t. Jeanne d'Arc 65 jaar lang foordwijkerhouts eigen muziek ilijn kleinkind kan geen kanker hebben" Ipso Facto l^EN OMGEVING Qtidi&Qowuwt VRIJDAG 20 JUNI 1986PAGINA 15 ÏZUN GEWEND DE ZAKEN GROOTS OP TE ZETTEN T ht y 1 nu niet meer kunnen 1 in, maar 65 jaar gele akte het wel degelijk i of je protestants (zeg ;hristelijk) of rooms thans muziek maakte, jijvoorbeeld Noordwij- t, het goede bollen- aar had je in de eerste ja van deze eeuw nog \e algemene muziek- l „De Echo der Het was een echo ■eikte, maar er vielen jngeluiden te bespeu- nt er zat van alles in: ken, christelijken en ;n ook wel een paar jen". En dat ging toch op den duur. Vooral irasten tussen „Rome t" waren in een dorp •rdwijkerhout nogal [et waren de tegen- n tussen „een borrel afloop" en een wat geaardheid die met irmatorische paplepel gegoten. Het was de ftatie van de lach met n de Zondags- In 1916 hakten een itestantse muzikanten ip door en kwamen oprichting van „De )avids", steunend op •testamentische harp- n koning David, die leen danste voor de s Verbonds uit, maar broer Saul wist te be nnet het aantokkelen instrument, irpe Davids" had het en en bestaat nog els Chr.muziekvereni- aar nooit op zondag), laag noemen de men- die Harpe hun ka- 15» broeders in de blaas- vi „onze zustervereni- ^net wie ze het best i vinden. Ze komen bij elkaar over de w(Iaar 65 jaar terug was Lf lang niet zover. De re£r Duinen leed onder gögloop van leden en to)vam de dag, dat de anverstomde, ter ziele opgeheven werd, de i p muzikanten ver iet achter latend. De ;e)re muziek op rooms- edeke basis werd gemist. __,lde zich manifesteren cessies en op andere »uke feesten. bare patrones Iioedigd door actieve den kwamen de kape- an der Heem en Pee- j van beide Noordwij- tse parochies in 1921 initiatief: een rooms- reke muziekvereni- fen vereniging uit veel Dntstaan en daarom en voor een strijdbare patroonheilige die de be- schermnaam moest leveren. Het werd een formidabele patrones: St.Jeanne d'Arc, de geharnaste, vechtlustige Maagd van Orleans, die met Gods hulp in Frankrijk (wat altijd een dubieuze zaak is gebleken) Engelsen in de pan hakte en op de brandstapel aan haar vrij jonge einde kwam. Dat lot schijnt in elk geval „St.Jeanne d'Arc" in Noord- wijkerhout gelukkig niet be schoren te zijn. De muziek vereniging bestaat nu 65 jaar, is inmiddels „algemeen" ge worden, telt 145 actieve le den bij elkaar, verdeeld over een paar takken, „discipli nes", en wordt gesteund door „het hele dorp": 2800 dona teurs, inclusief ganse fami lies. „Daar zijn we heel erg trots op", zegt voorzitter L.Koelewijn, voorgebruind zittend in de zon in de ach tertuin van Grad van der Togt, oud-secretaris en oud- voorzitter van de muzikale „maagd", waar een heel dorp op zijn beurt trots op is. De familie Van der Togt heeft geschiedenis geschreven on der „St.Jeanne d'Arc". Grad trad toe (zeg dat maar eens snel achter elkaar; kom, doe dat maar eens) nog vóór de tweede wereldoorlog en put nu uit z'n herinnering als hij over zijn harmonie moet ver tellen. „Veel jeugd in de ver eniging, dat is gezond. Maar ons oudste lid is 81: oom Piet van der Togt, die vanaf de oprichting nog altijd z'n par tijtje meeblaast op de bariton; je mag het ook tenorhoorn Onder dirigent Hupkes be gonnen 21 muzikanten zich serieus voor te bereiden op hun eerste concours in 1927 in Katwijk. Vandaag is de harmonie „St.Jeanne d'Arc" een 40 man-orkest. Grad van der Togt weet nog uit de overlevering, dat zich onder de oprichters „ondernemers" bevonden: twee schoenma kers, een beurtschipper, een rietdekker en een veekoop man. „Nu zit er geen onder nemersvolk meer bij „St.Je anne". De jonge vereniging telde voornamelijk agrariërs en ambachtslieden, en het ging er lustig aan toe. Na de processie bleef het altijd nog een feest dat je nat moest houden. En een toneelstuk na elk jaarlijks