mag parkeergarage op Driessenplein a STAD OMGEVING ewoners Trekvaartplein ogenomen met roulatieplan eiden hofje rijker door ïstauratie en nieuwbouw Leidse minima worden niet automatisch van OGB ontheven Een bijdetijds geschenk Bouw kantoorcomplex op Schuttersveld van start Schaap dubbel gedecoreerd VRIJDAG 27 JUNI 1986 PAGINA 13 [celier andeld N Een 42-jarige ier uit de Bree- leeft gistermiddag !H[i 25-jarige Leide- n paar fikse klap- tregen. De Leide- »ed dit omdat de er geen plastic ilde geven. De re- »rvoor was dat de "Te Leidenaar niets winkel had ge- De winkelier liep jedende lip op. De heeft de Leide- 1 de zaak aange- Studenten blijven „hoog en droog LEIDEN Een paar dronken studenten heb ben vannacht omstreeks drie uur de zogenaamde TROS-brug over de Nieu we Rijn, die daar ligt voor de opnames van het pro gramma Hoog en Droog, in gebruik genomen. Zij kropen over het koord en bereikten droog de over kant. Vandaag zijn de op names voor het TROS- programma, waarbij velen wel in het water terecht zullen komen. Honderden injectie naalden op straat LEIDEN De Leid- se politie heeft gister avond in de Drie Oe- toberstraat een partij van enkele honder den gebruikte injec tienaalden op straat aangetroffen. Waar de naalden vandaan kwamen is niet be kend. De politie heeft de spuiten opge ruimd. HOTEL MOET OVER TWEE JAAR ROND ZIJN LEIDEN Op het Schuttersveld is de bouw van drie kantoren, deel uitmakende van Schutters veste, gestart. De gebouwen komen langs de Schuttersveldweg en de Aloëlaan te staan. Wanneer er genoeg ge gadigden blijken te zijn, wordt ook de bouw van een kantoor aan de Schiphol- weg ter hand genomen. Over de toekomst van het hotel bestaat nog onzekerheid. Projectontwikkelaar NBA praat momen teel met nieuwe gegadigden om de accom modatie te exploiteren. De drie kantoor gebouwen bevatten in het totaal 5200 vierkante meter kantoorruimte. Een deel daarvan is al verhuurd: aan de NMB en schoenen-groothandel Euro Moda BV Olanda. Beide bedrijven zijn al gevestigd in Leiden. Directeur D. van Dijck van NBA zegt nog twee gegadigden te hebben die tesamen 2000 vierkante meter afne men. Overigens zijn ook deze twee bedrij ven reeds gevestigd in Leiden. Van Dijck denkt geen moeite te zullen hebben met het vullen van de overige ruimte. „Er is een aantal geïnteresseerde bedrijven. Het feit dat wij nu daadwerke lijk met de bouw beginnen, zal positieve reacties losmaken", aldus Van Dijck. Bij de drie kantoorgebouwen zullen 65 par keerplaatsen aangelegd worden. Volgende fase van de nieuwbouw is het realiseren van een complex aan de Schipholweg. Daar wordt nog even mee gewacht. „Wanneer we teveel gegadigden hebben of bijvoorbeeld een geïnteresseerde voor wie de beschikbare ruimte te klein is, be ginnen we met de bouw van het vierde complex", aldus Van Dijck. Donkere wol ken hangen boven de bouw van het hotel en vergadercentrum (met parkeergarage) dat in Schuttersveste is gedacht. Gezocht wordt nog naar een exploitant. De onder handelingen met de hotel-keten Golden Tulip, die de exploitatie aanvankelijk dp zich zou nemen, zijn voorlopig stil gezet. Van Dijck: „We hebben ons de laatste tijd geconcentreerd op de bouw van de kanto ren. Nu dat staat te beginnen, zullen we voor het hotel contact zoeken met een aantal kandidaten die eerder van hun in teresse blijk gaven". In de erfpachtove reenkomst tussen gemeente en NBA is op genomen dat tenminste twee jaar intensief naar een exploitant voor het hotel moet worden gezocht, voordat er op die plaats