Bereikbaarheid hèt probleem voor Noordwijks naakstrand Omwonenden in geweer tegen autospuiteri j ^DEN OMGEVING QaidMQowvatd Per trein van Scheveningen naar Katwijk „JE KAN NAAKTLIGGERS NIET VIJF KILOMETER LATEN LOPEN" antal cursisten JOIN fors gestegen entoonstelling staatsman I.W.F.Treub( 1858-1931) BURGERLIJKE STAND Zoekactie naar surfer gestaakt Nieuwe lantaarnpalen Valkenburgse Ringweg Hazerswoudse kroongetuige bluffer en verklikker" WOENSDAG 25 JUNI 1986PAGINA 15 tOOM DOODT [CANTIEHULP '.BURG Een 17-jarige vakan- op oen kwekerij in Kijnsburg Jrmiddag geëlektrokuteerd na- I bij het maaien het snoer van jaimachine had doorgsneden igen was op slag dood. Volgens {K>rdvoerder van de Rijkspolitie i elektrische maaimachines gen beveiligd te zijn. Het appa- aar het slachtoffer mee werkte, thter niet geïsoleerd. De politie I plan te bewerkstelligen dat [naaimachines door de impor- it de handel worden genomen. Lenteflora kan meer inzenders gebruiken LISSE - Het bestuur van de huisbroei- en bloemen tentoonstelling Lenteflora heeft nog ruimte voor pro fessionele broeiers. Er is met name plaats voor in zendingen hyacinthen, maar uiteraard ook tulpen en narcissen. De nieuwe Lenteflora is gepland van 20 tot en met 23 februari volgend jaar. Potentiële inzenders uit de genoemde vrije (beroeps-)groep kun nen voor nadere inlichtin gen onder meer terecht bij ae heer B. v.d. Aart, tele foon 02521-16218. Man rijdt tegen trein ALPHEN AAN DEN RIJN Een 66- jarige inwoner van Boskoop is gister middag zwaar gerond geraakt nadat hij met zijn brommer tegen een trein was gebotst. De man reed op de parallelweg van de Boskoopseweg. De spoorweg overgang op de parallelweg is, in tegen stelling tot de overgang op de Boskoop seweg (een provinciale weg) niet uitge rust met spoorbomen. Wel met lichten en bellen, maar die werden door de Bos koper, die in gedachten was verzonken, niet opgemerkt. Hij raakte met zijn bromfiets de kop van de trein. Het slachtoffer is met een gebroken been en inwendig letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Brandweer vergeet vuurtje te blussen ZEVENHOVEN Omdat de brandweer vergeten was bij een oefening de vlammen goed te doven, is gisterochtend brand uitgebroken in een voormalige garage aan de Aardamseweg. De oefening had de avond daarvoor plaats gehad, enkele uren daarna laaide het vuur weer op. Gis terochtend deed de brandweer haar werk wel goed en was het vuurtje na een uur blussen gedoofd. De garage staat op de nominatie om gesloopt te wor den. Tot die tijd wordt hij ge bruikt als oefenproject. PLAN VAN ONDERNEMERS: KATWIJK/SCHEVENINGEN Enkele Scheveningse onder- nemers hebben een plan gelan ceerd voor een strandtrein van Scheveningen naar Katwijk. Het gaat om wagons met nor male banden; er wordt dus geen complete spoorlijn dwars door de duinen of zoiets aange legd. TNO heeft bij de experi menten geholpen, want er wa ren nogal wat technische pro blemen te overwinnen. Het te- ritje moet komend najaar voor het eerst gaan rijden. Het is de bedoeling dat de passagiers worden vervoerd in drie wagons (ook toegankelijk voor rolstoelge bruikers) die worden getrokken door een geheel in stijl omgebouwde vorkheftruck. Per wagon kunnen tijdens de drie kwartier durende rit veertig gasten genieten van het uit zicht en de uitgebreide informatie over verschillende bezienswaardig heden die