Uitgaansverbod in zwarte woonwijken „Meisje met verleden" in Brits koninklijk huis .BUITENLAND „Lichtend Pad" i niet onderhandel Huis van Afgevaardigd! eist naleving Salt-II „Vliegverkeer Grand Canyon aan banden' ÊcidóeSowumt VRIJDAG 20 JUNI 1986 PAq„ Verzet El Salvador valt kazerne aan SAN MIGUEL Vijftig regeringsmilitairen en ne gentien guerrillastrijders zijn gistereri bij een nachte lijke aanval op een kazerne in Oost-Salvador gesneu veld of gewond geraakt. Dit heeft een Salvadoraanse legerwoordvoerder be kendgemaakt. Radio-Venceremos, de zender van de guerrillabeweging, maakte bekend dat het aantal do den en gewonden aan de zijde van het leger ten min ste 253 is. De aanval op San Miguel, de hoofdstad van de gelijknamige provincie, wordt de grootste operatie van de guerrillabeweging FMLN van dit jaar ge noemd. De Salvadoraanse luchtmacht heeft de omge ving van San Miguel later op de dag gebombardeerd. Volgens de Amerikaanse ambassade bevonden zich vijf Amerikaanse militairen in de kazerne, maar geen van hen zou gewond zijn geraakt. Drager kunsthart in VS overleden LOUISVILLE Murray Haydon, de Amerikaan die op 17 februari 1985 werd voorzien van een kunst- hart, is gisteren op 58-jarige leeftijd overleden. Sinds de operatie lag Haydon vrijwel voortdurend op een intensi ve care-afdeling van het Humana Hospital in Louis ville en was hij verbonden aan beademingsapparatuur. Toen zijn toestand vorig week achteruit ging, gaf de familie geen toestemming voor verdere medische hulp. Fedorenko ter dood veroordeeld MOSKOU Een rechtbank in Simferopol in het zuidwes ten van de Soviet-Unie heeft Fedor Fedorenko (78) giste ren veroordeeld tot de dood straf. Hij werd volgens het persbureau TASS schuldig bevonden aan landverraad. Fedorenko oftewel Iwan de Verschrikkelijke werd in 1984 door de VS naar de Sov jet-Unie uitgewezen. Hij wordt verantwoordelijke ge acht voor de dood van dui zenden joden in het concen tratiekamp Treblinka. Wilde beesten onder de hamer HARARE In Zimbabwe zijn gisteren voor het eerst antilopen, struisvogels, ze bra's en zelfs een olifant onder de hamer gegaan op de eerste particuliere wild- veiling die ooit in het land is gehouden. De veiling nabij de hoofdstad Harare trok duizenden nieuwsgie rigen, maar slechts een handjevol kopers. De meeste dieren worden voor de jacht gebruikt. In totaal werden ongeveer 400 dieren verkocht voor een totaalbedrag van 243.000 dollar. Peking bedreigt door watergebrek PEKING Peking, dat voor het zevende opeenvolgende jaar geteis terd wordt door droogte en een chronisch watertekort, zou zijn langste tijd als hoofdstad van China kunnen hebben gehad. „Peking moet zijn watercrisis oplossen of de vraag dringt zich op of de stad een ideale plaats voor hoofdstad is", verklaarde vice-premier Wan Li volgens het Chinese Dagblad van gisteren. De regering heeft 325 mil joen gulden gegeven voor de bouw van een nieuwe watercentrale, om de watertoevoer van de stad tegen 1991 met 74 procent op te voeren. Verspilling van het kostbare vocht wordt zwaar beboet. Roken beboet met 1550 gulden ROME De Italiaanse minis terraad heeft een wetsontwerp aangenomen dat het roken van sigaretten aanzienlijk beperkt. Volgens het wetsontwerp mo gen aan jongelui onder de 16 jaar geen tabakswaren worden verkocht. Op school, in zieken huizen en rijksgebouwen zal het roken van sigaretten op straffe van een boete van een miljoen lire (circa 1550 gulden) worden verboden. Ook bioscoop- en to neeltheaters zullen rookvrij worden, tenzij deze over een luchtverversingsinstallatie be schikken. Reclame voor sigaret ten wordt verboden. „Hongerstakers r in kritieke toesta BRUSSEL Vier ledelf' extreem-linkse Belgische rorganisatie CCC, die zei geleden in hongerstaking/ gaan, verkeren in kriti^A stand. o Als ze niet direct ondest worden gevoed, zullen zer of voor het leven invalidil