tidóaSowumt Lakenfeesten hebben te weinig karakter" STAD OMGEVING Celstraf geëist voor koffiedief Bezwaren tegen Marca-garage gehandhaafd De Leidse Courant is een krant met een eigen gezicht ondvaartboten niet blij 3iet „Hoog en droog" m [ROEPENDE IN DE WOESTIJN": y y GOKVERSLAVING OORZAAK DIEFSTAL EN OVERVAL woensdag 25 juni 1986 pagina 11 [EKER AANGEHOUDEN 'aai De politie heeft vannacht een 21-jarige man ■eest aangehouden, nadat hij uit een woning laardgracht video en stereo-apparatuur had ont- ^ie man werd aangetroffen in de woning van de van de slachtoffers. Hij zou een kennis van hw zijn. rvrouw was gisterochtend op het politiebureau im een diefstal uit haar woning te melden die in [van zondag op maandag had plaats gehad. De kon gemakkelijk plaats vinden, omdat dezelfde et slot van de voordeur was geforceerd door inden die bij afwezigheid van de vrouw televisie jijken. De inbraak zou hebben plaats gehad na- 'ivee vrienden de woning hadden verlaten. De jden persoon was een kennis van het tweetal en l sluit niet uit, dat hij iets met de eerste inbraak I heeft. Over het verband tussen beide inbraken, olitie nog in het duister. Leids Rood LEIDEN Delft heeft al eeuwenlang het we reldberoemde Delfts Blauw, maar Leiden kent binnenkort het Leids Rood-aardewerk. Morgen neemt wethouder J. Pe ters de eerste exempla ren van het „Leids Rood" in ontvangst. De eerste produkten zijn vier kleine wandborden met stadsgezichten. „Leids Rood" wordt met de hand geschilderd. De borden zijn voorlopig al leen bij de VVV te koop voor7,50 per stuk of de serie van vier voor 25. Valse aangifte van diefstal LEIDEN Een 26-jarige bewoner van een flat aan de Arendshorst is aangehouden, omdat hij een valse aangifte van diefstal heeft gedaan. De man verkeerde in geldnood en wilde op deze wijze het verzekerings geld opstrijken. Hij heeft inmiddels bekend. De man deed vannacht rond 1 uur aangifte van diefstal in zijn wo ning van video- en stereo-appara tuur. De waarde van de gestolen goe deren zou circa 15.000 gulden zijn. De inbrekers zouden binnengekomen zijn door de balkondeur te forceren. Tijdens het onderzoek kreeg de poli tie argwaan omdat de inbraak knul lig was uitgevoerd. Toen de man aan de tand werd gevoeld, gaf hij toe zelf voor inbreker gespeeld te hebben. ALPHEN AAN DEN RIJN- /DEN HAAG Om af te kic ken en om de 26-jarige man uit Alphen aan den Rijn een poos van de straat te houden, eiste de officier van justitie gister morgen bij de Haagse recht bank een gevangenisstraf van twee jaar. Uit een eerdere ver oordeling van de man stonden nog 12 maanden voorwaarde lijk, zodat dit bij elkaar een vrijheidsstraf van drie jaar zou betekenen. De Alphenaar, die al vele jaren verslaafd is aan de heroïne, had pakken koffie gestolen en was daarbij door de winkelier op heterdaad betrapt. De man zette het op een lopen en stal een auto die buiten stond. De winkelier sloeg daarop de ruit van de auto in en greep de jon gen vast, die weg reed en de winkelier met zich mee sleur de. De Alphenaar stond ook te recht voor een diefstal van een schoudertas en een eerdere po ging om koffie te stelen uit een zaak aan de Aarhof, waarbij hij een winkelbediende met een graveerpen bedreigde. Volgens een rapport van het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (CAD) zou deze instelling al sinds 1981 bezig zijn de man van de heroïne af te helpen, maar zonder resul taat. Ook zou hij niet naar af kickcentra willen, omdat geen van die centra aangepast zou den zijn aan de Islamitische cultuur. De man zei overigens al vier