wordt gegeven tijdens de reis. Er is bovendien gezorgd voor een opstapplaats bij de Wassenaarse Slag. Duinrell heeft al te kennen ge geven dat ze passagiers met hun treintje van het attractiepark naar de opstapplaats willen vervoeren. Wie een ritje met deze strandtrein wil maken moet 10 gulden voor een enkele reis neertellen en 15 gulden voor een retourtje. Maar voor dat be drag heeft men wel een voor Neder land uniek treinreisje. euwe raadzaal IRDWIJK - De gemeen- ld van Noordwijk verga- gisteravond voor het na bijna honderd jaar op >ndere plek: in de koepol- van de nieuwbouw. Dat i een bijzonder sfeervolle ite. maar niet zonder ge en. Smaakvol is de in- iing, het meubilair en de •ecte verlichting. De ge- linstallatie is aanmerke- beter dan die in de oude zaal. De microfoons wor- met een cliD bevestigd stropdas of blouse, maar en niet automatisch in t. Moeten derhalve ook gebruik uitgeschakeld jen om te voorkomen, dat ■aad zich te veelstemmig horen. Door de opstelling de zetels in de raadzaal is cheiding tussen het colle- |n de raadsleden kleiner Drden. De persvertegen- rdigers komen er bekaaid Disteravond was door de fctaande zon het college en deel van de raadsleden te zien. Aan de perstafel limte voor twee iournalis- terwijl er doorgaans rdere verschijnen. NOORDWIJK Het grootste probleem voor een naaktstrand in Noordwijk is de bereik baarheid. Je kan immers naaktliggers geen vijf ki lometer of meer laten lo pen. Dat zei burgmeeester mr. J.M. Bonnike gister avond tijdens de raads vergadering op de sugges tie om een stukje naakt strand te realiseren bij de gemeentegrens met Kat wijk. Het onderwerp kwam ter sprake bij de bespreking van fiet jaar verslag 1985 van de poli tie. Voor de eerste maal werd dit stuk in een openbare vergadering van de raad besproken. Schelvis (PPR) en mevrouw Cassee (Noordw. Belang) sne den het onderwerp van de naaktrecreatie aan en ver zochten om het aanwijzing van een deel van het strand voor naaktrecreatie. Mevrouw Voorham (PvdA) kwam met een, in haar ogen, simpele op lossing. Wijs bij de grens van Katwijk en Noordwijk een naaktstrand aan, dan zijn in één keer beide gemeenten van het probleem af. Me vrouw Cassee (Noordw. Bel.) daarentegen vond zo'n strook van vijftig meter eigenlijk maar niks. In zijn beantwoording ging mr. Bonnike uitgebreid in op deze problematiek. Volgens de nieuwe wetgeving dient elke gemeente een gebied voor naaktrecreatie aan te wijzen. Doet men dit niet, dan zal het openbaar ministerie niet tot vervolging overgaan van degenen, die in strijd met de politieverordening zich el ders naakt op het strand op houden, legde de burgemees ter uit. Naar zijn mening zou het aanwijzen van een naakt strand bij de gemeentegrens met Kawijk niet helpen. Deze gemeente wil in het geheel geen naaktstrand, deelde de burgemeester mede. Hij voer de verder aan, dat men de. naaktliggers geen vijf of nog meer kilometers kon laten lo pen.. „Als de raad zegt links is het strand voor de naakten en rechts voor de gekleden, dan is het mij best", aldus mr. Bonnike, maar dat strand dient dan wel redelijk bereik baar te zijn. Anders is het ten opzichte van de naaktrecrean- ten niet eerlijk en rechtvaar dig. Schelvis (PPR) sputterde nog wat tegen en zei dat een naaktstrand niet persé bij de gemeentegrens behoeft te lig gen. De rest van de raad deed er het zwijgen toe. jiii