Specialisten zeggen contract met (ziekenfondsen on Vraag en aanbod ,«3." Prins Bernhard op 28 juni geboren positief! Voorstel Moskou is keerpunt onderden doden j opstand in vangenissen Peru KOV wil gelijke behandeling homoseksuele leerkrachten Bedrijven moeten Schiphol verlaten Ceidóc 0owa/nt HET WEER m Vrijdag 20 juni 1986, 77e jaargang no. 23530 ^cicUc (SommitBi Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: IJ.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijtewwj. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43, jaar f256,85. I Klachten bezorging: maandag l/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15,00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Koningin thuis, dat kort na de inhuldiging van Ju liana als koningin is ver schenen, ook al gewag ge maakt van die datumver- schillen. Zonder gebruik te maken van feitelijke argumenten verdedigt hij echter de datum van 29 juni met verwijzing naar de Wet op het Nederlanderschap van 24 november 1936 en het standaardwerk over de Europese adel, de Al- manach Qota. In beide stukken èn in de officiële biografie over de prins wordt de 29e aangehou den. Ook de Rijksvoor lichtingsdienst verwijst daarnaar, ook al geeft een woordvoerder toe dat de „argumenten in het boek je van prof. Watering niet erg sterk zijn. Ergens moet een fout zijn ge maakt". Pag. 3: Geboorte-akte prins Bernhard ver meldt: 28 juni VOLGENS GEBOORTE-AKTE JENA/DEN HAAG Het heeft er alle schijn van dat prins Bernhard op 28 juni is geboren en niét op 29 juni, zoals tot dusver altijd is aangeno men. De datum van 28 juni staat althans vermeld in de officiële geboorte- -akte. Deze berust in de archieven van de burger lijke stand van de ge meente Jena, waar prins Bernhard in de plaatselij ke vrouwenkliniek ter wereld kwam. Het document van de ge boorte-aangifte is boven water gehaald door de in historie en koningshuis geïnteresseerde Zwolle naar mr. A.W.M. Niemeij- er. Op de geboorte-akte zijn vier maanden na de ge boorte van de prins welis waar enige wijzigingen aangebracht, maar die hadden alleen betrekking op de volgorde van zijn negen voornamen. De da tum (28 juni) en het het uur van de geboorte (2.45 uur) bleven ongewijzigd. De onduidelijkheid rond de geboortedatum van prins Bernhard is overi gens niet nieuw. Al in de jaren veertig deden be richten de ronde dat hij op 28 juni geboren zou zijn. De inmiddels overleden prof.dr. J. Waterink heeft in zijn boekje Onze jonge cht 111" |l 1-jarige Herman sen uit Canada leze week in gezel- ivan zijn 75-jarige r van Amsterdam )slo. De ex-Noor lijn geboorteplaats „Jn Noorwegen nog jien. Op de vraag jzo'n uitzonderlijke - in goede gezond- ieft weten te berei- itwoordde Johans- ïewoon opgeruimd tnoed zijn en veel brt doen". Telefoonmaniak na drie jaar aangehouden LEIDEN Een 30-jarige inwo ner van Delft heeft bekend in de afgelopen drie jaar vele honder den vrouwen in Leiden, Den Haag en Delft te hebben lastig gevallen en bedreigd. De man gaf zich doorgaans uit als kinderarts Steenkamp van het AZL in Lei den. Hij kon worden aangehou den nadat hij een ontmoeting had afgesproken met een van zijn slachtoffers,een 15-jarig meisje uit Rockanje. Pag 13: „Kinderarts Steen kamp" voelde zich volkomen veilig Ech tscheiding door legpuzzels ZURICH De echtscheidings rechter in Zürich dacht dat hij al les aan echtscheidingsgronden had gehad, maar verslaafdheid aan legpuzzels was er nog niet bij ge weest. Een 48-jarige loodgieter wil van zijn vrouw scheiden omdat zij weinig anders wil doen dan leg puzzels maken. „De laatste twee jaar mocht ik de huiskamer