maanden niets meer te gebruiken. De officier van justitie, die naar de waslijst van delicten van de verdachte keek, zei dat de Alphenaar voortdurend met criminaliteit bezig was, maar dat er de laatste tijd steeds meer geweld bij te pas kwam. Hij constateerde dat eerdere hechtenissen geen nut gehad hadden en dat de motivatie om af te kicken ontbrak. DEN Gefrustreerd ij niet. En echt boos je hem ook niet noe- Maar er zijn ge in dingen die Dick jsink, eigenaar van Duke, een café aan Beestenmarkt, fcnkzinnig" vindt en hem verdrieten, ït kijk, vorig jaar ben de ondernemers i de Beestenmarkt rlei activiteiten geor- iseerd om de Leidse ienfeesten te onder men. En als dat niet i gebeurd, dan was er i die hele feesten niets ichtgekomen. „Het i vorig jaar een sof, \alve rond de Bees- markt", zegt hij. Het jr was slecht, dat wel. ir het programma nog slechter. „Net nu waren er carillon- eerten in de kerken, de stad stonden paal- Iftmen, op het Stad- «•^plein werd gemusi- fd en op zondag was kjeen markt en dat was b". X,eidse Lakenfeesten heb- r C „te weinig karakter", *«C|t Dick Wansink. Daarom en er allerlei activiteiten jnolen De Valk. „En ver- Cin de stad werd niets ge- L«mi, behalve als de organi- p iets deed, en dat was weinig". De geschiede- Jherhaalt zich. Want rond )jtfeeestenmarkt zijn dit jaar jr allerlei dingen te doen. KTli „verder in de stad ge- f-rt weer niets", zegt Wan sink. En dat is nog niet het ergste. Wat Wansink echt „krankzinning" vindt, is dat de organisatie de onderne mers van de Beestenmarkt f 500 heeft toegezegd. „Ze hebben een budget van hon derdduizend gulden. Er is een man aangenomen bij de VVV, die alles moet organi seren. Dat kost veertigdui zend gulden. Je moet goed begrijpen, dat ik niets tegen die man heb. 't Is weer een arbeidsplaats. Maar het is wel gek, dat dat bedrag van de pot afgaat. De peurbakken- wedstrijd kost tienduizend gulden. En de organisatie moet vijftienduizend gulden betalen voor „Te land, ter zee en in de lucht", dat wordt op genomen voor het stadhuis. Wij ondernemers hebben voorgesteld dat festijn hier te houden. We hebben een aan bod gedaan om daaraan mee te betalen". Dat aanbod werd, net als de shag van Wansink, zo van tafel ge veegd. De 43-jarige Leidenaar om schrijft zichzelf als een „roe pende in de woestijn". Want als alles al in kannen en kruiken is, mogen de onder nemers aan tafel komen zit ten bij de organisatie. „We mogen alleen ja en nee knik ken, dat is alles". Wansink ?iet het toch wel als een be zwaar, „dat wij alles zelf moeten ophoesten". Bij ande re, veel minder actieve on dernemers, gebeuren allerlei dingen voor de deur. „En dat wordt betaald". Wansink: ,Men zei: „Volgend jaar leg den we het zwaartepunt wat meer bij de Beestenmarkt", maar we hebben niets. Al- leen ƒ500. Ik denk, dat zij denken, dat wij het allemaal wel zelf kunnen bekostigen. Dick Wansink: „Met borrelen en eten, bereik je je doel niet". (Voor meer informatie, tel. 121972 of 125223) donderdag 3 juli 19.00 - 22.00 Drive-in Beesten markt Big Band vrijdag 4 juli Muzikale om lijsting zaterdag 5 juli 09.00 uur Streetparade zondag 6 juli 11.00 - 17.00 uur Braderie 16.00 - 22.30 uur Drive-in Beestenmarkt maandag 7 juli Biertapwed strijden dinsdag 8 juli Sportdemon- stratie woensdag 9 juli Bluesavond vrijdag 11 juli Muzikale om lijsting zaterdag 12 juli 11.00 - 22.30 uur Gala-dag zondag 13 juli 11.00 - 17.00 uur Braderie 16.00 - 22.30 uur Drive-in show maandag 14 juli Vlaggendag dinsdag 15 juli Jazz-avond Het zal hen een biet wezen. Die vijfhonderd gulden, dat