I adonesië wacht ramp door volksverhuizing Ambtenaar: sleutelpositie bij uitkering Werk op boerderijen Tsjernobyl hervat iderenbonden uiten iastige kritiek nota WVC I-CONFERENTIE GEEFT 2,5 MILJARD DOLLAR STEUN: St Het Cen- wgaan Samenwer- aonden van Oude- ?nIBO) uit ernstige |p de nota Zorg ideren, die in door minister ri en staatssecre- der Reijden van ir de Tweede Ka- #d gestuurd. Vol- COSBO geeft de beperktere visie itel doet vermoe- e£ nota is de rege- folgens de oude ailand doet een boekje open br marathonloper"Weston Kema keurt aantal produkten weer af Elmex.Vraaguw tandarts waarom. NLAND/BUITENLAND CcidöcSoiwcutt VRIJDAG 20 JUNI 1986 PAGINA 5 t^en geverfde >hten auto's erf he nglAM De rijks- itiAmsterdam gaat optreden" tegen dejten die hun au- zen van de „Quat- idtlet gaat hier om vet doorschijnende i/ajenaamd „Black iisc" op de ach- deits van auto's, nc met name de algid van remlich- zi»tingwijzers sterk es De echte Quat- erd zonder ge- »ens en met goed- l geïntroduceerd I, die voor haar iuattro een soort \fbruikt. Journalisten uit Suriname gezet PARAMARIBO/DEN HAAG De twee journalisten van het weekblad Nieuwe Revu, die vorige week in Suri name werden aangehouden omdat zij zich schuldig zouden hebben gemaakt aan staatsgevaarlijke activiteiten, zijn het land uitgezet. Dat is gisteren verno men van de Surinaamse advocaat van het tweetal, mr. H.E. Struiken Verslag gever Pieter Storms en fotograaf Ge rard Wessel hebben het land inmiddels verlaten. De aanklacht tegen hen luid de: voorbereiding van een omwenteling vanuit het buitenland, valsheid in ge schrifte en voorbereiding van een op stand tegen het gevestigd gezag. Ver moedt wordt dat de twee contact heb ben gezocht met tegenstanders van le gerleider Bouterse. Muzikale mascotte Ook een olifant flapt er graag wat uit en de 20-jari- ge Mabel uit het Burgers Dieren park kon dan ook haar vreugde niet op toen zij gisteren haar partijtje mocht meeblazen bij de landmacht. De vier ton zware dikhuid is de nieuwe' mascotte van de C-com- pagnie van de Garde Jagers van het twaalfde pantserinfanterie bataljon in Schaarsbergen. Flevoland vreest onlusten op Urk LELYSTAD De provincie Flevoland vreest dat er on lusten op Urk zullen uitbre ken indien geen oplossing wordt gevonden rond de vangstbeperkingen voor de beroepsvisserij. Incidenten rond het aanpakken van vis sers die meer hebben gevan gen dan mag zou tot „proble men van openbare orde" kunnen leiden, doordat de bevolking de rechtvaardig heid daarvan niet inziet, zo schrijft het provinciebestuur in een brief aan de Tweede Kamer. „Wij maken ons gro te zorgen over wat in de eerstkomende tijd zal gaan gebeuren". Russisch dorp: berecht Nederlandse SS'ers LVOV De inwoners van Krivitsji, een dorp in het Westen van de Oekraïne, heb ben in een open brief aan de Nederlandse regering gevraagd Nederlandse SS-solda- ten te berechten wegens een massamoord onder burgers in het dorp. Nederlandse SS-soldaten zouden de massamoord in 1941 gepleegd hebben. Aan de hand van archiefmateriaal, waaronder in beslag ge nomen documenten en dagboeken van de Nederlanders, zou zijn vastgesteld dat het bloedbad is gepleegd door Nederlandse soldaten van het regiment Westland-5 van de eerste nazi-tankdivisie SS-viking. De Russen gaven in 1983 het Nederlandse openbaar ministerie het materiaal. „Maar de slachters zijn tot op de dag van van daag op vrije voeten", aldus het persbu reau Tass. Kamerlid Joekes wil wijziging Kieswet BERGEN Het VVD-kamer- lid Theo Joekes wil dat het door een wijziging van de Kieswet eenvoudiger wordt met voorkeursstemmen te worden gekozen. De liberaal zei dat gisteravond op de eer ste spreekbeurt na zijn herver kiezing in het Noordhollandse Bergen. Volgens Joekes heeft het ondanks de circa 284.000 voorkeurstemmen (goed voor vijf zetels) die op hem werden uitgebracht, weinig gescheeld of zijn herverkiezing was mis lukt. Oorzaak is de Kieswet, die bepaalt dat een kamerkan didaat in minimaal één kies kring ten minste de helft van de lijstkiesdeler moet behalen. ZJ<HAAG Terwijl ^e/er Schoo (Ontwik- i) |ssamenwerking) 1 tn in het ministerie buitenlandse zaken ^tiljoen gulden aan JJ.esië gaf, werden spreekkoren aan