Battiston geeft Schumacher gewoon een hand Jonge Rode Duivels laten de tanden zien Belgische feesten lopen uit de hand schoppen gemeester desdans 'ord MENOTTI'S MUNDIAL 1 Om Argentinië te verslaan moet je 2 kunnen voetballen MENOTTI'S MUNDIAL MENOTTI'S w EcidócSotnmit DINSDAG 24 JUNI 1986 PAGINA 7 kCfc» NDIAL '86 J» (jiso Urruti, de 34-jari- ityserve-doelman van arjpaanse elftal, heeft 3 5 de strijd om de we- 3.'tel in Mexico een 3sirecord gevestigd. De ir bst van FC Barcelona het Middenameri- - e land voor de derde eJn zijn loopbaan aan- ss; op een eindtoernooi wereldtitel, maar - tijdens die toernooi- vit één wedstrijd ge- l Urruti, de enige speler die acht ook het toer- so.in Argentinië mee- 1-fe, stond bij twee Tm en ten, 1978 en de schaduw van Arconada. In de (preiding op het toer- aYan Mexico brak Ar- a/a echter zijn enkel, er1oor Urriti eindelijk ®fa/ïs dacht te krijgen. ter voor de doelman d Barcelona, maar de 2. [se bondscoach Mi- 5Munoz koos voor Zu- Rtetta, doelman in het seizoen van ...Bar- rs Braziliaanse Voetbal (CBF) heeft zich in ;o uitgesproken voor rgffing van het nemen e itralschoppen. Als na vverlenging nog geen >rSing is gevallen zou- ifle eerdere resultaten I eindronde de door dienen te geven. Dat l,^arde vice-voorzitter 'y\li Chedid in Guada- De CBF wil zich eeen dergelijk voorstel 11nternationale Voet- (FIFA) sterk jn. Volgens Chedid en Brazilië en ook co een plaats in de finales verdiend op van hun betere resul- in eerder gespeelde jfrijden in Mexico dan c tie vel ijk Frankrijk 'est-Duitsland. etto Lo Bello blijft tuiten het veld de za- éegelen. De beroemde Ifere internationale anse scheidsrechter is >md tot burgemeester Ie Siciliaanse stad Si- a. In Siracusa, een Ie grotere steden van i?, wonen 120.000 lien. In tegenstelling cel fluitende collega's a hun afscheid van de dsrechterij in de ano- \eit verdwijnen, is Lo er op een handige t er in geslaagd politie- siunt te slaan uit zijn dariteit. Lo Bello heeft sëre gemaakt bij de eianse christen-demo- el _?ns de Labourpartij ort wegens de uitslag 2-1 de oorlogssituatie Engeland en Ar- nië helemaal tot het Men en moet nu zo mogelijk over de toe- \t van de Falkland Ei- _in (voor de Argentij de Mal vinas) worden lat. Koningin Eliza- jvan Groot-Brittan- .saf trouwens al het -j? voorbeeld. Tijdens feestje op Windsor e danste ze met nie- I minder dan Hector ntes, stiefvader van Ferguson, die op 23 irins Andrew trouwt, vorstin leek erg in schik en de Daily noemde het de vol- ge morgen „een ko- lijke vredesdans". toernooi om het we- tampioenschap moe- nog vier wedstrijden Ien gespeeld, maar het II van 2.111.931 toe- uwers is nu al eeh re- ;f Het aantal toeschou- j, in Mexico ligt 2.208 n het totaal aantal $.109.723 tijdens de 52 itrijden van de Mun- van vier jaar geleden 'banje en 240.208 boven fan tal in de vergelijk- fase van het toernooi, fecord werd gebroken de kwartfinale-wed- *V Spanje tegen België Puebla, toen 45.000 sen de tribunes van 1 Cuauhtemoc-stadion lktenDe cijfers van liorganisatiecomité ma- *geen onderscheid tus- betalende toeschou- en officials, genodig- f{journalisten en ande- ,jie gratis toegang heb- GERECHTERLIJKE STAPPEN TEGEN FRANSE COMMENTATOR PARIJS De Tunesische ambassadeur in Parijs, Hedi Mabrouk, heeft verklaard dat zijn land gerechtelijke stappen zal ondernemen tegen de Franse sportcommentator Thierry Roland vanwege diens opmerkingen over de Tunesische scheidsrechter Ali Bennaceur tijdens de wedstrijd En- geland-Argentinië. Roland had nogal wat kritiek op de scheidsrechter na de kwartfinale, waarbij de Argentijnse sterspeler Maradona de score opende met een dubieus doelpunt. Roland zei in zijn wedstrijdverslag op een gegeven moment zelfs dat de