Zangeres Jill Fontana treedt vrijdag op in bar-dancing Blues Brothers aan het Hen ri Dunantplein in Hillegom. Jill zingt voornamelijk Top 40-werk. Blues Brothers gaat om 21.00 uur open. Ruby Chain De band Ruby Chain treedt vrijdag op in jongerencen trum Magnifiosi aan de Ruishornlaan in Lisse. Ruby Chain speelt strakke melo dieuze gitaarmuziek en heeft onlangs een LP uitgebracht. Als voorprogramma treedt de band The Nightblooms op. Magnifiosi gaat om 9 uur open, de toegang bedraagt vier gulden voor niet-leden en 2,50 voor leden. Bike-Aid Leerlingen van de Christe lijke Mavo aan de Muzen- laan in Leiderdorp hebben 4000 gulden bij elkaar ge fietst voor India. Ongeveer 200 leerlingen hebben 50 ki lometer gefietst, waarbij sponsors waren gezocht voor bepaald bedrag per kilome ter. Het geld gaat naar een kindertehuis in Hyderabad in India, waar de Neder landse geestelijke Theo Raaymakers zich heeft ont fermd over voor 125 voor malige straatkinderen. Promotie De drum- en showband Dice Musica '83 uit Ter Aar is ge promoveerd naar een hogere afdeling. De muziekvereni ging behaalde onlangs de eerste prijs op een festival van de koninklijke federatie in Ameide. De jury aldaar sprak van beschaafd spel, een goed tempo en een goe de klankbalans, met verder een goede marsorde. IRDWIJK Het aan- hiensen dat bij de ting JOIN een cursus is het afgelopen jaar toegenomen. Het _dwijkse sociaal-cultu- centrum bood van imber 1985 tot en met 1986 onderdak aan nensen die een cursus m. Het jaar daarvoor m dat er 325. Het cur- Inbod steeg van 19 29. Dat staat in het .jplan voor 1987 dat I heeft gepresenteerd. fgelopën jaar stond voor- het teken van de verbou- jvan het nieuwe onderko- bp de hoek van de Wete- ade en de Zeestraat. Door problemen met de financiering kon de podiumzaal nog niet in gebruik worden genomen. De nieuwe ruimte bleek overigens al te krap. Er moesten lokalen gehuurd worden in 't Klaver tje. Van 't Klavertje werd vooral gebruik gemaakt door de werkgroep Volwassenen Krea- tief van JOIN. De werkgro'ep bood in totaal 35 cursussen aan. Zes daarvan werden ge schrapt wegens gebrek aan be langstelling. Eén van die zes cursussen was „Speels omgaan met huishoudgeld", waarvoor zich slechts één gegadigde zich meldde. „Huishoudgeld blijkt nog steeds een gevoelig onder werp te zijn", zo concludeert de werkgroep in de terugblik op het afgelopen cursusjaar Overigens .meent de werk groep te bespeuren dat het cursusgeld voor veel volwasse nen in Noordwijk een drempel is om zich in te schrijven. Ook kampt de werkgroep met het probleem dat er zich weinig vrijwilligers aandienen om mee te helpen bij de cursussen. Gegadigden hebben vaak geen zin in het vele schoonmaak werk. Ook de werkgroep Jeugd blijkt steeds meer in trek. We kelijks doen er zo'n 130 tot 150 kinderen tussen de 6 en 15 jaar mee aan de activiteiten die JOIN organiseert, zoals disco avonden en sport- en spelmid- dagen. De werkgroep Jonge ren kampte mede door een ge brek aan vrijwilligers met wat problemen. Ook het feil dat de podiumzaal nog niet klaar was speelde daarin mee. In het kó mend jaar hoopt men die pro blemen te overwinnen. De werkgroep wil twee soorten disco-avonden voor de jeugd bóven de 16 jaar organiseren: eentje met „harde-compleet- uit-je-bol-muziek" op zaterdag en eentje met „minder-harde- half-uit-je-bol-muziek" op vrijdag. Dat is volgens