een. Spreekkoren r niet om logen, piin als de spandoe- y.Soeharto moorde en „Geld voor In- is bloedgeld". b0 actievoerders uit k'en buitenland waren Sn Haag gekomen, ter ™heid van de twee- IGGI-conferentie, die werd besloten. IGGI samenwerkingsver en Westeuropese lan gpan, de VS, maar ook bidbank en het Inter nationaal Monetaire Fonds (IMF), die geld geven aan In donesië. De archipel heeft ernstig te lijden van de da lende olieprijzen. Indonesië is erg afhankelijk van de olie export en het is niet voor niets dat de IGGI besloot geld te geven voor stimule ring van export van niet-olie produkten, als textiel, triplex en rijst. De totale hulp die dit begro tingsjaar (1986-1887) bij el kaar is geleend (met lage rente en aantal miljoenen schenkingen) bedraagt 2,5 miljard dollar. De IGGI-lan- den hebben ook gesteld dat zij hun markten open zullen houden voor produkten uit Indonesië. De demonstranten hebben echter wagonladin gen bezwaren tegen het regi me in Indonesië. Om te be ginnen is daar president Soe- harto, die de oppositie onder drukt. Vorig jaar nog kregen vijf vakbondsleiders de dood straf, vanwege „staatsgevaar lijke" activiteiten. Op de tro pische archipel geldt een strenge perscensuur; er is een net van veiligheidsagenten rond politieke- en vakbonds leiders. Tegenstanders van Soeharto's beleid, van bijvoorbeeld de annexatie van Oost Timor en Irian Jaya, lopen het risico opgepakt te worden en te worden gemarteld. Amnesty International signaleert be richten over massale arresta ties, sterfgevallen in de ge vangenis en massamoorden op de afgelegen eilanden. Het regime gaat ondertussen door met haar plannen om in twintig jaar 65 miljoen Indo nesiërs te verhuizen van de dichtbevolkte eilanden Java, Madura, Bali en Lombok naar minder bevolkte stre ken op Sumatra, Sulawesi (het voormalige Borneo) Ka- limantan en Papoea Nieuw Guinea. De volksverhuizin gen vinden al jaren plaats: zo'n vier miljoen Indonesiërs hebben inmiddels vrijwillig Java verlaten om elders op de eilanden hun geluk te be proeven. De regering verstrekt zaad voor graan, rijst of groente, eenvoudige landbouwmidde- len, een huis(je) en zorgt er voor dat zij land kunnen gaan ontginnen. Dat land is beschikbaar omdat één van de oorspronkelijke bevol kingsgroepen, de Papoea's, wordt verdrongen. Daarmee wordt echter het doel van de regering, de samensmelting van de zes (belangrijkste) be volkingsgroepen in Indonesië voorbijgeschoten, aldus te genstanders. Onrustzaaiers Actiegroepen als het Komitee Indonesië, Survival Interna tional en Friends of the Earth hebben bezwaren te gen deze grootste volksver huizing Uit de geschiedenis. Behalve dat de door de volksverhuizing geschillen tussen bevolkingsgroepen waarschijnlijk eerder naar boven komen, betekent grootschalige exploitatie van de gronden voor landbouw ook een zware aanslag op het tropisch regenwoud, dat met honderden hectaren tegelijk wordt omgehakt. Nog afge zien van de vraag of sprei ding van de bevolking een echte oplossing is van de be volkingsgroei. De critici denken dat de In donesische regering niet zo maar een spreiding van de bevolking op het oog heeft, maar een spreiding van po tentiële onrustzaaiers. Het ligt immers voor de hand dat juist de kansarme bevol kingsgroep op Bali en Java, die honger lijdt, werkloos is en nauwelijks verbetering van de positie in het ver schiet heeft, zich gaat verzet ten. Minister Schoo, die overigens vandaag de hoogste Indonesi sche onderscheiding voor buitenlanders ontving van wege haar bevordering van de goede betrekkingen, wees er gisteren op dat eenderde van de ruim 160 miljoen In donesiërs in extreme armoe de moet leven. Nederland, dat nog altijd sterke banden onderhoudt met Indonesië, weet maar al te goed hoe de situatie daar is. Dat geldt na tuurlijk ook voor de Wereld bank, die dit jaar met een bij drage van 1,1 miljard dollar het leeuwendeel van de hulp voor haar rekening neemt. „Maar", zo wordt gerede neerd, „we kunnen beter meedoen aan projecten in In donesië, omdat we dan een vinger in de pap houden. Als we geen hulp geven, hebben we ook geen invloed op de Indonesische regering". JOOS PERSOON lé renbonden niet in ge slaagd een duidelijke