Uitslag Iers echtscheidings referendum blijft zeer ongewis H.imii.i.ui Geweld desnoods acceptabel voor Zuidafrikaanse R.-K. Kerk £eidóe Sou/ui/f' aan tafel ACHTERGROND kerk wereld Paus: drugsverslaving ziekte van de geest Onmenselijk De kosten van de criminality uueer CeidócSouMi/nt DINSDAG 24 JUNI 1986 PAGI^] Veel predikanten hebben grote financiële problemen In toenemende mate moeten predikanten, om hun huishouden draaiende te houden, een financieel beroep doen op ouders of familieleden. De hoogte van de vergoedingen voor beroepskos tenzijn veelal te laag. Aanschaf of vervanging van een auto. hoge stookkosten en de inrichting van de pastorie vormen daardoor een groot probleem. Tot deze conclusie komt de secretaris van de Bond van Neder landse predikanten, ds. N.H. Kuipéri. op grond van een onder zoek onder de leden. Aanleiding hiervoor was een mededeling van het Nationaal Instituut voor budgetvoorlichting, dat steeds meer predikanten van advies moest dienen. Hoeveel predikan ten op de oproep van Kuipéri in het februari-nummer hebben gereageerd, wordt niet vermeld. Veel predikanten zijn door de gedwongen de reservering voor belastingen en sociale premies aan te spreken. Vakanties, aan schaf van vakliteratuur en giften aan goede doelen blijven veelal achterwege, aldus Kuipéri. De Bond van Nederlandse predikanten telt 2836 leden, van wie de grote meerderheid (2276) hervormde predikant is. „Men zegt" en misschien zijn lakeien van de laster Honoré de Balzac „Maak onze grondwet wat barmhartiger. Stem ja," zegt de ene Ierse poster. Op de andere staat te lezen: „Trou wen doet men voor het le ven. Stem nee!" De Ieren van de republiek hebben donderdag de keuze. In een door hun katholieke premier Dr. Garret FitzGe- rald van de Fine Gael-partij voor 26 juni uitgeschreven referendum kunnen zij stem men voor of tegen grondwet telijk toelaatbare echtschei ding. De grondwet van Eire is inderdaad de enige Euro pese die echtscheidingen ver biedt. Scheiding van tafel en bed is in Ierland wel moge lijk. maar niemand kan er. juridisch gesproken, uit de echt treden. De Ierse grondwet werd in 1937 geïnspireerd door wijlen Eamon de Valera, stichter van de Fianna Fail-partij ("Krijgslieden van het Lot"), die momenteel onder leiding van Charles Haughey opposi tie voert tegen Fine Gael (Familie van de Ieren). Vroe ger bepaalde deze grondwet ook duidelijk de „speciale po sitie van de Heilige Katholie ke Apostolische en Roomse Kerk". Dit artikel werd in 1972 weggeveegd na een re ferendum waarin de Ieren op overweldigende wijze ja had den gestemd. Maar Ierland is een overwe gend rooms-katholiek land gebleven. Zo'n 80 procent van de minder dan 3 miljoen inwoners woont geregeld een eucharistieviering bij. De morele opvattingen van de Ieren zijn vaak streng ortho dox; op het platteland trouwt men niet in de eerste plaats om samen gelukkig te zijn, maar wel om kinderen te hebben. De vrouw blijft daarbij de dienares van de man. Een en ander heeft tot ge volg, dat Ierland minstens 70.000 vrouwen en kinderen telt, die gebukt gaan onder het leed van een ongelukkig huwelijk. Mannen laten hun vrouwen met het grootste ge mak in de steek, want geen enkele rechtbank kan hen onderhoudplichtig verklaren. Samenwonenden die kinde ren krijgen, kunnen deze laatsten niet laten legalise ren. Zij blijven hun leven lang onwettig, met alle juri dische gevolgen die daaraan verboden zijn. Zelfs wanneer de Kerk hu welijken annuleert en zij doet dit de laatste tijd meer dan ooit, vooral wanneer het gaat om welgestelde echtpa ren dan nog blijven de ju ridische problemen bestaan. Ook de kleine Ierse niet-ka- tholieke minderheid is slachtoffer van het feit, dat Eires grondwet geen echt scheidingen duldt. Hereniging Premier Fitzgerald wil van Ierland een moderne plura listische staat maken. Hij is van mening dat zonder plu ralisme nooit hereniging met het noorden (Ulster) tot stand gebracht zal kunnen worden. Het referendum over echt scheiding