Noordveluwse poging uitspraak over vloekverbod te omzeilen aan tafel i kerk wereld Totaalweigeren onbestraft laten niet rechtvaardig Baptisten in VS kiezen conservatieve leider I 3 Vrees voor politiekhandjekh over onderwijs ACHTERGROND Ceidóe Soutuut DONDERDAG 26 JUNI 1986 PAGl Leerstoel reformatorische wijsbegeerte in Rotterdam Met ingang van september dit jaar zal er aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam voor het eerst reformatorische wijsbe geerte worden gedoceerd. Dr. B. Kee is de eerste die deze leerstoel van de Stichting voor Reformatorische Wijsbegeerte gaat bezetten. Dr. Kee, econoom en filosoof is in dienst van de Vrije Universiteit. De Stichting voor Reformatorische Wijsbe geerte werd in 1947 opgericht om aan het reformatorisch wijsgerig denken grotere bekendheid te geven. Ze doet dit onder meer door bijzondere leerstoelen te onderhouden Op dit moment zijn er zulke leerstoelen in Groningen (H.G. Geertsema). Delft en Eindhoven (E Schuurman), Leiden (S. Griffioen) en Utrecht (J.D. Dengerink). Predikant koos Benthuizen uit 48 gemeenten De heer G.J. van der Aalst, theologisch kandidaat te Nieuw- Beijerland, heeft het beroep aangenomen dat de Gerefor meerde Gemeente te Benthuizen op hem had uitgebracht. Van der Aalst had de afgelopen tijd beroepen gekregen uit 48 gemeenten. De aanstaande predikant, die 38 jaar is, was le raar. maar naderhand volgde hij de theologische school van de Gereformeerde Gemeenten in Rotterdam. In de Gerefor meerde Gemeenten, een kerkelijke gemeenschap aan de rechterzijde van het protestantisme, is het aantal vacatures groot. Van de circa 150 gemeenten hebben er ongeveer 100 geen predikant. De overgrote meerderheid der mensen leeft een leven van rustige wanhoop. Henry David Thoreau Mozes, Noach en David helden in nieuwe Amerikaanse tekenfilms Bijna dertig jaar lang maakte de Amerikaanse filmstudio Hanna-Barbera Productions tekenfilms over Fred Flint- stone, Yogi Bear en vele an deren. Nu gaat dit bedrijf te kenfilms maken over figuren uit de Bijbel: Mozes, Jozua, Samson en Delila, Noach, Daniel en koning David. „Het grootste avontuur: ver halen uit de Bijbel'' is de titel van de nieuwste uitgave van de onderneming. Producer Joseph Barbera vindt dat het de enige manier is om de hedendaagse jeugd met onderwerpen uit de Bij bel vertrouwd te maken. „Kinderen lezen geen boe ken meer, zoals de bijbel. Wij hopen dat zij door middel van film en actie van onder werpen uit de bijbel op de hoogte raken. Onze belang rijkste drijfveer is ontspan ning bieden, maar we zullen ook op een niet opvallende manier een morele bood schap brengen", aldus Barbe- Tot nu toe zijn zes videoban den geproduceerd. Als deze goed verkopen, zullen de vol gende banden gaan over de schepping, de geboorte van Christus, de verrijzenis van Christus, Jozef en de verlo ren zoon. De banden, die elk dertig minuten duren, zullen in boekhandels en kerken en op scholen worden verkocht. Verder worden er naar schatting meer dan een mil joen exemplaren via directe leveranties aan particulieren verkocht. Barbera heeft door het aan trekken van adviseurs ervoor proberen te zorgen dat de te kenfilms voor aanhangers van alle godsdiensten aan vaardbaar zijn Tot deze ad-' viseurs behoorden de Jezuïet Terrance Sweeney, de pres byteriaanse predikant Fujton Lytle en rabbijn Jerry Out- ler. Doopsgezinde oproep: Boycot Zuidafrikaanse produkten Het dagelijks bestuur van de Algemene Doopsgezinde So ciëteit heeft de ongeveer 19.000 doopsgezinden in Ne derland opgeroepen geen produkten uit Zuid-Afrika meer te kopen. Het bestuur reageert hiermee op een brief van de Raad van Kerken in Nederland, waarin de lidker ken werd verzocht zich te bezinnen op sancties tegen Zuid-Afrika. De Zuidafri kaanse regering betaalt de kogels en zwepen en salaris sen van de moordenaars on der meer uit de opbrengst van exportprodukten", aldus het bestuur. Aan deze pro dukten „kleeft bloed" Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Geleen-Oost, J.A, Compagner kandidaat te Rotter dam. die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen naar Mus- selkanaal, S. Bloemhof te Heme- lum c.a. Bedankt voor Hoevela ken. W Westland Ie Putten. Toegelaten tot evangeliebedie ning en beroepbaar: Mevrouw H.C. Hoeve-Spakman. De Ruij- terlaan 6. 