is gewoon een giller van de eerste orde. Op de gala avond komt hier bijvoorbeeld een Braziliaans orkest met danseressen. Echt een beetje de Rio de Janeiro-sfeer. Dat kost veel geld. We hebben bij de organisatie aangeklopt. Jullie krijgen vijfhonderd gulden, misschien meer, zei den ze. Ik heb nooit meer wat van ze gehoord. Vijfhon derd gulden subsidie, dat is gewoon krankzinnig. Maar ik praat er niet meer over, ze doen maar". „Als de organisatie van het Lakenfeest dit standpunt blijft innemen, dan denk ik dat we het Molen De Valk- feest los van de Lakenfeesten gaan organiseren. We willen ook veel meer dingen gaan doen. Een vogeltjesmarkt, bijvoorbeeld. Net als in Ant werpen. Dat is toch een goe de promotie voor de gemeen te Leiden? Wij willen het voortouw nemen. In de loop van dit jaar gaan we rond de tafel zitten om plannen te maken. Het is hier ook een goede lokatie. Parkeergele genheid is er voldoende, en we zitten dichtbij het station, zodat het voor dagjesmensen ook aantrekkelijk is om de markt te bezoeken. We heb ben hier ook historische rechten. Want er is hier altijd markt gehouden, tot deze naar de Groenoordhallen is gegaan". Met een idee als dit, moet iets worden gedaan, meent Dick Wansink. Hij vindt dat de gemeente zijn nek moet uitsteken. Natuur lijk loopt Leiden dan wel het risico een klap te krijgen. „Maar daar word je alleen maar sterk van". „We bar sten van de ideeén", zegt Wansink. „Maar die ideeën moeten worden uitgevoerd. Doelen bereik je door kilo meters te maken, niet door te borrelen en te eten in de so ciëteit". De 3 October Veree- niging en de organisatie Lei den leeft moeten maar eens laten zien hoe creatief ze zijn, vindt Wansink. „Mensen die hier een naam hebben, den ken dat ze alles kunnen. Lei den is toch wel een klein stadje hoor, een groot dorp. Er zijn een heleboel mensen, die zich gepikeerd voelen als je je op hun terreintje be geeft". Bij Wansink gaat het in elk geval niet om de eer. „Ik werk voor mijn boter ham, en daar wil ik hard voor werken. Ik wil al die kilometers wel afleggen om mijn doel te bereiken". An dere ondernemers denken er volgens hem net zo over. „Zakenmensen willen best een gulden investeren om er twee voor terug te krijgen. Dat is onze filosofie. We wil len de mensen leuke dingen aanbieden, maar we hebben heus niet de pretentie om de wereld te verbeteren, of zo", in kader: BEWONERS DELEN OPTIMISME GEMEENTE NIET LEIDEN De optimisti sche toekomstverwachtin gen van de gemeente over de Marca-parkeergarage worden door omwonen den en middenstanders organisaties niet gedeeld. Twee inspraakavonden hebben de bezwaren niet weg kunnen nemen. Te gen de komst van de par keergarage, de winkel en een dertigtal woningen zijn tien bezwaarschriften ingediend. De bezwaren behelsen vooral de ver keersafwikkeling rond de garage en de concurrentie van textielsuper Marca voor de binnenstad. Morgenavond vergadert de commissie ruimtelijke orde ning over de bezwaren tegen de wijziging van het bestem mingsplan die de realisering van de garage annex textielsu permarkt mogelijk moet ma ken. Van ambtelijke zijde is inmiddels geadviseerd vrijwel alle protesten af te wijzen. Slechts op één punt is men be reid aan de bezwaren tege moet te komen. Op de hoek van de Oude Rijn-Middelste gracht is een pleintje met struiken, een boom en een speelgelegenheid gedacht om de schaarste aan groenvoorzie ningen in de wijk enigszins te compenseren. Dit pleintje is overigens aanmerkelijk klei ner dan wat in het oorspron kelijk bestemmingsplan voor dit gebied was