Aantal kerkleden in VS in 1984 met een procent gestegen Scheuring in Anglicaanse kerk dreigt Nog geen opvolger voor Beyers Naudé gevonden NICARAGUA INFORMEERT VATICAAN aan tafel WOENSDAG 25IUNI1986PAGI1 Dr. G.A. Bashir overleden kerk en wereld Evangelische Alliantie Zuid-Afrika keert zich tegen economische boycot BIJ TOELATING VROUWEN IN AMBT £eidóc6ou/ia/tjj Onderwijs in de knel Het is heel moeilijk om aan „leken" de problemen wji mee onderwijsgevenden te kampen^hebben, echt duidelij maken. De regelingen en de effecten daarvan zijn zo ii wikkeld dat slechts ingewijden begrijpen wat er gebejn Daarmee zit het onderwijs in een kwetsbare positie. Onje de publieke opinie moeilijk te overtuigen is van de prol- men in het onderwijs, is de kans op verandering door mii van druk op de politiek veel kleiner. Overigens moet hej worden gewezen op de algemene klacht dat Tweede-Kan leden in het algemeen maar heel beperkt op de hoogte van de effecten op schoolniveau van hun eigen onderwijl leid. ACHTERGROND tteidóaQowuvnt Op 6?-jarige leeftijd is overleden de Islam-kenner dr. G.A. Bashir. Bashir, geboren in Brits-Indië, werd in 1947 als eerste missionaris van de islamitische Ahmadiyya-beweging naar Nederland gezonden Hij was onder meer betrokken bij de totstandkoming van de eerste Nederlandse vertaling van de Koran. Mede onder zijn leiding kwam in 1955 de eerste moskee van de Ahmadiyya- beweging in Nederland, de Mobarak moskee aan de Óost- duinlaan in Den Haag. tot stand. Bashir heeft Urdu taal- en letterkunde gedoceerd aan de Rijksuniversiteit Leiden. Hij ijverde steeds voor een harmo nieus samengaan van christenen, joden en moslims. Italiaanse priesters gaan Limburgse parochies leiden Drie Italiaanse priesters van de orde der Theatijnen komen op 1 augustus naar het bisdom Roermond om daar drie paro chies in Blerick te gaan leiden. Dit is besloten in overleg tus sen het hoofd van de Italiaanse orde en bisschop Gijsen. Twee van de drie Italianen zijn van Nederlandse afkomst, een der de is Mexicaan. Hij zal zich het Nederlands zo snel mogelijk eigen maken. De huidige pastoors worden overgeplaatst naar andere parochies of gaan met emeritaat. In de zaken van God is iedereen een leek. Nederlandse zegswijze Paus volgend jaar mei naar West-Duitsland Paus Johannes Paulus II zal volgend jaar mei een bezoek aan zeven Westduitse steden brengen. Tijdens zijn tweede bezoek aan de Bondsrepu bliek zal hij twee slachtoffers van het nazi-regime zalig verklaren. Dit is gisteren be kend geworden tijdens het bezoek van de Westduitse kanselier Helmut Kohl aan het Vaticaan. Tijdens een zestig minuten durende au diëntie stelden ze in een ge sprek over de Oost-West-ver- houding vast dat Europa meer is dan de (Westeurope- se) E.G.-landen. Ook Praag. Warschau en Krakow beho ren tot de Europese geschie denis, aldus Kohl. Edith Stein, als jodin in 1891 in Spiers (Speyer) geboren, werd in 1922 rooms-katho- liek en trad elf jaar later toe tot de orde der Karmelites- sen. Om aan deportatie te ontkomen, ging zij naar het klooster te Echt in Limburg. Daar werd ze op 2 augustus 1942 door de nazi's opge haald. Kort erna is ze in het concentratiekamp Auschwitz overleden. De jezuïetenpater Rupert Mayer werd wegens zijn ver zet tegen de nazi's gevangen genomen. Hij verbleef in het concentratiekamp Oranien- burg. In 1945 overleed hij op 70-jarige leeftijd. De paus zal behalve Spiers ook het Mari- abedevaartsoord Kevelaer, Keulen. Münster. Essen. München en Augsburg be zoeken. Joden, christenen en moslims congresseren Voor de eerste maal zullen moslims deelnemen aan het jaarlijkse congres van de In ternationale raad voor chris tenen en joden (Engelse af korting: ICCJ). Het thema van het congnjs.dat in Spanje wordt gehouden, is „De cul turele en religieuze ontmoe ting tussen joden, christenen en moslims. Lessen uit het verleden." Joden, christenen en moslims zullen zich gezamenlijk bui gen over de Hebreeuwse bij bel (het Oude Testament), het Nieuwe