Maradona de alleskunner en Valdano het geweten Scheidsrechter Agnolin terug op hoogste niveau 1 FRANSEN KAMPIOEN GELD VERDIENEN IN MEXICO „Als we straks wereldkampioen worden, stop ik" CeicbeSowant WOENSDAG 2S JUNI 1986 PAGINA 9 JNDIAL '86 Dcorde Franse luchtvaart- chappij Air France deze week een spe- aan bieding voor ka- lon1krachtige voetbal- 'lari een ééndagsretour geiro met de Concorde jS de finale van het aii De kosten van het bezoek: 35.000 's (circa 12.000 gul- lma Voor het uitstapje rstV grote belangstel- ver De meeste Fransen e ei\ervan uit dat hun fa- 'e 1 ten zondag in de fi- k bi) staan. Volgens een iet \dvoerder van het lap \jreau, dat de Concor- nertis organiseert, zijn irtólechts vijftien van de n kaatsen beschikbaar. ip weg ichk/e honderden Brazili- eikt voetbalfans, die gis- )'isj hun uitgeschakelde i ze^enoten wilden ver- 'Jomen op de luchtha- ie'dli/an Rin dp Janeiro. en voor niets uren- aarf gewacht. Uit vrees ontvangst zou ont- pn in gewelddadighe- "zorgden de autoritei- "e ervoor dat de equipe ff na de aankomst met l^bus naar het Maraca- rc' lad ion vervoerd werd. <cel werden de Brazil ia- opgewacht door hun e^Wen en kinderen. I duidelijk werd dat ze „helden" niet te zien uitjen krijgen, verlieten IruUPPorters morrend de t*ha\ identen ,g j goed voorbeeld doet DQ.'eïijk volgen. Eric Ge- A. en Jan Ceulemans fi- ciëren de studie van i Mexicanen. Met dat 'nemen hebben de mu# Belgen veel sympa- S verworven. „Het gaat ïde goed", aldus Gerets. "9óbr deze actie kunnen .gqjefs doen aan de schrij ve armoede in dit I". puses Franse televisie-com- tator Thierry Roland vanavond tijdens de *nding van Frankrijk- Duitsland zijn excu- aan bieden voor de 'ende opmerkingen hij had gemaakt naar eiding van het optre- van de Tunesische idsrechter Ali Benna- Hiertoe heeft Hervé rges, directeur van de Ier TF1. hem ver- it. „Hoe kan de we- voetbalbond een zo he nrijke wedstrijd laten jen door een Tune- vroeg Roland zich 'jjijdens het bekijken van ~j kwartfinale Argenti- f.Engeland ntèCUSSie i/l o discussie tussen twee esfen op het eiland Haiti. ?r,\r aanleiding van de lfde wedstrijd is zo hoog dfelopen, dat de een zijn •rjool trok en de ander schoot. De mannen en zondagavond samen dir de kwartfinale. Ze liegen ruzie over de ;sliag of de overwinning ap Argentinië al of niet sridiend was. Maradona •nlfkte de bal met de hand refr de doellijn. De bezoe- tf, een politieman, trok i pistool en maakte op Dipelddadige wijze een "Ie aan het leven van 23-jarige buurman. De tie is sindsdien op zoek de gevluchte collega. ,.td teken J weinig velden vroegere Braziliaanse \dscoach Joao Saldanha jkt een oorzaak te we- voor het uitblijven van successen voor zijn Volgens Saldanha t het door de uitbrei- ig van het grondbezit en aanhoudende bevol- igstoename in Brazilië, in tig jaar geleden Ia- er tussen Rio de Ja- frp en Sao Paulo op een ook van 450 kilometer ;Jgte misschien wel vijf- o- of twintigduizend jden. Nu zijn het er larschijnlijk niet meer p honderd, omdat de -'bnd overal is opgeëist". i Jan Keizer naar huis MEXICO STAD Scheidsrechter Jan Keizer vliegt vandaag naar huis. De Volendammer komt niet in aanmerking voor de finale in Mexico-city. Officieel is nog niet be kend wie de eindstrijd van het wereldvoetbaltoernooi zal leiden, maar Keizer is duidelijk gemaakt dat de keus niet op hem valt. Oorzaak is het feit dat Bel gië of Argentinië - beide landen spelen vanavond tegen elkaar in de halve finale - zich plaatst voor de eindstrijd. Aangezien Keizer Argentinië eerder dit toernooi al floot en België volgens de FIFA te dicht bij Nederland ligt, komt de arbiter uit Noord- Holland niet in aanmer king. Diego Maradona met zijn vader en tevens trouwste fan. „Dat is geen teken van angst. Bilardo weet precies welke ploeg hij het veld in moet stu ren om de tegenstander