sr Jan Keizer geniet met volle teugen Olsen kapot van blunder I Columbiaan Diaz leidt duel Mexico 3rt" BUTRAGUENO ACHTSTE SPELER MET VIER ,S MALVINAS S N ARGENTINA- WBÊBÊÊEËMKÈ Geen herhaling a Falkland-oorlog 5 op de tribunes CeidócSotwattl VRIJDAG 20 JUNI 1986 PAGINA 7 kö» INDIAL '86 17.50 b.6«/is i'gj^ans", de vredelie- ge heel in het rood ingestoken fans van 3.70ense elftal, hebben 930j als graag geziene 555 afscheid genomen 05(ft WK. De vierdui- 6 00 voetballiefhebbers, 0 00 oversteek van De- 55?cen naar Mexico 3<$n, verwierven zich 3 90un spontane vrien- 100eid een uitstekende 6-»ie. Ze waren net zo l%iutst en van flair joJn als het elftal, dat landen en niet stuk te 550, toen de Denen S-J verloren van enen vonden het i „roliganuit als het ve tegendeel van 'jïjjjge/se woord hooli- Jgjjpf al zijn onplezieri ge welddadige associ- O.ii de recente voetbal- 70Qdenis. Het Deense 52"2ro7/ betekent rustig 55 Opig- Voor hun voor- 34 Of gedrag tijdens het mes kampioenschap B,-j Frankrijk werden de UNESCO met 220ir play onderschei- oaiveerd. tiligans ^jng hebben de En- flupporters in Mexico fitponnen: de harten 05.0de bewoners van 21 -Jrey. De met veel ^ien beven tegemoet 2Q fp hooligans, blijken 48.tfats van brullende 57tn makke lamme- 5®Jje maatregelen die de ^p/jse autoriteiten 83 genomen om pro- 35m met de .beesten' Migeland zoveel moge- voorkomen, bleken uile weggegooid geld. Mpkkende hitte en de 69 .ike prestaties van 80kionale team, bleken Mnde om de Engelse 80jch te laten gedragen ïï.porbeeldige suppor- 33Slechts in de eerste waren er kleine ggjmen met fans die sspts te wild gedroe- 7o'( 94.! 69.1 es ïr 76{festdui tse aan va lier __Völler blijft in elk mtot 1987 voetballen jg.Bundesliga„Omdat ff nzen in Italië nog \ar gesloten blijven, momenteel geen I1T Voller kwijt te fa- ?9Hei Bremen-manager '5.temke in Queretaro. middelaar heeft na meen Italiaanse club 0,f succes geprobeerd 3.S in Mexico alvast =porIopig contract te mekenen. Vollers ver- |is met Bremen loopt "In jaar. lerscaroussel Cayetano Re van uay heeft zijn ont- g^ngeboden. Paraguay Pn de tweede ronde Ingeland uitgescha- De verwachtingen 5pn ook dat de bond fin bod van Re naast Weerlegt en hem op- 41 de ploeg voor te be- op het toernooi om .Wereldkampioenschap 2?90 in als Italië gast- liljard otaal aantal kijkers de televisie-uitzen- 5 van de eindronde **et wereldkampioen- wordt geschat op 12 Ml mensen. Dat bete- ■en stijging van twin- Wrocent ten opzichte W'er jaar geleden. Het tingbureau van de isatie denkt dat de i-j alleen al een half jjd toeschouwers aan uis gekluisterd zal Sn. Vier van de vijf s zijn van Zuidame- se of Europese origi- ^nooit ,n'o speelt morgen zijn wedstrijd in de stad >rey. De nationale die mag rekenen op iun van 51.000 sup- ■"s hoewel ook ge- aelijk een stadion met '0 plaatsen gevuld -)pnnen worden, heeft herinneringen aan Iofdstad van Nuevo Er werd namelijk >oit verloren. Mexico rie keer en wel van Boedapest (1-0), fjlos de Monterrey (li ft National de Monte- jjf (1-0). De vierde en bekendste wedstrijd, Argentinië, eindigde Jist: 1-1. MEXICO-STAD De Spaanse aanvaller Emilio Butragueno, zo produktief tegen België, is de achtste speler in de historie van de strijd om de wereldtitel, die in één wedstrijd vier doelpunten heeft gemaakt. Het record staat overigens met vijf treffers op naam van de Uruguayaan Schiaffino in de wedstrijd