de werkgroep noodzakelijk, om dat er zich duidelijk twee groepen jongeren hebben ge vormd die elkaar slecht ver dragen. Ook de werkgroep WAO/AAW mag zich volgens het werkplan verheugen in een toenemende belangstel ling. Voor het komend jaar staan er activiteiten als vissen en klaveijassen op het pro gramma. Ook wil men weer door informatieve bijeenkom sten mensen zonder werk voorlichting geven over hun positie. Die bijeenkomsten werden in het afgelopen jaar door zo'n dertig mensen be zocht. )RSCHOTEN In Ambachtshuis wordt lagmiddag de tentpon- ing „M. W. F. Treub 8-1931)" geopend, fe tentoonstelling is lorgd door studenten de Reinwardt Acade- uit Leiden die uit de itenschap van de tsman Treub een his- sche en een kunstzin- tentoonstelling heb- weten te maken. Om- de mannelijke lijn van üb is uitgestorven, ?g de gemeente Voor aten uit die nalaten- ip tal van bijzondere herinneringen van een van de meest bekende Voorschotenaren. Marie Willem Frederik was de jongste van de drie wonder kinderen van burgemeester J. P. Treub (1818-1887). Jacobus Treub werd in Voorschoten geboren en kreeg de kans om verder te leren. Hij kreeg een baantje op het kasteel Duiven voorde. De kasteelheer Nico- laas Steengracht, vader van de meer bekende mr. H.A. Steen gracht, had een stevige vinger in het bestuur van de gemeen te Voorschoten en zo werd op 23-jarige leeftijd J.P. Treub benoemd tot burgemeester.. Hij bleef dit 46 jaar. Om.de band met de kasteelheer nog inniger te maken, huwde hij met de gouvernante van het kasteel Marie Louise Cornaz, een franstalige Zwitserse. Uit dit huwelijk werden drie zonen geboren die alle drie interna tionaal beroemd en bekend werden. De oudste zoon dr. Melchior was botanicus, de tweede zoon dr. Hector was gynaecoloog en is de grondleg ger van de moderne verlos kunde, de derde zoon mr. Ma rie Willem was sociaal eco noom, staatsman, diverse ke ren minister en grondlegger van de liberale politiek. In de Dorpskerk van Voorschoten werd in 1958 plechtig de hon derdste geboortedag herdacht door o.a. dr. W. Drees en prof. P. J. Oud in aanwezigheid van volledig afspeelde buiten Voorschoten, heeft hij altijd een opmerkelijke binding met zijn geboortedorp gehouden en dat heeft geleid tot het afstaan van tal van herinneringen en voorwerpen van de familie Treub aan het gemeentebe stuur van Voorschoten. De tentoonstelling is gratis toegankelijk, elke dag van 13 tot 17 uur in het Ambachtshuis op de Voorstraat. fcN Ondertrouwd: J. M. van en M. A. M. Boons, K. Basiak E. Piékarska, P. J. M. Dijkmans Starre, A. J Schreuder en I. tossum. F. J. Segaar en J. Lou- S. D. U. Hemradj en P. G. C. jn Steijn, L. Oostveen en J. M. aar, M. Kluts en A. J. M. Nie- J. M. E. Algra en C. M. Togni- Lasander en C. E. de Wit, F. iers en A. M. H. Rietema. ren: Daniëlle d.v. W. C. Ligt- jn M. J. de Bruijn, Virendre Ar- z.v. c. Bhikhie en S.C. Hard- hg, Laila Maria d.v. H. van Dijk Piket, Georgina Nathalie d.v. S en P. M. Orsini, Jurre Quirijn J. Q Kouwenhoven en W. C. 