delgen blijven koel aradona gedenkwaardig Santana mt ontslag Passarella in ziekenhuis ONTLUISTERING BEHEERST SPANJE m SPANJAARDEN VERRAST DOOR VECHTLUST PRESTATIEGERICHT TEAM THIJS |o-STAD Twee acties van Diego ^na hebben Argen- »n plaats in de nal- arües bij de strijd om te)reldbeker voetbal lit. De middenvel- djakte voor zijn land :d doelpunten tegen nd, dat alleen via Jneker iets kon te rn MAANDAG 23 JUNI 1986 PAGINA 11 iLAJARA Binnen een uur na de phe uitschakeling van Brazilië door k heeft de Braziliaanse coach Tele ^zijn ontslag ingediend. De 53-jarige ■e pas in februari als trainer van de Rise ploeg was teruggekeerd, zei ^hij nooit meer ergens als trainer zal ^rken. Hij ontzenuwde daarmee ge- ■als zou hij naar Saoedi-Arabië ver fwaar hij al eens als trainer heeft ge- Tjji 1982 was Santana ook trainer van ^iliaanse elftal, dat in Spanje bij de A de wereldtitel in de tweede ronde Rgeschakeld door de latere wereld- i Italië. MEXICO STAD Daniel Passarella zal in Mexico niet meer kunnen spelen. De verdediger, die in 1978 aanvoerder was van het Argentijnse team dat in ei gen land wereldkampioen werd, is met een aandoe ning aan de dikke darm in een ziekenhuis in Mexico Stad opgenomen. Passarella is de laatste weken door pech achtervolgd. Hij miste de eerste twee wedstrij den van Argentinië wegens maagklachten. Toen hij daarvan hersteld was, liep hij tijdens de training een blessure aan een been op waardoor hij opnieuw twee wedstrijden niet inzetbaar was. Teamarts Madero vertelde in Mexico Stad, dat Passarella drie kilo li chaamsgewicht had verloren, nadat hij last van zijn maag had gekregen. Dat gewichtsverlies bleef zich ook na zijn aanvankelijke herstel voortzetten. Zater dag moest Passarella met hevige pijnen in een zie kenhuis worden opgenomen. Daar werd de aandoe ning aan de dikke darm vastgesteld. (Van onze correspondent Paul van der Voort) MADRID De voetbalneder laag van vannacht tegen de Belgen heeft de vloer aange veegd met de Spaanse nationa le trots. De ontluistering is to taal. Zelfs de Spaanse socialis ten vertoonden zich na hun overweldigende overwinning bij de algemene verkiezingen niet op straat. De champagnef lessen bleven dicht. Het vuur werk bleef in de kast. De te leurstelling heeft de anders zo fantasierijke Spaanse journa listiek hen ditmaal van alle in spiratie beroofd. De commen taren vanochtend in Spaanse pers, radio en tv waren nuch ter, droog en sërieus. Er wordt vandaag niet eens gejammerd en niet eens gekreund. Er wordt ook niet gediscussieerd, want over een ding zijn de Spanjaarden het allemaal eens: de Belgen hebben alleen maar gewonnen dank zij heel veel geluk en dank zij hun geniale doelman Pfaff: „Als Pfaff er niet was geweest", zo luidt het volgens de voetbalkrant Sport, „dan had België het einde van de normale speeltijd niet onge slagen gehaald.... De Belgen hebben een doelman die niet alleen wereldklasse maar ook alle geluk van de wereld heeft", aldus deze krant. De gelatenheid in de commen taren is voor Spaanse begrip pen bijzonder groot: „Pfaff heeft een penalty meer gestopt dan onze „Zubi". Het is een onterechte classificatie.... Maar wat valt er aan te doen. Spanje is met alle eer tenonder ge gaan. Maar ja, daar schieten we natuurlijk maar bijzonder weinig mee op", zo troostte een van de kranten het Spaan se volk. „De droom van Spanje", zo verwijst ook het ochtendblad El Periodico in haar openings titel naar de heldenrol van de Belgische doelman. „Pfaff stopte praktisch alles, inclusief een penalty van Eloy. Zijn ploeggenoten deden de rest". iWSZ A Eén verras- n toeval zijn. Winst f achtereenvolgen ds op de Sovjet-Unie I tje niet. Zo was het Det gisteravond in België kwam bij vier van het der- toernooi om het ■kampioenschap Gier prestatiegericht, te maken van de rachten die in het rerzameld zijn. En iel te blijven op het t da\ de straf- »n beslisten over if dood. Ichting is