Langs en nFTrI4rmtnFAREN Valentine's hotelreeks maakt Chronisch tekort aan opvang voor jeugd met problemen is de lachende vierde in het spel nieuwe opzet in Noordwi jk Zee iuDEN OMGEVING £cidóQ.&owiant DINSDAG 24 JUNI 1986 PAGINA 11 ianje-rood ■f Jd gedacht dat een ver- aflicht maar één kleur nol tegelijk kan uitstra- _J maar gisteren, voor .kantongerecht, wierp ""Jproces verbaal van de Wijkse politie geheel »r licht op de zaak. ns dit politiekorps is fhet verschijnsel oran- |od mogelijk. Tenmin- een jongeman was op loulevard in Katwijk o< urd omdat hij op 9 au- v<us van het vorig jaar w oranje-rood verkeers- -A was gereden. Oranje- fe zo stond het echt in Officiële paperassen. De H eman wist zich het '01 val nog goed te herin- M n. „Het was heel druk dt e Boulevard", putte hij lijn geheugen. „De au- "reden vlak achter el- 'kf. Het ging heel lang- 1". Volgens de ver- Aite zaten twee agenten "(en auto in een zijstraat te hij het verkeerslicht 'fleerde. „Hoe kun je ■X vanaf de zijkant zien 01 iemand door rood i Daarbij keken ze te- 'fi de zon in", voerde hij k De jongeman wera j 'igens niet direct aan- m wden, pas een tijdje r werd hij op de bon ^ingerd. „Dat ging heel allig", zei de verdach- k reed nog even door dorp en plotseling za- 7 ze achter me". Op de ig van kantonrechter shuis of hij door rood gereden, voegde hij j nieuwe variatie aan verkeerslichten-thema „Oranje-rood? Het was per groen-oranje dan nje-rood". De rechter liegen officier van justi- VVan den Broek dat hij 1 begreep waarom deze k werd vervolgd. „De tie heeft het over het eren van een oranje- d licht. Ze weten het zelf ook niet", vond rpshuis. De officier, de it'antwoordelijke voor 1} vervolgen van de oik, was het geheel eens de kantonrechter, it hij vroeg vrijspraak, verzoek dat vanzelf- ikend werd gehono- ■d door de rechterlijke bht. donrechter Morshuis ook niet zo te spreken de rijkspolitie Alke die op 27 mei 1985 in Kaag (op de Juliana- een jongeman had teurd omdat hij geen iwijs bij zich had. De %ter vond dat de jongen .kans had moeten krij- lk zijn rijbewijs later op 4 politiebureau te laten In. Volgens de verdach- ^Idie zijn rijbewijs in zijn liere jas had laten zitten, p de politie hem die ge- Jenheid niet gegeven. 1 officier vroeg schuldig "jlder straf. „Omdat men- J nog wel eens in de ge- lenheid worden gesteld t later te tonen". Mors- fis vond het een juiste l „Een beetje meer sou- «sse van de politie zou zijn plaats zijn ge est' meende hij. vrouw reed op 20 juni !5 met een behoorlijke irt in haar auto over de hlialaan in Oegstgeest bij de kruising met de iprenbloemstraat gaf ze «n voorrang aan een m rechts komende wa ll. Een botsing was het. ijvolg en aangezien ook i andere auto snel reed ks het een behoorlijke pp. „Het is waar", gaf de jouw toe. „Maar die me- jouw reed heel hard, wel l Ze is kassière bij Albert lijn en het was al over (genen". Morshuis keek I het dossier en zei: (laar u bent ook snel ge werd. Tegen de politie i u dat u in de derde [rsnelling reed". „Ik reed f', reageerde de vrouw, h de derde versnelling? khnisch niet helemaal ist om dat te doen", Brkte de rechter op. De issière, die met een lich- thersenschudding en een kneusde rib naar het skenhuis werd gebracht, jrklaarde ook dat de louw snel had gereden. Eficier van justitie Van in Broek was eveneens b mening toegedaan. Hij lerde het rijden in de irde versnelling als be- ijs aan en eiste 200 gul- 'n boete. Op de vraag in Morshuis of ze nog Is wilde zeggen, ant- ïordde vrouw. „Ik heb ks te zeggen, want zij vam van rechts". De phter legde haar de 200 |lden boete op. „Ik heb van geleerd", gaf de roordeelde ruiterlijk toe. k ben voortaan heel [brzichtig op dat soort uisingen". KEES VAN HERPEN Het gaat er werkelijk op lijken, dat over een aan tal jaren zowat de helft van Nederland volge bouwd zal zijn met hotels en appartementen, al dan niet luxueus. Zoals eens overal de wasseret tes hun kopjes omhoog staken, zo gaat het nu met de hotellerie en het „aangename onderko men". Vooral langs Hol