tegen Boli via voor de eindronde van 1950. In 1938 maakten de Braziliaan Leonidas en de Pool Willimowski ieder vier doelpunten in de wedstrijd tussen beide landen, die Brazilië met 6-5 won. De spelers met vier doelpunten in één duel zijn tot nu toe: 1938: Leonidas (Bra) en Willimowski (Pol) in Brazilië-Polen 6-5 1938: Wetterström (Zwe) in zweden - Cuba 8-0 1950: Ademir (Bra) in Brazilië - Zweden 7-1 1954: Kocsis (Hon) in Hongarije - West-Duitsland 8-3 1958: Fontaine (Fra) in Frankrijk - West-Duitsland 6-3 1966: Eusebio (Por) in Portugal - Noord-Korea 5-3 1986: Butragueno (Spa) in Spanje - Denemarken 5-1 Malvinas In de stadions waar Ar gentinië in Mexico speelt nemem suppor ters spandoeken mee waarop wordt gemeld dat de Malvinas, de Falkland-eilanden, Ar gentijns moeten zijn. Zondag ontmoeten En geland en Argentinië el kaar op het voetbalveld. Aanleiding voor de au toriteiten om zich giste ren al te buigen over de veiligheidsmaatregelen met betrekking tot een eventuele botsing tus sen de aanhang van beide ploegen. saia QUERETARO Ze wor den beschuldigd, bele digd en bedreigd, 's Nachts krijgen ze ano nieme telefoontjes en worden dieven en corrupt genoemd. Het geringste beoordelingsfoutje wekt de woede op van tiendui zenden in het stadion en miljoenen thuis. Nee, het is niet zo eenvoudig om scheidsrechter tijdens een wereldkampioenschap voetbal te zijn. Jan Keizer uit Volendam geniet er echter met volle teugen van. „Het is een geweldig evenement. Het mooiste voor mijzelf vind ik, dat ik ben toegetreden tot het rijtje Karei van der Meer, Leo Horn, Lau van Ra vens, Charles Corver. Maar wat is beroemd, als je een verstopping hebt, moet je net als iedereen naar de dokter". „Het fluiten hier gaat fantas tisch. Ik heb al twee wedstrij den gekregen, Italië-Argenti- nië en Denemarken-Spanje. Dat zijn grote wedstrijden hoor. Geen Irak-Bal op Dak. Zeker met het KO-systeem, zijn alle wedstrijden na de eerste ronde finale^, Met De- nemarken-Spanje als tweede wedstrijd opvoel ik me al spekkoper. We zijn hier met 36 scheidsrechters, die alle maal tenminste éénfcwedstrijd krijgen. Na de eerste ronde waren er dus nog maar zes tien over. Dan mag je dank baar zijn als je nog een tweede wedstrijd krijgt". „De finale? Alsjeblieft, hou op zeg, die krijg ik niet. Ik heb al twee wedstrijden gehad, plus twee keer gevlagd. En dat ging ook prima. Uruguay- -Schotland en Brazilië-Spanje, met die bal achter of voor de lijn, niet aan mijn kant hoor. Daar kun je als scheidsrechter niets aan doen, maar het is niet goed voor je", aldus Kei zer, die overigens zeer tevre den terug mag kijken op zijn prestatie bij Denemarken- Spanje. Voordeel „Het is goed geweest dat ik toch in Nederland vijf wed strijden heb gevlagd. In de praktijk heb ik daar veel voordeel aan gehad, het is toch anders dan fluiten. Ik vlagde bij NAC-RKC voor buitenspel. Begint me die jon gen, ik dacht Lammers of zo, toch te schreeuwen. „Vuile Mexico-ganger". Ik roep te gen Bannet: „Noteer die maar". Later hoorde ik dat het de derde gele kaart van die jongen was. Ik dacht, dat past dan goed, dan mist hij een deel van de na-competi tie". „Hier gaat alles goed en ieder een is tevreden, al krijg ik de rapporten niet te zien. Twee jaar geleden floot ik de finale op de Olympische Spelen, het jaar daarvoor de halve finale van het jeugd-WK, hier in Mexico. Het kan zowel een voor- als