Testament en de Koran. Het ICCJ is de over koepelende organisatie van de „Ojecs" in zeventien lan den. Op het congres worden deelnemers uit Oost- en West-Europa, Noord- en Zuid-Amerika, Israël en en kele Arabische landen ver wacht. Uit Nederland zullen de se cretaris van de Hervormde raad voor Kerk en Israël, dr. H. Vreekamp, alsmede de voorzitter en secretaris van de Katholieke Raad voor Is raël, deken J. Keet en drs. M.J.H.M. Poorthuis, en de voorzitter van het Ojec, dr. S. Schoon, het congres bijwo- Nederlands Hervormde Kerk Aangenomen naar Middelburg (toe zegging) O" Elseman te Beemster. Beroepen te Leeuwarden-Huizum A.M. Langhout te Putten (deelge meente Andreaskerk). Beroepen te Barchem (toezegging) mevr. A.J. Yntema, kandidate te Utrecht. Aangenomen naar Medemblik (Her vormd-Gereformeerd Samen op Weg) mevr. J.M. Baaij, kandidate te Houten. Toegelaten tot evangeliebediening mevr. H.M. Vollanhoven, Boekweit veld 50. 3871 NL Hoevelaken. Toegelaten tot evangeliebediening en beroepbaar drs. G.H. Bouwman. Atjehstraat 46. 9715 EL Groningen, G.J. Krol. Tuinbouwdwarsstraat 14, 9717 HV Groningen. Drs. P.W. de Nooy, Golfslag 68, 9732 MD Gronin gen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Uithuizen R. ter Beek te Nijmegen. Beroepen te Beilen (in combinatie met Hooghalen) A. Boersma, kandi daat te Kampen. Beroepen te Langerak (in combina tie met Gorinchem) A.J. Mol te Nee- de. Beroepen te Pretoria (Zuid-Afri- ka) (Die Vrije Gereformeerde Kerke) E. Hoogendoorn te Dalfsen. Het aantal leden van de ker ken in de Verenigde Staten is in 1984 met bijna een procent gestegen. De aanhang van de 224 kerken nam met ruim 1,3 miljoen toe tot 142.172.138 personen. Deze stijging is iets groter dan de toeneming van het aantal Amerikanen in 1984. Dat blijkt uit het jaar boek van de Amerikaanse en Canadese kerken. Het aantal leden van de grootste protestantse kerk, de Southern Baptist Convention, nam met 1,16 procent toe tot 14.341.821. De aanhang van de op een na grootste prote stantse kerk. de Methodisti sche kerk, daalde in 1983, het laatste jaar waarover cijfers beschikbaar zijn, met hetzelf de percentage tot 9.291.936 le den. Een sterke groei was er bij de Presbyteriaanse kerk, waar het aantal leden met bijna 8 procent toenam tot 168.239. De doopsgezinde kerk leed een gevoelig ver lies. De aanhang daalde met ruim 18 procent tot 90.347 le den. Het aantal rooms-katho- lièken daalde met 0,2 procent tot 52.286 043 leden. Volgens het jaarboek is het aantal personen dat wordt opgeleid voor een geestelijk ambt in 1985 voor het eerst sinds 1969 gedaald. Tegen over een vermindering van het aantal mannen stond een toeneming van het aantal vrouwen dat een opleiding tot predikant volgt. Ook het aantal zwarte studenten steeg. De kerkleden gaven in 1984 bijna 8 procent meer uit voor de kerk dan in 1983. Werd in 1983 ruim 278 dollar (ruim 695 gulden) per kerklid aan de kerk besteed, in 1984 was dat gestegen tot ruim 300 dol lar (ruim 750 gulden). Zingen en dansen maken een wezenlijk onderdeel uit van de jaarvergadering van de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken, zoals blijkt op de foto van bisschop Desmond Tutu en zijn vrouw Leah De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) is er nog niet in geslaagd een opvolger te vinden voor ds. C.F. Beyers Naudé (71), die eind dit jaar als secretaris-generaal af treedt. Dit verklaarde voor zitter bisschop Manas Buthe- lezi op de jaarvergadering van de Raad. die deze week in Johannesburg plaatsvindt. Om gezondheidsredenen woont hij de jaarvergadering van de Raad niet bij. Onge veer twaalf miljoen van de vijfentwintig miljoen Zuid afrikanen zijn lid van een kerk die bij de SACC is aan gesloten. De voorzitter van de SACC, de lutherse bisschop Manas Buthelezi, hield in zijn ope ningstoespraak een krachtig pleidooi voor eenheid onder de Zuidafrikanen, waarbij hij vooral leek te doelen op de conflicten binnen de zwarte gemeenschappen. De Nederlandse pater Jan