concert. Dat was nog vóór de oorlog, dit kennen we nou niet meer". Grenzen vervaagd Voorzitter Koelewijn: „Na '60 kwamen er ook niet-katho- lieke leden bij, de grenzen waren vervaagd". De heer Koelewijn is overigens vol slagen leek (maar wel en thousiast) op muziekgebied. Volgens vriend Grad „speelt hij hooguit op z'n poot; hij komt van buiten de vereni ging en staat daarmee boven alle partijen, de verschillende disciplines die een uitgebrei de muziekvereniging kent: harmonie, drumband, majo- rettenpeloton en strak» ook het trompetterkorps, waar voor nu 14 man al vier maanden in opleiding zijn. Het Noordwijkerhöutse za kenleven en particulieren brachten onlangs ruim 10.000 gulden op tafel om ons nieu we korps in „het pak" te ste ken. Daar kun je alleen maar erg dankbaar voor zijn", vindt oud-voorzitter Van der Togt. Op mijn omwegen door staden land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Gerardus Dik heeft als diri gent (20 jaar heeft hij het stokje gehanteerd) „St.Jean ne d'Arc" tot in de superieu re afdeling geleid. Tot '80 di rigeerde André Glotzbach uit Rijswijk, hoornist bij de KMK, en sindsdien is er Henk Bakker uit Voorburg, trompetist bij de KMK. Voor zitter Koelewijn: „Tot vol doening van alle leden, mag ik wel zeggen. Bakker is een jonge vent met moderne op vattingen over herkenbare „St. Jeanne d'Arc" in 1926: trots rond het vaandel, maar nog zonder uniform. muziek; een vakman die er de wind pnder heeft". Houtse big band Volgens Koelewijn en Van der Togt maakt „St.Jeanne d'Arc" muziek „met een knipoog naar de big band". De voorzitter: „We beschik ken over veel goede arrange menten, waarvan de bekende Koos Mark uit Leiden er heel wat prachtige gemaakt heeft. Nee, Glenn Miller is niet on bekend in deze contreien". Grad van der Togt moet be kennen, dat „St.Jeanne", voor zover het de harmonie betreft, „niet meer echt ach ter het concourswerk aanzit; we concentreren ons veel meer op de grote uitvoerin gen, zoals een maand of wat geleden toen er 1700 mensen voor ons jubileumconcert binnen de muren van „De Schelft" waren. En de drie koffieconcerten die we jaar lijks verzorgen, daar lopen we ook warm voor. Maar de drumband en de majoretten, ja, die gaan elk jaar steevast op concours, met dat compe titie-element. Dat wel. Ieder een vindt zijn of haar eigen plezier in onze bloeiende ver eniging. Mooi toch?" „St.Jeanne d'Arc", een mu ziekvereniging in het mid delpunt van de belangstelling van een hele dorpsgemeen schap. Voorzitter Koelewijn is er zich van bewust, dat zijn jubilerende grote club „erg veel goodwill heeft ge kweekt. Dat komt ook, om dat we aandacht hebben voor de groepen in onze plaatselij ke samenleving: de ouderen, de gouden bruidsparen (altijd weer een serenade vóór de deur), bejaardentochten; we zijn er altijd bij. Dat is tradi tie; dat blijven we doen en dat schept een band tussen de Noordwijkerhouters en hun muziek". Grootse uitvoering Met de beslistheid van een veldheer zegt Koelewijn: „Wij zijn, als „St.Jeanne d'Arc", gewend de zaken groots op te zetten. Bij ons wordt er hard gewerkt en niet alleen maar muziek ge maakt. Neem nu onze oud- papieractie. Eens in de maand trekken we erop uit. Vorig jaar vierden we onze miljoenste kilo papier! In '85 haalden we 268 ton papier op. Dat doen we met drie trekkers met aanhang; een eigen wagenpark. Daar heb ben we een bedrijfje van ge maakt, een gezonde onderne ming. „St.Jeanne d'Arc" draait op een begroting van bijna een ton per jaar, alles bij elkaar, met wat voor an dere activiteiten ook!" C'est le ton qui fait la musique. Het komend weekeinde breekt de feestjubel in alle toonaarden los: morgen, za terdag 21 juni van 3 tot 5 uur een receptie in „De Schelft" voor iedereen, en 's avonds om 9 uur een originele, dave rende „Tyroleravond" met muziek van de enig echte en bijkans wereldberoemde