een nadeel zijn. Men kan zeggen: Hij is aan de om standigheden gewend en heeft bewezen dat hij het aan kan, geef hem die finale. Het kan ook zijn dat ze zeggen: Hij heeft al zoveel gehad, nu maar eens een ander". Pastoor Als Jan Keizer aan het woord is, vouwt hij zijn handen als een pastoor samen. Zijn woor denstroom wordt alleen on derbroken als hij ergens in het immense Holiday Inn van Queretaro een FIFA-official ontwaart. Keizer, die de „bo bo's" met een soort inge bouwd radar-systeem op meer dan honderd meter afstand tussen de massa ontdekt, grijnst, knipmest en grimast naar ze. Zijn meegekomen collega's Dotchev (Bulgarije) en Ali ben Naceur uit Tune sië, doen al even gretig mee. Geen tijd voor valse schaam te, hier wordt aan pr gedaan. Keizer, die tijdens Denemar- ken-Spanje de durf toonde driemaal naar de penalty-stip te wijzen: „De sfeer onder de scheidsrechters is fantastisch. We zijn allemaal een klein beetje eerzuchtig, maar dat is menselijk. We zitten in een hotel in Mexico Stad, behalve als we moeten fluiten. Tot problemen leidt dat niet, want niemand is afgunstig. Op het veld moet je het ook alleen doen. Het is Nederland niet, waar leugens en halve waar heden over je verteld worden. Vooral tegen die halve waar heden kan men zich niet wa penen. Gelukkig ben ik in de affaire Van Ettekoven wijs geweest en heb ik mijn mond gehouden. Maar die doe ik nog wel een keer open, als het mij uitkomt. Ik weet namelijk ook een hoop van anderen. Maar het gaat mij niet aan". „Ik ben nu 45 en mag nog twee jaar doorgaan, die bouw ik rustig af, al blijf ik nog wel Europa Cup fluiten. Een eve nement als dit maak je na tuurlijk nooit meer mee. Elke morgen om zes uur opstaan en om zeven uur pittig trainen. Dat doen we in een park, on der leiding van een Poolse professor, die tot Mexicaan is genaturaliseerd. Hij heeft ook de Mexicaanse marathonlo pers onder zijn hoede. Het gaat allemaal prima. Als een soort toelatings-examen heb ben we de Cooper-test moeten doen. Ik kwam ruim boven de afstand die voor mijn leeftijd staat en op de 50 meter be hoor ik nog steeds tot de snel- sten. Van de jonge jongens bleef alleen Snoddy me voor". Hitte „Van hoogte en hitte heb ik nauwelijks last. Ik heb hier drie jaar geleden ook gefloten en de hitte ken ik ook. Ik heb een maand in Dubai gezeten voor de Golf Cup en op de Koninkrijksspelen heb ik ook gefloten. Alleen heb ik soms last om in slaap te komen. Maar dat is in Europa ook zo, de eerste nacht in een vreemd bed. Bondsarts Frits Kessel heeft me pilletjes meegege ven,-dus daarover heb ik ook geen klagen". Opeens haalt Jan Keizer een foto uit de binnenzak. Het kiekje toont Neerlands meest BIJ DE SPELREGEL- TESTEN IN ZEIST KIJK IK GEWOON BIJ COLLEGA BANNETAF" succesvolle fluiter in de ha ven van Marken, geflankeerd door twee manspersonen van oriëntale kom-af. Keizer: „Dat zijn Takada uit Japan en Fallaj al-Shanar uit Tunesië. Die waren vorig jaar op stage in Nederland. Zijn ze met mij op stap geweest. In de auto mee naar Roda JC en Go Ahead. Alleen de spelregel- -lessen heeft Zeist voor zijn rekening genomen. Daar be gin ik niet aan". Test „Tegenwoordig krijgen we van die tests in multiple choi- ce-vorm. Wie het verzonnen heeft weet ik niet, ik speel het spel maar mee. Vragen als: „Wat te doen als een speler een scherpe zegelring draagt, die niet van zijn vinger wil. A meteen eruit sturen