op de beste manier aan te vallen. Daartoe past hij af en toe wat taktische wissels toe. Tegen Engeland werd bijvoorbeeld Pasculi uit de ploeg gelaten. Bilardo vond dat we de Engel se middenlinie moesten vast zetten. Daar lag de prioriteit en daarom werd Pasculi opge offerd voor een middenvel der". Wat dat tegen Belgie betekent, houdt Bilardo nog voor zich. Vast staat intussen wel dat Ar gentinië nog maar twee spelers over heeft van de openings wedstrijd van het WK in 1982 toen België via een treffer van Erwin Vandenbergh met 1-0 zegevierde. Alleen Maradona en de toen als invaller ingezet te Valdano zijn over van de toenmalige ploeg die nog gro tendeels het geraamte van de wereldkampioenen-ploeg van 1978 herbergde. Aan Belgische kant zijn alleen nog Pfaff, Ge rets, Ceulemans en Vercaute- ren van de partij. „Gerets is één van de beste mandekkers ter wereld, en misschien wel de beste van deze Mundial", looft Maradona de verdediger van PSV. Net als destijds zal Maradona vanavond bij uit wijkmanoeuvres over links re gelmatig op Gerets botsen. HENK MEES MEXICO STAD Voor de Italiaanse scheidsrech ter Luigi Agnolin, die door de FIFA werd aan gewezen om vanavond de halve finale tussen Frank rijk en West-Duitsland te fluiten, betekent dit een terugkeer op het hoogste niveau in de voetbalwe reld. De 43-jarige Agnolin kreeg zes jaar geleden ru zie met de Italiaanse scheidsrechtersbond om dat hij zich nogal kritisch uitliet over de structuur van deze organisatie. Zijn bazen namen die kritiek niet in dank af en schors ten Agnolin voor acht maanden. Daarmee leek het internatio nale doek gevallen voor de in Friuli geboren Italiaan, die dit jaar 25 jaar actief is als fluitist. Agnolin floot na zijn schorsing zo sterk, dat de Italiaanse scheidsrechters- commisie niet om hem heen kon. Na zijn verplichte rust pauze leidde de Italiaan, zwemleraar van beroep, al weer ruim 160 wedstrijden in de serie A en kreeg hij ook weer internationale wedstrij den toegewezen. Met zeven tig interlands achter zijn naam mag Agnolin zich tot één van de meest ervaren le den van het internationale scheidsrechterskorps reke nen. Tijdens de strijd om de wereldtitel in Mexico floot Agnolin eerder al de wed strijden Hongarije-Sovjet Unie en Argentinië-Uru- guay. Marquez Mexico heeft zich toch voor de halve finale om het WK voetbal geplaatst. In de per soon van scheidsrechter An tonio Marquez Ramirez, die als spelleider fungeert bij het treffen tussen Argentinië en België, is het gastland van avond op het veld van Azte ken-stadion present. De 50- jarige Marquez floot eerder in het toernooi de wedstrijd tussen Denemarken-Uru- guay. De grijzende man in het zwart, in het dagelijks le ven rechter van beroep, ves tigde in dit duel de aandacht op zich door Miguel Angel Bossio van Uruguay na twin tig minuten na een tweede gele kaart uit het veld te stu ren. TONI SCHUMACHER HOUDT ALLES, BEHALVE ZUN MOND MEXICO STAD Niet alleen de organisatoren en de FIFA verrijken zich aan het eind- toernooi om de wereldtitel in Mexico, ook de spelers steken een groot bedrag in hun reeds goed gevulde beurs. Wat verdienen betreft, zijn de Fran sen al wereldkampioen. Michel Pla- tini en zijn ploeggenoten kregen voor de kwalificatie voor het eind- toernooi al ruim 300.000 gulden en kunnen daar nog eens een kwart miljoen aan toevoegen als zij zondag de wereldtitel binnenslepen. Daarnaast hebben de meeste Franse spelers nog een aantal extra bezig heden in Mexico. Alain Giresse sloot voor veel geld een contract met een radiozender in Bordeaux om regelmatig als verslaggever op te treden. Luis Fernandez schrijft dagelijks een column voor een Franse krant. Maar Platini spant de kroon met zijn vergoeding van 100.000 gulden per dag voor een re portage van twee minuten voor An tenne 2, een Frans televisiestation. De