Meer attracties in Vlietland i JOUR NAAL „De archeologische wereld staat straks op z'n kop" i3)EN OMGEVING CeidócSotnant Fietser met hoofd tegen stoeprand Motorrijder ernstig gewond ««simulator „etyarmond Viaduct Leidse Baan behouden als kunstwerk Noord wijkers hoeven aangiftebiljet hondenbelasting niet in te vullen AMATEUR-ARCHEOLOOG VAN DER KLEIJ OP ZOEK NAAR WASSENAARSE HISTORIE VRIJDAG 20 JUNI 1986 PAGINA 17 er nd GOM Een 54-ja- ser uit Benncbroek jr middag geschept i) 40-jarige automo- uit Haarlemmer- et ongeluk gebeur- ie kruising van de eeeinstraat met de 'Jlaan in Hilegom. ldmobilist had voor- eepar de fietser nam leg. Het slachtoffer er^chept en liep daar afgebroken arm op. ie par het ziekenhuis apMariastichting ge- ivd EO-uitzending vanaf Duinrell WASSENAAR De Evange- lische Omroep verzorgt don derdag 3 juli van 18.55 tot 19.55 uur een rechtstreekse te levisie-uitzending vanaf de ligweide bij het openbaar zwembad van het attractie park Duinrell in Wassenaar. De presentatie is in handen van Bert van Leeuwen en er zijn optredens van onder meer het EO-huisorkest Psalter en de zanggroep Voice met als so liste Debbie Riekerk. De rode draad in de uitzending is de ontmoeting van Bontje Blauw uit het kinderprogramma „D'r kan nog meer bij" met de Kik kerbaas van Duinrell. Ambtsgebed ter discussie in Lisse LISSE Het ambtsgebed bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering staat in Lisse ter discussie. Het progressieve raadslid Rosdorff heeft de raad verzocht zich te beraden op een andere manier van het openen van de vergade ring. Een ogenblik stilte bijvoorbeeld. „Nu wordt dat gedaan met een ambtsgebed en dat gebed richt zich in een bepaalde richting. In ge meenten waar bijvoorbeeld de progressieven de meerderheid hebben wordt ook niet begonnen met het zingen van de internationale", aldus de heer Rosdorff. Hij wil een oplossing waarin het respekt voor elkaar behouden blijft en niet, zo als nu, een soort verdeeldheid optreedt, want „thans blijft bij het uitspreken van het ambts gebed een aanzienlijk deel van de aanwezigen zitten, terwijl het andere deel staande het gebed beleeft." - VOORSCHOTEN Een 14- jarige jongen uit Leiden is gis teravond gewond geraakt bij een aanrijding. De jongen stak op de Koningin Julianalaan in Voorschoten vlak voor een auto over. De bestuurder van de auto, een 21-jarige Voor schotenaar, kon de fietser niet meer ontwijken. Hij reed het slachtoffer aan, die met zijn hoofd tegen de stoeprand viel Hij is met hoofdletsel naar het Academisch ziekenhuis in Lei den gebracht. Twee nieuwe basisscholen in Voorhout voor 1990 VOORHOUT Voorhout moet voor het jaar 1990 zes basisscholen hebben. Op het ogenblik heeft de gemeen te er vier. De twee nieuwe scholen moeten een protes tants-christelijke en een katholieke zijn. Dat besloot de gemeenteraad van Voorhout gisteravond. Het scholen plan dat het college had voorgesteld werd met unanie me stemmen aangenomen. Uit een prognose blijkt dat er in 2002 16 lokalen te wei nig zullen zijn om alle leerlingen op te vangen. De uit breiding van Voorhout door de nieuwbouwwijk Oost hout is daar de oorzaak van. Daar zouden dan ook vier basisscholen moeten staan, terwijl het oude dorp met twee toe kan. Omdat er in het oude dorp nog twee goed onderhouden scholen staan die eigenlijk niet gesloopt kunnen worden, (De Boerhaaveschool en de Antonius- school) zullen er echter toch maar twee in Oosthout ko- WASSENAAR Een 23-jarige Leidse motorrijder is gis termiddag zwaar gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde op de Rijksstraatweg in Wassenaar ter hoogte van Den Deyl. Een 54-jarige man uit Wassenaar stak daar op zijn fiets de