met een waarschuwing, B alleen weg sturen, C alleen een waar schuwing, D geen waarschu wing". Dit soort dingen weet ik niet. Ik ben een man van de praktijk, het fluiten moet je in de vingers zitten. Ik kijk altijd af bij Bannet. Als hij er tien goed heeft, heb ik er ook tien goed, heeft hij er zeven fout, dan is dat bij mij ook zo. Ad Boogaers, een uitstekend scheidsrechter in zijn dagen, schreef, als hij het niet wist, altijd „zie boek" op als ant woord". Over het fluiten op de Mundi- al wil Keizer niet praten. Zo zijn de FIFA-afspraken nu eenmaal. Wel heeft hij een mening over andere zaken. De Volendammer wordt, be halve als de reis naar Guada lajara, Monterrey of .Puebla gaat, per luxe bolide-met- -chauffeur door het land ver voerd. Hij heeft zijn ogen on derweg goed de kost gegeven. Keizer: „Wat een armoede hier. En in Nederland maar klagen. Daar staken ze al als er een scheet dwars zit. Ik vind staken best, maar dan moet het wel ergens om gaan. Maar de mensen in Nederland zijn toch niet gek. Dat hebben de verkiezingen bewezen. Zo'n Liesbeth den Uyl, die in een kinderprogramma zegt: „Wat willen jullie, als mijn man de baas van Nederland wordt?' Dan ben je toch gek?". Keizer slaat zich dan heftig tegen het voorhoofd. „Ik hoorde van mijn vrouw dat het CDA een enorme ze telwinst geboekt heeft. Dat is niet niks, 54 zetels. Het is toch maar goed dat er een God is". TED VAN LEEUWEN MENOTTI'S CO O MONDIAL Wat een tweede ronde! Denk aan de aanwezigheid van de Franse en Braziliaanse teams, aan de specta culaire overwinning van Spanje op Denemarken, één van de hoogtepunten uit dit WK tot nog toe. Ook de Argentijnen mogen niet vergeten worden, die hun re putatie van een goede speltechniek eer aan deden, vooral in hun laatste wedstrijd. Tenslotte was daar nog West-Duitsland, dat de weg teruggevonden heeft naar,een agressief en aanvallend spel en een goed spelend Engels team. Wat Engeland aangaat heb ik echter zo mijn twijfels over de creativiteit van de spelers. Alles lijkt wat dit betreft af te hangen van Glenn Hoddle. Ik weet niet zeker of Robson en Wilkins, twee spelers die voor meer technische en creatieve inbreng zouden kunnen zorgen, nog op het veld zullen verschijnen. Met Steve Hodge zouden ze een beslissend driemanschap kun nen vormen. De overwinning van Engeland op Paraguay was meer een kwestie van tempo dan van uitgekiende taktiek, maar nogmaals, wanneer Engeland taktische spelers in zou zetten, zou het team hetzelfde niveau kunnen bereiken als Frankrijk en Brazilië. Het spel van het Duitse team is daarentegen nog al tijd erg machinaal en ongeïnspireerd. De laatste Duit se wedstrijd bracht duidelijk aan het licht dat de spe- CO CO vleugelspelers zullen laten aanvallen, of dat aan Rummenigge en Littbarski moeten overlaten. Het is duidelijk dat Franz Beckenbauer nog niet de juiste opstelling gevonden heeft. Met het oog op de kwartfinale tussen Engeland en Argentinië vragen veel mensen zich af of de herinne ringen aan de Falkland-oorlog tot rellen onder de fans zullen leiden. Ik ben van mening dat de oorlog op de allereerste plaats een conflict op regeringsni veau was, dat in geen enkel opzicht de gevoelens van de beide volken weerspiegelde noch in het Enge land van premier Thatcher, noch in de toenmalige militaire dictatuur van Argentinië. Tegenwoordig heeft Argentinië een democratische regering en het zou belachelijk