lands kust zijn de belof tes niet van de bewolkte lucht. Spitse en vlugge jongens met een radarge- voel voor de mogelijkhe den weten precies hoe geslaagde Nederlanders het best hun geld kun nen beleggen: in hotel suites en comfortabele appartementen natuur lijk. Gladjanussen met een bijkans onfeilbaar fi nancieel speurvermogen en bereid om risico's te nemen. Soms hebben ze de schijn van avonturiers te zijn, maar het kaf on der het koren schift zich vanzelf. Ons land kent inmiddels tal van inter nationale hotelvestigin gen, maar de eigenhei mers beginnen driftig mee te doen aan het ex ploreren en exploiteren van het aangenaam ver pozen. Het liefst met uit zicht op zee in de vader landse afspiegelingen van Miami Beach of Palm Beach. Op de com merciële startbaan, met als bestemming grote hoogten in de Melkweg van het hotelwezen, staat nu een volbloed Neder landse keten met ron kende motoren: de Va lentine hotels, de „harte lijke hotels"; opgezet door drie succes ruiken de Haagse „ricicone- mers": Leo Kooman partners, F.D.Tiekstra, en Lesley van Delft partners. Met als lachen de vierde, tevens advi seur, slimme vogel Mar tin Spaargaren, de on verwoestbare en inven tieve, die altijd weer te rugkomt als een niet uit te roeien onkruid. Je ziet Spaargaren en je wordt vanzelf weer enthousiast. Martin C.Spaargaren heeft z'n sporen op het gladde ho telijs al dubbel en dwars ver diend. Hij leerde calculeren en organiseren, en ontplooide zich tot routinier via Amster dams Victoria Hotel, Huis ter Duin, Grand Metropolitan Hotels, Holiday Inn Leiden, Atlantic Hotel, Hotel Wasse naar. Hij kwam overal, zag en overwon, en moest soms capituleren. Maar Spaargaren kwam als een soort Bonapar te altijd weer terug uit bal lingschap, al leek het er wel eens op dat hij met z'n „hon derd dagen" bezig was. Na zijn laatste avontuur (het mede opzetten van Hotel Wassenaar, Vijf Sterren en de Luxe) zat hij een maand of wat afgedankt op z'n „Elba" aan zijn come back te werken. Hij is nu weer terug, veerkrachtig als altijd, in het corxecte pak met fancy das en afwijkend pochet en met zijn barometer op hogedruk- gebied afgestemd, als raadge ver van de Valentine Hol ding die rond 200 hotelappar tementen van het nieuwe Carlton Beach Hotel in Sche- veningen verkocht en thans staat voor het opzetten van dergelijke Beach Hotels in Katwijk (in vergevorderde staat van onderhandeling), Noordwijk en weer later wel licht in Zandvoort, Bergen en zo meer. Maar de Valentine Partners en strateeg Spaarga ren willen daar nog niet al te veel over kwijt. Beach Hotel De nieuwe hotelketenhaan kraait evenwel al bij voor baat victorie in Noordwijk. Aan de Boulevard, vlak naast de Vuurtoren, gaat het luxe Beach Hotel verrijzen. Bur gemeester Bonnike schijnt laaiend enthousiast te zijn; zijn badplaats wordt nu al weer verrijkt met het Oranje Hotel, en er kan nog meer bij om Noordwijk z'n oude glans terug te geven. Het luxe ho tel krijgt 40 suites „met een zee van ruimte" en met uit zicht op zee. Bovendien kent het bouwpakket nog 40 stu dio's, twee restaurants, een coffeeshop, een ruime entree hal met receptie en tal van zalen voor party's, congres sen en andere zakelijke bij eenkomsten. Op de boule vard komt een ruim zonne terras en aan de achterkant is plaats voor parkeren. Het vier etages hoge hotel wordt terrasvormig opgebouwd en zal een mediterrane atmo sfeer ademen: een „Cannes Marina" aan de voet van het blonde Hollandse duin. Ont werp van deze nieuwe parel aan de Noordzee: Van Nierop en Van den Hoeven te Rot terdam en die zeggen nu: de kust is van ons. Een prima exploitatie-formu le: een hotelmanagement verhuurt in opdracht van de individuele eigenaren de stu dio's en suites; in de praktijk schijnt een rendement van minimaal 7 pet. over het eer ste jaar zeer goed realisbeer- baar, en na enkele jaren is een rendement van meer dan 10 pet. mogelijk gebleken. Waar dat gebleken is weet ik niet, maar het moet gebleken zijn. Eventueel op voorhand. De prijzen voor de suites lo pen van ca. 