niet meer in omdat de hele vloer vol lag. Als ik er iets van durfde zeg gen, zei ze dat ik niets meer te eten zou krijgen". De vrouw heeft zich niet verzet tegen de echtschei ding, omdat „ik jarenlang in de stank van zijn sigaren heb moeten zitten Soepeler richtlijnen voor vakantie in Oostblok DEN HAAG Het ministerie van wvc heeft een nieuw advies opgesteld voor vakantiegangers naar landen die mogelijk radioactief besmet zijn. Volgens het ministerie is de straling in veel landen zodanig af genomen dat minder beperkingen verantwoord zijn. De Oekraïne, (inclusief Kiev), Wit Rusland (inclusief Minsk) en Litouwen gelden nog steeds als verhoogd risico-gebied. Wel is volgens de laatste metingen heel Polen nu veilig voor bezoekers, mits de hand gehou den wordt aan het dieet zoals het ministerie dat in de eerste richtlijnen hanteerde. Dit dieetadvies blijft ook gehandhaafd voor Oost-Duitsiand, Roemenië, Honga rije, Tsjechoslowakije, Bulgarije, Joegoslavië, Albanië en de overige gebieden in Rusland. In Zuid-Duits- land, Zweden, Oostenrijk, Italië, Zwitserland, Grie kenland en Finland gelden vrijwel geen beperkingen meer. Het eten van wild en het drinken van melk vers van de koe wordt sterk afgeraden. Politie verbiedt gokken op afloop WK voetbal TILBURG De politie van Tilburg heeft gisteren een einde gemaakt aan een actie van de supermarkt Miro, waarbij de klanten de uitslag van h«t wereldkampioenschap voetbal konden voorspellen. Volgens een woordvoerder van de politie is het spel in strijd met de Wet op de kansspelen. Het voorspellen van sportuitslagen, waaraan prijzen zijn verbonden, is alleen toegestaan aan de Nederlandse sporttotalisator. De Miro-toto werd gehouden in alle dertien vestigingen in het hele land. De deelnemen de klanten zouden een hoofdprijs van 500 gulden kunnen winnen en andere prijzen van 25 gulden en voetballen. Miro-woord- voerder Looykens noemde het „kinderach tig" van de politie zo'n „onschuldig spelle tje" te verbieden. Voorlopig geen gevolgen voor verzekerden Perioden met zon en in het zuiden een kleine kans op on weer. Vannacht omstreeks 14 graden, morgen van 20 op de Waddeneilanden tot 28 graden in het zuidoosten. Matige noordoostenwind. Zon op: 05.19; onder: 22.04. Schev. hoog water: 2.50 en 15.17; laag water: 11.02 en 23.23 uur. ^TRECHT De leden van de andelijke Specialisten Vereni- ,ng (LSV) zullen aan het eind an de maand hun contracten iet de ziekenfondsen niet ver ingen. Dat besloten de specia- sten gisteren op een ledenver- adering in Utrecht, j protesteren hiermee tegen voor ellen van de Vereniging van Neder- ndse Ziekenfondsen (VNZ) de be- aande beloningsstructuur voor spe- alisten op losse schroeven te zetten, et opzeggen van de contracten zal oorlopig geen gevolgen hebben voor e ziekenfondsverzekerden. VNZ heeft onlangs in een beleids ka voorgesteld de verantwoordelijk- ïid voor specialistische hulp bij de ekenhuisdirecties te leggen. Specia- HBHOHÜHl listen zouden dan niet meer recht streeks bij het ziekenfonds kunnen declareren. De ziekenfondsen zouden de ziekenhuizen jaarlijks een bepaald bedrag voor specialistenhulp geven. De VNZ heeft uitgerekend dat dat honderden miljoenen guldens per jaar goedkoper zou zijn dan het huidige systeem. De LSV wil nu, in een „contractloos tijdperk", de handen vrij hebben om met de VNZ over dit plan te onder handelen. De organisatie vreest dat de positie van de specialisten wordt aan getast als de VNZ haar zin krijgt. Als de ziekenhuisdirecties zeggenschap zouden krijgen over de betaling van de specialisten zou dat bovendien na delig kunnen uitwerken voor de pa