Rijksstraatweg over en zag daarbij de motorrijder over het hoofd. Deze reed de fietser aan, verloor daar door de macht over het stuur en kwam op de linkerweg helft terecht. Daar botste hij frontaal op een tegenligger, vloog over de auto heen en kwam op de motorkap van een tweede auto terecht. De motorrijder is met zwaar in wendig letsel, verscheidene botbreuken en inwendige bloedingen naar het Academisch Ziekenhuis Leiden ge bracht. Daar is hij meteen geopereerd. Hij verkeert niet in levensgevaar. De overstekende fietser raakte slechts licht gewond. Hij werd naar het Westeinde ziekenhuis in Den Haag vervoerd. De beide automobilisten die bij het ongeluk betrokken waren bleven ongedeerd. Den Deyl is bijna een uur voor al het verkeer afgesloten geweest. d t dOND Om mensen lijve te laten onder hoe noodzakelijk au- 'ls zijn, beschikt Veilig zer Nederland over een n i botssimulatoren De jdg Warmond en Veilig enr haalt zo'n simulator iplde gemeente op 1 en j^Tussen 15.00 en 21.00 "Mn men dan ervaren inblke kracht men te n 'krijgt als er een aan- lonstaat bij een snel- 1 in 10 km per uur. t ^heid in de simulator ?ef gehouden maar de !elilt bijna alle inzitten- s o simulator bar tegen. ulator wordt in War- pt opgesteld nabij 't eeint. Deelnemen is gra- )a li LEIDSCHENDAM/ZOE- TERWOUDE Binnen drie jaar zal het Recreatie gebied Vlietland worden uitgebreid met een groot restaurant, een toeristi sche camping, een midget- golfbaan en een scheeps- reparatiewerf. Tegelijker tijd zal met de provincie worden overlegd over uit breiding van voorzienin gen die niet gebonden zijn aan de weersomstandighe den. Gedacht wordt aan een bowling, een squash en racketcentrum en mis schien een tropisch bad. Dat zei de directeur van Re creatiecentrum Vlietland BV. de heer A.S. Carpentier Al- ting, gisteren bij de onderteke ning van een overeenkomst met de provincie in het Pro vinciehuis in Den Haag. In aanwezigheid van notaris mr. Th. Stubbé werd door gedepu teerde drs. J. Borgman en Car pentier Alting een akte onder tekend waarbij de provincie ruim 11 hectare grond tegen veertig cent per centiare voor vijftig jaar in erfpacht over droeg aan Vlietland BV Drs. Borgman zei dat de pro vincie misschien nog vóór de bouwvakantie met de vierde fase begint. Die omvat de aan leg van een strand van 325 meter, visplekken, (meer) par keervoorzieningen en een wa terpartij. Achter het strand komt etii zwemplas met voor zieningen voor kinderen, om dat de grote plas met soms dertig meter diepte voor kin deren te gevaarlijk is. Alles aangevuld met speel- en lig- weiden en beplanting. Borg man zei blij te zijn met de overeenkomst voor een fiets/ voetbrug bij de Raadhuislaan in Voorschoten waaraan de gemeenteraad waarschijnlijk begin september overigens nog goedkeuring moet geven. Als alles, vooral financieel goed gaat, zou volgend jaar met de bouw kunnen worden begon nen. Gestreefd wordt naar een gelijktijdig gereedkomen van de ontsluitingsweg via de Eu- ropaweg in Leiden. Over het aangrenzende recreatiegebied Leidschendammerhout zei de gedeputeerde, dat de grond verwerving in verband met het bestaande bestemmings plan en de bezwaren van de agrariërs nog een moeilijke zaak is. „We hebben echter al een redelijk stuk grond in be zit en hopen begin volgend jaar de eerste spade in de grond te steken zodat het ge bied inclusief de natuurplas, die mij nog steeds zeer na aan het hart ligt, eind volgend jaar voor een groot deel klaar is", aldus Borgman". De fietsverbinding via een brug over de Vliet bij de mo len De Knip moet ook binnen twee jaar zijn aangelegd, voor namelijk voor de verbinding met Wassenaar en verder, en dan zullen de twee recreatie gebieden eind 