen, maar wethj2' De W. Jong moet wel met besparende maatregelen kP De Sportlaan, in het sportpark de Bijlen is een weg dP! veilig wordt geacht, vooral voor-fietsers. Onveilig is dP omdat hij vaak als sluiproute voor het doorgaande vtf* wordt gebruikt en de weg uitnodigt om er snel te rijde' jaren wordt er gepraat over maatregelen, maar dat slechts lapmiddelen. Nu ligt er een voorstel snelheidsremmers aan te brenj weg opnieuw te asfalteren, een onverplicht fietspad leggen parkeerhavens erbij te maken en de weg meei te geven door een bomenrij weg te hakken. Alles bij l een bedrag van acht ton. Daar hikten de raadsleden to gen aan. Volgens D'66 werd deze weg dan zeker met? goud belegd. Overigens vond men ook dat er in Alphej™ gevaarlijker verkeerspunten waren die ook nog niet* construeerd werden. De wethouder W. de Jong van openbare werken leg|° dat het prijskaartje te maken had met het feit dat dezi nooit was afgebouwd. 520.000 gulden is hiervoor notf 270.000 voor de reconstructie. De klacht dat voor dezf heel wat groen opgeofferd moest worden wees hij af*1 ook de parkeerhavens worden zo gemaakt dat het grt? door kan komen en de straat toch een vriendelijke aar blijft bieden. De bomen rooien is volgens de wethoudg enige juiste oplossing omdat de straat dan meer licht h en deze bomen anders in de komende jaren veel ondej< gaan kosten omdat ze niet op ideale grond staan en eu breuk kan optreden. De PvdA was het wel eens met ip structie maar vond ook dat het goedkoper moest. Uit®, lijk is het voorstel aangenomen na de toezegging v^ wethouder dat hij eersT gaat bekijken waar het goed) kan en daarmee terug komt in de commissie. De heer G.A. de Graaf is gisteren tijdens de vergaar van de gemeenteraad beëdigd als gemeentesecretarie nieuwe secretaris krijgt volgens burgemeester Paats tp ken met een raad die beschikt over een geheugen air zeef of een dat fotografisch is, al naar gelang het zo uit» Ook de nestor van de raad de VVD-er Mulder verwelk de nieuwe gemeentesecretaris. n e ZOETERWOUDE Het gemeentebestuur van Zoeterw® het aan de Energieweg gevestigde bedrijf Zig Zag Foifl drukkelijk wijzen op de bepalingen in de hinderwet vergil Het blijkt dat aan die bepalingen niet wordt voldaan metn volg dat geluidoverlast ontstaat voor de bewoners aan <U saulaan. Het gaat daarbij met name om het geluid van edi container. Intensief overleg tussen bewoners-gemeentet heeft tot hedën niet tot resultaat geleid. Inmiddels heeft d van State de hinderwetvergunning gefiateerd en mede zal het bedrijf, op straffe van een dwangsom, gehouden aan de bepalingen in de vergunning. Deze inmiddels al anderhalf jaar durende kwestie kwam avond - donderdag - ter sprake tijdens de vergadering J gemeenteraad. CDA-woordvoerder R. Hogenelst vroeg zij het gemeentebestuur actie zou kunnen ondernemen om# lijk eens die problematiek op te lossen. Toen stelde burg ter Houdijk dat al diverse malen, over en weer, overleg, voerd. Er is zelfs gesproken over het treffen van voorzie door het bedrijf Zig Zag Forms (Het bedrijf is gespecialisi, computet formulieren, red.) door middel van het aantt van een geluidsscherm. De kosten daarvan zijn volgens de tie zo hoog dat dan wellicht het voortbestaan van het bel gevaar komt. De heer Veerman, woonachtig aan de Nasi1 en lid van de milieucommissie die door de bewoners is ge' is van mening dat de overlast tweeërlei is. „Volgens de \t ning mag de perscontainer éénmaal per uur draaien maai praktijk gebeurt dat bijna om de minuut. Voorts staani met dit zomerweer, de ramen open hetgeen de geluidsoi nog doet toenemen. Ik kan me best voorstellen dat het g prettig is te werken met alle ramen dicht maar nu worfj herrie", zo stelt de heeij, NIEUWKOOP Het ver plaatsen van het metaal- warenbedrijf gebr. Bode graven b.v. aan de Dorps straat naar een andere lo catie in de gemeente blijkt een haalbare kaart te zijn. Tot deze conclusie kwam gisterenavond de Nieuw- koopse gemeenteraad tij dens de gedachtenwisse- ling over het onderzoeks rapport van architecten- bureauKees de Kat en Dick Peek te Amsterdam. Aan de vrijkomende be drijfsterreinen zal een wo- ningbouwbestemming worden gegeven. Het onderzoek naar de haal baarheid van de verplaatsing van dit vanouds in de dorps kern van Nieuwkoop gevestig de bedrijf is verricht door een werkgroep. In deze werkgroep zaten vertegenwoordigers van de gemeente, van de gebroe ders Bodegraven en van het architectenbureau Kees de Kat en Dick Peek. Wethouder Boonstra ver woordde de uitkomsten van het onderzoek met de stelling, dat „de kansen voor het wel slagen van deze operatie opti maal zijn en dat er heel wat moet gebeuren wil dit niet doorgaan". Alhoewel in het praeadvies aan de raad werd gesteld, dat de omvang van het financieel kader bekend is, bleek uit de discussie dat het nu de beurt is aan het bedrijf Bodegraven om een vraagprijs te deponeren. Portefeuillehouder van finan ciën Boonsta deelde voorts mede, dat nog geen zekerheid bestaat over het bedrag dat de provincie uit diverse regelin gen voor dit doel ter beschik king zal stellen. Wel werd tijdens de discussie duidelijk, dat met de provinci ale diensten principe-overeen stemming is bereikt over de planologische medewerking. De gemeenteraad besloot hier op, dat op deze weg kan wor den voortgegaan en stelde een krediet van 19.000.