Lkkoord tussen CDA en /YD over euthanasie Eiken,thuis inieder interieur. OV rekent op steun rotestantse collega's ra ra Geboorte-akte prins Bernhard vermeldt: 28 juni ,Ruding beloofde geen lagere studentenpremie' Meubelfabriek Oisterwijk. Ge-eiktgoed. Genland CeidaeGou/icwt VRIJDAG 20 JUNI 1986 PAGINA 3 jssecretaris bedankt ^150.000 gulden "\AG Staatssecretaris Koning van H heeft gisteren geweigerd een be- jh 150.000 gulden aan te nemen. Het rd hem aangeboden door Rotter- s die actie voeren voor een lager voor kleinverbruikers. Zij betaal- ^ige maanden het verschuldigde ief van hun energierekening niet n i de staatssecretaris de „opbrengst" n aan. Daarbij overhandigden zij hem - ;ie waarin zij een goedkoper „tante- [rief" voor kleinverbruikers eisten, nam de petitie aan zonder op de ei- la gaan en raadde de ontevreden gas pers aan het geld terug te geven aan ,aterdamse energiebedrijf. De actie- zullen dat inderdaad doen, omdat 'jer hen daartoe eerder deze maand '^en heeft. Marine-eskader op tijd terug DEN HELDER Een marine-eskader van vijf schepen is giste ren in Den Helder teruggekeerd van een oefenreis van vijf maanden naar het Verre Oosten. Minister De Ruiter van defen sie was op het geleide-wapenfregat De Ruyter aanwezig om de schepen en hun 1100 bemanningsleden welkom te heten. De schepen hebben in het Verre Oosten onder meer China, Korea, Japan, Maleisië en Singapore aangedaan. Naast het oefenpro gramma werd ook een exportbevorderingsprogramma afge werkt, waarbij het Nederlandse bedrijfsleven de kans had expo-1 sities in te richten op de schepen. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken noemde de reis geslaagd. Er zijn weliswaar geen directe orders geboekt, maar dat was ook niet de opzet. Vandaag zijn in Den Helder de vlootdagen begonnen. De be manning van De Ruyter heeft daar niet veel werk aan. Het zus terschip Tromp neemt die taak gedurende de drie vlootdagen over. De Tromp ligt in Den Helder als onderdeel van Stanarfor- lant, het permanente vlootverband van de NAVO, dat onder commando staat van commandeur F.J. Haver Droeze. Oost west, thuis best. Boete voor veroorzaken sterfte onder bijen ALMELO De economische politierech ter in Almelo heeft gisteren voor het met een bestrijdingsmiddel veroorzaken van een massale sterfte onder 188 bijenvolken de coöperatieve vereniging „Verenigde Twentse Landbouwcoöperaties" W.A. in Almelo veroordeeld tot een boete van vijf honderd gulden waarvan tweehonderd vijftig gulden voorwaardelijk. De vereni ging besproeide vorig jaar zomer vanuit een vliegtuigje veldbonen tegen luis met het bestrijdingsmiddel luxan-dimethoaat. Dit middel is in strijd met de voorschrif ten gebruikt terwijl de veldbonen nog in bloei stonden. De coöperatie heeft toege geven een taxatiefout te hebben gemaakt. De gedupeerde imkers hebben de totale schade van 40.000 gulden via de verzeke ring van de coöperatie vergoed gekregen. f •o( ri (Van onze elementaire redactie) HAAG De infor- i-onderhandelaars CDA en VVD, De en Nijpels, hebben rincipe-akkoord be- over de euthanasie- [*tie. Afgesproken is jfen volgend kabinet Jn enkele jaren een llijke regeling over Inasie zal maken en iren. In de wet zal -inasie onder bepaal- 5orwaarden worden i.taan. Het advies Ie Raad van State loet uitbrengen zal ielangrijke rol spe- ij de invulling van jorwaarden. Jereenstemming tussen Ben VVD is bereikt op Ivan een voorstel van Biateur De Koning. De Kaf na de besprekingen 5t euthanasie daarin is laan en dat de voorge- wettelijke