1989 op perfecte wijze zijn ontsloten. Vlietland zal dan geschikt zijn voor circa 15.000 recreanten per dag en, behalve over de genoemde voorzieningen, beschikken over een motorboothaven voor circa 600 schepen, een haven voor zeilboten met een capaci teit van 500 ligplaatsen en een surfvestiging. „Een paradijs voor surfers, zeilers, kano-ers, fietsers, wandelaars, zwem mers, natuurliefhebbers, rui ters en beoefenaars van de naaktrecreatie op slechts tien autominuten van Den Haag, Leiden en Zoetermeer", aldus een duidelijk met de overeen komst tevreden Carpentier Al ting. iGDlaats van de voorma- '•Jderkerk aan de Lam- „Dansweg in Leiden had tiiiddag de start plaats mbouw van het nieuwe leir van de RIAGG. De 19 paal werd in de grond i»efd door H. Kraus, itundig inspekteur van Jn^stelijke volksgezond st is de bedoeling dat uwbouw volgend jaar Inklaar is. D.( 89er door vracht en klemgereden JJpHENDAM Een 61- (vrouw uit Leidschen- ugistermiddag rond half L lor een vrachtwagen- *?ur klemgereden. De [gïfietste op de Damlaan Ischendam waar op fcment een file stond tie stilstaande auto's en w»arkeerde auto's door. jogte van het postkan- e/eek een vrachtwagen (hg naar rechts uit, jor de vrouw klem 0^te staan. Zij probeerde 72P de been te houden DÈt wiel van de vracht- ssfcvast te pakken. Hierbij 'bij met haar hand tus- yï>and en de wielkas vast se". Zij liep daardoor ver- i. Igen aan haar linker- P*op. De vrachtwagen tje reed na het ongeluk wDe politie van Leid- jt.am vraagt eventuele Ti zich telefonisch te op nummer 070- roi Overleden: W C. van jtft. geb. 28-10-1920, vrlecht- eh C. T. van Grieken; I. Kleijn, n(-1932, man; J. G. van Ewijk, J-1903, man; D A. van den At> 25-12-1919. man; J. van Es, ai-1887, man; D. Vletter, geb. i man; N. Schenk, geb. 7-9- t1in; P. C. Merts, geb. 13-7- i'ain; J Verzaal, geb. 2-10-1910, 0G. A M. Labohm, geb. 5-11- 4-m; A W C. Heemskerk, geb. iÖ. man; J. C. Provilie, geb. 2- leivrk. geh. gew. met A F. 1/rD van Ploeg, geb. 29-1-1933, M. Smal. geb. 2-7-1941 VOORSTEL VAN CDA-STATENLID DE KONING: VOORSCHOTEN Het Leidse Baan viaduct over de Papelaan in Voorscho ten moet als kunstwerk behouden blijven". Dat wil het CDA-statenlid ir. A.B.J. de Koning. Volgens de plannen van de provin cie Zuid-Holland zal het viaduct volgend jaar wor den gesloopt. „Ik heb in de commissiever gadering voor verkeer dit idee geopperd. Helaas bleef ik hierin alleen. Maar ik heb de moed nog niet opgegeven. Dit idee moet even rijpen. Ik kom er zeker nog op terug". Volgens De Koning moet een kunstenaar of een groep kunstenaars opdracht krijgen om „iets" met het braaklig gende viaduct te doen. Het Leidse baan viaduct is in 1972 gebouwd als onderdeel van de S16, de Leidse Baan, een weg van Leiden naar Den Haag, die gedeeltelijk langs en door het koninklijk landgoed De Horsten zou lo pen maar nooit is aangelegd. In plaats daarvan is een be tere openbaar vervoerver- binding in de regio gekomen. Vele plannen om dit loze vi aduct in de omgeving te pas sen, zijn in de loop der jaren geopperd. Een variatie die loopt van een golfbaan, via theehuis naar een wandelpad en uitkijkpost. Geen van deze ideeën is gerealiseerd. Vorig jaar bleek dat het laten staan van het viaduct tot on derhoudskosten gaat leiden. Provinciale Waterstaat advi seerde daarom het viaduct te slopen. Een aannemer heeft inmiddels opdracht om te be kijken hoe dit het beste kan gebeuren, geleidelijk afbre ken of opblazen. De kosten van de sloop liggen tussen 50.000 en 300.000 gulden. Cantilene Het Kamerkoor Cantilene onder leiding van Jaap Bol geeft dinsdag om 20.00 uur een concert in de Dorpskerk in Katwijk aan den Rijn met Engelse koormuziek. Er worden