tiënten, zo meent de LSV. De ziekenfondsverzekerden hoeven voorlopig niet bang te zijn dat zij hun specialist contant moeten betalen. Tot 1 januari volgend jaar blijft de situatie in ieder geval zoals ze nu is. LSV en VNZ kunnen in die tijd onderhande len over een nieuw contract. Die on derhandelingsperiode zou daarna nog eens met een half jaar verlengd kun nen worden, aldus de LSV. Algemeen secretaris C. Hufmeijer van de VNZ zei gisteren juridische stap pen tegen het opzeggen van de con tracten niet uit te sluiten. Een andere mogelijkheid is dat de VNZ inderdaad zal proberen voor 1 januari zaken te doen en met de specialisten een nieuw contract op te stellen. „Wat in onze beleidsnota staat, staat nog volledig open ter discussie. Het is nogal voor barig nu maar vast de contracten op te zeggen", aldus Hufmeijer. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Ameri kaanse president Reagan heeft positief gereageerd op het jongste ontwapeningsvoorstel van de Sovjet-Unie. „De Rus sische onderhandelaars in Ge- nève hebben belangrijke voor stellen ter tafel gelegd. Wij kunnen die niet zonder wijzi gingen accepteren, maar het is duidelijk dat het de Sovjets ernstig gemeend is", aldus de president. De Amerikaanse president ka rakteriseerde de jongste Russi sche ideeën als „een keerpunt in onze pogingen een veiliger en vreedzamer wereld te creëren". Sovjetleider Gor- batsjov heeft onder meer voor gesteld het aantal strategische kernwapens drastisch te ver minderen. Reagan maakte zijn opmerkingen tijdens een rede die hij hield aan de High School in Glassboro, New Jer sey. In die plaats ontmoetten in 1976 de Amerikaanse presi dent Lyndon Johnson en de Russische premier Alexander Kosygin elkaar. De toon van Reagans rede was zeer gema tigd en verzoenend. Volgens ambtenaren was het de meest positieve Amerikaanse reactie op een Russisch voorstel sinds jaren. Reagan herhaalde zijn oproep voor een nieuwe top conferentie met partijleider Gorbatsjov. „De plaats waar dat gebeurt is niet belangrijk", aldus de president, „alleen onze onderlinge inzet telt". Pag. 4: Huis van Afgevaar digden eist naleving Salt-II. Bij gevechten i het Peruaanse le- 1n opstandelingen in gevangenissen zijn (jchijnlijk honderden A gevallen. De op- aSge gevangenen zijn zakelijk leden van laoïstische guerrilla- ging „Lichtend Pad" ero Luminoso). In de stad Lima worden Hen van meer dan oden genoemd. istand brak woensdag- g uit. De gevangenen 1 bewaarders en poli- inen in gijzeling, waar- leger werd ingezet om de opstand te breken. Voor zover bekend was de strijd om zeker een gevangenis vanmórgen nog steeds gaan de. De guerrilleros hadden de gevangenissen tot ware forten omgebouwd en waren bewapend met geweren en automatische wapens, zo werd in de hoofdstad Lima gezegd. Het leger heeft onder meer helikopters ingezet. De aanhangers van Sendoro Lu minoso' hebben gevochten als „gekken en fanatici" aldus een parlementslid. In een ge vangenis, waar veel leiders van Lichtend Pad vastzitten, zouden bijna alle gevange nen zijn omgekomen. Pag. 4: „Lichtend Pad" wil niet onderhandelen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Katho lieke Onderwijs Vakorga nisatie (KOV), met 40.000 leden de grootste onder wijsbond, is fervent voor stander van een Wet Ge lijke Behandeling, zonder „ontsnappingsmogelijkhe den", zoals het CDA voor staat. Confessionele scho len mogen daarom niet op grond van hun levensbe schouwelijke overtuiging homofiele leerkrachten weren. Een en ander is vastgelegd in de nota „Homoseksualiteit", die gisteren door de KOV is uitgebracht. „Discriminatie