voetbalautoriteiten beter een ander dan een Tunesiër hadden kunnen kiezen voor zo'n belangrijke wedstrijd. Mabrouk vertelde dat hij een van zijn advocaten opdracht had gegeven om gerechtelijke stappen te ondernemen tegen de rancuneuze en lasterlij ke woorden die Roland over scheidsrechter Bennaceur sprak. Niemand kan de waardigheid der Tunesiërs aantasten zonder van onze kant een overeenkomstige reactie te krijgen, zei de ambassadeur. SOS-Racisme, de Franse organisatie tegen het racisme, had ook kritiek op Roland. Als deze meneer zijn commentaren zou beperken tot de paarden rennen, zou hij racistische opmerkingen misschien nalaten. Aan de ande re kant zijn de beste paarden zuivere Arabieren, aldus de organisatie. Engelse supporters alsnog op de vuist MEXICO STAD De Engelse supporters zijn er niet in geslaagd de goede indruk, die zij in de groepswedstrijden bij de Mexicanen hadden opge bouwd, in de kwartfinales te bevestigen. De „hool igans" kwamen na het verloren duel met Argenti nië na een periode van drie weken betrekkelijke rust alsnog in actie. De Zuidamerikaanse aanhan gers werden na de wedstrijd opgewacht bij een brug over de Calzada de Tlalpan. Met flessen en stenen werden de Zuidamerikanen bekogeld. Het antwoord van de Argentijnen kwam direct en was hard. De stokken, die eerder gebruikt waren voor de spandoeken, werden gescherpt en de tegenaan val werd ingezet. Het kwam daarbij tot harde ge vechten. Slechts door het inzetten van ruim drie honderd agenten slaagden de autoriteiten, die op opgeregeldheden waren voorbereid, er na twintig minuten in de vechtenden te scheiden. Italiaan en Mexicaan fluiten halve finale MEXICO STAD De scheidsrechterscommissie van de wereldvoetbalbond (FIFA) heeft de Italiaan Luigi Agno- lin en de Mexicaan Antonio Marquez aangewezen als arbi ters voor de wedstrijden van de halve finales van morgen. Agnolin leidt in Guadalajara de ontmoeting Frankrijk - West-Duitsland. De ontmoe ting begint om 20.00 uur. Vier uur later blaast Marquez de andere halve finale tussen België en Argentinië in Mexi co Stad. Patrick Battiston anno 1982, op een brancard in Sevilla na de botsing met Toni Schumacher. CHAPALA De zon zakt langzaam weg ach ter de bergen en kleurt het water van de prachti ge Laguna de Chapala donkerrood. Drie ruiters zetten koers naar Itzican. Het zijn Michel Platini, Dominique Rocheteau en Henri Michel. Droom of werkelijkheid? Het laat ste. In Chapala, een uur verwijderd van de mil joenenstad Guadalajara, is de Mundial ver weg. In een haast surrealisti sche rust bereidt de Franse voetbalselectie zich aan de sprookjesach tige boorden van een pit toresk bergmeer voor op het treffen van morgen met de Westduitsers. Precies vier jaar geleden was het ook de halve finale van het WK, waarin West-Duits- land en Frankrijk elkaar troffen. West-Duitsland werkte destijds na een even harde als heroïsche strijd in Sevilla een achterstand van 3-1 weg, om vervolgens na strafschoppen de finale bin nen te stappen. Het duel werd ontsierd door wat „het incident van Sevilla" ge noemd zou worden. De Duit se doelman Toni Schumacher torpedeerde de Franse inval ler Patrick Battiston op bar baarse wijze. De Nederlandse arbiter Charles Corver schat te de actie verkeerd in en on dernam geen stappen tegen Schumacher, v waarna die daarna zo ongeveer de hele wereld'over zich heen kreeg. Battiston ging per brancard zwaar geblesseerd af. In het ziekenhuis werd een zware hersenschudding, een paar gekneusde ribben en wat lichte fracturen geconsta teerd. „Geestelijk heb ik het inci dent verwerkt, alleen op mijn lichaam zijn nog wat sporen achtergebleven. In Berthold niet MEXICO STAD De Westduitse international Thomas Berthold komt niet in actie tegen Frank