was een van zijn campagnepunten, maar hij zou er beslist nog enkele ja ren mee hebben gewacht, ware het niet dat de Labour- partij die samen met Fine Gael een niet bepaald sterke coalitie vormt, hem had ge dwongen het volk nu al te raadplegen. Sedert begin juni houden Fine Gael en Labour in het Ierse Dail (parlement) nog maar 82 zetels bezet, tegen 83 van de gecombineerde oppo sitie. Premier FitzGerald wil Spreekverbod voor Ierse priester De Ierse rooms-katholieke priester Padraig Standun, die voor legalisering van echtscheiding in Ierland is, heeft van zijn bisschop opdracht gekregen zich niet meer in het openbaar over echtscheiding uit te laten. Standun deelde kort voordat hij met een andere priester uit zijn bisdom in debat zou gaan mee dat aartsbisschop Joseph Cunnane van Tuam hem per brief had verboden zich in het openbaar nog langer over de legalisering van echtscheiding uit te laten. Een maand geleden kreeg de priester Pat O'Brien die ook voor legalisering van echt scheiding is, van aartsbisschop Cunnane eveneens een spreekverbod opgelegd. graag nog een poosje aanblij ven omdat zijn Engels-Iers akkoord inzake Ulster dat nu zes maanden oud is stabiliteit nodig heeft. Oppositieleider Charles Haughey beschouwt de overeenkomst tussen Dub lin en Londen als een ver werpelijke uitverkoop van het Ierse nationalisme. Twee van FitzGeralds kabi netsleden steunen hun pre mier niet inzake het echt scheidingsreferendum. Hij zelf pleit tot op het laatste moment voor een ja-stem en geniet daarbij niet alleen de steun van Labour maar ook die van een Echtscheidings Actie Groep, die al vijf jaar ijvert voor een dergelijke wijziging van de grondwet, en vele jonge mensen. Ier land is trouwens het land van de jongeren. Als gevolg van de uitgebreide emigratie, die er plaatsvond na de Tweede Wereldoorlog, is de helft van de bevolking nog geen 26 jaar. Een derde is minder dan 15. Als de jongeren en de stede lingen donderdag overwe gend ja stemmen, dan wordt het anti-echtscheidingsartikel uit de Ierse grondwet ge schrapt. In 1983, in nog een ander referendum, werd op overweldigende wijze tegen abortus gestemd. Misschien weerspiegelde deze laatste uitslag het feit, dat de door snee Ier nog behoudender van aard is dan zijn voorma lige Britse overheersers. Vandaag de dag moeten de Ieren naar Engeland verhui zen om daar uit de echt ge scheiden te kunnen worden, een juridische stap, die nota bene daarna in de republiek wordt erkend. Neutraal Fitzgerald en zijn aanhangers vragen erbarmen voor men sen die in onmin leven of die een nieuwe partner hebben gevonden, met wie zij niet kunnen trouwen omdat de grondwet echtscheidingen verbiedt. De oppositie van de Fianna Fail (de partij van kleine en grote boeren in West-Ierland) blijft officieel neutraal. Charles Haughey, die veel sterk conservatief gezinde aanhangers telt, heeft toch op een sluwe manier laten ho ren, dat hij in bepaalde op zichten ernstige twijfels koes tert. Sommige andere promi nente Fianna Fail-leden zeg gen dat zij donderdag nee zullen stemmen. De katholieke kerk is duide lijk gekant tegen alles wat met echtscheiding te maken heeft. Aartsbisschop Kevin McNamara van Dublin vindt de mogelijke gevolgen van het voorgestelde amende ment al even ernstig als de kernramp van Tsjernobyl. „Wanneer Gods waarheid terzijde wordt geschoven, stuikt het morele en sociale stramien van het land zonder meer in elkaar," zegt hij. Enkele jonge zieleherders, die enig begrip toonden voor de morele en sociale noden van hun gescheiden levende parochianen, werden in de kortste keren door de kerke lijke overheid op hun num mer gezet. Maar de Kerk heeft wel openbaar gemaakt, dat een ja-stem, hoe betreu renswaardig ook, niet nood zakelijk onchristelijk en dus zondig zal zijn. Hoe de Ieren donderdag zul- Premier Garrett Fitzgerald len stemmen, is echter moei lijk te voorspellen. De meeste waarnemers verwachten een nipte uitslag. Hij wordt met grote belangstelling afge