andere teams hoeven ook niet bang te zijn, dat ze op een houtje moeten bijten. De FIFA betaalt de ploegen in Mexico 420.000 Zwitserse francs (ruim een half miljoen gul den) per wedstrijd. De meeste voet balbonden betalen daaruit de pre mies voor de spelers. De inmiddels uitgeschakelde Brazi lianen gingen met 37.000 dollar (ruim 90.000 gulden) per persoon richting Copacabana. De Denen moesten het met iets minder doen, maar kregen toch nog 22.500 dollar (ongeveer 60.000 gulden) voor hun kwalificatie. De Engelse spelers kregen voor iedere ronde 11.000 dollar (25.000 gulden). Voor de spe lers van gastland Mexico was bij een wereldtitel een prijzenpot van een miljoen dollar in kas. Na de uitscha keling tegen West-Duitsland bleven de verdiensten steken op 25.000 gul den per wedstrijd. Bij de drie andere ploegen uit de halve finales van vanavond - Ar gentinië, België en West-Duitslan - staan de definitieve inkomsten nog niet vast. Als de Belgen het elftal van Maradona op de knieën krijgen, kunnen ze een premie van ruim 100.000 gulden op hun bankreke ning verwachten. De Westduitsers, die intussen een halve ton hebben verdiend, kunnen daar nog een be drag van 110.000 gulden aan toevoe gen als ze wereldkampioen worden. De Argentijnen, samen met de Fransen de grote favorieten voor de wereldtitel, kregen tot nu toe „slechts" 15.000 dollar (ruim 35.000 gulden). Maradona en zijn collega's mogen na het toernooi vijftig pro cent van de netto-inkomsten van de Argentijnse voetbalbond verdelen. De Oosteuropese spelers hebben weinig financieel voordeel gehad van het eindtoernooi in Mexico. De Polen moesten het met ongeveer duizend dollar per persoon doen. Een bedrag waarvoor hun westerse collega's niet voor uit de kleedka mer komen. GUADALAJARA „Als we- straks wereldkam pioen worden, trek ik me onmiddellijk terug uit de nationale ploeg. Dan is er voor mij geen doel meer. Lukt het niet, dan wil ik de honderd interlands volmaken". Voor het gil de der Westduitse keepers is het te hopen dat de „Mannschaft" inderdaad de hoofdprijs grijpt, an ders staan zij ten minste nog drie jaar in de scha duw van Harald „Toni" Schumacher. Vanavond speelt de fanatieke doelverdediger tegen Frank rijk „pas" zijn 73e interland. De perfectionist beschouwt zichzelf als de absolute num mer één en sprong in mei bij na uit zijn vel toen teamchef Franz Beckenbauer reserve Uli Stein tegen Nederland in het doel zette. „In het doel is maar één plaats te vergeven en die is voor mij", zegt Schu macher. „Ik kan geen plaats op de bank accepteren, tenzij er iemand komt die bewijst stukken beter te zijn. Als die er niet is, wil ik keepen en dan doet het er niet toe tegen wie dat is". Schumacher's woede-uitbar sting, die hem de eerste van een kleine reeks aanvaringen met Beckenbauer opleverde, had een diepere oorzaak. Sinds een jaar zijn Schumacher en Stein allesbehalve vrienden. De beschamende verwijdering van de laatste uit de Westduit se selectie vorige week, is daar een direkt gevolg van. De doelman van Hamburger SV had voor de Mundial geen in terviews gegeven, maar bij het eerste de beste in Mexico was het raak en veijoeg Becken bauer zijn tweede doelman uit de selectie. Schumacher over Stein: „Ik begrijp het niet. We hebben jarenlang een prima verstandhouding gehad. Sinds het toernooi vorig jaar in Mexico is die verstandhouding bekoeld. Stein was het bank- zitten kennelijk beu". Schietschijf Stein erkende zijn Keulse col lega niet langer als „vanzelf sprekend beter" en vertelde tegen wie het horen wilde dat Schumacher slechts dank zij zijn naam in het nationale elf tal speelde. Stein vergeleek het aantal tegentreffers, dat hij in de competitie had moeten incasseren, met de 66 doelpun ten die Schumacher met diens FC Köln om de oren gekregen had. Volgens Stein was Schu macher ver van het oude ni