eigenlijk gro- de eindstand na ver- van 1-1 weergeeft. Het ^n Thijs had opnieuw iter te weinig op het Ro Scifo, die altijd wel Rus heeft om niet als punt te dienen, altijd "verklaring heeft voor tikte pass, detoneert in die de heilige wil geeft boven tech- innen. De Belgen heb- der zoveel techniek in zij bij vlagen in zeer ■rtipo aanvallen kunnen waarbij de eenzame co Claesen plotseling mringd door een hele itembaren. Rn hebben ook zoveel in huis (Pfaff, Gerets, Ceulemans en Ver- _j) dat zij een tegen- durvén te laten uitra- r zij zelf aan de wed- Iginnen. Dat gebeurde in Spanje, dat zich een ilf uur in de illusie •steren oppermachtig Jan Ceulemans was met zijn treffer een belangrijke man voor België, dat later na het nemen van strafschoppen een ronde verder kwam in het toernooi om de wereldtitel. Diego Maradona, de maker van twee gedenkwaardige doelpunten tijdens de wedstrijd Argenti- nië-Engeland, viert in zijn eentje feest. te zijn in het duel van man te gen man en van ploeg tegen ploeg. Geen rust Tomas, als rechtsachter, ge bruikte de afwezigheid van een directe tegenstander voor zeer aanvallend voetbal. Cal- dere en Michel stoorden zo in tensief dat de Belgen op het middenterrein geen rust kre gen. Er werd door twee ploe gen verschrikkelijk hard gelo pen en vrij matig gevoetbald. België echter hield tegenover Salinas en Butragueno zijn verdediging, soms wat panie kerig, dicht. België was aanvankelijk nau welijks nog gevaarlijk geweest tot het moment dat Veyt door Gallego omvergeschopt werd en de Oostduitse scheidsrech ter Kirschen voordeel voor Claesen liet gelden. Via Clae sen van rechts en Vercauteren bijna aan de andere kant van het veld, kwam de bal laag voor het doel waar Ceulemans ongehinderd, maar zeer gaaf, inkopte. Op slag veranderde Spanje. De vechters werden schoppers, zoals Tomas en Caldere. Kir schen toomde het geweld on middellijk met gele kaarten. Er moest worden gevoetbald. Spanje en België begrepen het. De Spanjaarden konden het, zo leek het voor oog, wat be- Met de voorsprong uit de 34e minuut van de eerste helft kon België terug naar zijn geliefde speelstijl. Uitbreken vanuit de eigen verdedigingslijn. Er was feitelijk maar eén opdracht voor het elftal: „Maak geen Deense fouten, geef Spanje geen geschenken, houdt de deur dicht." Aan Renquin, Gerets, Ver- voort, Grun, Demol en Ceule mans is zon opdracht wel toe vertrouwd. Maar niemand deed zijn werk beter dan Jean-Marie Pfaff. België zal in Mexico waarschijlijk geen we reldkampioen worden, zal de voetbalwereld niet op zijn kop zetten, maar de doelman van Bayern München is, in weer wil van al zijn clownerie, wel de wereldkampioen onder de keepers. Pfaff zorgde ervoor dat België tot heel diep in de tweede helft de hoop kon koesteren op een overwinning in de norma le speeltijd. Zijn ingrepen in man- tegen mansituaties, te genover Michel, Salinas en de slimste spits uit Spanje Butra gueno waren geweldig. In het doel stond een man, die het elftal kon dragen en die weer eens bereid was zijn schouders eronder te zetten. Een keertje was zelfs Pfaff kansloos, maar toen stond Gerets, die het con ditioneel het moeilijkst had van alle Belgen, die tot het einde moesten blijven spelen, letterlijk en figuurlijk achter hem. Een enkele De laatste vijf kwartier van de wedstrijd, de verlenging mee gerekend, hebben de Belgen maar een enkele gelegenheid gehad het spel naar de Spaan se helft te brengen. Er was maar één vraag: kan een elftal dat echt op zijn laatste benen loopt die minimale voorsprong vasthouden? Was het mogelijk deze Spaanse ploeg, die met de vervanging van Tomas door Senor en van Salinas door Eloy meer voetbalvernuft kon opbrengen, te weerstaan? Het leek zo tot zes minuten voor tijd. Vercauteren, die een handvol kleinere vergrijpjes nodig had om zich staande te houden tegen een in kracht groeiend Spaans middenveld maakte in de hoek van het veld