115.500 tot 124.500, vrij op naam. Koop je, dan ben je individueel ei genaar met volledig apparte- mentsrecht, mede-eigenaar van de grond en verschillen de faciliteiten van het hotel complex. Zoals Lesley van Delft zegt: ga je 's zomers een dag een het strand liggen, dan kun je 's avonds in ie ei gen appartement of als dat toevallig door een huurder bezet is, in een ander lek ker in het bad gaan en je op frissen voor de avond, die jé dan weer doorbrengt aan het strand of in een bar. De individuele eigenaar krijgt tevens het recht op een verblijf van maximaal vier weken per jaar. En dat is al heel fraai, want voor de rest van het jaar is je aankoop in handen van lieden die je ap partement gehuurd hebben. Als je je in die tijd wilt ver kleden, douchen of even uit geteld op bed wilt liggen, kun je van de suite (of studio) gebruikmaken, maar dan wel tegen betaling van de nor maal geldende management- fee. Dat is een soort opcenten vanwege de exploitatie van het complex. En wat nooit weg is ook: als je een suite of studio koopt, ben je automa tisch lid van de Vereniging van Eigenaren (WE). Maar dat zijn allemaal wissewasjes; je bent dan toch maar even over de volle kamerbreedte en met uitzicht op de woelige zee eigenaar, met vooruit zicht op een uitstekend ren dement. En de mogelijkheid om regelmatig je eigen suite te gebruiken als attractieve pied a terre. Want je kunt wel kopen, maar niet om vliegen te vangen nietwaar? Zo wordt in Noordwijk aan Zee opnieuw een gat gevuld. Dankzij Valentine. Weer feest aan de boulevard. De VVV onder directie van Wim Rovers reageert met enige reservering. Dat moet jé in een badplaats ook altijd doen, vind ik. Immers, zo'n VVV is niet van gewapend beton, zoals de bouwer van Beach Hotel. Vooralsnog is Martin Spaargaren, na een nare episode, teruggekeerd in Hotel Wassenaar, „een ju weel van een bedrijf". Hij werd midden vorig jaar aan de dijk gezet door ontwikke laar Lagerwaard, maar op 15 april kwam hij wiekend op Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 1(>. eigen vleugels terug „om een traditie voort te zetten en een revolutie te stoppen". „Het waren voor mij voordien een paar nare maanden van ac ties en reacties, maar die hebben we nou achter de rug. We moeten het verleden rond Hotel Wassenaar verge ten. We hebben nu een paar maanden fijn gedraaid, voor al tijdens het bollenseizoen". Zonder luchtballon nen Vanaf 1 februari voeren de 34 eigenaren die met elkaar de 60 appartementen gekocht hebben in wezen het bewind Zon en weder dienende moet tegen het zomerseizoen 1987 aan de Noordwijkse Koningin Wilhelminaboulevard dit luxe Beach Hotel gerealiseerd zijn. over Hotel Wassenaar, onder aanvoering van drs.P.von Reth, tevens mede-eigenaar. Dit is het dagelijks bestuur, dat Martin Spaargaren ver zocht terug te komen om het heft weer in handen te ge ven, de exploitatie voort te zetten en de zaak rendabel te maken. Hagee b.v., de aan- swinger, heeft nog steeds ap partementsrechten in het ho tel en is voor 25 pet. mede-ei genaresse. „Maar Hotel Was senaar loopt nu zonder kre ten", zegt Spaargaren, als een levenslustige boetedoener: „We zijn geen Vijf Sterren hotel meer en ook niet De Luxe. We zijn nu bezig met de echte franje eraan te ma ken; de luchtballonnen zijn eraf. We proberen nu een stukje traditie voori te zetten hier, met de steun van een geweldig medewerkend ge meentebestuur van Wasse- Hotel Wassenaar lijkt nog steeds neergeworpen in een uithoek tussen marinevlieg veld Valkenburg en de Pan van Persijn, „maar om de hoek hebben we het strand", zegt Martin C., die daarbij z'n verziende bril moet opzetten, want hij weet dat er „aan groen" nog van alles moet gebeuren rond Hotel Wasse naar. Hij heeft zich daarbij verzekerd van de inzet van een geestdriftige „adjunct-di rectrice": de 24-jarige Zweed se nachtegaal Madeleine Eke- gardh (Nederlands staatsbur geres); „the female touch" aan het bedrijf, en Martins grootste steun „en mijn ge heim wapen van Zweeds staal", die het hotel uit de troebele wateren