werken gezongen van onder anderen Morley, Pu reel en Dowland. De toe gang is gratis. VAC Lisse De Vrouwenraad in Lisse wil een zogenaamde Vrouwe nadviescommissie voor de Woningbouw (VAC) in het leven roepen. Een VAC be staat geheel uit vrouwen en beoordeelt in eigen gemeente nieuwbouwplannen op prak tische bewoonbaarheid. Dins dag wordt in De Voorhof aan de Bondstraat vanaf 20.00 uur een voorlichtingsbijeen komst gehouden voor vrou wen die geïnteresseerd zijn in het werk van de VAC. Gospel De gospelgroep Connected treedt morgenavond op- in het Evangelisch Ontmoe tingscentrum „De Ark" aan het Picképlein in Noord- wijk. De groep is afkomstig uit Heiloo. De vier leden zijn sinds '81 aktief in de muziek. Aanvang: 20.30 uur. toegang gratis. Noméro Het Tamboer- en Trompet terkorps Nomérohoudt morgen de jaarlijkse braderie met rommelmarkt. De brade rie met circa zestig kramen wordt gehouden op de geheel vernieuwde pastoor Van der Plaatstraat in Rijpwetering. De rommelmarkt heeft vanaf 10.00 uur 's morgens traditie getrouw plaats in het dorps huis naast de kerk. Op het dorpshuisplein zal er voor de kinderen een enorme Moon- walk" worden opgesteld. Mu zikaal wordt de braderie op geluisterd met een orkest en discomuziek. Meddle In Jongerensociëteit Medd le"in de Blijverspolder in Oud Ade treedt morgen avond weer een band op. Het is „Ad Vanderveen Per sonnel". De zaal gaat open om 21.00 uur en de entree be draagt zes gulden voor niet- leden en vier gulden voor le den. Duinrell De muziekvereniging „Lief de voor Harmonie" zal ko mende zondag tussen 14.00 uur en 15.00 uur een muzika le rondgang makeiï over het terrein van Duinrell in Was senaar. Het korps is daartoe genodigd door het bestuur van Duinrell ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het park. CONSUMENTENBOND: GEMEENTE HANDELT VERKEERD NOORDWIJK Hondenbe zitters in Noordwijk zijn niet verplicht om het aangiftebiljet dat ze van de gemeente krij gen in te vullen en naar de ge meente terug te sturen. De aangiftebiljetten zijn namelijk huis-aan-huis verspreid en niet op naam gesteld. Indien een hondenbezitter het formu lier niet instuurt, kan dat geen enkele consequentie voor hem hebben. Als er later toch een controleur komt die de aanwe zigheid van een hond consta teert, behoeft men geen ver hoogde aanslag te betalen, om dat men het biljet niet heeft ingevuld. Het ministerie van binnen landse zaken heeft jaren gele den een circulaire rondge stuurd, waarin gemeld wordt dat aangiftebiljetten voor hon denbelasting niet huis-aan- huis verspreid mogen worden. De gemeente mag wel huis- aan-huis enquêteformulieren bezorgen om te informeren of de bewoners van een huis in het bezit zijn van een hond. Daarbij mag evenwel geen en kele verplichting tot invullen en terugzenden van die enquê te bestaan. Die verplichting tot invullen en terugzenden be staat wel bij een aangiftebiljet, maar dat moet dan op naam gesteld zijn. Het kaartje dat dezer dagen bij alle Noordwij- kers in de bus is gerold of nog zal rollen is derhalve geen of ficieel aangiftebiljet, maar heeft hooguit de status van een verzoek om inlichtingen. Niettemin wekt het kaartje wel de indruk een aangiftebil jet te zijn. Het staat er zelfs met grote letters op. „Indien u in het bezit bent van een hond waarvoor U nog geen aanslag is opgelegd, dient U dit biljet voor of op de hieronder Ver melde datum terug te zenden aan of in te leveren ter ge meentesecretarie, afdeling fi nanciën", aldus de begeleiden de tekst bij het aangiftebiljet. „Bij het niet tijdig inleveren van dit formulier kan een ver hoogde aanslag worden opge legd", wordt daaronder in hoofdletters vermeld. Van een verhoogde aanslag kan vol