iets anders gebouwd mag worden. Ook de gemeente zal haar best doen het hotel van de grond te krijgen. Mocht in de zomer van '88 geen uitzicht zijn op de bouw van het hotel, moet er volgens Van Dijck uit gekeken worden naar een ander gebouw dat de ruimte in de oksel van het Schut tersveld kan vullen. Daar woningbouw niet aan de orde is in verband met de ge luidsbelasting van de omliggende wegen, zal hier dan vermoedelijk ook een kan toorgebouw verrijzen. -AADSCOMMISSIE SCHOORVOETEND AKKOORD -ylDEN Projectont wikkelaar Erica mag op Ir. Driessenplein een 9-keergarage bouwen j^t 306 parkeerplaatsen, textielsupermarkt, en 30 wo- igen langs de Oude n en de Middelste- icht. De commissie mtelijke ordening, uit- :onderd de fractie van Inks Leiden, legde zich .teravond bij het plan Toch waren er nogal wat be zwaren tegen het project. CDA en VVD hadden liever gezien dat het aantal par keerplaatsen in de garage meer zou bedragen: 350, zoals volgens het bestemmingsplan mogelijk is. PvdA-woord- voerder L. Beijen zei de zor gen van de omwonenden over de massa en het uiterlijk van de garage te kunnen de len. „Ik had ook liever ge zien dat er woningen op het Ir. Driessenplein waren ge bouwd", zei Beijen. Maar evenals Hoekema legde hij zich er bij neer dat een par keergarage „nu eenmaal nooit een prachtig bouwwerk zal worden". Wethouder J. Peters (ruimte lijke ordening) is van plan in het contract met de bouwer vast te leggen dat ook bewo ners hun auto in de garage kwijt kunnen. „We zullen daar, anders dan bij de San- dersgarage, goede afspraken over maken'zei Peters. De gemeente is zelfs bereid geld beschikbaar te stellen voor dit bewonersparkeren om de financiering ervan de verge makkelijken. De commissie verwierp alle bezwaren die tegen het bouwplan van de garage het bouwplan voor de wonin gen is nog niet gereed wa ren ingediend. Ondernemers organisaties hadden te ken nen gegeven dat de komst van Marca-textielsuper nega tieve effecten zou hebben voor de winkels in de bin nenstad. Het bezwaar werd afgewezen hoewel het CIMK-rapport waarin deze angst wordt weerlegd, door de raadsleden niet als bijzon der bruikbaar werd be schouwd. De bezwaren van omwonen den werden verworpen om dat zij uit het bestemmings plan hadden kunnen afleiden dat er op deze plaats een par keergarage zou worden ge bouwd. De verlangens van het buurtbuurtcomité, om nog eens te onderzoeken of de garage niet ondergronds zou kunnen worden gereali seerd zoals het oorspronkelijk plan was, werden niet geho- De woonwa- Bwoners van het gaartplein zijn inge- k met het zogenaam- "ulatieplan van de uder van sociale za- l. de la Mar. Hoewel >pen dat dit plan, ^ij de huidige bezet en het Leidse kamp Ihaafd kan blijven, lat, houden de be- s toch argwaan. „U vast de beste bedoe- maar na alles wat lemaal in het verle- beloofd en waar- jedreigd is, hebben geen geen vertrou- leer in". [istermiddag een bewo ner van het Trekvaartplein te gen de leden van het Woon wagenschap. In die vergade ring werd over het plan van De la Mar en de eisen van Provincie en Rijk gesproken. De vergadering van het „schap" vond plaats in het centrumgebouw op het Trek vaartplein en voortaan zullen alle bijeenkomsten van het schap daar ook worden gehou den. Dit is een idee van de nieuwe .wethouder De la Mar. De Provincie -wil, zoals be kend, de capaciteit op het Trekvaartplein terug brengen naar 41 plaatsen. Staatssecreta ris Brokx wil het kamp aan het Trekvaartplein zelfs hele maal opdoeken en daarvoor in de plaats drie