regeling r zal gaan dan het wets- :el van het kabinet- Lubbers. Daarin wordt eut hanasie toegestaan als er sprake is van ondraaglijk lij den en een concrete doods- verwachtmg. Tot nu toe heeft de CDA-fractie dat wetsvoorstel, uit de koker van premier Lubbers, afge wezen. Volgens VVD-onderhande- laar Nijpels is gekozen voor een regeling waarin euthana sie op zich strafbaar blijft, maar onder voorwaarden is toegestaan. Zowel het wets voorstel van het kabinet- Lubbers als het D66-voorstel (waarin alleen ondraaglijk lijden als voorwaarde voor euthanasie wordt gehan teerd) heeft die benadering, aldus Nijpels. De VVD-frac- tie heeft zich tijdens de de batten achter het D66-voor- stel geschaard. Nijpels stelde dat de VVD te gelijkertijd vasthoudt aan de bescherming van het leven en aan het recht tot zelfbe schikking van iedere patiënt. Dat moet ook tot uitdrukking komen in de toekomstige wettelijke regeling. Het voor stel van VVD-senator Zou tendijk om iedere burger een verklaring met zich te laten dragen waarin hij aangeeft wanneer een einde aan zijn leven gemaakt mag worden, speelt daarbij een belangrijke rol. Zowel De Vries als Nijpels menen dat een regeerak koord dichterbij is gekomen door het euthanasie-akkoord. „Er zijn geen politieke pro blemen te verwachten", al dus De Vries. Met het advies van de Raad van State kan een „evenwichte" regeling De Vries: binnen enkele jaren wettelij ke regeling voor euthana sie. getroffen worden, verwacht hij. Informateur De Koning, die de euthanasie-zaak de be langrijkste hobbel in de on derhandelingen noemde, zal zich nu concentreren op het totale regeerakkoord. De fracties kunnen zich niet eer der over het euthanasie-ak koord uitspreken dan bij de beoordeling van het regeer akkoord, dat De koning vol gende week in zijn geheel aan de fracties hoopt voor te leggen. Anti-discriminatie De VVD is afgestapt van haar wens om discriminatie te regelen via een speciale wet. De liberalen menen nu dat een aanpassing van het Wetboek van strafrecht vol doende garantie geeft tegen discriminatie wegens gods dienst, levensovertuiging, ras, geslacht, of seksuele geaardheid. Het gewijzigde standpunt van de VVD bete kent dat een regeling over een anti-discriminatiewet ook bekend als de Wet ge lijke behandelingin de on derhandelingen met het CDA waarschijnlijker wordt. De Vries en Nijpels hebben gis teren en vanmorgen met in formateur De Koning over dit onderwerp gesproken. Ook over de media-wetge- ving hebben de onderhande laars gisteren vorderingen gemaakt. Kernpunt daarbij vormt de oprichting van een derde tv-net voor AVRO. TROS en Veronica als eerste stap op weg naar een com mercieel omroepbestel. CDA en VVD zijn het in principe eens over dat derde net en overleggen nog over de voor waarden waaronder het er zou kunnen komen. 4KE GELIJKE BEHANDELING 5ig van de voorpagina) >l oestuurder Brink- eerwacht dat de an- ^bnfessionele onder- jpd, de PCO, zich in s lijnen achter het Standpunt inzake jj behandeling zal 'h: „Ik heb goede r3at we op dit punt Jnlijk kunnen gaan sen". Direct na de ïjrakantie wil de ai opnieuw een ge- *taet het CDA arran- om deze partij als- winnen voor een Jjke anti-discrimina- igeving. „Maar wat Ötreft zie ik het som- H", gaf de KOV'er Qnota is geen wonder- maar een begin van Jteitsverandering en - ieding en dat is een [van lange adem", zo be- [Will Sluyter, lid van de homowerkgroep die de KOV- nota heeft voorbereid. „Politici moeten zich echter wel reali seren dat er voor een onaan vaardbaar