gens een woordvoerder van het ministerie echter geen sprake zijn. Het kaartje heeft geen enkele rechtsgeldigheid. Volgens woordvoerder K. Hoogkamer van de Consu mentenbond proberen ge meenten wel vaker op deze manier hondenbelasting te heffen. Vier jaar geleden speelde hetzelfde bijvoorbeeld in Sassenheim. „Ze kampen vaak met het probleem dat in woners honden hebben, maar daarvoor geen belasting beta len. Dat laat niettemin onver let dat de gemeente wel de wettelijke regels moet hante ren". Volgens hem handelen gemeenten vaak moedwillig tegen de regels. De heer J. Reinders van de af deling financiën van de ge munte Noordwijk meent dat er niets mis is met het rond sturen van de aangiftebiljet ten. Volgens hem gaat om een vrijblijvend kaartje. Noord wijk hanteert al jaren deze manier deze manier om achter het Noordwijks hondenbezit te komen. WASSENAAR Ooit, in de zestiende eeuw kende Wassenaar een schout die zijn naam droeg. Ama teur-archeoloog A.A.G. van der Kleij (76) is een directe afstammeling van deze Van der Cleij en wellicht vindt zijn hang naar oudheden hierin zijn oorsprong. Geloof het of niet, maar er staan de re gio zeer binnenkort twee grote ontdekkingen te wachten. Van der Kleij denkt zowel het ooit ver loren gegane kasteel van de Van Wassenaers als een oude Romeinse grenspaal te kunnen loca- liseren. De in 1909 geboren Wasse naarder Adrie van der Kleij heeft sinds 1973 veel vondsten gedaan. Vuursteenbijlen, pijl punten, aardewerk en vreem de onderaardse gangen zijn zijn handelsmerk. Iets waar hij anderen van laat meege nieten. Vorig jaar heeft hij op een enkele pijlpunt na zijn hele verzameling overgedragen aan de Wasse- naarse oudheidkamer, waar van de leden een volle zater dagmiddag nodig hadden alles te verslepen. Prehistorische, maar ook middeleeuwse vondsten die Adrie van der Kleij tot een volwaardig ama teur-archeoloog maken. „Mijn vader nam mij vroeger mee en vertelde dan over oude dingen. Later vergeet je dat, maar als je ouder wordt komt alles toch weer terug", zegt de slimme onderzoeker in zijn overvolle werkkamer. De tientallen mappen met fo to's van zijn vondsten en oude kaarten staan hoog opgetast langs de muren. Hij is goed geoutilleerd, hij heeft alles op straatnaam, al is veel in de Wassenaarse geschiedenis ook voor de „echte" archeologen onbekend. „Bewijzen moet je hier vinden in de grond", vindt hij, „omdat er bijna niets is opgeschreven". Verloren Kasteel Nog deze maand hoopt de be jaarde speurder zijn theorie over de ligging van het verlo ren kasteel van de Van Was senaers te kunnen staven met bewijzen. Hij legt zijn ideeën uit:„Toen de Romeinen weg gingen uit dit stuk van hun rijk, bleven er mensen achter. Dat waren hun knechtjes, de lui die de Romeinen hielpen en na hun vertrek de macht overnamen. Die knechtjes waren volgens mij de voor ouders van de Van Wasse naers, di.e nadat de Britten burg werd verlaten, zich ves tigden in Wassenaar". Een machtige familie, stelt de amateur-archeoloog. Hij haalt een fraai boek uit 1745 uit de kast, waarin staat beschreven dat de Heren zelfs hun rech ten op de eerste bruidsnacht van onderdanen onvermin derd uitoefenden. „Ze hieven ook tol, en waren schatrijk". Sommigen historici schrijven de afkomst van de familie Van Wassenaer toe aan het geslacht Van Beveren uit Bra bant, maar bewezen is het nooit en Van der Kleij acht zijn eigen theorie veel accep tabeler. Sommige bewijzen voor zijn gelijk heeft hij al lang geleden opgegraven, maar binnenkort hoopt hij andere belangrijke vondsten te doen. Het is allemaal be gonnen in de jaren zeventig, toen hij op enkele plaatsen in het centrum van Wassenaar gangenstelsels ontdekte. Eén onderaardse