Leidse kampjes met elk 15 plaatsen bouwen. De bewoners van het Trek vaartplein zijn echter fel ge kant tegen deze nieuwe plan nen van Provincie en Rijk en zijn erg verheugd dat de nieu we wethouder De la Mar zich bij de overheid wil sterk ma ken voor de wensen van de bewoners. „We weten dat u voor ons vecht", riep een be woner tegen de wethouder. „Waren alle mensen maar zo als u". En iemand anders zei: „We hebben nooit gevraagd hier te komen. We zijn gedwongen. We wilden verschilende klei ne kampjes. Maar geen enkele gemeente wilde ons. Nu zitten we hier vijftien jaar. De kin deren zijn hier geboren en hebben vriendjes in Leiden. Ze gaan naar clubs en vereni gingen en niemand scheldt ze uit voor zigeuner, iets wat wij wel altijd te horen kregen. En nu zouden we moeten vertrek ken naar een plaats waar we weer buiten de gemeenschap vallen en we weer nagewezen worden, want niemand wil ons". Voor 1 september moet het roulatieplan, waarbij de bewo ners van het Trekvaartplein naar andere kampjes kunnen trekken als ze dat willen, maar ook weer terug naar Leiden kunnen komen, gereed zijn, en ter beoordeling worden voor gelegd aan de Provincie. Is de Provincie niet overtuigd dan wil zij de plaatsen op het Trekvaartplein tot 41 terug brengen en desnoods gedwon gen wegslepen. Volgens De la Mar zouden de ingeschreven Leidse woonwagenbewoners niet weggesleept mogen wor den, vanwege een motie die Overbezetting Trekvaartplein van de baan LEIDEN De overbezet ting van het Trekvaart plein is nagenoeg van de baan. Onlangs vertrokken vijftien woonwagens rich ting Noordwijk, waar een nieuw kampje is aange legd. Er zouden nu nog zes wagens te veel op het kamp aanwezig zijn. Het terrein waar deze woon wagenbewoners hebben gestaan zal nu worden op geknapt. Voor die werk zaamheden is 54.000 gul den uitgetrokken. Met het egaliseren en verfaaien van het terrein zal na de bouwvakvakantie worden begonnen. door de Provinciale Staten is aangenomen. De werking van het roulatieplan zal echter worden belemmerd als de pro vincie naar 41 plaatsen wil, omdat bewoners dan lang niet zo makkelijk terug kunnen. De heer P. Schaap, hoofd van de directie Grondzaken van de gemeente Leiden, had gisteren twee redenen om een (zeer drukbezochte) re ceptie te geven: hij is 40 jaar in overheidsdienst en hij gaat de gemeente Leiden wegens vervroegde uittreding verla ten. Schaap werd dan ook twee keer gedecoreerd. Hij werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau; de onderscheiding werd hem opgespeld door wethouder J. Peters die gisteren als loco burgemeester optrad. En Pe ters overhandigde het hoofd van Grondzaken tevens de gouden gedenkspeld van de gemeente Leiden. De heer Schaap heeft twaalf jaar in Leiden gewerkt, voor zijn komst in 1974 was hij in dienst van de gemeenten Vught, Rijswijk, Losser en Leidschendam. Hij is voorzit ter van de vereniging van Grondbedrijven in de regio Zuid-Holland. Tevens speelde Schaap een belangrijke rol bij het tot stand komen van het oecomenisch centrum De Regenboog in de Merenwijk. ;HTING HET KLEINE LEIDSE WOONHUIS BESTAAT TIEN JAAR zP De restauraties- g Het Kleine Leidse bestaat tien jaar. In jeriode ging de stichting ^Tval van vooral de klei- historische woonhuisjes pf. Het Kleine Leidse .luis maakte de pandjes U bewoonbaar en droeg ee bij aan het herstel S historische binnenstad, lijan de nieuwste projecten •0} stichting is de restaura- in vijf pandjes aan de Istegracht en Uiterste- en de aansluitende van zes nieuwe wonin- 'it