wacht, niet alleen in de repu bliek. maar ook in het Britse noorden. Stemmen de Ieren donder dag tegen echtscheiding, dan blijven hun 70.000 landgeno ten, die gescheiden leven, de paria's van hun maatschappij. „Het is een beslissing voor de toekomst." zegt premier Fitz Gerald. Hij weet dat een mis- lukkig op 26 juni een tweede referendum over echtschei ding jarenlang onmogelijk zal maken. Om de pil te vergul den belooft FitzGerald ga ranties. zoals speciale recht banken voor het gezin, een wachttijd van vijf jaar om te kunnen scheiden en een van drie maanden om te kunnen trouwen. Zijn persoonlijk imago en ook dit van zijn partij staan op het spel. In Noord-Ierland zullen fer vente protestanten zoals do minee Ian Paisley allicht op hun dijen slaan van plezier als het resultaat van het Ierse referendum vrijdag negatief is. Paisley zal dan immers kunnen zeggen, dat het Ierse zuiden nog steeds wordt be stuurd door de paus en diens gewijde acolieten. Volgens de fanatieke dominee houdt dit feit voor alle „loyale" Noord- -Ieren de waarschuwing in, dat zij het Engels-Ierse ak koord met alle middelen moeten blijven bestrijden. ROGER SIMONS Echtelieden in problemen door werken in aparte kerken Echtelieden die in afzonder lijke Duitse kerken in dienst zijn. ondervinden vaak pro blemen met hun werkgever. Gebrek aan loyaliteit tegen over de eigen kerk krijgen ze te horen als blijkt dat de partner zijn of haar talenten in dienst van een andere kerk stelt. Dit bleek tijdens een bijeenkomst van een werkgroep in Frankfurt am Main, die gemengd gehuwde echtparen verenigt. Besloten werd dat na de inventarisatie nu de tijd gekomen is dm te werken aan de oplossing van deze „achterhaalde" proble- Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Burgh toezegging mw. A.J. Yntema kandidaat te Utrecht. Beroepen te Wilnis J.A. de Koeijer kandidaat te 's-Gravenpolder. Bedankt voor Dirksland M. van Kampen te Vlaardingen. Toegelaten tot evangeliebediening en beroepbaar: ds. M. de Boer laatstelijk christelijk gereformeerd predikant te Veenen- daal (Bethelkerk), Boompjesgoed 223 in Veenendaal. P.Chr. Kousemaker. Bollestein 85 in Amsterdam. W. Meijer. Mui 8 in Katwijk (Zuid- Holland). Mw. W. Uijtdewilligen-Koenders. Begoniaveld 25 te Nieuwerkerk a/d IJssel. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Berlicum drs. G. van Reeuwijk te Wierden. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Middelburg, toe zegging. O.Elseman te Beemster. Gereformeerde Kerken Beroepen te Doetinchem (als gees telijk verzorger in Doetinchems Zie kenhuis). drs.L.J.van Gog te Put- tershoek. die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar pergen (NH). hervormd-gereformeerd samen op weg, parttime, mevrouw A.H.Groe- nendijk kandidate te Amsterdam. Aangenomen naar Houten, her vormd-gereformeerd samen op weg, drs.S.Lvan Deventer te Frie- schepalen/Siegerswoude. De voorzitter van de Zuida frikaanse bisschoppenconfe rentie aartsbisschop Denis Hurley, heeft in de Verenig de Staten uitgesproken dat de Katholieke Kerk geweld ac cepteert als alle andere mid delen niet leiden tot ophef fing van de apartheid. Tegelijkertijd riep hij de we reld opnieuw op tot economi sche sancties jegens Zuid- Afrika. „Geweld is altijd een zeer betreurenswaardige ont wikkeling, maar er is in de christelijke traditie een lange geschiedenis van gerecht vaardigde oorlogen en ge rechtvaardigd geweld", ver klaarde de aartsbisschop van Durban. Overigens is er in Zuid-Afri- ka al lang sprake van een ge welddadige strijd, zei de aartsbisschop, en dat geweld zal voortduren zolang de apartheid niet is afgeschaft. Nieuwsbrief Uit vrees dat de bepalingen van de noodtoestand overtre den zouden worden, heeft de bisschoppenconferentie van Zuidelijk Afrika vorige week het eerste nummer van een nieuwe Nieuwsbrief („INFO SA") laten vernietigen. „Hoewel de inhoud van het vernietigde eerste nummer van INFO op geen enkele wijze ondermijnend van aard was, werd het veiliger geoor deeld de exemplaren niet te verspreiden wegens de maat regelen onder de noodtoe stand inzake het vervaardi gen en verspreiden van ge drukt materiaal." INFO SA, dat elke veertien dagen zal verschijnen, is vooral bedoeld voor de bui tenlandse contacten van de Zuidafrikaanse R.