Daniel de Beer, de advq Berhard Chevolet, een vaje hongerstakers. Het minisc' justitie meldt juist dat deit van de vier bevredigenc i uitzondering van Pascalei geerde (28), die in het zit is opgenomen. Haar toes echter niet kritiek zijn. ei V Florence waarschuwt voor het „monster" (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Wanhopig en gefrustreerd omdat zij het „monster van Florence" niet kunnen grijpen, zijn de autoriteiten van de be faamde Italiaanse stad be gonnen met een grote waarschuwingsactie. Op honderdduizenden kaar ten en stickers ontraden zij de jongeren in de afge legen gebieden rond de Toscaanse hoofdstad te overnachten of te vrijen. In de afgelopen jaren zijn acht paartjes vermoord en de lijken van de vrouwen afschuwelijk verminkt. De moordenaar slaat steeds toe in een straal van zo'n dertig kilometer rond Flo rence. Sinds 1981 houdt hij een dodelijk ritme aan. Elk jaar nog heeft hij in de zomer of in de nazomer toegeslagen. De laatste slachtoffers waren twee Franse toeristen, die in september vorig jaar wer den vermoord. De vrees van de politie dat de vol gende slachtoffers op nieuw toeristen zullen zijn, is niet ongegrond. De auto riteiten houden vooral hun hart vast voor de vele toeristen die bij gebrek aan plaats op campings of gewoon om geld te sparen, maar onder de open Tos caanse hemel bivakkeren. Op de kaarten en stickers, die in vijf talen is bedrukt, worden de jongeren daar om opgeroepen „te letten op hun persoonlijke veilig heid". Hoewel de moordenaar achttien jaar geleden voor het eerst slachtoffers maakte, staat de politie bij het onderzoek nog steeds aan het nulpunt. Het „monster" laat geen enkel spoor achter. Versterkte patrouilles en het voeden van de justitiële computers met gegevens over duizen den burgers hebben de zaak geen stap nader tot een oplossing gebracht. Palestijn ontkent moord gehandicapte GENUA De 23-jarige Pales tijn die ervan wordt beschul digd een Amerikaanse passa gier te hebben vermoord aan boord van het gekaapte cruise schip Achille Lauro, heeft gis teren voor de rechter zijn be kentenis ingetrokken en zelfs gezegd dat de Amerikaan niet aan boord was van het schip. Ook toen de rechter hem her innerde aan getuigenverkla ringen van mensen die door hem waren gedwongen het lijk van de 69-jarige invalide Klinghoffer overboord te gooi en, bleef de Palestijn bij zijn ontkening. Het proces is van daag voortgezet. Uitbreiding maatregelen tijdens noodtoestand: KAAPSTAD De rege ring van Zuid-Afrika heeft gisteren een avondklok ingesteld in alle zwarte woonge meenschappen in de om geving van de havenstad Port Elizabeth. Volgens een officiële mededeling moeten bewoners van de zwarte woongebieden in het oostelijk deel van de Kaapprovincie binnen blijven tussen 21.00 uur en 04.00 uur. De maatre gel geldt voor dertien districten rond de stad, waar het sinds het af kondigen van de nood toestand (een week gele den) onrustig is geweest. Een uitvaart mag alleen nog worden geleid door een gees telijke, er mag maar één dode tegelijk worden begraven en de rouwstoet moet zich ge motoriseerd verplaatsen. Ie dere politieke demonstratie bij een begrafenis is verbo den. In de provincie Trans vaal hebben honderden zwarte arbeiders deelgeno men aan zitstakingen in win kels en supermarkten. Zij protesteerden met deze acties tegen het oppakken van een aantal vakbondsleiders. Naar schatting zijn in totaal drie duizend personen opgepakt na het ingaan van de nood toestand. De Londense krant The Gu ardian meldde dat afgelopen maandag, tijdens de herden king van de Soweto-opstand, Zuidafrikaanse soldaten van uit pantserwagens het vuur hadden geopend op jongeren die stenen naar hen gooiden. Daarbij zouden tenminste drie kinderen zijn gedood en De Sowetan, een Zuidafrikaans dagblad voor zwarten drukte gisteren een cartoon af van een jonge zwarte