opgenomen. Angst bestaat er vooral bij de bewoners tegen de te ver wachten verkeersdrukte in hun wijk. Die angst is onge grond, zo stelt de gemeente, omdat er nog de nodige ver keersmaatregelen zullen wor den genomen. Welke dat zijn, wordt niet genoemd. De ingang van de garage komt te liggen aan de Middelste gracht, zodoende zal de ver keersafwikkeling vooral over de Hooigracht en de Ooster kerkstraat plaats moeten heb ben. De gemeente verwacht echter niet dat de winkel veel extra auto's zal aantrekken. De behoefte van Marca wordt geschat op 60 parkeerplaatsen. De garage bevat in het totaal 306 parkeerplaatsen. Het is de bedoeling dat ook bewoners er dag en nacht een plaats kun nen huren. Gedurende de bouw van het project, die nog dit jaar van start gaat, zullen er geen alter natieve plaatsen voor het ver lies van 180 parkeerplaatsen op het Ir. Driessenplein ge zocht worden. Automobilisten zullen terecht kunnen in de Sanders-garage. Opmerkelijk is de wijze waar op de bezwaren van de Stich ting Leidse Binnenstad en de Kamer van Koophandel terzij de worden geschoven. Beide organisaties vrezen dat de komst van Marca desastreuze gevolgen zal hebben voor de textielhandel in de binnenstad. De bezwaren worden verwor pen met verwijzing naar de voor Marca positieve uitkom sten van het CIMK-rapport. Dit onderzoek werd in op dracht van projectontwikke laar Erica gehouden. Toen er vanuit de gemeente lijk commissie om een CIMK- rapport werd gevraagd, toonde wethouder J. Peters (ruimtelij ke ordening) zich daar niet toe bereid „want de opdrachtge ver kan de uitslag tevoren be palen", zei Peters toen. Enigs zins verwonderlijk is het daar om wel dat nu veelvuldig door de gemeente naar dit CIMK- rapport wordt verwezen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA "in Decorontwer- an de NOS zijn hard \fde podia en vlotten Afbouwen, die nodig i»or de opnamen van TROS-programma J en droog". Waar- JQijk wordt het kar- *vandaag geklaard. In hebben de gene- ^ipetities plaats waar- jjjjdag het programma opgenomen. Er in duizenden toe- 'ers verwacht. Van- woornbrug is inmid- ;n zeil in de Rijn ge- om inmenging van nieuwsgierige water- touristen tegen te gaan. Koen Parmentier is niet zo blij met het spektakel. Hij vaart met zijn rondvaartbootje an nex watertaxi door Leiden. Eergisteren en gisteren had hij geen enkele klant, terwijl hij zondag een hele drukke dag had. Normaal ligt zijn vaartuig bij de Stille Mare, nu is Par mentier „verhuist" naar de Botermarkt. „Bij de Stille Mare is het altijd druk", zegt hij. Gistermorgen was het slecht weer, en maandag wa ren veel winkels gesloten. Maar volgens Parmentier heeft hij op andere maandagen altijd wel een paar klanten. „Het ziet er naar uit, dat ik ge dupeerd word", zegt hij. „Ik moet ook mijn route heel ing rijpend veranderen, want ik ben gebonden aan een bepaal de doorvaarthoogte". Parmen tier heeft een gesprek gehad met de gemeente. Er is afge sproken na deze week nog een keer bij elkaar te komen om te praten over een eventuele schadevergoeding. De rondvaartboten van de fir ma Slingerland aan de Bees tenmarkt, moeten ook een an dere route varen. „De mensen zien nu niet zoveel", zegt me vrouw Slingerland. „Het zijn natuurlijk allemaal mensén gedraaid, kloppen niet. Maar Slingerland: „Maar je doet er die niet uit Leiden komen en de mensen hebben er nog niets toch niets aan". Ze is in elk ge- buitenlanders, die denken dat van gezegd". Het rondvaartbo- val blij, dat het TROS-spekta- het zo hoort. Alleen de video- tenbedrijf heeft overwogen de kei niet