Europese sancties tegen luid-Afrika werken niet" a Sjaal met kranten Kamer voor sancties tegen Zuid-Afrika Hartstochtelijk pleidooi voor hulp aan Contra's INGENDAEL-EXPERT VAN DER MEULEN: jstaande icties Verdachte ontglipt politie ""ENLAND Ceid&eQowuvnt WOENSDAG 25 JUNI 1986 PAGINA 5 ld bij Moskou Joden Tsjernobyl In vers gedolven aarde op of bij Moskou worden witmarme- enen met opschrift in goud ge- de graven van slachtoffers van pip in Tsjernobyl. Van de 26 do- fsjernobyl zijn er al 23 naar Mos- cht om te worden bijgezet op een tuk van het grote kerkhof van 22 kilometer ten westen van het yan Moskou. Waarom de doden hobyl in de omstreken van Mos- et in Kiev worden begraven, wist ifdirectie niet te vertellen. ~fsche topfunctionaris op het ge- jkernenergie heeft verklaard dat "tomst bij Russische kerncentrales pre veiligheidsmaatregelen geno- i worden. Experimentele auto op zonne-energie ATHENE Een groepje Britse ge leerden gaat in een op zonne-ener gie rijdende auto een reis van 3.200 kilometer maken van Athene naar Lissabon om het vermogen van het voertuig te beproeven. De auto is gemaakt van plastic en heeft een aërodynamische vorm. Cellen in het chassis van de auto geven di rect zonnekracht. Batterijen helpen het voertuig tegen hellingen op en bij het rijden 's ochtends vroeg en in de late middag. De auto op zon ne-energie is een project van de universiteit van Cardiff en de orga nisatie „Intermediate Technical Po wer". Garcia geeft moord op gevangenen toe LIMA President Garcia van Peru heeft gisteren bevestigd dat bij het neerslaan van de opstand in de gevangenis van Lurigancho „tussen de dertig en veertig op standelingen zijn geëxecuteerd... nadat ze zich hadden overgege ven". Hij gelastte de arrestatie en de juridische vervolging van de leden van de Republikeinse Gar de die zich hieraan schuldig heb ben gemaakt. Bij het neerslaan van de opstanden in cfrie gevan genissen zijn zeker 250 gedeti neerden omgekomen. Alle slacht offers behoorden tot de maoïsti sche guerrillabeweging Lichtend Pad. Miljoenen-contracten Engeland in kader SDI WASHINGTON Het Pentagon heeft gisteren aan Groot-Brittannië contracten toegekend ter waarde van 35,5 miljoen gulden in het kader van het Strategische Defensie Initiatief (SDI). Dit heeft het Amerikaanse ministerie van defensie bekendgemaakt op de eer ste dag van het bezoek van de Britse mi nister van defensie, George Younger, aan de VS. Het geld is onder meer bestemd voor onderzoek naar een plan West-Eu ropa te beschermen tegen kernwapens. De contracten gaan naar het Britse mi nisterie van defensie en twee overheids- laboratoria. Amnesty op de bres voor islamieten in Indonesië DEN HAAG Amnesty International heeft een beroep gedaan op de Indonesi sche regering om de rechten van islami tische gevangenen te respecteren en hen een eerlijk proces te garanderen. Volgens een rapport van Amnesty zijn de laatste twee jaar honderden islamieten gearresteerd, omdat zij hun mening geuit hebben. Zo'n 100 zijn intussen veroor deeld, in de meeste gevallen tot zware gevangenisstraffen. Veel gevangenen zijn geslagen of op andere manier mishan deld en van de buitenwereld geïsoleerd. Storm van protest na ontslag wegens aids WASHINGTON Het oordeel van het Ame rikaanse ministerie van justitie dat een werk gever het recht heeft een personeelslid met aids te ontslaan als hij bang is voor versprei ding van de ziekte, heeft een storm van protest losgemaakt in de VS. Organisaties van homo fielen, bewegingen voor de bescherming van burgerrechten en artsen hebben stelling geno men tegen dat standpunt. De uitspraak wordt „hypocriet" en „ongrondwettelijk" genoemd. Artsen, die al vaker hebben geprobeerd pa niekreacties rond aids te voorkomen, bestrij den nadrukkelijk dat deze immuniteitsziekte kan worden overgebracht door niet-seksuele contacten. „Door meer waarde te hechten aan angst dan aan wetenschappelijke gegevens probeert het ministerie