van weleer moet zien weg te sleuren. Een jaar geleden beschikte hotelmaarschalk Spaargaren nog over een adellijke rech terhand, Lucie van Slangen burg genaamd, maar die is in het troebel water gebleven en boet nu elders haar com merciële zonden uit. Zo wil het nieuwe bewind het ten slotte zien. Wat Hotel Wassenaar betreft: door Ton Pieters er wordt gewerkt aan (de toestemming voor) een ten nisbaan, de swimmingpool ligt in conceptie gereed, de tuinaanleg op wildgroei gecorrigeerd door een arbeid zame schoolkracht in „Ber muda's" vertoont vorde ringen; paarden zijn van har te welkom, aan de bar zowel als in de koelkast, en in de „Paauwentuin" (een aircon- dictioned lusthof, genoemd naar het fameuze raadhuis van Wassenaar „De Paauw",) werken de tere tinten op je in: een beetje Frans met een Amerikaanse snit, en in de „Shakespeare"-bar- bibliotheek vind je nog on veranderd een mengeling van Britse kitch: de aldaar verzamelde „boekwerken" komen niet verder dan ge halveerde dummy's die een aanfluiting van de sfeer zijn. Spaargaren wil daar nu boe ken over sport, vooral over golf, gaan uitstallen. Maar ik zie het hem nog niet doen. De Shakespeare-bar blijft voorlopig een zwakke, don kere link in een bedrijf dat de Wassenaarse upper ten tot bijeenkomen en verpozen moet noden. Maar Hotel Wassenaar pre tendeert onderwijl „het best aangeklede kopje koffie in de regio" te serveren. Spaarga ren: „We durven de schrij vende scouts (van Elsevier) op horecagebied hieromtrent uit te dagen. En vergeet onze vrijdagse zeetongetjes niet. Onbeperkt eten. Overigens mag ik de lezers van de Leid- se Courant hierbij graag uit nodigen om op zondagmor gen van elf tot twaalf uur in Hotel Wassenaar van ons uit zonderlijk kopje koffie te ko men genieten. Inclusief bon bons en kandij, bruin en wit, en altijd weer een zoet ver- rassinkje daarbij. Men is van harte welkom („Martin, waar begin je in hemelsnaam aan?", vroeg Lesley van Delft vertwijfeld) „om met ons kennis te komen ma ken". Zo is Martin Spaarga ren nu eenmaal. Al jaren. CENTRALE VOOR PLEEGZORG HEEFT IN LEIDEN MAAR VHF ADRESSEN LEIDEN Er is in Lei den en omgeving een chronisch tekort -aan mensen, die jongeren met problemen voor gemid deld twee a drie maanden in huis willen nemen. Bij de Centrale voor Pleeg- zörg Zuid-Holland en Zeeland staan zegge en schrijve vijf Leidse op- vangadressen geregi streerd. „Dat is veel te weinig", zegt Carola Groenendijk van de Cen trale. „Vooral in de grote steden is de nood erg hoog. Daar wonen veel jongeren, die van huis weglopen. De kinderen, die in Leiden een oplei ding volgen, willen ook graag dichtbij hun school terechtkomen". De Cen trale voor Pleegzorg be middelt tussen pleegge zinnen en instellingen, die jongeren in een sa menlevingsvorm willen plaatsen. Elk jaar komen zo'n 600 kinderen in aan merking voor een pleeg gezin. Jaarlijks vragen ongeveer 1800 mensen in formatie aan. Er blijven gemiddeld 400 gezinnen over, die daadwerkelijk iemand in huis nemen. Tussen de twintig en dertig jongeren hebben korte of lan gere tijd gewoond op een van de Leidse opvangadressen. De pleegmoeder van een van deze adressen wil liever ano niem blijven. „Ik hoef niet zo in de belangstelling te staan". In het begin, dat is een jaar of achttien geleden, kwamen de kinderen bij haar terecht via de dominee of de pastoor of via de school waar ze als on derwijzeres aan was verbon den. Nu is ze aangesloten bij de Centrale voor Pleegzorg in de regio Den Haag. „In prin cipe kan ik drie kinderen op nemen. Ik wil wel dat ze alle maal een eigen kamer heb ben". Zelf heeft ze twee kin deren: een zoon en een doch ter. Beiden zijn het huis al uit, hoewel de zoon thans voor een paar maanden terug is ge komen, omdat zijn nieuwe woning nog niet klaar is. En dan heeft ze nog dertien kat ten en een hond. Momenteel zijn er twee pleegdochters: Di ana en Monique. Diana, veer tien jaar, woont sinds 7 febru ari in het huis in Leiden Zuid-West. Haar moeder kon niet meer voor haar zorgen. Onlangs is besloten, dat ze nog een jaar blijft. Haar „zus" Monique is er al vanaf 21 sep tember vorig jaar. Prietpraatje Diana en Monique hebben re gelmatig contact met hun ou ders. „Dat is heel belangrijk", vindt hun pleegmoeder. „Ook al gaat het niet altijd even ge makkelijk. Ik had bijvoor beeld een tijdje geleden een meisje, dat met incest te ma ken had gehad. Je kunt dan moeilijk van haar verlangen, dat ze naar d'r vader gaat". Af en toe belt ze zelf de moe ders van Diana en Monique op. „Zomaar voor een priet praatje". 