in het hoogseizoen banden, die onderweg worden gemeente te bellen. Mevrouw plaatsheeft. IN/DEN haag Tslaving was er de van, dat de 19-jari- idenaar en zijn op het inbrekers- ingen en een bewo- het Levendaal ielen. Voor deze da- loest de 19-jarige zich gisteren bij de "jje rechtbank verant- yien. De vriend, §njiee hij verschillende ken had gepleegd, foj een andere keer ►omen. Ook een 40- jLeidenaar stond gis- terecht omdat hij l|ten spullen van de '|hs had gekocht. De overval op de man aan het Levendaal had in maart van dit jaar plaats. Gewapend met een luchtdrukpistool en een gummieknuppel probeerden ze de man geld afhandig te maken. Deze verzette zich echter zo sterk, dat de twee op de vlucht sloegen. Verder had den de jongens bij een inbraak in het kantoor van een Leidse aannemersbedrijf 11.000 gul den buitgemaakt en hadden ze zonder te betalen benzine ge tankt, nadat zij de kenteken platen van de auto met zwart tape hadden afgedekt. „Rotstreken van een onvol wassen jongen". Zo omschreef de de advocaat van de Leide naar de daden van zijn cliënt. Hij zag liever niet dat de ver dachte, die nu niet meer in de buurt van gokkasten kwam, een langdurige gevangenis straf zou krijgen. De iongen had inmiddels 1000 gulden te rug betaald aan de directeur van het aannemersbedrijf en was voornemens zijn helft van de buit geheel terug te betalen. Ook was zijn aanwezigheid thuis nodig, omdat zijn vader en moeder niet erg gezond meer zijn en hij veel huishou delijke werk verrichtte. Hij zou zijn baan kwijtraken als hij naar een gevangenis moest en daardoor niet meer in staat zijn de rest te betalen, zo stelde de advocaat. De rechtbank zei echter niets te zien in een alternatieve straf. De officier van justitie deelde die mening, maar vond wel dat de jongen langdurige begeleiding nodig had van de reclassering om helemaal van zijn gokverslaving af te ko men. De officier eiste 12 maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De periode dat hij in voorarrest zat, kon van de straf afgetrokken worden. De uitspraak is op 8 maart. De 40-jarige Leidenaar, die spullen van de jeugdige dieven had gekocht en derhalve van heling werd verdacht, zei niets geweten te hebben van de diefstallen. Pas toen er steeds vaker spullen te koop aange boden werden, zei de man arg waan te hebben gekregen en ook niets meer gekocht te heb ben. De verklaringen van de man waren echter in tegen spraak met eerder gedane uit spraken, die hij bij de politie en de rechter commissaris had gedaan. De man zei toen maar overal „ja" op gezegd te heb ben, omdat hij dan naar huis mocht. Hij zei 7 dagen en nachten in een cel gezeten te hebben, zonder iets te eten of te drinken te krijgen. De rech ter zei de indruk te hebben, dat de man wel erg verwar rende en uiteenlopende ver klaringen gaf. „U draait te veel. U probeert te redden wat er nog te redden valt. Maar u heeft spullen gekocht, toen u eigenlijk allang zeker wist, dat het geen zuivere koffie was", aldus de rechter. De reclasse ring had in haar rapport aan bevolen een psychiatrisch rap port op te laten stellen over de man. De rechtbank ging met dat advies accoord. Zijn zaak is aangehouden tot 18 september. Dat vindt Milan Konvalinka (van de Fotoredactie) van 'zijn' krant. Een gezicht dat mede wordt bepaald door de Fotoredactie. Milan en zijn collega's brengen met name gebeurtenissen in beeld die zich in onze eigen omgeving afspelen. Want het regionale nieuws heeft een belangrijke plaats in de Leidse Courant. Een krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11