rijk. De (FIFA) heeft de 21-jarige verdediger een schorsing opgelegd van één wedstrijd. Berthold maak te zaterdagavond in de kwartfinale-wedstrijd te gen Mexico een slaande be weging naar Fernando Qui- rarte. Vervolgens werd hij uit het veld gestuurd. De Westduitser was de achtste speler in het toernooi in Mexico die een rode kaart kreeg. Ray Wilkins werd als enige twee wedstrijden geschorst. Sevilla liggen nog een paar tanden van mij op het veld", grijnst de 29-jarige stopper, die eigenlijk liever niet meer over de zaak wil praten. „Het geval heeft op het grote pu bliek meer indruk gemaakt dan op mijzelf. Ik heb wei eens gedacht, als wij die wed strijd gewonnen hadden, dan was de zaak vermoedelijk nooit zo opgeblazen gewor den". „Dat was evenmin het geval geweest als Schumacher van het veld gestuurd was. Schu macher heeft me in het zie kenhuis van Strassbourg op gezocht, we hebben de affai re uitgepraat, elkaar de hand geschud en dat was het. Twee jaar geleden hebben we weer tegen elkaar gespeeld. Voor mij is de zaak uit de wereld. Zodra ik Schuma cher zie geef ik hem een hand". Derde Patrick Battiston speelt, net als Platini, Bossis en Roche teau (die wellicht wegens een blessure niet van de partij is) zijn derde WK. De wedstrijd tegen West-Duitsland wordt zijn 48e interland. In 1977 de buteerde hij (ook al tegen de Duitsers) en in die periode verloor Battiston slechts vier wedstrijden met de Haantjes. Ook in Mexico is Frankrijk nog ongeslagen. Battiston: „Van het toernooi in Argentinië in 1978 hebben' we veel opgestoken. Frank rijk was net uit een diep dal geklommen. In 1982 in Span je hebben we vervolgens zelfvertrouwen gekregen en de fijne kneepjes geleerd. Ik weet nog dat we altijd bang waren voor de tegenstander. Michel Hidalgo heeft die angst weggenomen, hij was een perfecte bondscoach. Na tuurlijk had hij het geluk van een goede generatie, maar hij heeft de juiste spelers bij el kaar weten te vinden." Flonkerend „Dat was de ondergrond voor onze Europese titel in 1984. We weten nu wat er nodig is om een toernooi succesvol te spelen. Misschien was ons spel in de eerste ronde niet flonkerend. Ik noem het lie ver berekend. Maar de keren dat we er moesten zijn waren we er ook: de Sovjet-Unie, Italië en vooral natuurlijk te gen Brazilië. Dat was een wedstrijd op finale-niveau". „Zonder te weten wat er in een toernooi aan de hand is, waren we nooit zover geko men. We woekeren op deze hoogte en in deze vreselijke hitte met onze krachten. Dan hou je wat over voor de mo menten waarop je het nodig hebt. Weten wat te doen en te laten is een belangrijke waarde op een toernooi." „Zo heeft de ervaring me ook geleerd dat we niet hoeven doen alsof we al in de finale staan. Iedereen ziet ons als favoriet tegen de Duitsers. Die mogen dan een paar keer zwak gespeeld hebben, ze hebben bepaald niet met hun krachten gesmeten. Het zijn echte toernooi-voetballers voor wie je alleen maar res- peet moet hebben. Dat Rum- menigge geblesseerd is, zegt me niks. Dat was hij vier jaar geleden ook, hij viel in en scoorde twee minuten later". De beroemde Franse genera tie loopt op zijn laatste benen. Battiston is 29, Platini, Tiga- na, Giresse, Bossis en Roche teau al in de dertig. Over de toekomst maakt Battiston zich weinig zorgen: „Talent volle jeugd is er genoeg", zegt hij. „Ik kan nog wel even mee, Amoros en Ayache zijn nog jong, ook Fernandez kan nog jaren mee, hetzelfde geldt voor Stopyra. Dan heb je al een as. Ferreri, Genghi- ni, Vercruysse, Bellone en nog een paar spelers staan op de drempel. Bovendien werd onze jeugdploeg in 1984 kam pioen van Europa. Frankrijk werd in hetzelfde jaar olym pisch kampioen met een jon ge ploeg. Uit de olympische ploeg zijn