6881 GN Velp; P C. van Keulen, Koolmeeshaag 34, 3993 AP Houten; F. Verboom. Hoofdweg 23, 3842 GZ Harder- Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Marknesse. H.J.D.Smit kandidaat te Kam- ZUIDHOLLANDSE SGP VOLGT ONTWIKKELING „MET BELANGSTELLING" Fracties van de SGP in ver schillende gemeenten in Zuid-Holland zullen „met be langstelling" de plannen vol gen van enkele Noordveluw se burgemeesters, die in hun algemene politieverordening (APV) toch op een of andere wijze een zinsnede tegen het vloeken willen hebben. Dit na de uitspraak van de Kroon dat een vloekverbod in de APV strijdig is met de Grondwet, die het openbaren van gedachten of gevoelens beschermt. In ieder geval in Benthuizen en in Katwijk volgen de SGP-fracties de ontwikkelingen nauwlettend. De burgemeester van Olde- broek, J. Hardonk. wil zijn collega's van Harderwijk. Nunspeet, Elburg, Ermelo en Putten vragen met hem te zoeken naar een formulering van „moraliserende aard" zo dat mensen er op worden ge wezen dat zij door te vloeken medeburgers kunnen kwet sen. Bij zo'n formulering is een proces-verbaal opmaken niet mogelijk, „maar", aldus de burgemeester, „er gaat in ieder geval een signaal van uit". De burgemeesters van Har derwijk en Ermelo hebben inmiddels te kennen gegeven niet veel te zien in een der gelijke poging. „De Kroon, het hoogste rechtscollege, heeft gesproken aldus J. E. van Boeijen van Harderwijk. De zes gemeenten hadden, in overleg met de provincie Gelderland, geprobeerd een „acceptabel" vloekverbod voor de APV's op te stellen, maar die poging is dus nu door de uitspraak van de Kroon mislukt. P. Bregman, SGP-fractie- voorzitter van de raad in Benthuizen, meent dat zijn fractie (drie van de elf raads- zetels) zeker zal proberen een eventueel „Noordveluws mo del" in de APV van Benthui zen op te nemen. De gemeen te heeft momenteel een vloekverbod. De Katwijkse SGP-fractie voorzitter C. Oskam neemt een iets gereserveerder standpunt in: „Je moet na gaan of zo'n voorstel het haalt Ik denk dat je er niet aan moet beginnen als je er niet zeker van bent dat je het redt. Als je de kwestie aan de orde stelt, wordt er in de breedte over gediscussieerd, en als het verbod er dan niet komt. dan wordt vloeken „gelegaliseerd". Overigens kent de Katwijkse APV, die vandaag wegens wijzigingen in de raad komt. geen vloek verbod. Er zal dan ook niet over de uitspraak van de Kroon worden gesproken, verwacht de heer Oskam. De voorzitter van de vier mansfractie heeft wel een voorstel ingediend om als „moreel signaal" voortaan de Bond tegen het Vloeken weer te gaan steunen. Enkele jaren geleden besloot de ge meente uit bezuinigingsover wegingen de (kleine) bijdrage in te trekken. Beide SGP-ors betreuren de ontwikkelingen rond het vloekverbod in hoge mate. Niet alleen vanwege het geestelijk klimaat waarin verzet tegen een vloekverbod is ontstaan, maar ook „omdat de gemeentelijke autonomie steeds verder wordt aange tast", meent Bregman, „on danks alle mooie verhalen". Wanneer de Nederlandse staat totaalweigeren zou toe staan, zou hij onrechtvaardig handelen ten aanzien van hen die wel bereid zijn hun dienstplicht (militair of ver vangend) te vervullen. Wel beseft de bisschoppenconfe rentie dat de vraag gesteld moet worden, of de strafmaat die ten aanzien van totaal- weigeraars wordt gehan teerd, in verhouding staat tot straffen die in andere geval len worden opgelegd Dat schrijft namens de Ne derlandse bisschoppen de se cretaris-generaal van de RK Bisschoppenconferentie, dr. H. van Munster, aan het stu dentenpastoraat van de TH Twente in Enschede. De En- schedese studentenpastores hebben in februari de aan dacht van de Nederlandse kerken gevraagd voor de to taalweigeraar Wim Koolho ven, belijdend