op welke grond dan ook is voor de KOV vol strekt onaanvaardbaar", aldus KO V-bestuurder Brinkman tijdens de perspresentatie in Den Haag. De nota maakt vol gens hem nog eens duidelijk wat de KOV al jaren in haar beginselprogramma heeft staan: ,;Schoolbesturen mogen uiteraard selecteren op grond van godsdienst of levensbe schouwing, maar niet op zaken die de persoonlijke levenssfeer betreffen, zoals de seksuele geaardheid. Bescherming van de persoonlijke levenssfeer is immers een grondrecht". Vol gens Brinkman mag een schoolbestuur best commen taar leveren op iemands le vensopvattingen „maar heeft zeker niet het recht daar per sonele consequenties aan te verbinden". Pag. 3: KOV rekent op steun protestantse collega's „Witwasser" weigert te praten LUZERN/DEN BÖSCH De 21-jarige J.R. uit Uden weigert te zeggen hoe hij aan de 210.000 Zwitserse franken is gekomen, afkomstig uit het losgeld dat in 1983 is betaald voor de vrijlating van de ont voerde mevrouw T. van der Valk. De man is de afgelopen dagen in Luzern ondervraagd door twee rechercheurs van de rijkspolitie in het district Den Bosch. Hij weigert echter elke medewerking. Een woord voerder van de rijkspolitie in Den Bosch heeft dat vanmor gen meegedeeld. De verdachte werd onlangs in Luzern aan gehouden toen hij bij verschil lende banken probeerde het geld te wisselen in andere va luta. SCHIPHOL Het gebied op Schiphol-oost waar het tech nisch onderhoud aan vliegtuigen plaatsvindt gaat zijn semi- openbaar karakter verliezen. Uit oogpunt van beveiliging zullen alle bedrijven en diensten die niet rechtstreeks met dit onderhoud te maken hebben in de toekomst van het terrein moeten verdwijnen. De beveiliging van dit gebied wordt daardoor verbeterd, terwijl de controle op de personen die er dan nog toegang hebben, wordt vereenvoudigd, aldus de ha venmeester van Schiphol, mr. J. Biemond. Het gaat met name om de verhuizing van diensten en bedrijven die veel bezoekers trekken, zoals de medische dienst van de KLM, een afdeling personeelszaken van de luchtvaartmaatschappij en de vliegclub met het bijbehorende restaurant. Nog geen twee weken geleden lazen de lezers van de Leidse Courant nog de kop: „Doordraaiprijzen voor sla", een week later „Aanbod glassla neemt af' en vandaag „Sla wordt goed betaald". Ziedaar het mechanisme van vraag en aanbod, het principe waar het hele veilingwezen in de tuinbouw op is gebaseerd. Niet alleen agrariërs volgen dit proces op de voet in de rubriek „In en om de kas", ook de consument, al zijn hun belangen tegengesteld. Tweemaal per week lezen zij er van alles in over de land- en tuinbouw. Als het over nieuws gaat, op welk gebied dan ook, overtreft in de Leidse Cou rant immers het aanbod elke dag weer de vraag. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres:- Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om eenjtroefabonnemeni wor den geweigerd. (crant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- ussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw vordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) ivas irse aktuele vrijetijds-schoentjes. vart, wit, rood, blauw of grijs. I en 36/41. Per paar, ilooflijk maar waar! Verzet Een Chileense agent sleurt een vrouw weg van het voorplein van het presidentiële paleis van Chili, waar zij met een groep vrouwen demon streerde om opheldering te krijgen over het lot van verdwenen gevangenen. Toen de agent de dem'onstrante weg probeerde te voeren kreeg de vrouw hulp van een mede- betoogster, die de arrestatie echter niet kon voorkomen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1