Rust, Ayache, Xue- reb, Bibard hier, terwijl Tou- re geblesseerd is thuisgeble ven. De meesten van die jon gens komen voort uit de op- leidings-instituten van de clubs, die goed werk leveren. Nee, over de toekomst van het Franse voetbal hoeft nie mand zich zorgen te maken. Het is een kwestie van de lijn doortrekken". TED VAN LEEUWEN GENERATIECONFLICT VERLEDEN TUD IN BELGISCHE PLOEG PUEBLA Oude rotten als Pfaff, Gerets, Renquin en Ceulemans durfden het niet aan. Jonge knapen als Claesen, Scifo, Vervoort en Leo van der Eist hadden met invaller Hugo Broos wel voldoende flair op het beslissende' mo ment. Op de penaltystip in het Cuhautemocstadion van Pue bla bereikte Belgie zondag niet alleen een nieuwe piek in de voetbalhistorie van de Rode Duivels. Met het behalen van de halve finales via straf schoppen na verlengingen (1-1) tegen Spanje lieten vooral de omstreden jongeren hun tanden zien. Bijna vier weken lang hebben de routiniers van Belgie aan merkingen gemaakt op het ge drag van hun jongere collega's. Op het tennissen, het zonneba den en het verzaken van op drachten in het veld. Maar op het meest cruciale moment speelde de oude garde liever verstoppertje en moest de jon gere generatie het karwei kla- In de Belgische feeststemming is de strijdbijl nu voorgoed be graven, het generatieconflict vergeten. „Er begint stilaan vriendschap te komen tussen de ouderen en de jongeren", stelt Gerets vast. Gerets was wekenlang een van de centra le pionnen in de naijver die het Belgische kamp spleet. Zijn vaste kamergenoot Rene Vandereycken moest het lood je leggen en is al lang en breed thuis. Op de dag van het kwartfinaleduel met Spanje werden de rijen gesloten. De vredespijp lag in Meson del Angel, het Huis van de Engel, dat als onderkomen van de Rode Duivels in Puebla dienst heeft gedaan. Eric Gerets (zittend) neemt er even zijn gemak van. Midden Mi chel de Wolf, rechts derde doelman Gilbert Bodart. Niet bondscoach Guy Thijs nam het initiatief voor een ge sprek tussen Gerets en diens felste tegenpolen Enzo Scifo en George Grun. Gerets: „Toe vallig raakten we aan de praat in het restaurant. Dat is op een babbeltje van veertig minuten uitgelopen. Zo ineens, nadat we vijf weken lang nauwelijks een woord hadden gewisseld met elkaar. Zo spontaan is misschien wel beter ook. Ik merkte dat ze me zochten. Ik ben misschien van verkeerde gedachten uitgegaan. Zij ook. Zij hebben schrik van mij, veel jongeren, omdat ik nogal veel schreeuw in het veld. Als jé>daar nooit iets van hoort, zie ie er geen kwaad in. Maar ik heb via wat kranten begrepen dat het die gasten nogal dwars zit. Dat is nu uitgepraat". Begrip Gerets bestrijdt dat zijn ge schreeuw onzekerheid moet verbergen over de toekomst. „Van mezelf weet ik dat ik nog een paar jaar meekan. Ik ben niet versleten. Dat zullen de jongeren toch wel kunnen begrijpen. Net zo goed als ik begrip heb voor hun situatie". De basisploeg, zoals Guy Thijs die op papier had staan voor dit WK, is intussen danig ver anderd. Van de eerste keu s-aanval is Vandenbergh al lang geblesseerd naar huis en is Desmet na tal van Mexi caanse darmkwaaltjes fysiek nog altijd niet op het vereiste niveau. De centrumverdedi gers Broos en Leo Vanderelst zijn op de reservebank te rechtgekomen, Vandereycken naar huis. Daarentegen hebben met Claesen (23), Vervoort (21), Demol (20), Grun (24) en de internationaal nog onervaren Veyt (29) vijf spelers een plaats veroverd in de ploeg, die België nieuwe hoop voor de toekomst geeft. Thijs: „Ik wist dat we talent in huis had den. Maar dat deze jongeren nu al in staat zouden zijn dat op dit niveau waar te maken tegen ploegen als de Sovjet-U nie en Spanje heeft ook mij verbaasd". Geluk Het geluk heeft Thijs, vanwe