die geen woord kan uitbrengen. De tekening is een protest tegen de perscensuur. ruim dertig anderen ver wond. Het voorval zou zich hebben voorgedaan in de zwarte woongemeenschap Zwide bij Port Elizabeth. Vijf blanken die naar hun advocaat waren gestapt om stappen te ondernemen tegen de noodtoestand in Zuid- Afrika zijn door veiligheids agenten in Port Elizabeth ge arresteerd. Dat heeft Amnes ty International meegedeeld. Het zou gaan om een radio verslaggever, een dienstwei geraar en een huisvrouw. De Zuidafrikaanse autoritei ten hebben de resten van de krottenwijk Crossroads bij Kaapstad met bulldozers op geruimd. Duizenden dakloze zwarten werden bovendien gedwongen opvangruimten in blanke wijken te verlaten. Enkele dagen geleden waren de bewoners begonnen met de herbouw van hun hutten, nadat deze twee weken gele den tussen vechtpartijen met witdoeken, conservatieve zwarten in vlammen waren opgegaan. Handelsboycot De Britse krant Daily Tele graph, het „lijfblad" van de conservatieve regering van premier Thatcher, heeft van daag in een redactioneel commentaar erop aangedron gen dat de regering zich uit spreekt tegen de noodtoe stand in Zuid-Afrika en voor politieke rechten voor de zwarte bevolking. Het Lon dense dagblad, dat een oplage telt van 1,2 miljoen, is het eens dat sancties geen zin hebben, maar meent dat de regering onomstotelijk haar afschuw moet tonen over dce positie van de zwarten. That cher moet af van het beeld als zou zij sympathie hebben voor Botha en zijn beleid. Het ministerie van buiten landse zaken in Bonn heeft gisteren beschuldigingen van de Zuidafrikaanse anglicaan se bisschop Desmond Tutu ontkend dat West-Duitsland het apartheidsbeleid steunt door de weigering economi sche sancties af te kondigen tegen Pretoria. Tutu had eer der gezegd dat West-Duits land, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten de apart heid steunen door een han delsboycot tegen Zuid-Afrika te weigeren. De bisschop overtrad daarmee voor de derde maal het verbod tot oproepen tot sancties. De zwarte leider voegde er toen nog aan toe: „Als ik word ge arresteerd omdat ik tracht dit land te redden, laat het dan zo zijn. Ik flirt niet met ar restatie. Ik werp niet de handschoenmaar dit land sterft. Het wordt vermoord", aldus Tutu. De Amerikaanse regering heeft zeer afkeurend gerea geerd op het pakket sancties dat het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden deze week heeft aangenomen. Het voorstel, dat een complete handelsbreuk met Zuid-Afri ka inhoudt, maakt overigens geen kans. aangenomen te worden door de Senaat. (Vervolg van de voorpagina) LIMA „Liever sterven dan onze status van politiek gevan genen verliezen", zei een van de geïnterneerde leiders van de guerrilla-beweging Lich tend Pad vorige week in een interview. Die uitspraak lijkt in de praktijk gebracht bij de poging van het leger de op stand neer te slaan, die afgelo pen woensdag uitbrak in een drietal Peruaanse gevangenis sen. Het bloedbad is het ergste in de zesjarige oorlog tussen het leger en de sterkste guerrilla groep van Latijns-Amerika. De leider van de Senderista's is de ex-professor van de uni versiteit van Huamanga in Ayacucho, Abimael Guzman, ook „president Gonzalo" ge noemd. Hij wordt door zijn volgelingen gezien als de vier de man van het communisme, na Marx, Lenin en dong. De operaties van de ta's hebben sinds mei bijna 8.000 Peruanen gekost. Tot twee jaak beperkten de acties 1 het bolwerk van Se* het Andes-gebergt< daarna werden ook gebied en de stedeng van aanslagen, w Lima zelf. In haar communiqués heeft d beweging herhaalde) weten geen enkel c wensen met de mai ij willen is de ve£ (van het systeem) |S macht te nemen en tl we, rechtvaardiger^ schappij op te bouwe^ het schema van het in zijn puurste vorm opstandelingen. (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgev^ heeft een resolutie aangenomen waarin de regering i vraagd het Salt-II-verdrag na te leven. Het door de D^' beheerste Huis keurden de niet-bindende resolutie mi gen 145 stemmen goed na-«en vijf uur durend debat. President Reagan wil het overigens nooit geratifi< verdrag niet langer meer gebruiken als richtlijn bij be, over de stationering van wapensystemen. Het aannemc resolutie betekent de eerste stap in een toenemend bi? frontatie tussen het Witte Huis en het Congres over p heersing. De door de Republikeinen gedomineerde volgende week naar wordt verwacht op dezelfde wijze i Meer dan 1.600 geleerden hebben in een open briel schuwd dat president Ronald Reagan de uitgaven voor, tegische Defensie Initiatief of Star Wars te snel opvoJ door een aanzienlijke escalatie van de wapenwedloop l riskeerd. Een groot aantal van hen is werkzaam in h van bedrijven die voor het onderzoek inzake ruimtew; gecontracteerd. - De leider van de Russische delegatie op de Geneefse 1 ningsconferentie, Viktor Issraelyan, heeft verklaard da* jet-Unie op dit moment nog steeds chemische waper maar hij sluit de mogelijkheid voor een moratorium op.f pens niet uit. Hij bekritiseerde het recente Amerikaan om in 1987 te beginnen met de produktie van nieuw? chemische wapens. Volgens hem zou dit de onderhal»; over een verbod op chemische wapens compliceren en|] teniet doen. SLACHTOFFERS ONGELUK GEBORGEN GRAND CANYON VIL LAGE Richard Leh man, een Congreslid uit Californië, vindt dal het vliegtuigongeluk boven de Grand Canyon nog eens de noodzaak onder streept om het vliegver keer over nationale land schapsparken aan banden te leggen. Bij het ongeluk kwamen 25 mensen om het leven, onder wie elf Nederlanders. De stoffelijke overschotten van de 25 slachtoffers van de yliegramp boven de Grand Canyon zijn Volgens de plaatselijk auton- gisteren geborgen. De namen van de slachtoffers, waaronder elf Nederlanders, worden echter nog teiten is het ongeluk een ge niet vrijgegeven. volg van het ontbreken van een verkeersregeling boven de Grand Canyon. Het indie nen van een vluchtplan is bijvoorbeeld niet verplicht, terwijl de controle op nale ving van de voorschrifen slecht is. De vliegtuigen wer den niet door radar gevolgd, maar volgens een parkop zichter hadden de piloten een jarenlange vliegervaring in het luchtruim boven de Canyon. Veel piloten houden zich niet aan het voorschrift om min stens 600 meter boven het gebied te vliegen, omdat dat een minder fraai zicht op de Canyon biedt. Elk jaar wor den zo'n 50.000 pleziervluch- ten boven het gebied ge maakt, waarbij zo'n 400.000 toeristen betrokken zijn. De 25 slachtoffers zijn giste ren overgebracht naar een tijdelijk mortuarium en ver volgens naar het plaatsje Flagstaff, 215 kilometer van de plaats van het ongeluk. Arke Reizen in Enschede, de organisator van de reis waar aan de Nederlandse slachtof fers deelnamen, is gisteren overstroomd met telefoontjes van ongeruste mensen met vakantievierende familiele den in de VS. Voor zover bekend komen zeven van de Nederlandse slachtoffers uit het westen van het land, twef Noorden en twee i Nederland. De namen van de el- echter pas bekent als alle familielede! gelicht. Dat kan f nog wel even dure een aantal van die V den zelf op vakanti opgespoord moeten De overige leden Nederlandse reisgt, in de Verenigde degenen niet har, geschreven voor vlucht boven de Gfr( nyon hebben a hun coast-to-coast-r te zetten. t SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 112) Maar daar moest smidje Verholen toch werkelijk om lachen. De tranen rolden hem over de wangen van plezier en hij bracht er tenslotte met moeite uit: „Kareltje, jongenheb je spihnewebjes en andere dingetjes over je ver stand liggen? Zie je nou echt niet in dat je je vergist moet hebben! Bommen en snelvuurge weren! En dat bij een gewone autorally! Jonge, jonge, da's