'j Danielle Manuela d.v. J. de (n B. A. M. Vroegrijk, Niels z.v. C de Koning en A. M Mollers, Theodoor z.v. A van Rooijen Hoek, Eveline Anna Cornelia d.v. P. A. M. Warmerdam en M. J. Bergman. Linda d.v. T. er Meij en E. E. J. Binnendijk, ne Marlies Henriette d.v. B. J. Boheemen en M. van der >t, Jeroen Jozef Boudewijn z.v. I W. Molenkamp en C. B. M. rs, Lucien Gilbert z.v. G. Klein M. Lardé. Barbara Belinda d.v. 1. van Eeden en E. B. M. Dui- orde, Richard Willem z.v. B. J, Ier Ark en W. Horsselenberg, rd Jurrinus z.v. R. Sloots en H. n Heuvelen, Khadija, d.v. M. li en M. Al Hammuti, Leendert, "'Durieux en H. Ammeraal, Ra- V. A. Asia en Y. Salhi. Vincent jan z.v. J. E. Solleveld en R. nann. Sander Christopher z.v. i T. J. van den Tol, Me- Rem- melzwaal, Laurens Jan Marco z.v. M. J. Baks en J. K. Boerema, Minke Pe- tronella Margaretha d.v J. Hoekman ten P. A. M. Leemans, Johannes Cor- nelis z.v. J. C. J. Meijer en C. M. Staal, Catharina Maria d.v. J. C. J. Meijer en C. M. Staal, Johannes Pau- lus z.v; T. Lamers en J. van Rossum, Bo Jan z.v. M. H. M Noordman en J. Q. van der Harst, Maaike d.v. A. A. van Essen en L. A. Borstlap, Ghariba d.v B. Seddouki en F. Moussaten, Ri- cardo Henricus Cornelius z.v. J. J. Hereur, Gert-Jan z.v. J. van der Oever en N. Zwaan, Willem Harma- nus z.v. G. H. H. van der Plas en J. P. Beltman, Antonius Josephus z.v. A. J. van Wperen en M. G. J. van Cleef. Johanna d.v. J. van der Plas en L. van der Plas, Jacob Willem z.v. G. J. de Vos en G. L. Meeuwisse, Margriet d.v. M. W. P. van Dam en G. I. de Later. Overleden: J. Schoneveld, geb. 3-6- 1939, man, D. Noort, geb. 21-4-1917, man, S. C T Pennings, geb. 2-10- 1970, vrl., W. M. Katz. geb. 1-11-1950, vrL, T. B. van Egmond, geb. 30-11- 1907, man. S. C. Kriek, geb. 21-11- 1897, vrl., geh. gew. met P. Hakken berg. I. van Diepen, geb. 30-9-1985, vrl., R. J. Bouricius, geb. 26-7-1919, man, M. Bon, geb. 7-1-1893, vrl., geh. gew. met A. C. van Dorp, H. G. Hoogenkamp, geb. 28-7-1922, man, M. K. Rooimans, geb. 3-12-1937, vrl., geh. gew. met T. C. Vermeulen, IJ. Schinning, geb. 21-7-1910, man, C. Ramak, geb. 20-2-1912, vrl., M. van Winkel, geb. 23-12-1908. man, M. Vermond, geb, 2-6-1986, vrl., A.On- vlee, geb. 3-6-1907, vrl. geh. gew. met J. J. Pommer, J. C. H. van Straalen, geb. 6-1-1906, vrl., geh. gew. met J. A. Schumacher, J. G. Vink, geb. 7-7- 1914, man, C. P. Copper, geb. 24-9- 1913, man, D. P. Kuijvenhoven, geb. NOORDWIJKERHOUT/LEI- DEN De politie heeft de zoekactie op het Oosterduinse- meer bij Noord wijkerhout naar de 16-jarige C.E. Ver- brugge uit Leiden gestaakt. De jongen wordt sinds zaterdag middag vermist, nadat hij was gaan surfen. De politie zal nog wel dagelijks gaan kijken bij het meer en ook de lucht vaartdienst van de Rijkspolitie zal af en toe een vlucht boven het meer houden. Duikers van de Leidse brandweer blijven op vrijwillige basis zoeken. 25-2-1903, man, C. Piket, geb. 28-6- 1904, vrl., geh. gew. metxJ. van Zon neveld, M. W. Bikker, geb. 3-8-1939, vrl.. echtgen. van B. C. de Gelder, J. H. vermeent, geb. 5-10-1928, man, H. Thoma, geb. 19-10-1896, man, J. de Tombe, geb. 28-12-1923, man. J. M. Huijbers, geb. 12-1-1927, man, J. J. Zondag, geb. 14-7-1909, man, G. Ol den, geb. 28-12-1914, man, C. J, van der Voet, geb. 5-5-1915, man. Gehuwd: M. T. C. Hoedt en A. van der Schaar, H. M. van der Heide en A. S. Anemaet, G. J. de Bloois en N. C. Allebes, F. J. M. Zoutendijk en B. J. Bakker, H. E. J. Berckenkamp en K. B. van Hemert, F. A. Robbers en E. W. M. Annard, C. E. Flaman en S. van der Maat, J. F. Olivier en J. van Leeuwen, W. J. Dijk en J. C. H. van der Heijden, P. H, Otto en M. P. Hor nes, H. de Vos en I. J. Burgerhout, M. Knol en J. M. Langeveld, W. J. Moe- nen