een onnodige overtre ding. Victor koos deze keer niet voor de hoge voorzet, waarmee Pfaff steeds raad had geweten. Hij legde de bal laag terug naar Senor die vol met de wreef vuurde. Pfaff, in zijn uitzicht belemmerd, door een stuk of vijftien spelers had geen verweer tegen het schot van 25 meter, 1-1. Best moment Vercauteren vertrok voor Hugo Broos, die naast Renquin in het hart van de verdediging ging. Veyt voor Leo van der Eist. België had na een zonder al te grote schokken verlopen de verlenging Jean-Marie Pfaff, die weer een best mo ment had in de strafschoppen- serie. Hij stopte de tweede, van Eloy en daarna hoefden de Belgen alleen maar te blijven scoren vanaf de elfmeter-plek. Scifo toonde zijn enige kracht, zijn techniek. Daarna kwamen de kou we kikkers Broos, Ver voort en Van der Eist. Vijf op vijf, geen van de zes ploegen uit de kwartfinales, die na verlenging nog niet tot een be slissing waren gekomen, had dat eerder gepresteerd. Straf schoppen zijn een wat wanke le basis om wereldkampioen te worden, maar voor België kan het toernooi nu al niet meer stuk. Spanje - België 1-1 (0-1): 34. Ceule mans 0-1, 85. Senor 1-1. Strafschop pen: Senor 1-0, Vercauteren 1-1, Eloy mist, Scifo 1-2, Chendo 2-2, Broos 2-3, Butragueno 3-3, Vervoort 3-4, Victor 4-4, Van der Eist 4-5. Scheidsrechter Kirschen (Odl). Toeschouwers: 45.000. Gele kaarten: DeMol en Grun (beiden Bel), Tomas, Caldere (beiden Spa). Spanje: Zubizarreta, Gallego, Tomas (Senor), Camacho, Victor, Chendo, Caldere, Michel, Julio Alberto, Bu tragueno en Salinas (Eloy). België: Pfaff, Gerets, DeMol, Ren quin, Grun, Vervoort, Veyt (Broos), Vercauteren (Van der Eist), Scifo, Ceulemans en Claesen. 'ejers van Maradona mo- liden tot de meer .^aardige momenten '/"toernooi worden gere- 'K"ij de eerste actie had ntijn nog de hulp no- v3de Tunesische scheids- Bennaceur. Na een terugspeelbal van de verdediger Fenwick, iradona een duel aan Engelse doelman Shil- Argentijn sprong hoog, iet genoeg om de En- te verslaan. Maradona te daarom niet alleen tbalintellect, maar ook ;erhand. De paar centi- die hij daarmee in von, waren genoeg om iet voor Shilton in het tikken. Voor alle En- voor velen op de tri- as de handbal-actie ■adona duidelijk, voor ;ur niet. Ondanks felle van de Engelsen [de Afrikaanse arbiter unt goed. hoeilijk fesiër zou het wellicht lelijk hebben gekregen [treffer beslissend was voor de uitslag. Hij werd echter, in zekere zin, ge red door Maradona. Bij diens tweede doelpunt liet de Ar- gentijrr zich van zijn beste kant zien. Als geen arfder blijkt hij tijdens dit toernooi in staat aanslagen op zijn ledema ten te ontwijken. Na één van de vele mislukte aanvalspogingen van de En gelsen, pikte de Argentijn de bal op het middenveld op. Als eerste moest Peter Reid er aan geloven. De speler van Ever- ton kwam, zag en werd voor joker gezet. Terry Butcher werd het tweede slachtoffer van Maradona, Fenwick het derde. De Argentijn liep de Engelsen voorbij alsof ze er niet stonden. Butcher volgde de middenvelder nog wel in het strafschopgebied, maar wist dat als hij maar een vin ger zou uitsteken, Maradona als een stervende zwaan zou neergaan. Gelukkig voor het voetbal greep de Engelse ver dediger niet in, een trap van elfmeter was een onjuiste af sluiting geweest van de formi dabele actie van Maradona. Zijn laatste schijnbeweging met het lichaam had de Ar gentijn bewaard voor Shilton. De Engelse doelman reageerde te snel en was kansloos. Angstig De wedstrijd leek daarmee be slist. De Engelsen speelden de eerste helft en het begin van de tweede net als bij de poule wedstrijden: angstig, van ach teruit en zonder enig initiatief. De angst voor Diego Maradona zat bij de Europeanen blijk baar zeer diep. Bobby Robson, die startte zonder Ray Wilkins en;Bryan Robson, had het niet Gary Lineker (midden) kopt het enige doelpunt van Engeland in. nodig gevonden de Argentijn een bijzondere behandeling te geven. De ruimtedekking, zo als de Engelsen die altijd toe passen, moest ook het Zuida- merikaanse gevaar indammen, vond de zelfverzekerde bonds coach. De gedachte van Robson was moedig, maar binnen korte tijd bewees Maradona diens ongelijk. De Argentijn genoot elke minuut van de vrijheid die hij kreeg bij het aannemen van de bal, bij de mogelijkhe den van het geven van een pass en bij het aangaan van een combinatie. Gelukkig voor de.