nog al niks! En die Eelco Eelkema, die bij al die kostbare oude wagentjes op wacht staat? Laat die dat allemaal maar zo toe?" ..Ik heb die hele Eelco niet gezien," gromde Ka reltje. En dat was werkelijk niet zo'n wonder, want Eelco maakte het helemaal niet goed. In plaats van dat hij met fiere en zelfbewuste tred tussen de auto's doorliep, lag hij machteloos op de grond. Dat was de schuld van de sigaar ge weest, maar ja, dat kon Eelco natuurlijk niet we ten. De sigaar was namelijk van een sterk ver dovend middeltje voorzien geweest. Dus was Eelco bij het roken eerst bloedrood geworden. Vervolgens had hij de sigaar tussen zijn mach teloze lippen vandaan laten rollen en daarna had hij de bekende vrolijke kleur van spierwitte kalk aangenomen. Daarmee nog niet ganselijk tevreden, had hij toegegeven aan de knikkende aandrang van zijn bibberende knietjes en zo was het geschied dat hij langzaam in elkaar ge zegen was, artistiek wegglijdend als een vruch teloze mascotte tussen al die oeroude benzine monsters. En daar lag hij nu, dwaas gedrapeerd tegen een treeplank van een overjarige Vauxin Zephylac van 1917Naast hem stuwde de vergiftigde sigarenpeuk nog wat rookwalmpjes in de lucht.Het valt dus niet te verwonde ren, dat Kareltje Knetter Eelco onmogelijk had kunnen ontdekken. LONDEN Wanneer Sarah Ferguson in juli trouwt met prins An drew van Groot-Brittan nië gaat zij deel uitma ken van een koninklijke familie, die niet meer de familie is waar Lady Di ana Spencer vijf jaar ge leden in trouwde. „Fer- gie" zelf is de belicha ming van de veranderin gen die zich voltrekken. Zij is, zeggen de kranten in Engeland iets te en thousiast, „een meisje met een verleden". Zowel de monarchie als insti tuut als de houding van de koninklijke familie zelf ver andert voortdurend. De ver andering is dikwijls ijzig traag, onbesproken en hall verborgen. Maar in de 34 jaar van Elizabeth II heeft een drastische versoepeling plaatsgegrepen. De monar chie weerspiegelt nu de ge wijzigde moraal in de samen leving en houdt meer reke ning met wat het publiek ac cepteert. Aan de traditionele en mei veel ceremonieel omgeven huwelijksvoltrekking op 23 juli zal overigens niets van die veranderingen zijn af te lezen. Toch markeert dit hu welijk een soort breuk met het verleden. Toen Diana in 1981 trouwde met de prins van Wales, la gen de begrippen „onbedor venheid" en „maagdelijk heid" publiek en pers in de mond bestorven. „Wat nu nogal opzienbarend afwijkt", zegt Harold Brooks-Baker van Burke's Peerage, „is dal Sarah Ferguson een paar se rieuze verhoudingen heefl gehad die algemeen bekend zijn". De kranten hebben het openlijk over de twee „inwo nende minnaars" die Sarah heeft gehad. Er wordt quasi diepgaand gedebatteerd over haar „ervaring", die in haar voordeel zou zijn. Natuurlijk wordt Sarah geen koningin, zoals Diana. An drew staat vierde op de lijst van leden van de koninklijke familie met aanspraak op de troon. Maar het maar al te graag memoreren van haar verleden is het bewijs dat de accenten in Engelands dui zend jaar oude monarchie Sarah Ferguson weer zijn verlegd en konink lijke kringen niet lager „be zeten" zijn in de woorden van Brooks-Baker van de opvatting over vrouwelijke ongereptheid. Beste taxi's rijden in To: en Londenr- NEW YORK De tl feurs van New York ben onbeschoftheid tot een vorm van kul hetzelfde zou over hi£ collega 's kunnen wo\ zegd. Het staat in ee£ over taxi's in de were- de „World Executive gepubliceerde rappd taxi's in negen steden verschillende maatsti op kwaliteit van diei ning en een op tarief. taxi in de wereld dien is dan de NewyorkS} van Kairo. De taxi's1 en Londen krijgen cT rapportcijfers drs ren voor alle vi^ teitsmaatstaven. De zijn het hoogst in T volgd door New Yort den. Amsterdam kot! onderzoek niet voor."

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4