grens te trekken' tussen verzorging en verpleging en blijft daardoor een dif fuus grensgebied bestaan. Het is de ouderenbonden ge bleken dat de nota zich be perkt tot de intra-murale sec tor en met name de samen werking tussen verzorgings- en verpleeghuizen. De nota besteedt volgens het COSBO te weinig aandacht aan de on derlinge, vrijwillige, hulpver lening, terwijl een groot deel van de hulpverlening op infor mele basis wordt geboden. De regeringsvisie op de ouderen zorg kwalificeert het COSBO als „zeer beperkt". Naar de mening van de ouderenbon den blijft het preventieve deel van de extra-murale zorg in de schaduw, terwijl in verband met de sterk groeiende ver grijzing de preventie volgens het COSBO vermoedelijk het meest kan bijdragen tot een /erdere emancipatie van ou deren. Verder achten de ouderenbon den de wijze waarop in de nota de thuiszorg aandacht krijgt volstrekt ontoereikend. 1 'OK De Britse jjS| wereld "-loper Henry 'e die deze week in iarork medeleven en _yeg omdat zijn auto er JÏggestolen. heeft in d onbetaalde reke- -E en boze liefdadig- 'tellingen achtergela- j was goed in het op- _jn geld voor zichzelf, feft heel weinig gelo- niets gedaan voor de jheid", zei een secre- van de Kinderstich- Bangkok. Pisit Na o\ Phattalung, secretaris van de afdeling Thailand van het Wereldnatuurfonds, zei dat Weston in mei 1985 tiendui zenden baht had gekregen omdat hij geld voor het fonds zou inzamelen. „Ik heb ge hoord dat ie heeft gelopen, maar hij heeft geen baht voor het fonds ingezameld". „Hij slaagde er in een gratis auto te krijgen, .vrij benzine en 4.000 baht van ons als start- geld", aldus Nuj. Weston leg de een groot deel van zijn route per auto af en liep maar een uur per dag. Hij be reidde zich de avond vóór zijn loop niet eens voor. Hij liep nachtclubs en bars af en kwam pas heel laat in zijn hotel terug". Weston nam meteen een aantal vrienden mee naar de nachtclub en speelde het klaar ons met de rekening te laten zitten. Hij at 'en ver maakte zich op onze kosten en gebruikte om de haver klap de telefoon EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN (c> Standaard Uitgeverij. Antwerpen/Weesp ARNHEM Door de Kema in Arnhem uitgevoerde marktcontroles op elektrotechnische produkten die het „Kema-Keur" voeren, hebben vorig jaar enkele tien tallen ondeugdelijke produkten aan het licht gebracht. In zestien gevallen was er sprake van ernstige tekort komingen en in drie gevallen van een dusdanige on deugdelijkheid dat de produkten uit de markt werden genomen. In totaal werden vorig jaar bijna 1100 steek proeven en marktcontroles uitgevoerd. Het aantal produkten met „Kema-Keur" steeg ook vorig jaar weer. In totaal voldoen nu meer dan 20.000 elektrotechnische produkten op de Nederlandse markt aan de door de Kema ge stelde eisen. Het „Kema-Keur" was in 1983 het eerste keurmerk dat officiële erkenning kreeg van de Raad voor de Certificatie. De Kema hecht veel waarde aan steekproeven en marktcontro les, omdat dit de beste garantie geeft dat produkten met „Kema- Keur" ook inderdaad aan de door dit instituut gestelde eisen blijven voldoen. Dé Kema onderzocht vorig jaar 34 klachten van consumenten over van het „Kema-Keur" voorziene produkten. In 26 gevallen ging het om gegronde klachten. In een aantal gevallen werd het recht tot het voeren van „Kema-Keur" opgezegd. Het betrof on der meer strijkijzers, verwarmingskussens, contactstoppen en hoogspanningssmeltpatronén. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. AMSTERDAM Van alle aanvragen om een bij standsuitkering die bij de Gemeentelijke Sociale Dien sten binnenkomen, kan driekwart via het aanvraagfor mulier positief afgehandeld worden. De overige aan vragen vormen aanleiding tot nader onderzoek, op grond waarvan de ambtenaar van de Sociale Dienst een beslissing velt. Deze „bijstandmaatschappelijk wer ker" heeft daarbij een sleutelpositie. Zijn opvattingen over de aanvraag spelen een belangrijke rol bij het al of niet toekennen van de uitkering. Dat is de conclusie die drs. Robert Knegt trekt in zijn proefschrift „Regels en redelijkheid in de bijstandsverlening", waarop hij vandaag promoveert aan de Universiteit van Amster dam. Knegt