terug te keren naar de Middeleeuwen", zo stelde een arts. i Zuid-Afrika gel- fp dit moment de tde maatregelen: [oord se landen heb- in investeringsverbod raardigd; Ierland ver been kredietgaranties Australië belegt overgheidsgeld meer [d-Afrika. De interna- e banken hebben de itverlening stopgezet; Arabische landen, ■vegen en Australië Hn een olieboycot inge- Denemarken heeft ftrvoer van^olie naar Afrika in Deense ftn verboden; Noordse landen, de igde Staten, Canada, ilië, Oostenrijk en de tigde Staten hebben nportstop uitgevaar oor Krugerrands. In land wordt geen ifrikaans goud ver in de Nederlandse Jen. De Nederlandse en hebben vrijwillig 9 onder druk van actie- ien en de publieke gie) de verkoop van ^Jerrands stopgezet; Qiemarken en Zweden yin de invoer van Zuid- ^aanse steenkool stop- 9' qiemarken, Noorwegen zweden hebben de in-" □f van Zuidafrikaanse 'rische produkten stop- Ierland heeft een be- ^ng afgekondigd; is een wereldwijd wa- mbargo afgekondigd; i aantal landen heeft -iilturele banden met }|Afrika verbroken; 14 aantal landen heeft Crtbanden met Zuid i verbroken. Het itis uit een groot aantal 'nationale sportorgani- Jjs gestoten; - DEN HAAG „De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Pik Botha, waarschuwt zijn landgenoten al sinds 1976 voor sancties tegen hun land. Maar de rege ring in Pretoria heeft ge noeg van die eeuwige waarschuwingen. Pik Botha wordt niet meer serieus genomen. De angst voor sancties is nu veranderd in minach ting; het regime denkt: Sancties komen niet, en als ze wel komen, ach, dan zien we wel verder". Dat zegt drs. J.W. van der Meulen, Zuid-Afri- ka-expert van het insti tuut voor internationale betrekkingen Clingen- dael, aan de vooravond van de EG-top in Den Haag, waar mogelijke sancties tegen Zuid-Afri ka een belangrijk agen dapunt zijn. „Zuid-Afrika is goed voorbe reid op sancties", aldus Van der Meulen, „veel beter dan de Europese Gemeenschap. Het land heeft bijvoorbeeld olievoorraden voor tien jaar. En sinds de afkondiging van het wapenembargo tegen Zuid-Afrika produceert Pre toria 85 procent van zijn wa pens zelf. Een olieboycot zou trouwens tocfi niet zinvol zijn. In de eerste plaats om dat Zuid-Afrika zelf genoeg olie heeft. Maar ook omdat ontduiking vrij simpel is, ten zij je met satellieten gaat con troleren. Daar is de westerse gemeenschap echter nog lang niet aan toe". „Een boycot van mineralen goud, platina, mangaan, diamant, chroom, kolen en uranium raakt Zuid-Afri ka wel, maar de grote wes terse landen zullen er niets voor voelen. Goud heeft bij voorbeeld een belangrijke monetaire functie en omdat Zuid-Afrika erg veel goud produceert, zou een boycot een fikse en ongewenste ver hoging van de goudprijs tot gevolg hebben", aldus Van der Meulen. „Verder zijn mi neralen als chroom, man gaan, platina en vanadium voor Zuid-Afrika erg belang rijk. Maar niet alleen voor Zuid-Afrika, ook voor de westerse defensie-industrie. Een boycot kan ook hier for se prijsverhogingen tot ge volg hebben en bovendien een veel grotere en ongewen ste afhankelijkheid van die andere grote producent op dit gebied, de Sovjet-Unie". Afhankelijk Volgens Van der Meulen is de rol van Zuid-Afrika op de wereldmarkt voor mineralen sinds 1955 alleen maar toege nomen. „Niet zo vreemd, want het land is een goedko pe en betrouwbare leveran cier. Sinds 1980 is de afhan kelijkheid van Zuid-Afrika dan ook gegroeid. Om Zuid- Afrika te treffen had het Westen moeten zorgen voor reserves en overgangsmaat regelen. Dat is niet gebeurd, sterker nog: er is zelfs nog geen begin mee gemaakt". Een boycot van Zuidafri kaans fruit, groente en wijn, zoals de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken Van den Broek in de EG heeft voorgesteld, is volgens Van der Meulen alleen maar een „symbolisch gebaar". De export van die Zuidafrikaan se produkten stelt immers re latief weinig voor. Wel belangrijk is Zuid-Afri ka's afhankelijkheid