-iEngelsen bleek andermaal dat Maradona in het Argen tijnse team op eenzame hoogte staat. Fraaiste Maradona is in het toernooi met de Fransman Michel Pla- tini in een strijd gewikkeld wie de fraaiste oplossingen voor het nemen van een vrije trap bedenkt. In de eerste helft leek de Argentijn die strijd te beslissen. Drie keer mocht hij van een aantrekke lijke afstand Peter Shilton on der handen nemen. Twee keer moest de Engelse doelman in ak(ie komen. De moeilijkste redding was die in de 32e mi nuut. Maradona lepelde de bal over de muur, maar zag Shil ton met de vingertoppen red ding brengen. Tegen de akties van de Argen tijnen stelden de Engelsen ui terst weinig. Zelfs de treffers van Maradona veranderden het spel van de Engelsen niet. De angst voor Maradona werd er alleen maar groter door. Robson begreep pas laat dat zijn ploeg alleen nog kans op een plaats in de halve eind strijd zou hebben, als hij meer aanvallers in het team zou brengen. Waddie en Barnes verdubbelden het aantal spit sen tot vier. Eindelijk ontstond er ook iets van druk op het Argentijnse doel. De eerste mogelijkheid was voor Butcher. De verdedi ger schrok echter zelf nog het meest van de kans die hij kreeg uit de voorzet van Bar nes. De kopbal belandde recht in de handen van Pumpido. Vier minuten later was het wel raak. Barnes kwam weer zijn directe opponent Brown voorbij. De verder onzichtbare Lineker bewees een goaltjes- dief van het zuiverste water te zijn door de eerste kans die hij keceg ook te benutten, 2-1. Verder kwamen de Britten niet. Uitzonderlijk Over één zaak waren Carlos Bilardo, de verantwoordelijke man bij de Argentijnen en de Engelse coach Bobby Robson het na de wedstrijd eens: het doelpunt van Maradona was van uitzonderlijke klasse. „Maradona heeft daarmee an dermaal bewezen de beste voetballer in de wereld te zijn", orakelde Bilardo. „Al zijn treffers zijn spectaculair en hebben iets bijzonders, maar deze was wel heel erg mooi. Ik ben er trots op dat wij de laatste Zuidamerikaanse vertegenwoordiger in het toer nooi zijn". Over het eerste doelpunt van Maradona wilde Bilardo weinig kwijt. „Ik heb niet precies gezien wat er ge beurde. Gelukkig maakten we kort daarop een tweede doel punt, zodat de wedstrijd was beslist". Robson wilde de nederlaag van zijn ploeg niet volledig op hangen aan de beslissing van Diego Maradona gaat samen met Peter Shilton de lucht in. Beide hoofdrolspelers gebruiken een arm, maar Maradona is de win naar. scheidsrechter Bennaceur het eerste doelpunt van Maradona goed te keuren. „Het was dui delijk dat hij de bal met de hand intikte. Shilton heeft dat ook bevestigd, maar de proble men lagen elders. Wij zijn niet echt in de wedstrijd geweest. Ik had gehoopt dat wij de strijd op het middenveld in ons voordeel hadden kunnen beslissen. Dat mislukte echter. Dat wij niet zo aanvallend hebben gespeeld als de mensen van ons verwachtten, is een verdienste van Argentinië". Argentinië - Engeland 2-1 (0-0): Sï. Maradona 1-0, 55. Maradona 2-0, 81. Lineker 2-1. Scheidsrechter: Benna ceur (Tun). Toeschouwers: 70.000. Gele kaart: Reid (Eng), Batista (Arg). Engeland: Shilton; Stevens, Fenwick, Butcher en Sansom; Steven (Barnes), Hoddle, Reid (Waddle) en Hodge; Li neker en Beardsley. Argentinië: Pumpido; Cuciuffo, Rug- f;ri, Brown en Olarticoechea; Giusti, atista, Enrique en Maradona; Bur- ruchaga (Tapia) en Valdano.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11