veau verwijderd. Schumacher: Mexico de strafschoppen van Quirarte en Servin, bovendien sleepte hij zijn ploeg door de eindfase van de wedstrijd, toen West-Duitsland na het wegstu ren van Berthold met tien man speelde. Met Allofs is Schumacher de enige die goed speelt in de tot nu toe zwaar tegenvallende formatie van Beckenbauer. Schumacher: „Er zijn veel oor zaken. Door de blessures van Rummenigge en Voller moe ten we anders spelen. Twee keer hebben we in Monterrey gespeeld, waar nauwelijks te voetballen valt. Maar West- Duitsland zit bij de laatste vier, dus zo slecht kunnen we nu ook weer niet zijn". In de halve finale treffen de West duitsers vanavond op een oude bekende, Frankrijk. Vier jaar geleden in Spanje leverde die wedstrijd een zwarte bladzij in Schumacher's glanzende car rière op, toen hij Patrick Bat- tiston torpedeerde, waarop golven van kritiek over de keeper neerkwamen. Schuma cher: „Ik haat fouten, vooral van mezelf. Ik had direkt moeten laten blijken dat ik fout gezeten had, maar dat kon ik op dat moment niet. Ik had ten minste een gebaar moeten maken, maar ik deed niets. Gelukkig is de zaak uit de wereld". TED VAN LEEUWEN „Het is natuurlijk wel een ver schil of je bij HSV of bij FC Köln speelt. Ik was af en toe net een schietschijf. Dat Stein' in het nationale elftal wil ko men, vind ik een legitiem stre ven, maar laat hij dat dan niet via allerlei intriges spelen. Ik heb dan wel altijd een grote mond, maar strijd wel met open vizier". De 32-jarige Schumacher, die al veertien jaar bij FC Köln onder contract staat, debuteer de op 25 mei 1979 op IJsland in het Westduitse team, toen hij inviel voor Sepp Maier. Schumacher is dan ook de op volger van de legendarische doelman van Bayern Mün- chen. Kort voor het EK van 1980 kreeg Maier een auto-o ngeluk, dat ook het einde van zijn carrière betekende. Nor- bert Nigbur, de tweede doel man, was net door zijn knie ge ook achter wie ik op de bank wilde zitten". Schuma cher heeft het niet cadeau ge kregen. Hij heeft aanleg, maar weinig talent. Door (nog) altijd een uur eerder op de training te komen, heeft hij zich tot één der beste doelverdedigers ter wereld ontwikkeld. Hij heeft een versleten knie, maar laat zich pas na zijn carrière opere ren. Verder is hij van een aan tal meniscussen verlost, heeft hij zijn kruisbanden ge scheurd, zijn vingers en neus gebroken, het laatste met me dewerking overigens van Nico Jansen. Door die mentaliteit is Schu macher de enig overgebleven persoonlijkheid in het West duitse elftal. Hij houdt alles, behalve zijn mond, maar de vaak pittige kritiek van deze model-professional is altijd op bouwend bedoeld. „Het inte resseert me niet wat anderen van mij vinden. Ik zeg altijd wat ik denk, al is het verve lend dat het altijd negatief wordt uitgelegd. Anderen zijn het vaak met mij eens, maar durven geen mond open te doen. Ik krijg dan de zwarte piet toegespeeld". Tekenend voor het karakter van Schumacher is, dat hij op de dag van het vertrek van Stein het Westduitse elftal de halve finale binnenloodste. Niet alleen keerde hij tegen MEXICO STAD Als Pele het vroeger eens af liet weten, kon Brazilië altijd nog rekenen op Didi of Garrincha. Oranje moest in 1978 zonder Cruijff naar Argentinië, en Rensenbrink stond op. Maar hoe moet het met Argentinië als Diego Ar mando Maradona plotse ling uit zou vallen? „In 1982 zijn we er in de ope ningswedstrijd van het WK in geslaagd Maradona uit de wed strijd te houden. Dat hopen we nu weer te bereiken zonder een vaste man op hem te zet ten. Gewoon door Maradona op te vangen waar hij op duikt", neemt de Belgische bondscoach Guy Thijs zich voor ten aanzien van de con frontatie met de Argentijnen, vanavond de tweede halve fi nale van het wereldkampioen schap voetbal. „België moet niet denken er te zijn met mij uit te