van gea vanceerde buitenlandse tech nologie. Echter: de over dracht van die technologie is moeilijk te controleren. „Als je maar genoeg wilt betalen, is alles te krijgen. Zuid-Afri ka heeft ondanks embargo's nu ook toegang tot computer en militaire technologie", al dus Van der Meulen. Het effect van een investe ringsstop of de terugtrekking van buitenlandse investerin gen is volgens hem moeilijk in te schatten. „Op korte ter mijn kan desinvestering zelfs gunstig zijn voor de economie van Zuid-Afrika, die nog meer dan nu het geval is aan zelfvoorziening gaat doen. En als de sanctiedreiging reëel wordt kan het land de devie- zencontrole verscherpen en ervoor zorgen dat er minder geld naar het buitenland gaat. Dan komt er meer geld beschikbaar voor binnen landse investeringen. Dat kan een stimulerende uit werking hebben, maar op langere termijn krijgt het land dan bijvoorbeeld te ma ken met een hoge inflatie". Hervormingen In een onbewaakt moment laat Van der Meulen zich ontyallen: „Ach, al dat ge praat over sancties.v een hele lijdensweg". Desge vraagd zegt hij: „Ja, inder daad, ik ben ontzettend scep tisch over de effecten van sancties. Hervormingen wor den er niet door versneld en Botha is erop voorbereid. Het stadium van de hervormin gen in Zuid-Afrika is trou wens al gepasseerd. Het ge weld heeft zodanige vormen aangenomen dat overleg daarover onmogelijk is. De townships zijn onregeerbaar, grote delen van het land zijn onbestuurbaar. Wat kunnen onderhandelingen dan nog opleveren?" Toch vindt Van der Meulen dat sancties onontkoombaar zijn. „Je kunt je niet permit teren niets aan de apartheid te doen. Sancties zijn nodig om Botha en de zijnen onder druk te zetten. En om de zwarten hoop te geven. Al leen zijn de huidige maatre gelen niet effectief". De vraag: „Wat dan wel?" blijkt ook voor Van der Meu len niet makkelijk te beant woorden. Voorzichtig po neert hij: „Sancties die alleen de blanken treffen. Een ver bod op luchtverkeer, en maatregelen die het toerisme van Zuid-Afrika treffen". Drs. J.W. van der Meulen van het instituut voor internationale betrekkingen Clingendael: „Ja, ik ben ontzettend sceptisch over het effect van sancties tegen Zuid-Afrika". Maar direct daarop meldt Van der Meulen dat hij daar eigenlijk ook niet kapot van is. Volgens de Clingendael-des- kundige hangt de toekomst van Zuid-Afrika niet af van sancties van het buitenland, maar van de situatie in het land zelf. En dan vooral van de blanke moreel („die blijft niet onbeperkt hoog") en de organisatie van. de zwarte be volking, die de laatste jaren veel beter is geworden. De Zuid-Afrika-expert van Clingendael voorziet dat het land binnen tien tot vijftien jaar uiteen valt. „Mijn scena rio is dat er een geleidelijke desintegratie komt. Delen van het land zullen onder een zvjart of gemengd be wind komen te staan. Port Elizabeth kan in een staat van burgeroorlog komen te verkeren. Maar in Johannes burg en Pretoria zullen de blanken met hun leger de touwtjes stevig in handen houden". MARTIN VOORN GEWONDEN BIJ BOMAANSLAGEN IN JOHANNESBURG (Vervolg van de voorpagina) KAAPSTAD Het centrum van Johannesburg is gisteren opnieuw opgeschrikt door twee bomaanslagen waarbij in to taal negentien mensen gewond zijn geraakt, vier van hen ernstig. De eerste ontploffing vond plaats bij een Wimpy- hamburgerzaak op de benedenverdieping van een warenhuis. De tweede deed zich twintig minuten later voor bij het Presi dent Holiday Inn Hotel. Onder de gewonden bevindt zich een 2-jarig meisje, dat aan het hoofd werd verwond door rond vliegende glasscherven. Een rechter van het Zuidafrikaanse hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat er een einde moet komen aan het plat- walsen van de restanten van huizen in de KTC-sector van de krottenwijk Crossroads. Voormalige bewoners van deze sector hadden om een verbod gevraagd. De rechter bepaalde dat de politie „geen enkel bouwsel of ander