zijn wanneer een der gelijk conflict in een wereldkampioenschap voetbal terecht zou komen, waar de sport juist de vrede tus sen de volken zou moeten bevorderen. Zo denk ik er over, ook al voelen alle Argentijnen zich solidair wat betreft de kwestie van de Malvinas en ook al hopen ze dat de eilanden bij Argentinië zullen gaan horen. Dit is een zaak, die langs diplomatieke weg uitge vochten moet worden en beslist niet op de tribune. Om nog even terug te komen op de overwinning van Engeland: aanvankelijk legde Paraguay de Europese voetballers het vuur na aan de schenen. Later was de vaart er opeens uit, werden er overtredingen ge maakt, volgden er discussies met de scheidsrechter en raakte het Paraguayaanse team volkomen de kluts kwijt. Op het laatst volgde het ene doelpunt op het andere en het viel nog mee dat ze maar met 3-0 ver loren. De wedstrijd tussen Marokko en West-Duitsland heeft me daarentegen niet teleurgesteld. De Marok kanen probeerden hun eigen spel te spelen, maar moesten het onderspit delven tegen de fysieke kfacht van de Duitsers.. De Marokkanen lieten echter mooi voetbal zien, dat een plezier was om naar te kijken en ze kwamen met een uitslag van 0-1 dan ook als eer volle verliezers uit de wedstrijd. w co MENOTTI'S MUNDIAL MENOTTI'S MEXICO-STAP De wedstrijd tussen Mexico en West-Duitsland voor de kwartfinales om het wereld kampioenschap voetbal wordt morgen in Monterrey geleid door de Columbiaan Jesus Diaz. JURICA - Als de bus van Denemarken, een half uur na die van Spanje bij het hotel' arriveert, heft nog slechts een klein groepje aanhangers hartstochtelijk het „Dinamarca-Dinamar- ca" aan. Een Mexicaanse kleuter in een shirt „Da nish Dynamite" huilt tra nen met tuiten, maar ook haar vader is nauwelijks tot bedaren te brengen en moet uiteindelijk door Frank Arnesen getroost worden. Met vertrokken gezichten, maar opgehe ven hoofden gaan de Deense spelers in ganze- pas door de feestvierende Spaanse supporters en spelers, die een beleefd applaus laten opklinken. Respect voor een verliezer. groot Een gril van het lot heeft ge wild dat de Spaanse en de Deense ploeg in dezelfde ha cienda zijn ondergebracht. Net als dat op het EK in Frankrijk het geval was, zijn het de Spanjaarden die de Denen naar huis sturen. En daarmee KALEKOP ANTWERPEN Niemand geloofde echt dat België de Sov jet-Unie kon verslaan tijdens het wereldkampioenschap voetbal in Mexico. Zo ook de 92 Belgen (onder hen 20 vrou wen) die in een café in Antwerpen roekeloos de wedden schap afsloten dat zij zich zouden laten kaalscheren als Bel gië won. Na de spectaculaire overwinning van 4-3 van de Rode Dui vels, afgelopen zondag, moesten de 92 eraan geloven en kon tapster Agnes met scheerkwast en -mes aan de slag. Er moe ten nog tien onfortuinlijke verliezers geschoren worden. het toernooi van een attractie beroven. De pijn om de uitschakeling wordt nog vergroot als de on vermijdelijke Mano'lo uit Zara- goza met zijn bekende trom mel ten tonele verschijnt. Tot in de verste uithoeken van het hotel is de Spaanse feestvreug de te horen. Honderden in geel-rood getooide Mexicanen en Spanjaarden maken van La Hacienda Jurica een Spaanse vesting. Sören Lerby zet zijn tas op de kamer, schiet een spijkerbroek aan, gaat aan de tafel zitten, bestelt bier en steekt van wal: „Dit was het dan. Wat een enorme anti-climax, 2-1 of 5-1 het maakt niet uit. Je