-K. Kerk. Het eerste verschenen num mer bevat o.a. een voorlopig bericht over gevangen rooms-katholieken. Zonder namen te noemen (hetgeen verboden is) meldt INFO dat „op zijn minst een aantal firiesters, een vrouwelijke re- igieuze, 22 priesterstudenten en twee diakens zijn opge pakt". Desnoods ge- Drs. Sj. Haagsma predikant voor Nes Ammim Drs. Sj. Haagsma wordt de nieuwe Nederlandse predi kant voor de internationale oecumenische gemeenschap Nes Ammim in Israel. Hij volgt hiermee drs. A.J. Boersma op, die vanaf 1980 werkzaam is geweest in Nes Ammim en in september zijn werk daar zal beëindigen. Haagsma (35) was tot voor kort in dienst van de gerefor meerde zending kadervor mingspredikant in Noord-Su- matra, Indonesië. Hij zal aan het eind van dit jaar de taak van Boersma overnemen. Het werk in Nes Ammim, dat steeds door een gereformeerd predikant is verricht, omvat vele leer- en studieactivitei ten, alsmede de geestelijke verzorging van het dorp. Per 1 januari 1986 werkt de Ne derlandse predikant in Nes Ammim samen met een Duitse vrouwelijke collega, de predikante Petra Heldt uit Berlijn. Raad van Kerken overweegt deel te nemen in abonneetelevisie De Raad van Kerken in Ne derland overweegt deel te nemen in abonneetelevisie door middel van de stichting Kiosk. In deze stichting heeft zich een aantal ideële organi saties verenigd die belang stelling hebben voor het ma ken van programma's voor abonneetelevisie. De stich ting onderhandelt de komen de tijd met kabelexploitanten over het doorgeven van de programma's. Voor het eind van dit jaar zal de Raad een definitieve beslissing moeten nemen of hij in Kiosk blijft deelnemen. Een belangrijke voor de lidkerken van de Raad, die op ongeveer twee miljoen gulden per jaar wor den geschat. Dat heeft H. Verburg, secre taris van de sectie publiciteit van de Raad van Kerken in Nederland, bevestigd. Vol gens Verburg willen de ker ken vooral gebruiken om hun leden te informeren over gebeurtenissen binnen hun kerk. Verder kan de abonneetelevisie worden ge bruikt voor vorming en toe rusting. Drugsverslaving is meer een ziekte van de geest dan van het lichaam. Een verslaafde kan zich alleen redden als hij de hem aangeboden hulp aanneemt. Zoals een schipbreukeling moet hij zich met alle kracht aan de hem uitgestoken hand vasthouden. Dat betoogde paus Johannes Paulus II afgelo pen weekeinde bij de inwijding van het „solidariteitscen- trum Paulus VI" in Rome dat drugsverslaafden opvangt en van hun verslaving probeert af te helpen. Het centrum is onderdeel van de therapeutische gemeenschap die de pries ter Mario Picchi tien jaar geleden heeft gesticht. Van de ver slaafden die in deze gemeenschap opgenomen zijn geweest is 82 procent van zijn verslaving afgeholpen. Biechtvader Walesa verdacht van spionage-activiteiten Pater Henryk Jankowski, biechtvader van Solidarnosc-lei- der Lech Walesa, is gisteren op verdenking van spionage- activiteiten twee uur lang door de politie in zijn woonplaats verhoord. Hij moest inlichtingen geven over zijn contacten met de tweede secretaris van de Amerikaanse ambassade in Warschau, Stephen Mull. Deze wordt ervan verdacht de Poolse spion Bogdan Charyton, die vorige week werd gear resteerd, van informatie te hebben voorzien. Na afloop van het verhoor verklaarde pater Jankowski dat hij Muil meer malen op de ambassade nad ontmoet, „zoals ik ook op ande re ambassades kom". De naam Charyton had hij echter nog nooit gehoord. Pater Jankowski, bedrijfsaalmoezenier op de werven in Gdansk, moet zich morgen opnieuw op het poli tiebureau melden. Intussen kan hij vrij rondlopen. Spitskool met kaas en ham, aardappelpuree yoghurt met muesli Nodig voor twee