- bechik- baar om een bodemonderzoek te verrichten, uit dit onder zoek moet blijken of er in de ondergrond van het verontreiniging wordt troffen. Vooral met he de woningbouwplann de verplaatsing mede financieren, vond woo der A. de Brouwer (Pv van het grootste belang een gunstige bodem wordt aangetroffen, tweede helft van dj wordt een definitieve| sing over de verplaatsii wacht. LEIMUIDEN De vesti ging van een openbare school in Leimuiden is in principe mogelijk. In een extra raadsvergadering gis teravond is met 8 stemmen voor en één tegen (de heer E. Tijselink-CDA) besloten in' principe een openbare school op te nemen in het plan van nieuwe scholen voor de periode 1987-1989. De heren H. J. Kok (CDA) en J. C. A. Brambach (Lei muiden 2000) hadden hier voor de raadstafel verlaten om niet aan de stemming deel te nemen. Hiermee volgde de heer Kok de heer Brambach die hem had gesuggereerd dat de heer Kok „belanghebbende" zou zijn. (De heer Kok is verbon den aan de Prot. Chr. basis school de Schakel). Uit solida riteit én omdat mevrouw Brambach onderwijsgevende is op dezelfde bijzondere school, stemde ook de heer Brambach niet mee. Ondanks het „schoolpleintjesgevoel" dat de heer Kok zei te krijgen van deze bemoeienis: jij niet, dan ik ook niet", trok hij zich na overleg met de CD A-frac tie terug, waarna de heer E. Tijselink een verklaring af legde met de motivering te gen de wijziging van het op 12 juni genomen raadsbesluit, waarin de openbare school niet is opgenomen in het plan 1987-1989. De heer Tijselink toonde zich verrast over de standpunts wijziging van het college in deze zeer belangrijke zaak. De gemeente Rijnsaterwoude heeft recentelijk besloten in principe de openbare basis school de Torenvalk te sluiten op 1 augustus 1987, bovendien schrijft de Provincie Zuid- Holland eerst een ambtelijke werkgroep te willen instellen ten aanzien van de levensvat baarheid van een openbare school in Leimuiden te onder zoeken. De haast die het Col lege nu maakt om openbaar onderwijs Leimuiden binnen te halen, wees de heer Tijse link af. „We moeten deze zaak goed en grondig voorbe reiden, dan zijn we met wijs heid bezig, nu niet". Burgemeester M.J.M. Boelen lichtte de verweten „actieve opstelling" van het College nader toe. „Wij zijn van me ning dat de situatie in Rijnsa terwoude onlogisch is. Met 1300 inwoners zijn er daar drie basisscholen, de Toren valk wordt voor tweederde gevoed door Leimuiden". De Provincie is van mening dat een mogelijke verplaatsing van de openbare school (die formeel niet mogelijk is om dat deze vorm ontbreekt in de wet op het basisonderwijs) opengehouden moet worden, ook in de nabije toekomst. Dat is de reden waarom vóór 1 juli het besluit van 12 juni moet worden gewijzigd. Voor de stichting van een nieuwe openbare school zijn handtekeningen nodig van ouders die hun kinderen deze vorm van onderwijs willen la ten volgen. Nu Rijnsaterwou de de Torenvalk sluit kan Leimuiden een openbare school stichten omdat binnen een afstand van 3 kilometer niet meer is voorzien in open baar onderwijs. De handtekeningen die in middels zijn ingediend zullen dan ook slechts een hulpmid del vormen bij de opstelling van de toekomstprogrnose. De ambtelijke commissie van de Provincie komt vandaag voor de eerste maal bijeen. Vóór 1 oktober aanstaande zal de Raad van Leimuiden defini tief beslissen of Leimuiden een openbare school naast twee andere basisscholen „rij ker" wordt. Een onafhankelijk bureau gaat onderzoeken of de vesti ging van een dergelijke school in Leimuiden een haalbare kaart is. Met algemene stem men heeft de gemeenteraad van Leimuiden hiervoor 5000 gulden ter beschikking ge steld. Drie mann| aangehoud LEIDERDORP De politie heeft drie m aangehouden in verbal de moord op de 45 Rene Heeren uit Ni< kerk aan de IJssel, die dit jaar op het be' Tienhovens kanaal ir landsche Rading ver werd aangetroffen. Hij bleek door kogels leven te zijn gebracl heeft de rijkspolitie g meegedeeld. De aanh gen betreffen twee m van 41 en 26 jaar oi Lith en een 26-jarige dammer.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14