en D. M. D. van den Berghe. ZOETERWOUDE - Gehuwd: Karei Pieter Knook en Ria Jongkind; Peter Gerard Wim Smulders en Elisabeth Anna Groenhuijsen; Peter Roeland Middelkoop en Rhei Fen Khouw. Overleden: Maria Margaretha de Vos; Annie IJzendoorn-Schmidt; Pe- tronella Anna Maria Kokkelink-Hor- Gewonde bij aanrijding ZEVENHOVEN Een 64-ja- rige vrouw uit Amsterdam is gistermiddag rond kwart voor een gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Provinciale Weg met de Stationsweg. De vrouw kreeg geen voorrang van een Zeven- hovense automobilist, die uit de richting Zevenhoven kwam. De vrouw is met drie gebroken ribben opgenomen in ziekenhuis Rijnoord. Beide auto's zijn totaal vernield. GRATIS ELKE WOENSDAG DE. BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG/RIJNS BURG Herrie, stank en stof. Dat ;ijn dé klachten van bewoners van de Tramstraat, de Heeren- weg en de Oude Vlietweg in Rijnsburg. Zij klagen over de overlast die het autospuitbedrijf W.L. van der Gugten op de hoek van de Tramstraat en de Oude Vlietweg veroor zaakt. Gisteren maakten enkelen hun bezwaren kenbaar bij de Raad van State, waar ze staatsraad G. Veringa verzochten om het verlenen van een nieuwe hinderwetvergun ning door de gemeente te gen te houden. „Vroeger was het een schil dersbedrijf. Nu is het een in dustrieel bedrijS. met uitstoot van milieuverontreinigende stoffen. De school die vlak in de buurt staat, moet vaak de ramen sluiten", aldus N. van Polanen, één van de omwo nenden die last heeft van de autospuiterij. Volgens hem heeft het bedrijf wel een aan tal voorzieningen getroffen, maar kampt de buurt met stank- en geluidsoverlast. „Er wordt vaak met open deu ren gespoten. Het bedrijf heeft al vaker de politie op bezoek gehad, die dan zei dat Van der Gugten zich aan de voorschrif ten moet hpuden", aldus Van Polanen. Een compressor en een hard spelende radio zou den de nodige geluidsoverlast met zich meebrengen. Volgens een ambtenaar van de gemeente wordt er regelmatig gecontroleerd of het bedrijf zich houdt aan de eisen die in de hinderwetvergunning staan. Het bedrijf heeft al een dergelijke vergunning, maar moest onlangs een nieuwe aanvragen omdat er een ver bouwing was geweest, waar door er een extra hal en een personeelskantine waren bij gekomen. Hij bestreed dat het bedrijf, dat daar al vele tien-, tallen jaren zit, de hand zou lichten met de voorwaarden in de hinderwetvergunning. VALKENBURG Langs de Ringweg in Valken burg komen steviger lan taarnpalen. 'De huidige lichtmasten blijken niet bestand tegen vandalisme en vallen daardoor gere geld uit. De gemeenteraad van Valkenburg stelde gisteravond ruim 8000 gulden beschikbaar voor nieuwe stalen lantaarnpa len. De voorgenomen opknapbeurt voor de Voórschoterweg wordt nog een jaar uitgesteld. B en W vonden dat dat uitstel door de staat van het wegdek wel kon. Dit jaar zullen alleen en kele slechte plekken worden behandeld. Ook zullen enkele verzakkingen, in de Katwij- kerweg worden verholpen. Ook besloot de raad om 12 nieuwe parkeerplaatsen naast de Gereformeerde Kerk te la ten aanleggen, omdat 't Boon rak met parkeerproblemen kampt. Daartoe wordt een grondruil gepleegd met de Ge reformeerde Kerk. De ge meente krijgt een stuk grond in de zijtuin van de kerk, ter wijl het kerkbestuur daar een gedeelte grond voor het kerk gebouw en de pastorie voor te