Gla- nerburger Muzikanten met hun onnavolgbare Egerlan- der en Tiroler hatsekiedee. Zondag 22 juni staat op hoog niveau, met om 2 uur het grote showband- en majoret- tenfestival, eveneens in „De Schelft". Daar treedt dan op het ik zou niet weten hoe ik het anders moest zeggen neusje van de show- en sound-zalm. Echt wel een keuze uit de beste harmonie- en showkorpsen van ons land. Noordwijkerhout is dan voor één dag een afgietsel van het wereldmuziekcon cours in Kerkrade. Wie tre den er op? Ga maar even na: de spetters van „Adest Musi- ca" uit Sassenheim, de natio nale kampioenen van K&G uit Leiden met hun compacte „English sound"; „Excelsior" uit Rotterdam, befaamd van de „voetbaloptredens" in de Kuip, de Damiate Band Haarlem, het Majorettenpelo- ton „Helicon" uit Berkel; „Trou moet Blijcken" uit Lis- se, en het eigen Majoretten- peloton van de jubilerende „maagd van Orleans". Het kan niet op. Als u niet komt luisteren en kijken, mist u een glorieuze dag in uw le ven. „St.Jeanne d'Arc" staat een paar dagen te pronken, en de feesttonen zullen nog lange tijd nagalmen in de herinnering van hen die er bij waren. VAN ELKE 15.000 KINDEREN HEEFT ER EEN KANKER Een vrouw be- jt haar aan leukemie dochtertje voor de Aal het Radboudzie- Jn Nijmegen. Dat p dus niet hè! Ik zie ,3 voor me; al die kin- Jt infuus en al die *es. Nou toen had ik 3. te pakken, toen heb .janken. Maar gelijk .e hoofdzuster, een een meid en zij hielp ?e eerste schrik heen. "v [te zo'n indruk tja rbr de meeste mensen 4 één adem genoemd. Jgt van elke vijftien- linderen er één deze r at betekent dat in Ne- aarlijks drie- a vier- ""gezinnen geconfron- irden met jeugdkan- dan bij volwassenen ter kans op genezing, ting voor het Kind 4'gde over jeugdkan- •rochure met de titel i met kanker, hun ,et gezin en hun om- Er wordt op deze wij natie aangereikt aan die betrokken zijn bij ker, van met name die een relatief gun- Jerlevingskans (80%) Het onderzoek dat *tg aan deze brochure iet gelijktijdig uitko- ïnapport „Leren leven Damoclessyndroom", rujevoerd door de Leid- vtfig Ipso Facto. percentages in ver- »t Pt sterftecijfers een an bijsmaak hebben, e pecialisten dat onge- ilapt 70 procent van het inderen met kanker, de meest voorkomen- i jïhijningsvorm leuke- :a*p den duur zal gene- sen de tijd dat een het ziekenhuis komt lai verdwijnen van de fl?t een lange weg. De stl moeten nog vaak ziekenhuis voor con- soms pijnlijke behan delingen. Al die tijd hangt de dreiging dat het kind zal over lijden als een „zwaard van Da mocles" boven het gezin. Over de gevolgen van deze stress-si tuatie, die zowel voor het ge zin als omgeving ingrijpend zijn, wórdt dan ook wel ge sproken als het „Damocles syndroom". Eerste schok Uit het onderzoek blijkt dat ouders met de handen in het haar zaten, toen ze hoorden dat hun kind kanker had. Een vader vertelde dat hij totaal verbijsterd was: „Ik heb voor mijn werk 4,5 miljoen kilome ter gereden. Toen we in Nij megen hoorden dat het lymfo- blast leukemie was, wist ik niets meer. Mij interesseerde op dat moment alleen mijn kind. Ik stond als een klein kind op straat in Nijmegen en ik zei: „Mijn God, wat moet ik nou beginnen?". Ik kon niet eens meer een auto besturen. Een vriend heeft ons toen met zijn auto opgehaald." In de loop van de tijd komen de meeste ouders over die eerste schok heen, zeker als blijkt dat de diagnose „kanker" meestal geen doodvonnis is. Ipso Facto heeft voor het on derzoek de medewerking ge kregen van het Sint Radboud- ziekenhuis in Nijmegen en van negentien gezinnen die in dit ziekenhuis een kind onder behandeling hadden. De ou ders kwamen uit alle lagen van de bevolking. Door inter views met gezinsleden, vrien den en hulpverleners werd een beeld van hun situatie ge schetst. Het onderzoekbureau richtte zich op drie fasen in het ziekteproces. Eerst keek men naar de