complex is vanmiddag ïihd. door wethouder van I ilijke ordening J.A. Pe- n de voorzitter van de ilijke Federatie Het Be- n Huis, de heer G. M. ■en. omplex dat is ontstaan een flink middenterrein, 3fls gemeenschappelijke fungeert. Ook de oude phandspoort waaraan de liggen, is hersteld en toegang tot de gezamen- jinnentuin. Op deze wijze toch al rijke bezit aan in Leiden er met nog -»uitgebreid. Het complex enkele gemeenschappe- "Tuimten en is bestemd -de vereniging Centraal ^jaar geleden werd Het a* Leidse Woonhuis opge- met het doel ook de klei- fvallen woonhuisjes, die Uijk een essentieel onder aan de stad vormen, te ,ermen en weer in oude r te herstellen. De ge- ■te had vooral in het ver- meer aandacht voor de monumenten, waardoor het gevaar dreigde, dat steeds meer kleine pandjes onder de slopershamer terecht zouden komen. De stichting pakte het serieus maar kleinschalig aan. Inclusief de onlangs gerestau reerde vijf huisjes aan Middel stegracht en Uiterstegracht heeft de stichting de afgelopen tien jaar negentien huisjes in oude glorie hersteld. Daar naast heeft de stichting veel particulieren met raad en daad terzijde gestaan, zodat zij ei genlijk bij de restauratie van veel meer huisjes betrokken is geweest. De nieuwbouw van de zes wo- Het restauratie/ nieuwbouw project tussen Middelste gracht en Uiterstegracht aan de Zwartehands- poort ninkjes in het complex Uiter stegracht Middelstegracht is een novum. De stichting heeft niet eerder echte nieuwbouw gepleegd. Het idee om er een compleet hofje van te maken, waardoor weer een karakteris tiek stukje binnenstad zou ont staan, heeft de stichting echter toch tot de nieuwbouw doen besluiten. Toch is ook in het verleden bij het opknappen van oude pandjes vaak eerder sprake geweest van nieuwbouw dan van restaureren. De huisjes bleken dan zo slecht dat de enige oplossing was: afbreken en opnieuw, maar in dezelfde stijl, herbouwen. Voor de toekomst heeft de stichting haar oog laten vallen op de woninkjes in het gebied achter de Hoge woerd, aan Spilsteeg en Wielmakerssteeg. Ook de restauratie van een bouwvallig pand op de hoek Langebrug en Schoolsteeg en" een pandje aan de Zuidsingel staan op het restauratiepro gramma. Wevershuisjes Een opvallend project van de stichting was in het verleden de restauratie van vijf'wevers huisjes aan de Gortestraat. Deze huisjes in de Haver- en Gortbuurt werden vroeger door arbeiders uit de textielfa brieken met hun vrouw en vaak wel tien kinderen, be woond. Omdat de huisjes zo klein waren en niet meer pas ten in de moderne tijd, wilde de gemeente de huisjes eerst slopen. De stichting zag echter wel mogelijkheden om deze karakteristieke huisjes te res taureren en van binnen van alle moderne comfort te voor zien. Op die manier bleef het historisch stadsgezicht behou den en de bewoners zouden toch alle ruimte en comfort hebben. Tegen zoveel enthou siasme kon de gemeente niet op en begin 1979 werd met het opknappen van de krotten be gonnen. Ook hier moesten de huisjes nagenoeg afgebroken en opnieuw opgebouwd wor den. Met deze aanzet werden ook anderen in de buurt gesti muleerd de huisjes op te knap pen en al snel had de buurt, die als één van de allerarm sten gold, een facelift onder- Kijkje door de Zwartehandspoort op het binnenterrein van het nieuwe project. gaan. Het initiatief werd vorig jaar ook door de gemeente overgenomen, toen deze zes bouwvallige wevershuisjes aan de Naburige Ha verstraat in ere herstelde. Met de restauratie van de vijf pandjes aan