rugkrijgt, dat al door de kerk werd gehuurd. Ter afscheiding wordt er een muurtje ge bouwd. Burgemeester C. Sinke deelde voorts mee dat de aansluiting van de S4 op Voorschoterweg wat zal afwijken van de oor spronkelijke plannen. De wij zigingen, die B en W werden meegedeeld door de provincie, zijn niet alleen gustinger voor het doorgaand verkeer, maar ool$ voor tuinders. De kassen en het grondbezit zullen min der te lijden hebben. VERDACHTE DRUGSMOKKELAAR VOOR RECHTBANK; HAZERSWOUDE/DEN HAAG Tegen de 51-ja- rige Gijs van Dam uit Am sterdam is gisteren vijftien maanden gevangenisstraf geëist wegens zijn aandeel in een onvangrijke hasj- smokkel. De Haagse officier van justitie, mevrouw mr. M. Renckens, noemde de verdachte de „re gisseur op de achtergrond" van een serie drugstransporten vanuit Spanje naar .Nederland, waarvan de laatste in januari nabij Rick's restaurant in de Haarlemmermeer werd onder schept. In totaal zou het gaan om de smokkel van circa dui zend kilo hasjies. Andermaal was in de strafzaak tegen de Amsterdammer vader van de in oktober vorig jaar ont voerde Gijs van Dam jr. een opvallende rol weggelegd voor een 39-jarige kroongetuige uit Hazerswoude. Deze voormali ge directeur van een trans portbedrijf werd afwisselend door Van Dams advocaat, mr. P. Doedens, afgeschilderd als een „verklikker" en een „bluf fer". Mr. Doedens: „Deze man is zo link als een rode deur. Hij be lazert de kluit als het maar geld oplevert. Het is een dom me bluffer, die af en toe wat kranten leest, daaruit zijn in formatie haalt en dan hoopt dat hij bij de politie met opge klopte verhalen over allerlei duistere zaakjes en het scher men met grote namen tipgeld in de wacht kan slepen". De Hazerswoudenaar vond Van Dam een interessante partner en zocht onmiddellijk contact met hem nadat hij hem op de televisie had gezien naar aan leiding van de ontvoering van diens zoon. De Hazerswoudenaar is inmid dels zelf tot vijftien maanden cel veroordeeld, omdat hij de transporten vanuit Spanje had geregeld. Hij liet hiervoor zijn eigen chauffeurs, die van niets bewust waren, opdraaien. Na dat hij al drie ton van Van Dam had ontvangen, althans dat beweert hij, schakelde hij ook nog de politie in. Hij hoop te met twee miljoen extra aan tipgeld zijn zaak van de onder gang te kunnen redden. Zo had de Hazerswoudenaar de Amsterdamse politie eind vorig jaar in ruil voor dat be drag een gouden tip over een grote hasjsmokkelaar beloofd. Z'n verhaal werd gisteren voor de rechtbank bevestigd door een rechercheur van de Amsterdamse gemeentepolitie. De politieman vertelde dat het hier informatie betrof over een vriend van Gijs van Dam, ene Stanley uit de hoofdstad, die zich openlijk uitgeeft voor de grootste hasjkoning van Amsterdam. De link tussen Stanley en Gijs van Dam werd meteen door de hoofdstedelijke recherche ge legd,- maar er werd verder niets gedaan met de informa tie. Dit omdat het Openbaar Ministerie in Alkmaar de zaak al in onderzoek had. Via een ander spoor kwam de politie uiteindelijk toch weer bij de Amsterdammer uit. Advocaat Doedens probeerde gisteravond in zijn pleidooi aan te tonen dat de meeste be wijsmiddelen tegen zijn cliënt berusten op de tegenstrijdige verklaringen van de Hazers woudse kroongetuige en diens zogenaamde verklikkerswerk. Vonnis op 8 juli.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15