Bouma (55), die afgelopen vrijdag door de Zuidafri kaanse politie werd gearres teerd, is dinsdag op vrije voe ten gesteld. Behalve Bouma is ook diens Westduitse orde genoot Edgar Weinmann (50), sinds 1963 woonachtig in Zuid-Afrika, vrijgelaten. Voor beide paters heeft de politie geen reden gegeven voor arrestatie en vrijlating. Leden van de orde in Zuid- Afrika spraken het vermoe den uit dat de paters zijn ge arresteerd omdat ze bij de po litie informatie inwonnen over de aanhouding van twintig rooms-katholieke priesters en theologiestuden- De algemeen secretaris van de Evangelische Alliantie in zich gekeerd tegen een eco nomische boycot van Zuid- Afrika, omdat „zo'n boycot de regering volgens haar tot hardere maatregelen zal brengen en voornamelijk de zwarte bevolking er het slachtoffer van zal worden". De Evangelische Allianties, die een wereldcongres hou den in Singapore, zijn (natio nale) platforms voor ortho doxe kerkleden en mensen uit evangelicale bewegingen die nadruk leggen op spiritu aliteit en vernieuwing. Ook in ons land is een Evangeli sche Alliantie actief. De Zuidafrikaanse Evangeli sche Alliantie werd in 1970 opgericht. Volgens haar is de overheid geroepen tot goed doen en rechtvaardig rege ren. De wetgeving moet ge baseerd zijn op de menselijke waarden van iedere persoon, zo wordt gezegd. Er bestaan op de lange termijn zeer goede perspectieven voor een goede verstandhouding met de katholieke kerk in mijn land. Dat verklaarde de vice-president van Nicaragua, Sergio Ramirez Mercado, gisteren in een vraaggesprek met radio Managua. Ramirez werd vorige week door paus Johannes Paulus II in audiëntie ontvaAgen. Ramirez verklaarde zondag tegenover radio Vaticaan dat hij de paus namens de Nicara guaanse regering heeft gegarandeerd dat zij respect voor de godsdienstvrijheid en garanties voor de kerk in de grondwet wil verankeren. Voor radio Managua zei de vice-president dat hij de paus ook het een en ander heeft verteld over de pogingen die de Nicaraguaanse regering onderneemt om voor stabiliteit te zorgen in de situatie in Centraal-Amerika. De vredesinitiatieven van de Contadora-groep kwamen daarbij uitgebreid ter sprake, aldus Ramirez. De vice-president heeft de paus ook geïnformeerd over de „enorme menselijke en materiële offers, die de agressie van de Verenigde Staten aan Nicaragua kost". Op „zeer construc tieve en uitvoerige wijze" zijn verder de betrekkingen tussen de rooms-katholieke hiërarchie en de Nicaraguaanse regering besproken, aldus Ramirez. Volgens de vice-president is zijn regering erg geïnteresseerd in een dialoog met de Rooms-Ka- tholieke Kerk. In de Washington Post liet de Nicaraguaanse kardinaal Oban- do Y Bravo zich onlangs heel wat minder positief uit over de relatie'met het regime. Hij zei toen dat op dit ogenblik „de meest verschrikkelijke schending van de vrije meningsuiting in de geschiedenis van ons land plaatsvindt" en dat de RK Kerk in zijn land door de Sandinisten wordt vervolgd. Deken Straathof benoemingen adviseur van bisschop Bar ari 1987) benoemingenadvi seur worden van bisschop. R. Bar van Rotterdam. De heer Straathof (49) volgt drs. S.H.J. van der Meer op, die sinds 1976 benoemingenadvi seur is. Drs. Van der Meer heeft om beëindiging van het werk in deze functie ge vraagd, aangezien hij binnen kort 65 jaar wordt. Over de vacature en de voorgenomen benoeming heeft de bisschop overleg gepleegd met de staf van het bisdom en de Pries terraad. De functie van be noemingenadviseur in het bisdom is zeer belangrijk. Deze adviseert de bisschop bij de bezetting van de paro chies en andere plaatsen van zielzorg en onderhoudt der halve een intensief contact met de beschikbare priesters, diakens en andere personen, die voor een benoeming in aanmerking komen. In zijn mededeling hierover aan de pastoraal werkenden schrijft mgr. Bar dat hij de heer Van der Meer veel dank verschul digd is wegens zijn zeer grote verdiensten op dit terrein. De toelating van vrouwen tot het