personen: 500 g spitskool, zout, 1 flinke ui, 15 g margarine, 1 plak schouderham a 100 g, 1 plak kaas a 100 g, peper, selderijblad; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, melk, peper, nootmuskaat, zachte margarine, paneermeel, 20 g margarine; 0,5 liter yoghurt, paar lepels muesli, 4 aardbeien, bas terdsuiker. Verwijder zo nodig lelijk blad van de kool en spoel de groen te af. Snijd grote kolen eerst in vier, of kleine in twee gelijke stukken en vervolgens in fijne repen. Kook de groente in weinig water met zout in tien minuten gaar. Snijd de ui grof, zet de stukken op met de margarine, een lepel water en met het deksel op de pan. Smoor de groente op een kleine pit gaar. Fruit de ui vervolgens, zonder deksel en op een groter vuur, lichtbruin. Snijd de ham en kaas in blokjes. Meng de afgegoten spitskool met de ham en wat peper door de ui, warm het mengsel door en voeg dan de kaas toe. Doe het gerecht direct in een schaal; bij langer verwarmen zal de kaas smelten, daardoor draden trekken en ogenschijnlijk zelfs verdwijnen. Strooi er fijngeknipte selderij over. Kook de aardappelen in weinig water met zout in twintig minuten gaar. Schenk het water weg en stamp de aardappe len fijn. Roer zo veel melk door de massa dat het een smeuï ge puree wordt en breng die op smaak met zout, peper en nootmuskaat. Bestrijk een ovenschaal met zachte margarine, leg er de puree in en strijk die glad. Strooi er een dun laagje paneermeel over en verdeel daarop de margarine. Laat de puree onder een hete grill of in een hete oven een korstje krijgen. Meng de yoghurt naar smaak met muesli, voeg stukjes aard bei toe en geef er de basterdsuiker apart bij. JEANNE EEN gruwelijk voorbeeld van de uit de hand gelopei® tuspraktijk in ons land is gisteren openbaar geword^ een publicatie in het internationaal hoog aangeschrev^j dische tijdschrift The Lancet. Artsen van het Acad Ziekenhuis Leiden beschrijven daarin gedetailleerd een vrouw die na een hormoonbehandeling in verw|e was geraakt van een vijfling gedeeltelijk hebben geabfc door bij drie embryo's een naald in het hart te stelr vruchten verlieten daarna langs natuurlijke weg het lichaam. PROFESSOR Van Hall, hoofd van de vrouwenklini. het AZL, heeft inmiddels verklaard dat de operatie en juridisch volstrekt verdedigbaar is. Dat laatste zal f wetgeving op het gebied van leven en dood heeft imir van lacunes die al ontelbare slachtoffers heeft geëist, in en in triest dat daaraan kennelijk geen einde gema; worden. Dat de abortus ook ethisch verantwoord en m vaardigd is geweest valt echter te bestrijden. ZOWEL de artsen als de vrouw in kwestie wisten dat de hormoonbehandeling grote kans gaf op een m» Willens en wetens hebben ze toch voor die behandel kozen. Toen de vrouw, al moeder van een kind, een^, verwachting bleek van een vijfling, schrokken zij e echtgenoot voor de consequenties terug. Ze meenden i. voor nog eens vijf kinderen niet aan te kunnen. De be tot een gedeeltelijke abortus werd dan ook niet alleen dische, maar vooral op sociale indicatie genomen. Eerw lijke aanwijzing dat er het nodige schort aan de bege, bij het toepassen van nieuwe medische technieken. de Tweede Kamer is inmiddels gepleit voor het stellj'p strenge eisen voor het toestaan van hormonale vru< heidsbehandelingen. Een pleidooi dat steun verdient. HeT wordt daarbij de hoogste tijd dat de medischq zich serieus gaat beraden in hoeverre het wenselijk technieken, die beginnend leven bevorderen of af\j ongelimiteerd worden toegepast. Er is thans een situa staan waarbij de arts louter technicus geworden, de louter cliënt. Met geneeskunde heeft het weinig meer^ ken. Mensen zijn wel in het geding, maar het resuld, onmenselijk heten. De kennelijke haast waarmee de commissie-Roeth^ eindrapport over de kleine misdaad heeft moeten uitl^ aan minister Korthals Altes de Tweede Kamer hi aangedrongen dat de aanbevelingen een rol zouden sfy de formatie heeft aanleiding gegeven tot enkele k