verliest. Rusland-België was ook zoiets. Die stomme goal tegen, kort voor rust, hebben we niet kun nen verwerken. De tweede helft verliep catastrofaal. Alle discipline was weg, terwijl er nog tijd genoeg was. Spanje heeft verdiend gewonnen. maar wij hadden nooit hoeven te yerliezen". Jesper Olsen, stilletjes aange schoven en onafgebroken ro kend, over zijn fout waaruit Spanje de gelijkmaker scoorde: „Ik speel die bal en op hetzelf de moment zie ik die vent staan. Je verstijft, je kunt niet meer terug, het is al gebeurd. Je zou je dan het liefst ergens willen verstoppen waar nie mand je kan vinden. Het erg ste is, dat in de rust iedereen probeert je op te beuren. Kom op Jesper, nog niks aan de hand, maar dat helpt dan niet. Je wilt er niet meer aan den ken, maar in de tweede helft bleef het maar door mijn hoofd spelen: Die bal, die stomme bal, et waren nog zo veel andere mogelijkheden. Door mij is Spanje weer in de wedstrijd gekomen, ze hadden niets te vertellen." Een binnensmondse vloek in het Nederlands volgt. „Hoe kwam het nou? Die keeper, Hogg, die kan niet uittrappen. Sören Busk zou de doeltrap pen nemen, maar die stond aan de andere kant. Wij schreeuwen, trap nou uit, maar dat deed hij niet, dus ik wil die uittrap nemen. Terwijl ik op weg ben, krijg ik ineens die bal". De meeluisterende Frank Ar nesen: „Dat heb je nu met die amateurs. Het is niet zozeer de schuld van Jesper, maar van Hogg. Die bal had op de eerste plaats lang gemoeten en ver- i Doelman Lars Hogh. die eerder op voorspraak van onder meer Sören Lerby in de Deense ploeg werd gehaald, wordt verant woordelijk gesteld voor de gelijkmaker van Spanje. volgens stond die keeper te goed mijn schuld. Dan had ik slapen. Tsjonge, jonge, een tegen Duitsland maar niet zo keeper die niet kan uittrap- dom tegen een rode kaart pen.... Maar laat ik maar niks moeten oplopen", zeggen, de nederlaag is net zo TED VAN LEEUWEN Dit heeft de scheidsrech- terscommissie van de FIFA donderdag in Mexi- co-Stad bekend gemaakt. Diaz leidde in de eerste ronde België - Irak. De 31-jarige flui tist baarde in die ontmoeting opzien door een speler van Irak met rood naar de kleed kamers te verwijzen. Na het eindsignaal werd Diaz door een andere Irakees bespuwd, hetgeen de voetballer op een schorsing van een jaar kwam te staan. Twee van de vier kwartfinales worden geleid door Oosteuro- pese scheidsrechters. De Oost duitser Siegfried Kirschen en de Roemeen loan Igna zijn de uitverkorenen, nu de voetbal lers uit Oost-Europa niet meer in Mexico in actie zullen ko men. Kirschen fluit België - Spanje, Igna leidt Brazilië - Frankrijk. Jan Keizer zal tijdens de derde ronde niet in actie komen. De Volendammer, die Italië - Ar gentinië (eerste ronde) en De nemarken - Spanje (achtste fi nales) leidde, zal het komende weekeinde ook niet in als grensrechter optreden. Voor Chris Bambrindge, die op de tweede dag van het toernooi Spanje tegen Brazilië een tref fer onthield, is wel een rol weggelegd. De Australiër fun geert als grensrechter bij Mexico - West-Duitsland. De FIFA rhaakte de volgende indeling bekend: zaterdag 21 juni: Brazilië - Frankrijk: loan Igna (Roe) zaterdag 21 juni: West-Duits land - Mexico: Jesus Diaz (Col) zondag 22 juni: Argentinië - Engeland: Ali Bennaceur (Tun) zondag 22 juni: België - Spanje: Siegfried Kirschen (Odl).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7