tijd die verstreek tussen de eerste constatering dat er met het kind iets mis was en de uiteindelijke zieken huisopname. De periode in het ziekenhuis werd gevolgd door de periode, dat het kind weer thuis kwam. „Voor ons is ze ker die laatste periode belang rijk", aldus Ipso Facto mede werkster drs. Joke van Veen De Stichting Ipso Facto houdt zich, meestal in opdracht van de rijksoverheid, bezig met onderzoek op het gebied van welzijn, volksgezohdheid en sociale zaken. In het verleden werd onder andere onderzoek gedaan naar de opvang van vluchtelingen, naar deeltijdarbeid bij sociale werkvoorziening en naar inspraak van patiënten in de gezondheidszorg. Op dit moment loopt er onder aindere een studie naar de positie van Turken en Marokkanen met een bijstandsuitkering. Ipso Facto voerde het onderzoek naar de positie van gezinnen waarin jeugdkanker voorkomt, op eigen initiatief uit, nadat direkteur drs. Bernhard Frijling daarmee in eigen omgeving werd geconfronteerd. Hij constateerde de behoefte aan voorlichtingsmateriaal voor de (direkte omgeving van) gezinnen met een kind met kanker. Het Nederlands Comité Kinderpostzegels, trad op als medefinancier van het onderzoek. De brochure is kosteloos verkrijgbaar bij de Stichting voor het Kind, Emmastraat 38 Amsterdam. „omdat de omgeving al gauw denkt „O, Pietje gaat weer naar school, dan is alles weer jofel". In werkelijkheid is dat natuurlijk niet zo. De kans op overlijden is er nog wel, maar je ziet het niet". Huisarts Vaak hebben moeders als eer ste door dat er met hun kind iets mis is. Dat het om kanker gaat, weet men in eerste in stantie niet, maar tegen de tijd dat de diagnose gesteld wordt. houdt iedereen er rekening mee, dat het een ernstige ziek te betreft. De schok als men de uitslag hoort, is daarom niet minder hevig. Het maakte bij voorbeeld dat een woedende grootvader in zijn auto stapte, naar het ziekenhuis reed om de mensen aldaar duidelijk te maken dat zijn kleinkind geen kanker kon hebben. De rol van huisartsen in die eerste fase is belangrijk. Zij hebben in de dagelijks praktijk weinig 'met jeugdkanker te maken. Daardoor reageren zij niet altijd alert op de ver schijnselen. Leukemie bijvoor beeld maakt zich aanvankelijk kenbaar door verschijnselen die lijken op een griepje en soms door wat blauwe plek ken. Door de late herkenning kan de weg naar genezing bij de huisarts soms al een eerste obstakel vinden. De helft van de bij het onderzoek betrok ken huisartsen had adequaat op de verschijnselen gerea geerd Drie mensen 'hebben naar aanleiding van de rol van hun huisarts in het hele ziek teproces een andere huisarts genomen. Daarnaast zorgde de duur van de onderzoeken er voor, dat er gemiddeld 30 da gen verstreken tussen de eer ste constatering van de ver schijnselen en de opname in het ziekenhuis zelf. Als de diagnose eenmaal ge steld is, worden de kinderen gemiddeld gedurende zes we ken in een ziekenhuis opgeno men. In Nederland zijn er vier kinderoncologische centra (on cologie is de leer van gezwel len): het Emma kinderzieken huis (Amsterdam), het Sophia kinderziekenhuis (Rotterdam), het Academisch ziekenhuis (Groningen) en het Radboud- ziekenhuis (Nijmegen). De eer ste indruk van zo'n ziekenhuis is voor ouders soms onthut send. In Nijmegen bijvoor beeld fietsen de kinderen met kale koppetjes door de gang. De verwachte rust ontbreekt. Ouders worden in korte tijd amateur-specialist op het ter rein van jeugdkanker door de informatie die zij van de be handelende artsen krijgen. Huisartsen staan, als ouders hun kennis laten blijken, soms met hun mond vo} tanden. Zij klagen er dan ook over van de ziekenhuizen te weinig infor matie te krijgen om patiëntjes en hun gezinnen voldoende te kunnen steunen als de kinde ren weer thuis zijn. De infor matie van specialisten wordt door ouders meestal als de eni ge juiste