groot aantal homo's al nauwelijks meer adem is". De vakorganisatie wil met deze nota binnen het katholiek onderwijs het voortouw ne men, om de acceptatie van ho moseksualiteit en de homosek suele mens te bewerkstelligen. In de praktijk voorziet het KOV-bestuur wel problemen, daar „scholen nog altijd bang zijn dat ouders hun kinderen van school nemen als er over seksualiteit, laat staan homo seksualiteit, gesproken wordt". Op de meeste scholen is de be strijding van discriminatie nog nauwelijks van de grond geko men. De KOV denkt met in tensief overleg tussen ouders en leerkrachten geleidelijk een andere ontwikkeling in gang te kunnen zetten, zich daarbij beroepend op onderwijstaken als „bevordering van gezond gedrag" en „een goede identi teitsontwikkeling van kinde ren". „Zoiets is alleen mogelijk als volwassenen openlijk voor hun identiteit kunnen en dur ven uit te komen", vindt be stuurder Wim van Holstein. Naar zijn mening kunnen ook de schoolbegeleidingsdiensten een belangrijke bijdrage leve ren aan die ontwikkeling. Mentaliteit De overkoepelende organisatie van het katholiek onderwijs, de Nederlandse Katholieke Schoolraad, Wees eerder het Voorontwerp van de Wet gelij ke behandeling van de hand. Volgens de KOV is destijds ten onrechte de indruk gewekt dat dus „het katholieke onderwijs" tegen was. „Ook toen heeft de KOV zich al tegen dat stand punt verzet", aldus Will Sluy- De KOV pleit in de nota niet alleen voor een mentaliteits verandering binnen het onder wijs, maar binnen de gehele maatschappij. Ook de uitge vers van schoolboeken wil de KOV hierbij betrekken, ten einde ook in de leermiddelen meer in te spelen op de ge wenste ontwikkelingen. ONDERWIJSRAAD: „Schoolonderzoek moet zwaar proefwerk zijn" DEN HAAG Het schoolon derzoek mag niet ontaarden in een soort examen, waarvan een enorme druk op het schoolleven uitgaat. Het moet het karakter hebben van een zwaarwegend proefwerk. Spij belen vlak voor het schoolon derzoek moet gestraft worden. Dit schrijft de Onderwijsraad in een advies aanstaatssecre taris Ginjaar-Maas over haar plannen tot verbetering van de eindexamens in het voort gezet onderwijs. Ginjaars stelt onder meer voor de examens te vereenvoudi gen, de examentijd te verkor ten (zodat er meer tijd voor lesgeven overblijft) en het schoolonderzoek gekoppeld te houden aan het centraal schriftelijk examen. Dit bete kent dat het gemiddelde van de twee cijfers het eindcijfer blijft. De Onderwijsraad wijst het voorstel af om de examenop gaven voor maximaal dertig procent uit open vragen te la ten bestaan en voor de rest uit meerkeuze-vragen. Gesloten vragen zijn volgens de raad niet bij voorbaat „objectief". Bovendien atht de raad de zo genaamde objectieve toetsen een gevaar voor de kwaliteit van het onderwijs. De scholen zouden hun kandidaten daar door steeds meer op dit onder deel trainen, waardoor het leerproces ongunstig wordt be ïnvloed, aldus de Onderwijs raad. Nepbommen als nieuw actiemiddel bij ontruiming AMSTERDAM Het plaatsen van de nepbommen gisteren in de Bijenkorf, in het Centraal Station in Amsterdam en in de Coentunnel is het werk ge weest van de actiegroep „Kommando Konkrete Doods- verwachting". De nepbommen werden door de Explosieven Opruimings Dienst voor alle zekerheid onschadelijk ge maakt. Een deel van het Cen traal Station in Amsterdam is na de bommelding ongeveer anderhalf uur buiten gebruik geweest. De Bijenkorf, waar men een „verdacht" pakketje op de schoenenafdeling vond, werd niet ontruimd omdat