lid van de ge reformeerde kerk van Heem- se, die sinds 30 januari ge vangen zit. Koolhoven is door de krijgsraad in Arn hem tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld Vori ge week werd in hoger be- Dr. H.A. van Munster roep twaalf maanden gevan genisstraf tegen hem geeist. De uitspraak in hoger beroep is op 2 juli. De Enschedese studentenpastores vroegen de kerken hun houding tegen over totaalweigeren duidelijk te maken. Van Munster maakt duidelijk dat de bisschoppen een be roep op de wet gewetensbe zwaren militaire dienst zien als een legitieme ethische po sitie, „gelijkwaardig aan de positie van een dienstplichti ge die eveneens op grond van een zorgvuldige gewetensbe slissing besluit wel militaire dienst te vervullen". De bis schoppen menen dat totaal weigeren een weloverwogen vorm van burgerlijke onge hoorzaamheid kan zijn. Zij vinden echter dat een staat het recht heeft zich militair te verdedigen en aanvaarden daarom „(voorlopig) als noodzakelijk dat Nederland een krijgsmacht heeft en een dienstplicht kent". Het ant woord van de bisschoppen conferentie komt ten dele overeen met het advies dat Pax Christi aan de bisschop pen heeft gegeven. De alge mene ledenvergadering van Pax Christi heeft enkele ja ren geleden de uitspraak ge daan dat totaalweigeren een reële, te motiveren keuze van dienstplichtigen is. To taalweigeraars kunnen voor hulp bij Pax Christi terecht. Maar Pax Christi is ertegen dat totaalweigeren onbestraft wordt gelaten omdat dan een „wezenlijke vorm van protest tegen de bewapeningswed loop geruisloos uit onze sa menleving wordt verwij derd". De Panchen Lama, die na de Dalai Lama de hoogste vertegenwoordiger is van de Tibetanen, bad gisteren bij de opening van het religieuze congres in Peking voor de vrede. China biedt onderdak aan religieus congres Voor het eerst sinds de com munistische revolutie van 1949 wordt in de Chinese volksrepubliek een religieus congres gehouden waaraan vertegenwoordigers van alle grote wereldgodsdiensten deelnemen. De vergadering van de wereldconferentie van godsdiensten voor de vrede is gisteren in Peking geopend. Volgens de Ameri kaan John Taylor, secretaris van deze organisatie, zijn de deelnemers afkomstig uit on geveer dertig landen. Daar toe behoren onder meer ver tegenwoordigers van de ka- tholieke Focolare-beweging en de internationale katho lieke vredesbeweging Pax Christi. Volgens Taylor be schouwt het Vaticaan hun aanwezigheid als een kans de informele contacten met ver tegenwoordigers van diverse godsdienstige groepen in Chi na te versterken. Hij achtte het niet uitgesloten dat een vertegenwoordiger van de katholieke patriottische kerk in China, die in 1957 met het Vaticaan brak, zal deelnemen aan de oecumenische gebeds bijeenkomst voor de vrede die eind oktober in Assisi wordt gehouden. Tijdens de vergadering komen gods dienstige en ethische kwes ties aan de orde, zoals vrede, mensenrechten en gods dienstvrijheid. Proefschrift over RK onderwijs De priester J. W.M. Hendriks (31), zes jaar werkzaam in het bisdom Rotterdam, en af komstig uit Leidschendam, is gisteren met de hoogste lof gepromoveerd tot doctor in het kerkelijk recht aan de Romeinse Gregoriana-uni- versiteit. Promotoren waren de professoren W. Beyer SJ en dr. Th. van Bilsen OFM. De gepromoveerde, die gere geld colleges geeft op het grootseminarie Rolduc in het bisdom Roermond, gaat in zijn proefschrift het denken van de katholieke kerk na over het katholieke onder wijs vanaf het Tweede Vati caanse Concilie tot aan de in stelling van het nieuwe ker kelijk wetboek, de Codex. Het proefschrift geeft duide lijk aan, zonder dat het overi gens is toegespitst op de Ne derlandse situatie, welke spe cifieke plaats is toebedeeld aan de leken in het onder wijs. Het proefschrift, dat in het Nederlands is geschre ven, zal vermoedelijk, gezien het belang dat het Vaticaan aan het proefschrift kent, in verscheidene talen worden vertaald. Met de aanstelling van een conservatieve, fanatieke pre dikant als nieuwe