kanttekeningen en reacties. Van wetenschappelijk-jujj kring is erop gewezen dat bepaalde onderzoekingen oj, waarvan aanbevelingen gedaan moesten worden, zijn voltooid. De politiek heeft de wetenschap voort^ gehaald, zo luidde kernachtig een van geuite bezwar^ Een ander punt van kritiek wordt gevormd door deg velingen van de commissie aan de detailhandel. Met ru aanbeveling dat meer winkelpersoneel een effectiev del is ter bestrijding van winkeldiefstal dan het ins" van camera's e.d. is in deze sector slecht gevallen, l. aanbeveling dat de boete voor diefstal maar direct bij' sa moet worden betaald is discutabel. Van de winkp kwestie kan de betrapte immers moeilijk de vereiste liteit verwachten. Nog een andere aanbeveling is pikant: die om Hl gramma „Opsporing verzocht" te laten verdwijnen. E gramma zou te zeer de gevoelens van onveiligheid ii' menleving versterken. Op dit punt wordt de kern problematiek zichtbaar: de aanpak van de verloedei de kleine criminaliteit met zich meebrengt mag niet \n worden met de bestrijding van de professionele misd' in het politieke testament van minister Korthals fl* meeste aandacht krijgt. Want in dat testament zijn f( ding van de politie en de bouw van nieuwe gevang, zwaardere prioriteiten dan de preventie van de klei* daad die het nieuwe kabinet tot zijn taak mag rekenl Al bij de voorlopige rapportage door de commissie-^ is vanuit de politiek instemmend gereageerd op dei naamste aanbeveling de kleine misdaad te bestrijdt preventie. Het tegengaan van ontwikkelingen die tot- dering van de samenleving leiden het gedrag van ters in stadions en daarbuiten, het onverantwoord enr dig rijgedrag in het verkeer, het spijbelprobleem en J- keidiefstallen, het gebrek aan werkgelegenheidspi voor jongeren, de onveiligheid van de woonomge% vergt de inzet van veel ministeries. Beleidsmakers zif kaar moeten aankijken en niet de oplossing moeten bij de al overbelaste politie. d Het wegnemen van oorzaken van de kleine misdaa^. instemmend knikkende partijen tot een keuze dwingt gewenste terugdringen van het financieringstekort hfli bedenkelijke keerzijde getoond. Hetzelfde probleeif zich aan voor de detailhandel: het bevorderen van koop door aanlokkelijke presentatie en het terugdring de kosten door bezuinigingen op personeel heeft zija Een aantrekkelijke gedachte is echter dat veel van |r de commissie-Roethof aanbevolen kosten zichzelf ta dienen. Als hierdoor bovendien de verloedering 1' maatschappij wordt teruggedrongen, is er sprake vf winst. Opnieuw zomers DE BILT (KNMI) Het zo merweer komt morgen terug. In het overgrote deel van het land wordt het zonnig, alleen in het noorden zijn dan nog wolkenvelden aanwezig. Hier komt echter geen regen meer uit. De onweersstoring is naar de Noordzee getrokken en ver dwijnt. De plaats ervan wordt ingenomen door een hoge- drukgebied waarvan de kern is gelegen tussen Schotland en zuid-Noorwegen. De wind draait van zuidwest naar noordoost. Het binnenstromen van de koele zeelucht wordt belet en de temperaturen lo pen op tot ongeveer 25 graden aan de kust en in het wad dengebied tot rond 21. De ko mende dagen wordt het op nieuw zonnig met zomerse temperaturen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor donderdag en vr; Zuid-Scandinavië en marken: Droog en Middagtemperatuur ti en 24 graden. Groot-Brittannië en In Cornwall, Wales Ierland mogelijk wa Elders droog en zonnif den. Middagtemperati 17 graden in het noo£ 24 graden in het zuido Benelux, Duitsland ei* gebied: Droog en zonr dagtemperatuur tusseu. 30 graden. Frankrijk: Zonnige vooral in het zuidweif een lokale regen- of bui. Middagtemperati 22 graden langs de kaï tot rond 30 in het zui( Spanje en Portugal: z langs de golf van Bisk op een regen- of onv Middagtemperatuur en 32 graden, maar L westkust van portuga noordkant van spai streeks 20 graden. Italië en Joegoslavisc Droog en zonnig. Mid peratuur tussen 25 ei*, den.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2