men de vondst snel naar bui ten kon brengen. In de verklaring van het „Kommando" werd verwezen naar de ontruimingen van de gekraakte woning in de Van Bossestraat en het gekraakte politiepand aan de Overtoom eerder die dag. Daarmee heb ben justitie en politie bewezen huisjesmelkerij, speculatie en leegstand te bevorderen, aldus de verklaring. Volgens de ac tiegroep is gebleken dat lijd zaam verzet altijd verloren spel is, vandaar dat de leden van deze groep „een andere weg zijn ingeslagen"-. De Amsterdamse politie ont ruimde tussen zeven en acht uur het gekraakte pand Over toom 33. Die ontruiming kwam niet onverwacht. De rechter had 's middags in kort geding beslist dat er geen be zwaar bestond tegen deze ont ruiming, die wat de politie be treft nu min of meer „in één moeite door kon". Aan het be gin van de middag was im mers reeds het kraakpand aan de Van Bossestraat in de Staatsliedenbuurt ontruimd. Mobiele eenheid was nog in de stad aanwezig. Beide ontrui mingen hadden veel van el kaar weg. De politie sleepte ook aan de Overtoom enige tientallen actievoerders voor het pand weg, alvorens het pand zelf te betreden. De geboorte-akte van prins Bernhard berust bij de burgerlijke stand van de stad Jena in de DDR. De deel van de akte is hiernaast afgedrukt. De linker kolom bevat de oorspronkelijke tekst, de rechter kolom de later aangebrachte correcties. De Nederlandse vertaling van de geboorte-akte en de correcties luiden als volgt: Jena, 30 juni 1911. De particuliere afdeling van de Vrouwenkliniek heeft aan gifte gedaan, dat Armgard Alharda Kunigunde Oda Agnes, gravin van Biesterfeld, geboren barones von Cramm, echt genote van prins Bernhard Casimir Gustav Hein rich Wil helm Eduard van Lippe, doorluchtigheid, beiden met de Evangelische godsdienst, wonende in Woynowo, bij Gra- fischmöllen, Posen, te Jena in de 'Landesheilanstalt' (her stellingsoord) de achtentwintigste juni van het jaar 1911 des voormiddags te 2 uur 45 een knaapje heeft gebaard en dat het kind de voornamen Bernhard Friedrich Eberhi.rd Leopold Julius Kurt Carl Gottfried Peter graaf van Bies terfeld heeft ontvangen. 19 gedrukte woorden op dit blad zijn De ambtenaar van de burgerlijke stand. Lerch. ~:v />«,-■ A /F. :rt r .KSJÏ—'S./ ren Ut* jhr/tf'- tfranim sjtcjicrfcM. téZaj rfs-LLJ- ÏLaCr. u'- 7 :/yV7yt^'. •f—' At. •- f A 16"WAf ïjflW De geboorte-akte (links) met daarnaast de latere toevoegin gen in het archief van Jena (DDR). Correctie 1 Het kind draagt de familienaam graaf van Biesterfeld. De toevoeging van deze familienaam achter de voornamen van het kind in de nevenstaande inschrijving is op deze plaats ongeoorloofd en dient daar te vervallen. De moeder van het kind is een geboren barones von Sier- storpff-Cramm en voert sinds haar huwelijk de naam en titel van een gravin van Biesterfeld. Correctie aangebracht ingevolge beschikking van het Groothertogelijk Saksich Kantongerecht te Jena van de 23e september 1911. 27 oktober 1911. Lerch. Correctie 2 Met vergunning van het groothertogelijk staatsministerie, departement justitie, te Weimar, gedateerd 18 juli 1911 wordt hierbij aangetekend, dat de ingeschreven voorna men van het hiernevens aangeduide kind in dier voege moeten worden gerangschikt, dat de op de 4e plaats staan de naam Leopold op de 2e plaats, dus direct achter de naam Bernhard staat en derhalve de voornamen in de goe de volgorde luiden: Bernhard Leopold Friedrich Eberhard Julius Kurt Carl Gottfried Peter. 