't Zijn niet altijd prietpraatjes die in haar huis worden gevoerd. „We praten veel, soms tot diep in de nacht". „Ja", zegt Monique, „en dan gaat ze patat bakken, want van kletsen krijg je hon ger". „Je kunt met al je pro blemen bij haar terecht", vult Diana aan. Open staan voor elkaar, dat vindt haar pleeg moeder belangrijk. Net als eerlijk zijn. „Als er rottigheid gebeurt, prima, maar het moet niet stiekum gaan, daar kan ik niet tegen". Eén keer is het voorgekomen, dat een meisje niet in haar gezin pas te. „Dan is het in het belang van het kind zelf, en van ie dereen, die hier huist, dat ze weggaat. Op een gegeven mo ment moet je gewoon zeggem Dit gaat niet meer. Ik had toen heus wel het gevoel dat ik onderuit ging, hoor. Het is een stukje onmacht, maar het kan gebeuren". Voldoening „Natuurlijk is het niet altijd even gemakkelijk. Er zijn heus wel problemen. Maar je krijgt er zoveel voor terug. Soms krijg je spontaan een zoen en dan is je dag weer goed. Af en toe moet je teleur stellingen verwerken, maar je ziet ook hoe kinderen veran deren. Er zijn er die hier vre selijk agressief komen en het geeft voldoening als je ziet hoe rustig ze na een maand zijn geworden", aldus de ano- Linda Keasberry en Carola Groenendijk van de Centrale voor Pleegzorg: „In grote steden is nood erg hoog". nieme pleegmoeder". Soms gaan de pleegkinderen na een dag weer weg. Een an dere keer blijven ze een maand of zestien. Afscheid nemen valt niet altijd mee. „Je moet oppassen, dat je je niet teveel aan een kind gaat hechten", meent de pleegmoe der. Maar ze vindt het niet zo erg als een kind zich een beetje aan haar hecht. „Dat geeft een stukje houvast". Mensen kunnen zich ook op geven als weekend- of vakan- tie-opvangadres. Ze kunnen ook voor langere tijd iemand in huis nemen. De pleegmoe der van Diana en Monique koos voor crisisopvang. „Om dat er weinig mensen zijn, die „lastige" pubers in huis willen nemen". Traditionele gezinnen, maar ook mensen die samen of al leen wonen, kunnen zich op geven als pleegadres bij de Centrale voor Pleegzorg, Groothertoginnelaan 70, Den Haag, tel. 070-469306. Er wordt dan informatie toege stuurd. Daarna kunnen de mensen een voorlichtings avond bijwonen en verhalen aanhoren van en vragen stel len aan pleegouders. Linda Keasberry is een van de me dewerkers van de Centrale voor Pleegzorg, die de poten tiële opvangadressen bezoekt. Ze praat dan onder andere over de gezinssamenstelling en de huisregels. „En dan bel len we op: we hebben kind z, leeftijd y, .problematiek z. Heeft u tijd en plaats voor hem of haar? Als het kind kan komen, gaat er een tele foontje naar de betreffende instelling en die voert dan een kennismakingsgesprek. De instantie zorgt ook voor de verdere begeleiding. Pleegouders krijgen een kos tendekkende vergoeding. „En daar kom je redelijk mee uit", aldus Carola Groenendijk. Voor het geld doet de pleeg moeder van Diana en Moni que het niet. Zij vindt het be langrijk om anderen te hel pen. En ze is van mening dat andere mensen dat ook moe ten doen. „Je moet niet stil blijven staan bij je eigen huis je, boompje en beestje. Je moet je humaan opstellen en je ogen open houden voor problemen van anderen. Je bent niet voor niets op de we reld gezet". Haar pleegdoch ters kunnen zich wel een beetje voorstellen, dat er men sen zijn, die geen pleegkinde ren willen. „Maar ik denk dat ik ze later ook neem", zegt Monique. En Diana roept meteen: „Ik ook". JANET VAN DIJK

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11