president van de grootste Amerikaanse protestantse kerk, de Sou thern Baptist Convention, heeft de Amerikaanse kerk vorige week een flinke stap in de fundamentalistische richting gezet. De 54-jarige dominee Adrian Rogers kreeg 54,2 procent van de stemmen en deze uit slag was de kroon op de in spanningen van de funda mentalistische Baptisten- vleugel, die hiermee meer zeggenschap hoopt te krijgen over de kerk, haar bronnen van inkomsten en de oplei dingsinstituten. De zevenendertigduizend af gevaardigden of „gezanten" van de 14,5 miljoen leden tel lende Southern Baptist Con vention, die zich in het We reld Congres Centrum had den verzameld, ontvingen de verkiezingsuitslag met ge juich. Ze vertegenwoordigen een Amerika, dat even „blank" is als de sneeuw in Alaska, even glad van uiter lijk is als een pas geplukte appel en er altijd uitziet als een bruiloftsgast. De fundamentalistische vleu gel van deze kerk, die zich onder leiding van rechter Paul Pressler uit Texas tot een machtige religieuze en politieke organisatie heeft ontwikkeld, maakte korte metten met de andere, en meer gematigde kandidaat voor het presidentschap, do minee Winfred Moore. Dominee Rogers liet weinig twijfel bestaan over zijn plannen met de baptisten- kerk na zijn triomfantelijke overwinning. Volgens hem „was de kerk bezig terug te keren naar haar wortels: mis siewerk, evangelisatie en bij belkennis". De gematigde vleugel van de kerk, één van de „slachtof fers" van de golf van funda mentalisme die de Ameri kaanse natie op dit moment overspoelt, vreest nu het erg ste. De aanstelling van domi nee Rogers kan een funda mentalistische overname van de twintig baptistenraden en commissies in het zuiden tot gevolg hebben en, wat nog belangrijker is, ook verstrek kende consequenties hebben voor de zes seminaries die belast zijn met het opleiden van eigen predikanten, het publiceren van religieus ma teriaal en met het bekerings werk in de VS en in het bui tenland. „Ze willen bloed zien", ver klaarde professor Kenneth Chafin van het seminarie in Louisville, Kentucky. Hij voorspelde dat dominee Ro gers, die hij een „pit-bullter- riër" noemt, de fundamenta listische druk op de religieu ze organisaties, die van het „letterlijke bijbelpad" afdwa len, zal vergroten. De overwinning van domi nee Rogers betekent niet al leen een pijnlijke teleurstel ling voor de gematigde bap tisten-vleugel, maar zou te vens wel eens een mijlpaal in de rechtse politiek van de VS kunnen zijn. Direct nadat de verkiezingsuitslag bekend was gemaakt, werd er een boodschap van president Reagan voorgelezen, waarin stond dat „het liberalisme, dat onoverwinnelijk had ge leken, nu in de verdediging gedrongen was". Reagan sprak in dezelfde boodschap ook zijn afkeuring uit over „de abortus-tragedie" en ver dedigde „het recht van kin deren om op school te kun nen bidden". ALEX BRUMMER Copyright The Guardian Haringsalade vla met aardbeien en cake Als u met tweeën bent dan beeft u nodig: 0,5 tot 1 kg aardappelen, 1 ei, 250 g verse of kleine pot bietjes, een kwart krop sla, half bekertje zure room, 2 lepels azijn, zout, peper, mosterd, stukje komkommer, bieslook, pe terselie, (kervel, lavas, pimpernel), 2 nieuwe baringen, tube mayonaise: 100 g aardbeien, 1 dl water, 30 g suiker, 2 plakken cake, 0,5 liter gele vla (0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g sui ker), citroenessence. Kook de aardappelen gaar, laat ze koud worden en snijd ze in blokjes. Prik met een eierprikker een gaatje in de bolle kant van het ei. Kook het ei acht minuten en laat het afkoe len. Schil verse bietjes, rasp ze en kook ze twintig minuten. Was de slablaadjes en laat ze uitlekken. Meng een sausje van zure room, azijn, zout, peper en mos terd. Snijd de geschilde komkommer in blokjes en meng die met de fijngeknipte tuinkruiden, aardappelen en bietjes door de saus. Breng het salademengsel op smaak met azijn en zout en leg het op een ruime schotel, die belegd is met de sla. Snijd de haringen in mootjes en leg die in het