27 oktober 1911. Lerch. Aangifte Uit deze ambtelijke stukken blijkt, dat niet de vader of een ander familielid aangifte van de geboorte heeft gedaan, maar een niet nader aangeduide functionaris van het zie kenhuis waar de geboorte heeft plaats gehad. Deze functio naris is kennelijk onvoldoende geïnstrueerd geweest om trent de aan de jonggeborene toegekende voornamen en achternaam. Naderhand zijn de nodige correcties aangebracht in de ge boorte-aangifte. De aangemelde geboortedatum is bij die gelegenheid niet gewijzigd in 29 juni. Daarom lijkt het raadzaam meer waarde toe te kennen aan de geboorte-akte dan aan de traditie, die de 29e juni als geboortedatum in houdt. Over de hier naar voren gekomen tegenstrijdigheid rept de inmiddels overleden praf.dr. J. Waterink in zijn boekje Onze jonge Koningin thuis, waarin hij schrijft „dat er nog steeds mensen zijn, die beweren, dat onze Prins niet op 29 juni, maar op 28 juni geboren is" (Dit boekje moet om streeks 1949 zijn verschenen, red.). Prof. Waterink houdt ech'ter vast aan de 29e op grond van het feit, dat dit de feestdag van Petrus en Paulus is en onze prins daarom Pe ter is genoemd. affen geëist voor hasjsmokkel d LEM De officier van justitie bij de rechtbank in Haar- r. F. Slits, heeft gisteren celstraffen van negen maanden 'geëist tegen drie Amsterdammers die ervan worden ver- grote schaal hasj te hebben gesmokkeld naar Engeland. 1 zat verstopt in dozen met bloemen. De hoofdverdachte zaak is de 30-jarige Amsterdamse bloemenhandelaar C. 'heeft bekend dat er begin vorig jaar drie grote hasjtran- 0 naar Engeland zijn gegaan. Het ging achtereenvolgens 1150 en 350 kilo hasj. Die laatste partij werd door de Brit se in beslag genomen. Ook in Nederland werd hasj ver- c3. Volgens de officier van justitie bedroeg de totale omzet ''drugsbende zo'n zeven miljoen gulden. Uitspraak 3 juli. 21 juni Koningin Beatrix woont In de St.Catharina Kathedraal te Utrecht de Eucharistieviering bij die wordt gehouden ter gelegen heid van de 75e Ridderdag van de Souvereine Militaire orde van Malta afdeling Nederland. ÏMELS ippCftT 15 AÉ0MJWA- VMpie. Her is unsoNcaaojfc. MWfi. MI£ÉCHIEN l£ HET Ató curiositeit wet eeN LANDSADVOCAAT IN KORT GEDING: DEN HAAG Minister Ruding (Financiën) heeft het parle ment nooit beloofd dat de premie voor de ziektekostenverzeke ring van studenten minder zou stijgen dan de premies voor an dere verzekerden. Maar zelfs als hij dat wel had gedaan, kunnen studenten daar geen recht aan ontlenen. Alleen het parlement kan van de minister eisen dat hij zich aan zijn toezegging houdt Dit betoogde de landsadvocaat, mr. E. Korthals Altes, gisteren in een kort geding van de Stichting Studenten Gezondheids Zorg (SSGZ) tegen de staat. Volgens de SSGZ heeft Ruding tegenover de Tweede en de Eer ste Kamer met zoveel woorden beloofd dat voor de studenten premies slechts de helft van de verhoging per 1 april geldt. Maar beloofd of niet, de minister voelt niets voor een aparte regeling voor studenten. Volgens hem kan in het nieuwe stelsel alleen onderscheid gemaakt worden op grond van leeftijd. De halve premieverhoging geldt voor jongeren tot twintig jaar. Studenten ouder dan twintig moeten maar een beroep doen op het stelsel studiefinanciering, voerde de landsadvocaat aan. Op 26 juni doet de rechtbank uitspraak. (ADVERTENTIE) Bij Meubelfabriek Oisterwijk weten ze fraai eiken en moderne vormgeving perfect te combineren. En daardoor voelen onze meubels zich thuis in ieder interieur. Klassiek èn modem.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3