de Uiterstegracht en Middelstegracht is de stich ting weer een stap verder ge gaan, door ook nieuwbouw in het project op te nemen en zo een nieuw hofje te creëeren. Ook nieuw in dit laatste pro ject is de restauratie van de Zwartehandspoort. Volgens ar chitect Boude wijn Veldman van Het Kleine Leidse Woon huis en van het project Midel- stegracht/Uiterstegracht, is het voor het eerst dat een Leidse poort wordt gerestaureerd. Meestal werd dit overgeslagen, omdat poortwoninkjes in Lei den tot de minste soort be hoorden. De poortwoninkjes waren bestemd voor de aller armsten onder de bevolking. Hoewel in het midden van de vorige eeuw er in Leiden nog zeker 127 van die poorten be stonden, zijn ze nu nagenoeg uit het stadsbeeld verdwenen. Met de restauratie van de pandjes en van deze Zwarte handspoort, die door een inge metselde steen met de afbeel ding van een zwarte hand de bewoners zou beschermen te gen zwarte magie, is weer een steentje bijgedragen aan het behoud van het historische stadsgezicht van Leiden. LEIDEN Inwoners van Leiden met een minimuminkomen zullen dit jaar evenals voorgaande jaren aan aanslag van de On roerend Goed Belasting (OGB) ontvangen. De gemeente is nog niet zover dat de minima automatisch worden vrijgesteld, zoals dat in sommige andere steden wel gebeurt. De betrokkenen kunnen wel zelf vrijstelling aanvragen. Een aantal gemeenten zal mensen met een minimuminkomen, die twee achtereenvolgende jaren kwijtschelding van onroerend goed-belasting hebben gekregen, geen aanslag meer opleggen. Volgens het ministerie van financiën heeft het merendeel van de Nederlandse gemeenten gebruik gemaakt van de mogelijk heid bij de Rijksbelastingdienst in Apeldoorn de gegevens op te vragen van inwoners die op grond van hun lage inkomen twee jaar of langer kwijtschelding hebben gekregen. Staatssecretaris Koning (financiën) gaf onlangs toestemming de vertrouwelijke gegevens te verstrekken. De gemeenten moeten er wel zelf bij de Rijksbelastingdienst om vragen. De gegevens mogen alleen gebruikt worden om kwijtschelding te verlenen, in verband met bescherming van de privacy van de betrokkenen. Leiden zal wel de gegevens opvragen, maar of tot automatische krijtschelding wordt overgegaan, moet nog worden onderzocht. Voor dit jaar lukt dat in ieder geval niet meer, want de aanslag '86 is al de deur uit. Degenen die voor kwijtschelding in aanmer king komen zijn voornamelijk mensen die met hun netto be steedbaar inkomen onder de bijstandsnorm zitten: 1320 gulden per maand voor echtparen, 1165 gulden voor éénoudergezinnen en 860 gulden voor alleenstaanden. In Leiden komen enige hon derden mensen in aanmerking voor kwijtschelding. Het totale aantal OGB-betalers bedraagt 40.000. De automatische kwijtschelding betekent zowel voor de Rijksbe lastingdienst, die deze gemeentelijke belasting int, als voor de gemeenten zelf een beperking van de werkzaamheden, omdat het aantal bezwaarschriftenprocedures wordt verminderd. Aan de andere kant kan de regeling ook een rechtsongelijkheid in houden voor mensen die uit onwetendheid of schaamte nooit kwijtschelding hebben aangevraagd. Bovendien kan de inko menspositie van de betrokkenen in vergelijking tot de voorgaan de twee jaren, zijn verbeterd. Sit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Poslcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats:. Stuur icoae/piaais ur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 1 Ceidóc Commit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13