vismodel mid den op de salade. Garneer verder met het in plakjes gesne den ei en met toefjes mayonaise. Snijd de schoongemaakte aarbeien in vieren. Breng het wa ter met de suiker aan de kook, leg er de aardbeien in en zet de pan af. zodra het water weer kookt. Laat de vruchten in het sap afkoelen. Snijd de cake in blokjes en leg die in de schaal(tjes). Schep de aardbeien met sap over de cake en laat het vocht even intrekken. Meng de vla met een paar drup pels citroenessence (laat zplfgekookte vla eerst koud worden) en leg haar vervolgens op de aardbeien. Garneer het dessert met een enkel achtergehouden stukje aardbei. JEANNE Gevraagd: Sociaal plan vooj] slachtoffers onderwijsbelei^ e rti i hlgc Een sociaal plan voor de slachtoffers van het onderwi leid van staatssecretaris Ginjaar-Maas. Dat vraagt de r direkteur L. G. Miedema uit Winterswijk aan de (den naire) staatssecretaris van onderwijs. Hijzelf is zo'n slai fer: een spoedeisende hartoperatie, waarvan in alle sche redelijkheid gezegd kan worden dat het onder' leid van mevrouw Ginjaar daar veel mee te maken I Miedema heeft in een open brief aan de staatssecretaril hart gelucht over hét debacle van haar beleid: de hf Die afkorting staat voor herstructurering en fusie if)1 voortgezet onderwijs. Volgens mevrouw Ginjaar was sciva vergroting en (daardoor) sanering van het bestand sclr voor voortgezet onderwijs noodzakelijk. Daartoe maalf e een plan, waarvan de berucht geworden hoge opheffid norm deel uit maakten. Steeds werd duidelijker dfre staatssecretaris met wanbeleid bezig was. Wat de effcps van haar voorgenomen plannen precies waren, konvoi mand op het ministerie vertellen. De Besturenraad Chr. Onderwijs gaf een rekencentrum opdracht om d^ volgen concreet op papier te krijgen. In den lande steel verzet tegen de plannen en de verontwaardiging ov wijze waarop Ginjaar haar beleid verdedigde. Vooruitli op de toekomst, gingen scholen fusies aan, met alle gevj voor de betrokkenen. Maar de kritiek op de ondeugdi heid van de plannen bleef. Onder grote druk van orga ties en particuliere inititatieven uit het voortgezet ondei uitte de politiek steeds meer kritiek. Het uiteindelijk r taat: Intrekking van het plan. De moeite om toch maar het beste van de dreigende hi te maken; de zorg voor zijn personeel die aan een s< werkte die ten dode was opgeschreven; de ergernis ovei de politiek met mensen omgaat, al die dingen zijn Mii op het hart geslagen. Collega's van hem kregen maa_ len, raakten overspannen of verdwenen voorgoed uil onderwijs; allemaal symptomen van het „hef-vo syndró „Ik word wéér kwaad als ik er over praat", zegt Eefco B deur uit Ede, voorzitter van de Vereniging voor Chr. „Het is een schande voor ons land dat de Hef-vo afl straffeloos kon gebeuren. Politici kunnen mensen zot willen wegpoetsen en dan nog blijven zitten ook". Deze week praat informateur De Koning met de ondei delaars van CDA en VVD over onderwijs. De onderwi; cialisten van deze partijen, de heren Hermes en Frar hebben geen concrete adviezen gegeven over wat de netsformatie beheerst de bezuiniging. Die financiële y kan ook zó worden gesteld: Wat is het onderwijs de kor de regering waard Gaat de politiek de komende op eer dere wijze met onderwijs om. of zijn er opnieuw affairq$ de „hef-vo" te verwachtën? En wat is eigenlijk de „id« gie" van de regeringspartijen in hun onderwijsbeleid?;^ der wijs als factor voor het herstel van economische grc dtl 1 S( vei lie<* >agJ „Het beleid van het vorige ka binet was er een van bezuini ging. Inhoudelijke elementen krijgen in zo'n beleid veel minder kans. De opdracht die minister Deetman moest uit voeren luidde immers: Minder geld uitgeven", vindt Eefco Komdeur. mavo-direkteur in Ede en behalve voorzitter van de Vereniging voor Chr. Avo, voorzitter van de NPCS, de overkoepeling van alle prot. christelijke onderwijsorganisa ties. „Het is te verwachten dat tij dens de komende kabinetspe riode opnieuw de bezuiniging de meeste tijd en energie zal vragen. En dat betekent op nieuw