ge zijn mazzel vaak de coach met het konijnepootje ge noemd, daarbij niet in de steek gelaten. Een kopbal van Grun redde de Belgen vorig jaar te gen oranje op het moment dat ze de WK uitschakeling voor ogen hadden. Dank zij het kansrijke systeem in Mexico promoveerden de Rode Dui vels na een armoedig begin alsnog naar de tweede ronde. Mede dank zij twee buiten- speldoelpunten overleefde Bel gie daarin de slag met de favo riete Russen. Tegen Spanje doorstond het met uitgekiend taktisch voetbal een belege ring in de tweede helft. Ge rets: „Hier hebben we echt ka rakter getoond en bewezen dat ieder aan zijn taak kan beant woorden. Ik gaf ons tegen Spanje vooraf hooguit veertig procent kans. Tegen Argenti nië schat ik dat op niet meer dan tien procent. Maar je ziet wat er te halen valt als ieder een zijn werk doet. Van eind 1979 tot begin '83, toen die om kopingszaak ging spelen, heb ben we een betere ploeg gehad dan nu. Maar er wel minder mee bereikt. Deze halve fina leplaats op een WK sla ik ook hoger aan dan de finale van het Europees kampioenschap van 1980". Een lichtpunt op dat EK was de opkomst van Enzo Scifo. Het wonderkind, dat daarna een zorgenkind werd, lijkt nu toch meer en meer aan de hoge verwachtingen te gaan beantwoorden. Scifo (nu nog maar 20 jaar): „Ik heb me naar buiten nooit zo geuit over wat andere spelers allemaal over mij hebben gezegd. Mijn ant woord komt wel op het veld heb ik steeds gedacht. Ik moet me nergens iets van aantrek ken. Ze moeten me nemen zo als ik ben. En ik begrijp best dat ouderen daar wel eens an ders tegen aankijken. Ze zijn van een andere generatie, maar ik denk dat we elkaar nu wel hebben gevonden". HENK MEES (O 0 tn IA Twee van de wedstrijden in de kwartfinale in het toernooi om de wereldbeker hebben duidelijk ge maakt waar het om gaat bij het voetballen. De wed strijd Brazilië tegen Frankrijk, naar mijn mening de beste wedstrijd van het toernooi tot nu toe, toonde het belang aan van technische vaardigheden, van creativiteit op het veld en van inspiratie,, die alle- "maal zorgen voor een groots spektakel. Het enige negatieve aspekt was de onrechtvaardig heid van het strafschoppen nemen, waardoor de Braziliaanse ploeg werd uitgeschakeld, terwijl de Brazilianen meer dan voldoende hadden gedaan om in het toernooi te mogen blijven. De enige troost hierbij was dat de overwinnaar in dit duel Frank rijk was, wat ook een getalenteerd team vormt. Het speelt het soort aanvallend, open voetbal dat we al lemaal bewonderen en deze ploeg verdient het dus ook om in de finalewedstrijden om de wereldbeker vertegenwoordigd te zijn. West-Duitsland zorgde voor een verrassing, omdat dit team op papier helemaal geen moeite had moe ten hebben om Mexico uit te schakelen, en deson danks zich door het strafschoppen schieten moest heenworstelen om zich van een plaats in de halve finales te verzekeren. Het treffen tussen Argentinië en Engeland ander zijds, bewees dat superieure technische vaardigheid niet kan worden overwonnen door logistiek, strikt afstoppen of zuiver rennen. Argentinië, dat in het verleden ook altijd al technisch goede spelers heeft gehad, had deze keer Maradona op zijn top binnen het team. Engeland nam zijn toevlucht tot een houding van keihard werken, met spelers die eerder een zeer goede konditie hebben dan technische gaven. Voet ballers die een ander soort tegenspel hadden kun nen bieden zoals Wilkins, Barnes en Robson moes ten op het reservebankje blijven zitten. Argentinië legde zijn spel van exacte passes en bal- controle op aan een Engeland dat niet één keer aan het voetballen leek te zijn. Brown en Ruggeri waren druk bezig met tackelen van nabij en verder werd alles overgelaten aan de creativiteit van Glenn