geaccepteerd. Ouders doorstaan veel goedbedoelde praatjes van het type „Een vriend van mijn broer kent ook iemand die etc etc..." De ouders waarderen de belang stelling, maar schuiven deze kennis terzijde. Zij hebben meer behoefte aan éen betere sociale begeleiding. De resultaten van het onder zoek wijzen op een zware tijd als de kinderen weer thuisko men. Ondanks dat men weet dat verwennen verboden is, gebeurt het toch. Daar lijden de broertjes of zusjes onder. Zo 'vertelde een moeder dat haar andere dochter steeds stiller werd. Op het laatst was het zo erg dat ze alles alvast maar aan haar zusje gaf, zodat zij het haar niet af kon nemen. Soms zei ze wel „breng mij maar naar oma, dan heb ik tenmin ste rust". Toen zagen de ou ders dat het zo niet langer kon en zijn ze om de tafel gaan zit ten. Dat gaf weer problemen met de zieke dochter, omdat ze alles wat ze haar hadden toe gegeven moesten terugdraaien of afnemen. Pas na een half jaar had iedereen weer zijn vaste plekje in het gezin. Vol gens Joke van Veen had de ziekte een direkte invloed op de houding van ouders: „Ge durende korte tijd gaan zij het leven veel intensiever bele ven. Hun opvoedingsdoelen worden ook verschoven, min der op de lange termijn ge richt. Ook de houding van en kele ouders ten opzichte van het geloof veranderde. Sommi gen keerden zich volledig van God af, terwijl anderen in het geloof juist houvast vonden." Joke van Veen: „Steun van de vriendenkring is bijzonder be langrijk. Buren vervullen vaak een praktische rol (kin deropvang, naar het zieken huis rijden enzovoorts). Het zelfde geldt voor grootouders, die zich geregeld, nog moeilij ker dan ouders, emotioneel van de zaak los kunnen ma ken. Daarbij speelt ongetwij feld een rol dat zijzelf tot een hoge risicogroep voor kanker behoren. Tijdens de zieken- huistijd houden zeer veel vrienden en familieleden con tact met het gezin, als het kind weer thuis is wordt dat een stuk minder. Er is een duide lijke tweedeling tussen men sen die het laten afweten en mensen die geïnteresseerd blij ven. De „afhakers" weten vaak niet wat ze met de situa tie aanmoeten. Moeten ze bij voorbeeld informeren of niet. Onbewust kiezen ze voor de meest makkelijke uitweg." De omgeving gaat na thuis komst soms veroordelend op treden. Als het kind daadwer kelijk verwend wordt dan vindt men, lang niet altijd ten onrechte, dat er met dat kind geen land te bezeilen is. In de loop van de tijd dat het gezin met de ontwrichte situatie te maken heeft, ontwikkelt zich meestal een kleine groep van twee tot vijf mensen die als steunpunt gaat fungeren. Vaak zijn dat bekenden die in hun nabije omgeving met ernstig zieken te maken hebben ge had. Men vermeed echter con tact met ouders die men in het ziekenhuis ontmoette en waar van het kind meer kans had te sterven dan het eigen kind. De patiefitjes zelf ondervinden hinder van de heronderzoe ken, van verminderde eetlust en van hun kale hoofd. Aan vankelijk dragen kinderen wel een pruik, maar ze laten dat al snel achterwege. Ze worden minder met hun kaal heid gepest dan ze verwach ten. Langzaam moeten zij weer in hun omgeving gaan functioneren. De reacties op school waren meestal positief. Leerkrachten hadden veel aandacht besteed aan de ziekte van het klasgenootje. Soms hadden zij het lesprogramma aangepast met een onderdeel over kanker. Onderwijzers kunnen zowel voor ouders als voor kinderen een belangrijke rol vervullen. Hetzelfde geldt voor de huisarts. De relatie van hem tot het gezin is bij de ziektebegeleiding belangrijk. Van de negentien bij het on derzoek betrokken kinderen zijn er tien niet meer onder behandeling. Bij zeven patiën tjes duurt de behandeling voort, bij een van hen keerde de ziekte na verdwenen te zijn terug. Twee kinderen zijn overleden. AD VAN FESSEM

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15