dat we in ons land on derwijsbeleid krijgen waarin de belangen van kinderen niet voorop staan, maar afhanke lijk zijn van de uitkomst van financieel-economische over wegingen". Onderwijsman Komdeur maakt zich daarover grote zor gen. „Uitgaande van de belan gen van kinderen zoals ik die zie, kom ik tot een ander on derwijsbeleid. En ik heb de angst dat het onderwijsbeleid onderwerp wordt van (partij politieke belangenverdedi- ging. Als je ziet hoe een uiter mate wezenlijke kwestie als de euthanasie onderwerp is van politieke discussie en compro misvorming; hoe zal dan een kwestie als geïntegreerd voort gezet onderwijs niet onder werp zijn van van politiek handjeklap". Evenals zo velen in en buiten het onderwijs laakt hij de poli tiek die de afgelopen vier ja ren niets heeft gepresteerd met betrekking tot het voort gezet onderwijs. „Het zijn ver loren jaren geweest. Terwijl de problemen zo groot zijn. Het is te wensen dat de VVD en CDA onderwijs maken tot een „hoeksteen van het regerings beleid". Klimaat Komdeur meent dat het kli maat waarin over onderwijs wordt gesproken, niet losstaat van algemeen maatschappelij ke tendenzen. Bijvoorbeeld die wat eerder heette het „no non- sense-beleid". Vertaald naar onderwijs betekent dat: het onderwijs zo inrichten dat de „knappe jongetjes" zo snel mo gelijk een optimale plaats in het onderwijssteem vinden en met een goede opleiding in het maatschappelijk-economisch bestel optimaal rendement op brengen. „Ik voorzie hierdoor een twee stromenland: die „knapperds" in een havo/vwo-stroom en de „rest" in een grote vergaarbak. En dat mag niet gebeuren. Juist de zwakke leerlingen moet je hoeden. De „sterken" •hebben veel meer mogelijkhe den om zich te redden. Geef hun de instrumenten maar en ze komen er wel. Maar juist die veel grotere groep van „ge wone" leerlingen en de zwak ken, die heeft een opvang no dig die echte zorg mogelijk maakt". Komdeur ziet als structurele voorwaarde daartoe een twee jarige geïntegreerde periode na de basisschool. „Het wordt steeds moeilijker om al op twaalfjarige leeftijd een ver- Eefco Komdeur: ,,Pat(' bracht al genoeg schade antwoorde keuze te voor het vervolgondP Toch gebeurt het, met f volg: Veel kinderen op keerde school. Vandaar het enorme percentage fl Iers. Wat dat niet kost aJ' driet van kinderen, hi^, ders en de onderwijsgevc En wat het niet kost aai er wordt een bedrag geL van 560 miljoen gulde£ jaar dat het zittenblijven „Ik vind dat de onderv de tweede fase, goed len. Dat dus eindelijk ee slissingen kunnen wordi nomen. De schade door stelling in de politiek er' in het onderwijs zelf,jj groot genoeg." r Komdeur verwijst naar I cente rapport van de Af raad voor de eerste fat het voortgezet ond (ARVO-I), waarin het J wijsbeleid voor het voofl onderwijs tot nu toe fè wordt gekraakt. Er valli* men als verspilling vaif van talent bij leerlingen P centen, gesegmenteerd P hoe beleid, onsamenhaif maatregelen en oplos van knelpunten, ondoelt inzet van energie en mirf „Het vorige kabinet heel positief uitgesproken ov^ zogenaamde WRR-rf Dat zal zeker een rol gaa1 len in de komende viel Op zichzelf heb ik veelt dering voor dat rapport' het verontrustende ij „vriend en vijand" de ervan claimen als ve van de eigen visie op wijs. Hoe het WRR-r uiteindelijk vorm zal 1 in wetsvoorstellen is vo nog een grote vraag". Over bezuinigingen in H derwijs zegt Komdeur d^ zijn oordeel op de sala voorlopig genoeg is bezü „Er is nu al een uittocht I baar van het onderwijl het bedrijfsleven; ook opleidingen voor onderv venden kun je het zien.i mensen gaan liever nai bedrijfsleven, omdat meer valt te verdienen meent dat er eventueel! ken kan worden nai rechtstreekse toewijzini gelden naar het ond< „Men zou kunnen naga door een optimaler gt van die gelden op de s£ nog iets kan worden nigd". En desgevraagd i hij dat op het minister! onderwijs zelf wellichi ruimte zit voor bezuir „Maar ik denk dat het geldt voor alle minister* LUTSEN KOOI

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2