eigendom" mag „vernie len of verwoesten". Veel van de 70.000 mensen die tij^èns ge vechten hun woningen verloren, waren al weer begonnen nieuwe bouwsels op te zetten. De koersdaling van de rand met 34 procent vorig jaar heeft de mijnbouw van Zuid-Afrika veel winst opgeleverd: de om zet van de Zuidafrikaanse mijnen nam toe met 36 procent tot 36 miljard rand, ongeveer 21,5 miljard gulden. IMPORTSTOP OP GROENTE, FRUIT EN WUN DEN HAAG De Tweede Kamer steunt in grote meerderheid de pogingen van de Nederlandse rege ring in EG-verband te ko men tot verdergaande sanc ties tegen Zuid-Afrika. Het kabinet stuurt aan op een importstop van Zuida frikaanse groenten, fruit en wijn. Ook PvdA en D66 staan achter het voorstel, al vinden zij dat het niet ver genoeg gaat. PvdA-woordvoerder Walla ge, op wiens verzoek giste ren een spoeddebat werd gehouden over de toestand in Zuid-Afrika, noemde het Nederlandse voorstel „ui terst beperkt", maar een stap in de goede richting. CDA-woordvoerder Aarts zei dat Van den Broek vol ledig op de lijn zit die het CDA vorig jaar juni bepleit te in een breed gesteunde motie. Daarin werd aange drongen op „concrete eco nomische drukmaatrege- len" in EG-verband. Weisglas (VVD) hield zich met het oog op de komende top op de vlakte. De VVD sluit sancties „onder bepaal de voorwaarden en op be- 'paalde wijze" niet uit. „Te gelijkertijd moet alles op al les worden gezet om de dia loog in Zuid-Afrika op gang te brengen". Eisma (D66) gaf toe dat de politieke realiteit ertoe noopt dat met minder ver gaande maatregelen genoe gen moet worden genomen. Hij steunde dan ook de voorgestelde importstop op groenten, fruit en wijn. Minister Van den Broek onderstreept het belang van gezamenlijk EG-optreden en sprak hij zich uit voor „concrete economische maatregelen en selectieve druk" om het bewind-Bot- ha alsnog tot een dialoog te bewegen. De minister erkende dat de Zuidafrikaanse regering kennelijk niet toe lijkt aan die dialoog. „De recente ge beurtenissen wijzen eerder op het tegendeel. De toe stand is eerder verslechterd dan gestabiliseerd". CLARKSVILLE In Lamar, Arkansas, heeft een voort vluchtige verdachte aan arres tatie weten te voorkomen door letterlijk aan de politie te ont glippen. De 19-jarige Brian Kotch ontsnapte op 31 mei met de handboeien nog om uit zijn cel in het politiebureau van Johnson County, waar hij was opgesloten wegens wanorde lijk gedrag. Zondagavond werd hij door sheriff Elton Brown en diens mannen in een kampeerbus in de buurt van Lamar aangetroffen. Toen de mannen hem trachtten te arresteren wist hij aan hun greep te ontglippen. Kotch had zich namelijk net met zeep in gesmeerd en stond onder de douche toen hij de mannen op zijn bus af zag komen. Naakt en glibberig nam hij de vlucht. Zwakzinnige man in VS geëxecuteerd JACKSON Een zwakzin nige man wiens doodvonnis tot protesten leidde van pop sterren en deskundigen op het gebied van de zwakzinni genzorg, is gisteren in de Amerikaanse staat Georgia op de elektrische stoel ter dood gebracht. De man werd in 1976 schuldig bevonden aan moord op een vrouw. Volgens de commissie die een verzoek om gratie moest beoordelen was de man niet zwakzinnig. Dat oordeel was gebaseerd op een onderzoek van een psycholoog van de Emory Universiteit. Andere deskundigen trekken de waarde van dit onderzoek in twijfel. Bergtoeristen sterven door kou MOSKOU Elf Russische toeristen zijn in het Kaukasus- gebergte in het zuidwesten van de Sovjet-Unie door de kou bevangen en gestorven. Het partijblad Pravda, dat gis teren melding maakte van het ongeluk, stelde de gids en de plaatselijke autoriteiten er ver antwoordelijk voor. De kritiek van de Pravda is niet mals: de reddingsploegen zijn slecht uitgerust en opgeleid voor hun taak. De Pravda schrijft dat de gids „met zijn leven heeft moeten betalen" voor zijn fou ten. >5je verholen en het knettercarter few En toen was dan eindelijk het moment koken, dat de grote