gang bleek bij onderzoek 37 meter lang en maakt deel uit van een hele molshoop die het eigen lijke dorp lijkt te ondergra ven. De exacte locatie van het kasteel van de Van Wasse naers wil hij voorlopig nog geheim houden, om te voor komen dat anderen hem voor zijn. Een tipje van de sluier wil hij wel oplichten. „Er loopt een vroeg middeleeuwse grachtmuur van honderd me ter lang door de Achterweg en de Schoolstraat en de Van Hogendorpstraat. Die gracht- muur ligt aan de noordkant van het complex, dat met de bijgebouwen zo groot moet zijn geweest als een voetbal veld". Ook geblazen glas heeft hij op verschillende plaatsen gevon den. Hetzelfde soort glas, en toevallig binnen de grenzen van de vermoedelijke ligging van het kasteel. Een ander bewijs: een bronzen halve maan, die heeft gediend als gesp voor een mantel. Drie halve manen vormen het wa pen van Wassenaar. Volgens Van der Kleij is Was senaar een tijdje min of meer verlaten geweest, juist op het moment dat de Rijn bij Kat wijk verzandde en de kreken en moerassen bij Wassenaar min of meer droog vielen. Het moet volgens hem meer dan duizend jaar geleden zijn ge beurd, iets dat wellicht sa menviel met de teloorgang van het kasteel Wassenaer, waarvan zelfs de fundamen ten nooit meer boven de tafel zijn gekomen. Onder zichzelf respecterende historici is er niet lang gele den nog een kleine strijd ge weest over de ligging, met als uitkomsten zelfs plaatsen bui ten Wassenaar. Van der Kleij zegt:„Laat ze maar praten. De kans is groot dat ik binnen kort met de echte ligging kom, en dan mogen de arche ologen van de Wassenaarse oudheidkamer alles uitgra ven". Hij heeft wel meege maakt dat anderen een beetje meewarig zijn verhaal beluis teren, en hem een meubel maker en dus geen zeer gelet terd persoon eigenlijk niet echt geloven. „Kwamen er mensen langs, zeiden ze: zo, Van der Kleij, ben je goud aan het zoeken". De kritiek deert hem niet in het minst, omdat hij zegt te weten hoe de vroege regionale geschie denis in elkaar steekt. De exacte ligging van het verlo ren kasteel zal critici waar- Een andere belangwekkende vondst hoopt Van der Kleij eind deze maand te doen, als de bollen langs de Jagerslaan in Wassenaar zijn gerooid en hij daar mag graven. „Ik werd acht jaar geleden gebeld door een oude man, die mijn stukjes in het huis-aan-huis blad had gelezen. Hij vertelde me over een paal met Latijnse inscripties die hij en zijn va der ten tijde van de Eerste Wereldoorlog hadden gezien. Toen hij later met me mee ging, bleek de hele aanleg van het gebied te zijn veranderd Hij kon het niet meer terug vinden". Van der Kleij maakte daarom een kaart met de oude situatie en kreeg bovendien kortgele den van de gemeente Wasse naar een infraroodfoto, die warmte registreert. Op de kleurrijke foto is een kleine zwarte stip zichtbaar, volgens de Wassenaarse speurder de Romeinse paal. In het Rijks museum voor Oudheden in Leiden staat een soortgelijke paal, en de vondst van een tweede exemplaar zal volgens Van der Kleij spectaculair zijn. Hij pakt een peperdure kopie van de Tabula Peutin- geriana, een oude Romeinse kaart waarop het hele rijk van Brittannia tot aan India op vreemde wijze is getekend. Alle palen staan er op, ook de Wassenaarse versie. Van der Kleij zegt:„Soms wil niemand luisteren en lachen ze een beetje om je. Ze gaan niet ver der met hun theorie dan in de boeken staat, maar in de boe ken staat bijna niets". De amateur-archeoloog:„Als de ligging van het kasteel van de Van Wassenaers is bepaald en de oude Romeinse paal door mij wordt gevonden, staat de hele archeologische wereld op z'n kop". ROB PERIK

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17