Hoddle, de enige Engelsman die in staat bleek om enige orde te scheppen in het Engelse spel. Argenti nië won omdat het beter speelde en technisch beter was, daarmee aantonend dat rennen en afstoppen niet het juiste antwoord is. Dit wereldbekertoernooi heeft talloze gevallen ge kend van vakkundige spelers, die aan de kant moes ten blijven zitten ten gunste van anderen die sterker zijn en een betere conditie hebben, bijvoorbeeld Paz voor Uruguay, Barnes en Wilkins voor Engeland en Littbarski en Rummenigge voor West-Duitsland. Technisch De Brazilianen en de Argentijnen zijn van nature technisch betere spelers dan de andere teams. Als de anderen dan niet hun beste spelers in het veld zet ten is dat alleen voordelig voor Argentinië. Maar ik verwacht dat als Frankrijk en West-Duitsland el kaar ontmoeten in de halve finales op woensdag zij hun beste spelers zullen inzetten en een geweldig spel zullen laten zien. Trainers moeten hieruit lering trekken en hun bij drage leveren aan het verhogen van het niveau van het voetbal. Natuurlijk hebben zij zich nu wel gerea liseerd dat het zinloos is te proberen Argentinië te stoppen zoals Engeland dat deed, met puur fysieke middelen. De Argentijnen deden meer dan alleen proberen de twee Engelse aanvallers te neutraliseren. Toen zij de bal te pakken kregen verplaatsten de Argentijnen die met verstand en creativiteit, in een poging om positief voetbal te spelen. De Engelsen daarentegen maakten dezelfde fout als de Duitsers, omdat ze zich te veel lieten leiden door rennen, tackelen van nabij en het onderbreken van het spel van de tegenstan ders, in plaats van zelf de bal te gebruiken zo goed als ze konden. Er is hier duidelijk aangetoond dat rennen en de structief voetbal niet kunnen opwegen tegen techni sche vaardigheden. Om een technisch zo goed team als Argentinië te kunnen verslaan moet je wel we ten hoe je moet voetballen. 3 O =J tn BRUSSEL De overwinning van het Belgische voetbalelftal op het favoriet geachte Spanje is uitbundig gevierd in verschillende Belgische steden. In Brussel en Gent liep het feest in de nacht van zondag tip maandag uit de hand en moest de politie er aan te pas komen om de feestvierenden tot bedaren te brengen. Honderden voetbalsupporters, die de naam van doelman Jean- Marie Pfaff scandeerden, toverden de Gentse Koornmarkt na een claxonconcert binnen de kortste keren om in een glastapijt. De bierglazen vlogen door de lucht en ook de boompjes op het plein moesten het ontgelden. De politie zette het plein daarop af en rekende enkele raddraaiers in. Op de Grote Markt in Brussel verzamelden zich naar schatting van de politie 5.000 a 6.000 uitzinnige Belgen. Toen zo'n 500 feestvierders het tegen half zes 's morgens nog steeds niet voor gezien wilden houden en overgingen tot vernielingen greep de politie in. Er werden drie charges uitgevoerd en vijftien aanhou dingen verricht. Het wordt in Brussel niet uitgesloten dat premier Martens mor gen in het vliegtuig stapt om de wedstrijd tegen Argentinië per soonlijk te volgen. Martens zou in dat geval een belangrijk deel van de Europese top, die donderdag in Den Haag begint, moeten missen. Als de premier naar Mexico reist krijgt hij daar in ieder geval gezelschap van de Vlaamse oppositieleider Karei van Mièrt. Die liet maandag vanuit Lima, waar hij de socialistische internatio nale bijwoont, weten dat hij via Mexico zal terugreizen naar Bel gië. Verschillende Belgische partijen en ministers feliciteerden de Rode Duivels met hun prestatie. Ook koning Boudewijn stuurde, net als na de wedstrijd tegen Sovjet-Unie, een telegram met zijn gelukwensen naar spelers en begekiders van de nationale ploeg;

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7