knetterrace begin- u. De autoos werden netjes op een rijtje .eld vlak voor een witte startstreep, die pp de straat was gekalkt, en burgemees- Muizenis liep er met een pistool in de lijp af. Hij had geenszins kwalijke bedoelin- jet dit schietwapentje, want hij had een rijke functie te vervullen en droeg zijn pak. Nu willen we hiermee natuurlijk niet dat men geen kwalijke bedoelingen met tvapentjes zou kunnen hebben, als men ste pak draagt. We willen alleen maar uit- 5n, dat de burgemeester het startschot ssen, zodat het duidelijk is, dat hij niet liets zijn vuurwapen naar het blauwe uit- )l hief. Zijn gouden ambtsketen rinkelde ïs en de wildlederen handschoenen er tóch nog in geslaagd was iemand te treffen. Nee nee, men stelle zich gerust. Het waren slechts de toeschouwers, die al gauw bemerk ten, dat ze véél meer waar voor hun geld kregen dan waarop ze ooit gerekend hadden. De eige naars van de oude wagens gaven immers met een maar zoveel mogelijk gas en dat had ver schillende nare gevolgen. Stuk voor stuk begon nen de oude wagens namelijk rare kuren te ver tonen. Sommigen zakten met een knallend ge luid door de wielen, andere verloren hun benzi ne, weer andere knapten gewoon uit elkaar, kortom, het was de meest malle vertoning, die men zich maar denken kan en het leek op alles behalve op een autorace. Niemand begreep, dat deze rampzalige gebeurtenissen het regelrechte gevolg waren van de misselijke apparaatjes, die Linke Lowietje en Bennie de Klapper in die au- >ten liefelijk in zijn handpalm. „Even toos hadden aangebracht. Maar toch moet toe- -in, heren," zei de burgemeester. En toen gegeven worden, dat die apparaatjes hun werk het schot. Het daverde over de tribunes zéér goed deden, zodat vastgesteld kan wor- [teen weerklonk een geweldig gebrul en den, dat Bul Kordiet deugdelijke waren verhan- Dat wil niet zeggen, dat de burgemeester delde. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren in een 27 minuten durende toespraak, die door televi sie en radio werd uitge zonden, het Huis van Af gevaardigden opgeroepen zijn plan voor 100 miljoen dollar hulp aan de Nicara guaanse rebellen de Contra's te steunen. De presidént wees er met grote nadruk op dat de Sandinistisdche regering in Managua een bedrei ging vormt voor de veilig heid van de VS zelf. Reagan die zelfs zijn vakan tie met een dag uitstelde, om voor het voorstel te pleiten, zei dat „Russische wapens en personeel in Nicaragua aan wezig zijn, tesamen met ad viseurs uit Cuba, Oost-Duits- land en Bulgarije. De Sandi nisten hebben het grootste leger opgebouwd dat ooit in de geschiedenis van Centraal Amerika heeft bestaan en heeft bovendien het gehate apparaat van een moderne politiestaat in werking ge steld". De president gebruik te tal van uitspraken van de van de Nicaraguaanse kardi naal Obando Y Bravo, die onlangs in de Washington Post schreef dat op dit ogen blik „de meest verschrikke lijke schending van de vrije men ::igsuiting in de geschie denis van ons land plaats vindt" en dat de RK-Kerk in zijn land door de Sandinisten wordt vervolgd. President Reagan had zijn toespraak willen uitspreken in het Huis van Afgevaardig den, maar voorzitter Tip O'Neill wees het verzoek van de president van de hand. Aan het einde van zijn onge woon lange toespraak, die de stem van de president ten slotte schor maakte, zei Reagan: „Ik weet dat nie mand in het Congres wil dat Nicaragua een militaire Sov jetbasis wordt. Maar vrien den, ik moet jullie in alle ernst zeggen dat Nicaragua een Russiche militaire -basis wordt zolang wij maar pra ten, praten en praten en in tussen niets doen". Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam A dres: Voorletter1.: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de sjaal naar: Nnam- Voor Adres: Postcode/plaats:.i Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). i -®£V^ YyPgi £eidóeSoiutmit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5