heeft voor zijn promotie-onderzoek in 1982 meegelopen bij een Gemeentelijke Sociale Dienst in één van de grotere ste den, waarvan hij de naam niet bekend wil maken. Hij consta teert dat de ambtenaren die de aanvragen voor een bijstandsuit kering in behandeling nemen zich tussen twee vuren bevinden. Enerzijds zien zij zichzelf als hulpverleners die iedere aanvrager zoveel mogelijk persoonlijk recht willen doen, anderzijds moeten zij de algemene formele regels van de overheid toepassen en ie dereen gelijk behandelen. Volgens Knegt zijn deze twee zaken eigenlijk onverzoenbaar. De ambtenaar kiest zijn weg daarin door óf de regels streng toe te passen óf zoveel mogelijk ruimte voor eigen invloed te scheppen. En daar heeft hij zeker de gele genheid toe, aldus Knegt. „Hij heeft het monopolie op de infor matie-voorziening. Stel je voor dat hij informatie ontvangt waaruit blijkt dat iemand mogelijk twee maanden heeft samen gewoond, zodat de uitkering moet worden gekort, terwijl dat niet op de aanvraag is vermeld. Dan kan de ambtenaar daar achteraan gaan, maar dat betekent voor hem veel rompslomp, ingewikkelde toestanden en verklaringen. De verleiding om de ogen dan maar dicht te knijpen („het gaat ten slotte om maar twee maanden") is in zo'n geval groot". De ruimte die de bijstandmaatschappelijk werker heeft, kan zo wel in het nadeel als in het voordeel van de aanvrager werken. Knegt maakte tijdens zijn onderzoek een discussie over het toe passen van de „schoolverlatersregeling" mee. In die regeling is bepaald dat scholieren na het afronden van hun opleiding zes maanden moeten wachten tot zij in aanmerking komen voor een uitkering. Maar datzelfde geldt voor jongeren onder de 21 jaar die in Nederland terugkeren na een langdurig verblijf in het buitenland. De ambtenaren van de Sociale Dienst vonden deze bepaling eigenlijk niet redelijk, vooral niet voor jongeren die over onze grenzen gewerkt hebben, bijvoorbeeld in een kibboets of als au-pair. De aanvrager die uit het buitenland terugkeerde kreeg daarom toch zijn uitkering. Maar daarmee is niet gezegd dat een volgende aanvrager die ook krijgt. Zo constateerde Knegt dat.vrouwen die door hun echtgenoot werden verlaten en schoolgaande kinderen hebben, een gewillig oor vinden bij de Sociale Dienst. De ambtenaren doen hun uiter ste best een gunstige regeling voor hen te treffen. Maar kinde ren die van huis weglopen en een uitkering aanvragen worden met de nodige achterdocht bekeken. „Men gaat er snel vanuit dat er een opzetje in het spel is om met veel geld een goede sier in de klas te maken", aldus Knegt. Toch viel de willekeur hem mee. „Ik kende ook die verhalen over de enorme willekeur die zou heersen bij de Sociale Diensten. Maar zo werkt het niet. De ambtenaren doen echt hun best een zo rechtvaardig mogelijke beslissing te nemen". STEVO AKKERMAN (ADVERTENTIE) Hel Aminfluonde werkl snel'en ;orgl voor een glad laagje waardoor tandpük zich moeili|ker kan hechlen MOSKOU Op z£s boer derijen in de buurt van Tsjernobyl is het werk hervat, zo heeft het Sov jet-persbureau Tass ge meld. Bij deze plaats kwam eind april een grote wolk radio-activiteit vrij toen één van de vier reac toren van de kerncentrale explodeerde. Deskundigen hadden vastge steld dat er geen gevaar meer is, waarna boeren in het „dis trict Tsjernobyl" gestart zijn met het poten van aardappe len en het verbouwen van. veevoer. Het is onbekend hoe ver de velden waarop zij wer ken verwijderd zijn van de centrale waar op 26 april een ernstig ongeluk gebeurde. De boeren werken in ploegen en worden hun gezondheid en de toestand Van land, water en lucht voortdurend in de gaten gehouden. De Russen hebbën erkend dat het ongeluk ernsti ge schade veroorzaakt heeft, maar het is niet duidelijk hoe groot de schade voor de land bouw is. Westerse deskundigen menen dat de Sovjets, nu het direct gevaar van radio-actieve stra ling voorbij lijkt, hun aandacht vooral moet richten op de ge volgen op langere termijn voor de voedselketen. De Sovjet-au toriteiten hebben de verzeke ring gegeven dat voedselpro- dukten gecontroleerd worden voordat zij in de handel ko men.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5