priesterambt kan leiden tot een scheuring in de Ang licaanse kerk en tot een for mele breuk tussen kerk en staat. Dat staat in een rapport dat een commissie van twaalf personen op verzoek van de Anglicaanse synode heeft op gesteld. De synode bespreekt het rapport begin juli. De Anglicaanse synode be sloot in 1984 de weg voor de toelating van vrouwen tot het priesterambt vrij te ma ken. Bisschop Graham Leo nard van Londen en honderd andere geestelijken hebben gedreigd uit de Anglicaanse kerk te stappen en een eigen kerk te stichten als vrouwen in de anglicaanse kerk pries ter kunnen worden. De Ang licaanse kerk is de moeder kerk van de Anglicaanse ge meenschap die ongeveer 65 miljoen leden telt. In de Ang licaanse kerken van de Vere nigde Staten, Canada, N ieuw-Zeeland, Hongkong, Oeganda en Kenya worden vrouwen reeds tot het pries terambt toegelaten. Volgens het rapport kan het verzet tegen vrouwelijke priesters zowel van de man nelijke geestelijken als van parochies komen. Aan de be zwaren van parochies kan te gemoet worden gekomen door hun het recht te geven geen vrouwelijke priesters aan te stellen. De problemen met geestelijken die zich te gen de toelating van vrou wen tot het priesterambt ver zetten, zijn volgens de com missie wellicht moeilijker op losbaar, omdat zij uiteindelijk gedwongen zouden kunnen zijn het gezag van de bis schoppen die vrouwen pries ter wijden, te verwerpen. „Het is moeilijk in te zien hoe iemand die de handelin gen van een bisschop afwijst, „in gemeenschap" met hem kan zijn", aldus het rapport. De commissie erkent dat de problemen kunnen leiden tot een aparte kerk die uitgaat van de Anglicaanse traditie. Zo'n kerkscheuring zou inge wikkelde onderhandelingen tot gevolg hebben over de verdeling van de kerkelijke goederen en daardoor kun nen leiden tot een scheiding van kerk en staat, wat bete kent dat de koning niet lan ger hoofd van de anglicaanse kerk is. Maar de commissie sluit niet uit dat een van bei de kerken dan zal verder gaan als de Anglicaanse kerk met de koning aan het hoofd. 0,5 liter melk, 25 g rijst, 15 g custard, gele vla, 2,5 dl rijstepap). Tartaartje met sla en spek-rösti vanille-rijstevla Voor twee: 2 tartaartjes, 20 g margarine, zout, peper: sla of ijsbergsla, 1 lepel mayonaise, 1 lepel yoghurt, 1 le pel azijn, tomatenpuree of -ketchup, zout, peper, suiker, 1 tomaat, bieslook: 0,5 tot 1 kg aardappelen, ui, 50 g dunne plakjes ontbijt spek, zout, peper, 2 a 4 lepels olie: Bak de tartaartjes in vier minuten bruin, leg ze op een warm bord en strooi er zout en peper over. Bak dit vlees niet lan ger, het wordt dan te gaar en droog. Pluk kropsla in stukjes of snijd ijsbergsla in repen. Was de groente vlot, laat haar alleen een kwartiertje in koud water staan als er gedierte in zit. Meng een sausje van mayonaise, yoghurt, azijn, tomatenpuree of -ketchup, zout, peper en sui ker. Schep er de sla kort voor het gebruik luchtig door. Leg er plakjes tomaat op en strooi daar fijngeknipte bieslook, zout en peper over. g suiker (2,5 dl Kook de geschilde aardappelen in tien minuten half gaar en laat ze afkoelen. Rasp de aardappelen grof en meng ze met fijngesneden ui, in stukjes geknipt spek, zout en peper. Druk de aardappelmassa gelijkmatig in een koekepan met warme olie. Bak de rösti langzaam bruin, keer de aardappelkoek (met behulp van een deksel) en bak de tweede kant vlug bruin. Reken een totale baktijd van twintig minuten. Breng de helft van de melk aan de kook, strooi er al roeren de de gewassen rijst in en laat het mengsel een half uur zacht koken. Kook dan nog een minuut een papje van custard, sui ker en iets koude melk mee, voeg van het vuur de rest kou de melk toe en laat de vla koud worden. JEANNE DEZE week bespreken de onderhandelaars van VV1 CDA met informateur De Koning onder meer de kw| van het onderwijsparagraaf in het regeerakkoord. Da sprek zal niet gemakkelijk worden. Want ook hier is het trale thema: bezuiniging. De grote vraag is natuurlijl® welke „kwaden" zal worden gekozen: bezuinigen op de rissen van onderwijsgevenden of de groepen leerlingeqn onderwijsgevende groter maken, zodat er minder leerknd ten nodig zijn. Het is volstrekt duidelijk dat er bij deze k11 inderdaad sprake is van twee „kwaden". In het onderwijs is net een nieuw salarisstelsel van ki geworden, de zogeheten HOS-regeling. Die is tot stand g men na moeizame onderhandelingen en na een pei waarin onderwijsgevenden steeds extra moesten inlevj Scholen zien nu al leerkrachten vertrekken naar bedrijfsleven; daar is meer te verdienen. En die ontwi ling wordt ook merkbaar in de kwantiteit en kwaliteit aanmeldingen op de onderwijs-opleidingsscholen. De gic grootte, dus hoeveel leerlingen er in één klas mogen zitte voor diverse onderwijssoorten ook al een groot probl Denk maar aan de forse kritiek die naar voren kwam u enquête van de Katholieke Onderwijs Vereniging (KO de (on)mogelijkheden voor veel basisscholen goed ondei te geven. Behalve de „hobbel" van de bezuiniging, geldt er het voortgezet onderwijs nog een specifiek probleem. D de steeds maar uitgestelde keuze van de structuur voor onderwijs. Onderwijsminister Van Kemenade kwam in ren zeventig met zijn middenschoolideeën en sindsdien ven er plannen komen en werden talloze discussies geve maar besluiten werden niet genomen. Zelfs politici erken dat de afgelopen vier jaren voor het voortgezet onderwijs leidsmatig verloren jaren zijn geweest. En nog steeds geen duidelijkheid over de toekomst van het voortgezet derwijs in ons land. Ook het onderwijs zelf is trouwens deeld over de gewenste toekomstige structuren; daar<T| wordt het politici niet gemakkelijker gemaakt (of: juist Onderwijsmensen ervaren aan den lijve hoe slecht he Weten dat er grote veranderingen komen, maar er geen van hebben wanneer en hoe. Midden in deze onzekerl werden de mensen in het onderwijs de afgelopen jaren st y geconfronteerd met „kleine" maatregelen, bijvoorbeeld waardoor een leraar plotseling les moet geven in een waarvoor hij ooit eens een bevoegdheid haalde, zonder in jaren les in te hebben gegeven. De komende tijd zal duidelijk worden of het nieuwe net de politieke moed zal hebben met wérkelijk onderwij leid te komen of dat bezuinigingsbeleid (opnieuw) afbi betekent van kwaliteit, motivatie en gezondheid. Het hopen dat het eerste het geval is. In het belang van alle trokkenen: onderwijsgevenden en leerlingen. LDat zoeken we even op. B In de 'Uit'bijlage natuurlijk! I Zomers DE BILT (KNMI) In de ko- mende dagen is er alleen maar zomers weer te verwachten. Het is droog, zonnig en warm met middagtemperaturen van 23 tot 28 graden. De wind waait hoofdzakelijk uit de oosthoek. Deze oostelijke stroming wordt in stand gehouden door een uitgebreid hogedrukgebied bo ven Scandinavië en de Noord zee en een lagedrukzone bo ven Frankrijk. Het ziet er naar uit dat het hogedrukge bied de onweersstoringen in Frankrijk zal beletten naar het hoorden te trekken en het weer in ons land te beïnvloe den. Tot en met het weekeinde verandert er in deze toestand weinig. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië, Denemar ken: Droog en zonnig. Middag- temperatuur tussen 18 en 23 graden. Groot-Brittannië, Ierland: In Cornwall, Wales en zuid-Ier- land eerst mogelijk wat regen. Overigens droog en zonnige perioden. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 26 graden in het zuidoos ten. Benelux, Duitsland, Alpenge bied: Droog en zonnig. Mid dagtemperatuur tussen 24 en 30 graden. Frankrijk: Zonnige perioden maar ook een lokale regen- of onweersbui. Middagtempera tuur van 22 graden aan de|] naalkust tot rond 30 midden en zuidoosten. Spanje, Portugal: Zonnig, 1 de golf van Biskaje kans| een regen- of onweers ■Middagtemperatuur tuss en 34 graden, maar langi westkust van Portugal en|' noordkust van Spanje streeks 20 graden. Italië, Joegoslavische i Droog en zonnig. Middagl. peratuur tussen 25 en 30 j Frankfort l.b.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2