schakelen. Onze hele ploeg speelt goed, niet alleen Maradona", stelt de absolute hoofdrolspeler van de Mundial zelf daar tegenover. „Ik voel dat ik een goed toer nooi aan het spelen ben, dat is waar, maar dat geldt voor de hele ploeg. De basis van ons succes is dat iedereen zich opoffert". Voor wie, zo luidt dan de volgende vraag. „Ie dereen voor elkaar", ant woordt Maradona, nu 25 jaar Toni Schumacher voert weer eens het hoogste woord. gegaan. Omdat Dieter Bur- denski en Rudi Kargus in een vormcrisis verkeerden, kreeg Schumacher zijn kans. Hij won de concurrentiestrijd met Walter Junghans glansrijk. Onaantastbaar „Sepp Maier was in mijn ogen onaantastbaar. Hem heb ik al tijd als de beste gezien, de eni- eisen van Bilardo. Vlotter en soepeler schikken zijn mede spelers zich daarom naar hem. Ook Valdano, ster-aanvaller bij Real Madrid, en Burrucha- ga, spelmaker van het Franse Nantes. „Valdano beheerst wellicht als de beste aanvaller ter wereld de fore-checking", prijst Maradona zijn colle ga-aanvaller. „Valdano weet precies waar hij positie moet kiezen om het de tegenpartij moeilijk te maken bij het op bouwen van een aanval. Hij wijst ook de anderen aan hoe ze zich dan op moeten stellen. Op die manier is Valdano van bijzondere waarde voor ons. Hij denkt voor ons allemaal". Valdano als het geweten, Ma radona als de alleskunner van de Argentijnse ploeg. En de rest? „Wij kennen een ijzeren wet", dicteert Bilardo. „Een te genstander, die balbezit heeft, mag geen seconde tijd worden gegund. Die moet meteen wor den aangepakt, liefst in een kring van een man of drie". Geen angst Voor de ontsnappingen is Ar gentinië steeds weer op Mara dona aangewezen. Zoals zo haarfijn bleek tegen Engeland. Eventjes gunde de vedette zich rust, of Engeland kwam terug tot 2-1. Binnen de kortste ke ren zorgde Maradona vervol gens weer voor dreiging en werd de druk achterin wegge nomen. Op die manier weet Argentinië telkens fraai te ca moufleren waar de zwakke plekken achterin precies lig gen. Van wedstrijd tot wed strijd wordt daarom ook de op stelling aangepast. Maradona: en meer dan ooit de wereld ster van de jaren tachtig. Carlos Bilardo was vroeger een fel bijtertje in de ploeg van Estudiantes. Joop van Daele, nu trainer van Papen- drecht, kan daarover meepra ten. Zijn brilletje werd in de finale van de strijd om de we reldbeker voor clubteams in 1970 een prooi van de vuisten van Bilardo. Zestien jaar later is Bilardo (inmiddels 43) rus tend huisarts en als bonds coach van Argentinië de ont wikkelaar van een spelpatroon dat het WK van 1986 toch iets nieuws biedt. Nimmer tevoren is de rol van een speler zo nadrukkelijk zichtbaar geweest, de opdrach ten voor de rest daarop zo dui delijk afgestemd. Bilardo is in zijn systeem-ontwikkeling zelfs zo ver gegaan betere spe lers daarvoor te passeren. Po tentiële WK-deelnemers als het in Italië spelende duo Juan Barbas (Lecce) en Ramon Diaz (Avellino) moesten er zelfs voor thuisblijven. „Ze passen niet in het systeem, verlangen een eigen rol, dat kan niet. Als Argentinië wereldkampioen wil worden, moet het zo. Ma radona heeft het vermogen op zijn eentje wedstrijden te be slissen. Dat wil ik hier uitbui ten". In de aanloop naar het wereld kampioenschap heeft Bilardo met die ideologie veel weer standen moeten trotseren. Pas- sarella, de ster-verdediger, verzette fcich, maar staakte de oppositie noodgedwongen toen hij ziek werd in Mexico. Op zijn beurt moest Maradona van zijn coach vier kilo in gewicht afnemen. Bilardo vond de ve dette van Napoli te zwaar, wil de hij althans geen gevaar lo pen tegen de messcherpe tac kles op het WK. Overtuigender dan verwacht beantwoordt Maradona aan de Jorge Valdano wordt gelukgewenst met een doelpunt door Oscar Garre (links) en Jorge Burruchaga.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9